'Eigen risico moet kosten afremmen' Stap even in andere Binnenland Glastuinders willen wel naar Eemsmond Ome Cor sluit zijn museum Ziekenfondsraad: Zorg 800 miljoen 'te duur' Kamer wil onderzoek ondergrondse Betuwelijn TNO: Mestoverschot kleiner Bewoners van rampflats moeten terug naar huis 'We zijn hier in een nieuwe oorlog gekomen' Advocaat Bruinsma voor tuchtcollege DINSDAG 20 OKTOBER 1992 5 Cel en TBS voor wurgen ex-vriend breda Een 22-jarige man uit Breda is gisteren veroordeeld tot vier jaar cel en TBS met dwangverpleging voor het wurgen van een homoseksuele vriend. In april van dit jaar probeerde het 27- jarige slachtoffer de verbroken relatie met de man te herstellen. Hij dramde zo door, dat de Bredanaar buiten zinnen raakte. Op een parkeerterrein in Moergestel sloeg en schopte hij het slacht offer en wurgde hem daarna met een touw. Vervolgens reed hij naar zijn woonplaats, stal spullen uit het huis van het slachtoffer en stak de bestelbus met het lijk erin in brand. Volgens de Bre dase rechtbank is er sprake van doodslag en niet van moord, omdat het geen voorbedachte rade is. OR akkoord met sluiting Frico-Domo Leeuwarden De centrale ondernemingsraad (COR) van de zui- velcoöperatie Friesland Frico-Domo is akkoord met de sluiting van de kaasfabrieken in Tuk en Oosterzee. De sluiting maakt deel uit van het reorganisatieplan 'Huis op Orde'. Het positieve advies van de COR is volgens voorzitter Stevens mede het gevolg van de principe-overeenkomst die de vakbonden en de directie van de Friesland Frico-Domo het afgelopen weekeinde hebben gesloten over het sociaal plan. Hypotheekrente verder omlaag Amsterdam De hypotheekrente gaat opnieuw omlaag. Verzeke raar Delta Lloyd heeft gisteren als eerste besloten de basisrente voor hypotheken met een looptijd van vijf, tien, vijftien en twin tig jaar met 0,3 procent te verlagen tot 8,5 procent. De nieuwe tarieven gelden met ingang van morgen. De vorige verlaging van de hypotheekrente dateert van 23 september dit jaar. Zowel Del ta Lloyd als de Rabobank kondigden op die datum gelijktijdig een tariefverlaging aan, die enkele dagen later door de andere marktpartijen werden opgepikt. Eis zeven jaar voor bankroof breda De Bredase officier van justitie heeft gisteren tegen een 21-jarige Tilburger zeven jaar geëist wegens drie bankovervallen in Tilburg en Esch en afpersing. De Tilburger gaf toe samen met een 31-jarige stadsgenoot in juni en juli twee keer de Centrale Volksbank in Tilburg en het postagentschap in Esch te hebben beroofd. De twee bedreigden de klanten daarbij met een pistool. De mannen maakten in totaal ruim 30.000 gulden buit. Bij de overval in Esch op 9 juli heeft de politie de overvallers tot in een maisveld achtervolgd. Het duo wist toen te ontkomen door eerst op de politieauto in te rijden. Uitspraak op 27 oktober. De Eemsmond in Oost-Gronin- gen is levensvatbaar als glas tuinbouwgebied. Veel tuinders in het overvolle westen van Ne derland blijken deze locatie een goed alternatief te vinden. Naar verwachting zullen tegen de eeuwwisseling vijftig glastuin ders naar dit gebied zijn ver huisd. Door gebruik te maken van de goedkope warmte die de nieuw te bouwen Eemscentrale zal leveren, kunnen zij een jaar lijkse besparing realiseren van 50.000 gulden per hectare. Dit staat in het rapport 'Glas tuinbouw in de Eemsmond' van de Groningse onderzoeker Kieft, die onder meer sprak met 31 tuinders in het Westland, Bleis- wijk en omgeving, Aalsmeer en Vleuten/De Meern bij Utrecht. Verder vergeleek hij net Eems- mondgebied met vier alterna tieven: Zuid-Oost Drenthe, Al- mere, de