Leiden Regio 'Zonder garage geen Sleutelhof Goudkustje voor bankovervallers tfiiiun i Vier jaar geëist voor moord in Herenstraat 'Geen pauze, maar meteen 'Ik durf er niet meer langs' Kamsteeg VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 Golf /t -j De Golf GTI is zeer I in trek bij autodie ven. „Vooral bij jongeren is de wagen waanzinnig populair", aldus de politie N IEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) Winkeliers stellen voorwaarden aan komst nieuwe zaken Het winkelcentrum Sleutelhof mag er alleen komen als er ook een parkeergarage bij wordt gebouwd. Dat liet een aantal winkeliers van de Breestraat gisteravond weten tij dens een bijeenkomst over het bouwproject aan de Aal markt. ,,Luxe winkels lokken luxe klanten. En die komen niet met de bus", betoogde mevrouw Boon, een van de winkeliers. leiden loman leefmans Of zij hun zin krijgen is nog on duidelijk. Niet alle politieke par tijen hebben hun standpunt al bepaald over de vraag of de vierde Leidse parkeergarage aan de Aalmarkt kan komen. Groen Links en D66 zijn tegen, omdat de Aalmarkt ligt in het gebied dat autovrij wordt gemaakt. De WD is vóór, en CDA en PvdA denken nog na. Breestraat-ondernemers be toogden dat een parkeergarage in het centrum van de stad nu al bittere noodzaak is. „Die par keergarage is er sowieso nu al nodig voor de Stadsgehoor zaal", benadrukte de heer Era dus. Hij kreeg onder meer bijval van J. van der Berg, die optrad namens het grootste winkelbe drijf in Leiden, V D. Bijenkorf Boetiekhoudster Rijksen zei dat de Bijenkorf niet wil meedoen omdat 'de gemeente geen goe de bereikbaarheid kan verzeke ren'. „Moet dat niet toch eens geregeld worden?", vroeg zij zich af. Dit gerucht werd van ochtend ontzenuwd door wet houder J. Walenkamp van eco nomische zaken en door een woordvoerder van MBO in Am sterdam, de projectontwikke laar voor de Sleutelhof. Volgens Walenkamp heeft het concern aan het einde van de jaren tachtig wel serieus geke ken naar een mogelijke vesti gingsplaats in Leiden, maar is daarna totaal geen sprake meer geweest van enige belangstel ling. „De enige plaats waar waarschijnljk nog een Bijenkorf komt is Maastricht." Ook MBO ontkent contact te hebben met de Bijenkorf. „Ik zou ook heel verbaasd zijn als ze een Bijen korf in Leiden willen vestigen", zegt de woordvoerder. Werkgroep De gemeente heeft omwonen den en winkeliers gevraagd zich te verenigen in een werkgroep die als overlegpartner kan op treden bij de realisatie van de Sleutelhof. Dat project behelst het opnieuw inrichten van het gebied tussen Stadsgehoorzaal en V D met 'hoogwaardige' winkels en culturele instellin gen. Tien betrokkenen werden be reid gevonden in de nieuwe werkgroep plaats te nemen. Zij komen eens in de maand bijeen om de voortgang van het pro ject op de voet te volgen. Defi nitieve besluiten over de Sleu telhof worden in april van het volgend jaar verwacht. Een aan te trekken stadsarchitect gaat eerst uitzoeken wat nu precies mogelijk is op de paar honderd vierkante meter aan de Aal markt. Buschauffeurs komen tijd te kort door opstoppingen leiden emiel fangmann Pas halverwege de Haagweg be gint het .stelletje in de NZH bus argwaan te krijgen. Stapten ze bij het NS-station op lijn 30 om snel naar de winkels in het centrum te gaan. Zitten ze al tien minuten in een bus, die maar langzaam opschiet. En dan rijdt die ten slotte ook nog dat centrum uit. Buschauffeur Jan Padding helpt hen uit de droom. „Nee, ik ga niet door het centrum, de bus wordt omge leid omdat de Blauwpoortsbrug is afgesloten." Weten zij veel. Dus stappen ze maar snel uit om in de stromende regen terug te lopen. Het is deze donderdagavond Paddings eerste dienst op lijn 30 Oegstgeest-Voorschoten. De Noordwijkse chauffeur heeft nog geen ervaring met de op stoppingen in de stad van de laatste dagen. Die heeft Anne- mieke van de Meeberg wel. Ko mend van haar werk neemt ze over zessen altijd deze lijn van het