'Inkomenseis heeft geen effect' Nigeriaanse 'monsteijagers' steeds slimmer Binnenland Lubbers sluit crisis over WAO niet uit Rechtbank: Dodewaard blijft open Overdadige Limburgse druivenoogst Illegalen melden zich na pardon Kosto VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 Politie bevrijdt Turks meisje den haag De politie van Den Haag heeft de afgelopen nacht een einde gemaakt aan de ontvoering van een 16-jarig Turks meisje. Het meisje werd bijna twaalf dagen geleden, vorige week maan dagochtend, op weg naar school door vier mannen ontvoerd. Ze werd door de politie bevrijd in een woning in de Bakhuizen- straat in Den Haag. Het meisje werd donderdag naar die woning gebracht, naar de politie aanneemt ter voorbereiding van een gedwongen huwelijk. De politie zoekt nu drie verdachten, onder wie de kandidaat-bruidegom, een 23-jarige man uit Den Haag. Opnieuw blaasjesziekte geconstateerd den haag Bij een aantal uit Nederland afkomstige varkens op een boerenbedrijf in het Westvlaamse Torhout is blaasjesziekte geconstateerd. Het bericht van het Belgische ministerie van landbouw komt op het moment dat het EG-exportverbod op le vende Nederlandse varkens juist gedeeltelijk was opgeheven. Op 23 september verscherpte de EG een exportverbod, dat enkele dagen daarvoor al door het Nederlandse ministerie van land bouw was ingesteld nadat blaasjesziekte was geconstateerd bij Nederlandse varkens in Italië. Verkrachting in Van Mesdagkliniek croningen» De politie heeft proces-verbaal wegens verkrachting en aanranding opgemaakt tegen een afdelingshoofd van de Van Mesdagkliniek in Groningen. De 48-jarige man zou twee jaar ge leden vier vrouwelijke personeelsleden thuis hebben opgezocht en verkracht. Twee van de slachtoffers deden in augustus aangif te nadat de directie van de kliniek volgens hen had geprobeerd de zaak in de doofpot te stoppen. Vrijwilligers gunstig voor overheid utrecht» De naar schatting 20.000 vrijwilligers van de stichting Landelijke Unie van Vrijwilligers (UV\0 verdienen voor de over heid 60 tot 100 miljoen. Dat stelde de UW gisteren naar aanlei ding van een zelf verricht onderzoek naar de economische waar de van het eigen vrijwilligerswerk. De UW-medewerkers steken jaarlijks 3 miljoen arbeidsuren in hun vrijwilligerswerk. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek kan dit worden omgere kend naar 1.775 arbeidsjaren. Als wordt uitgegaan van het bruto minimuloon (27.780 gulden per jaar), dan is dat een bedrag van ruim 60 miljoen. Vier mannen ontsnapt uit TBS-kliniek utrecht» Vier mannen zijn gisteravond ontsnapt uit een geslo ten afdeling van de TBS-inrichting Dr. Henri van de Hoevenkli- niek in Utrecht. De mannen zijn afkomstig uit Rotterdam en de Achterhoek. Een woordvoerder van de kliniek wilde niet zeggen welke misdrijven ze op hun geweten hebben. De vier konden ontsnappen door een brandblusser door een ruit te gooien. Twaalf agenten van de Utrechtse politie hebben de omgeving uitgekamd. Zij slaagden er echter niet in de vier te vinden. Als Kamer bevriezing uitkeringen afwijst den haag »gpd-anp Het kabinet wil geen blokkade opwerpen voor het debat over de WAO. Toch sluit premier Lubbers een kabinetscrisis niet uit, als de Tweede Kamer de voorgestelde bevriezing van be staande WAO-uitkeringen on gedaan wil maken. Dat bleek gisteren bij de algemene be schouwingen in de Kamer. Premier Lubbers zei gisteren met nadruk de zaak niet op scherp te willen zetten. De grootste regeringspartij CDA is vóór bevriezing van de uitkering van arbeidsongeschikten onder de vijftig jaar. De PvdA en de rest van de Tweede Kamer wij zen die af. Het gaat