Afscheid van een veeleisende liefde Mijn moeder kon lezen en breien 9 Leiden Wéér andere bewakers voor Haarlemmerstraat Nederlandse visserij breekt exportrecord Een donderpreek van twee dagen DINSDAG 20 OKTOBER 1992 15 J. de Geus na ruim 30 jaar weg bij PCW/De Sleutels Zelfs tijdens zijn allerlaatste ledenvergadering werd Sleu tels-voorzitter J. de Geus niet gespaard. Een groep onte vreden leden van de woningbouwvereniging foeterde hem uit over het, in hun ogen, zoveelste verkeerd gepre senteerde voorstel. De Geus sloeg even fel terug, kreeg uiteindelijk wel zijn zin, maar maakte de verhouding tus sen leden en bestuur van de woningbouwvereniging er niet gemakkelijker op. Desondanks nam De Geus tien minuten later, nadat hij definitief de voorzittershamer had neergelegd, met tranen in de ogen een staande ova tie in ontvangst. De leden vonden hem soms wat autori tair en eigengereid, maar de liefde voor 'zijn' vereniging was onbetwist. LEIDEN WIM WEGMAN „Ik ben nu eenmaal een emo tioneel mannetje", zegt De Geus twee weken na de verga dering en twee weken voor zijn officiële afscheidsreceptie. „En als je op zo'n moment beseft dat een periode van ruim 30 jaar definitief is afgesloten, dan krijg je het wel even te kwaad". nog rechtstreeks naar de voor zitter stappen." „Na de fusie was dat laatste afgelopen. We kregen toen spe ciale medewerkers die klachten behandelen. Wat niet beteken de dat ik het veel rustiger kreeg. Het rijk laat steeds meer regels en richtlijnen op de woning bouwverenigingen los. Wil je bijblijven dan moet je daar on gelooflijk veel tijd insteken." Het feit dat de volkshuisves ting steeds ingewikkelder wordt, was voor De Geus een reden om er nu maar eens het bijltje bij neer te leggen. „Ik ben nu 64 en ze vinden het jammer dat ik wegga. Nog een termijn en ze zijn misschien blij dat die ouwe knar eindelijk ophoepelt. Een Hij werd in 1960 door toen malig voorzitter De Kier van de Protestants Christelijke Wo ningbouwvereniging gevraagd om in het bestuur van de PCW plaats te nemen. „Ik zei nog: als die club flink gaat groeien, ga ik weer weg. Want zo veel tijd heb ik niet." Op dat moment had de PCW belangrijk punt is ook dat nog vrijwel geen enkele woning. Tweeëndertig jaar later telt De Sleutels waarin de vereniging in 1988 is opgegaan bijna 4000 woningen. „Van dat voor nemen is uiteindelijk dus wei nig terechtgekomen." In 1964 nam hij het voorzitterschap van De Kier over, en was het met zijn vrije tijd definitief gedaan. „Ik was van drie, vier avonden per week en een deel van het weekend met de woningbouw vereniging bezig. Met vergade ringen, of met het te woord staan van ontevreden huurders want die konden in die tijd een uitermate geschikte opvol ger hebben gevonden: Ted van der Valk." Hoewel hij het werk nu al ontzettend zegt te missen, is De Geus niet van plan zich nog ver der met het bestuur te bemoei en. „Ze hebben me op de laatste ledenvergadering ere voorzitter gemaakt. Een prach tig gebaar, maar het is een ere- functie. Niet meer en niet min der." Een ding zit hem enorm dwars: de geringe belangstelling voor de ledenvergaderingen. „De laatste keer waren 26 van UMUIDEN THOMAS BRAUN De Nederlandse visserij heeft reden tot juichen: de im- en ex portcijfers zijn in 1991 gestegen naar recordhoogten. Dit staat vermeld in het jaarverslag van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, dat overigens er kent dat het geen gemakkelijk jaar is geweest. Toekomstige beleidsontwikkelingen (eigen verantwoordelijkheid voor de vissers) en discussies met milieu- en natuurorganisaties jaarverslag dat per saldo het (met name over de boomkorvis- serij) hebben de sector veel kopzorgen opgeleverd. Op het gebied van visbestanden heeft het produktschap weinig kla gen: de tong- schol- en ma kreelbestanden hebben zich volgens het rapport 'goed tot zeer goed' ontwikkeld. Visserij en milieu. Twee ele menten die steeds vaker aan el kaar gerelateerd worden. De groeiende aandacht voor de ef fecten van de visserij op het ecosysteem hebben geleid tot vanuit de milieu-organisaties. Op 15 mei 1991 verscheen het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zeeën van (NIOZ) met een vlijmscherp rapport. Door de boomkorvisserij zou het bodemleven zich vrijwel nergens meer ongestoord kun nen ontwikkelen. Het produktschap verzet