Leidsch Dagblad 'Vervuild milieu grootste gevaar' Denen zetten crisistop EG onder zware druk PROFES SI0NELE Kopje omhooa voor kerst 1993 Bonden tegen blokkade fusie Fokker en DASA 'Reiger bleef maar dure karpers eten' Hotel zonder een ontbijt wordt hotelet WWWWW VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39983 LOSSE NUMMERS f 1.50 Miljardenverlies IBM 6 De grootste computer- producent ter wereld IBM heeft in het derde kwartaal van dit jaar een miljardenverlies geleden. Rigoberta Menchu krijgt Nobelprijs vrede oslo ap De Guatemalaanse activiste voor indianenrechten Rigober ta Menchu krijgt de Nobelprijs voor de vrede. Dat heeft het Noorse Nobelprijs Comité vanochtend bekendgemaakt Andere kandidaten waren de Israëlische pacifist Katznelson, de voormalige Tsjechoslo- waakse president Havel, ANC- leider Mandela en het Leger des Heils. Menchu kreeg de prijs „uit erkentelijkheid voor haar inzet voor sociale gerechtigheid en etno-culturele verzoening, ge baseerd op eerbiediging van de rechten van inheemse volke ren". Aan de prijs is dit jaar een geldbedrag verbonden van 2 miljoen gulden. Menchu heeft gezegd het geld van de prijs te willen besteden aan haar werk voor de rechten van de Guatemalaanse indianen. De 33-jarige Indiaanse ont vluchtte Guatemala in 1981. Ze deed dat nadat haar vader, moeder en broer door veilig heidstroepen waren gedood. Zij woont momenteel in bal lingschap in Mexico. Het is geen echte verrassing dat Menchu juist dit jaar is on derscheiden. Ze had niet alleen een krachtige voordracht, ge steund door vroegere Nobel prijswinnaars als Adolfo Perez Esquivel en Desmond Tutu, maar ook de tijd mee. Begin deze week werd immers we reldwijd herdacht dat Colum bus 500 jaar geleden Amerika ontdekte. Voor de inheemse volken in dat gebied het begin van onderdrukking en volke renmoord en voor Menchu dus een dag van rouw. „Columbus' ontdekking van Amerika mar keerde het begin van een don kere nacht, van 500 jaar zwij gen, uitbuiting en verdruk king", zo verwoordde ze haar woede begin deze week. Annexatie Gedeputeerde Sta- I ten vinden het voorbarig om te praten over grenswijzigingen tus sen Leiden en Oegstgeest IBoekenexpositie Een mooi vormge- Z U geven thema-expo sitie over het boek door de eeuwen heen in het Frans Halsmuseum in Haarlem. Tegen racisme /f Feyenoord pakt het Z. I racisme in het sta dion aan. De Rotterdamse club doet dit aan de hand van borden en pamfletten. Milieubewust gedrag Nederlander stagneert V 3 T - - v v j -y Milieuvervuiling is de belangrijkste bedreiging van de ge zondheid. Dat vindt bijna driekwart van de Nederlan ders. De helft van de bevolking noemt kanker en geweld op straat als gevaar nummer twee. Vier op de tien Neder landers zien een ongeval als op twee na belangrijkste be dreiging. r y /- A. Msr-Jm* -w f -f V*>-. - M v 'l A r-- -Kvfk V -> tf \'v-/ - ■yt.«d t 4? aK2SI*i leiden monica wisseling Een en ander blijkt uit een on derzoek uitgevoerd door het Nederlands Instituut voor Prae- ventieve Gezondheidszorg TNO in Leiden, dat de resultaten vandaag heeft gepresenteerd. Begin juni werden ruim 800 mensen van 18 jaar en ouder ondervraagd. Doel van het on derzoek was te bekijken hoe milieubewust mensen hande len. De vraag over de bedreiging van de gezondheid was 'als ex traatje' bijgevoegd om eventue le verschillen met de uitslag van een drie jaar geleden gehouden onderzoek te kunnen bekijken. Uit de TNO-enquête blijkt verder dat vrouwen over het al gemeen banger voor hun ge zondheid zijn dan mannen, en dat jongeren tussen 18 en 24 jaar doodsbang zijn voor be smettelijke ziekten. De angst voor AIDS is in drie jaar tijd fors gestegen. De grote bezorgdheid over de nadelige effecten van milieuver ontreiniging blijkt het gedrag van de Nederlander overigens niet te beïnvloeden. Daarvoor zijn financiële prikkels nodig. Ook milieubewuste mensen gaan vaak met de auto, laten onnodig licht branden en was sen evengoed met halfvolle wasmachines. De Nederlander weet drom mels goed hoe hij zich milieu vriendelijk moet gedragen, zo blijkt uit het onderzoek. Nog meer voorlichting over milieu vriendelijk gedrag is niet langer nodig, constateert TNO-onder- zoeker De Jong. „De burgers ge ven zelf aan genoeg te hebben van die voorlichtingscampag nes. Men weet het zo langza merhand wel. De enige manier om betere resultaten te boeken, is nu nog via de portemonnee. Milieuvriendelijkheid moet lo nend worden." De Jong constateert dat de gemiddelde Nederlander zich al flink milieubewust