Vrije tijd 'Harige' buis vervangt radiator Cursus eetbare paddestoelen kweken Privilèges Telefoon in agenda Gouden glans Bubbeltjes blijven Klok-schilderij VRIJPAG 23 OKTOBER 1992 NIEUWE CD'S Pop/Populair Madonna 'Erotica' Warner Music. Plaatjes van Madonna kun je beter bekijken dan beluisteren. Haar erotische fotoboek dat in aantocht is, is ongetwijfeld veel spannender dan naar nieuwe cd, 'Erotica', die is volgestouwd met slappe, hoogst gedateerde discomuziek. Bovendien is de titel volslagen misplaatst. Van de veertien liedjes die er op staan, is er één gewijd aan sado masochisme en één aan kusjes tussen de benen. De andere twaalf zijn waarschuwingen met een moralistische ondertoon. Nog rampzaliger dan de teksten !is de muziek. 'Erotica' is hele maal volgespeeld door compu terprogrammeurs. Dat is niet per definitie bezwaarlijk maar bij Madonna lijkt het wel alsof er met knikkerdozen wordt ge schud en aan gammele hekken wordt gerammeld. En dan nog dit: Madonna kan absoluut niet zingen. Vijfenzeventig minuten lang murmelt ze wezenloos voor zich uit. Alsof de grote teen die ze op de hoes afzuigt, haar bij het zingen voortdurend in de weg heeft gezeten. Johnny Winter 'Hey, where's your brother' Virgin. Chicago-blues van een ouwe rot in het vak. Net als op zijn vori ge, ijzersterke comeback-cd klinkt er weer veel spelplezier door op deze vrolijke blues plaat. Soms is het allemaal wat te lollig, zoals op 'Please come home for Christmas'. Met een weergaloze gitaarsolo op 'You keep sayin' that you're leavin' zet Winter die fout weer recht. Toch is deze cd een van de meest toegankelijke platen die Winter ooit heeft gemaakt. Zijn doorgaans wat freakerige gitaar spel blijft dit keer in geheel in dienst van de composities, er is veel aandacht aan de zang be steed, de produktie is glashelder en hoewel Winter een nogal stijlgebonden muzikant is 'Hey etc' een heel gevarieerde plaat geworden. 'Playground Psychotics' Frank Zappa Music for nations/Zappa Records. Met'Playground Psychotics' gunt Zappa ons een indringend kijkje achter de schermen van de band waarmee hij in het be gin van de jaren zeventig, toen volgens Zappa toeren nog leuk was, de aardbol rond ging. Ruim twee uur horen we de maffe muzikanten met wie hij in die tijd speelde tegen elkaar l praten op de plee, in de kleed kamer, onder de douche, in het vliegtuig, tijdens het eten, op de motelkamer en in de taxi. Playground Psychotics' is een boeiende toemeefilm zonder beelden. Zoals wel vaker komen we over Zappa zelf niet zo veel aan de weet., Des te meer over Yoko Ono. Zij zal er niet blij mee zijn dat Zappa de registra tie van haar speenvarkengegil nu wereldkundig heeft gemaakt. I WK Jazz John Surman "Adventure Play ground" ECM dlstr. VIA. Na enkele jaren van over het al gemeen geslaagde solo-cd's, waarop de Britse rietblazer zichzelf ondersteunde doormid del van een synthesizer, nu ein delijk een album dat Surman weer enigszins lijkt terug te brengen in de ritmische akoes- tische jazz. De relatie met zijn vorige opnamen is echter nog sterk aanwezig. Ondanks muzi kaal sterke partners Paul Bley op piano, Gary Peacock op bas en Tony Oxley op drums dic teert Surman de uitvoeringen van begin tot eind. Het lijkt er ook op dat Surman zijn Britse roots, die zoveel na druk kregen in de vorige pro- dukties. maar moeilijk los kan laten. Wat we nu horen is daar om vaak even melancholisch en 'folksy' als zijn eerdere werk, ze ker omdat bijvoorbeeld Oxley nalaat om bijvoorbeeld net zo krachtig te werk te gaan als bij Cecil Taylor. Meer indruk ma ken de melodieuze en even wichtige bijdragen van Peacock, terwijl Bley zich ook al tamelijk terughoudend opstelt, een en kel stuk zoals "Seven" en "Fig- foot" daargelaten. Dit is onte genzeggelijk mooie muziek, maar deze cd borduurt wel erg veel door op een bekend pa troon. Joe Gilman Trio with Joe Hender son 'T reasure