Leiden Regio Prikkel voor restauraties DE REGERING DOET 'T WEER Van wilde westen naar verre oosten Auto rijden wordt vanaf 1 januari 1993 wéér duurder! Ka msteeg Öfi Het Motorbui$ 'Betere busverbindingen' RTL-plus geruisloos op buis DINSDAG 2G OKTOBER 1992 Identiteit dode vrouw bekend leiden De dode vrouw die zaterdagavond in het Galg de Blauwpoortsbrug is aangetroffen, is geen slachtoffi misdrijf. Hoe de vrouw te water is geraakt, is nog onbekend. De politie heeft inmiddels haar identiteit achterhaald. Het gaat om een 66-jarige Leidse die vrijwel dagelijks in het gebied rond de Blauwpoortsbrug wandelingen maakte. Paniek door jonge pitbull leiden Bij de Digros aan de Langegracht is gistermiddag even na twee uur paniek uitgebroken vanwege de aanwezigheid van een pitbull. De politie was er als de kippen bij maar moest zelf een beetje lachen om wat ze aantrof: een heel klein pitbulletje, een puppie, in een winkelkarretje. De eigenaar is alvast geïnfor meerd over de regels die gaan gelden zodra het beestje wat gro ter is. Dan moet het namelijk een muilkorf om. Roker mishandelt jongen leiden Een 14-jarige jongen is gisteravond mishandeld voor de deur van een snackbar aan de Raamsteeg. Hij stond buiten met twee vrienden toen drie andere jongens naderden. De jongen met een witte baseballpet op vroeg het niet-rokende slachtoffer om een sigaret. Toen hij die niet kreeg diende hij de 14-jarige Leidenaar enkele vuistslagen en knietjes toe in het gezicht en in de borststreek. De mishandelde jongen is overgebracht naar het AZL. Gewond na uitwijkpoging leiden Een 34-jarige Amsterdammer heeft gisteren bij een ver keersongeluk op de Rijnsburgerwegeen gebroken pols en een hoofdwond opgelopen. De man bestuurde een bestelwagen en moest plotsklaps uitwijken voor een hond of een kat. Hij raakte de stoeprand, verloor de macht over het stuur en botste tegen een lantaarnpaal op de vluchtheuvel. De lichtmast is geheel ver bogen. De bestelauto is zwaar beschadigd. Ingrijpende restauraties van monumenten, zoals hier bij het Oude Liedenhuis aan de Herengracht, zullen minder voorkomen als de gemeente overgaat op een nieuw financieringssysteem. Het accent komt dan voor al te liggen op onderhoud. foto wim dijkman In het nieuwe systeem krijgen eigenaren van Leidse monu menten de toezegging van de gemeente dat ze op termijn, meestal 15 jaar. subsidie krijgen voor de restauratie. Om de pe riode tot de uitkering van de subsidie te overbruggen, kun nen de eigenaren een lening af sluiten bij het Nationaal Restau ratiefonds. Ze hoeven niet af te lossen. Dat kunnen ze in één keer doen nadat de gemeente de subsidie heeft uitgekeerd. Wel moet er rente worden be taald, maar die is fiscaal aftrek- Tips jt Rijksarchivaris Kete- I laar hoogleraar ar chiefwetenschap in Lei den: „Met nuttige tips kom je een heel eind". Leiden wil 'trucHoevelaken uitproberen Met dezelfde hoeveelheid geld meer monumenten op knappen. Dat kan volgens burgemeester en wethouders van Leiden als de ideeën van het Nationaal Restauratie fonds (NR) worden uitgevoerd. Rotterdam en Deventer werken al enige tijd met de nieuwe wijze van financieren van restauraties. Volgens een woordvoerder van het NR, dat in Hoevelaken zetelt, kan het systeem nog het beste worden aangeduid met 'spaarhypotheken voor restaura ties'. Voor de eigenaren verandert er niet zo veel. Voor de gemeen te des te meer. Tot dusverre keert die het restauratiebudget in de vorm van subsidies uit aan eigenaren van monumen ten die aan de beurt zijn voor een opknapbeurt. In de nieuwe opzet subsidieert de gemeente niet direct maar pas over bij voorbeeld 15 jaar. De gemeente