gedraagt. Grofweg driekwart van de be volking levert glas, papier en klein chemisch afval apart in, eenderde gaat zo veel mogelijk met de fiets en openbaar ver voer en is zuinig met elektrici teit en water. Verder concludeert TNO dat aanhangers van PvdA, de Cen trumdemocraten en niet-stem- mers minder milieubewust zijn dan de gemiddelde Nederlan der. CDA, WD en D66 vormen gezamenlijk de middenmoot. Alleen aanhangers van Groen Links vertonen een duidelijk be ter milieugedrag. Zij zijn ook vrijwel de enigen die klagen over een tekort aan glas- en pa pierbakken. voorhout» De mechanisatie in de bollenteelt heeft de afgelopen decennia een grote vlucht genomen, maar soms blijft handarbeid onontbeerlijk. Dat geldt bijvoorbeeld nog voorde hyacint. Als de bollenteler wil dat Kerstmis 1993 met mooie hyacinten wordt opgefleurd, dan moet hij ze nu al stuk voor stuk met de hand rechtop laten zetten. De bol bereikt dan het komende voorjaar de vereiste dikte, wordt vervol gens gerooid en ondergaat onder meer een speciale koeling. Daarna worden de bollen opnieuw geplant en komen ze door die bijzondere behandeling al rond de kerst in bloei. foto den haag cpd Minister Andriessen (economischre zaken) moet niet gaan dwarsliggen in de overhandelingen over de overname van Fokker door DASA. Dat hebben de betrokken vakbonden gisteren aan de be windsman geschreven. De bonden vrezen dat de onderhandelingen kunnen mislukken als wordt vastgehouden aan de eis dat er een garantie moet komen voor de produktie van de Fokker 50. Delors voelt niets voor meer openheid De speciale crisistop van de Eu ropese Gemeenschap in het Britse Birmingham is'behoorlijk onder druk komen te staan door de gisteren naar buiten ge brachte eisen van de Denen. Zowel de Deense regering als de oppositie vindt dat Denemar ken buiten de Economische en Monetaire Unie (EMU) moet blijven en niet moet deelnemen aan een gezamenlijke defensie. De Deense premier Schlüter vindt bovendien dat de speciale regeling tussen Denemarken en de andere EG-lidstaten „bin dend moet zijn en geen tijdsli miet moet hebben". Begin juni verwierpen de Denen het Ver drag van Maastricht over poli tieke en economische eenwor ding. Het verdrag moet in 1993 van kracht zijn. De top in Birmingham is bij eengeroepen omdat de Europe se eenwording in een impasse leek te komen na de Franse en Deense referenda over Maas tricht. Om grote meningsver schillen te vermijden, zijn ge voelige onderwerpen als.de on rust rond de wisselkoersen al door voorzitter Groot-Brittannië Ook over een heftig omstre den beperking van de bevoegd heden van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, zullen in Birming ham geen concrete besluiten vallen. De EG-leiders zullen daarentegen juist eendrachtig in een „heldere verklaring aan de volkeren" uiteen moeten zetten waarom 'Maastricht' vol gens hen nodig is, en waarom er geen reden is voor angst voor een Europese 'superstaat'. De Deense eisen roepen ech ter nieuwe twijfel op over de vraag of het Verdrag van Maas tricht ooit nog wordt geratifi ceerd. Goedkeuring door alle twaalf EG-staten is een voor waarde om het verdrag in wer king te laten treden. Gebeurt dat niet, dan valt de EG terug op het oorspronkelijke Verdrag van Rome uit 1957, aangevuld met de Europese Akte van 1986. Tot nu toe hebben alle lidstaten of ficieel vastgehouden aan 'Maas tricht' en hebben ze geweigerd in te stemmen met heronder handelingen. Ook de Amerikaanse presi dent Bush maakt het de EG-lei ders niet makkelijk. In een brief dringt hij er op aan de „histori sche mogelijkheden" aan te grijpen voor een succesvolle afronding van het wereldhan- delsoverleg GATT, om zo de kwakkelende wereldeconomie een impuls te geven. Vooral de Franse regering voelt niets voor handelsconcessies aan de VS. Parijs verhinderde daar om eerder deze week op het nippertje een handelsakkoord. De Britse premier Major, die het initiatief heeft genomen voor de Europese top, wil wat de EG betreft meer openheid zodat de burgers meer inzicht krijgen in 'Brussel' en daardoor meer belangstelling krijgen. Voorzitter Delors van de Eu ropese Commissie voelt daar echter niets voor. Volgens hem moeten de vergaderingen van ministers en regeringsleiders gewoon achter gesloten dueren plaatsvinden. Meer openheid leidt volgens Delors alleen maar tot „praatjes voor de galerij". De Commissievoorzitter wordt daarin gesteund door veel EG-regeringen. Majors sug gestie om op proef elke regringsleider in Birmingham een kort publiek toespraakje te laten