Overleg Unita met president Bush, Clinton èn Perot claimen winst in debat Palestijnen verdeeld en verward over vredesproces Buitenland Panic: Kosovo blijft deel van Joegoslavië Nederlaag De Klerk in parlement Bijzonder monument Reddingswerkers halen in Cairo man uit puin Gorbatsjov: Aantijgingen Jeltsin zijn intimidatie VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau Vliegtuig Nepal vloog te laag kathmanpu Het Pakistaanse vliegtuig dat vorige maand bij de luchthaven van de Nepalese hoofdstad Kathmandu tegen een berg vloog en explodeerde, vloog 455 meter te laag. Dat hebben onderzoekers gisteren gezegd. De onderzoekers weten niet of de piloot een fout heeft gemaakt. Bij het ongeluk kwamen de 167 inzittenden van het toestel, van wie veertien Nederlanders, om het leven. Kernreactor Litouwen dicht na lek moskou Litouwen heeft gisteren een kernreactor van het Tsjer- nobyl-type stilgelegd nadat radioactiviteit was ontsnapt. Er was vermoedelijk een lek in een leiding. Volgens de Litouwse autori teiten is er geen gevaar voor de bevolking. Oekraïne start van daag de kerncentrale in Tsjemobyl. Duitsland heeft inmiddels al zijn verontrusting uitgesproken. Tekort Treuhandanstalt 275 miljard berlijn De Treuhandanstalt, de Duitse overheidsinstelling die de ondernemingen van het vroegere Oost-Duitsland saneert, zal eind 1994 een verlies hebben geleden van zo'n 250 miljard mark (275 miljard gulden). Het enorme tekort wordt voor een groot deel veroorzaakt door de negatieve waarde van de bedrijven die de Treuhandanstalt beheert. Tot voor kort werd nog een winst verwacht. Waal verliest onschendbaarheid brussel* Het Belgische parlement heeft gisteren unaniem beslo ten de parlementaire onschendbaarheid op te heffen van de Waalse socialist Alain van der Biest. Daarmee wordt de weg vrij gemaakt voor het gerecht in Luik om de ex-minister van pen sioenen te arresteren wegens betrokkenheid bij de diefstal van waardepapieren. De Waalse politicus, die ook nog wordt ge noemd in verband met twee andere corruptiezaken, ontkent de beschuldigingen. 'In VS dertig miljoen hongerenden' Washington Ongeveer dertig miljoen Amerikanen lijden hon ger. Dit heeft de Amerikaanse organisatie 'Brood voor de We reld' gisteren meegedeeld. Dit aantal komt neer op meer dan tien procent van de inwoners van het rijkste land ter wereld. Ze ker 600.000, en misschien wel drie miljoen mensen hebben vol gens de organisatie geen dak boven hun hoofd, meer dan ooit sinds de economische depressie van de jaren dertig. Massamoordenaar krijgt doodstraf rostov Een 56-jarige Rus is gisteren ter dood veroordeeld we gens de moord op 52 mensen. De man zou tussen 1978 en 1990 52 meisjes, jonge vrouwen en jongens hebben vermoord. Vol gens de Russische wet moet het doodvonnis met een nekschot worden voltrokken. De man kan in hoger beroep gaan tegen zijn straf. VN onderzoeken discriminatie Letland new york De Verenigde Naties zullen op uitnodiging van de Letse president Gorbunovs een missie naar de Baltische repu bliek sturen. De missie moet beschuldigingen van discriminatie van minderheden onderzoeken. De Russische minister Kozyrev (buitenlandse zaken) uitte vorige maand voor de Algemene Ver gadering van de VN zijn bezorgdheid over „de toenemende dis criminerende praktijken tegen Russen, Oekraïners, Wit-Russen, joden en andere niet-inheemse nationaliteiten" in met name Estland en Letland. PRISTINA AFP-Rtr Er kan geen sprake zijn van een onafhankelijk Kosovo. Dit heeft premier Milan Panic van Joego slavië gisteren verklaard na overleg met de leider van de et nische Albanezen in Kosovo, Ibrahim Rugova. Rugova, die af gelopen mei bij ondergrondse verkiezingen tot president van Kosovo werd gekozen, zei dat de ontmoeting moet leiden tot substantiële onderhandelingen. Panic legde er de nadruk op dat tijdens de Joegoslavië-con- ferentie in Londen in augustus is vastgesteld dat Kosovo een integraal deel is van Servië. De ze republiek vormt samen met Montenegro het nieuwe, kleine re Joegoslavië. In Kosovo leven acht keer zo veel etnische