'Donald Duck is doorsnee Amerikaanse man' 'Geef de mogelijkheid van eigen treineoupé' Oorlog voeren zonder druppel bloed Het Gesprek van de Dag Niet rente, maar Lubbers beïnvloedt huizenkopers Schikking in zaak tourspel Wastora Heineken verkoopt Cortona Kamsteeg VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 J9 De sombere toespraak van mi nister-president Lubbers over de economische toestand heeft meer invloed op potentiële hui zenkopers dan een daling van de hypotheektarieven. Banken en verzekeringsmaatschappijen mogen dan de ene na de andere renteverlagingaankondigen, door de recessie worden de mensen 'een beetje bang'. Makelaars uit deze regio mel den nauwelijks een grotere stormloop op huizen, nu de rente zakt. Woordvoerder J. de Bruin van de gelijknamige ma kelaardij in Noordwijk spreekt zelfs van een dalende belang stelling. „Mensen nemen een afwachtende houding aan om dat ze denken dat de rente nog verder zakt. Dat merken wij meteen. Terwijl bij een ren testijging mensen juist sneller beslissen om een huis te kopen. Ze zijn dan immers bang dat de rente nog verder omhoog zal gaan." Ook woordvoerder W. van Vliet van het Alphense makelaars kantoor Holland-West merkt dat mensen wachten tot de ren te nog verder zakt. Dat komt ook omdat een rentedaling vaak heeft te maken met een wat slechtere economische toe stand. „En dan zijn mensen een beetje bang." Erg rouwig zijn ze er aan de Alphense Prins Hendrikstraat trouwens niet om. „Het onroe rend goed is op dit moment erg schaars. Er wordt toch wel ver kocht. We hebben bijvoorbeeld premiewoningen in de verkoop, nou, we moeten de mensen ge woon van de deur afhouden. Huizenkopers zijn eigenlijk een beetje onberekenbaar, kan wor den geconcludeerd uit de woor den van Van Vliet." Bij makelaarskantoor Z R in Leiden en bij De Laat en Krom hout in Voorschoten bestaat overigens wel de indruk dat de belangstelling voor een koop huis groter wordt bij een rente daling. T. de Laat van het Voorschoten- se kantoor vertelt dat nu meer telefoontjes binnenkomen van belangstellenden. „Het is duide lijk dat mensen de persberich ten over de hypotheekrente in de gaten houden. Een halfjaar geleden was de rente ver boven de 9 procent en toen was de animo duidelijk minder. Maar het is ook weer niet zo dat hier meteen rijen voor de deur staan als de rente een paar tienden procent zakt." De Laat verwacht overigens dat de rente de ko mende maanden tot onder de 8 procent zal dalen. „En dat zal een belangrijke stimulans zijn voor mensen om een huis te gaan kopen." B. van Bochove van Z R in Leiden meent dat zelfs een lich te daling mensen al over de streep trekt. „We komen nu toch onder de magische grens van 9 procent. Het is wel een plezierige tendens. Nu de rente is gezakt tot tussen de 8,5 en 8,7 procent, is er voor veel mensen een psychologische drempel weg. Het is hetzelfde als wan neer de rente boven de 10 pro cent komt, dan schrikken de mensen zich te pletter. Onder meer door de hoge ren testand van de laatste tijd is er in Leiden een groot tekort ont staan aan woningen die rond de twee ton moeten kosten, vertelt Van Bochove. Bewoners van woningen in deze prijsklasse verhuizen niet zo snel naar een nog duurdere woning. Dat bete kent dat een huis dat wel in de verkoop komt, vrij snel weg is. „Vooral in de Burgemeesters- en Professorenwijk. Als daar een woning te koop is, vind je via de computer zo een koper. Terwijl er toch echt dikke prijzen voor worden gevraagd." Vrolijk Weekblad bestaat 40 jaar In Italië heet-ie Peperino, In Denemarken Anders Ant, Kalle An ka in Zweden en Aku Ankka in Finland. In Nederland ken nen we hem 'gewoon' als Do nald Duck. Hoewel gewoon, Donald Duck is de beroemdste eend ter wereld. In maar liefst 39 landen worden er boeken en weekbladen van het Disney-fi- guurtje verkocht. Deze week is het precies 40 jaar geleden dat het 'vrolijke week blad', zoals het al die tijd op de voorkant staat, voor het eerst verscheen. Frans-Pieter Buis, uit Wassenaar, heeft het oktober nummer uit 1952 nog in de kast liggen. Samen met nog enkele honderen anderen is hij al 40 jaar abonnee. „Als ik 's middags een boterhammetje eet wil ik