Woningpunten houden waarde Buurt gesterkt in verzet tegen komst vuilfabriek Geen onderzoek in adoptiedrama Lisse Leiden Regelrechte afgang CDA en WD Eenvoudige nieuwbouw aan Morsweg Leidenaar raakt licht gewond bij vechtpartij Ir VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 15 Wethouder stelt overgangsregeling bij 'Doekje voor het bloeden wim koevoet „Een doekje voor het bloed en". Veel meer stelt een overgangsregeling voor wo ningzoekenden met veel punten niet voor, vindt PvdA-raadslid R. Hillebrand. Hij kwam gisteravond in de raadscommissie met een cij fervoorbeeld op de proppen. Hillebrand rekende voor dat er jaarlijks zo'n 1000 hui zen beschikbaar komen. Vol gens het huidige puntensys teem zijn tussen vandaag en volgend jaar 2650 woning zoekenden aan de beurt voor een woning. Om al deze mensen te helpen is dus 2,5 jaar nodig. „Het moet nu toch duide lijk zijn dat langdurig wo ningzoekenden helemaal niet zo erg gebaat zijn bij een overgangsregeling. Ze kun nen beter direct meedoen met het nieuwe systeem met advertenties in de woning krant. De kans is groot dat ze eerder aan de bak komen en een woning krijgen die ze wél willen", aldus Hille brand. Woningzoekenden blijven in het toekomstige woonruim- teverdeelsysteem profiteren van het aantal punten dat ze hebben opgebouwd in het huidige systeem. om twee systemen naast elkaar te hanteren. Bij een volwaardige overgangsregeling ontstaat bo vendien het grote probleem dat er van het toch al schaarse aan bod van woningen nog maar een heel klein deel overblijft om mee te adverteren. Alternatief Van Rij heeft ook nog een alter natief achter de hand. Dat komt erop neer dat een aantal wonin gen gedurende een bepaalde periode wordt gereserveerd voor woningzoekenden die in de bestaande regeling binnen een jaar een huis zouden heb ben gekregen. Voor deze variant bestaat echter veel minder en thousiasme. Van Rij zelf voelt ook meer voor zijn eerste idee. Van Rij zegde de gemeente raad een notitie toe over zijn plan. Die wordt op 5 november behandeld. In dat stuk komt on der meer te staan welke van de tienduizend woningzoekenden hun punten mogen 'meene men' naar het nieuwe systeem en hoe lang deze regel geldig blijft. Ook wordt daarin duide lijk gemaakt wat nu precies de consequenties van het plan zijn voor de kansen van andere kan didaten. Volgend jaar wordt een nieuw systeem ingevoerd waarbij wo ningzoekenden moeten reage ren op advertenties van be schikbare woningen. Het aantal jaren dat de woningzoekende heeft geleefd in het huis dat hij achterlaat, speelt een belangrij ke rol bij de toewijzing van een nieuwe woning. Wethouder Tj. van Rij (PvdA) lanceerde gister avond in de raadscommissie volkshuisvesting het idee om bij deze zogenaamde bewonings- duur het aantal punten op te tellen dat woningzoekenden in het huidige systeem hebben be haald. Van Rij komt hiermee voor een belangrijk deel tegemoet aan de wens van SP, D66 en Groen Links. Die vragen al ge ruime tijd om een overgangsre geling. Ze vinden het niet eerlijk dat ingeschreven woningzoe kenden per 1-1-1993 al hun punten kwijtraken en daardoor de slag om een woning kunnen verliezen van een kandidaat die zich nooit heeft laten inschrij ven. De wethouder heeft liever geen 'echte' overgangsregeling. Nadelen zijn volgens hem on der meer dat het ingewikkeld is De overgangsregeling voor wo ningzoekenden leidde gister avond in de raadscommissie tot een felle aanvaring tussen D66 en Groen Links enerzijds en CDA en WD anderzijds. L. Driessen (WD) en C. Kramp (CDA) werden ervan beschul digd dat zij in een tijdsbestek van twee maanden drie keer volslagen van mening zouden zijn veranderd. Langenberg (D66) en Laurier (Links Leiden) herinnerden eraan dat CDA en WD in augustus nog pleitten voor een overgangsregeling. Gisteravond echter wezen de twee alle