IS D66 wil fusie sportclubs Groen licht nieuw 'bollenlab" Miljoen aanzichtkaarten op beurs in Holiday Inn ■8 ■SS K Leiden Bouw woningen in volle gang Dronkeman kwelt buren VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 Verenigingen die verschillende sporten aanbieden moe ten met elkaar gaan fuseren. Voor de Leidenaars is dat gunstig omdat een 'breder sportaanbod' ontstaat, de ver enigingen zelf profiteren ervan omdat zij de 'professione le ondersteuning' beter kunnen benutten en de gemeen te is minder geld kwijt aan subsidies. De naam van Rembrandt moet het imago van een tandpasta en de stad Leirr leiden De bouw van de drie grote en zes kleinere flats aan het Schuttersveld is in volle gang. De bedoeling is dat de woningen eind 1993 gereed zijn. De drie grote flatgebouwen van zes verdiepingen, met in totaal 87 premie C-woningen staan tussen de Maredijk en de noordelijke kantoorpanden aan de Schiphol- weg. Parallel daaraan dichterbij de Mare dijk staan de zes blokken van vier hoog met in totaal 48 premie A-woningen. Vorig jaar protesteerden de bewoners van Maredijk nog bij de gemeente tegen de komst van de woningen. Er werd gevreest dat het aantal parkeerplaatsen in het gedrang zou komen en dat de omgeving van Maredijk een getto zou worden. Ministerie stelt vervroegd geld beschikbaar Het Laboratorium voor Bloembollenonder- zoek (LBO) in Lisse mag in 1994 beginnen met de bouw van een nieuw onderzoeks centrum. Het ministerie van landbouw heeft het grootste deel van de noodzakelijke miljoenen guldens beschikbaar gesteld. De exacte plaats van het nieuwe onderzoeks centrum is nog niet bekend. Het LBO wil al jarenlang een nieuw onder zoekscentrum bouwen. Tot voor kort was het ministerie pas genegen om na het jaar 1996 geld vrij te maken voor het Laboratori um. Door verschuivingen binnen het bud get van landbouw komt er nu plotseling vervroegd geld beschikbaar. Daardoor kan volgend jaar worden begonnen met de bouw die naar verwachting twee jaar gaat duren. Voor de nieuwbouw is naar schatting van LBO-directeur R. Bogers een bedrag nodig van 50 miljoen gulden. Dat is tien miljoen meer dan voor het in 1988 opgestelde pro gramma van eisen. Het grootste gedeelte van dat geld wordt betaald door het minis terie van landbouw. Een klein deel wordt mogelijk betaald door het bedrijfsleven. Waar het nieuwe Laboratorium precies komt te staan, is nog onduidelijk. Op dit" moment overleggen de besturen van de proefstations voor de glastuinbouw en de bloemisterij in respectievelijk Naaldwijk en Aalsmeer met het bestuur van het LBO over de mogelijkheid om uiteindelijk samen één onderzoekscentrum te stichten. Als dat doorgaat, is de kans groot dat het Bollenla- boratorium Lisse verlaat. ,,We hebben dan een groot stuk grond nodig. In de Bollen streek is daar onvoldoende ruimte voor. Bo vendien verwacht ik dat met name de West- landse tuinders er niets voor voelen om het onderzoek voor de glastuinbouw in de Bol lenstreek te houden. We moeten een plek zoeken die wat centraler is gelegen", vertelt Bogers. Voor het Laboratorium blijft een plek met zandgrond aan de kust belangrijk. „Maar aan de grond kunnen we iets doen, des noods door er een laag op aan te brengen. Daarvoor hoeven we niet per se in de Bol lenstreek te blijven." Volgens Bogers moet wel eerst honderd procent zekerheid be staan over het samengaan van de verschil lende onderzoekscentra voordat het LBO een plekje buiten Lisse gaat zoeken. Als de samenwerking tussen de drie on derzoekscentra niet doorgaat, is de kans groot dat het LBO gewoon in Lisse blijft. Gedacht wordt dan aan nieuwbouw van de laboratoria en kassencomplex op het huidi ge terrein aan de Vennestraat. Inmiddels is grond aangekocht aan de Heereweg