Sjoemelen mag, belazeren niet Oppositiepartijen vallen in eigen zwaard Feiten &Meningen VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 2 Schaderegelaars over slachtoffers Bijlmerramp: Het massale rouwbeklag is achter de rug. Voor de buiten wereld herneemt het leven de normale loop. Wat nu volgt is nasleep, onderzoek naar de oorzaak, slopen van onbruikbare woningen en niet te vergeten, vaststelling van de schade. amsterdam rofl hirdes en ceesvellekoop Dat daarover het laatste woord nog niet is gesproken, staat als een paal boven water. Op ver schillende plaatsen duiken ver halen op van mensen die zich gretig onder de slachtoffers hebben geschaard om hun graantje mee te pikken uit de ruif die verschillende weldoe ners hebben klaargezet om de nood te le nigen. De ruimhar tige verze keraars gaan uit van 'te goeder trouw' bij het opgeven van de gele den mate riële schade. Hoewel; een beetje sjoe melen mag. „Daar liggen we echt niet wakker van", zegt Ankie van Leeuwen, woordvoer dervan het Verbond van Verze keraars. Alle slacht offers van dit afschuwelijke ongeluk moe ten hun schade vergoed krijgen, is op dit moment het uitgangs punt van eigenlijk alle betrok ken instanties. Het verlies van familie, buren of bekenden, de schrik en de angst waren al erg genoeg. Wie nu met de brokken zit, mag niet de dupe worden van het touwtrekken over de schuldvraag en de aansprake lijkheid, stelt mr. Crans, die op treedt namens de verzekeraars van El Al. De luchtvaartmaatschappij heeft een noodfonds, vooral be doeld voor de mensen die niet waren verzekerd..Alle mensen die zich daarvoor hebben ge meld met hun naam en hun huidige adres krijgen nog deze week een schadeformulier. Met name de materiële schade wil len wij zo snel mogelijk afhan delen. Gedupeerden zijn niet geholpen als het allemaal ein deloos lang duurt", meent de advocaat. Een team van experts is deze week al begonnen om de scha de zo goed mogelijk vast te stel len. In een aantal gevallen zal dat verre van eenvoudig zijn, er kent Crans, vooral als het gaat om smartegeld. „Dat kunnen we nog niet afhandelen, maar we kunnen wei voorschotten uitkeren." Er is de verzekeraars van El Al veel aan gelegen om te voorko men dat er geprocedeerd hoeft te worden, aldus Crans. „Wij willen een herhaling vermijden van de gang van zaken na de ramp met het SLM-toestel, waar enkele zakenma drie en halfjaar nog op een uitspraak wachten." De komst van Amerikaanse ad vocaten, die hun diensten aan bieden aan slachtoffers en na bestaanden, is in dat opzicht een slecht voorteken, meent hij. Voordeel „Die Amerikanen zijn toch pri mair op hun eigen voordeel uit. We hebben dat ook gezien in de SLM-zaak, waarbij zij zich aanboden. Zon der twijfel heb ben ze er zélf goed aan ver diend, maar ik vraag me af of hun cliënten niet beter af wa ren geweest zonder hun hulp en hun torenho ge rekeningen. Uiteindelijk heeft dit onge luk in Nederland plaatsgevonden en zal er in mijn ogen ook in Ne derland gepro cedeerd moeten worden, zelfs als uiteindelijk een deel van de aan sprakelijkheid bij de Amerikaanse vliegtuigfa briek Boeing blijkt te liggen." Bij de aanvragen die tot nu toe zijn binnengekomen bij het noodfonds van El Al zaten er geen die herkenbare nep waren, meent Crans. „Ik heb tot nu geen aanleiding om aan te ne men dat er mensen zijn die uit deze ramp een slaatje proberen te slaan", zegt hij formeel. „En dat mensen er slechter van wor den, hoeft natuurlijk ook niet." Maar dat het onmogelijk is om de zaak te flessen, zul je van hem evenmin horen. Behalve het fonds