moet nu uitrekenen hoeveel geld ze op de bank moet zetten om over 15 jaar de benodigde subsidie te kunnen uitkeren. Dat zal, vanwege nog te ontvan gen rente, altijd een lager be drag zijn dan het uiteindelijke subsidiebedrag. SP wil aantal gokkasten verminderen De Socialistise Partij (SP) wil dat er een verbod komt op de plaatsing van gokkasten in snackbars, jongerencentra en kantines. Slechts in cafés zouden fruitautomaten moe ten worden toegestaan met een maximum van één per zaak. De SP heeft hiertoe een voorstel ingediend bij het college van B en W. Volgens de SP zijn er in Leiden alleen al ruim hon derd geregistreerde gokver slaafden in de leeftijd var tot 22 jaar. En bij het CAD komen er per dag een twee bij. Veel van hen zijn met goldtasten in aanraking gekomen in de 'laagdrempe lige' horeca. De SP tilt een totaal van meer dan driehon derd fruitautomaten in Lei den. „Terugdringen van aantal gokkasten in Leiden kan een belangrijk middel zijn in het kader van de pre ventie van gokverslaving en de daarmee gepaard gaande criminaliteit", zo schrijft de SP in een brochure. B en W moeten volgens de Socialisti se Partij een verordening op stellen die daar vanuit gaat. Voormalige Leidse student drie maanden tussen goudzoekers Tijdens de Show van de Grootste Twee (Groenoordhallen 22, 23 en 24 oktober) kunt u uw nieuwe auto nog kopen voor de "oude prijs". AUTOBEDRIJVEN leiden janet van puk Op 1500 meter hoogte in het Andesgebergte in Ecuador ligt Bella Rica. In de kolonie wonen zo'n 2500 goudzoekers, voorna melijk mannen tussen de 15 en 30 jaar oud. Teun Voeten woon de drie maanden in het dorpje. Werd er geregeld dronken ge voerd, voelde zijn spullen steeds vochtiger worden en ervaarde dat mensen ook in een 'enorme gribus' nog veel plezier in het leven kunnen hebben. Voeten bezocht Bella Rica in het voorjaar van 1991 in het ka der van zijn studie culturele an tropologie aan de Leidse uni versiteit. Hij heeft zich inmid dels als freelance fotograaf en journalist gevestigd in Brussel. „Een ontzettend prettige stad. ik woon niet graag in Neder land. Een lelijk land met gekke winkelsluitingstijden. Dit weekeinde was hij even terug in de stad waar hij stu deerde, om een prijs in ont vangst te nemen van het Leids Universitair Fonds (LUF). Met een kort verslag van zijn verblijf in Ecuador won hij een retour tje naar Jakarta. Maar hij heeft meer aan het LUF te danken. „Het is erg moeilijk om als stu dent een lening te krijgen voor een reis naar het buitenland. Op woensdag ging ik naar het LUF en dank zij de hulp van de me dewerkers had ik het geld don derdag contant in handen. Het LUF maakte afspraken met de bank en zorgde voor een lagere rente." Chaotisch „Het is net het wilde westen. Vrij chaotisch en heel smerig", zegt Voeten als hij over zijn er varingen in Bella Rica begint. De mensen leven in hutten van hout of plastic, zonder sanitaire voorzieningen. „Je moest bui ten schijten en je buiten was sen. In een poel met water. Uit sommige mijngangen werd wa ter getapt. Het was even wen nen." Erger was het dat het vaak regende of mistig was. De grond was modderig, blubberig. „En je boeken en kleren worden steeds vochtiger, dat vond ik wel ver velend." Toen Voeten in de lente van 1991 in Bella Rica kwam, be stond de kolonie acht jaar. Hij wilde ontdekken of inmiddels sprake was van een gemeen schap, of dat het goudzoekers dorp niet meer was dan 'een sa menraapsel van individuen'. „Allebei", luidt zijn antwoord nu.Aan de ene kant bestaan er wel structuren, aan de andere kant is het een puinzooi." Als voorbeelden van de laatste conclusie noemt hij de criminaliteit en het