Eilander blijft een rasoptimist Erik Breukink wint in Turijn Feyenoord pakt het racisme aan Sport Sijbrands heeft nog vier achtervolgers Serooskerke is de tegenpool van Hoek VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 i(ig Dijkstra alleen in marathonploeg gieten Marathonschaatser Herbert Dijkstra houdt van stunts. Gisteren had hij in Gieten een persconferentie georganiseerd, om een nieuwe sponsor en ploeg te presenteren. Dijkstra stond constant in het middelpunt. Eerst kondigde hij zichzelf als manager/coach aan en vervolgens liet hij weten de enige rijder in het Fresh Food Ten Hoor-team te zijn. „De KNSB wil in de toekomst nog maar twee man in de gesponsorde marathonploe- gen. Ik doe er nog een schepje bovenop door alleen te rijden", grapte Dijkstra. Popescu mogelijk niet tegen AEK eindhoven Het meespelen van Ilie Popescu. volgende week woensdag in de Europacupwedstrijd van PSV tegen AEK, is du bieus. Woendag speelde hij niet mee met de Roemeense natio nale ploeg tegen België. De libero raakte in de voorbereiding op dat duel geblesseerd. Popescu: „Het gebeurde zondag in Boeka rest, tijdens een oefenwedstrijd tegen een ploeg uit de eerste di visie. Ik maakte een sprint, toen is het gebeurd. Ik denk dat er een spier kapot is." In Boekarest werd Popescu meteen onder zocht. „Ze konden niets vinden, net als vandaag in het zieken huis in Geldrop. In Roemenië en België ben ik de afgelopen da gen behandeld, zonder succes. Ik denk niet dat ik woensdag speel, zondag tegen Willem II sowieso niet." Geen verrassingen op St. Andrews st. andrews De eerste dag van het golftoemooi om de Dunhill Cup, het officieuze wereldkampioenschap voor landenteams, is geheel volgens schema afgewerkt. Alle acht geplaatste ploegen wonnen in het Schotse St. Andrews. De als vierde geplaatste Spanjaarden, in St. Andrews zonder Ballesteros, hadden grote moeite met Italië. Jimenez won van Cali, maar Rivero verloor van Rocca. Olazabal en Grappassonni eindigden beiden met 76 slagen. Olazabal won de eerste play-off hole. Het Amerikaanse drietal, de grote favoriet, won met 3-0 van Nieuw-Zeeland. Couples, Love (beiden 70) en Kite (71) waren veel te sterk voor Nobilo, Waite en Turner. Australië, als tweede geplaatst, zette de Duitsers met 2,5-0,5 opzij. De partij tussen de grootmeesters Norman en Langer eindigde onbeslist, beide golfers gingen in 72 slagen rond. Thül en Gieaeon waren kansloos tegen Davis en Baker-Finch. Atletiekunie waardeert titels op den haag De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) gaat een nationale titel opwaarderen. Nederlandse kampioenen worden komend jaar afgevaardigd naar de strijd om de wereldti tels. die van 13 tot en met 22 augustus in Stuttgart wordt gehou den. Zij dienen echter wel tussen 1 april en 25 juli te hebben vol daan aan de internationale limiet. Van de afvaardiging van de nationale kampioen kan alleen worden afgeweken wanneer drie of meer atleten hebben voldaan aan de eis (A-limiet), die de KNAU zelf stelt voor uitzending naar de strijd om de wereldti tels. In dat geval zal een nadere afweging over de afvaardiging plaats vinden. De periode waarin aan de A-limieten van de KNAU moet worden voldaan, loopt van 1 januari tot en met 25 juli 1993. Versteeg moet bij Utrecht blijven utrecht» John Versteeg moet dit seizoen bij Utrecht blijven ijs hockeyen. Heerenveen, dat de Nederlandse international wilde inlijven, heeft de tegen de Nederlandse IJshockey Bond aange spannen arbitragezaak verloren. Kwakkelend DOVO wil via Rijnsburg eerherstel rotterdam gpd Supporters die komende zon dag de voetbalwedstrijd Feye- noord-Volendam bezoeken, krijgen bij bipnenkomst een pamflet in handen gedrukt waarin het bestuur en de spe lers van de Rotterdamse ciub stelling nemen tegen racisme. Bovendien zullen achter beide doelen borden worden ge plaatst waarop