volgens Lubbers om de zaak (minder arbeidsonge schikten) en niet om het lot van één of meer bewindslieden. Van Mierlo reageerde met de vraag of hij juist had begrepen dat de WAO-kwestie Lubbers blijkbaar geen crisis waard was. De pre mier ontkende dit. „Ik heb ge sproken over één of meer be windslieden, maar ik had ook het hele kabinet kunnen noe men", aldus Lubbers. Verder bleek gisteren dat de Tweede Kamer wil dat kabinet, werkgevers en werknemers af spraken maken over loonont wikkeling en werkgelegenheid in 1993 en volgende jaren. Door de tegenvallende economische ontwikkeling is het noodzakelijk dat er een akkoord komt over loonmatiging en het scheppen van banen, vindt de meerder heid van de Kamer. Alleen de WD is tegen. De liberalen wil den dat gepaard laten gaan met lastenverlichting. Een motie van die strekking werd echter alleen gesteund door Janmaat (CD). Verder komt er voorlopig geen brede basisverzekering voor de gezondheidszorg. De fi nanciële consequenties voor vooral de laagstbetaalden zijn te groot, zei Lubbers gisteren. Hij nam daarmee afstand van het plan van staatssecretaris Si mons (PvdA, volksgezondheid) om 96 procent van alle gezond heidszorg in de basisverzeke ring te stoppen. Een grote basis verzekering betekent vanwege een bepaald koppelingsmecha nisme een hogere AWBZ-pre- mie, zei Lubbers. „Dat is een probleem", aldus Lubbers. Nederlands Centrum Buitenlanders laakt plan kabinet Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) vreest dat de komst van vreemdelingen nauwelijks wordt beperkt door een inkomenstoets voor buitenlanders die een hu welijkspartner willen laten overkomen. Al in Nederland woonachtige buitenlanders worden er echter door bena deeld. Het kabinet sprak deze week de intentie uit om te komen met zo'n inkomenseis, gecombineerd met eisen aan verblijfsduur en huisvesting. den haag gpdvallen .op huwelijkspartners. Overigens geldt dat voor bui tenlandse bruiden van Neder landers net zo goed als voor „De discussie over de inkomen stoets wordt gevoerd met een totaal gebrek aan kennis van za ken, waarbij de cijfers verkeerd worden geïnterpreteerd", meent het NCB. Zo verschillen regering en NCB al van mening over het aandeel dat gezinsher eniging en gezinsvorming heb ben in de toestroom van bui tenlanders. Justitie meent dat het gaat om zeventig procent. Het NCB houdt het erop dat mensen uit EG-landen en asiel zoekers van buiten de EG de hoofdmoot vormen. Die twee categorieën vreem delingen kunnen niet worden teruggebracht. Vluchtelingen moeten op humanitaire gron den worden geholpen en bewo ners van EG-landen kunnen zich hier vrij vestigen. De keus van het kabinet is daarom ge- arnhem gpd De Arnhemse rechtbankpresi dent mr. L van der Weij ziet geen heil in sluiting van de kerncentrale Dodewaard. Dat blijkt uit het vonnis van het kort geding waarin de Stichting Mil joenen zijn Tegen stopzetting van de activiteiten in de centra le heeft geëist. Ook voor gedeeltelijke stilleg ging is onvoldoende grond aan wezig, aldus de president. Hij stelt exploitant Gemeenschap pelijke Kernenergiecentrale Ne derland (GKN) volledig in het gelijk. De Stichting Miljoenen zijn Tegen meent dat de kerncentra le illegaal handelt, nu de Raad van State een nieuwe vergun ning voor Dodewaard in mei heeft vernietigd. Van der Weij vindt dat een onjuiste stelling, omdat de centrale nu draait op een in 1968 verleende hinder wetvergunning. In zijn uitvoerige vonnis noemt de Arnhemse rechtbank president stopzetting van de centrale in de huidige omstan digheden „onzinnig en buiten alle proporties". Ook minder vergaande sanc ties, zoals het terugnemen