c 'Talkshow is voor mij geen levensvervulling' Rtv show Illegaal verzwikte ogen VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 14 CLOSE UP 8rZ Maya Eksteen: Lieve Lita en Mona zijn bij haar bemoeizuchtige doetjes. foto nob taart uw partner on- ophoudelijknaar on- bestemde verten? Hebt u het gevoel tegen een muur te kletsen, ondanks de lijfelijke aanwezigheid van uw voordeurdeler? Dan is het hoog tijd om het nummer 06 300444 te draaien, c.q. in te toetsen. Voor 0,50 cent per mi- huut weet u alles. Er zijn rela tietherapeuten die een bedui dend hoger tarief bedingen voor hun deskundigheid, no dig om uw relatie te redden. Van RTL 4 mag ene Maya Ek steen zich tegenwoordig elke maandagavond opwerpen als presentatrice van 'Lief en Leed', een programma met en over paren die ernstig twijfe len aan de overlevingskansen van hun relatie. Het moet ge zegd: lieve Lita en de altijd weer raad wetende Mona zijn bij haar vergeleken niet meer dan bemoeizuchtige doetjes. Lief en leed is relatietherapie voor de camera. En wat na tuurlijk meegenomen is voor zij van Eksteen, een toene mend aantal mensen blijkt be reid voor het front van het kij kerspubliek het totale privéle- ven op straat te sodemieteren. Slaapkamergeheimen bestaan vandaag de dag nauwelijks nog. Wie wil weten wat er bij die lui van hiernaast leeft en broeit, hoeft dank zij Eksteen niet langer bij de buren naar binnen te gluren of een oor plat te drukken tegen de muur. 'Lief en leed' maakt een ieder die daar belangstelling voor heeft duidelijk dat het achter vele voordeuren alles behalve rozegeur en mane schijn is. Ook. bij dat ene stel dat altijd het ideale huwelijk symboliseert hoeft het niet per se te boteren. En dat kan allemaal komen door die ene fatale uitwisse ling van hunkerende blikken bij de bladenman op de hoek. 'Lief en leed' bracht onlangs de praktijk van alledag in beeld. Hoe makkelijk een schier muurvaste hoeksteen zich los laat wrikken. Twee personen die niet willen toe geven aan de totale ontlezing slaan een paar opiniebladen en wat ontspanningslectuur in. En dan dwarrelt een van de bladen pardoes op de grond. Niets aan de hand, gewoon oprapen en afrekenen bij de kassa. Nou, vergeet het maar. Want je zult het altijd zien, een toevallige passant van de an dere kunne laat van schrik of is het een variant op de aloude zakdoektruc? ook een krant op de vloer vallen. Tja, op de hurken is het dan van: hij keek haar aan, zij keek hem aan en voordat ze het wisten zaten ze in de bus van Bussum naar Naarden. Afgaande op de gegevens die laatst'in 'Lief en Leed' werden verstrekt, wordt in negen van de tien relaties een van de partners wel eens verliefd op een ander. Zal mogelijk te ma ken hebben met het aloude gezegde: verandering van spijs doet eten. Maar hoe gaan ze daar thuis mee om? Hoe is het om te weten dat iemand die jaren lief en leed met jou heeft gedeeld opeens de kolder in de kop krijgt en op vrijersvoe ten gaat? Vragen van dergelij ke strekking legt Eksteen voor aan de zaal en aan de kijkers thuis. Te oordelen naar het resultaat van de eerste peiling hadden zich nogal wat vrijdenkers ge meld: 48 procent zei zich er mee te kunnen verenigen dat er binnen een vaste relatie op z'n tijd met verzwikte ogen naar een ander wordt gekeken. Later in de uitzending sprak Nederland zich aanzienlijk minder tolerant uit: nog maar 23 procent vond een slippertje best kunnen, de rest eiste on voorwaardelijke trouw. Hoe zulks? Vanwaar die om slag in denken? Vermoedelijk vanwege de ontboezemingen van enkele 'beschadigde' stel len. De natuur is prachtig, zo leert 'Lief en Leed' wekelijks. Maar zodra er vlinders in de buik van een gehuwde of an derszins gebonden persoon gaan fladderen, kunnen lief en leed onder een dak behoorlijk met elkaar in conflict raken. Vind dan maar eens een Prikkebeen om die vlinders te vangen. Het relaas van twee mannen die daar