'Muziekbusiness soms verstikkend' Utrechtse meesters te zien in Spaanse steden Hurkende vrouw 'De Markiezin' stijlvol niemendalletje Gouden Danstheaterprijs voor Fiona Lummis DINSDAG 20 OKTOBER 1992 19 n hoore annemiek ruygrok (chef) Voor twee keer Propop-festival leiden» Nostalgie viert hoogtij tijdens het tweede Propop-festival dat zaterdag 24 oktober in de Stadsgehoorzaal in Leiden los barst. Groepen zoals MAC, Pub Band en The Clarks zullen de oude nummers door de zalen schallen. Propop '92 begint om 20.45 uur. Kunst in de regio regio Drie exposities in deze regio trekken de aandacht: in het Leidse Diaconessenhuis is van 23 oktober tot 3 december werk van de Leidse kunstenares joke Crul te zien. Onder het motto 'Mens en relatie' benadrukt Crul de grafische lijn. De tentoon stelling is dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur geopend. Het con grescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout toont tot 18 de cember werk van een groot aantal kunstenaars die van verschil lende technieken gebruik maken. Dagelijks van negen tot negen. In de Warmondse galerie Het Oude Raadhuis zijn onder meer zeefdrukken, glasobjecten en grafiek van verschillende kunste naars te zien. Tot en met 5 november op woensdag, donderdag en zondag van 14.00 tot 16.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 16.00 Lezingen Hella Haasse leiden De schrijfster Hella Haasse, gastschrijver bij de letteren faculteit van de Leidse universiteit, houdt twee openbare lezin gen: op 22 oktober over 'Beelden van Indië/lndonesië in het werk van enkele niet-Nederlandse schrijvers', een week later over 'Verhouding: verstandhouding-misverstand. De relaties tussen Indonesiërs, Nederlanders en Indo-Europeanen als lite rair thema'. De lezingen worden gehouden in het Groot Audito rium, Rapenburg 73, aanvang 20.00 uur. Lunchconcert voor harp leiden Het K O-lunchconcert van komende donderdag wordt verzorgd door de harpisten Anne Koene en Stephen Fitzpatrick. Uitgevoerd worden werken van Bach, Glinka en Debussy. Het concert is in de Kapelzaal van K O en begint om 12.45 uur. Korte films in de X leiden 'Historie van de Amerikaanse rijst' en 'Turner' zijn de ti tels van twee korte films die wijdag 23 oktober in cultureel cen trum de X aan de Haarlemmerstraat worden vertoond. Het eer ste filmpje geeft een beeld van de moderne rijstcultuur, in het tweede komt de 19de eeuwse schilder joseph Turner aan bod. Aanvang: 20.30 en 21.15 uur, de toegang is gratis. Vlaams miniatuur voor Mauritshuis den haag In het Mauritshuis in Den Haag buigen kunsthistorici zich dezer dagen over een nieuwe aanwinst, een Vlaams portret miniatuur. Het is een schenking van een particulier, maar voor alsnog weet niemand wie het geschilderd heeft. Het werkje stamt uit 1606. Er staan wel initialen op: R.F. Volgens directeur Duparc van het Mauritshuis zijn er waarschijnlijk wel voldoende aanknopingspunten om de maker te 'ontmaskeren'. Zucchero Fomiciari brengt nieuw album uit Zucchero zit onderuit ge zakt op de bank. Het is weer zo'n dag. Het bedie nend personeel voorziet hem van al wat gerieven moet. Hij schenkt een kop je half vol met koffie, voegt er een scheut melk aan toe en drenkt er dan bijna me chanisch de bijgeleverde koekjes in alvorens hij ze naar binnen frommelt. Een stuk of negen, achter el kaar. Koffie met koekjes, het lijkt bijkans een emo tioneel hoogtepunt op zo'n promotiesessie in wéér een anonieme hotelkamer, 'n Amsterdamse, dit keer. amsterdam ton de jong Voor Anselmo Fomiciari - in de Italiaanse