duidelijk wordt gemaakt dat racistische leuzen of kreten door de club niet wor den getolereerd. Dit initiatief is genomen in nauw overleg met de Rotter damse politie. Aanleiding is het feit, dat supporters van Feye noord, maar ook van andere clubs zich steeds meer racis tisch uiten tijdens wedstrijden. Bij de Europacup-ontmoeting tegen het Israëlische Hapoel Pe- tach Tivka bij voorbeeld werden door grote groepen supporters sisgeluiden gemaakt en werd 'joden, joden' geroepen. Voor voorzitter mr. Ella ter Kuile van de gemeenteraadsfractie van de WD aanleiding om hierover vragen te stellen in de commis sie voor politie-aangelegenhe- den. „Wij zijn al enige tijd in ge sprek met het bestuur van Feye noord over dit probleem," ant woordde Frans Visser, alge meen politiecommandant tij dens de wedstrijd tegen Hapoel, in de commissievergadering. „Het uitdelen van de pamflet ten en de borden achter de doe len is een eerste aanzet. Belang rijker is dat de KNVB als eerste verantwoordelijke landelijke maatregelen gaat overwegen te gen clubs. Dit soort verbaal ge weld moet in onze ogen ge schaard worden onder 'gewoon' geweld. De politie staat door de massaliteit echter machteloos. Je kunt nou eenmaal niet 30.000 mensen arresteren." Voorkomen Volgens Visser is het voorkó men van racistische uitingen ef fectiever dan een strafrechtelijk optreden. Daarom ook houdt Feyenoord een voor het publiek aanspreekbaar iemand achter de hand om toeschouwers via de omroepinstallatie te bewe gen op te houden met het roe pen van racistische leuzen. Vis ser gisteren in de commissie: „Probleem is echter om het juiste moment uit te kiezen. Te vroeg werkt averechts bij de harde kern. Volgens mij is het veel beter dat de club en ook de spelers stelling nemen tegen de ze vorm van verbaal geweld." Voordat het Europacup-duel tegen Hapoel begon arresteerde de politie tien mensen die in het bezit waren van vlaggen met discriminerende teksten. Verder werd een supporter op gepakt voor het roepen van ra cistische leuzen en enkele ande ren wegens het brengen van de Hitlergroet. Alle arrestanten zijn ter plekke voorgeleid aan de of ficier van Justitie. De meeste za ken werden afgedaan met een geldboete of reprimande, één arrestant zal zien tegenover de rechter moeten verantwoorden. Hutspottoernooi Merenwiek Het zestiende Hutspottoernooi van badmintonvereniging Me renwiek begint vanavond in sporthal Broekplein. Deze keer maken 83 spelers en speelsters hun opwachting. In drie klassen strijden zij om de eer. In de B-klasse komen 44 spe lers uit. Dat zijn badmintonners die tot en met de tweede klasse landelijk uitkomen. Onder hen de twee geplaatste regiospelers Rob Burgerjon en Bert van Eijk, beiden in de competitie uitko mend voor Merenwiek. In de mannen-dubbel B zijn Wim Eilander is niet te benijden. De 36-jarige oefen- meester uit Capelle aan den IJssel maakt in zijn tweede seizoen moeilijke tijden door met DOVO. De roemruchte voetbalclub uit Veenendaal bungelt met één punt uit vijf wedstrijden onderaan de eerste klasse A. Zelfs de tegen stander van morgen, het geplaagde Rijnsburgse Boys, be zit vijf keer zo veel punten. Toch weigert Eilander, die met DOVO vorig seizoen in een andere eerste klasse zon der clubs uit de Bollenstreek bijna kampioen werd, zich te schikken in zijn lot. Hij gaat in Rijnsburg voor de volle buit. bailers van het kaliber Huug Aandewiel rondlopen? Wat zeg je, doen ze het tegenwoordig zonder hem? Dan snap ik dat de resultaten de laatste tijd niet overhouden. Het enige wat ze zouden kunnen doen is de wed strijd eruit gooien. Maar Rijns burgse Boys blijft een klasse- ploeg. Aan het begin van het seizoen voorspelde ik dat alle clubs uit de Bollenstreek in de eerste klasse zouden blijven. Daar horen ze thuis. DOVO mikt nog steeds op een plaats in de top vijf. Als we van Rijnsburg