'Oegstgeest bijna vol' Een prettige wijk om gelukkig in te worden' Regio Leiden Beheer sporthal Wassenaar nu in particuliere handen Container voor Club van Polen Gemeente steunt reddingsbrigade VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 Inhaalverbod massaal overtreden wassenaar Bij een controle op het tijdelijk inhaalverbod op de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn gistermorgen binnen drie kwartier 61 bekeuringen uitgedeeld. De controle werd uitge voerd ter hoogte van de Van der Oudermeulenlaan, waar mo menteel wegwerkzaamheden worden uitgevoerd. Sieraden en geld gestolen leiderdorp» Bij een inbraak in een hoekwoning aan de Andoorn- zoom in Leiderdorp zijn gisteren op klaarlichte dag sieraden en een bedrag van 800 gulden aan geld gestolen. Nadat een poging om de achterdeur te forceren was mislukt, braken de daders met grof geweld de voordeur open. Stacaravan opengebroken op Duinrell wassenaar Een stacaravan op de camping Duinrell in Wasse naar is door inbrekers vrijwel volledig leeggehaald. Uit het va kantie-onderkomen, eigendom van een 48-jarige Hagenaar, ver dwenen onder meer audio- en video-apparatuur, de kleurente levisie, een computer, huishoudelijke apparatuur en kleding. De waarde van de buit bedraagt volgens een woordvoerder van de politie vele duizenden guldens. Boekenactie Amnesty International voorschoten/wassenaar De plaatselijke afdeling van Amnesty International in Voorschoten/Wassenaar organiseert opnieuw een boekenmarkt. De opbrengst komt ten goede aan de be scherming van de rechten van de mens. De markt wordt gedu rende drie dagen gehouden in de Laurentiusschool aan de Raadhuislaan 39 in Voorschoten. De eerste marktdag is op woensdag 21 oktober, dan worden van 14.00 tot 17.00 uur alleen kinderboeken verkocht. De 'gewone' boekenmarkten zijn op vrijdag 23 oktober van 10.00 tot 20.00 uur en op zaterdag 24 ok tober van 10.00 tot 16.00 uur. Op de bres voor vluchtelingen zoeterwoude» De kerken in Zoeterwoude-Dorp houden op 24 oktober een inzamelactie voor het voormalig Joegoslavië. Onder het motto 'Zoeterwoude op de bres voor vluchtelingen' wordt er een huis-aan-huis inzamelactie gehouden van winterkleding, houdbare voedingsmiddelen en zeep. De goederen gaan naar kampen voor oorlogsvluchtelingen in en rond voormalig Joego slavië. De goederen worden overgedragen aan de Stichting Men sen in Nood en Dorkas Hulp International. Beide organisaties zorgen ook voor transport en distributie van de goederen. Inspraak bouwplan Starrenburg voorschoten Het bouwplan voor 36 sociale huurwoningen in de Voorschotense wijk Starrenburg ligt ter inzage in het plaatse lijke raadhuis. In de periode tussen 16 tot en met 29 oktober kunnen op- en aanmerkingen kenbaar worden gemaakt aan het college van burgemeester en wethouders. De 36 eengezinswo ningen worden gebouwd tussen de Bertus van Akenlaan en de Bram Limburgstraat. Zieke iepen Ter Waddingpark geveld voorschoten Drie door de iepziekte aangetaste bomen in het Voorschotense Ter Waddingpark worden geveld. De ziekte, die op dit moment grote delen van west-Nederland teistert, wordt veroorzaakt door de iepspintkever die eitjes legt onder de bast van de boom. Na het uitkomen van de verpopte larven, ver plaatsen de kevers zich naar een gezonde boom die ze via een schimmel besmetten. Vanwege dit besmettingsgevaar moeten aangetaste bomen zo snel mogelijk worden vernietigd. Herfstactiviteiten voor tieners