uiteindelijk in zijn ge slaagd. Vrienden voor het le ven leken ze, totdat een van de heren opeens in zijn baas z'n nieuwe vriend meende te her kennen. Hij besloot de spullen bijelkaar te graaien en daar ging knecht met koffer en volle vuilniszakken naar z'n baas. Overigens was er nog wel een weg terug voor hem; zijn part ner was bereid hem als vriend terug te nemen, mits hij er maar binnen vijf dagen ach terkwam dat baas toch niet de ware was. En zie, na drie da gen stond meneer al weer op de stoep. Met koffer, vuilnis zakken, gedragen kledingen vuil ondergoed. Met open ar men werd hij ontvangen, zon der dat hem de - wellicht pijn lijke - vraag werd gesteld of de kortstondige baas/knecht-ver- houding ook had voorzien in de deling van een tweeper soonsbed. Hoe lief en leed vlak naast el kaar kunnen leven vertelde de dame, die in de veronderstel ling leefde gelukkig te zijn ge trouwd en een fantastische en allesbegrijpende vriendin te hebben. Kon het mooier? Ja! Want echtgenoot legde het na dertien jaar huwelijk aan met haar hartsvriendin. „Ik heb mijn man verloren en mijn beste vriendin." Dan kan het ook anders. Als vrouw kun je bijvoorbeeld naast je man ook een vriend erbij nemen. Eerst vond echt genoot dat bepaald niet leuk, maar nu vindt hij dat er een nieuwe dimensie aan z'n leven is toegevoegd. lammer alleen dat de vrouw van de vriend de driehoeksverhouding niet wil uitbreiden tot een kwartet. Even duidelijk stellen: zij 'doet' het nu weer uitsluitend met haar wettige partner. Maar met vriend deelt ze haar interesse voor IJslanders, voor paarden dan wel te verstaan. En ze leefden nog lang en ge lukkig. Binnenkort in het thea ter van Eksteen: vrouwen en mannen die hun ex beletten met hun kind naar de dieren tuin te gaan. Benieuwd wie er dan voor het ganse kijkersvolk voor aap wil staan. Ivo Niehe kondigt tijdens jubileum einde van TV-Show aan Sophia Loren: geldwolvin. archief foto ap Een jubileum dat in feite een requiem op termijn is. Ivo Niehe stopt in 1994 met de TV-Show, 't is maar dat iedereen het weet. „Ik heb met de TROS nog een contract voor twee jaar en dan houd ik het voor gezien. Ik blijf wel tv-pro- gr am ma's maken, maar zal meer ach ter de schermen gaan opereren", zei Niehe deze week tijdens de presentatie van zijn tweedelig jubileumprogram ma, waarvan het eerste deel vanavond (Nederland 2, 21.35 uur) wordt uitge zonden. Deel 2 volgt een week later. In de twee programma's van 45 minuten elk zitten uit 12,5 jaar hoogtepunten en getuigenissen waarvan de waarheid in middels achterhaald is. Niehe overwoog al eerder er een punt achter te zetten: „Als ik vorig sei zoen niet zo fijn had gewerkt, had ik dit jubileum van de TV-Show niet eens ge haald, want dan was ik aan het einde van het vorige seizoen al gestopt. Het plezier vorig jaar kwam vooral voort uit de organisatie. De gesprekken werden vooruit geproduceerd, daardoor hoef de niet alles op het laatste moment ge regeld te worden. Omdat je lang voor het gesprek van de afspraak weet, kun je je goed voorbereiden." Agressie Zo zakelijk als het nu wordt geregeld, zo improviserend en fris ging Niehe in het begin te werk. „Nu ik onlangs die 150 uur tv heb teruggezien, viel mij de agressie van de eerste paar jaar op. Ik wilde toen elk gesprek winnen. Dat is nu veel minder." Zijn eerste TV-Show werd in juni 1980 uitgezonden. Het was een proef- programma en moest hoog scoren wil de het een vervolg krijgen. Niehe: „Het idee bestond al jaren. Na vier jaar kwis- jes ('Matchpoint' en 'Dubbelspel' red.) gepresenteerd te hebben, wilde ik wel eens wat anders. Ik was in die tijd ook hoofd amusement van de TROS. Dat werkte tegen, want volgens de directie kon een hoofd amusement niet ook nog een talkshow presenteren. Na veel wikken en wegen mocht ik het probe ren. Ik moest een kijkdichtheid van 20 procent scoren om verzekerd te zijn van een vervolg, een percentage waar