naast de huidige proeftuinen en pal tegenover de huidige gebouwen van het LBO. „We kun nen dan een tunneltje onder de Heereweg aanleggen zodat we de proeftuinen makke lijk kunnen bereiken," Door op de huidige plek nieuwe panden neer te zetten, wordt het open gebied aan de Heereweg in Lisse niet aangetast. Boven dien beschikt het nieuwe Laboratorium dan over extra proefvelden wat goed is voor de vruchtwisseling. Nieuwbouw aan de Zwar te! aan, jarenlang de plaats voor een toe komstig nieuw Laboratorium, is definitief van de baan. LEIDEN JANET VAN PUK Dat stelt de gemeenteraadsfrac tie van D66 in een reactie op de ontwerp-begroting voor 1993. In tegenstelling tot het college van burgemeester en wethou ders vindt D66 dat de sportsec tor best een steentje kan bijdra gen aan de bezuinigingen. Niet alleen fusies van clubs kunnen geld besparen. D66 wil ook bezuinigen op sportcursus- sen die de gemeente verzorgt. Fractievoorzitter P. Langenberg: „De gemeentelijke directie sport en recreatie verzorgt bij voorbeeld cursussen skigym- nastiek en iets met golf. Daar- BEGROTING '93 voor kan de eigen bijdrage best omhoog." In de reactie doet D66 ook andere bezuinigingsvoorstellen. Als de- gemeente minder geld uitgeeft, hoeft de onroerend- goedbelasting minder te stijgen, is de redenatie van de democra ten. Het college wil de ogb met ruim 6 procent laten stijgen, maar een percentage van 3,75 is hoog genoeg, vindt D66. Er blijft door extra bezuinigingen ook geld over voor andere plannen, aldus de fractie. Die zou onder meer willen dat er een gemeen telijke ombudscommissie komt die geschillen oplost tussen be stuurders en burgers. Verder pleit D66 voor een tweeweke lijkse gemeentekrant. Ook moet er meer geld beschikbaar zijn voor het openbaar vervoer en voor de realisatie van de autolu- we binnenstad. Een andere wens van de fractie is de uit breiding van museum De La kenhal. Geld daarvoor kan on der meer bij elkaar worden ge spaard door de tarieven te ver hogen en de gratis toegang op 3 oktober te schrappen. De fractie meent dat de ge meente ook geld kan besparen door minder externe adviseurs en onderzoeksbureaus in te schakelen. Brandweer en perso neel moeten vaker kosten bere kenen voor allerlei diensten en de hondenbelasting kan om hoog. ruïneren, of mag hij trots zijn dat hij drie eeuwen na zijn dood nog een bijdrage mag leveren aan de volksgezondheid? Pro fessor B. Houwink uit Amster dam wordt gezien als een auto riteit op het gebied van tand heelkunde: „Nou, ik gebruik het zelf niet en dat zegt misschien al wat." (Rem)brandtnetel Houwink is een wetenschapper en die gaal gewoonlijk niet over Ook op het stadhuis zelf kan nog meer worden bezuinigd, denkt de fractie. De personeels kosten kunnen omlaag, onder meer door maatregelen te ne men om het ziekteverzuim te rug te dringen. En de reorgani satie van het ambtelijk apparaat kan meer geld opleveren dan het college van B en W denkt. D66 is het overigens niet eens met een aantal bezuinigings voorstellen van B en W. Vooral de bezuinigingen op het Insti tuut Burgerraadslieden en de openbare bibliotheek zijn de fractie een doorn in het oog. De bibliotheek moet één ton in plaats van twee ton inleveren, zo luidt het voorstel van D66. Volgende week begint de be grotingsbehandeling in de ge meenteraad. Op 18 november wordt het gemeentelijke huis houdboekje voor volgend jaar definitief vastgesteld. VRIJE TIJD Klaverjassen LFC houdt vandaag in het sportcomplex aan de Boshui- zerkade een klaverjas- en sjoel avond. De aanvang is 20.00 uur. Schaken De Leidse schaakclub Philidor en de boekhandel Zandvliet houden morgen in het pand Haarlemmerstraat een schaaksimultaan. Het evene ment begint om 12.