station tot de Boshuizerka- de. „Fietsen? Ja, vroeger. Maar er zijn er drie van me bij het sta tion gestolen." Maandag deed de Leidse in de avondspits ruim een half uur over een busrit die normaal zeven minuten in be slag neemt. Dinsdag ging het iets sneller. En donderdag duurt de rit zo'n klein kwartier. Daar bij zit de stremming vooral op het stuk waar de Morssingel Buschauffeur Jan Padding: „Nee, ik ga niet door het centrum.' de Morsweg. Als de bus eindelijk door kan rijden, zakken even verderop weer de spoorbomen. Padding merkt zelf hoeveel vertraging hij heeft opgelopen als hij ten slotte bij het keerpunt station De Vink aankomt. Eén passagier stapt in. „Nor maal kan ik hier zes, zeven mi nuten pauzeren", zegt Padding. „Nu moet ik meteen doorrij den." Terug naar Leiden-NS gaat over het Noordeinde heel wat sneller. Op de Prinsessekade en bij Molen de Valk is er er nau welijks oponthoud. Maar dat komt ook door de regen, die weinig kooplustigen naar de FOTO HIELCO KUIPERS winkels trekt. Bij het station wordt de bus weer volgeladen met mensen die naar Oegst geest willen. Koffiepauze In de meldkamer van de NZH op het Stationsplein heeft halte chef Bert Dijkstra er begrip voor dat niet alle passagiers op de hoogte zijn van de wijzigingen. „Is gewoon logisch, het is ten slotte geen drie oktober. Neem de Breestraat. Daar is nu een richtingsverkeer voor bussen vanaf de kant Korevaarstraat. Ondanks de borden zie je in de Breestraat toch mensen aan de verkeerde kant staan wachten.' Volgens Dijkstra is het aantal vertragingen donderdag groter dan woensdag. Om zeven uur komt er een melding. Een bus van lijn 43 die om vijf over ze ven in de Merenwijk moest zijn. staat nu pas op de Jan van Houtkade. Even later meldt de chauffeur hoe hij de vertraging wil oplossen. In de Merenwijk laat hij zijn rondje deels zitten. Dijkstra: „Hij neemt dan tegelijk de mensen mee van de haltes aan de overkant van de weg, die eigenlijk later aan de beurt zijn. Die hoeven alleen maar even over te steken, en dan is de bus voor hen op tijd." Uiteindelijk arriveert de bus uit de Merenwijk acht minuten te laat op het station. „Maar die vertraging loopt de chauffeur met zijn koffiepauze weer in. Die wordt korter, zodat hij weer op de normale tijd kan vertrek ken", zegt Dijkstra. Volgens de halte-chef doen alle chauffeurs dat deze dagen zonder morren. „Ze leveren pauzetijd in. omdat ze dat voor de passagiers over hebben. Als je in het openbaar vervoer werkt, doe je dat voor de mensen. Anders hou je het hier ook niet lang uit." Opnieuw overval in winkelcentrum Zuid-West Boerenmarkt van start leiden Voor het stadhuis wordt op maandag 2 november de eerste Leidse boerenmarkt gehouden. Daar worden uitsluitend onbespoten biologische produkten aangeboden. De markt, van af 11.00 uur geopend, wordt om 13.00 uur geopend door de Leidse Groenen. De markt wordt op alle maandagen in novem ber gehouden. Wanneer het een succes is, zal ook na november een dergelijke markt worden gehouden. Voorronde Play-back-festival leiden In het restaurant van zwembad De Zijl aan de Paramari- bostraat wordt zondagmiddag de tweede voorronde van het Leids Mini Play-back festival gehouden. Het festival begint om twee uur. Deelnemers (tot 15 jaar) kunnen zich voor half twee aanmelden. emiel fangmann Hij is nóg angstig en duizelig. De 16-jarige scho lier die woensdagavond drie uur buiten kennis lag in het verlengde van de Marnixstraat bij de ingang van het Noorderpark. Onbekenden sloe gen hem bewusteloos, alvorens hem te beroven. Gisteren is hij maar niet naar school gegaan. „Morgen weer wel, het viel nogal mee. Maar die nacht heb ik niet geslapen." De jongen, die ano niem wil blijven, denkt 'te zijn gevolgd' voordat hij werd aangevallen. „Ik hoorde stemmen ach ter me." Vlak daarop werd hij van zijn fiets ge trokken en kreeg een klap op het hoofd. Drie uur later kwam hij bij bewustzijn. Met twee bulten op zijn hoofd en een zeer