winnen, staan we maar twee punten op ze achter. Bovendien hebben wij een wedstrijd min der gespeeld, dus kunnen we vervolgens op gelijke hoogte ko- Hoe denk je de eerste overwin ning van het seizoen te kunnen behalen? „Simpel door te scoren. Sinds de eerste competitiewedstrijd bij mijn oude club FC Lisse, die we met 4-3 verloren, hebben we geen doelpunt meer gemaakt. Dat is armoe. Het past helemaal niet bij DOVO, dat het juist van zijn aanvallers en middenvel ders moet hebben. In vergelij king met vorig seizoen zijn we alleen Frans Adelaar kwijtge raakt. Een aderlating, dat geef ik toe. Maar aan de andere kant: hij was goed voor zeven treffers. De overige jongens zorgden met elkaar voor zestig doelpun ten! En nu zouden zij er niets meer van kunnen? Dat wil er bij mij niet in. Ik denk dat zij onge veer hetzelfde meemaken als Bergkamp en Van Basten, die soms aan de lopende band sco ren maar ook plotseling kunnen stilvallen." Verwacht je dat DOVO kan profiteren van de problemen waarmee Rijnsburgse Boys op dit ogenblik te maken heeft!' „Zij hebben daar toch voet- Wim Eilander „Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik graag in de Bollenstreek vertoef." Je bijna spreekwoordelijke op timisme ben je nog niet kwijtge raakt. „Nee. waarom zou ik? Als ik met deze groep niet in het eer ste rijtje kan komen, doe ik het niet goed. Bovendien is er in tern rust in de tent, ik heb geen wanklank gehoord. Wel spreekt het hele dorp over DOVO, in clusief de regionale pers. Het is namelijk een unieke situatie dat wij zo laag op de ranglijst staan. Als eersteklasser heeft DOVO over al die jaren een gemiddel de van 3'/?, dus tussen de derde en vierde plaats." Overweeg je na de nederlagen tegen FC Lisse, Scheveningen, Excelsior Maassluis en Quick Boys een voorzichtiger aanpak? „Zeker niet. Wij moeten het vooral van ons aanvallende spel hebben. Achterin kunnen wij niet op de nul spelen. Boven dien is DOVO geen team van schavers, nooit geweest ook. Wij blijven voetballen. Ik klaag ook niet over het vertoonde spel. Vergeet niet dat DOVO vorig ook een slechte periode kende. Vlak na de winterstop verloren wij twee keer op rij. Toch liepen wij daama nog in tot op één punt van kampioen Kozalcken Boys." Stap jij ook in sombere tijden elke trainingsavond nog opge wekt in de auto voor een lieen- en-weertje Capelle Veenen daal? „Ja. Omdat ik voetbal zo vre selijk mooi vind. En dat DOVO niet naast de deur is, ach. Ik reis liever een uur als ik het naar mijn zin heb, dan vijf minuten met de pest in mijn lijf. Al weet Erik Breukink toont, geflankeerd door een ronde-mlss, zijn trofee die hij kreeg voor zijn overwinning in de Ronde van Piemont fO als eerste geplaats Diets en Meyer van Leython. Bij de vrou wen zijn in het enkelspel A. van Winkel van Leython (1) en C. Kortekaas van Merenwiek (2) geplaatst. Ook in het dubbel krijgt Kortekaas samen met Van der Hart als tweede geplaatste een beschermde positie. In de C-klasse, spelers tot en met de hoofdklasse van het district, ko men 25 spelers en speelsters uit. Het toernooi begint om 18.30 en duurt tot zondagmiddag on geveer 16.00 uur. De finalepar tijen beginnen om ongeveer drie uur. De prijsuitreiking is om zes uur gepland. Erik Breukink heeft gisteren de Ronde van Piemont op zijn naam gebracht. De renner van PDM, die volgend seizoen voor de Spaanse formatie Once uit komt, bleef na 194 kilometer in Turijn zes medevluchters voor. De Ier Stephen Roche werd tweede op vier seconden, voor de Zwitser Zulle en de Italiaanse favoriet Chiappucci. Het was pas de vijfde over winning van Breukink in dit voor hem zeer magere seizoen. Eerder boekte hij twee zeges in tijdritten tijdens de Tirreno- Adriatico. Hij won voorts een rit tegen het uurwerk in de Ronde van Spanje en een nationaal cri- De beslissing in het voorspel van de zaterdag te houden