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Deelnemers kunnen het opnemen tegen een van de sterkste schakers van Philidor. Bovendien kunnen ze hun schaakkennis testen door het oplossen van een schaak probleem dat ter plekke op een groot dmonstratiebord staat. De Sleutels Het Leidse muziekgezelschap 'De Sleutels' treedt zondag 25 oktober om 14.00 uur op in buurthuis Stevenshof aan de Trix Terwindstraat. Het optre den wordt georganiseert door de ouderen aktiviteiten com missie van de Stevenshof. De toegang bedraagt 2,50 gulden. Rommelmarkt Drumfanfare FBL houdt zondag 25 oktober een rommelmarkt in haar clubhuis aan de Haze- windsteeg naast de schouw burg. De rommelmarkt begint om 09.30 uur en duurt tot 16.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van nieuwe in strumenten een nacht ijs. Hij geeft geen waardeoordeel over Rembrandt, maar vindt dat de tandpasta nog niet voldoende is getest: „Ze hadden het in laboratoria zorgvuldig moeten onderzoe ken en dan voorzichtig op proefpersonen moeten uitpro beren. Glazuur is waardevol en daar kan je geen risico's mee nemen. Dat groeit niet meer aan. Bij Rembrandt hebben ze wel iets aan onderzoek gedaan, maar niet genoeg. Ze kunnen niet de garantie geven dat je het 40 jaar lang kunt gebruiken", stelt Houwink. Tanden worden naarmate men ouder wordt sowieso donker der. En volgens Houwink kun nen alleen tandarts en mondhy giënist dat met succes tegen gaan: „Dat is in ieder geval veili ger. Ik zeg niet dat Rembrandt onveilig is maar dat moet met een duurzaam experiment wor den aangetoond. En natuurlijk wil een fabrikant dat niet want tijdens een onderzoek kan hij immers niet verkopen", stelt Houwink. (Rem)brandtpunt Merkenstrijd bestond er in de zeventiende eeuw nog niet, laat staan een octrooibureau. Maar als Rembrandt nu leefde had je er donder op kunnen zeggen dat hij zijn naam zou laten be schermen. Leiden was dan 'ge woon' museumstad en de tand pastafirma had de tanden ver moedelijk gebroken op het vin den van een naam. (LL) Roy Klopper en Loman Leefmans tel: 071-161418 LEIDEN De politie heeft gisteravond een 67-jarige bewoner van de For- mosastraat mee naar het bu reau genomen. De buren klagen over de overlast die hun buur man al geruime tjjd zou veroor zaken. Hij smijt elke deur die hij tegenkomt dicht en schreeuwt voortdurend, zowel op straat als in huis. Gisteravond was het weer zo ver. De politie nam een kijkje en AGENDA VRIJDAG 23 OKTOBER Klaverjassen in Dienstencentrum De Linde, Herenstraat 64, aanvang 20.00 uur. Klaverjassen en sjoelen voor dames en heren bij LFC, Sportcomplex Bos- huizerkade, aanvang 20.00 uur. Bingo-avond in Buurthuis Cornells Joppensz, Oppenheimstraat 6a, van 20.15 tot 23.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshot. C. van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Noordwijk Kleindierententoonstellingvan de Ver. van Pluimvee en Konijnenhou ders, Gymnastieklokaal. Bronkhorst- straat 27. van 10.00 tot 22.00 uur. Kijken in de keuken van de Pal mentuin, Boulevard Hotel, Kon. Wil- helmina Boulevard, vanaf 19.00 uur. Kaartavond, org. HSV De Sportvisser, in het clubgebouw aan de Bosweg, aanvang'20.00 uur. ZATERDAG 24 OKTOBER Expositie oude ansichtkaarten van Leiden, tevens prentbriefkaarten- beurs, in Holiday Inn, van 10.00 tot 15.00 uur. Rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. Schaaksimultaan. org. schaakclub Philidor i.s.m. boekhandel Zandvliet, Haarlemmerstraat 117, van 12.00 tot 16.00 uur. Bingo-avond, org. buurthuis 'Op ei gen wieken', Valkenpad (Merenwijk), zaal open om 19.00 uur, aanvang 20.15 uur. Noordwijk Competitie Viswedstrijd, org. HSV De Sportvisser, vanaf het Noord zeestrand. vistijd van 8.15 tot 12 15 trof de Leidenaar stomdronken aan. Gepoogd is hem te