enorme drankmisbruik. Soms worden de goudzoekers overvallen door bandieten, van wie de herkomst onduidelijk is. „Maar onderling wordt ook vrij veel gejat", aldus Voeten. Goudzoekers De structuur is er vooral geko men doordat de goudzoekers niet meer illegaal werken. De meesten hebben zich aangeslo ten bij een coöperatie, die er voor zorgde dat er een 'legale concessie' kwam. Net op tijd, zégt Voeten, 'want de multina tionals lagen op de loer'. Er woont één dokter in Bella Rica, er is één kapster met een schoonheidssalon, er zijn een paar kruideniers, en er is een slager die elke dag een koe slacht. Een kolonne muilezels loopt elke dag naar boven om rijst te brengen en levende kip pen. Drie uur duurt de tocht. 'Kroegachtige dingen' zijn er ook. „Overal kun je zuipen." En er is een discotheek. „Maar daar moet je je niet al te veel van voorstellen: een grote houten stal en een repertoire van tien platen." Dat Bella Rica een uit gesproken mannengemeen schap is, blijkt uit het feit dat er twee bordelen zijn, waar dertig vrouwen werken. Al die man nen zorgen ook voor een ma cho-sfeer. Arm zijn de meeste bewoners niet. Ze verdienen vaak meer dan vroeger. „Met koffie pluk ken verdienden ze bijvoorbeeld twintig of dertig dollar in de maand. In Bella Rica wel 100 of 200 of 300 dollar per maand. Er zijn er die geluk hebben, die op eens gaan verdienen. Anderen lukt dat niet, die blijven hun he le leven sukkelen." De armsten zijn de gezinnen, de mannen en vrouwen die met hun kinderen goud zoeken tussen het afval. Gegeven paard Binnen een half jaar wil Voeten terug naar de gemeenschap, waarin hij heel snel werd opge nomen. Maar eerst gaat hij in november naar Jakarta. „Ik ben een van de sprekers tijdens een herdenkingsbijeenkomst voor Cleveringa, de Leidse hoogle raar. Wat ik er verder ga doen, moet ik nog even bekijken. Ik ben namelijk niet gespeciali seerd in die regio. Inderdaad, ik had liever een retourtje naar Rio gewonnen. Maar je mag een ge geven paard niet in de bek kij ken." leiden Rover (vereniging reizigers openbaar vervoer) vindt dat er betere busverbindingen moeten komen van en naar Voorscho ten en de wijk Coebel in Leiden Zuid-West. In Voorschoten slui ten volgens Rover verschillende buslijnen (zoals 45 en 46) slecht aan op andere lijnen (zoals 48 en 49). Hierdoor ontstaan wachttijden in de richting Den Haag. Nu in de Coebel de komst van een bushalte van lijn 30 van de baan is, wil de reizigersorga nisatie dat de lijnen 31 en/of 41 een lus door de wijk maken. De voorgenomen bezuinigingen op het openbaar vervoer mogen volgens Rover niet leiden tot af breuk van de busvoorzieningen. leiden Het zal een deel van tv-min- nend Leiden al zijn opgevallen. Sinds het afgelopen weekeinde is het Duitstalige commerciële station RTL-plus op het kabel net in heel Leiden verschenen. De Merenwijk had de zender al langer en ook sommige Leidse wijken konden de zender al een paar weken eerder zien. Het kanaal waarop RTL-plus uitzendt, het 'Duitse broertje' van RTL 4, is UHF 47+. De komst van RTL-plus betekent automatisch dat de regionale zender Duitsland 3 (WDR) van de kabel is verdwenen. Die komt pas weer terug als het hele kabelstelsel in vernieuwd en uitgebreid tot dertig kanalen. ACHTERGROND LEIDEN WIM KOEVOET Leiden leert van blunders in autoluw Maastricht Een paar maanden geleden dreigde het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) te moeten wijken voor het sjieke winkelcentrum De Sleutelhof. Door een tijdige, grootscheepse campagne van het LVC en door een krach tige interventie van cultuurwethouder H. Koek (PvdA) is de toekomst van de instel ling aan de