herfstklassieker Ronde van Lombardije viel op circa 36 kilo meter voor het einde bij de be klimming van de 1715 meter hoge Colle della Maddalena. Alex Zülle gaf de eerste aanzet voor de ontsnapping, waarbij zich zeven renners aansloten. De Italiaan Gianelli, ploegge noot van Roche en Chiappucci, viel later terug wegens een lekke band. Chiappucci verscheen als eerste op de top van de berg. In Turijn moesten drie ron den van vijf kilometer worden afgelegd. Halverwege de slot- ronde profiteerde Breukink van het feit, dat de anderen elkaar beloerden. Hij sprong weg en sloeg een gat van vijftig meter. Roche probeerde de Nederlan der nog te achterhalen, maar bleef op dertig meter steken. „Ik was eigenlijk dinsdag in Milaan - Turijn al iets van plan", zei Breukink na afloop. „Toen kwam er niets van te recht. Daardoor was het ver trouwen voor vandaag eigenlijk wat gezakt. Maar na zo'n hon derd kilometer voelde ik me nog prima. Toen Roche in de slotfa se lang op kop hleef rijden en de renners uit de ploegen met twee man in de kopgroep op elkaar letten zag ik mijn kans schoon. Hopelijk breekt er nu een betere periode voor me aan." Verschuiving Spaanse wielerploegen en hun sponsors zijn tegen de verschui ving van de Ronde van Spanje van het voorjaar naar het na jaar. De organisatie, Unipublic, FOTO ARCHIEF ik niet of mijn vrouw daar ook altijd zo overdenkt." Maar lokt de Bollenstreek mis schien toch weer niet een heel klein beetje? „Het is dat jij erover begint. Ik doe natuurlijk eerst mijn werk bij DOVO zo goed mogelijk. Er komen daar ook weer wat jeugdspelers aan. Maar ik heb er nooit een geheim van ge maakt, dat ik graag in de Bol lenstreek vertoef. Volgend jaar in Rijnsburg? Laat ik het zo zeg gen: ik heb geleerd dat je in het voetbal nooit iets helemaal moet uitsluiten." Dwars Door Leiden trekt atleten uit het hele land Van heinde en ver komen at leten dit jaar af op Dwars Door Leiden. De grootste kanshebbers voor de over winning in de straat-estafette van 10 x 400 meter, die mor gen, zaterdag 17 oktober, in het Leidse Van der Werf-park van start gaat zijn De Keien uit Uden en De Delvers uit Delft. De nummers één en twee van vorig jaar hebben namelijk de handen ineen geslagen en hun sterkste lo pers in één team onderge bracht. De eenmalige fusie van de smaakmakers van vorig jaar moet welhaast in een over winning uitmonden, tenzij de nieuwkomers Argo '77 uit Groningen of Ciko '66 (Am- hem) met een sterker collec tief voor de dag komen. De Leidse inbreng komt ook dit jaar weer van de organise rende vereniging AV Holland en De Bataven. Het parcours Is in vergelij king met de vorige drie edi ties ingrijpend veranderd. In verband met de verkeersvei ligheid wordt alleen op en rond het Rapenburg gelopen, waardoor per team in totaal twee rondes moeten worden afgelegd, met start en finish bij het standbeeld in het Van der Werf-park. Behalve voor wedstrijdatleten staat de es tafette ook open voor teams van recreanten, die een apar te categorie vormen. De 21 ploegen gaan morgen middag vanaf 15.00 uur in twee series van start. Oud-wereldkampioen Ton Sij brands heeft zijn voorsprong op een groepje achtervolgers in de voorlaatste ronde van het we reldkampioenschap dammen behouden. De Nederlander schakelde Gantwarg uit voor een tweede plaats door de Wit- rus op remise te houden. Wiers- ma en Baljakin voegden zich door overwinningen bij het duo Clerc/Koyfman. Het viertal heeft één punt achterstand en nog slechts geringe kansen om de Voorstenaar van de tweede plaats te verdringen. De jarige en al zeker van de wereldtitel zijnde Tsjizjov had weinig behoefte zich tegen Cle- rc nog eens in te spannen. Bin nen tien minuten liet ook Clerc merken niet op winst uit te zijn en werden de punten gedeeld. Sijbrands zorgde voor enige op winding, omdat hij al snel liet blijken - tegen iedere