van El Al is er ook nog geld beschikbaar via het Rode Kruis. Deze week stortte de Europese Commissie 1 miljoen ecu (ongeveer 2,3 mil joen gulden) in dit noodfonds, terwijl deze week ook al ruim 7 ton aan particuliere giften was binnengekomen. Het is de be doeling om een flink deel van dit geld te gebruiken voor een zogenaamde 'solidariteitsuitke- ring' voor alle mensen die door de gemeente Amsterdam als slachtoffer worden aangemerkt. De rest blijft beschikbaar voor een 'nazorgfonds', waarop slachtoffers een beroep kunnen doen. Om die aanvragen te be oordelen wordt een 'commissie van wijze mannen en/of vrou wen' gevormd. Maar het is alle maal nog erg vaag, niemand kan precies aangeven hoe deze 'bak met poen' wordt verdeeld en wie het geld krijgen. Aansprakelijkheidsspecialist mr. Na de watersnoodramp in Zeeland in 1953 sloop er een alternatief zinnetje in het Onze Vader „Geef ons heden ons dagelijks brood en iedere tien jaar zo'n wa tersnood". Het verdriet om de doden was natuurlijk groot, maar toen de beur zen open en de dijken dicht gingen, werden veel overle venden er materieel niet minder van. Nu de hulpver leners en weldoeners zich verdringen rond de gedu peerden van de vliegramp in de Bijlmermeer, vraagt menigeen zich af of de ge schiedenis zich wellicht zal herhalen. Het gapende gat tussen de flats Groeneveen en Kruitberg. foto united f>hotos de boer olaf kraak Moerkoert uit Amsterdam kijkt er in elk geval niet vreemd van op als zich ook 'aasgieren in mensengedaante' aanmelden als zogenaamde gedupeerden. „Want helaas is niets de mens vreemd. Dat heb je direct al na die vreselijke gebeurtenis ge zien. Je moet toch wel een mor bide inslag hebben om in het verlengde van die ramp tot plundering van winkels over te gaan. En zo zou er uit de getrof fen flats volgens opgave van de bewoners ook huisraad zijn ge stolen." Dat wel eens de hand wordt ge licht bij het innen van verzeke ringspenningen doet hij af als een 'feit van algemene bekend heid'. Van Leeuwen van het Verbond van Verzekeraars: „Als mensen op redelijke wijze aan toonbaar kunnen maken in wel ke mate ze zijn gedupeerd, zul len de verzekeraars verder niet moeilijk doen. Met dien ver stande dat ze ook de belangen van de andere verzekerden in het oog houden. Om niet het verwijt te krijgen, dat het bij dit soort rampen kennelijk heel ge makkelijk is aan geld te ko- Moerkoert: „Het is natuurlijk heel verleidelijk wanneer er van je inboedel niets meer over is, om op te geven dat je net een nieuwe televisie, stereotoren en garderobe had aangeschaft. Maar van dat soort burgerlijke overtredingen raakt een verze keringsmaatschappij niet zo gauw onder de indruk. Die zijn het wel gewend dat er af en toe een loopje met de waarheid wordt genomen." Kwalijker wordt het wanneer zich mensen aandienen met de mededeling, dat zij als onder huurder in zo'n weggeblazen appartement hebben gewoond. Zeker als dat niet meer is vast te stellen. „Mensen die willens en wetens de zaak belazeren door een verhaal op te hangen, dat ze een kamertje hadden gehuurd en er ook tijdelijk hun eigen dommen in hadden opgesla gen. Ik zeg niet dat dit is ge beurd. Maar in theorie is na tuurlijkalles mogelijk." Verzinnen Coördinator Richters van de na mens de gezamenlijke verzeke raars in de Bijlmer sporthal in gerichte help-desk beaamt dat. „Je hebt altijd mensen, die al lang hebben verzonnen waar u en ik nooit aan zouden den ken." Tijdens de schaderegistratie ontdekte hij, dat op één en het zelfde adres achttien mensen stonden ingeschreven. „Zo iets zetje toch aan