oegstgeest» De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest or ganiseert in de herfstvakantie tal van activiteiten voor jongeren van tien tot vijftien jaar. Op dinsdag 20 oktober is er een video marathon die begint om 13.00 uur en eindigt om 20.30 uur. Het bijwonen van de hele marathon kost 2,50 gulden, een kaartje voor alleen de avondfilm kost een gulden. Op vrijdag 23 oktober is er een disco-bingo bal, entree ook een gulden. Het bal duurt van 19.00 tot 20.30 uur. Zorgen over woningzoekenden „Met de afronding van de nieuwbouwwijk Haaswijk is de koek voor Oegstgeest zo goed als op. Straks volgen nog 450 nieuwe woningen in de Morsebelpolder en wellicht een paar honderd huizen in de Broek- en Simontjespol- der. Maar dan is het toch echt afgelopen met het bouwen in Oegstgeest." oegstgeest caroline van overbeeke De Oegstgeester wethouder van volkshuisvesting T. Kohlbeck schetst een somber toekomst perspectief voor de plaatselijke woningzoekenden. „We zijn in feite al uitgebouwd, de Morse belpolder en de Broek- en Si- montjespolder zijn maar klein. Nu al merken we dat de men sen met lage inkomens en star ters op de woningmarkt moei lijk aan de bak komen. Straks is Oegstgeest écht vol en krijgen deze mensen gigantische pro blemen." De nieuwbouwwijk Haaswijk is sinds gisteren officieel volge bouwd. De nieuwe wijk die Oegstgeest voor de komende ja ren tot stand wil brengen in de Morsebelpolder, is maar be scheiden van omvang. Slechts 450 nieuwe huizen kunnen hier komen. En op de enige nog open plek binnen het eigen grondgebied van Oegstgeest, de Broek- en Simontjespolder, zul len straks wellicht ook Leidse woningzoekenden moeten wor den toegelaten. Bovendien zet ten de pakweg zeshonderd mo gelijke nieuwe woningen hier ook geen zoden aan de dijk. Een 'postzegelgebiedje', noemt Ko hlbeck deze polder. „Oegstgeest is dan echt vol. Vooral de starters op de wo ningmarkt krijgen straks gigan tische problemen. En ik vind dat we als gemeente niet kun nen zeggen: we sluiten de deu ren, einde verhaal! We moeten voor de toekomst samen met de andere gemeenten in de re gio een redelijk alternatief ontwikkelen voor de woning zoekenden." Bierkaai Volgens Kohlbeck is het woon ruimteprobleem voor een groot deel terug te voeren op het feit dat er steeds minder mensen onder één dak wonen. „Twintig jaar geleden woonden er in Oegstgeest 18.000 mensen, van daag de dag zijn dat er 19.000. Ik vind dat cijfer onthutsend als je het afzet tegen de duizenden nieuwe woningen die er in Oegstgeest bij zijn gekomen. We bouwen in feite tegen de bierkaai." De wethouder vindt dat er voor de toekomst een oplossing moet worden gezocht buiten de overvolle Randstad. „Als er bui ten de Randstad nog wel plaats is, zul je je woningzoekenden daar moeten onderbrengen. Spreiding is noodzaak. Maar ik realiseer me dat we ook niet zo maar tegen een Oegstgeester jongere kunnen zeggen: 'ga maar naar Almere'. Je zult men sen écht wat moeten bieden: zowel huizen als werk. Daar voor is een nieuw woonruimte scenario hard nodig." FOTO JAN HOLVAST Oud-burgemeester T. van Eysinga van Oegstgeest leverde gistermiddag de laatste 25 woningen op in de woonwijk Haaswijk. oegstgeest caroline van overbeeke Hij woont er zelf en 'met heel veel plezier'. Ook een groot deel van de Oegstgeester raadsleden heeft er onderdak gevonden, weet hij. Wethouder Ton Kohl beck (volkshuisvesting) stond twaalf jaar geleden aan de wieg van het grootste nieuwbouw project in Oegstgeest: de nieu we