Major doet concessie 'Dit is het gedrag van de ergste Victoriaanse ondernemer' Buitenland Rijkswachters ingezet voor 'propere biefstuk' Elizabeth op bezoek in Duitsland Clinton en Perot weer het beste Dl NSDAC 20 OKTOBER 1992 7 Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschjppeli|ke Persckenst Ind The Independent IPS Inter Press Servme RTR Reute* UPI U rated Press International Aanslag bij McDonald's Moskou moskou Bij een bomexplosie voor een filiaal van de hambur gerkeien McDonald's in het hartje van Moskou zijn gisteravond acht mensen gewond geraakt. De politie heeft twee mensen aangehouden, die ervan worden verdacht bij de aanslag betrok ken te zijn geweest. Over het motief is nog niets bekend. Stem terug door aardbeving Cairo cairo» Een inwoonster van de Egyptische hoofdstad Cairo heeft tijdens de ernstige aardbeving van vorige week maandag haar spraakvermogen teruggekregen. De vrouw, die werd behandeld in een psychiatrische kliniek, had al jaren geen woord meer ge zegd. Direct na de eerste schokken rende ze echter de kliniek uit, schreeuwend om hulp. Vliegtuigongeluk Rusland; 15 doden moskou Een tweemotorige Antonov-28 is gisteren bij de stad Oest Nem, ruim 1000 kilometer ten noordoosten van Moskou, neergestort. Daarbij zijn 15 mensen omgekomen. Over de oor zaak is nog niets bekend. Gorbatsjov beschuldigt Jeltsin moskou De vormalige Sovjet-president Gorbatsjov heeft giste ren de Russische president Jeltsin ervan beschuldigd dat hij do cumenten geheim heeft gehouden waarin nieuwe feiten worden vermeld over de moord op Poolse legerofficieren in 1940 in het Poolse Katyn. Eerder probeerden medewerkers van Jeltsin Gor batsjov in deze kwestie de zwartepiet toe te spelen. Referendum meerpartijen Malawi nairobi De regering van Malawi, een van de laatste eenpartij- staten van Afrika, heeft toegegeven aan binnen- en buitenlandse druk om politieke hervormingen door te voeren. President Has tings Kamuzu Banda kondigde zondag onverwacht een referen dum aan over invoering van een meerpartijenstelsel. Rusland ontkent wapenverkoop China moskou Rusland heeft China geen geavanceerde wapens ver kocht. Dat heeft Vladislav Vertsjenko, hoofd van de China-afde- ling van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou, giste ren gezegd. Vertsjenko reageerde verbolgen op een bericht in de The New York Times, die had gemeld dat de Russen raketgelei- dingstechnologie, raketmotoren en tanks aan China hadden ver kocht. Aardbeving treft Sarajevo Sarajevo» De Bosnische hoofdstad Sarajevo is gistermiddag ge troffen door een aardbeving, die een kracht had van 4,0 op de Schaal van Richter. Gebouwen in de door de burgeroorlog ern stig beschadigde stad zwaaiden enkele seconden vervaarlijk heen en weer. Over slachtoffers is niets bekend. Rusland verlengt moratorium moskou De Russische president Jeltsin heeft gisteren het Rus sische moratorium op kernproeven verlengd tot juli 1993. Jeltsin reageerde met deze maatregel op de moratoria die zijn afgekon digd door de VS en Frankrijk. Hij riep Groot-Brittannië en China op hetzelfde te doen. BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT De inspecties in Vlaanderen krijgen bescher ming van de Rijkswacht in een wanhoopspoging de 'strijd om de propere biefstuk' te winnen. Hel gebruik van hormonen bij het mesten van runderen is vol gens 23 Vlaamse vleeskeurders zo wijd verbreid, dat zij de con sumenten in een open brief hebben gewaarschuwd dat er „totaal geen controle meer is op de veiligheid van het rund vlees". De Belgische minister Louis Tobback (binnenlandse zaken) heeft gisteren het besluit geno men de Rijkswacht in te zetten. De gendarmes zullen de veteri naire inspecteurs vergezellen bij controles van verdachte slach terijen en fokkerijen, en hen eventueel ook buiten werktijd bewaken. Om de bescherming was ge- Spanjaarden bellen massaal '06-Maastricht' MADRID PHIL DAVISON THE