zich in het jaarverslag tegen die stel ling. Vissers concentreren zich op bepaalde plaatsen, waardoor andere plaatsen nauwelijks of niets worden bevist, zo stelt het produktschap. Tevens is er ver bazing over het feit dat de re creatieve sleepnetvissers vrij stelling hebben gekregen om in de kustwateren mogen vissen. Het visserijbedrijf heeft het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek (RIVO) inmiddels ver- VRIJETIJD Instuif Voor kinderen wordt woensdag middag 21 oktober een spelin- stuif gehouden in het Vijf Mei- bad. Aanvang 13.30 uur, einde 15.00 uur. Vrijwilligers De dagverzorging in diensten- Nog altijd beschikt beveiligings beambte R. van der Lof niet over de vereiste papieren om zijn werk in een deel van de Haarlemmerstraat te doen. De Hagenaar heeft de politie giste ren voor de derde achtereenvol gende keer laten weten dat hij een ander bedrijf in de arm heeft moeten nemen. Zijn eigen VDL is nog altijd in oprichting. Van der Lof wacht al drie maan den op de zogenaamde landelij ke toelating door de overheid. Aan zo'n toelating gaat een an- tecendentenonderzoekvooraf. In opdracht van enkele tien tallen winkeliers bestrijdt Van der Lof sinds augustus van dit jaar winkeldiefstal in het deel van de Haarlemmerstraat tus sen Hartebrugkerk en Hooi gracht. Dat de winkeliers zijn VDL inschakelden, verraste vriend en vijand. Lange tijd zag het er naar uit dat de winkeliers, die steen en been klagen over winkeldiefstal, geen overeen stemming over de wijze van be strijding konden bereiken. De ene keer werden de kosten te hoog bevonden, de andere keer werden ze het niet eens over welk beveiligingsbedrijf moest worden gecontracteerd. Een aantal winkeliers was de eindeloze discussie zat en ging op eigen houtje in zee met Van der Lof. Op de eerste de beste dag dat Van der Lof en zijn me dewerkers ten tonele versche nen, greep de politie in vanwe ge het ontbreken van de vereis te papieren. Van der Lof heeft toen in allerijl een bedrijf uit Puttershoek ingeschakeld. Daarna volgde een beveiligings bedrijf uit Hellevoetsluis. Giste ren heeft hij de politie laten we ten dat hij met een Haagse fir ma een akkoord heeft bereikt. Het is Van der Lofs streven om met zijn eigen VDL heel de Haarlemmerstraat te 'verove ren'. Hij denkt dat daar zo'n zes beveiligingsbeambten voor no dig zijn. Oeroude verhalen aan de Oude Singel J. de Geus: „Die paar mensen die op de ledenvergadering komen, hebben de absolute macht." de 4000 leden komen opdagen. Dat is natuurlijk verschrikkelijk weinig. Het ergste vind ik nog wel dat die 26 mensen, van wie een enkeling komt om over een individuele zaak te mopperen, de absolute macht hebben. Als ze willen, kunnen ze alle voor stellen van het bestuur afstem men. Dat is nog nooit gebeurd, maar het gevaar is niet denk beeldig." De Geus vindt het daarom hoog tijd dat de opzet van de woningbouwvereniging wordt veranderd. „Vraag me niet wel ke kant het opmoet, want dat weet ik niet. Maar het moet an ders." De invloed van de huur ders op het beleid van De Sleu tels moet echter gewaarborgd blijven. „Daarom vind ik het ook spijtig dat onder mijn voor zitterschap de nieuwe partici patie-structuur niet van de grond is gekomen. Waarom het is misgegaan, daar wil het maar liever niet over hebben. Er is al genoeg over geschreven. En we hebben nu een onafhankelijke OTO HENKBOU deskundige ingeschakeld die bestuur en leden weer bij elkaar moet brengen. Laat die nu maar eerst rustig zijn werk doen." De afscheidsreceptie van De Geus heeft plaats op 30 okto ber, in het Witte Huis, Wilhel- minapark 33 in Oegstgeest, van 16.30 tot 20.30 uur. AGENDA zocht een intensief onderzoek naar de gevolgen van de boom korvisserij in te stellen. Vislust Wat drs. H.G. van der Bend, se cretaris van het produktschap, ook niet helemaal duidelijk is, betreft de vislust van de Neder lander. Gemiddeld wordt er per hoofd van de bevolking voor 79 gulden per jaar geconsumeerd. Vorig jaar lag dat bedrag twee gulden lager. Toch meldt het DINSDAG 20 OKTOBER Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Vergadering van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde met lezing door de heer Griffioen over "bijzonde re vaste planten', Buurthuis, Hoofd straat 11. aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 21 OKTOBER Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Gymzaal De Brug, Wassenaarseweg, van 16.00 tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Bijeenkomst van de Chr. Ouderen bond, met film 'Noordwijk 100 jaar badplaats', De Vmkenhof, Achterzee weg. aanvang 15.00 uur. DONDERDAG 22 OKTOBER ring van de Ned. Chr. Vrou wenbond. spreker dr. Vegt uit Bleis- wijk. De Vinkenhof, Achterzeeweg, aanvang 20.00 uur. Herfst-House-Party mmv The Roland Family feat. Gizmo The Black Ra ver, Club '71, aanvang 21.