van het aantal splijtstofstaven wil hij niet treffen. Volgens Van der Weij heeft de stichting niet kun nen aantonen dat de Gemeen schappelijke Kernenergiecen trale Nederland de regels aan de laars lapt. De Stichting Miljoe nen zijn Tegen moet als verlie zende partij de kosten van de rechtszaak betalen. Maastricht Grand cru uit het mergelland, dat gaat deze druivenoogst in Zuid-Limburg mogelijk opleve ren. Wijnbouwer Hulst heeft volgens eigen zeggen nog nooit zo'n overdadige en goede oogst gehad. Op zijn wijnboerderij Apostelhoeve zal hij met deze druiven zo'n 100.000 liter Limburgse wijn produceren. foto anp partners van migranten. Met nadruk laat Justitie weten dat het niet de bedoeling is uit sluitend te kijken of iemand be schikt over een inkomen van zo'n 1.600 gulden, de bijstands norm voor gehuwden. Het gaat er ook om of zo iemand kan worden verweten dat hij niet meer verdient. Een buitenlan der die Nederlands spreekt, een diploma op zak heeft, vaak solli citeert, maar geen baan heeft, kan zijn aanstaande toch laten overkomen. Dat ligt anders bij een ongeschoolde jongere die geen Nederlands spreekt en geen moeite doet aan de slag te komen. „Buitengewoon vaag", noemt het NCB de plannen. Volgens de organisatie is sprake van BRON: CBS schijnrechtsgelijkheid. De werk loosheid onder buitenlanders is vijf keer zo hoog als onder Ne derlanders, waardoor de kans dat zij te weinig inkomen heb ben vijf keer zo groot is. De regering meent echter dat de doorsnee-vreemdeling geen problemen zal ondervinden. Al leen zij die korter dan drie jaar in Nederland zijn, krijgen het moeilijk als ze een partner wil len laten overkomen. Die drie jaar zijn nodig om iemand enigszins te laten inburgeren. De problemen met de losgesla gen jonge Marokkanen in Am sterdam liggen ten grondslag aan deze eis. Als mensen hele maal niet integreren, doet hun partner dat ook niet. Het NCB noemt dit voorbeeld „wel erg ongelukkig". Woord voerder Kuijer: „Het komt bijna AMSTERDAM GPD-/1 In de Bijlmermeer hebben zich gisteren, op de eerste dag na het aangekondigde pardon van staatssecretaris Kosto (justitie), twintig illegalen gemeld voor slachtofferhulp naar aanleiding van de vliegramp. Van hen meldde zich een klein aantal rechtstreeks bij de politie, die de illegalen doorverwees naar de Bijlmersporthal. De gemeente voert bij alle aangemelde illegale slachtoffers een antecedentenonderzoek en stelt vervolgens een lijst samen van degenen die in aanmerking komen voor legalisatie. Overi gens denkt Amsterdam nog en kele tientallen gedupeerden van de ramp te 'missen', vermoede lijk vrijwel allemaal illegalen. Een uitgebreid onderzoek moet hen aan het licht brengen. Het spreekuur dat de Orde van Advocaten de afgelopen week heeft gehouden in de Bijl mer is slecht bezocht. Gisteren meldden zich vier slachtoffers, onder wie één illegaal. Een dag eerder kwamen ook vier perso nen. De advocaten opperden dat buitenlanders niet op de hoogte zijn van de gesubsidi eerde rechtsbijstand. De tweede motor van het ver ongelukte El-Al toestel is giste renmiddag in stukken uit het Gooimeer bij Naarden gevist. De motor werd woensdagavond na ruim een week speuren ge vonden op ongeveer honderd meter van de jachthaven van Naarden. Hij bleek uiteindelijk niet meer dan honderd meter verwijderd van de eerste motor, die kort na de ramp al was ge vonden. De brokstukken zijn voor nader onderzoek naar Schiphol-Oost vervoerd. Solo door storm pas vannacht in Moermansk moermansk hans geleunse correspondent Stormweer zorgt ervoor dat het opgebrachte Greenpeace-schip Solo pas vannacht in de Russi sche havenstad Moermansk zal