volksmond nog slechts bekend als Zucchero (Suiker) - mag het wel zonder al die poespas. De populairste rockster van Italië kan wel leu kere dingen bedenken dan de media vermaken. Ieder half uur hetzelfde verhaal aan iemand anders vertellen. Blijf daar maar eens wolijk onder. Hij sopt een nieuw koekje in zijn koffie: „De muziekbusiness kan erg verstikkend werken, het creatieve in een artiest doden. Er zijn momenten dat je wel uit dat wereldje zou willen stappen, dat je het enthousiasme in de muziek verliest, maar het hoort er nu eenmaal bij. Ik ben blij dat m'n album af is en dat ik straks weer op tournee kan, maar de rest van al het gedoe kan ik missen als kiespijn. Inter views, televisie-optredens, fo to's maken, allemaal non-crea Zucchero Fomiciari met Luciano Pavarotti: „Er is voor mij maar één tenor: Pavarotti.' tief: daar beleef ik weinig lol aan." Zucchero Fomiciari staat te boek als licht excentriek. Koestert een stem als een gruis- bak, ergens tussen Joe Cocker en Peter Gabriel. Geldt in Italië al jaren als de onbetwiste top en heeft inmiddels ook elders op de aardkloot grond gewonnen, onder meer aan de zijde van Paul Young in 'Senza una don na', een hitsingle in alle hoeken Europa. In het voorpro- hij ooit zeventien avonden met groot succes in een uitverkochte Royal Albert Hall, in Londen. Ook zijn nieuwe album, 'Mi serere', staat bol van de grote namen: Bono (U2), Elvis Costel- gramma van Eric Clapton stond lo en Paul Buchanan (The Blue foto gpd ton de jong Nile) namen teksten voor hun rekening en Luciano Pavarotti, de tenor, zingt het klassieke ge deelte van het titelstuk. Gospel „'Miserere' was het eerste num mer dat ik voor dit album had geschreven. Ik had het in vijf minuten klaar", zegt Zucchero. „Het bestond uit twee delen: een gospelachtig stuk en een klassiek gedeelte. Daarvoor had ik een tenor in gedachten, en voor mij is er maar één tenor: Pavarotti. We kenden elkaar al, we komen allebei uit Modena. Maar toen ik hem het project voorlegde, zei hij in eerste in stantie nee. Hij vond het niet in zijn straatje passen. Maar aan het eind van de dag. toen hij het lied ook gehóórd had, vond hij het toch mooi. En de tekst bleek bij zijn wereld te passen." 'Mi serere' stamt uit het Latijn en staat voor de kleine, bescheiden mens. Bono schreef de Engelse tekst en putte daarvoor rijkelijk uit het bekende U2-idioom: 'Where are the words to say what is left unsaid?' Fomiciari was de Ier nog nooit tegengekomen, maar kon zich erg goed met diens werk en kijk op het leven identificeren. Hij zond Bono een tape met muziek, deed er een brief bij, waarin hij iets vertelde over 'het concept', en een tijdje later arri veerde per kerende post het re sultaat. „'Miserere' is eell lied over het bestaan. Dat had ik hem ook geschreven toen ik hem de muziek toezond. En hij is er uitstekend in geslaagd om dat te verwoorden. Ik ben er erg blij mee." Het album 'Miserere' is tot stand gekomen in alle uithoe ken van de wereld. Twee num mers schreef hij in Kenia bij voorbeeld, één in New Orleans, één in Ierland, één in Zuid- Frankrijk en één in de Camar- gue bij de zigeuners. „Wat die songs gemeenschappelijk heb ben is de zon waar we allemaal onder leven". en met 25 oktober te zien op de kunst- en antiekbeurs PAN in Amsterdam. foto anp madrid gpd In drie Spaanse steden zijn de komende maanden 63 meester werken uit de Utrechtse School te zien. Het gaat om 52 zeven- tiende-eeuwse schilderijen, die in het bezit zijn van het" Cen traal Museum in Utrecht, aan gevuld met elf in Nederland nog niet