Plukmadese Polder (Brabant) en de Hoekse Waard. Uit het onderzoek blijkt dat veel tuinders ruimtelijk gezien in de knel zitten. Negentien van de 31 tuinders met een eigen bedrijf moeten binnen afzien bare tijd verkassen, meestal door plannen voor stadsuitbrei ding. Dit speelt vooral in het Westland en rond Aalsmeer. Volgens Kieft verkiest één op de vier van hen de Eemsmond boven de andere vier mogelijke locaties. Hij vindt dat een hoge score aangezien het gebied ver weg ligt, vrij onbekend is en er tot nu toe weinig tuinbouw is gevestigd. Hieruit concludeert hij dat het Eemsmondgebied le vensvatbaar is voor concentra tie van tuinbouwbedrijven. De Tweede Kamer wil bestuderen of de Betuwespoor lijn tussen Rotterdam en het Ruhrgebeid geheel of gedeelte lijk ondergronds kan worden aangelegd. D66-Kamerlid Tom mei zal bij de behandeling van de milieubegroting deze week aandringen op een onderzoek naar de mogelijkheden en de kosten daarvan. PvdA'er Feen- stra wil ondergrondse aanleg als Werkgevers en MHP openen vuur op plan-Simons Goed voor de discussie. Zo reageerde staatssecretaris Si mons van volksgezondheid gisteren op de aanval van de werkgevers en de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel MHP op zijn plan voor een volksverzekering tegen ziektekosten. De Raad van de Centrale Onderne mingsorganisaties RCO, een samenwerkingsverband van werkgeversorganisaties, en de MHP presenteerden een alternatief waarin ze via onder meer een verplicht eigen risico een drempel willen opwerpen tegen de al maar groeiende medische consumptie. den haag«anp Werkgevers en de MHP willen dat er direct wordt gestopt met de verdere invoering van het plan-Simons, omdat dit op geen enkele manier de explosieve stijging van de zorgkosten af remt. Kern van hun tegenvoor stel is een verplicht algemeen eigen risico plus specifieke ei gen risico's voor de huisarts, ge neesmiddelen en fysiotherapie. Verder zou er voor de premie een soort no-claimkorting moe ten komen. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), die de spil vormt van de basisverzeke ring van Simons, moet volgens het alternatieve plan slechts dekking bieden tegen onverze kerbare risico's, zoals de zorg voor demente bejaarden, zwak- zinningen en zwaar lichamelijk gehandicapten. Daarnaast zou er een verplichte verzekering moeten komen voor risico's die de individuele financiële draag kracht te boven gaan, zoals bij voorbeeld hartoperaties of or gaantransplantaties. Uiteinde lijk zou ongeveer twintig pro cent van de zorg in de vrijwillige verzekering komen. Dat is on geveer vier keer zoveel als Si mons wil. Volgens berekeningen zijn de verzekerden dan goedkoper uit dan nu omdat de premies om laag kunnen. Daarbij veronder stellen RCO en MHP dat slechts weinigen het eigen risico van tussen de vierhonderd en acht honderd gulden per jaar hoeven te betalen. VNO-voorzitter Rin- nooy Kan zei gisteren dat de so lidariteit tussen zieken en ge zonden nu te ver is doorgescho ten. RCO en MHP zouden de huisarts het liefst uit het zieken fonds halen. De praktijk in de particuliere verzekering wijst namelijk uit dat mensen die de huisarts hebben meeverzekerd, vaker naar hem toegaan, meer geneesmiddelen gebruiken en ook meer worden doorverwe zen. De Landelijke Huisartsen Vereniging zei daarentegen in een reactie dat patiënten eerder doorverwijzing naar een specia list zullen eisen als ze een be handeling door de huisarts zelf moeten gaan betalen. Simons zei in een reactie ook dergelijke 'afwentelingsproble men' te verwachten. Als thuis zorg niet uit de AWBZ wordt be