Albanezen (die Panic aanduidde als Joegosla- ven van Albanese herkomst) als KAAPSTAD AP-Rtr De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft gisteren een verras sende nederlaag geleden in het parlement. De zogenaamde kleurlingenkamer verzette zich tegen een voorstel van de presi dent om ook zwarte ministers in zijn kabinet te kunnen be noemen. Volgens de grondwet moeten ministers binnen twaalf maan den na hun benoeming lid wor den van het parlement. Omdat zwarten geen parlementariër kunnen zijn, kunnen zij ook geen minister worden. De Klerk wilde af van deze door de grondwet gestelde eis. Het voor stel over de daarvoor benodigde grondwetswijziging kreeg echter niet de vereiste meerderheid. In de kleurlingenkamer van het naar ras gescheiden parlement zijn alle bevolkingsgroepen ver tegenwoordigd, die niet blank of zwart zijn Geen hen'atting burgeroorlog Angola Jonas Savimbi, de voorman van de voormalige Angolese guerrillabeweging Unita, heeft ingestemd met een ont moeting met president José Eduardo dos Santos. De toe zegging van Savimbi is het resultaat van bemiddeling door de Zuidafrikaanse minister Pik Botha (buitenlandse zaken). De ontmoeting vindt waarschijnlijk vanmiddag plaats in de Angolese hoofdstad Luanda. luanda-stockholm Serviërs. Haar autonomie ver loor de voormalige Joegoslavi sche provincie in 1989, toen president Milosevic van Servië het regionale parlement ont bond en de wetgeving van Bel grado ook van kracht verklaarde in Kosovo. Milosevic verzet zich naar wordt aangenomen tegen de verzoenende houding die Panic aanneemt tegenover etni sche Albanezen. Panic en Rugova hebben be sloten werkgroepen op te rich ten die zich gaan buigen over de wensen en klachten van Kos ovo. Zo zal het rechtssysteem doorgelicht worden en gaat men korte metten maken met discriminerende wetten. Ook gaat men studeren op het her invoeren van het Albanees als eérste taal op de scholen in Kos ovo. Het Bosnische leger heeft gis teren verboden dat mannen en vrouwen Sarajevo verlaten als ze gezond genoeg zijn om de belegerde Bosnische hoofdstad, te verdedigen. Als gevolg van deze maatregel is een beoogde evacuatie van 5.000 kinderen, bejaarden en zieken door het Rode Kruis voor onbepaalde tijd uitgesteld. De twee leiders zullen praten over het realiseren van een per manente vrede in Angola en de voortzetting van het democrati sche proces. De afgelopen da gen zag het er naar uit dat de burgeroorlog, die vorig jaar werd beëindigd, opnieuw her vat zou worden. Savimbi verklaarde gister avond dat uit de einduitslag van de presidentsverkiezingen blijkt dat president Dos Santos niet de absolute meerderheid (meer dan 50 procent van de stem men) behaald heeft. Daarom moet er een tweede ronde ge houden worden tussen de twee kandidaten die het hoogst ge- eindigd zijn, te weten Dos San tos en de Unita-leider. Er was nog geen reactie van de regerende MPLA van de pre sident op het vroegtijdig bekend maken van de veridezingsuitsla- gen door Savimbi, maar func tionarissen bevestigden het nieuws. De Nationale Verkie- zingsraad had tot nu toe nog geen uitslagen bekend gemaakt, omdat nog onderzoek werd ver richt naar klachten over fraude. Savimbi zei dat de MPLA bij de parlementsverkiezingen 53,7 procent van de stemmen be haald had, tegen UNITA 34,1 procent. De rest van de stem men ging naar de kleine partij en. De Unita-leider herhaalde nog eens zijn beschuldiging dat bij de verkiezingen sprake is ge weest van fraude. Hij vervolgde: „Ik heb zojuist gepraat met VN- secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali die bevestigde dat de uitslag (van de presi dentsverkiezingen) 49,5 tegen 40,6 procent was, zodat er een tweede ronde moet komen. Wel, dat is goed nieuws". Savimbi's beschuldigingen leidden de afgelopen dagen tot schermutselingen tussen Unita- en MPLA-aanhangers. In Luan da ontplofte daarbij een groot munitiedepot. Jeruzalem* Gisteren is in Yad Vashem het Israëlische monu ment ter herdenking van de joodse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog het 'dal van de