Chest" Time less) dlstr.: Timeless, Postbus 201,6700 AE Wageningen. TREASURE CHEST JT* jceglMIc Hoewel vrijwel niemand in Eu ropa van Gilman gehoord zal hebben, heeft hij al twee onop vallende fusionalbums voor het label JCI op zijn naam staan. Dit is echter zijn eerste serieuze akoestische cd, waarvan op het eerste gezicht de meeste aan trekkingskracht uitgaat van de bezetting. Niet alleen heeft de pianist tenorsaxofonist Hender son voor vier stukken weten te strikken, ook heeft hij zich ver zekerd van één van de beste bas-drumscombinaties van het moment. Bob Hurst en Jeff Watts danken hun bekendheid vooral aan hun werk met Bran- ford Marsalis. Bij vlagen weet Gilman het niveau van deze zwaargewichten te evenaren, maar als Henderson blaast, weet je meteen wie hier de wer kelijk oorspronkelijke improvi sator is. Gilman scoort vooral als com ponist en weet ook interessante interpretaties te geven aan de enkele originals op de cd. Als splist heeft Gilman de nodige technische capaciteiten, maar weet niet altijd te boeien door een bijzonder harmonisch in zicht. Een zeer goede cd vooral door de andere muzikanten. KV Klassiek Aangenaam... Barok Klassieke promotle-cd met waardebonnen uitgegeven door de Stichting CPG. Voor de klassieke campagne, die volgende week van start gaat, heeft de CPG dit jaar de term 'Platen-1 O-daagse' laten vallen, maar de opzet is dezelf de gebleven. Voor een tientje kan men een 'promotie-cd' ko pen met daarin 19 waardebon nen, die tot eind januari op evenzovele cd's aanzienljk kor tingen opleveren. Nieuw is de thematiek: de aan geboden cd's werden verzameld onder de titel 'Aangenaam... Ba rok', maar bevatten naast ba rokmuziek ook/of muziek uit de nabarok, uitgevoerd door 'authentieke' ensembles. De promotie-cd zelf bevat gere nommeerde opnamen uit het repertoire van enkele grote la bels met uitvoerenden als Gar diner, Maisky, Pinnock, Han de Vries en Tafelmusik, en muziek van o.a. Bach, Handel, Vivaldi en Telemann, maar ook van Hellendaal, Molter en Stamitz. Ook niet slecht! Beethoven Symfonie nr. 5 in c, op. 67 Ouverture Egmont, op. 84 Ouverture Coriolan, op. 62. Orkest van de Achttiende Eeuw o.l.v. Frans Bruggen Philips. Deze uitvoering van Brüggen en zijn mensen is weer een schot in de roos, maar hun Beetho- veninterpretaties heb ik altijd al hoog in het vaandel gehad. Dat er gewerkt wordt met een authentiek instrumentarium en vanuit een al even authentieke musicologische benadering, is slechts een deel van het verhaal. Belangrijker is dat Brüggen bij Beethoven komt tot een span ning, een frasering en een dra matiek, zoals ik die eigenlijk al leen maar gewend ben van uit voeringen met een conventio neel orkest. Puntigheid en tref zekerheid in het spel zijn daar bij even fraai verzorgd als de klankafwerking in de meer lyri sche delen. Een pracht van een cd, heel fraai opgenomen, en te- koop met een waardebon uit bovenvermeld boekje. PK DOE-HET-ZELF De Spirotech-convectorbuis is een nieuw type verwarmingselement met enkel be langwekkende eigenschappen. Hij heeft een snelle opwarmstart, (besparing op energie): hij is door een doe-het-zelver gemakkelijk te installeren (de eenvoudigste montage is die met knelkoppelingen) en hij kan naar eigen idee decoratief worden 'bekleed'. De elementen bestaan uit koperen pijp, waaromheen een open 'beharing' van dun ne koperdraadjes is gesoldeerd, die de con- vectiewarmte gelijkmatig en snel verspreidt. Ze zijn te koop in lengten vanaf 50 cm, per 25 cm oplopend tot 200 cm. Dat maakt het systeem zeer flexibel: ook doorlopende hoe- kopstellingen, of verwarmingselementen in erkers of nissen enz. kunnen eenvoudig worden uitgevoerd. Als ze zijn geplaatst, worden de frontplaten er simpelweg aan opgehangen met bijbeho rende beugels. Ook dit levert nog een spe ciaal voordeel op: voor een grondige schoonmaakbeurt of voor een behangklus haal je de