65: DIGROS Geluidzones bij Schiphol 40.000 UNIEKE LEVENSMIDDELEN PAKKETTEN^ Nieuwe jeugd: veertigers op motors 'Grenswijziging Leiden en Oegstgeest voorbarig' Het Gesprek van de Dag 'Het zijn geen jongens die met een borreltje op even gaan joy-riden TGV op bestaand spoor bespaart 1,3 miljard Van der Vlist woest op Brinkman PvdA tegen opdeling Nederland VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 17 Golf GTI populair doelwit van professionele autodieven Snelle karretjes hebben i staanbare aantrekkingskracht op die ven. Dit weekeinde was het weer in Wassenaar raak waar een Volkswagen Golf GTI werd ontvreemd van een par keerterrein en gisteren verdween er een in Voorschoten. Vorige maand werden er in Wassenaar al drie exem plaren gestolen. Maar het is niet de enige plaats waar de GTI's niet meer veilig zijn. Politiekorpsen langs de hele kuststreek weten daarover mee te pra ten. De teller dit jaar is de 20 al ruim gepasseerd. En hoe er ook gesurveilleerd wordt, de diefstalen gaan door. Zo zijn in de ge meenten in de Duin- en Bollenstreek dit zomerseizoen meer mensen ingezet voor het zogenaamde autoproject. Maar geen enkele autodief kon worden aangehouden. Volgens H. Ruineman, hoofd justitiële dienst Noordwijk, waar al 12 Golf GTI's zijn gestolen, zijn met name in de kustplaatsen verschillende criminele groepen actief die zich op de Duitse auto's hebben toegelegd. Opvallend dat de aangiften vooral bin nen komen tijdens de vakantie, wan neer onze oosterburen de Nederlandse kust met een bezoek vereren. Trots ko men zij met hun puntgave Golf GTI hier aan en met de trein kunnen zij weer naar Duitsland terug. Een spoor van de dadergroep leidde een keer naar Amsterdam, waar een paar maanden geleden een deel van een gestolen Golf werd teruggevonden. Alleen de motor zat nog aan het chas sis. „En dat was", zo zegt Ruineman, „nu juist weer vreemd, want die was nog erg nieuw, had nog geen 6000 kilo meter gelopen." Het overblijfsel is nog wel nagezocht op sporen, maar recher cheurs konden niets vinden. „Zij heb ben keurig met handschoenen ge werkt. Dat zijn dus echt geen jongens die met een borreltje op even gaan joy- riden." Volgens de politie kunnen er met de Golf twee dingen gebeuren. Of de auto wordt 'gestript', wat wil zeggen dat alle onderdelen er vakkundig worden afge haald. Die gaan in de verkoop of wor den gebruikt bij de opbouw van een andere auto. Een andere manier is het 'omkatten'. Handige jongens lassen het kenteken van een wrak in het plaatwerk van een gestolen auto. Volgens woordvoerder J.H. van den Hoven van Volkswagendealer Kam steeg, is het niet vreemd dat uitgere kend de Golf GTI 'slachtoffer' wordt. „In de Golf-serie is dit het parade paardje. Vooral bij jongeren is de wa gen waanzinnig populair. Het punt is dat niet iedereen zich zo'n auto kan veroorloven. Voor velen blijft het een droom." Een korte samenvatting van de prijzen de woorden van Van den Hoven over de Golf GTI: de auto is niet te groot, heeft een sportief uiterlijk, is zeer wendbaar, maar vooral snel. Hoe snel? Zo'n 250 kilometer per uur is geen pro bleem. Volgens Van den Hoven is dit een van de redenen dat de GTI ook niet in de verhuur zit. Het is namelijk zó n uitzoekerij om te achterhalen van wie de bonnen zijn van snelheidsover tredingen. Dat van de auto's die hard rijden de Golf GTI, het vaakst wordt gestolen komt door de relatieve onherkenbaar heid. „Er rijden inmiddels in Neder land tienduizenden Golfjes. En of het een GTI is kun je er niet zo snel uitha len. Dat ligt bij een Ferrari wel even an ders. Die is veel te opvallend, daar krijg je geen koper voor", aldus Van den Hoven. Dat de Golf makkelijk te kraken is, ont kent Van den Hoven natuurlijk ten stelligste. Als een professionele auto dief een wagen echt wil hebben, krijgt hij hem ook. Alarminstallatie, stuurslo- ten, het helpt niets. „Hoe beter de be veiliging, hoe groter de inventiviteit bij het inbrekersgilde". Ook Ruineman van de Noordwijkse politie erkent dat de hedendaagse autodief van wanten weet. „Wij had den