het denken. Want dat is natuurlijk geen zui vere koffie. Die gebruikten dat appartement als postadres." Overigens is Richters, in het da gelijks leven directeur van de Verzekeraarshulpdienst BV in Apeldoorn, zeer te spreken over de wijze waarop de schadege vallen zijn geïnventariseerd. Uiteindelijk werden zo'n vier honderd registraties opgeno men. „Aan de hand van de ver zamelde informatie zijn veertig experts aan de slag gegaan om de inboedelschade in ongeveer 270 woningen, variërend van totaal weggevaagde en volledig uitgebrande flats tot lichtbe- schadigde appartementen, vast te stellen. Waar mogelijk zijn de bewoners bij de expertise van de inboedel aanwezig geweest." Dat de schademeldingen het aantal woningen ver overtreft, verklaart hij doordat sommige appartementen door diverse bewoners werden gedeeld. „Studenten bijvoorbeeld, die gezamenlijk de voordeur deel den, maar wel een eigen inboe del hadden." Naast het inwinnen van zakelij ke informatie werden Richters en zijn medewerkers veelvuldig geconfronteerd met aangrijpen de verhalen. „Wat mij bijvoor beeld heeft getroffen is het ver haal van twee studenten die pas anderhalve dag in de flat woon den. Door de klap zijn ze van de negende op de achtste etage te rechtgekomen. De een had brandwonden, de ander was ge wond aan zijn been. Als apen aan de gevel hangend, wisten ze een brandtrap te bereiken en konden zodoende aan de dood ontsnappen." Masochistisch Inmiddels wordt druk gewerkt aan de herhuisvesting van de ontredderden. Een aantal staat op het punt een woning te be trekken in de flat Kikkenstein; met uitzicht op de rampflat. „Je moet toch behoorlijk masochis tisch zijn om zo dicht bij die plek des onheils een andere wo ning te betrekken", vindt wo ninginrichter Martin Pool uit Alkmaar. Maar de uit Pakistan afkomstige Allah Ditta hindert dat niet. „De pijn zit hier", zegt hij, zijn hand op z'n hart leggend. „Die pijn wordt niet minder als ik nu in eens verder weg zou wonen." Pool snapt dat nauwelijks. „Wie wil nu elke dag opnieuw oog in oog staan met die rampflat. Zo kom je toch nooit aan je ver werkingsproces toe." De Alk maarder begrijpt de laatste da gen trouwens een heleboel din gen niet. „Goed; als die mensen hier in de buurt willen wonen, is dat uiteindelijk hun keus. Maai de stampij die ze maken over de inrichting van hun nieuwe ap partementen. In een aantal flats wordt vinyl van uitstekende kwaliteit gelegd, geschonken door de fabrikant. Maar dat is kennelijk niet goed genoeg." Ditta: „Ik woon nu zes jaar in Nederland en heb me door hard werken uiteindelijk kunnen in richten zoals ik dat graag wil. Een brandweerman doorzoekt de totaal vernielde appartementen in de flat Kruitberg. foto anp Raymond rutting Geheel buiten mijn schuld ben ik in een klap alles kwijt geraakt. Mag ik dan bepaalde wensen en verlangens hebben in hoe mijn nieuwe woning wordt inge richt." Pool is inmiddels druk bezig met de inrichting van een ver vangend appartement, bestemd voor een Ghanees, die zijn broer heeft verloren bij de ramp. „Die mijnheer is zo juist heel boos weggelopen om ver haal te halen. Want hij wil tapijt in plaats van vinyl. Daar kan ik met m'n pet gewoon niet bij. Ik ben inmiddels maar gestopt, want ik wil niet het risico lopen dat ik straks het zeil er weer uit moet halen. Dat is me van de week al eerder overkomen. Toen werd er ook een boel hei bel gemaakt door de nieuwe be woners, toen omdat het licht in de badkamer stuk was." Klakkeloos Dit soort problemen zullen nog wel vaker opduiken, vermoedt woordvoerder D. Weeda van