t. De Solo zal daar wor den afgemeerd op een basis van de kustwacht. Greenpeace Moskou ontken de gisteren de beschuldiging dat de Solo Russische wetgeving zou hebben geschonden. Daar- tverd i erder erkla- GPD-inlographicsfR.S niet voor dat een Marokkaanse jongen van zeventien naar Ne derland komt in het kader van gezinshereniging en een jaar la ter een bruid laat overkomen. Een huwelijk is in de meeste culturen een kostbare zaak. Daar hebben deze i voudig het geld niet Vlontenegrc et schip ko: Marinemensen bergen het grootste deel van de tweede motor van de El Al-Boeing. Hij lag vlak bij de eerste motor, foto anp marcel antonisse Het aantal geïdentificeerde slachtoffers van de vliegramp is inmiddels gestegen van 26 naar 31. Het gaat om 16 vrouwen en 15 mannen. De meeste slacht offers hebben de Nederlandse nationaliteit, maar het land van herkomst is in de meeste geval len de Nederlandse Antillen (11), Nederland (7), Ghana'(5) en Suriname (4). Van de vier in zittenden van het vliegtuig zijn alleen de passagiert- en de boordwerktuigkundige geïden tificeerd. ring dat de Solo in het belang van de onderzoeksmissie regels had overtreden, weer ingetrok- Volgens Greenpeace wordt het accent in de media ten on rechte op het incident met de Russen gelegd en de aandacht daarmee afgeleid van het doel van de missie, lu-t vaststellen van de massale radio-actieve verontreiniging van Nova Zem- bla en omringende wateren. 'Joegoslavisch' schip mag toch naar Rotterdam De onder Maltese vlag varende bulkcarrier Crna Gora is afgelo pen nacht toch de haven van Rotterdam binnengelopen. De bemanning mag van boord. Het schip wordt niet gelost en mag ook geen lading innemen. De Crna Gora heeft bijna zes weken voor de kust bij Hoek van Holland voor anker gelegen. Het schip mocht de haven niet in wegens het handelsembargo tegen Servië en Monten eigenaren van daarvandaan. Het minister sche zaken gaf gisteren alsnog toestemming voor binnenvaren, omdat de situatie door de span ning aan boord uit de hand kon lopen. De opvarenden bedreig den de kapitein en wilden scha de toebrengen aan het schip. Ze hadden elektriciteit en motoren uitgeschakeld en wilden water in de ruimen pompen. Horecabond wil meer aandacht voor het milieu Plastic patatbakjes vervangen door papieren puntzakken. Dat is een van de voorbeelden die de Horecabond FNV geeft om de horeca milieuvriendelijker te maken. Gisteren presenteerde de bond de brochure 'Tappen uit een schoon vaatje', waarin een aantal praktische tips wordt gegeven. Onderzoekers van de land bouwuniversiteit in Wagenin- gen, hebben in opdracht van de horecabond bekeken welke bij drage werknemers in de horeca kunnen leveren aan een scho ner milieu. Hoewel volgens de onderzoe kers de horecasector niet de meest vervuilende branche is, is er toch voldoende reden "in op milieu-aspecten te letten. Vol gens de brochure zorgen de vijf grootste horecabedrijven in Ne derland er alleen al voor dat jaarlijks 1 miljoen kilo agressie ve schoonmaakmiddelen in het milieu verdwijnt. Bovendien staan in de regio Rijnmond twee horecabedrijven in de top tien van de meest vervuilende bedrijven. Het gebeurt niet dagelijks dat Kok van Financiën waarschuwingen laat uitgaan aan het adres van het Neder landse bedrijfsleven. Maar deze week deed hij het. De mededeling kwam erop neer dat Nederlandse bedrijven op hun hoede moeten zijn voor Nigeriaanse op lichters. Wat is er aan de hand? Een Nigeriaanse zakenman wil een or der van enkele tonnen plaatsen bij een Nederlands elektronicabedrijf. Hij schrijft een keurig briefje met een mooie naam en indrukwekkende titulatuur er onder. Telefonisch vraagt de Nigeriaan, die een groot bedrijf zegt te vertegen woordigen, of hij alvast een kleurentele visie en videorecorder op zicht kan krij gen. Natuurlijk, belooft de Nederlandse zakenman. Daarna hoort hij nooit meer wat van de man. En zijn bedrijf blijkt niet te bestaan. 