verwach ting in - tegen Gantwarg voluit te willen spelen. Het werd een spannend duel. waarin de Ne derlander iets makkelijker spel had, maar na vier uur geen win nend voordeel. De puntende- ling betekende voor de Witrus vrijwel zeker uitschakeling voor een hoge klassering. Wiersma en Baljakin profi teerden van die remises door hun tegenstanders te overtroe ven. Wiersma deed dat in het vijfde speeluur tegen Foerman in een schitterend stukje eind spel, waar de kenners van geno ten. Baljakin kreeg aanvankelijk goede tegenstand van Scholma, die zijn landgenoten een dienst wilde bewijzen. Voor /n hzell hoefde de Groninger, die na een goede start steeds verder in het klassement afdaalde, zich niet meer in te spannen. Enige posi tieverbetering zat er niet meer in. Baljakin moest dan ook ste vig vechten, maar kreeg kort na een enerverende tijdnoodfase toch een winnend eindspel op het bord. bereikte tijdens het WK in Spanje met de UCI (Internatio nale Wielren Unie) een princi pe-akkoord om de Vuelta van april/mei naar september te verplaatsen met ingang van 1995. Het veto werd gisteren in Ma drid gestaafd met een rapport van de marketingmanagers van de belangrijkste sponsors van wielerploegen in Spanje zoals Banesto, ONCE, kelmr en Amaya. Volgens het onderzoek is een verschuiving negatief voor de Spaanse wielersport en de sponsors. Tijdens het UCI-congres in Orlando eind volgende maand wordt het voorstel de Vuelta aan het einde van het seizoen te plaatsen behandeld en wordt ook een beslissing genomen. Zeeuwen gemotiveerd naar Quick Boys letden gus van oosten Serooskerke, morgen te gast bij Quick Boys, is met recht de te genpool van de andere Zeeuwse zaterdag-eersteklasser Hoek. Op Walcheren speelt een pretentie loze club die amateurisme nog hoog in het vaandel heeft staan. In tegenstelling tot Hoek moet Serooskerke het vooral van ei gen kweek hebben. Die werk wijze werpt haar vruchten af want de dorpsclub is aan het derde seizoen in de eerste klas se bezig. Dank zij een sterke lichting lukte het de Zeeuwen om in en kele jaren vanuit de derde klas se door te stoten naar de eerste klasse. Vorig jaar werd een knappe zevende plaats behaald. Toen leunde het elftal op een ijzersterke, degelijk georgani seerde verdediging. De tegen stander mocht het spel maken en via de B maal scoorde, pikte Serooskerke zijn goaltjes en punten mee. Met het vertrek van doelman Jaap Pijnenburg naar Middel burg lijkt de defensie aan sterk te te hebben ingeboet. Tot vori ge week stapelde het elftal van de nieuwe trainer Ad Poortvliet, vorig jaar nog werkzaam bij af delingsclub Zeeland Sport uit Vlissingen, nederlaag op neder laag. Maar afgelopen zaterdag boekte Sefooakerke, tin seizoeti voor het eerst ingedeeld bij de clubs uit de Bollenstreek. de eerste zege (2 0 tegen Vitesse Delft) en daarmee nebben de sombere vooruitzichten op Walcheren weer plaatsgemaakt voor optimisme. Voorstopper Hans Wattel, zoon van voorzitter loop, gooi de enkele weken terug nog de knuppel in het hoenderhok door te stellen dat hij bij zijn medespelers ambitie en bezie ling miste. „Bij een club als Serooskerke kan je niets eisen van spelers. Er staat immers niets tegenover", voerde Wattel nog een verzachtende omstan digheid aan. In één adem voeg de hij daaraan toe dat hij eigen lijk dolgraag naar Hoek was ge gaan, maar dit niet had gedaan omdat Wattel vreesde dat de ge zondheid van zijn vader, een 'Hoek-hater', daar onder zou lij den. Wattel is morgen op Nieuw Zuid overigens niet van de par ui Hij heeft aan een roekeloze overtreding van Vitesse Delft- speler Ron Vermeulen een en kelblessure overgehouden. Geen probleem, volgens trainer ftXRMbt „Wij hebben genoeg kwaliteit om dit op te vangen. Bovendien zijn we supergemo- tfveerd en knjpn we overal en altijd kansen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21