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Langevoort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot LEIDEN INGE RUIGROK In twee dagen weten hoe het le ven werkt plus gouden tips voor een sprookjesachtig bestaan. Dat belooft Willem de Ridder de bezoekers van zijn twee-daagse Donderpreek, die zaterdag 31 oktober plaats vindt in de Droomfabriek aan de Oude Sin gel. Een voorproefje van de Donderpreken vormt de One Man Show Spiegelogie- 'een openbare toespraak voor twijfe laars' op donderdag 22 oktober. Willem de Ridder vertelt tij dens zijn optredens oeroude verhalen die soms zes uur du ren. Het thema van de verhalen is volgens De Ridder altijd het zelfde, namelijk over hoe het le ven werkt. De verteller maakt duidelijk hoe volgens de mon deling overgebrachte verhalen, ons leven perfect werkt. Volgens De Ridder vertellen we sinds het Christendom hele andere verhalen over hoe het leven werkt. „Tegenwoordig vertellen we dat het leven geen lolletje is. 'Ze leefden nog lang en gelukkig' is een sprookje. We geloven nu heilig in onze ellen de. We kunnen het zelfs bewij zen! Wat we echter vergeten zijn, is dat de 'sprooksprekers' vroeger ook geloofd werden, le dereen zag voortdurend andere bewijzen en waardoor ze wel degelijk lang en gelukkig leef de." Tijdens de Donderpreken is het niet de bedoeling dat er al leen maar passief naar de ver halen geluisterd wordt. De be zoeker krijgt tevens de kans om „dat wat boeit aan den lijve te ondervinden." Op een simpele manier wil De Ridder zijn pu bliek laten zien hoe het door een supportspel over een 'ver bazingwekkende' oerkracht kan beschikken. Leeftijd en conditie hebben daar volgens de Ridder niets mee te maken. „Door het supportspel is het mogelijk om op een makkelijke manier door te gaan met het ongekend pret tig gevoel. Een oerkracht." De kosten voor de donderpreek zijn overigens niet gering. Deel nemers betalen 31 oktober en 1 november 200 gulden. Het voorproefje donderdag kost 15 gulden. Noordwijks echtpaar stopt na 36 jaar met boekhandel lume is afgenomen. „Ik denk dat die conclusie wordt getrok ken omdat men minder vis eet, maar daar wel meer voor be taald", aldus Van der bend. „Ze ker weten doe ik dat niet. Dat weet ik pas als er een intensieve test komt. Daar komt het Cen traal Bureau voor de Statistiek volgend jaar mee naar buiten." Vermoed wordt dat dè jeugd steeds minder vis eet. Om daar verandering in te brengen, wordt gedacht aan strekere pro- -activiteiten. Vorig jaar negatieve publiciteit en kritiek maakte de visserij haar debuut bij de Nederlandse televisie-re clame met de campagne 'Ha ring, een gezonde ervaring'. Dit was een rechtstreeks gevolg van het beschikbaar komen van EG- Of de Nederlander nu meer of minder eet, de export van vis steeg in 1991 in ieder geval weer met stip. Er werd voor 2.461,4 miljoen geëxporteerd, tegen 2343 miljoen in '90. Nederland neemt achter Denemarken de tweede plaats op de Europese exportlijst in. De aanvoer van vis gaf een grillig beeld. De be standen van kabeljauw, haring en schelvis lieten te wensen over, terwijl de ontwikkelingen in de bestanden tong, schol en makreel enthousiast werden ontvangen. centrum Zijlover zit verlegen om vrijwilligers. De vrijwilligers zijn nodig om op maandag en woensdag tussen 9.00 en 15.00 uur te assisteren bij handenar beid, koffie zetten of een praatje te maken. Van de dagverzorging maken twaalf ouderen gebruik. Telefoon: 071-233208. NOORDWUK» JUDITH BILSEN Niet alleen de Noordwijkers zijn bekend met de boekhandel van het echtpaar Van der Meer aan het Vuurtorenplein, ook men sen die van heinde en verre ko men en wanhopig op zoek zijn naar een bepaald boek, slagen vaak in de Noordwijkse winkel. De boekhandel is een begrip ge worden door het enorme aantal titels. De planken in de veel te kleine winkel dreigen