eerder getoonde werken uit diverse Spaanse collecties. Be halve in Madrid, Bilbao en Bar celona, zal de tentoonstelling volgend jaar in Utrecht zelf te bewonderen zijn, samen met 25 schilderijen waarvan het trans port naar Spanje niet verant woord was. De tentoonstelling 'De Utrechtse School in de Gouden Eeuw' werd vorige week in Ma drid geopend en zal daar nog tot 29 november blijven. In de cember gaat de collectie naar de Baskische stad Bilbao en in ja nuari wordt de Spaanse rondreis van de 'Utrechtse schilderijen' besloten in Bar celona. De tentoonstelling is samen gesteld door het Centraal Muse um in Utrecht, in nauwe sa menwerking met het Prado in Madrid en het Museum voor Schone Kunsten in Bilbao. De expositie werd mogelijk ge maakt door de grote Spaanse bank Banco Bilbao Vizcayo (BBV), die ook zijn eigen expo sitiezaal ter beschikking stelde. Het is tevens de belangrijkste bijdrage van de BBV aan de cul turele activiteiten rond Madrid, Culturele Hoofdstad van Euro pa. Werken uit de Utrechtse School komen nauwelijks in Spaanse verzamelingen voor, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Vlaamse meesters. Toch is het belang van de Utrechtse mees ters uit het begin van de 17e eeuw onmiskenbaar. Utrecht, met schilders als Dirck van Ba- buren, Gerard van Honthorst, Nicolaus Knupfer, Hendrik ter Brugghen en Abraham Bloem- aert, is ook de bakermat ge weest voor wat later de wereld beroemde Nederlandse schil derkunst van de zeventiende eeuw is geworden. Algemeen wordt ervan uitgegaan dat de Utrechtse schilders grote in vloed hebben gehad op hun in ternationaal bekendere Hol landse nazaten als Rembrandt, Frans Hals, Vermeer en Jan Steen. Tot de schilderijen, die in Ma drid te zien zijn, behoren 'Mat- theus' van Ter Brugghen, 'Granida en Daifilo' van Van Honthorst, 'Driekoningen' van Bloemaert, 'Gezicht op Utrecht' van Droochsloot en De collec tanten van het gesticht van de Heilige Job' van Jan van Bylert. De samenstellers van de ten toonstelling hopen dat de expo sitie zal leiden tot een nieuwe belangstelling voor de vroeg- 17e-eeuwse schilderijen uit Ne derland, die zich in Spanje be vinden. Weens museum slaat slag in Amsterdam amsterdam Het Museum für Angewandte Kunst uit Wenen heeft op een veiling gisteren bij Christie's Amsterdam het centrale deel van een Tibetaans drieluik ge kocht, waardoor twee van de drie delen weer zijn verenigd. Het drieluik is een zogeheten Thang-Ka, een Tibetaanse schil dering op zijde. Het is waar schijnlijk tijdens de Boxer-op- stand in het begin van deze eeuw meegenomen uit een van de zomerresidenties van de Chinese keizer en daarna in stukken verkocht. Eén zijpaneel kwam terecht in het Oostenrijk se museum, het andere werd rond 1930 verkocht in Tsjechos- lowakije. Sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog is het verdwenen. Het centrale deel van 2,5 bij 2 meter werd in het midden van de jaren twintig verkocht aan een Duitse diplomaat in Peking. Voor 32.000 gulden is het nu in handen gekomen van het mu seum in Wenen. Accordeonist Flaco Jimenez naar Alphen alphen aan den run De wereldvermaarde accor deonist Flaco Jimenez komt naar Alphen aan den Rijn. Op maandag 2 november is hij, samen met zijn band, te zien en te horen in De Bron. Flaco Jimenez maakte furore op platen van onder anderen Ry Cooder, Linda Ronstadt en Los Lobos. De afgelopen jaren speelde hij in The Texas Tornados, waarvan ook Freddy Fender, Doug Sahm en Augie Meyers deel uitmaken. Onlangs maakte Jimenez zijn eerste cd waarop, naast zijn