elke programmamaker nu zijn handen vensvervulling, meer schmink, föhn en spiegel. Dat betekent niet dat ik het niet meer leuk vind. Als ik met het vliegtuig naar Genève mag om daar met Peter Ustinov wat te filosoferen over levenswijsheden, dan ben ik een week in de wolken. En dan te beden ken dat ik daar ook nog voor betaald krijg. Een talkshow maken is dus heel leuk, maar ik heb voor mijzelf een psy chisch eindpunt nodig. Heeft elk mens nodig. Als de dood niet zou bestaan zouden we allemaal stapelgek wor den." Er zijn ook gesprekken geweest waaraan Niehe minder goede herinne ringen heeft. In 1986 was Amsterdam druk doende om de Olympische Spe len van 1992 toegewezen te krijgen. De tegenstand was groot. Onder leiding van Saar Boerlage trokken de opposan ten onder meer naar Lausanne om IOC-leden ervan te overtuigen dat Am sterdam niet zo gastvrij was als de offi ciële delegatie onder leiding van bur gemeester van Thijn deed vermoeden. Boerlage werd ook uitgenodigd om haar verhaal te vertellen in de TV- Show. Ze werd zeer fel onderuit ge schoffeld door een agressieve Niehe. Schaamte „Achteraf schaam ik me voor die aan pak. Schaam ik me voor dat gesprek. Uit voorgesprekken en redactiewerk was ons gebleken dat zij een militante dame was, dus koos ik voor de aanval. Halverwege het gesprek bleek al dat zij helemaal niet zo fel was als we gedacht hadden. Toen kon ik mijn wijze van in terviewen niet meer veranderen, maar een milde benadering was beter ge weest." Niehe bouwt ondertussen rustig ver der aan zijn imperium. Hij heeft dan wel kritiek op de nieuwe tv-situatie, zijn produktiebedrijf vaart er wel bij. Binnenkort start er een serie van hem op RTL 4 en in produktie zijn inmid dels series voor de VARA en Veronica. Niehe: „Het zijn allemaal info-achtige fjrogramma's. Ik blijf in die hoek. Dat igt mij het best. Programma's met in formatie voor een groot publiek. Als grote voorbeeld heb ik het gesprek van Adriaan van Dis met Annie Cohen-Sol- al. Meer dan een miljoen mensen ke ken naar een gesprek over Jean Paul Sartre. Dat vond ik nu echt een kick." Rob Out blijft bij Veronica Rob Out (53) blijft bij Veronica. Hij heeft gisteren met het be stuur een contract afgesloten over een adviseurschap. Hij zal zowel het dagelijks bestuur van de vereniging als de uitgever van het Veronica-blad bijstaan. Een maand geleden liet hij, grondlegger van de huidige om roeporganisatie, nog weten dat het tijdperk-Out bij Veronica definitief voorbij was. Vervol gens eiste hij op basis van een geheime overeenkomt uit 1983 met de toenmalige voorzitter Bordewijk een afkoopsom van vele miljoenen. Out legde afgelopen voorjaar zelf de functie van algemeen di recteur neer na een vernieti gend rapport over de interne or ganisatie en de kwaliteit van het Veronica-mangement. Uit het rapport van bureau KPMG kwam duidelijk naar voren dat de oude garde had afgedaan. De afgelopen maanden laai den voortdurend conflicten op Rob Out binnen de top van de omroep. Volgens Out wilde voorzitter Joop van der Reijden van Vero nica te veel een gewone omroep maken. Het bestuur is echter steeds bereid geweest hem als adviseur archieffoto een passende functie te geven. Veronica en Out zeggen in een verklaring tevreden te zijn met het gesloten akkoord. Over de hoogte van de vergoeding aan Out doet de omroep geen me dedelingen. STRIPS BOLLEBOOM voor dichtknijpt. En dan ook nog mid den in de zomer. Iedereen keek die avond schijnbaar naar de TROS, want ik scoorde 28 procent. Ik kreeg toe stemming om nog twee TV-Shows te maken en daarna nog eens twee. De TROS was in die tijd voorzichtiger dan nu. Zo is het balletje gaan rollen." In die tijd waren er nog maar twee talkshows op televisie. Niehe: „Nu heb je er 21 in een week tijd. Sonja was in die tijd wekelijks en ik maandelijks. Gasten die niet bij Sonja kwamen, kwamen bij ons." Internationaal kan Niehe iedereen