INDEPENDENT De gewoonlijk overbelaste 'erotische telefoonnummers' van Madrid waren groen van jaloezie, toen 'Maastricht' gis teren het telefoonnet van de Spaanse hoofdstad blokkeerde. De Spaanse regering begon gisteren een campagne om de betekenis uit te leggen van wat tot dan toe een vrij abstracte term was gebleven. Onderdeel van de campagne is een gratis 06-nummer met de cijfers 1997.01, oftewel 1 ja nuari 1997, de datum waarop het Verdrag van Maastricht van kracht moet worden. Het nummer was gisteren de hele dag overbezet. Veel bellers verloren echter hun belangstelling toen de te lefoniste hun naam, telefoon nummer en adres wilde weten om propagandamateriaal te kunnen sturen. Met de dicta tuur van Franco pog vers in het geheugen zijn veel Span jaarden terughoudend met het geven van dergelijke informa tie. Britten sluiten voorlopig minder mijnen De Britse regering zal voorlopig slechts tien van de eerder geplande 31 staatsmijnen sluiten. Over de toekomst van de overige mijnen wordt over drie maanden beslist na een onderzoek. Deze toezegging lijkt een wanhopige po ging van de regering een nederlaag in het Lagerhuis af te wenden. Het blijft echter de vraag of de concessie groot genoeg is voor de regering om morgen overeind te blij ven, wanneer het Lagerhuis over de kwestie stemt. LONDEN» CEESV correspondent Geconfronteerd met een rebel lie in eigen gelederen riep Major zijn kabinet gistermorgen in spoedzitting bijeen. Enkele uren later vertelde minister Heseltine (handel en industrie) in het La gerhuis dat de mijnsluiting ver zacht zou worden. De sluiting van 31 mijnen kost 30.000 mijn werkers hun baan. De Conservatieve Lager huisleden die eerder hadden gezegd tegen de regering te zul len stemmen, reageerden ver schillend op de concessie van Heseltine. Sommigen zeiden dat het gebaar van de regering toereikend was, anderen bleven echter bij hun voornemen 'te gen' te stemmen. De regering- Major heeft een meerderheid van slechts 21 zetels in het par lement. Er hoeven maar 11 Conservatieven tegen te stem men om de regering te dwars bomen. Gisteren debateerde het La gerhuis al over de mijnsluiting. Het debat verliep chaotisch. Toen Heseltine en Major bin nen kwamen, werden zij gecon fronteerd met kreten als 'treedt af. Een van Labours vertegen woordigers, een roodaangelo- pen Dennis Skinner, brulde He seltine toe: „Ik Godsnaam, Ga!" Na afloop van het debat wierp Skinner een mijnwerkersoverall naar Heseltine. Heseltine, die bekend staat om zijn opvliegende karakter, verloor één keer zijn geduld. Bij de zoveelste interruptie beet hij enkele Labour-parlementariërs toe: „Hou op met die verdomde stommiteiten Premier Major zat tijdens de uitwisseling van vijandelijkhe den tussen Heseltine en Labour stoïcijns voor zich uit te kijken. Ook de andere ministers hiel den zich met sombere gezich ten buiten de discussie. Een aantal Conservatieven eiste een onderzoek naar de mogelijkheid om steenkool als energiebron te behouden. Een van hen, Winston Churchill, zei: „De regering heeft een grote stap gezet. Wat mij betreft, is die echter niet groot genoeg". Tot zover onze correspondent. De koers van het Britse pond is gisteren flink gedaald onder invloed van de politieke crisis. Het pond begon de dag onge veer vijf cent lager, maar wist la ter weer iets op te krabbelen. De slotkoers op de wisselmarkt in Amsterdam bedroeg f 2,7250, bijna drie cent minder dan de f 2,7525 van afgelopen vrijdag. Interventie op de geldmarkten stuwde de koers vanmorgen echter weer naar het niveau van vrijdag. Mijnwerkers in de Britse Silverhill-mijn in Nottinghamshire kwamen gisteren voor niets naar hun werk. In af wachting van de beslissing in Londen over de mijnsluitingen werd alleen nog maar onderhoudswerk verricht foto» af Griekenland wil hotelkamers tot cellen ombouwen De Griekse regering is op zoek naar hotelkamers die kunnen worden omgebouwd tot gevan