verwoeste gemeenten' geopend. Het dal met zijn ravijnen en kraters symboliseert het verwoeste joodse Europa. Meer dan 5.000 namen van Nederlandse, Europese, maar ook van Noordafrikaanse steden en dorpen zijn in de rotsen gehouwen of op reusachtige marmeren gedenktekens gegraveerd. Zij symboliseren de joodse centra die door de nazi's bijna volledig zijn vernietigd. foto ap CAIRO DPA-Rtr Reddingswerkers in de Egypti sche hoofdstad Cairo hebben vannacht een 37-jarige man le vend onder het puin vandaan gehaald. De man, die getuige was geweest van de dood van zijn moeder, vrouw en dochter, had 81 uur onder het puin gele gen, maar had alleen maar een gekneusde enkel opgelopen. Reddingswerkers hadden de hoop al opgegeven nog overle venden van de aardbevings ramp te vinden. Het nieuws van de reddingsactie werd gemeld door de Egyptische televisie, die daarvoor de reguliere uitzen dingen onderbrak. De Egypti sche autoriteiten gaan er echter niet vanuit dat nog meer overle venden worden gevonden. In Cairo is de vrees groot voor instortingen van gebouwen die beschadigd zijn door de zware aardbeving van maandag. Veel gezinnen sliepen voor de vierde achtereenvolgende nacht in de open lucht omdat zij niet wil den overnachten in onveilige huizen. Gisteren stortten nog zeker vier huizen in die al waren ontruimd. De regering is giste ren begonnen woningen toe te kennen aan gezinnen die hun huizen hebben verloren. Vol gens het ministerie van binnen landse zaken bedraagt het offi ciële dodental inmiddels 518. moskou hans geleunse correspondent Voormalig Sovjet-leider Michael Gorbatsjov heeft gisteren ont kend dat hij heeft meegewerkt aan het geheimhouden van Sta- lins oorlogsmisdaden. De Russi sche president Jeltsin had woensdag geheime partijdocu menten vrijgegeven, waaruit zou blijken dat Gorbatsjov de waarheid wilde verhullen over de 'Katyn-moorden'. Stalin liet bij Katyn 15.000 Poolse officie ren vermoorden. Volgens Gor batsjov wil Jeltsin hem in dis krediet brengen en intimideren. Gorbatsjov wil niet getuigen in het proces over Jeltsins ver bod op de communistische par tij. De oud-Sovjetleider zei gis teren dat het Russische Consti tutionele Hof een 'schijtproces' voert. De president van het Hof heeft gisteren aangekondigd een strafrechtelijk onderzoek te openen tegen Gorbatsjov. Hij zou met zijn uitspraken het Hof hebben beledigd. Bill Clinton, Ross Perot en George Bush (van boven n RICHMOND HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Zegt een jonge vrouw: „George Bush was fantaaéstisch. Er kan geen twijfel over bestaan: hij heeft dubbeldik gewonnen". Zegt een andere, even jonge vrouw: „Bill Clinton deed het gewèèèldig. Bush kon niet aan hem tippen". En een derde, wat oudere dame: „Ross Perot do mineerde het gebeuren. Ik ben héééél blij". Drie tevreden mensen na het tweede debat tussen de presi dentskandidaten in Richmond, Virginia. Het is een vertrouwd beeld. 'Spinning' noemen de Amerikanen dat. Het bewerken van de media om te vertellen dat wat we net zelf gezien heb ben maar op één manier uitge legd kan worden: de hunne. Wat de anderen zeggen is pure onzin. In de sporthal van de Univer sity of Richmond werd vanmor gen (Nederlandse tijd) weer druk 'gespind'. Daar waren de drie vrouwen ook voor: Torie Clarke, Dee Dee Myers en Sharon Holman, de campagne woordvoersters van Bush, Clin ton en Perot. Alles draait om slechts die ene vraag: wie heeft er gewonnen en wie verloren. Voor de kiezers en de kijkers was het duidelijk wie er van nacht won: Bill Clinton. Volgens een kiezerspeiling van CBS zag 54 procent van de ondervraag den Clinton als winnaar van het debat. Bush scoorde 25 procent waarmee hij 5 procent voor bleef op Perot. 46 procent ver klaarde door het debat een be tere indruk van Clinton te heb ben gekregen. Perot liet bij 43 procent een betere indruk ach ter. Bush bleef steken op 22 procent. ABC peilde de mening van een honderdtal kijkers die nog geen voorkeur voor een van de kandidaten hadden. 