een keer zo'n jongen te pakken en vroegen hem eens een demonstratie te geven. Hij vroeg om een schaartje dat bij een bekend warenhuis is te krijgen. Echt, hij wurmde wat en binnen een mum van tijd had hij die auto zonder een krasje open." meindert van der kaal) Merk en type kans op aantal aantal totale diefstal ge (1 op:) stolen terecht terecht wagenpark Volkswagen Golf 109 2472 1116 45 269 461 Opel Kadett 174 3119 2260 72 542.903 Opel Ascona 203 789 591 75 160 179 Ford Fiesta 302 355 255 72 107.231 Ford Sierra 305 313 139 44 120 523 Opel Corsa 431 233 131 56 100.365 Ford Escort 427 595 296 50 253 958 Toyota Corolla 603 107 108 58 112.704 Mazda 323 640 188 119 63 120.351 Volvo 340 1763 58 33 57 102.225 (Jaar: 1990; Bron: CBS, CRI; Bewerking: SIBa) „Het imago dat de motorrijder het type langharig tuig is, klopt niet meer." foto henk bouwman Je bent al 45 en je wilt toch nog wat. Deze wat aangepaste Vero nica-slogan is van toepassing op steeds meer mannen die nog niet al hun wilde haren hebben verloren. Als laatste mogelijk heid om hun verloren gewaan de jeugd terug te halen, klim men zij op een motor. De veer tigers zijn over twee weken be slist ruim vertegenwoordigd op de Motor-RAI die van 28 okto ber tot en met 1 november wordt gehouden. Born to be wild. „Nou, nou," zegt de 45-jarige Leiderdorper Wim Fallaux twij felend. „Ik heb geen motor ge kocht omdat ik kamp met een midlife-crisis of zo. Ik ben vorig jaar met motorrijles begonnen omdat een vriend van mij mijn kop daarover gek zeurde. Hij rijdt al van kinds af aan motor en heeft mij eindelijk zover ge kregen. Nee, het was niet om er weer eens bij te horen." Fallaux rijdt dus sinds kort met een groep tijdens de weekein den over Gods wegen. „Heel rustig aan dus hè. Niet scheu ren, niet jakkeren over de rijks weg. Maar wel binnendoor, langs mooie plaatsen. Die toer tochten zijn dolle pret, heerlijk. Ik weet nu wat ik in al die jaren heb gemist", beweert Fallaux. In de motorclub is hij terecht gekomen via zijn vriend. „Waarom niet alleen? Alleen is maar alleen. De gein van in zo'n groep rijden is dat je op een ge geven moment ergens gaat kof fie drinken. Dan kun je effe met elkaar praten, over motorrijden of over wat je onderweg hebt gezien. De club groeit ook nog steeds. Er is elke keer weer ie mand die vraagt of hij mag meerijden." Het klinkt ons niet bepaald enerverend in de oren. Maar volgens Fallaux krijg je op de moter toch dat ongrijpbare ge voel van vrijheid. „Dat is mis schien een cliché, oké, maar het is wel waar. Je bent nergens aan gebonden. Files rij je links en rechts voorbij. Dat hoort wel niet, maar iedereen doet het. Motorrijden werkt verslavend." Op dit moment loopt het sei zoen volgens Fallaux eigenlijk een beetje op zijn einde. Het weer wordt ook wel erg slecht. „Ik zet hem binnenkort ergens op stal en dan gaat de deken er over heen. Pas in het voorjaar halen we hem daar weer weg. Dan poetsen we hem net zo lang dat wij onze haren daarin kunnen kammen." Een van de mensen die de nieu we belangstelling als eerste op merkte was Leidenaar Jos Nieu- wenburg. Toen hij drie jaar ge leden bij Het Motorhuis als eer ste begon met de verhuur van motoren, verklaarde 'heel auto- verhurend Nederland' hem voor gek. In die business was geen droog brood te verdienen, zo luidde het oordeel. Nu wordt het voorbeeld van Nieuwenburg in heel Nederland gevolgd. In vier vestigingen van Multirent rijden nu in totaal bijna 40 mo torfietsen rond. „Iedereen voorspelde dat ik er de grootste narigheid mee zou krijgen, zoals diefstal en schade door ongelukken. Maar die mensen hadden een heel ver keerd beeld van de motorrijder. Die dachten aan het type lang harig tuig, maar dat is een imago dat niet meer klopt", ver telt Nieuwenburg, zelf ook ge dreven berijder van de motor. De verhuurder denkt dat twee oorzaken aan de revival ten grondslag liggen. De verkeers drukte en de mooie zomers. „Op een motor ben je zo de stad uit en schiet je langs de fi les. Dat scheelt voor sommigen zeeën van tijd. Voor de toerrij ders geldt