geniscellen. De regering is na melijk een landelijke campagne begonnen tegen belastingont duiking. De naar schatting 380.000 Grieken die al jaren geen belasting hebben betaald, hangt een gevangenisstraf bo ven het hoofd. De regering wil de hotels hu ren om de duizenden belasting ontduikers in onder te brengen. Vorige week heeft de regering een nieuwe belastingwet inge voerd die de oorzaak is van het dreigende cellentekort. Belas tingontduikers die de regering tussen de 1 en 2 miljoen drachme (duizend en tweedui zend gulden) in achterstallige belasting schuldig zijn, kunnen namelijk een gevangenisstraf krijgen van maximaal zes maanden. Deng Xiaoping verschijnt in het openbaar China's machtige man, Deng Xiaoping, heeft gisteren geruch ten ontzenuwd dat hij op zijn doodsbed zou liggen. De 88-ja- rige 'vader van de hervormin gen' nam in de Grote Hal van het Volk in Peking deel aan een fotosessie met andere leiders van de Chinese Communisti sche Partij. Hij besteedde twin tig minuten aan een ontmoe ting met de tweeduizend gede legeerden van het veertiende Partijcongres, dat zondag is ge ëindigd. Het is voor het eerst sinds mei dit jaar dat Deng een officieel bezoek aflegt. Het volgt op we kenlange geruchten dat hij ern stig ziek zou zijn. te ziek om te verschijnen op het Partijcon gres. vraagd door de minister van volksgezondheid nadat het huis van een voormalige inspecteur met een jachtgeweer was be schoten. Inspecteurs lieten daama weten met de controles te willen stoppen. De 180 keurders die België rijk is, boeken volgens Volksge zondheid juist de laatste tijd enige vooruitgang bij de inspec ties. De hardere en gewelddadi ger reactie van de 'hormonen maffia' op de inspecteurs zou niet alleen een gevolg zijn van de malaise in de vleeshandel, maar ook van dat strengere toe zicht. De open brief van 23 vlaamse inspecteurs trekt dat succes in twijfel, en stelt dat „nog steeds op grote schaal ge bruik gemaakt wordt van hor monale produkten" die kanker verwekkend kunnen zijn. Volgens de Nederlandse Con sumentenbond is de kans niet erg groot dat in Nederland Bel gisch vlees met hormonen wordt verkocht. Slechts tien procent van de totale rund- vleesconsumptie komt uit Bel gië. Bovendien wordt steek proefsgewijs gecontroleerd of het vlees hormonen bevat. hans de bruun bonn» De Britse koningin Elizabeth II is gisteren in Duitsland aangekomen voor een vijfdaags bezoek. Hiermee moet de verslechterde relatie tussen beide landen worden verbeterd. De koningin en haar echt genoot prins Philip werden op het vliegveld van Bonn verwelkomd door president Von Weiszacker. Dezelfde dag nog legde de Britse vorstin een krans op een kerkhof in Bonn ter nagedachtenis aan alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog, 's Mid dags reikte zij aan Von Weiszacker de hoge onder scheiding 'Royal Victorian Chain' uit. Daarna bezocht zij het nieuwe Bonner kunstmuseum. Voordat zij sa men met burgemeester Daniels (op de foto links naast de koningin) naar binnen ging, sprak zij met enkele omstanders. foto epa Als George Bush vannacht (Nederlandse tijd) de toon heeft gezet voor zijn optreden in de laatste twee weken van de verkiezingscampagne, dan kan de race om het Amerikaanse presidentschap misschien toch nog spannend worden. In het laatste van drie debatten zagen de Amerikanen hun president voor het eerst agressief en vol zelf vertrouwen uit de hoek komen, waarih hij tot nog toe door zijn opponent Clinton was gedrukt. Clinton werd in East Lansing in de staat Michi gan zelfs meerdere malen door Bush in het de fensief gedrongen, en dat was hem tot nog toe niet overkomen. Hij bleef echter overeind, ook omdat de onafhankelijke kandidaat Ross Perot herhaaldelijk Bush scherp onder vuur nam. Of Bush's sterke optreden gevolgen zal hebben voor de uitslag van de verkiezingen moet nog worden betwijfeld. Daarvoor lijkt zijn achterstand op Clinton te