kalme ren. Dat lukte maar de agenten waren nog niet op het bureau teruggekeerd of de telefoontjes stroomden weer binnen. Bij te rugkeer was de dronkeman in alle staten. „Bij geluidsoverlast nemen we meestal de appara- 'tuur in beslag om er een einde aan te maken. In dit geval zat er niets anders op dan de veroor zaker zelf mee te nemen", aldus een woordvoerder van de poli tie. Kluizenshow, org, Wmkeliersver., ter afsluiting van de etalagewedstrijd van Noordwijk Space Expo, aanvang 10.00 uur, 16.00 uur prijsuitreiking. Kleindierententoonstellingvan de Ver. van Pluimvee en Konijnenhou ders, Gymnastieklokaal, Bronkhorst- straat 27, van 10.00 tot 16.00 uur. Swingavond, georg. door Homojonge rendisco 'De Roze Bollen', Join Cen trum, Weteringkade 2, bar open 21.00 uur. disco 22.00 tot 01.00 Optreden van de band Hallo Venray in Join Centrum, aanvang 21.00 uur. Voorschoten Nationale Modelspoordag mmv spoorgroep NedTRAK, tevens ruil beurs. Vlietland College. Van Beetho- venlaan 10. van 10.00 tot 17.00 ZONDAG 25 OKTOBER Grote rommelmarkt van de drumfan fare Franciscusband, in het clubhuis, Hazewindsteeg (naast Leidse Schouwburg), van 9.30 en 16.00 Poppen- en berenbeurs. org. Rotter damse Poppen/Speelgoed Stichting, in Hotel Het Haagsche Schouw, van 10.30 tot 17.00 uur. Optreden van muziekgezelschap 'De Sleutels', org. ouderen aktiviteiten commissie Stevenshof. Buurthuis Stevenshof. T. Terwindtstraat, aan vang 14.00 uur. Zondagopenstelling van de Centrale Bibliotheek, van 12.00 tot 16.00 Rondleiding in de Pieterskerk, aan vang 15.00 uur. 'Sluitingsrit' laatste fietstocht van het seizoen over 35 of 60 km, vertrek vanaf clubhuis Swifttoer. park De Bult. start tussen 8.30 en 12.00 uur. Tevens tentoonstelling over oud Leiden leiden inge ruigrok Bijna één miljoen ansichtkaarten met ongeveer 700 verschillende onderwerpen. Die zijn aan staande zaterdag te zien, te ruil of te koop op de ansichtkaartenbeurs in hotel Holiday Inn. De Nederlandse Vereniging voor Prentenbriefkaar- tenverzamelaars (NWP) houdt de beurs omdat precies een eeuw geleden de eerste ansichtkaar ten met vooral stads- en dorpsgezichten ge maakt en verstuurd werden. Tijdens de beurs is tevens een tentoonstelling van ansichten van oud Leiden te zien uit de verzameling van W. Stikkelman. Het is de eerste keer dat de NWP een derge lijke ansichtkaartenbeurs in Leiden organiseert. Organisator G. van Duijn verwacht ongeveer 700 bezoekers- zowel ouderen als jongeren- uit alle delen van het land. „Op de beurs komen veel mensen die op zoek zijn naar een afbeel ding van hun vroegere huis. Of naar een kaart met de straat waar ze als kind gespeeld hebben. Ze zijn de hele dag in touw om net die ene kaart te vinden. Jongere verzamelaars komen juist voor glanskaarten uit de jaren vijftig en zestig met filmsterren erop. Zo begint de verzamelk- oorts. De kaarten zijn een herinnering." Op de beurs zijn veertig standhouders aanwe zig uit het gehele land. De verzamelaars kunnen de door hun meegebrachte ansichtkaarten gra tis laten taxeren. De waarde van een kaart hangt volgens Van Duijn af van de zeldzaamheid en varieert van enkele kwartjes tot een paar tien tjes. „Sommige kaarten hebben een unieke af beelding. Foto's van kleine dorpjes bijvoorbeeld leveren meer op dan van een stad. Dorpjes wer den minder vaak op een afbeelding gezet en zijn daardoor veel specialer." Van 1892 Op de beurs zijn ansichtkaarten vanaf ongeveer 1892 te zien zijn. Van Duijn: „Voor die tijd wer den ook kaarten gestuurd, maar die hadden geen afbeelding. Ze leken een beetje op onze huidige briefkaart. Het sturen van een kaartje was vroeger de enige mogelijkheid om te com municeren met verre vrienden of familieleden. De telefoon was er toen nog