daarbij iets lezen. De krant vind ik te groot en Elsevier te serieus. Een Donald Duckje vind ik dan heerlijk", zegt Buis. De eerste nummers Buis was toen zeven jaar oud werden door zijn moeder voorgelezen. „Ik kan me dat nog heel goed herinneren. De rede waarom ik het zo leuk vond was de identi ficatie met de neefjes van Do nald. Met behulp van het Jonge Woudlopersboek hadden ze al tijd succes. Ze waren hun oom altijd slimmer af en dat is als kind natuurlijk prachtig." In al die jaren heeft Buis, inmid dels directeur van een lichtre clame-bedrijf in Den Haag, een behoorlijke hoeveelheid kennis opgebouwd omtrent de figuur Donald Duck. Hij blijft er zelf nogal bescheiden onder, maar zodra hij begint te praten over zijn held, blijkt hij een ware Duck-kenner. „Ik zie gelijk wan neer een verhaaltje niet van Barks hand afkomstig is. Dat zie je onder meer aan de achter grond van de tekeningen en het kleurgebruik." Ook ziet Buis gelijk wanneer een oud verhaal is aangepast Toch kon men vroeger de ver halen van de Donald Duck niet waarderen. Sterker nog. op de lagere school van Buis werd het stripboek verboden. „De mees ter vertelde dat het lezen van strips remmend werkt op je cre atieve beeldvorming. Bij goede literatuur moet je de beelden zelf maken in plaats dat je de plaatjes voorgeschoteld krijgt", vertelt Buis. Tegenwoordig lijkt Donald Duck een voorbeeldfunctie te hebben voor de jeugd. Buis: „Donald rookt nooit, drinkt nooit een borrel en zelf de bub beltjes drankjes worden afgewe zen. Hiermee bedoelen de schrijvers dat de prik-limonade slecht voor je is." En als Buis nog even nadenkt over die voorbeeldfunctie begint hij te lachen: „Donald draagt alleen nooit een broek, maar als 'ie gaat zwemmen, trekt hij wel een zwempak aan. Dat vind ik nou geweldig." Buis ziet Donald Duck als een weerspiegeling van de Ameri kaanse maatschappij. „Donald is de Amerikaanse doorsnee man. Hij moet altijd overal hard voor knokken om iets te berei ken. Dagobert Duck heeft z'n hele leven hard gewerkt en zit op rozen. Guus Geluk gaat alles altijd voor de wind. Dat onder scheid zie je in het normale le ven ook." Sinterklaas Al 40 jaar is Frans-Pieter Buis geabonneerd op het weekblad Donald Duck: „Het lezen van de Donald Duck blijft leuk, net zoals een mals biefstukje ook heerlijk blijft" foto •holvast aan de moderne tijd. „In een verhaal uit 1954 willen de neef jes een oud apparaat ombou wen tot platenspler. Nu in 1992 is het zelfde verhaal opnieuw gebruikt maar zijn de gramma- foonplaten vervangen door cd's. Zoiets zie ik meteen", zegt Buis Als Buis nog een verhaaltje van Donald Duck vertelt hij schudt ze achter elkaar uit zijn mouw komt de moraal naar boven. „Op een gegeven mo ment gaat Donald een skiwed strijd aan met Guus Geluk. Om zijn neef te slim af te zijn bindt Donald vuurpijlen onder zijn ski's. De vuurpijlen blijken ech ter te krachtig en Donald schiet met een ongelooflijke snelheid de berg af. Op het laatst verliest Donald controle over zijn ski's en vliegt uit de bocht, gevolg: Guus wint alsnog de wedstrijd. Je moet de boel niet belazeren, want het loopt altijd verkeerd af, is de boodschap." Een echt hoogtepunt voor Frans-Pieter Buis was de ont moeting met de 'echte' Donald Duck in Parijs. „Het viel wel een beetje tegen. Hij sprak Frans, was van rubber en was heel klein. Maar net als een kind had ik het gevoel dat ik nu de echte Sinterklaas had gezien", aldus de stralende Duck-liefhebber. Bedrijf betaalt justitie 2500 gulden Wastora heeft een transactie van 2500 gulden betaald om strafvervolging te voorkomen. Dit heeft persofficier van justitie mr. C. Hemmes-Boender desge vraagd medegedeeld. Justitie had Wastora een^ schikkings voorstel gestuurd 'wegens een overtreding van de Wet op de kansspelen. Dat gebeurde vorig jaar met een actie tijdens de Tour de France. „Win ik de Tour, dan krijgt u uw geld retour", riep wielrenner Erik Breukink in juni vorig jaar het publiek toe. De Zaanse win kelketen (elektronica en wit goed) beloofde klanten die bin nen een bepaalde periode spul len kochten, dat ze hun geld te rugkregen als Breukink de Tour winnend zou afsluiten. De politie, die over de kwestie