houden, werd dan ook door zijn collega's naar de prul lenbak verwezen. i. Voorde EG-leiders in Birmingham aankwamen, zorgden veiligheidsagenten ei was. Zelfs een beeldenreliëf in het centrum werd op explosieven onderzocht Aalsmeerse milieuwethouder treedt af na doodschieten vogel aalsmeer jan daalman De Aalsmeerse wethouder voor milieuza ken, P. Boom, heeft ontslag genomen. Hij deed dat nadat hij een reiger had doodgeschoten. Het incident, dat zich in de tuin van wethouder afspeelde, riep bij alle Aalsmeerse politieke partijen vragen op. De omslachtige reactie van de wet houder deed hem uiteindelijk de das om. Dit werd gisteravond bekend tijdens de gemeenteraadsvergadering. In een brief aan de raad vertelt Boom onder meer uitgebreid hoe de reiger al een week lang op de dure karpers in zijn tuin aan het jagen was. Boom zag de rei ger regelmatig met een van zijn vissen het luchtruim kiezen. „Ik werd dat ten slotte zo zat, dat ik aan het eind van de middag de overtreding pleegde", aldus Boom. Het antwoord van de milieuwethouder schoot een meerderheid van de raad in het verkeerde keelgat Een motie van wantrouwen zou het gevolg zijn geweest. De wethouder besloot daarop de eer aan zichzelf te houden en maar af te treden. Boom, die namens de VAD in het colle ge zat, lag al jaren moeilijk. Bij de onder handelingen over de verdeling van de wethouderszetels trok D66 zich terug omdat deze partij zich niet met de per soon Boom kon verenigen. Zijn kandida tuur, na de raadsverkiezingen van 1990, leidde ook tot problemen met andere partijen. Het CDA sprak van een mini maal functionerende wethouder. Boom zat negentien jaar in de ge meenteraad en was aan zijn derde ambtstermijn als wethouder bezig. De WD-fractie spreekt in een reactie van „laag bij de grondse dorpspolitiek". HET WOORD IS AAN Gilbert Cesbron Zijn de anderen in je leven en je vreugde decor, figuranten of ac teurs? VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Programma's. Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenmiddag Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien met hagel en onweer. Mini mumtemperatuur van 4 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland. Middagtemperatuur9 graden. Wind uit zuidwest tot west, zwak tot matig. Minister Andriessen heeft onder druk van poli tiek Den Haag van DASA harde garanties ge vraagd voor het voortbestaan van het Fokker 50- programma. Dat project valt buiten de overeen komst waarover Fokker en DASA het al in maart eens werden en waarmee de overheid deze zomer schoorvoetend akkoord ging. Die overeenkomst bepaalt dat Fokker de leiding krijgt over de bouw van straalvliegtuigen in een onder de leiding van DASA te vormen Europees consortium. den haag gpd Een hotel dat geen ontbijt ser veert, mag zich binnenkort geen hotel meer noemen. Als de maatregel vandaag zou ingaan, kunnen 320 hoteleigenaren hun borden wel van de gevels afha len. Ze zullen hun bedrijven in het vervolg hotelet, pension, gasthuis moeten noemen of nog iets anders bedenken. Vanaf 1 januari 1994 zal een hotel aan vijf eisen moeten voldoen om hotel te mogen heten. „Bij het woord hotel heb je een bepaalde voorstelling", zegt A. Noppe van het Bedrijfschap Horeca, dat de nieuwe verorde ning 'Aanduiding hotel' heeft opgesteld. „Gasten verwachten een raam met een beetje uit zicht en wat frisse lucht, of als het koud is verwarming. Te veel hotels hebben deze voorzienin gen niet in huis. Door de hotel aanduiding te beschermen, bied je de consument meer ze kerheid over de minimum voorzieningen in een hotel", al dus Noppe. Krachtens de nieuwe verorde ning moet een hotel minimale voorzieningen hebben als ver warming, een raam op de ka mer en als dat niet open kan een goede luchtververser. En per tien kamers moet er ten minste één toilet zijn. Ontbijten moet ook tot de mogelijkheden behoren. Van de 2.400 geregistreerde hotels in Nederland zijn er 320 die enkel een blauw bordje met een H bezitten. Zon bordje wordt verstrekt door de organi satie Benelux-Hotelclassificatie, die hotels nul tot vijf sterren geeft. Een blauw bordje zonder sterren betekent dat het hotel onder de zogenoemde nul-ster rencategorie valt. Zij krijgen ruim een jaar de tijd om het ho tel aan te passen aan de nieuwe richtlijnen. MULBERRY ALLEGRI HUGO BOSS BISON ARROW PRESENTATIE BREESTRAAT 142/144 LEIDEN. TEL. 071-133258 HOELANG! KUNTU NOG ZONDER? (180.10) via accept 1. controle bezorging ir banX/girorekening. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1