fronten even weg en je kunt overal bij. De beharing' kan. als dat na ver loop van tijd nodig mocht zijn, snel en grondig worden schoongemaakt met de stofzuiger. Decoratie ver Het is uiteraard niet nodig èlle radiatoren in het huis door convectorbuizen te vervan gen. Ie kunt volstaan met toepassing in be paalde vertrekken, omwille van warmte- comfort of een decoratiever uiterlijk. Daar aan kun je zelf veel bijdragen door de fron ten in overeenstemming met het interieur (gordijnen, vloerbedekking enz.) af te wer ken. Zelfs behangen is mogelijk, evenals be spannen met stof, want de fronten worden niet warm. Het nieuwe Spirotech-systeem wordt o.a. via bouwmarkten geleverd. Inf.: Spirotech, Hel mond. 04920-27655. De convectorbuis met e draadjes. Ook dit jaar is er weer een eendaagse cursus om paddestoelen te leren kweken. Op de zaterdagen 7 en 21 november gaat dat ge beuren in het Kolpinghuis aan de Smetius- straat te Nijmegen (dicht bij het centraal station NS). Deelnemers leren in een dag hoe ze in eigen tuin of kelder champignons, oesterzwammen of andere eetbare padde stoelen kunnen kweken. Er wordt ook aandacht besteed aan algeme ne. paddestoelen betreffende zaken, zoals uitstervende soorten, ecologie en eetbaar heid. Een onderdeel van de cursus is een bezoek aan de paddestoelenkweekruimtr Het Rondeel. Aan het eind van de dag krij gen de deelnemers enkele zelf bereide kweekpakketten mee naar huls, om het ge leerde in praktijk te brengen Aanmelding door over sen rij ring van 60 gul den op giro 861817 ten name van Stichting Onderwijs en Milieu. Nijmegen, met ver melding van gewenste aatum. VIDEOSPEL Dit jaar is het ruim baan voor de videospelcomputers. Der tig procent van alle huishou dens met een of meer kinde ren heeft er inmiddels een, blijkt uit recent onderzoek. Sega en Nintendo zijn eikaars grootste rivalen in spelcom- puterland. Mario is het karak ter van Nintendo, Sonic dat van Sega. De omschakeling van 8 naar 16 bits spelcomputers is in volle gang: spelletjes wor den daardoor sneller en voor al mooier. In aantocht (en binnen vier maanden op de markt) is de computer met 64 bits. Atari komt ermee en maakt de spelmachine speel- klaar voor aansluiting op het televisiesysteem van de toe komst, CDI. Ook concurrent Sega maakt de apparatuur ge schikt voor spellen op CD door middel van de Mega CD. Meeste plezier De langzamere 8-bits compu ters krijgen overigens ook nog nieuwe spellen aangereikt en zijn wat de fabrikanten betreft voorlopig niet afgeschreven. In de titels wordt een schei ding aangebracht als zouden 8-bits machines geschikter zijn voor jongere kinderen. Een te willekeurige opvatting die niet overeenkomt met de voorkeur van de jeugd. Wie nu een spelcomputer aan schaft zal zijn kinderen onge acht de leeftijd het meeste plezier doen met een 16-bit- ter. Overweging is wel het prijsverschil: zon 150 gulden. Naast de spelcomputers die via het tv-scnerm worden ge speeld bestaan de draagbare exemplaren. De meest ver kochte is de Nintendo Game Boy. Het scherm is simpel zwart wit, met de batterijen kan lang worden gespeeld en er is een hele rits spelletjes voorradig. De prijs is 199 gul den. Dat is niet duur in ver houding tot de driedimensio nale kleurenschermen die Se ga met de Game Gear ten to nele voert 399) en Atari met de Lynx (ƒ299), deze laatste twee compleet met adapteren spel. Goedkoopste alternatief is de Supervision van Electro nics Nederland die 99 gulden kost. Eind dit jaar zullen er 45 spellen te koop zijn voor be dragen tussen de 30 en 40 gulden. De spellen van de concurrenten zijn duurder en variëren in prijs van 40 tot 179 gulden. Uitschieters Nieuw deze maand bij Sega (16 bits) is Quackshot. Het spel is humoristisch, vereist inzet, denkwerk en handig heid. Met verschillende goot steenontstoppers als wapen reist Donald, de zware jon gens op zijn hielen, de nele wereld door om de