overleg had gehad met de offi cier van justitie, stelt dat het verboden is gelegenheid te ge ven mee te dingen naar prijzen en premies, wanneer men al leen kan winnen op basis van 'enige kansbepaling waarop de deelnemers geen overwegende invloed kunnen uitoefenen.' Grote onrust bij KLM over roosters Bij de Technische Dienst van de KLM is grote onrust' ontstaan over de nieuwe werkroosters. De voor velen ingrijpend gewij zigde roosters worden op 25 ok tober ingevoerd. Dit als gevolg dienstregeling (blokkensysteem) die op dezelf de dag ingaat. Veel werknemers zijn bang voor gebroken en on regelmatige diensten. De onrust onder het technisch personeel dreigt de invoering van de nieu we dienstregeling, met 220 extra vluchten per week, in gevaar te brengen. Bierbrouwer Heineken heeft het bekende hotel-restaurant Corona aan het Buitenhof in Den Haag verkocht. De nieu we eigenaar is A. Siliakus, ei genaar van onder meer het Green Park Hotel in Leids- chendam. Momenteel is Corona nog een exclusief restaurant met een Michelin- ster. Onlangs stapte echter de chef-kok over naar het vernieuwde Amstel Hotel in Amsterdam. Corona wordt voortgezet als Hotel Brasse- Eigenaar van het pand was een dochteronderneming van Heineken, de Heineken exploitatie-maatschappij. Reden voor de verkoop door de bierbrouwer was 'simpel weg een goed bod, waar we op in zijn gegaan', aldus een woordvoerder. Wagenaar weet hoe je mensen uit de auto krijgt LEIDEN MONICA WESSELING Mensen zijn alleen uit hun auto te krijgen door ze in het open baar vervoer dezelfde privacy te geven als ze in hun eigen 'koek- blikje' hebben. Dat zegt ge dragspsycholoog W. Wagenaar. „Geef een groep forensen de mogelijkheid een eigen trein eoupé af te huren. Maak in wachtkamers aparte privé- ruimten. De reflex om te kiezen voor de privacy van de auto bo ven de openbaarheid van het openbaar vervoer wordt zo doorbroken." Wagenaar sprak vandaag tij dens een symposium ter gele genheid van het 60-jarig be staan van het onderzoeksinsti tuut TNO. De hoogleraar func tieleer aan de Leidse universiteit reageert op een onderzoek van TNO naar het milieugedrag van mensen. Belangrijkste uitkomst is dat mensen zich erg ongerust maken over de invloed van het vervuilde milieu op hun ge zondheid. inaar dat zij niet be reid zijn hun gedrag te verande ren ten bate van het milieu. Wagenaar is ervan overtuigd dat mensen zich alleen milieu bewust gedragen als dit makke lijker is dan milieu-schadelijk gedrag. Daartoe heeft hij een vergelijking gemaakt met het verkeer. De hoogleraar conclu deert dat het de mensen mak kelijk moet worden gemaakt voor het juiste gedrag te kiezen. „Op een brede weg rijden men sen hard ondanks een woud aan borden met de maximum snelheid. Een smalle weg zon der bord dwingt wél af lang zaam rijden. Dat kan je met het milieu ook doen." Het systeem van 'het goede doen omdat het het makkelijkst is', wordt veel vuldig toegepast. Een deur zon der deurknop nodigt uit tot du wen en niet tot trekken. Wagenaar gaf vanmiddag een aantal interessante voorbeel den. Een waterkraan die drup pelt, draai je automatisch dicht. De verspilling van water is bij een druppelende kraan blijk baar overduidelijk. Onnodig brandend licht doe je niet auto matisch uit: „Je ziet de stroom niet echt weglopen. Door na el ke kilowattuur de lamp vanzelf even te laten knipperen, wordt de consument zich daarvan wel bewust." De geluidarme, stroomvretende droogtrommel moet in de ogen van Wagenaar weer herrie maken: „Dan heb ben mensen tenminste door dat het apparaat staat te draaien." Milieuvriendelijke produkten zouden mooier en aantrekkelij ker moeten worden gemaakt dan schadelijke. „Vieze was middelen moeten in een afzich telijke. klunzige en onhandige verpakking komen en duurder worden dan schone. Spuitbus sen met schadelijke drijfgassen zouden alleen in onhandig mi ni-formaat tegen hoge prijs te koop moeten worden aangebo den. Mensen kiezen dan min of meer automatisch het goede. Een lap tekst met de medede ling dat een produkt slecht is voor het milieu werkt niet." Demonstatie war-game in Leidschendam LEIDEN OLAF VAN RUNSOEVER Achter in de winkel van Willem Schoppen is