groot. Die achterstand bedraagt volgens de laatste peilingen tussen de 15 en 20 procent. Belangrijker is dat Clinton op basis van die cijfers in het 'kies college', dat uiteindelijk de president aanwijst, nu al 370 van de 535 stemmen zou hebben. Dat komt omdat de kandidaat die in een staat de meerderheid haalt, alle kiesmannen van die staat krijgt. Bush staat slechts in zeven van de vijftig staten op winst. Een CNN-USA Toriny-onderzoek riep Perot tot winnaar van het debat uit. Volgens NBC en ABC was Clinton de winnaar. De agressievere opstel ling van Bush heeft op het eerste gezicht dus wei nig effect gehad. Clinton stelde zich vannacht andermaal rustig en wel heel voorzichtig op. Hij gaat er van uit dat hij slechts zijn voorsprong hoeft te verdedigen om te winnen. Bush hamerde keer op keer op de zwakheden van Clinton, in wiens gedrag volgens hem 'een patroon' zit van de ene keer dit vinden en de andere keer over hetzelfde weer wat anders. 'Waffling' noemen de Amerikanen dat. Bush viel vooral de plannen van Cinton aan om de belastingen voor de hoge inkomens te ver hogen. „Ik geloof niet in méér belastingen en méér overheid. Als ik hem hoor pleiten voor ho gere belasting voor de rijken, dan waarschuw ik u, meneer en mevrouw Amerika, pas op uw porte- Clinton herinnerde steeds aan wat hij allemaal voor goeds voor zijn staat Arkansas heeft gedaan, en dat hij dat ook voor Amerika wil doen. Hij he kelde de aankondiging van Bush dat hij zijn chef staf, ex-minister van buitenlandse zaken Baker, zal belasten met de coördinatie van het econo misch beleid. „Als ik president wordt, dan neem ikzelf die coördinatie op mij", zei Clinton. Bush sloeg onmiddellijk terug. „Daar ben ik nu juist zo bezorgd over. Kijk wat hij met Arkansas heeft gedaan.' Die agressiviteit heeft Bush in de eerdere debatten ontbroken. Hij kreeg op dit punt bovendien bijval van Perot. „Dat je in staat bent een kruidenierswinkel op de hoek te doen draai en, betekent nog niet dat je een supermarktketen kan runnen", zei hij onder grote hilariteit. Maar Perot verdeelde zijn kritiek. Hij viel Bush scherp aan op diens beleid ten aanzien van Irak. Volgens Perot heeft Bush doorzijn steun aan Irak. Saddam Hussein aanleiding gegeven om Kuwayt binnen te vallen. Ook Clinton vond dat Bush vier jaar geleden veel te vriendelijk tegen Saddam is geweest. „We hebben hem geknuffeld, terwijl we wisten dat het een tiran was die zijn volk onder drukte." Conser\>atieve achterban laat John Major kielhalen LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De dag na zijn historische verkie zingszege op 9 april haalde de natie opgelucht adem. Goed, twee miljoen mensen waren hun banen kwijtge raakt onder zijn bezielende leiding. Maar wie anders dan hij, John Ma jor, kon het land weer opstoten in de vaart der volkeren? Het rode gevaar van Kinnock was afgewend; de aan delenkoersen stegen weer. Vandaag, ruim zes maanden later, is er nog maar één vraag: haalt de regering van John Major het einde van de week? De rechtse pers heeft zich tegen Ma jor gekeerd, zijn eigen Conservatieve Lagerhuisleden rebelleren openlijk en de rest van de natie kijkt in afschuw toe hoe het land van een recessie in een depressie wegzakt. Het is niet alleen de omvang van de muiterij in het rechtse kamp die ver rassend is, het is vooral de toonzet ting. „Deze regering is niet geschikt om te regeren zei het Conservatieve Lagerhuislid John Carlisle. Zijn partij genoot Winston Churchill (familie, in derdaad) betichtte Major van „crimi neel" gedrag. En de eerbiedwaardige The Times schreef: „Major geeft geen leiding. Hij laat zich leiden door de gebeurtenissen. Hij lijkt zwak. Hij is zwak". John Major raakte zijn minister van cultuur, David Mellor, vorige maand kwijt. Mellor had onder werktijd in bed gelegen met een Spaanse porno- actrice. Mellor was nog niet afgevoerd of Norman Lamont, de minister van financiën, kwam