wijk Haaswijk. De laatste 25 woningen werden gistermiddag opgeleverd. „Haaswijk is af', stelt Kohlbeck tevreden vast. In twaalf jaar tijd zijn er in de wijk in het noorden van Oegst geest maar liefst 2050 woningen uit de grond gestampt. In de nieuwbouwwijk wonen inmid dels zesduizend Oegstgeestena- ren. „En naar volle tevreden heid. Uit een onderzoek is twee jaar geleden gebleken dat maar liefst 70 procent van de Haas wijkers prettig tot zeer prettig woont", stelt de wethouder vast. Toch waren er al die jaren ook negatieve geluiden over Haaswijk: niet iedere Oegst- geestenaar was onverdeeld en thousiast over de duizenden nieuwe woningen. Kohlbeck: „Er waren ook mensen die zich laatdunkend over Haaswijk uit lieten. De nieuwbouw zou niet passen in het statige Oegstgeest: de grote wijk zou het karakter van het dorp geweld aan doen. Die mening leefde ook bij som mige raadsleden. En de bewo ners van de President Kennedy- laan riepen: 'niet in mijn ach tertuin'." „Maar er werd in die tijd ook een actiegroep opgericht die 'pro-Haaswijk' was: de Vereni ging Haaswijk. Al die negatieve geluiden en protesten zijn in de loop der jaren eigenlijk volko men verdwenen. De wijk ver kocht zichzelf ook: de mensen zagen dat het heel aardig ging worden. Steeds meer Oegstena- ren hebben vervolgens de slap over het kanaal gezet." Volgens Kohlbeck heeft het gemeentebestuur bij de ontwik keling van de wijk, vooral in de begintijd, wel wat financiële en economische tegenslagen voor de kiezen gekregen. „De eerste paal voor de Haaswijk-wonin- gen ging eind 1980 de grond in. Dat was net de periode dat de Nederlandse woningmarkt in stortte. We hebben dan ook een aantal jaren met kavels lopen leuren waar niemand belang stelling voor had. We waren steeds weer blij als er toch een woningbouwplannetje tot ont wikkeling kwam." „Vooral de vrije-sectorwonin- gen konden we moeilijk kwijt. Dat kan je je nu niet meer voor stellen: als we de 450 nieuwe woningen in de Morsebelpolder allemaal in één jaar zouden bouwen, zouden ze nü al uitver kocht zijn." Uiteindelijk is Haaswijk toch op tijd klaar gekomen. En de wethouder vindt dat hij zich niet hoeft te schamen voor het eindresultaat. „Het is een mooie wijk met veel voorzieningen en twee scholen. Het is ook een he le actieve buurt: de Buurtgroep Haaswijk organiseert er van al les. Zelf vind ik het apparte mentengebouw Eijsinga-staete, direct rechts na de brug, één van de mooiste in Nederland. Ook de brug zelf, de entree van de wijk, is een monumentale blikvanger." Kohlbeck geeft toe dat er ook wel klachten zijn over de woon wijk. „De Vereniging Haaswijk is altijd zeer actief geweest en legde het vingertje op elke won de in de wijk. Daar hebben we het best wel eens moeilijk mee gehad." Een steen des aanstoots is voor veel Haaswijkers bijvoor beeld het verkeersgedrag in de wijk, erkent de wethouder. „Ik geef toe dat er dingen zijn die beter hadden gekund. Een echt verkeersprobleem vind ik zelf ook de Kleyn Proffijtlaan. Ver keer van rechts heeft daar voor rang en dat leidt regelmatig tot problemen omdat de auto's op die doorgaande weg daarmee geen rekening houden. Daar voor hebben we helaas nog steeds geen goede oplossing ge vonden." SJJO Ook is Kohlbeck niet tevreden met de situatie rond het winkel centrum en het multi-functio- neel gebouw 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein. De wethouder doelt op het jonge rencentrum van de SJJO dat daar is gehuisvest. Omwonen