37 procent beschouwde Clinton als win naar, gevolgd door Perot (32 procent) en Bush (slechts 7 pro cent). Bush, Clinton en Perot voer den in Richmond een keurig debat. Dit keer geen panels met ambitieuze journalisten, en geen straatgevecht zoals Dan Quayle en Al Gore dinsdag te zien gaven, maar gewone kie zers die het trio mochten on dervragen. Een unicum, omdat zij voor het eerst werden gecon fronteerd met gewone Amerika- En die zijn de Republikeinse aanvallen over Clintons verle den en de opmerkingen dat hij niet te vertrouwen is, beu. Een man uit het publiek gaf de cam pagne wellicht een belangrijke wending toen hij de kandidaten vroeg 'ons nu hier plechtig te beloven' daarmee op te houden en alleen nog te praten over de echte problemen. Perot en Clin ton zeiden meteen oké, Bush kostte het duidelijk moeite. Maar hij moest wel. Er was gespeculeerd dat Clin ton door Bush hard aangepakt zou worden. Het voorbeeld van Dan Quayle, die dinsdag een scheldoffensief tegen Clinton in gang zette, verdiende navolging. Bush moest agressiever uit de hoek komen, anders kon hij zich net zo goed gewonnen ge ven, zo luidden de adviezen. Bush heeft die raad in de wind geslagen. Even, aan het begin van het debat, sneed hij de 'karakterkwestie' aan, zoals Clintons gedraai in politieke kringen is gaan heten. Maar Bush werd meteen door de man uit het publiek terechtgewezen. „Daar gaat het nu niet om, het gaat om inhoudelijke zaken, om onze toekomst". Aan het eind probeerde Bush het nog even. „Stel dat er nu er gens in de wereld of in dit land een crisis uitbreekt, dan wilt u toch dat er in het Witte Huis ie mand zit die u kunt vertrouwen, die karakter heeft en weet wat JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De reacties van rechts in Israël waren voorspel baar. Yitzhak Rabin is nauwelijks drie maanden aan de macht, zeggen Likud-aanhangers, of de intifada steekt de kop weer op. Palestijnse gevan genen waren in hongerstaking, in de Gazastrook heerst chaos en overal worden Israëlische burgers neergestoken. Eenzijdige concessies van de kant van Israël heb ben er alleen maar voor gezorgd dat de Palestij nen hun eisen bij de onderhandelingen op schroeven en als we niet uitkijken, zegt rechts, ra ken we de strategische Golan-hoogte kwijt in ruil voor een papieren vredesovereenkomst. Rabin zelfheeft de toenemende onrust onder de Palestijnen terecht in verband gebracht met de vredesonderhandelingen in Washington. Zowel de inmiddels beëindigde hongerstaking als de nog voortdurende ongereldheden zijn het gevolg van diepgaande Palestijnse verdeeldheid over het antwoord op de vraag of de onderhandelingen met Israël moeten doorgaan. De discussie is al aan de gang sinds het begin van het vredesproces, een jaar geleden in Madrid. Maar tot het aantreden van de regering-Rabin was het hele debat nogal theoretisch. Het was van het begin af aan duidelijk dat de regering- Shamir niet van plan was serieus te onderhande len. De Palestijnse delegatie behoefde dan ook weinig anders te doen dan de bijeenkomsten uit zitten. Maar nu de regering-Rabin vaart wil ma ken met de besprekingen zullen er in het PLO- hoofdkwartier in Tunis knopen moeten worden doorgehakt. PLO-vertegenwoordigers zijn extra nerveus ge worden door de berichten over een Israëlisch-Sy- rische toenadering. Aanvankelijk lieten ze zich geruststellen door verzekeringen in Damascus dat Syrië geen afzonderlijke vrede met Israël zal sluiten. Het doel zou nog altijd een alomvattende vredesregeling zijn, waarbij dus ook de Palestij nen, Jordanië en Libanon zijn betrokken, aar in Tunis zijn de twijfels weer gegroeid. PLO- voorzitter Jasser Arafat verklaarde onlangs in een vraaggesprek met de Franse krant Le Monde dal Syrië lijkt te streven naar een aparte vrede met de Israëliërs. „Een soort Camp David", zei hij, in een verwijzing naar de vredesovereenkomst tussen Israël en Egypte. De Syriërs grepen die uitspraak onmiddellijk aan om een uitnodiging aan Arafat voor een bezoek aan Damascus in te trekken. De opgelaaide discussie over het vredesproces zorgde vorige maand voor de oprichting van een nieuw afwijzingsfront door tien