niet. Vanaf 1892 werd het door de uitvinding van allerlei technie ken mogelijk om van een foto een ansichtkaart te maken." Eén van de grootste uitgevers van ansicht kaarten uit het eind van de vorige eeuw was J. Nauta. Hij trok erop uit om foto's maken van verschillende plaatsen in Nederland. Van Duijn: „Deze foto's werden naar Duitsland verzonden om daar afgedrukt te worden op grote vellen. Daarna werden ze gesneden op ansichtkaarten- formaat. Het kwam vaak voor dat de kaarten scheef werden gesneden, zodat op een afbeel ding een stukje van een andere kaart stond." De ansichtkaartenbeurs begint om 10.00 uur in het Holiday Inn hotel aan de Haagse Schouwweg. De toegang bedraagt 3,50 gulden. Leden en bezoekers onder de 16 jaar kunnen de beurs gratis bezoeken. Leiden doet er alles aan om zich het toevoegsel 'stad van Rembrandt' toe te eigenen. Maar de naam van de oude meester wordt ook bij produkten te pas en te onpas gebruikt. Dat er een verfsoort is die Rembrandt heet, valt nog te billijken. Maar een nieuwe, Amerikaanse tandpasta? El JPfcl Het blijkt commercieel een goede zet om zelfs in de nadagen van het Rembrandtjaar een produkt van de naam Rembrandt te voorzien. De schilder verkoopt nu beter dan tijdens zijn leven. Leiden hoopt bij voorbeeld met de instelling van het Rembrandtkwartier meer toeristen te trekken. De kunstenaar woonde hier 26 jaar van zijn leven en dat wil Leiden weten ook. Een atelier, een park, een brug, een standbeeld, alles aan of over het Galgewater (Rembrandtsgracht) draagt zijn Maar de naam Rembrandt heeft ook een internationale klank. Zo ontwikkelde een Amerikaanse tandpastafirma, Den Mat genaamd, een produkt dat de tanden niet alleen schoonmaakt, maar ook wit 'schildert'. En dat produkt werd Rembrandt Whitening Toothpaste genoemd Cosmetische tandpasta. Want in geen land is kleur en stand van het gebit zo belangrijk als in de VS. Hoe witter de tanden, des te mooier de persoonlijkheid. En inderdaad is de pasta een groot succes geworden aan de andere kant van de oceaan. 'Sayclnrsc (Rem )brandtmerk Nu is Rembrandt niet het eeyste merk dat belooft niet alleen de tanden te reinigen maar ook de aanslag als gevolg van bij voor beeld roken te verwijderen. Maar om het gebit witter te krij gen, kon je net zo goed met Jif of Vim poetsen. De tanden wer den zogezegd schoonge- schuurd. Witter werd het gebit er wel van. Maar kleiner ook. En de tandartsen keurden deze merken dan ook af zodat ze uit eindelijk weer verdwenen. Rembrandt pakte het slimmer aan: „DenMat in Californië heefteen tandpasta ontwikkeld die plaque en tandsteen oplost, zonder het glazuur aan te tasten. Belangrijk effect ran die tandpasta is dat de tanden scho ner en gladder worden, waar door ze witter lijken. Dat komt door een mengsel van citroen zuur en enzymen die zijn ont trokken aan de papaya. Het re sultaat is al na enkele dagen zichtbaar, mits er tenminste tweemaal daags wordt gepoetst. De tandpasta bevat trouwens geen peroxide en ook geen slijp- middel aldus een pass de begeleidende folder. (Rem)brandtstof Te mooi om waar te zijn, dacht ook de Haarlemse firma Keur en Sneltjes. Het bedrijf introdu ceerde afgelopen zomer het merk in Nederland, nota bene hét land van Rembrandt. En omdat een tubetje maar liefst 25 gulden kost en de iets grotere maat zelfs 34 piek. ligt Rem brandt vooralsnog alleen bij apotheken en 'sjiekere' drogis ten in de schappen. Dus niet bij Cency, Kruitvat of Etos. In Lei den is Rembrandt alleen te krij gen bij drogisterij Boerhave en apotheek Rosmolen. Moet Rembrandt van Rijn zich nou omkeren in zijn graf omdat zijn naam voor commerciële doeleinden wordt misbruikt en duizenden mensen hun tanden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18