de gemeentelijke sociale dienst in Amsterdam. „Mensen mogen ook best hun wensen hebben en hoeven niet klakkeloos alles te accepteren wat ze wordt aan geboden." Zo heeft globaal tweederde van de ontheemden laten weten geen woning in de Bijlmer meer te willen. „Er worden voldoende woningen vrijgemaakt voor de ze mensen, ook al is het aanbod in de rest van Amsterdam min der dan in de Bijlmer. Maar ik kan me voorstellen dat het ze zal tegenvallen. Want woningen in deze prijsklasse in andere de len van Amsterdam bieden toch vaak minder ruimte en bouw kundige kwaliteit. Bovendien is het wel even wennen om in een smalle straat te komen, als ze de ruimte van de Bijlmer gewend zijn." Je moet mensen bovendien de tijd gunnen om dit soort ont dekkingen te doen, vindt Wee- da. Voorlopig zijn er nog ruim 200 mensen die op kosten van de sociale dienst verblijven in het Novotel in Buitenveldert in afwachting van vervangende woonruimte. Ze krijgen gratis onderdak, drie maaltijden per dag, lokaal bellen naar behoefte en openbaar vervoer, maar be slist geen geld. „Mensen kun nen alles kwijt zijn, maar hun inkomsten, waar dan ook van daan, houden in het algemeen niet op. En wie echt niets heeft, kan een beroep doen op het noodfonds van El Al." Dat er tussen die ruim 200 spe ciale gasten van Novotel wel licht wat mensen zitten die wei nig te lijden hebben gehad van de vliegramp, is volgens Weeda allerminst uitgesloten. „We pro beren dat natuurlijk te voorko men, maar we moeten daar heel prudent mee zijn. Het is dan wel ongewenst dat mensen misbruik maken van de situatie, maar we moeten in elk geval voorkomen dat we fouten ma ken. Als we iemand van de op vang uitsluiten, die achteraf juist wel zwaar gedupeerd blijkt, is het leed helemaal niet te overzien." Winst-op-korte-termijn is er in ieder geval voor de illegalen. Om humanitaire redenen heeft staatssecretaris Kosto van justi tie besloten de gedupeerde ille galen te legaliseren. Maar ook hier loert het gevaar van mis bruik. Kosto: „Ik sluit niet uit dat er mensem zijn die willen meeliften, dat zie je vaker bij dit soort maatregelen. het kabinet al den haag Henri kruithofhet feit dat hij niet van een uit geschreven tekst heeft gespro- Het debat verliep, zoals voor- ken. Ik dank hem ervoor dat hij speld, verwarrend. De algemene ons niet voor schut heeft gezet politieke beschouwingen, het door dat niet al te duidelijk te jaarlijks hoogtepunt van het laten blijken", zei hij. parlementaire seizoen, gingen Maar het meest surrealistische over alles en van dit debat tegelijk over was dat het heel weinig. over een En ondanks joenennota politieke me- OvPflPQ WPt dp !^n^' ningsvcrschil- isitrurg mei ut het k. ien waren ze sociale partners had ]aie" we: eigenlijk nog ten dat die met saai ook van cruciaal belang meer klopte, lil CDA-fractie- november, zo voorzitter kondigde pre- Brinkman mier Lubbers had al dagen maandag in van tevoren het verhaal laten een brief aan, zullen de cijfers verspreiden dat hij nu eens niet worden bijgesteld om de tegen- van een uitgeschreven tekst zou vallende economie en de gevol- spreken, maar van punten. Nu, gen van de valutacrisis op te dat hield hij goed verborgen. De vangen. Maar waar spraken de 'punten' besloegen vele tiental- Kamerleden dan nog over? len pagina's en het leek zoveel Natuurlijk, urenlang werd er ge- op een opgelezen tekst dat de sproken over op zich belangrij- argeloze toeschouwer geen ver- ke onderwerpen als Europa en schil merkte met de andere de arbeidsongeschiktheid. Maar sprekers, die hun tekst wel uit- daarbij