taald en opname in een ver pleeghuis wel, is de kans groot dat patiënten eerder voor duur dere voorzieningen kiezen. Hij wees ook op de inkomen seffecten voor bejaarden en chronisch zieken, die vrijwel al tijd het volledige eigen risico moeten betalen. Voor een gezin met een minimuminkomen be tekent een verplicht eigen risico van achthonderd gulden per jaar een teruggang van de koop kracht met 3,7 procent. utrecht De Ziekenfondsraad heeft bere kend dat de totale kosten van de Ziekenfondswet en de Alge mene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) in 1993 bijna 800 miljoen gulden hoger uitko men dan het ministerie van WVC heeft geraamd. Dit blijkt uit een ontwerp-re- actie van de raad op het Finan cieel Overzicht Zorg (FOZ) 1993 dat in september tegelijk met de begroting volksgezondheid is gepubliceerd. De berekeningen werden gisteren bekend ge maakt, toevallig op bijna het zelfde moment als het alterna tieve plan van de werkgevers en de vakcentrale MHP. Volgens de raad onderstrepen de eigen berekeningen de stel ling dat het ministerie van WVC de kosten van zorgvoorzienin gen in het FOZ over het alge meen te laag raamt. Het gevolg is dat regelmatig kostenover- schriidingen worden geconsta teerd, waardoor in de publieke opinie een beeld ontstaat als zou er in de zorg met geld wor den gesmeten. poppel Ome Cor Penders staat voor de deur van zijn Kempisch museum 'Te hooi en te gras' in Poppel, op de grens tussen Neder land en België. Volgende week komt het museum onder de ha mer. Ome Cor ziet zich gedwon gen het museum van de hand te doen nu de eigenaresse de grond voor acht miljoen Belgische frank (ongeveer 450.000 gulden) aan hem wil verkopen. Het museum is een verzameling antiqiteiten, rij tuigen, oude karren, speelgoed en andere voorwerpen uit de periode 1800-1950. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE den haag «anpgelijkwaardig alternatief bij de besluitvorming betrekken. Volgens Feenstra is uit eerste onderzoek van onder meer de NS en de TU Delft gebleken dat ondergrondse aanleg technisch mogelijk is en dat het in dezelf de tijd kan. Wat betreft de kos ten heeft hij de stellige indruk dat de kloof tussen de kosten voor bovengrondse en onder grondse aanleg steeds kleiner wordt. delft «anpvan de veestapel noodzakelijk is. „Er zijn nog meer mogelijkheden: Verbetering van het veevoer bijvoorbeeld en distributie van de mest naar ak kerbouwgebieden. Als je de totale mestproduktie optelt en daar de beschikbare oplossingen naast zet, dan hou je een gat over van ongeveer twee miljoen ton. Trek daar nog de mestverwerking van een miljoen ton af, dan hou je ongeveer één miljoen ton die niet plaatsbaar is." Dat overschot zou weg te werken zijn door met name het veevoer te verbeteren. Met name Gist- Brocades werkt daaraan. Volgens Tirion moet de veehouderij op korte termijn flink investeren om dat onderzoek te bevorderen. Tirion wijst er verder op dat mestverwerking wel noodzakelijk blijft. De hoeveelheid mest die over het land mag worden uitgereden neemt af, omdat de milieunormen strenger worden. In het jaar 2000 is daarom wel circa zes miljoen ton ver werkingscapaciteit nodig. amsterdam gpd-# Het mestoverschot in Nederland is kleiner dan de overheid tot nu toe heeft aangenomen. In 1995 moet geen zes miljoen ton mest worden wegge werkt, maar ongeveer twee miljoen ton, zo con cluderen TNO en de Heidemij in een rapport waarvan een deel het afgelopen weekeinde al uit lekte. Tot nu toe ging de overheid steeds uit van een noodzakelijke mestverwerkingscapaciteit van zes miljoen ton in 1995. Slaagt de