krijgen die hij wil, lan delijk ook. Op een paar na. „Jan Wol kers en Rijk de Gooijer. Die hebben beiden nooit willen meewerken. Waar om, weet ik niet. Dat hebben ze nooit gezegd." De talkshow van toen had een veel grotere kijkdichtheid dan die van nu. Een tijdverschijnsel volgens Niehe, er wordt volgens hem sowieso minder tv gekeken. „In de Verenigde Staten moe ten al reclamespotjes worden uitge zonden met de boodschap 'Watch tv!' (Kijk tv!). Mensen moeten er op gewe zen worden. Het betoverende is er af. Dat geldt sinds kort ook in Nederland." Geldverspilling „Sinds de komst van RTL 4 heb je hier vier netten die allemaal hetzelfde uit zenden. Een geldverspilling vind ik dat. De BBC zendt zo af en toe nog een do cumentaire uit over het sexleven van de bebrilde baviaan. Dat is heel wat anders. En al zal de doelgroep niet groot zijn, er is publiek voor. Een ander publiek dan het publiek dat voor de doorsnee tv kiest. Die matheid die dat met zich meebrengt, vind ik een ge vaarlijke ontwikkeling." „Sonja en ik konden nog mensen boeien, zelfs irriteren, zonder dat ze de tv uitschakelden. De nieuwe generatie tv-makers heeft dat niet meer. Die matheid is ook overgeslagen op de kij kers. Vorig jaar scoorden we nog maar een kijkdichtheid van 18 procent en als ik zie dat Sonja dit jaar nog niet boven de 10 heeft gezeten, houd ik mijn hart vast. Kijk, met je programma probeer je toch te bereiken om een aantal din gen kwijt te raken aan een groot pu bliek. Als dat wegvalt, is de kick ver dwenen." „Sonja vertelde mij ooit eens: 'tv is mijn lust en mijn leven. Als de tune klinkt, ga ik uit mijn dak'. Dat heb ik niet. De talkshow is voor mij geen le- Ivo Niehe: Nog twee jaar TV Show, en dan hou ik het voor gezien." foto dijkstra BOES Ze geeft er een jaar de brui aan. Brigitte Kaandorp is van plan thuis te gaan zitten net zo lang tot ze er geen zin meer in heeft om niets te doen. Voorlopig dus niet op de planken, maar wel op de radio. Bij de VPRO heeft ze een programma: Brigitte Kaan dorp is in gesprek'. Het publiek blijft dus niet helemaal verstoken van de cabaretière. Je kan nooit genoeg hebben, moet Sophia Loren hebben gedacht. Onlangs sloot de actrice een contract af om vleeswaren aan te prijzen. Zij verdient daarmee het 'luttele' bedrag van tien miljoen gulden. Martine Bijl en Berend Boude- wijn zijn stiekem vorige maand getrouwd. Met slechts een kleine advertentie in de krant maakte het paar dit heuglijke feit be kend. Joop van den Ende is een ge lukkig man. Zijn vrouw Janine schonk hem begin deze maand een wolk van een zoon. De mach tige televisie-baas had al een dochter van twee jaar, maar wie hem in zijn hart keek wist dat hij ook nog graag een zoon wilde hebben. Die wens is vervuld. Pa hoopt nu van ganser harte dat zoonlief hem later zal opvolgen. Bruni Heinke (Helen Helmink in Goede Tijden, Slechte Tijden') heeft als actrice niets te klagen, maar privé ging het niet altijd van een leien dakje. Sinds kort lacht het geluk haar echter toe en wel in de vorm van de Amster damse zakenman Henny Roze- meyer. Het klikt tussen die twee en ze zijn onafscheidelijk. STARDOM Wie weigert er nou een aanbod om in een film te spelen en daarmee ook nog acht miljoen dollar in de wacht te slepen. Juist ja, Richard Gere. Het zou gaan om een vervolg op zijn succesvolle film 'American Gigolo'. Gere (40) vindt zichzelf te oud om nog de gigolo uit te hangen. Zelfs voor zoveel miljoenen dol lars. Na de rol van de wat sullige en altijd droog uit de hoek komende politieman in de Duitse politie-serie Tatort gaat Chiem van Houweninge nu een hoofdrol vertolken in een nieuwe Duitse serie die 'Die Oase' is gedoopt. Nu geen goedhartige Hen- schen meer, maar dit najaar op de Duitse buis als de bikkelharde speurder: 'Herr Spoor'. Gere vindt zich te oud om nog de gigolo uit te hangen. foto archief

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14