den klaagden nogal eens over overlast. „Ik moet toegeven dat het onder één dak brengen van zowel jeugd- als jongerenwerk wel tot problemen moést lei den. Dat zouden we nu heel an ders doen. Maar we zoeken naastig naar een oplossing voor de SJJO." Maar al met al stemt Haas wijk tot tevredenheid, zo vindt Kohlbeck. „We schamen ons er niet voor. Oegstgeest is er door Haaswijk echt geen grote steen klomp geworden: er is genoeg ruimte en er staan genoeg bo men. De gemeente is nog steeds een vriendelijke groene foren sengemeente. En Haaswijk is een prettige wijk waarin je ge- lukkig kunt worden." Sportverenigingen hoeven niet te wijken voorschoten wilfred simons De Voorschotense Club van Po len is voorlopig uit de huisves tingsproblemen. De club heeft een zeecontainer verworven voor de opslag van kleding, me dicijnen, waspoeder en andere artikelen. Tot nu toe maakte de organisatie gebruik van het ge meentelijke MOC-terrein, maar zij moet dat per 16 oktober leeg opleveren. Volgens woordvoer ster G. van der Wal heeft de club daarom twee extra hulp konvooien naar Wroclaw inge last om alle goederen bijtijds weg te krijgen. De gemeente richt het MOC-terrein in als centrale huisvesting van de Voorschotense plantsoenen dienst. De gemeente heeft de Club van Polen een standplaats aan geboden op het Burgemeester Van der Haarplein, halverwege de brandweerkazerne en de sporthal. Volgens een gemeen telijke woordvoerder is deze plek heel geschikt. „De contai ner ligt goed in het zicht, zowel vanaf de kazerne als vanaf de sporthal. Het is dus een veilige plaats." De club had aanvankelijk om een plek op een gemeentelijk terrein gevraagd, maar dat werd afgewezen. „Dat is zo omslach tig", aldus een woordvoerder van de gemeente. „Wij sluiten de gemeentelijke terreinen na werktijd af. De clubleden laden vaak 's avonds en> dan kunnen ze er alleen met een sleutel op. Dat geeft allerlei problemen met het beheer. Er kan natuur lijk geen sprake van zijn dat wij de terreinen onbeheerd laten." Toch is de oplossing met de container slechts tijdelijk. De vergunning duurt tot Koningin nedag. De ambtenaar: „We hebben voor precies een half jaar toestemming verleend. Dat komt goed uit, want dan is er een kermis op het terrein en dan kan die container er na tuurlijk niet meer staan." De gemeente heeft plannen om het gebouwtje op het MOC- terrein in te richten voor de plantsoenendienst. Er komt schaft-, vergader- en kleedruim te voor de medewerkers van de dienst, maar voor het zo ver is, moeten B. en W. nog toestem ming verlenen. Directeur C. Groen verwacht het groene licht nog voor het einde van dit jaar. „Daarna gaan we verbouwen, ik denk omstreeks begin maart. Voor 1 januari 1994 hopen we er dan in te kunnen trekken." De Club van Polen moet het MOC-terrein leeg opleveren en heeft dus een extra reis naar Po len ingelast. Vandaag vertrekt een konvooi van zeven vracht wagens en drie personenauto's naar Wroclaw om er een zie kenhuis, een kindertehuis, een tehuis voor ontheemden en een klooster te voorzien van onder meer medicijnen, zeeppoeder en kleding. De club, die mo menteel vierhonderd leden telt, brengt de spullen bij de instan ties zelf, zodat niets aan de strijkstok blijft hangen. De hulp is volgens G. van der Wal hard nodig: „De winkels liggen vol, maar niemand kan iets kopen. De toestand in het land is erger dan ooit." wassenaar wilfred simons Het beheer van de gemeentelij ke sporthal aan de Wassenaarse Dr. Mansveltkade