ideeën hierover van Laurier en Langenberg van de hand. Bij nader inzien waren ze 'principieel' tegen een over gangsregeling geworden, zeiden ze. Maar na Van Rij's pleidooi voor een zekere voorrang voor leiden De bouw van 25 appartementen aan de Morsweg locatie. Eerder waren er plannen om er 19 luxe flats van naast roeivereniging Njord vordert gestaag. Volgend jaar rond de drie ton te bouwen. Het zeer opvallende bouw- is het project - vier verdiepingen hoog - gereed. De wo- plan was gemaakt door het Amsterdamse bureau Alberts ningen kosten per stuk bijna twee ton. Het ontwerp van en Van Huut die ook verantwoordelijk was voor het NMB- architectenbureau Jan Splinter was het tweede voor deze gebouw ('de Smurfenburcht') in Amsterdam. Voor die wo- ïingen bleek echter geen interesse zodat is volstaan met ;en eenvoudiger en minder in het oog springend ontwerp. woningzoekenden met veel punten, veranderden ze ander maal van mening. „Een regelrechte afgang voor het CDA en de WD", aldus Laurier. Driessen (WD) vindt niet dat ze van draaikonterij kan worden beschuldigd. „Sommi gen blijven altijd maar steken in hun gedachtengang. Ik niet, ik laat me overtuigen door argu menten." Bij een steekpartij in de He renstraat is vannacht een 25- jarige Leidenaar licht gewond geraakt. Een 24-jarige plaats genoot is door de politie aan gehouden. Beide personen kregen omstreeks één uur ru zie over enkele duizenden gul dens die de oudste van de twee aan de ander had ge leend. Als onderpand had de 25-jarige een auto gekregen die de 24-jarige gisternacht te rugeiste. De 25-jarige weigerde dat omdat hij zijn geld nog niet had teruggekregen. De ru zie mondde toen in een vecht partij uit. LEIDEN WIM WEGMAN Staatssecretaris Kosto wijst verzoek PvdA-kamerleden af Staatssecretaris Kosto (justitie) weigert een onderzoek in te stellen naar de handelwijze van de raad voor de kinderbescher ming te Haarlem. De kamerle den Van der Burg en Vliegent- hart (beiden PvdA) hadden daarom gevraagd naar aanlei ding van een rechtszaak tegen een vrouw uit Lisse, die onlangs tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld voor mishandeling van haar twee Ethiopische pleegkinderen. De kamerleden vroegen zich af, hoe het moge lijk was dat de raad positief heeft geadviseerd over een tweede adoptie, nadat het eer ste kind was overleden. Volgens Kosto zijn alle proce dures in dit geval zorgvuldig na geleefd. De raad heeft, meldt Kosto, in 1989 een gebruikelijk gezinsonderzoek ingesteld, toen het gezin een verzoek deed tot het opnemen van een eerste pleegkind. Het onderzoek resul teerde in een positief advies, waarna het Ethiopisch pleeg kind in het gezin is opgenomen. Dit kind is in 1989 overleden, nadat het volgens de ouders van de trap was gevallen. Medisch onderzoek wees uit, dat het kind last had van bloedstol- lingsproblemen. Een in dit soort gevallen gebruikelijk politie-on- derzoek leidde tot geen andere conclusie dan dat er sprake was van een tragisch ongeval. Nog datzelfde jaar vroegen de ou ders versneld in aanmerking te mogen komen voor de opname van een tweede buitenlands pleegkind. De Haarlemse raad voor de kinderbescherming heeft ver volgens begin 1990 een nieuw onderzoek gedaan. De raad concludeerde dat het beter was te wachten met de opname van een tweede pleegkind, totdat het gezin de dood van het eer ste kind beter zou hebben ver werkt. Om die reden is het tweede pleegkind pas in 1992 in het gezin geplaatst. Daarmee is volgens Kosto voldaan aan de normen van zorgvuldigheid, die in zo'n geval gehanteerd moe ten worden. Wethouder Hans de la Mar ver trok gisteravond tevreden van de door de wijk zelf georgani seerde informatiebijeenkomst over de geplande vuilfabriek in Leiden Zuid-west. Hoewel het verzet tegen zijn plan er aller minst door is geluwd, hebben de wijkbewoners hem met de