veehouderij er niet in om voldoende mestfabrieken te bouwen, dan moet het mes in de veestapel, zo heeft het kabi net eerder bepaald. Het definitieve besluit daar over valt begin volgend jaar. Uit het rapport van TNO en Heidemij blijkt dat die zes miljoen ton onmogelijk op tijd te verwe zenlijken is. Het maximaal haalbare wordt op een miljoen ton geschat. Volgens TNO-onderzoeker Torion betekent dat echter niet dat inkrimping Rechter geeft gemeente Atnsterdam gelijk rechter stelde echter de ge meente in het gelijk. De betrok ken gezinnen kunnen nu nog een AROB-procedure beginnen. De lijst van vermisten van de vliegramp in de Bijlmermeer telt nog 49 namen. Ongeveer 350 illegalen uit de Bijlmer heb ben zien tot nu toe gemeld om in aanmerking te komen voor de beloofde officiële verblijfs status. Dit weekeinde was er in Was hington een bijeenkomst van overlevenden van vliegrampen en nabestaanden van slachtof fers die streven naar de oprich ting van een wereldwijkd net werk. Dat zou zich moeten be zighouden met de verbetering van de vliegveiligheid, zo meldt het Amerikaanse persbureau Associated Press. Tientallen bewoners uit het niet verwoeste deel van de flats Groeneveen en Kruitberg die nu nog in hotels verblijven, willen niet meer terug naar hun wo ningen. Van de 74 huishoudens die op grond van hun persoon lijke ervaringen hebben ge vraagd om een medische indi catie voor een andere woning, zijn er 26 afgewezen. Twee van die huishoudens probeerden gisteren via een kort geding als nog hun gelijk te halen. Advocaat Bakker Schut be toogde dat de gemeente on zorgvuldig te werk is gegaan. Het is volgens hem onverant woord nu al mensen terug te sturen naar de Bijlmer op basis van beslissingen van 'gewone' medische deskundigen. De RvS: vergunning verpleegsters uit Polen moest toch amsterdam anp Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) had wel degelijk werkvergunnin gen moeten afgeven voor 23 Poolse verpleegsters van het VU-ziekenhuis in Amsterdam. De Raad van State heeft de weigering vernietigd. Belangrijkste argument voor de weigering was dat het aca demisch ziekenhuis onvol doende had geprobeerd in Ne derland en binnen de EG men sen te werven. De Raad van State stelt echter dat het wer ven van personeel in de zorgsector al jaren grote pro blemen oplevert en dat het VU-zlekenhuls er van uit kon gaan dat de vacatures niet met Nederlands of 'Europees' per soneel konden worden opge vuld. Servisch gezin verlaat ten einde raad kazerne Zuidlaren Deken Orde Advocaten doet onderzoek zuidlaren marijke knol Hun auto is diverse keren vernield, ze zijn in het gezicht gespuwd en er werden fascis tische liederen gezongen als voorbijgangers de kamer van het gezin Majstorovic pas seerden. „Het leven werd ons zuur ge maakt. We zijn bedreigd en uiteindelijk weggetreiterd," zegt het Servische echtpaar Mika en Dragica Majstorovic. Pas gisteren, vlak voor hun vertrek naar Amsterdam, wil den ze praten. „Anders waren we ons leven niet zeker geweest." In het opvangcentrum zijn ongeveer vijf honderd Albanezen, Hongaren, Kroaten, moslims en Serviërs ondergebracht. De moslims vormen met negentig procent ver uit de grootste groep. Slechts een handjevol Serviërs woont in de kazerne, hoewel ver moed wordt dat er een aantal Serviërs is dat onder een Kroatische naam in het opvang centrum verblijft. Zij hebben er alle reden toe een valse naam aan te nemen. De Ser viërs hebben het zeer moeilijk in de Zuid- laarder kazerne. „We zijn hier opnieuw in een oorlogssitu atie beland. We zaten alleen in het restau rant, kinderen mochten niet met onze kin