komt in parti culiere handen. De gemeente Wassenaar heeft een contract gesloten met het echtpaar E. van leeuwen en B. van Leeu- wen-Lobel over de exploitatie van het gebouw, dat voortaan 'Sporthal De Schulpwei' gaat heten. Beide partijen garande ren dat alle organisaties die de hal het afgelopen jaar gebruik ten, ook in de toekomst huurder kunnen blijven. „Voor de rest is de exploitant vrij om te doen en te laten wat hij wil", zegt direc teur openbare werken R. Bitter. Van oudsher verzorgde de ge meente de exploitatie van de hal, terwijl een pachter de kan tine beheerde. Toen deze er vo rig jaar mee ophield, nam Was senaar de hele verantwoorde lijkheid op zich. Over het jaar 1991 was sprake van een exploi tatietekort van 155.000 gulden. De gemeente vond dit veel te hoog; het tekort moest met ze ker 50.000 gulden dalen. Na veel, wikken en wegen werd uitein delijk besloten de exploitatie in handen te geven van een parti culier. „Een echte privatisering is het natuurlijk niet", zegt Bitter. „In dat geval geef je de zaak over en zeg je: 'doe ermee wat je wilt'. Zo werkt het hier niet: Van Leeuwen moet de Oranjevere niging en de zaalsportvereni gingen toegang geven op de uren waarop zij dat gewoon wa ren. Hij kan zijn omzet vergro ten door sporters te werven op de incourante uren." Van Leeuwen gaat ervan uit dat hem dat wel zal lukken. „Ik ben tennisleraar en ik ga probe ren les te geven in de ochtendu ren, als de zaal niet wordt ge bruikt. Hetzelfde geldt voor de zomermaanden. De meeste sporten gaan dan naar buiten. Ik denk die lege hal dan te kun nen vullen door 'bedrijfstoer- nooien' te organiseren: tennis, badminton, zaalvoetbal en vol leybal." Bovendien hoeft Van Leeu wen niet alle lasten van de ex ploitatie te dragen. De gemeen te heeft besloten om jaarlijks een bedrag van ruim 77.000 gul den voor haar rekening te ne men voor groot onderhoud en de helft van de energiekosten. Hiermee realiseert zij haar be zuinigingsdoelstelling ruim schoots. Ook heeft het gemeentebe stuur besloten om de entree, de kantine en de keuken van De Schulpwei te renoveren. Vol gens Bitter staat dit los van de 'privatisering': „Wij wilden dit toch al doen. De hal zelf is in goede staat, maar aan die ande re ruimten moet écht wat ge beuren. Het interieur van de kantine dateert uit de jaren '60. Het plafond is bruin van de rook en de keukeninrichting is in twintig jaar niet vervangen. Bovendien is er ook wel een beetje achterstallig onderhoud." De Wassenaarse Reddings Brigade dreigt in fi nanciële problemen te komen. Als de brigade niet tijdig maatregelen neemt, is er over vier jaar een tekort van 30.000 gulden. De extra kosten voor opleiding van nieuwe leden, het onderhoud aan de boten en motoren en de aanschaf van een nieuwe strandauto in 1994, worden als oorzaken genoemd. De vereniging heeft steeds rond kunnen komen zonder verhoging van de gemeentelijke bijdrage. Dat was mogelijk door bezuinigingen, het aan trekken van incidentele sponsors en contributie verhogingen. Om de bridage uit de rode cijfers te houden verhoogt de gemeente Wassenaar de jaarlijkse bijdrage van 37.000 gulden voor 1993 met 3500 gulden. Vanaf 1994 krijgt de vereniging een jaarlijkse bijdrage van 43.000 gulden. Ook de kosten om de strandauto te vervangen komen voor rekening van de gemeente. De vrachtwagens voor het transport zijn gisteravond door de vrijwilligers van de Club van Polen geladen. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19