ging het toch vooral om geschreven hadden. details, de kleinste details soms. Van Mierlo prikte daar dan ook En dat terwijl over de beide ge- op de hem bekende ironische noemde onderwerpen binnen wijze doorheen. „Ik compli- afzienbare tijd opnieuw debat- menteer de heer Brinkman met ten in de Kamer zullen plaats hebben. En daar zullen de nu uitgewisselde argumenten zeker weer uitvoerig herhaald wor den. De grote lijn van de algemene beschouwingen behoort te zijn het bespreken van de economi sche en politieke situatie van ons land en de toekomstplan nen. Welnu daar kwam de Ka mer, door de omstandigheden gedwongen, Kabinet en regeringspartijen hielden angstvallig hun kiezen op elkaar als het ging over de manier waarop de economische tegenvallers opgevangen moe ten worden. Weliswaar werd door vrijwel alle partijen bele den dat het overleg met de soci ale partners van 'cruciaal be lang' is, maar zodra de opposi tie probeerde wat concreter te worden, zei Lubbers dat ze moesten wachten tot november en bleven de fractievoorzitters van de regeringspartijen in hun bankje zitten. Behalve toen de oppositie una niem vroeg om uitstel van de verdere beraadslagingen. Woensdagavond waren Bolke- stein, Van Mierlo. Beckers, Schutte, Van der Vlies en Leer ling het zo zat dat zij gezamen lijk vroegen om verdaging van het debat Totdat de nadere ge- ongeschreven rechten om te vens bekend zouden zijn. gaan. Maar daar moesten kabinet en Bovendien hadden de opposi- regeringsfracties niets van heb- tiepartijen en de kleine christe- ben. Zij vreesden ongetwijfeld lijke fracties goede argumenten dat dan ook de begrotingen van om het debat te verdagen. Alle alle afzonderlijke departemen- wensen van de oppositie om ten zouden verschuivingen blijven lig- aan te brengen gen, waar- 'n de uitgaven, door er een werden door enorme ver- Het ging toch Lubbers afge- ontstaan°U vooml om details, me'dedd'ngdat CDA en WD de kleinste hii welwillend wezen het stond tegen- verzoek van details SOmS over de bezui- de oppositie nigingen die dan ook zon- werden aange- der pardon dragen, maar af. dat hij de extra uitgaven niet In felle bewoordingen wezen voor zijn rekening kon nemen. Brinkman en Wöltgens erop dat De Tweede Kamer werd op die het onzin zou zijn het debat uit manier vleugellaam gemaakt, te stellen. Een stelling waar ove- Aan de andere kant had de op- rigens wel het een en ander op positie het mede aan zichzelf te af te dingen valt. wijten dat het debat niet werd Het is in het parlement goed ge- verdaagd. De Financiële woord- bruik om, wanneer een sub- voerder van de WD, Rudolf de stantiële minderheid van de Ka- Korte, zei zondag nog dat er mer vraagt om uitstel, dat ver- geen enkele reden was om de zoek te honoreren. Ook minder- algemene beschouwingen uit te heden in het parlement hebben, stellen. Er was volgens hem ge- zij het ongeschreven, rechten. noeg te bespreken en het kabi- Het was dan ook onheus van net moest maar eens uitleggen CDA en PvdA om zo met die hoe het zo stom heeft kunnen illustratie tom janssen zijn een miljoenennota te base- i op te optimistische cijfers. tie zouden komen, nu de goede haal wel veel sterker zijn ge- cijfers nog niet beschikbaar zijn. weest. En zo viel de oppositie ii De WD en de andere oppositie- Als zij vooraf om uitstel van het het eigen zwaard, partijen hadden zich eerder debat zouden hebben gevraagd, zou het misschien ook niet ge lukt zijn, maar dan zou hun ver moeten en kunnen bedenken dat ze in een onmogelijke posi

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2