'Monsterjagen' komt al jaren voor, maar vooral mensen uit Afrikaanse lan den als Benin, Togo en Nigeria verdie nen er een aardig zakcentje mee. Waar om juist die landen, is niet bekend. D. Hauwert, secretaris internationale zaken bij VNO: „Waarom? Omdat een paar slimme jongens daar op het idee zijn ge komen. Anders zou ik het niet weten." Veel fraude wordt de laatste tijd ge pleegd met contant geld. Zowel bij Eco nomische Zaken als het ministerie van Financiën en de werkgeversorganisatie VNO hebben enkele tientallen onderne mers aangeklopt die een nogal vreemd verzoek kregen uit Nigeria. De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) heeft de afgelopen drie jaar al vierhonderd 'fraudebrieven' onder schept. Daarin worden Nederlandse be drijven verzocht te helpen bij het over schrijven van grote geldbedragen naar bankrekeningen in Nederland. Ook wordt wel gevraagd of ze voor enige tijd forse sommen tot tientallen miljoe nen guldens op de bankrekening van het bedrijf mogen parkeren om het zo te kunnen witwassen. In ruil daarvoor krijgt de onderneming een percentage van het gestorte bedrag. In beide gevallen moet het bedrijf dan wel wat blanco vellen van zijn briefpa pier sturen, voorzien van handtekenin gen, stempel en bankrekeningnummer. Discretie verzekerd, bezweert de Nigeri aan. zogenaamd een hooggeplaatste functionaris in overheid of bedrijfsleven. „Een bedrijf dat op zo'n verzoek in gaat, kan er zeker van zijn dat binnen enkele weken grote bedragen van de bankrekening worden afgeschreven. Het zijn immers orders van het bedrijf zelf, op eigen briefpapier met de handteke ning van de directeur", waarschuwt me vrouw S. Mellegers van het ministerie van Economische Zaken. Omdat het natuurlijk niet zo netjes staat om toe te geven dat je wilde mee werken aan het witwassen van geld, is moeilijk te achterhalen hoe groot het aantal gedupeerden is, maar volgens Mellegers nemen de corrupte praktijken van vooral Nigerianen onrustbarende Het blijkt overigens niet altijd om gel delijk gewin te gaan: Een Nigeriaan wil goederen bestellen in Nederland en ver zoekt een Nederlands bedrijf hem een uitnodiging te sturen, zodat hij sum kan aanvragen komen bekijken. ,,L dar r ho de koopwaar te doet zo'n bedrijf meer wat van de En dan zijn er nog de valse cheques. Mellegers: „Een Nigeriaan bestelt een grote partij goederen. Maar, die wil hij alleen als ze de volgende dag al worden verstuurd. Hij belooft meteen een che que te sturen. Dat gebeurt ook. maar te gen de tijd dat die wordt geïnd blijkt de cheque niet gedekt. Soms bestaat de bank niet eens. En de goederen zijn dan al lang op plaats van bestemming.'' Economische Zaken adviseert het be drijfsleven bij 'onduidelijke voorstellen' de Nederlandse ambassade in het be lrukken land in te schakelen. Daai kun nen ze makkelijk achterhalen of de per soon of het bedrijf geregistreerd staan, of het adres klopt en desgewenst kunnen ze bankinformatie opvragen. Inmiddels hebben ook de autoriteiten in Nigeria, onder meer in samenwerking met de CRI. stappen ondernomen. „Ze proberen te voorkomen dat het imago van Nigeria verder door het slijk wordt gehaald". zegt CRI-woordvoerder Moeksis, „maar veel meer dan waar schuwen kun je niet". aspirant-koper. Die man wilde gewoon een visum", aldus Mellegers.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3