grote Duckschat te vinden. Grappig en afwisselend is ook de Adams Familie (Nin tendo 16 bit), afgeleid van de destijdse tv-serie in lichtvoeti ge Frankenstein-sfeer. Vader Adams moet in zijn eigen spookachtige huis op zoek naar zijn gezinsleden die door gezinsrijand Craven gevan gen worden gehouden. Een moeilijke opdracht waarbij middels codes gestart kan worden vanaf gespeelde vel den. Adventures in the Magie Kingdom heet het spel (Nin tendo 8-bit) waarmee vijf at tracties worden bezocht en waarbij vragen over Disneyfi- guren moeten worden beant woord. Doel is het verzame len van 6 sleutels die leiden naar het betoverde kasteel. Horroravontuur Andere nieuwe snellen zijn onder meer Castle of Illu sions (Mega-drive) waarin Micky Mouse de door een heks ontvoerde Minnie pro beert terug te halen, en Super Castlevania IV (Nintendo 16- bit), het vierde horroravon tuur van Simon Belmont die ditmaal Dracula en zijn volge lingen moet verslaan om de aarde te redden. In Final Fight (Nintendo 16-bit) is het schoppen en stompen gesla gen. Een puur vechtrideospel waarbij kan worden gekozen uit twee vechters met ver schillende technieken. Vechten is ook het credo bij 'Shadow Warriors' (Game Boy) waarin Ninja Ryu strijdt voor gerechtigheid. Mr. Do daarentegen is een leuk man netje dat dol is op eten en diamanten. Maar terwijl hij ronddribbelt om deze te ver schalken wordt er ook op hem geloerd, kortom een pac man achtig spelletje. Vier nieuwe spellen zijn er ten slotte voor de Supervi sion. Police Bust, eveneens naar de pac-man klassieker, Olympic Trials waarbij zeven onderdelen van de Olympi sche Spelen worden gesimu leerd, het race spel Grand Prix, en Super Block, waarbij puzzelen en snel reageren hand in hand gaan. DINGEN Visitekaartjes niet los je je zak of ergens in je portefeuil le maar in een speciaal daarvoor ontworpen houder (rechts boven) in massief zilver uit de Aria-collectie van Christofle. Een sjieke gebruiksvoorwerp met een dito prijskaartje: 560 gulden. Wat minder duur zijn de sleu telhangers o.m. in de vorm van een trein, motor of schip: 275 gulden. Meer informatie: tel. 09 32 23 76T60 38. De telefoon wordt steeds lichter, de agenda zwaarder maar het voordeel is dat je beide in een beweging bij de hand hebt. Nokia maakt namelijk een telefoon (275 gram) die past in het zijvak van een speciaal hiervoor ontworpen leren agenda: de Nokia 101 Executive. De telefoon kan ook in de auto worden gebruikt. Telefoon en agenda kosten samen ƒ2995,- (e)d. BTW). Meer in formatie: Transmarkt Communicaties bv tel. 0 21 59 4 62 42. Het openen een paar dagen bewaren van mousserende wijnen is geen probleem meer met de champagneset Duo die Le Creuset in de serie Screwpull brengt. Met de champagne-ster (links) ontkurk je elke fles in een handomdraai. De dop (rechts) maakt het moge lijk de fles hermetisch af te sluiten, waardoor het koolzuurgas in de fles blijft. De dop past zich aan aan de verschillende flesdikten. Prijs: 89 gulden. Meer informatie Saey, Kortrijk België, tel.09 32 56 35 42 00. Een klok is meer dan een instrument dat de tijd aangeeft; het is ook een vorm van decoratie. Dat geldt zeker voor deze klokken van Koopman Design uit Utrecht. De klokken zitten in een lijst en heb ben een dieptepassepartout van gedrapeerde stof. Elke klok is weer anders, omdat de stof nooit op dezelfde manier kan worden gedra peerd. Meer informatie: 0 3076 91 00. Steeds weer anders, afhankelijk van de lichtval, zijn de ze goud-glanzende vazen uit de Goudluster-collectie van Mobach Pottenbakkers BV in Utrecht. De Potten bakkerij van Mobach bestaat sinds 1895 en nog altijd is er een generatie Mobach werkzaam in het bedrijf. Tot de jaren '20 werden loodglazuren gebruikt, later wer den veel bijzondere glazuren, o.m. de lusterglazuren, toegepast. Meer informatie: tel. 0 3088 02 90.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11