avond toch een flinke dienst be- „Deskundigen hebben er nog eens duidelijk uitgelegd dat in de milieu-effect rapportage, die nu wordt gemaakt, heel goed wordt gekeken naar alle risico's en eventuele overlast van de in stallatie. Dat zou ik hen ook kunnen vertellen. Misschien had ik er zelfs wel dezelfde des kundigen bijgehaald, maar dan denkt iedereen: dat zijn lui van De la Mar. Die moeten we dus niet geloven. Nu heb ik het idee dat de mensen in Zuid-west een beetje zijn gerustgesteld." Verder had De la Mar weinig reden om vergenoegd op de in formatie-avond terug te kijken. De Stichting Stop Vuilverwer king Voorschoterweg had drie deskundigen uitgenodigd die het plan voor de vuilfabriek te gen het licht hielden en als te riskant verwierpen. Het idee op zich was mis schien het proberen waard, zo luidde grof samengevat hun conclusie, maar niet op een een plek dichtbij een woonwijk. De fabriek draait volgens een niet of nauwelijks beproefde metho de, dus je weet nooit precies wat voor narigheid je afroept over de buurt. Risico Het raadslid P. Klück (CDA), die samen met zijn WD-collega A. Geertsema tijdens de bijeen komst zijn zegje mocht doen, brandde zijn vingers niet aan het onderwerp. De CDA'er meldde kort maar krachtig dat hij geen enkele uitspraak wilde doen zolang de milieu-effect rapportage (mer) er nog niet is. Geertsema ging op de toer van de milieu-deskundigen en vroeg zich hardop af of de gemeente niet een veel te groot risico nam door zo'n 'experimenteel' ding vlak bij Leiden Zuid-west neer te zetten. Hoewel de informatie-avond nuttig was, zullen de kleine 200 bezoekers waarschijnlijk niet met een veel groter begrip van de vuilverwerking naar huis zijn gegaan. De experts doorspekten hun betogen nogal eens met termen als 'anaerobe proces sen', NMP-plus criteria en an dere zaken die wellicht niet da gelijks in de Zuidwester huiska mers worden besproken. De duidelijkheid werd er niet groter op toen ze bovendien enkele keren met elkaar in de clinch gingen over feiten en oplossin gen. Of onzin verkondigden, zoals het raadslid Geertsema met cij fers en al aantoonde. Een des kundige had opgemerkt dat de vuilfabriek onnodig was omdat de vuilverbranding AVR plek zat heeft voor het I^eidse vuil. „Ik ben maar een leek, maar dit klopt niet." De herfst is begonnen. Na de mooiste zomer van de eeuw waaien er nu gure winden en is de verkoudheid weer volksvijand nummer 1. In de Havikshorst is het ook koud, want de verwarming doet het niet. De woningbouwvereniging is koortsachtig op zoek naar een oplossing. Een slachtoffers in de flat is mevrouw I Lakerveld van nummer 115 op de vierde en hoogste etage. Ze is slecht ter been. Overdag blijft ze maar in de keuken, nog de warmste plek in het huis. De radiator doet het daar ook niet maar de buizen van en naar het apparaat zijn tenminste roodgloeiend, 's Avonds zit ze met dikke sokken aan en een plaidje om tv te kijken of gaat ze zich warmen bij haar schoonzus die Haar zoon spreekt er schande van: „Op 15 september zou alles in orde zijn. Dat is de datum waarop jaarlijks de ketels aangaan. Maar de verwarming doet het nog steeds niet. In september was het weer nog prima en als dat nu ook nog zo was, hadden we niet geklaagd. Maar nu is er 's nachts al nachtvorst. Ik heb het Leidsch Dagblad gebeld, het zondagskrantje en de Telegraaf, en ze komen allemaal", aldus een strijdbare Lakerveld. Wintersport Zijn moeder zit ook nog met een ander probleem met be trekking tot de (warmte)bron van ergernis: „We betalen 90 gulden stookkosten, maar daar hebben we dus nog niets van gezien. En het is al zo koud dat we gisteren voetbal hebben zit ten kijken met de jassen aan. We zijn best tevreden dat de flats zo zijn opgeknapt. Maar op dit moment heb ik een hekel aan mijn huis." De gebeten hond in de ogen van moeder en zoon