been. „Ik lag van de weg af, in het zand, tientallen meters verderop, in de buurt van het meertje in het park. Er moet daar niemand zijn langsgeko men. Ik durf er 's nachts niet meer langs." De daders beroofden hem van zijn grijze spij kerjack, van de fiets (van zijn moeder), en van een portemonnee met tweehonderd gulden, een schoolpas en een bibliotheekpas. „Toen ik bij kwam ben ik langzaam naar huis gelopen. Mijn vader heeft me naar het AZL gebracht, daarna heb ik aangifte gedaan. De politie is di rect in de omgeving gaan zoeken. Nee, ze heb ben niets gevonden. PROJECTSTOFFERING LEIDEN B.V.Bloem,s.enlaan 51 2313 BB Leiden, telefoon 071-14.46.42 OPRUIMING PARTIJRESTANTEN Rechtstreeks uit ons magazijn -xO Linoleum, vinyl, coupons etc. O/ ^0^ AFHAALPRIJZEN VANAF 10,- per meter Zaterdagmorgen geopend van 9.00-12.00 uur. Verdachte beroept zich op zelfverdediging leiden wim koevoet De man die vrijwel elke ochtend met zijn witte poedel plaats neemt op het zitbankje tussen vishandel De Kreeft en de ABN- Amrobank heeft niets gezien. De visboeren zelf ook niet. Ze trekken daaruit twee conclusies. Eén: de gewapende overval, gis terochtend op het ABN-Amrofi- liaal aan het Bevrijdingsplein, moet zeer snel in zijn werk zijn gegaan. Twee: de grote oranje bestelbussen van het Voorscho- tense bouwbedrijf Niersman, dat net die ochtend het bankge bouw van nieuwe kozijnen kwam voorzien, hebben de overval prachtig gecamoufleerd. Sterker nog, als een andere bank in het winkelgebied in Lei den Zuid-West, gisterochtend de kozijnen had laten vervan gen, had die bezoek gehad van de twee bankovervallers. Bewe ren de visboeren. A. Kuijt, woordvoerder van de politie, is nog niet zo ver dat hij de tweede conclusie wil overne men. De bestelbussen mogen de bankrovers dan hebben afge schermd, de politie heeft giste ren 25 getuigen gehoord. De eerste conclusie onderschrijft hij volledig. Volgens Kuyt kwa-' men de twee bankovervallers om 11.00 uur bij het filiaal aan. Beiden waren gewapend en hadden een bivakmuts op. Een van de twee dwong een van de werklieden van het bouwbedrijf als gijzelaar met hem mee naar binnen te gaan. Op het moment van hun en tree waren er drie medewerkers en twee klanten aanwezig. De bankrover die de kozijnmaker onder schot hield, eiste geld. Zijn maat hield zich wat meer op de achtergrond en bedreigde de klanten met zijn vuurwapen. Een medewerker heeft een nog onbekend geldbedrag afgege ven De bankrovers hebben dat in een plastic zak gestopt en wilden onmiddellijk het bank gebouw verlaten. Maar dat ging niet zonder slag of stoot. In hun haast duw den ze tegen de deur die alleen maar open kan door er aan te trekken. Uiteindelijk besloten ze het pand maar te verlaten door het grote gat in de gevelwand. Ruiten en kozijen waren er op dat moment toch niet. Niet een van de passanten heeft deze op vallende aftocht gezien omdat het wagenpark van Niersman het zicht belemmerde. Waar het duo heen is gegaan, is onduide lijk. „Nee, natuurlijk is dat neit bekend", zegt de visboer. „Keu ze zat. In een cynische bui zeg ik wel eens dat dit winkelcen trum is omringd door vluchtwe gen." Wel is in de Lieven de Keij- straat een kleine Fiat Uno aan getroffen, waarmee de bankro vers naar het winkelcentrum toe zijn gereden. Het voertuig blijkt in Amsterdam te zijn ge stolen. De visboer: „Na de Rabobank nu dus de ABN-Amrobank. Ik durf te wedden dat we dit nog veel vaker gaan meemaken. Het is hier met twee ABN-AMRO-fi- lialen, de Nutsspaarbank, de postbank, de Rabobank en de ING-bank een goudkustje voor bankrovers. Prachtige routes naar de de rijkswegen in de buurt. Wat willen ze nog meer?" De politiewoordvoerder: „Ik kan niet ontkennen dat een aantal omstandigheden op het Bevrijdingsplein en het nabijge legen Vijf Meiplein de gedach- tengang versterken dat het win kelcentrum De Luifelbaan 'een makkie' is voor criminelen. Toch is het niet uniek dat alle banken zich in een winkelge bied