het bijna te begeven onder de enorme vracht boeken. Op het eerste gezicht lijkt er geen systeem te ontdekken. Boeken over mag- netronkoken, filigraan vouwen en bridgen liggen naast elkaar opgestapeld. Werken van Mar ten Toonder en Harry Mulisch liggen er naast elkaar. „Het is wel jammer dat men sen bijna niet meer zelf kunnen zoeken, maar ik hoef me maar eeen kwart slag te draaien en ik pak zo het gevraagde boek", zegt A. Van der Meer. „Er zijn van lieverlee steeds meer boe ken bij gekomen, daarom weten wij ze precies te staan", vult zijn vrouw, M. van der Meer aan. Binnenkort houdt het Noord wijkse echtpaar ermee op. „We willen nu wat meer tijd voor onszelf, lekker de hele dag le zen", verheugt mevrouw Van der Meer zich nu al. De Noordwijkers namen 36 jaar geleden de handelsbiblio theek aan de Weteringkade in Noordwijk binnen over. „We stonden op het punt om te gaan trouwen en waren op zoek naar een huis", vertelt mevrouw van der Meer. Ik woonde aan de Weteringkade praktisch naast de bieb en was daar kind aan huis. Mijn moeder had gehoord dat de mensen die de biblio theek runden ermee ophielden. Boven de bieb was een woon huis. Toen dachten we: ach, waarom ook niet." Van huis uit is de Noordwijkse opgegroeid met boeken. „Mijn moeder kon Het echtpaar Van der Meer stapt uit de boekenhandel. „Dan hebben we straks meer tijd om lekker te lezen.' breien en lezen tegelijk. Daar om mocht ik gelukkig ook lezen. Vroeger was lezen namelijk een luxe. Er moest gewerkt wor den", vertelt ze. In de handelsbibliotheek wer den boeken voor een bedrag per stuk verhuurd. Mijnheer Van der Meer herinnert zich nog de tarieven voor het lenen van een boek in de handelsbi bliotheek: „Een kinderboek le nen kostte een dubbeltje, een boek uit de categorie liefde en spanning kostte vijftien cent en voor romans moest de lener twintig cent betalen." Na een aantal jaar gingen we het assortiment uitbreiden en begonnen we met de verkoop van een klein aantal boeken. Langzaam maar zeker hebben we de zaak steeds verder uitge breid. Zo moesten we ook di ploma's gaan halen voor de ver koop van boeken. Zelfs voor het verkopen van een kladblok heb je een speciaal diploma nodig", legt de Noordwijker uit. Me vrouw Van der Meer over het inkopen:.,In het begin was het we moeilijk om de goede boe ken in te kopen. Als ik nu een FOTO'JAN HOLVAST boek bestel denk ik: dat is net wat voor die of die." „Hij ging 27 jaar geleden naar zee", vertelt mevrouw Van der Meer over de periode dat haar man de zaak aan het Vuurto renplein begon. Zelf bleef ze nog een tijdje in Noordwijk- Binnen maar drie jaar later zette het echtpaar definitief een punt achter de handelsbibliotheeL Algauw hadden de Noordwij kers zelfs twee winkels op het Vuurtorenplein. De ene zaak was op toeristen gericht de andere meer op de li teratuur. „In de zomer verkoch ten we vooral tijdschriften en pocketboeken, die de toeristen desnoods op het strand konden laten liggen", vertelt Van der Meer. Augustus was altijd heel druk dan hadden we ook nog de schoolboeken", zegt de Noord wijkse. „Gelukkig wordt literatuur weer beter verkocht dan een tijd geledenweet het echtpaar. Zij zetten zich ook vaak in voor de promotie van de Nederlandse litteratuur. We hebben hier veel schrijvers gehad die voorlazen uit eigen werk en hun boek kwamen signeren. Mevrouw Van der Meer is vooral een groot fan van Margriet de Moor. „Van oorsprong is De Moor een Noordwijkse, daarom was het heel erg leuk dat ze hier voor de allereerste keer over haar boe ken kwam spreken." Vele be kende schrijvers zijn zo naar Noordwijjk gekomen. Van der Meer „het is jammer dat Van Dis nooit heeft willen komen." Volgens het echtpaar was het effect van zijn boekenprogram ma duidelijk te merken. Had hij op zondagavond een boek besproken, dan konden we het maar beter zo snel mogelijk be stellen." De boekhandel van Van der Meer heeft een uniek karakter vinden ook de opvolgers Martha Baalbergen en Peter van Blanken. Zij zijn dan ook van plan om de zaak zoveel moge lijk hetzelfde te fatten. »Wfl handhaven de naam Van der Meer en het uitgebreide assorti ment. Maar aan de uitstalling van de boeken gaan we toch wel wat veranderen", vertellen de toekomstige eigenaars. .An ders zouden we hier niets terug kunnen vinden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15