accordeonspel, bijdragen te horen zijn van onder an deren Emmylou Harris, Ry Cood^r, Los Lobos. Linda Ronstadt en Dwight Yoakam. Kaarten voor het optreden van Flaco Jimenez in De Bron aan de Troubadourweg 2 (aanvang 20.30 uur) zijn vanaf heden te koop bij alle VW-kantoren. theater recensie wunand zeilstra 'De Markiezin' van Noël Coward Regie: Jules Royaards. Spel: Anne-Wil Blankers, Willem Niiholt, Allard van der Scheer, Frans Kokshoorn, Hymke de Vries e.a. De cor/kostuums: Herman van Elteren. Ce- zien: 19/10, schouwburg, Leiden. Aldaar nog te zien: 20 en 21/10. Mevrouw de Markiezin keert te rug naar haar twee vroegere minnaars. Op zoek naar een ze kere geborgenheid, maar vooral ook omdat ze 'gekoesterd' wil worden. Die wens gaat uitein delijk in vervulling. Natuurlijk, want je zou niets anders ver wachten. Voor het echter zover is, kan Anne-Wil Blankers, die de rol van de markiezin speelt, zich al koesteren in de volledige aandacht van het publiek. Vanaf het eerste moment van haar verschijnen, is zij het stralende middelpunt in dit stuk. 'De Markiezin' is het tweede deel in een Noël Coward-serie van drie. Vorig seizoen bracht Willem Nijholt in samenwer king met theaterproducent Gis- lebert Thierens 'Private lives' uit. Van dit beroemde stuk naar een in vergetelheid geraakt nie mendalletje als 'De Markiezin' is een hele stap terug. Toch valt dat gezien de voorstelling reuze mee, en dat is de onmiskenbare verdienste van de acteurs. Nog vóór de pauze namelijk is dit blijspel in zekere zin al af gelopen. De meeste troeven heeft Coward dan reeds uit han den gegeven. Het blijspel heeft zijn kruit verschoten, de rest is een magere toegift. Daarom moeten de acteurs de afloop een beetje kluchtig forceren. Met het vermakelijke eerste deel is echter zo veel goodwill opgebouwd, dat niemand zich daar echt aan lijkt te storen. Dank zij de professionele toe wijding van hoofdrolspelers en bijrolvertolkers, wordt hier met flitsende dialogen een elegante fantasiewereld vol komische schijnheiligheid gecreëerd. De sierlijke aankleding - het stuk speelt in adellijke kringen in het Frankrijk van de achttiende eeuw - draagt daartoe evenzeer bij. Regisseur Jules Royaards heeft ongetwijfeld eeput uit zijn ervaringen Dij de vroegere Haagse Comedie die ook in dit genre een reputatie had hoog te houden. Hij blijkt gelukkig nog het recept te kennen om dit soort pure amusement de nodi ge vaart en stijlvolle lichtvoetig heid mee te geven. Fiona Lummis krijgt de Gouden Dansthea terprijs van de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties, de VSCD. Ze krijgt de prijs voor haar aandeel in Step Text van William Fortsythe, uitgevoerd door het Nederlands Danstheater. Lummis werd gis teren in Gouda door de jury geprezen om haar nauwgezette academische techniek en haar stijlvolle interpretatie. De Zilveren Theaterdansprijs is voor John Taylor voor zijn medewerking aan verschil lende moderne dansprodukties. Hij 'omlijst zijn technische beheersing met een natuur lijke, wat speelse uitstraling', aldus het jury rapport. Beppie Blanket! krijgt de Choreo grafie- en Produktieprijs voor Ives, uitge voerd bij de Stichting Verzamelde Werken. Het is een uitermate levendige voorstelling, intelligent en artistiek, vond de jury die dit jaar bestond uit Isabella Lanz. Lis Lutgerink, lob Sanders, Yteke Waterbolk en Hein Spanjaard. De cast van De Markiezin met op de voorgrond (v.l.n.r.) Willem Nijholt Anne Wil Blankers en Allard van der Scheer. foto kors van bennekom

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19