weer dat de zomers de laatste paar jaar geweldig waren. Dat is heel belangrijk, want met slecht weer verhuur ik helemaal niets." Maar het is ook een beetje een modegril, zo erkent Nieuwen burg. Regelmatig melden zich bij hem goed in het pak zitten de mannen die met een zaken relatie even gaan toeren. En be talen met een creditcard. Som migen van deze yuppen melden zich met hun spik splinternieu we Harley Davidson ook nog eens aan bij een heuse motor club. Kosten van zo'n fiets? Een slordige 25 ruggen en dat is toch geen geldvoor een veerti ger die zich nog eens jong wil voelen. Rechter wil snel duidelijkheid Het rijk moet binnen een maand beginnen met de proce dures voor het vaststellen van geluidzones rondom Schiphol. Daarmee moet vast komen te staan tot welke afstand van de luchthaven er niet mag worden gebouwd, gewerkt en gewoond. Dat heeft de Haagse rechtbankpre sident Van Delden gisteren bepaald. den haag leen de procedures in werking te stellen, waarna pas na onbe- f)aalde tijd een definitieve ge- uidszone hoeft te worden vast gesteld. Van Delden vindt dat de staat de definitieve geluids zones al lang had kunnen vast stellen, omdat de wettelijke ver plichting daartoe al bestaat sinds 1 oktober 1979. „Ander zijds is het redelijk de Staat nu te bevelen deze definitieve ge luidszones binnen één jaar vast te stellen," concludeert Van Delden. De in de uitbreidingsplannen van Schiphol genoemde termijn om in 1995 geluidszones vast te stellen moet volgens hem eer der als een uiterste termijn dan als een streefdatum worden ge- De rechter deed uitspraak in een kort geding aangespannen door de gemeente Aalsmeer. Dat dorp kan niet met de bouw van nieuwe woningen beginnen zolang niet duidelijk is welke af stand er tot de luchthaven moet worden bewaard. Aalsmeer eiste onder meer het vaststellen van een definitieve geluidszone binnen één jaar, maar de rechtbankpresident wees deze eis af. Ook de vraag van Aalsmeer om het nu gel dende beleid met tijdelijke ge luidszones en het voor woning bouwplannen aanhouden van de geluidscontouren heeft Van Delden allemaal afgewezen. Daardoor hoeft de staat nu al- den haag/leiden Als de hoge-snelheidstrein (TGV) over het bestaande tracé gaat rijden, wordt 1,3 miljard gulden bespaard. Een dergelijk bedrag zou gemoeid zijn met de aanleg van een nieuwe railsver binding dwars door het Groene Hart. De besparing blijkt uit een onderzoek dat de gemeente Den Haag en de Haagse Kamer van Koophandel hebben laten Voordeel voor de gemeente Den Haag is dat de TGV de resi dentie zou aandoen. De ge meente Leiden is fel gekant te gen het gebruik van de bestaan de lijn. Dat zou betekenen dat Leiden de flitstrein over zijn grondgebied krijgt. Gedeputeerde Van der Vlist Als de hoge-snelheidstrein ten noorden van Rotterdam over bestaand tracé gaat rijden, kost een treinreis van Parijs naar Amsterdam slechts tien minuten meer tijd in vergelij king met de aanleg van een tra cé door het Groene Hart. Vol gens het onderzoek dat nu is uitgevoerd zijn de aanpassingen op het Randstadtracé die in het kader van Rail 21 worden uitge voerd, voldoende om de trein een snelheid van 160 kilometer per uur te laten rijden. De NS en het ministerie van verkeer en waterstaat stellen momenteel aanbevelingen op ten aanzien van de keus voor een tracé. Het kabinet zal naar aanleiding daarvan nog dit jaar besluiten De opbrengst (na B.T.W.) is geheel voor de bouw en inrichting van logeerruimte voor ouders, direct naast de intensive-care van het Sophia Kinderziekenhuis. TOTALE WINKEL WAARDE RUIM Twijfel over opcenten provincie leiden/oegstgeest» Gedeputeerde Staten vinden het voorbarig om te praten over grenswijzigingen tussen Leiden en Oegstgeest. Liever proberen ze in overleg met gemeenten de woningproblemen op te lossen. Zo reageerde PvdA-gedeputeer- de Van der Vlist gisteren op de suggestie van zijn statenfractie om Leiden een stuk Oegstgeest te geven. Daarop zou Leiden woningen voor zijn woningzoe kenden kunnen bouwen. Vindt de PvdA-fractie dat het overleg veel te lang duurt