Lakerveld is woningbouwvereniging De Sleutels: „We worden van het kastje naar de muur gestuurd. Meneer Jansen zegt dat we me neer Pieterse moeten hebben en meneer Pieterse zegt weer het omgekeerde. En dan zit me neer Jansen weer in vergade ring. En dat is dan dezelfde wo ningbouwvereniging waar als je een gulden huur te weinig be taalt ze de volgende dag al een deurwaarder op je dak sturen", zegt de zoon. Wintermaand Maar moeder heeft al wat wél informatie weten los te peute ren bij de Sleutels: „Ze geven 's Avonds zit mevrouw Lakerveld met dikke sokken aan en een plaidje voor de tv. foto wim dijkman hun fout toe en zeggen dat we nog even geduld moeten heb ben. En ze hebben ons verze kerd dat er aanstaande week einde verwarming zal zijn." Maar haar zoon heeft geen ver trouwen in deze toezegging: „Als het nu opeens in twee da gen geregeld kan zijn, wat heb ben ze de afgelopen 28 dagen dan zitten dóen?. Ik weet ook wel dat er ontluchtingsproble- men zijn. En dat dat naarmate je hoger woont het probleem groter wordt. Maar toch deugt het voor geen meter." Hoofd technische dienst Wil- bert de Wilde van de Sleutels trekt ruiterlijk het boetekleed aan: „Twee jaar geleden hebben we besloten om met de stads verwarming te beginnen. De eerste fase bestond onder meer uit het aansluiten van de Ha vikshorst. Dat had inderdaad in september moeten gebeuren. Maar er bleken inregelproble men te zijn. Het is moeilijk om 'balans' in de toevoer te krijgen. De 'geleerden' zijn er druk mee doende en wij zijn bezig om een brief aan de bewoners te sturen waarin alles wordt uitgelegd", aldus De Wilde. Wintertijd De technische leider heeft goed nieuws en slecht nieuws voor de bewoners: „Als er geen warmte is ontvangen hoeven de bewoners daar ook niet voor te betalen. Dat lijkt me duidelijk. Maar als je me vraagt wanneer het geregeld is, moet ik het ant woord schuldig blijven. We doen er uiteraard alles aan. Dus laat ik zeggen: zo snel moge lijk." Maar zoon Lakerveld blijft de pest in hebben dat zijn moeder in de kou zit: „Het is simpel. Het energiebedrijf levert, en de woningbouwverenigingmoet gewoon regelen dat het doorge voerd kan worden. De flats zijn buiten voor tonnen verspijkerd maar daar schiet je binnen niets mee op Inmiddels heeft de Sleutels wel besloten om noodmaatregelen te treffen. E. van Kaam van de woningbouwverenigingmeldt daarover: „Bij de huismeester komen kacheltjes te staan en die kunnen mensen die erg veel last van de kou hebben, komen ophalen. Zo hopen we het ern stigste ongerief te verhelpen want wij zitten er ook mee in onze maag." (LL). Roy Klopper en Loman Leefmans tel: 071-161418 VRUETIJD Percussie In het Statshuys aan de Bree- straat wordt op 17 oktober een percussie-workshop gehouden. Het gaat om zowel Latin als Afrikaanse muziek op djambe's, conga's en andere slaginstru menten. De workshops begin nen 's middags om twee uur. Deelnemen kost 7 gulden 50. 's Avonds is er vanaf acht uur een presentatie van de resultaten. Tel. opg. 071-130983 (Erik). Koopjesmarkt Buurthuis 't Spoortje en Carna valsvereniging de Spoorbum- pers houden op zondag 18 ok tober een koopjesmarkt. De markt vindt plaats van tien tot zes uur in 't Spoortje, Bernhard- kade 40 in Leiden, AGENDA Smalfilmliga De Leidse Smalfilmliga houdt op maandag 19 oktober een werkavond voor montage van video en filmfragmenten. Naast leden ook belangstellen den welkom. Aanvang half acht in Wijkcentrum 'Aktief, Berla gestraat 2, Leiden. Werkgelegenheid De Stichting Werkgelegenheid Leiden (SwL) start met twee cursussen voor allochtonen die een eigen bedrijf willen begin nen. 'Eigen bedrijf in Neder land' begint op maandag 2 no vember, 'boekhouden' vanaf dinsdag 27 oktober. Inl. bij SWL, Evertsenstraat 99, Leiden. Tel. 071-219811 (José ten Kroode).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15