laten vertegenwoordigen-. Je kunt toch moeilijk de mensen in Zuid-West geld in de Meren wijk laten opnemen?" leiden erna straatsma Tegen een 44-jarige Leidenaar, die in juli op de Herenstraat een 33-jarige man met negen mes steken van het leven beroofde, is gisteren een gevangenisstraf van vier jaar geëist. De twee mannen, beiden afkomstig uit Turkije, hadden eerder op de avond in een koffiehuis ruzie gehad over een gezamenlijke kennis. Later kreeg het slachtof fer ook nog eens ruzie met de zoon van de verdachte. Deze zoon werd na een korte woordenwisseling bij het verla ten van het koffiehuis in het been geschoten. De vader trok daarop zijn mes en stak de 33- jarige man neer. Wat er op de avond van 9 juli precies gebeurd is niet helemaal duidelijk. De verschillende ge tuigenverklaringen variëren van moord met voorbedachte rade tot pure zelfverdediging van de 44-jarige Leidenaar. Officier van justitie Den Hol lander achtte het, ondanks de tegenstrijdige getuigenverkla ringen, bewezen dat de ver dachte met voordachte rade zijn slachtoffer heeft aangeval- Justitie trof gisterochtend extra veiligheidsmaatregelen bij de rechtszaak in het Paleis van Justitie in Den Haag. Officier van justitie LP. den Hollander hield er serieus rekening mee dat er een wraakactie tegen de verdachte zou worden onder nomen. Incidenten deden zich overigens niet voor. Gezien het gevaar voor een wraakactie werden Turkse toehoorders via een aparte ingang naar de publieke tribune geleid. Voor de rechtszitting begon werden ze op eventueel wapenbezit gecontroleerd. Ien. De verdachte zou, volgens de officier, zijn slachtoffer heb ben opgewacht in een poortje naast het koffiehuis Huzur. Eer der al zou hij een mes uit zijn auto hebben gehaald. De vader zei dat hij zijn slachtoffer neerstak om zijn zoon en zichzelf te beschermen. De schutter zou het in tweede instantie ook op hem gemunt hebben. Overmacht De advocaat van de verdachte, mr. G. Bos, bestreed dat zijn cliënt met voorbedachte rade had gehandeld. Hij beriep zich op 'psychische overmacht' en 'noodweer' van zijn cliënt. „Het is niet buiten proporties om een mes te gebruiken als iemand een pistool in handen heeft. Mijn cliënt heeft de dood van het slachtoffer nooit gewild. Dat hij negen keer heeft gestoken komt door alle emoties van het voorgaande. Mijn cliënt heeft twee keer een opdonder gehad; eerst werd zijn zoon neergscho- ten, daarna werd het pistool op hem gericht." Enkele getuigen beweerden echter dat het slachtoffer hele- Den Hollander deed tijdens de rechtszitting een oproep aan de Turkse gemeenschap in leiden, die volgens hem 'geschokt en verward' is door het gebeurde in de Heren straat. „De politie heeft signa len ontvangen dat er zelfs tot in Turkije toe wordt gesproken over bloedwraak. We weten dat dit verschrikkelijke gevol gen kan hebben. Jk doe een oproep aan alle Turken in loei den om het zover niet te laten komen en het oordeel in deze zaak aan de rechter over te la ten", aldus Den Hollander. maal niet op de vader heeft ge richt maar een waarschuwings schot op de grond heeft gelost. Rechercheurs hebben ter plekke een kogel aangetroffen, die rechtop in de grond stond, tus sen enkele straatstenen in. Vol gens de verdachte duwde hij tij dens de vechtpartij de hand van het slachtoffer naar beneden waarna het schot op de grond is afgevuurd. De'officier vond een al te ho ge straf niet op zijn plaats. Ten eerste is het slachtoffer zelf als eerste tot lichamelijk geweld overgegaan. Verder wordt de verdachte door een psychiater en de reclassering als sterk ver minderd toerekeningsvatbaar aangemerkt. De man zou ten tijde van de schiet- en steekpar tij 'depressief en suïcidaal' zijn geweest. Hij is nooit eerder ver oordeeld voor gewelds- of ande re delicten. De president van de recht bank doet donderdag 29 okto ber uitspraak. AUTO LEASE Voorschoten Vrees voor bloedwraak

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13