en veel te weinig oplevert, Van der Vlist heeft nog hoop. Hij wees op de regio Gouda, waar de plannen langzaam op gang kwamen, maar nu toch con creet worden. In een motie roepen de oppo sitiepartijen Groen Links, CDA, SGP, RPF en GPV Gedeputeerde Staten op om binnen een jaar duidelijk te maken waar de re gio Leiden-Katwijk de wonin gen kan bouwen die 'op langere termijn moeten voorzien in de woningbehoefte'. Volgens Van der Vlist is het provinciebestuur dat toch al van plan, zodat het eind volgend jaar weet welke wijzigingen nodig zijn in de nieuwe streekplannen. PvdA-fractieleider A. Peters vond deze toezeggingen onvol doende. Hij wil over twee we ken, bij het afronden van de be grotingsbehandeling, opnieuw bekijken of onwillige gemeen ten snel aangepakt kunnen wor den. Het is nog maar de vraag of de*Zuidhollandse automobilist het ko mende jaar twee gulden extra kwijt is aan provinciale opcenten, zoals voorgesteld door het college van Gedeputeerde Staten. Oppositiepartijen als CDA en SGP voelen niets voor zo'n verho ging. De J*vdA steunde als enige het collegebeleid, terwijl het Groen Links niet ver genoeg gaat. De oppositiepartij wil in 1993 geen twee maar drie gulden meer vragen van de automobilist. Slaande ruzie om Brinkman. Dat hadden CDA en PvdA gistermiddag in het provinciehuis bij de behandeling van de provinciale begroting. PvdA-gedeputeerde Van der Vlist was boos dat Brinkman in een speech van deze week de vloer aanveegde met het bestuur van Zuid-Holland. Brinkman sprak over de miljoenentekorten bij de bodemsanering en de vuilverbranding. „Iedereen heeft er boter of het hoofd, zodat ge lukkig niemand weghoeft", zei hij daarover. Over deze kwesties blies het CDA in provinci ale staten aanvankelijk hoog van de toren en dreigde met moties van wantrouwen. Toen puntje bij paaltje kwam, bleven dergelijke mo ties bleven echter uit. De bewuste provinciebe stuurder vindt het dan niet zuiver om er een 'prominent politicus vanuit de zijlijn wat van te laten zeggen'. Zeker niet als zijn partijgenoten in de staten uiteindelijk zelfs tevreden waren over het gevoerde beleid. Van der Meer, voorzitter van de CDA-staten- fractie, beloofde te onderzoeken hoe het is gelo pen met de speech van Brinkman. Geen reparatie politieauto's De rijkspolitie district Den Haag heeft geen geld meer om kapot te auto's te laten repareren. Het budget voor 1992, een kwart miljoen gulden, is op. Zeven van de 110 politieauto's staan daardoor stil. De ene auto van politiepost Zevenhuizen is ook stuk. Dat heeft tot gevolg dat de agenten daar het werk nu per fiets en te voet moeten doen. De auto's worden pas na 1 ja nuari gerepareerd. Volgens woordvoerder Ries Colijn van het districtsbureau is het 'geen ramp' dat de auto's stil staan. „Meer politie op straat bereiken we nu door de agenten er op de fiets op uit te sturen." Het ge beurt eigenlijk elk jaar dat de laatste reparaties niet meer kunnen worden uitgevoerd. Oorzaak van het tekort aan geld is volgens Colijn de vreem de verzekeringsregeling. De po litie is verzekerd via het minis terie van financiën. De rekenin gen van de garage worden be taald door de politie. Als de schade te verhalen is op derden, strijkt het ministerie de verzeke ringsgelden op. „Zo blijft er dus weinig geld voor ons over." Gedeputeerde Van der Vlist: hoop dat overleg tussen gemeenten over woningbouw resultaten oplevert. foto wim diikman De J^rdA is tegen het CDA-plan voor een opdeling van Neder land in 25 regionale besturen, waarbij de provincie als be stuurslaag vervalt. De sociaal democraten willen voorlopig slechts regionale besturen in stellen rond de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Noord- en Zuid-Holland en Utrecht moe ten dan opgaan in een Rand stadprovincie. Een werkgroep van de Wiardi Beckmanstichting, het weten schappelijk bureau van de PvdA, schrijft dit in een discus siestuk voor de partij. Minister Dales (binnenlandse zaken) ontving het stuk gistermiddag van haar partijgenoten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17