deren spelen en er werd zelfs gezegd dat al le Serviërs aan het kruis genageld moesten' worden. De situatie was onhoudbaar," zegt Mika Majstorovic. De familie woonde in Bosanski Brod in Bosnië, vlak bij de Kroatische grens. Daar werden de Majstorovics door de Kroaten en moslims verdreven, waarna ze sinds maart door het verscheurde voormalige Joegosla vië zwierven. „Vraag niet hoe, maar uitein- Mika en Dragica Majstorovic pakken de schamele bezittingen bijeen voor de zoveelste gedwon gen verhuizing, deze keer door de pesterijen Zuidlaren. delijk is het ons gelukt Hongarije in te ko men en zo via Oostenrijk en Duitsland naar Nederland te gaan. Vorig jaar waren we hier nog op vakantie, bij vrienden in Spijkenis- se," vertelt Dragica Majstorovic. Dat was ook het eerste adres waar het echtpaar met de twee kinderen naar toe ging. Het gezin meldde zich vervolgens bij de politie, waarna het werd overgebracht naar de kazerne in Zuidlaren. Nu gaan de Majstorovics voor de achtste hun medebewoners van het opvangcentrum in FOTO CPD keer in acht maanden tijd op reis. Wegge pest door hun eigen volk, dat de oorlog in Nederland voortzet. „We voelen ons geen Serviërs of Bosniërs, hoewel we ons leven lang in Bosnië hebben gewoond. We voelen ons Joegoslaven. Wij zijn net zo goed slachtoffer van deze oorlog als de moslims of Kroaten. Er zijn extremisten die deze waanzinnige oorlog gewild hebben. Het ge wone volk is het slachtoffer," zegt Dragica Majstorovic. amsterdam gpd De Amsterdamse advocaat En- gelsma is door deken Bremer van de Amsterdamse Orde van Advocaten aangeklaagd bij de Raad van Discipline, het tucht college voor advocaten. De man had volgens de deken financiële banden met de vorig jaar dood geschoten topcrimineel Bruin sma en diens handlangers. Hij was ook de juridische adviseur van Bruinsma. Engelsma werd gedaagd na eigen onderzoek van Bremer naar de handel en wandel van de advocaat. Eerder werd al be kend tijdens een kort geding van Engelsma tegen het dag blad Het Parool dat de jurist een boerderij van Bruinsma op Texel op zijn naam had laten zetten en dat het kantoorpand van Engelsma Korvinus Advo caten aan de Stadhouderskade is gefinancierd door pomohan- delaar 'Dikke Charles' Geerts. Omgekeerd investeerde Engels ma een miljoen in de porno- handel van Geerts. Engelsma zou zich verder in de aankoop van appartementen in Amsterdam en Zeeland heb ben gestort met Bruinsma's rechterhand en een Brit die in 1990 werd doodgeschoten in de bar van het American Hotel. Voor Bruinsma zelf bracht En gelsma nog twee pleziersche- pen buiten bereik van de fiscus. „De Van Basten onder de fi nancieel deskundigen", noem de Geerts Engelsma naar aan leiding van het eerdere kort ge ding. Engelsma zelf zei toen over zijn zaken met Bruinsma c.s. dat „ook een advocaat voor zichzelf slim bezig mag zijn". De advocaat verzette zich gis teren in het Amsterdamse Paleis van Justitie fel tegen de openba re behandeling van zijn zaak voor het tuchtcollege. De Raad besloot daarop de aanwezige verslaggevers ae zaal uit te stu ren. Zijn recht op privacy vond de Raad van voldoende gewicht om de in de advocatenwet ge vorderde openbaarheid op te heffen. Bremer noemde het „onbevredigend" dat „de dis cussie die is aangezet in de pers" buiten de publiciteit is af gewikkeld. De Raad van Discipline doet uitspraak op 14 december. In het uiterste geval kan Engelsma definitief geschorst worden. Ring of Fire k Omringd door W vulkanen en f lava Dit/mzo 12.14&16 u. Vr,za en zo ook 20 u. Y LW D'tZ, dt i5 4 ter. m

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5