onder vuur te liggen. De Financial Times en de The Daily Telegraph, twee gewaardeerde rechtse kranten, eisten zijn hoofd. Lamonts beleid had de vernederende devalua tie ingeluid van het Britse pond, een devaluatie die de Britse schatkist in luttele uren een miljard pond (zo'n 2,7 miljard gulden) had gekost. En nu dan: Michael Heseltine. Als minister van handel en industrie maakte een niets bevroedende Hesel tine vorige week dinsdag de sluiting bekend van 31 kolenmijnen. De elek triciteitsbedrijven hadden voor vol gend jaar slechts 40 miljoen ton steenkool besteld, aldus Heseltine. Het openhouden van de 31 mijnen, de helft van het totale aantal, zou de belastingbetaler 300 miljoen gulden per maand kosten. Exit 31.000 kom pels. De bekendmaking bleek een tijdbom. Conservatieve Lagerhuisleden daal den af in kolenmijnen om hun solida riteit te betuigen. Anderen marcheer den zij-aan-zij met militante mijn werkerleiders aan het hoofd van pro testmarsen. De ultra-conservatieve columnist van de Sun, John Little- john, schreef: „John Major heeft ie dereen verraden. Je spel is uit, ouwe. Wanneer je minder populair bent ge worden dan Arthur Scargill (de impo pulaire leider van de kompels), is het tijd om te gaan". Waarom deze woede? De sluiting van 31 mijnen betekent het grootste massa-ontslag in de rijke historie van Groot-Brittannië. Ruim 3Ó.000"mijnwerkers verliezen hun ba nen en deskundigen schatten dat als gevolg van de mijnsluitingen nog eens bijna 100.000 banen verloren zullen gaan bij spoorwegen en toele veringsbedrijven. Wat de storm van verontwaardiging ontketende, was echter niet eens de omvang van sluitingen 30.000 is een fractie van de maandelijkse ont slagen in de gehele Britse industrie. Het was de wijze waarop. Afgelopen woensdag waren duizen den kompels zoals altijd in de mijn schachten afgedaald. Hun arbeid was hard, maar bevredigend. Sinds de sta king van 1984-'85 was de produktivi- teit met sprongen toegenomen en daarmee het aanzien dat zij in de Britse.samenleving genoten. Toen zij 's middags weer boven kwamen, de ogen nog onwennig, was daar de tij ding uit Londen: vrijdag zou hun laatste werkdag zijn. De mijnwerkers voelden zich over rompeld. Welke regering in deze eeuw, zo vroegen zij.zich af, had het ooit bestaan haar werknemers op een termijn van luttele dagen te ontslaan? Maar er kwam nog meer bizar nieuws uit Londen: als zij in staking gingen, liet Heseltine weten, zouden ze naar hun aMoeiïngsregeling (gemiddeld zo'n 70.000 gulden de man) kunnen fluiten. De kompels stonden niet alleen in hun emoties. Sir Teddy Taylor, een 'thatcherist' in het Lagerhuis, zei: „Werknemers op woensdag vertellen dat zij op maandag geen werk meer hebben en ze hun werkloosheidsuit kering afpikken als ze klagen, dat is het gedrag van de ergste Victoriaanse ondernemer". Maar de verontwaardiging betrof niet alleen de wijze waarop 30.000 mijn werkers ontslag was aangezegd, ze betrof ook het ontslag zelf. Groot-Brittannië bezit de grootste steenkolenreserves in Europa. Op dit moment is gas goedkoper dan kolen. De elektriciteitsbedrijven, die niet veel verder kijken dan de winst- en verliesrekening van het volgend jaar, schakelen dus over op Noordzee-gas. Maar is dat op lange termijn het juiste energiebeleid7 Over vijftig jaar, als de laatste mijnwerker in Madame Tus- saud's wassen-beelden museum is bij gezet, is het gas misschien op. Moet het land met de grootste kolenvoorra- den van Europa dan zijn energie uit de Arabische wereld kopen tegen wellicht chantageprijzen? Het waren deze vragen waarop Major en Heseltine de afgelopen dagen het antwoord schuldig bleven. In plaats daarvan kwanen zij gisteren met een handreiking naar de verbolgen ach terban. Sm hts 10 mijnen zullen meteen worden gesloten; het lot van de andere 21 wordt volgend |aai ba slecht. Het lagerhuis doet morgen uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7