het elke zaterdag oorlog. Geen echte oorlog na tuurlijk, maar een nagespeelde oorlog. Met tinnen soldaatjes, een meetlint en een dobbel steen wordt er door de leden van Société 'de la Grande Ar- mée' elk weekend een histo risch slagveld 'nagebootst'. Morgen is het D-day. In dit ge val staat de 'D' voor demonstra tie en spelen de leden van de club de Engelse Burgeroorlog Het is misschien het meest ingewikkelde spel dat er in Ne derland bestaat, en het heet 'war game'. Het oorlogspel is overgewaaid uit Engeland en is een jaar of tien geleden ook in Nederland aangeslagen. Met een blikje bier in de ene hand en de uitgekiende strategie in de andere, staan de ene week de Romeinen tegenover de Ger manen. en een volgende keer binden de Fransen de strijd aan met de Pruisen. Elke oorlog kent zijn zijn ei gen verloop. „Vandaar dat de spelregels ook zo ingewikkeld zijn", zegt Schoppen, eigenaar van boutique 'La grande Armée' en oprichter van de club. In het winkeltje aan de Willem de Zwijgerlaan in Den Haag, staan naast honderden tinnen sol daatjes dan ook meters boeken met spelregels en historische achtergronden van allerlei veld slagen. Het historische elememt van het spel wil Schoppen graag be nadrukken: „Het is zowel mili tair als cultureel. Maar vooral dat laatste speelt een grote rol binnen de club. De meesten le den hebben een grote belang stelling voor de historie. En goe de historische achtergrondken nis komt bij het spelen goed van pas." Voorkennis Zo kan het voorkomen dat de société, inmiddels uitgegroeid tot 60 leden, op een zaterdag middag de geschiedenis veran dert. „De slag bij Waterloo heeft steeds een andere winnaar. Soms winnen de Fransen, soms de Engelsen. Je speelt immers met bepaalde voorkennis uit het verleden. Je denkt van: Ja, destijds'deden ze het zo. Toen ging het mis. laten we het nu anders aanpakken. Elke week bespreken de leden welke veldslag er gespeeld wordt. Het is dan al snel duide lijk wie er wel mee kan doen, en wie niet. Want, niet iedereen mag hij die aanvallen. Blijkt bij meting dat de afstand groter is dan twimtig centimer, aan gaat de beurt voorbij. Valt 'ie er Bin nen dan moet hij met de dob belsteen gooien. Wordt het een vier, vijf of zes, dan is de man geraakt en moet ie het veld ver laten. Agressief Op de club, die bestaat uit bouwvakkers, artsen en ambte naren, kan er in het heetst van de strijd een onenigheid ont staan. „Kun je me nou wel of niet raken, nu ik achter deze boom sta?", is volgens Schop pen een veel voorkomende waag. En om dit soort misver standen te vermijden er bij het war game een heuse scheids rechter aanwezig met het rege- lement in de aanslag. In Nederland is deze hobby nog niet zo bekend. Volgens Schoppen heeft de Nederlandse bevolking een bepaald vooroor deel tegen Eilles wat maar met militair te maken heeft. „Ze denken dat wij van die agressie ve mannetjes zijn. maar dan hebben ze het mis. Supporters die een voetbalstadion verbou wen, dfe zijn agressief." De demonstratie is morgen in het Partycentrum 'Starlight', de Star 51 in Leidschendam. De le den spelen om precies te zijn 'The Battle of Edgehill, 1642' na. Belangstellenden kunnen van 10.00 tot 17.30 uur terecht. Toe gang: 5 gulden per persoon. beschikt over alle soorten leger tjes. Vervolgens wordt er een persoon aangewezen die het scenario in elkaar zet en het spel kan beginnen. Zorgvuldig worden de met de hand beschilderde soldaatjes volgens het scenario opgesteld. Daarna vangt de bewegingsfase aan. Schoppen: „Volgens be paalde regels worden de troe pen één voor één verplaats. Het aantal centimeters is afhankelijk van welke slag je speelt." De tweede fase is de schietfa- se. Wanneer een speler denkt dat de vijand binnen een marge van twintig centimeter staat, AUTO LEASE Voorschoten Nederland dankt haar onafhankelijkheid aan het wargame. „Het was namelijk Prins Maurits die in de tachtig jarige oorlog loden soldaatjes gebruikte, om op tafel nieuwe taktieken uit te proberen teneinde het Spaanse leger de baas te kunnen" ,zegt Willem Schoppen (midden met bril), oprichter van de Société de la Grande Ar mée. foto pr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19