Palestijnse orga nisaties. De oprichtingsvergadering van het nieu we front had plaats in Damascus en vandaar uit kregen de inwoners van de bezette gebieden op dracht op 23 septemher massaal te staken. De PLO, die de bevolking had geadviseerd niet aan de actie mee te doen. moest lijdzaam toezien hoe het openbare leven op de Westelijke Jordaanoe- ver en in de Gazastrook werd lamgelegd. Het suc ces van de stakingsoproep liet zien dat de opposi tie tegen de onderhandelingen wijd is verbreid. Op 21 oktober staan in Washington de vergader tafels weer klaar en de druk op de Palestijnse de legatie om te gaan onderhandelen over de details van een overgangsregeling van zelfbestuur zal al leen maar toenemen. De co-sponsors Rusland en de Verenigde Staten kijken niet langer met ongeduld naar de Israëlische onderhandelaars, maar naar de Palestijnen. De positie van de Palestijnse delegatieleden dreigt onhoudbaar te worden en Yasser Arafat zal in het Palestijnse Centrale Comité, dat dezer da gen in Tunis vergadert, alle zeilen moeten bij/et- ten om dr. Haider Abdelshafi en zijn team terug naar Washington te kunnen sturen. Als het hem lukt, zal hij daarvoor een prijs moeten betalen in de vorm van concessies aan de Palestijnse oppo sitie. Dat wil zeggen hardere eisen bij de onder handelingen, die de kans op succes nog kleiner maken. Bij zijn aanbeden heeft Rabin zijn zinnen gezet op een snelle overeenkomst met de Palestijnen, maar inmiddels heeft hij zijn koers verlegd, rich ting Damascus. De nieuwe Israëlische premier staat bekend als een nogal kort aangebonden man, die van zijn gesprekspartners bondige, di recte antwoorden verlangt. Maar zolang in Tunis opperste verwarring heerst, zijn die van de Pales tijnen niet te verwachten. hij moet doen". Boodschap: Clinton is dat niet. Maar het lijkt erop dat diens verleden nu ein delijk begraven is. Dat is duidelijk winst voor Clinton, die steeds heeft gezegd dat het in de campagne over de economie moet gaan. Bush heeft zich nu gewonnen gege ven. In plaats van de aandacht af te leiden van zijn falende be leid via aanvallen op zijn tegen stander, ging hij ongekend diep in op wat hij de komende vier jaar wil. Clinton bleef moeiteloos overeind. Als Bush het derde en laatste debat, aanstaande maandag in Michigan, niet overtuigend wint, dan kan hem met zijn ruime voorsprong wei nig gebeuren. Achter de scher men geven sommige Republi keinen al toe voor een verloren zaak te vechten. Nieuws leverde het debat niet op. Alle thema's passeerden de revue, het begrotingstekort, het onderwijs, de gezondheidzorg en het beschermen van Ameri kaanse bedrijven. Perot stal op nieuw de show, maar kon daar mee in tegenstelling tot het eer ste debat niet meer verrassen. Zijn humor, populaire wijshe den en eenvoudige taalgebruik spreken echter nog steeds aan. „Democraten en Republikei nen willen de verantwoordelijk heid voor de grote schuld niet op zich nemen. Kennelijk is er ej-gens daarbuiten een buiten aards wezen dat ons dit alle maal aandoet", was zo populai re wisecrack. Maar oplossingen gaf hij opnieuw niet. Daarvoor moeten we naar een van zijn tv- shows kijken, raadde hij het Amerikaanse publiek aan. Tot de verkiezingen geeft hij tien miljoen dollar uit aan gehuurde tv-zendtijd. Uit eigen zak, maar dat kan hij best missen. Zo goed, dat hij in een genereus gebaar kon aankondigen als president geen salaris te willen hebben. Oudjes weg uit Politburo China De Chinese Communistische Partij is bezig haar leiding te verjongen. Gisteren maakte de door Peking gecontroleerde krant Hong Kong Wen Wei Po bekend dat acht oudgedienden het Politburo verlaten. Van de acht maken naast pre sident Yang Shangkun (85) en minister van defensie Qin Jiwei (78) ook hardliners' Song Ping en Yao Yilin (beiden 75) deel Vroegtijdige pensionering in China betekent niet automa tisch dat politici meteen hun in vloed kwijtraken. China's sterke man is nog altijd de 88-jarige Deng Xiaoping, hoewel hij geen enkele officiële functie meer vervult

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7