Breestraat veilig gesteld. Dezer dagen lijkt De Sleutelhof een bedrei ging te vormen voor de plannen voor een autovrije binnenstad met daaromheen een autoluw buitengebied. Ondernemend Lei den gaf vorige week het niet mis te verstane signaal af dat De Sleutelhof niet zonder een parkeergarage in de directe omgeving kan. Een parkeergarage in het midden van een autovrije binnenstad is echter als een schijnwerper in een bioscoopzaal. Op campagnes van grote groepen mensen vóór een autoluwe of -vrije binnenstad, zoals voor het LVC, hoeft niemand te reke nen. Leidenaars zien best in dat er aan ver blikking van de historische binnenstad iets moet gebeuren maar daarmee is een auto loos stadshart nog geen populair item. In het Leidse stadsbestuur zit wél iemand die er wél zijn missie in ziet maar dat is te vens degene die Leiden rijp probeert te ma ken voor De Sleutelhof. CDA-wethouder Joop Walenkamp (economische zaken/ver keer), want over hem gaat het, zit in een lastig pakket. De keus voor het een is een onbedoeld struikelblok voor het ander. Het exclusieve winkelcentrum De Sleu telhof nabij de Breestraat moet een eco nomische oppepper worden voor de bin nenstad. Het centrum kan er echter al leen maar komen wanneer er vlak in de buurt een nieuwe parkeergarage komt, vinden de ondernemers. Waarmee Lei den met een dilemma is opgezadeld. Wat moet een parkeergarage midden in een autoluw gebied? Zoals het een echte CDA'er betaamt, deed Walenkamp het lange tijd voorkomen alsof de grootheden 'Sleutelhof en 'autoluwe binnenstad' wel degelijk verenigbaar zijn. Van een dilemma was volgens de bestuur der geen sprake. Echte keuzes waren (nog) niet nodig. Wie de wethouder de laatste dagen goed beluistert, zal echter merken dat hij al af scheid heeft genomen van de vierde par keergarage aan de Boommarkt, aan de ach terzijde van het onderkomen van het Hoog- heemraaschap. Dat is de plek waar onder nemend Leiden die garage voor de Sleutel hof wil hebben. Jan Laurier, fractievoorzitter van Groen Links, weet precies waar en waarom Walen kamp ogen zijn open gegaan: in Maastricht, vanwege het debacle daar met de garage onder de Vrijthof. Een tijdje geleden was Walenkamp daar met enige raadsleden, ambtenaren en andere betrokkenen, op ori- entatiebezoek. Volgens Laurier, zelf een fel tegenstander van 'auto-aantrekkende pun ten' in de binnenstad, is er in Maastricht flink geblunderd. „De garage is daar veel te diep in het autoluwe gebied gebouwd. Het stadsbestuur van Maastricht kan nu zijn autoluwe gebied niet uitbreiden want dan komt die garage steeds meer in het midden te liggen. In Leiden kan net zoiets gebeuren. Voorstanders zeggen dat de Boommarkt aan de rand van het autoluwe gebied ligt. Ik vind dus van niet maar los daarvan: Leiden moet zich niet nu al beperkingen aan de rand opleggen." Walenkamp zelf haalt Maastricht er niet bij maar doet toch de volgende opmerkelijke uitspraak: „De Boommarkt is op het randje van wat je kunt doen. Ik weet dat in de dis cussie over de Sleutelhof telkens de nadruk op die vierde garage wordt gelegd maar ik vind momenteel een intensiever gebruik van de bestaande drie belangrijker. Ik zeg niet dat we misschien wel zondereen vierde kunnen maar of die nu per se aan de Boommarkt moet komen te staan... Het is daar echt op het randje. Ik vind de wat ver derop gelegen Aalmarktschool, die ook wel wordt genoemd, te dicht in het centrum. Zo smal zijn de marges. En dan laat ik nog bui ten beschouwing dat er aan de Boommarkt maar weinig ruimte is voor een garage." Het Vrijthof in Maastricht. aach&foto paul mlllaart

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13