EBBC blijft toch in leven Fischer laat winst schieten Het regent goals, maar niet hier Sport Milieu-organisaties tegen bobsleeën in La Plagne Piket naar derde ronde BV Lisse herstelt I.D. van uw nieuwe keuken? "SieMatic Keukencenter Leiderdorp SieMatic Winst in nieuw shirt DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 29 redactie herman joustra* Tsjizjov behoudt titel toulon Alexei Tsjizjov is wereldkampioen dammen. De Rus, sinds 1988 in bezit van de titel, werd gisteren door een overwin ning op de Fransman Nimbi onbereikbaar voor de concurrentie. Tsjizjov, die vandaag zijn 28ste verjaardag viert, leverde een in drukwekkende prestatie met 34 punten uit 21 partijen. Het toer nooi in het Franse Toulon gaat over 23 partijen. Oud-manager Rangers overleden londen De voormalige manager van Glasgow Rangers, Willie Waddefl, is op 71-jarige leeftijd aan een hartaanval bezweken. Waddell, die 17 interlands voor Schotland speelde, was erevoor zitter van Rangers, dat in 1972 onder zijn leiding de Europese beker voor bekerhouders veroverde. Van der Ven wordt WSF-bestuurder Vancouver* Tijdens de jaarvergadering van de World Squash Fe deration (WSF) in Vancouver is de Nederlander Philip van der Ven gekozen tot vice-voorzitter. De 47-jarige Van der Ven is pre- ases van de Nederlandse Squash Rackets Bond (NSRB). Hij is in 1994 kandidaat om WSF-voorzitter prins Tunku Imran uit Ma laysia op te volgen. Bobsleewedstrijden om de Eu ropa Cup, begin november, zijn voorlopig uitgesteld in La Plag ne. Ijs op de betonnen curves ligt er niet. De machines zijn niet in werking gesteld. Tachtig miljoen gulden kostte de Olympische bobslee- en ro delbaan in La Plagne. Plus een groot milieuschandaal. La Plag ne werd ontbost, en werd een tijdbom door de opslag van dui zenden liters ammoniak, nood zakelijk voor de bevriezing van de baan. De baan werd na de Olympische winter niet meer gebruikt. Toestemming voor heropening is er nog niet. Ambtenaren van het ministe rie van milieuzaken in Parijs weigeren vooralsnog hun fiat te geven voor de bevriezing van de baan. Zij wachten het advies af van een commissie die de scha de aan het milieu en de gevaren voor de bevolking bij een am- moniak-lek nader bestudeert. Pas na afsluiting van de rap portage zal het ministerie bij positief advies een certificaat van veiligheid afgeven aan de baandirectie. Dat certificaat had de organi satie van de Olympische wed strijden wel, maar door veran dering van eigenaar moest een nieuw veiligheids-bewijs wor den aangevraagd. Milieu-orga nisaties in de Savoie verzame len onder de bevolking handte keningen om de heropening van de baan te voorkomen. Zij willen dat de baan afgebroken wordt en dat de Franse regering opdraait voor de kosten en te korten. Bossche basketbalclub vindt sponsor EBBC blijft voortbestaan. De Eerste Bossche Basketbal Club werd gisteravond op het nippertje van de opheffing gered. Door de ultieme toezegging van een nieuwe hoofdsponsor (Canoe Jeans uit Rosmalen) kan dit sei zoen worden afgemaakt. In de eredivisie is EBBC tweede, in het toernooi om de Europa Cup 2*speelt de ploeg in de derde ronde tegen Zaragoza. diging van de noodtoestand. Voor de tweede wedstrijd tegen het Russische Samara in de tweede ronde van de Europese bekerstrijd werd onlangs in het tuinmeubelenbedrijf Grosfillex een tijdelijke geldschieter ge vonden, maar daarmee leek het uur van executie slechts te wor den uitgesteld. De spelers zegden onder aan voering van de geblesseerde Jos Kuipers toe ook een bijdrage te willen leveren door voor minder geld door te willen basketballen. Van de selectie van coach Cor van Esch is alleen de Amerikaan Carl Lott puur van de revenuen van de sport afhankelijk, de meeste anderen zijn semi-prof. Er zijn twee amateurs, waarvan Leiderdorper Marcel Huybens De mededeling, die de opge luchte manager Ton Moonen gisteren na de verloren thuis wedstrijd tegen Canadians (84- 87) kon doen, leek op de witte rook die in Rome de nieuwe paus aankondigt. Even eerder nog leek de ontmoeting met de Amsterdammers als de laatste stuiptrekking van de veertig jaar oude club de geschiedenis te moeten ingaan. Een extra in spanning van de veertig leden sterke businessclub en toch nog bestaande clubliefde van de spelers hielpen mee het faillis sement te voorkomen. De nieuwe hoofdsponsor, die binnenkort voor een bedrag van waarschijnlijk 150.000 gulden de shirts van de Bossche ploeg zal sieren, kwam krap een et maal voor het vastgestelde uur U op de proppen. Allerlei, deels individuele, acties om te redden wat er nog te redden viel, waren daaraan vooraf gegaan. Een trouwe fan zamelde onder de circa 400 aanwezigen bij EBBC - Canadians 1800 gulden in. In drie dagen tijd had hij aan toe zeggingen voor nog eens 15.000 gulden rond gekregen. Noodtoestand EBBC raakte kort voor aanvang van dit seizoen sponsor Pro- Specs kwijt. De Zuidkoreaanse schoenenfabrikant dwong de clubbestuurderen tot de afkon- Morele steun Ook Lotto heeft toegezegd nog ten minste enkele maanden in Den Bosch te blijven. „Onze nieuwe sponsor heeft als voor waarde gesteld dat we met het zelfde team verder gaan", aldus Moonen. Dinsdagavond kreeg EBBC tijdens een vergadering van de topsportliga van de Nederland se Basketbal Bond morele steun van de overige zeven eredivisie clubs. Het vertrek van de Bra banders zou een groot verlies voor de sport hebben betekend. De benodigde, financiële zeker heden volgden later. TILBURG ANP Met een half uit twee hebben Timman en Piket de derde ron de van het Interpolis-schaak toernooi ingezet. Jan Timman remiseerde gisteren met wit te gen de theoreticus Svjesnikov terwijl Jeroen Piket met zwart opgebracht werd door Kortsj- Kortsjnoi kent alle finesses van het spel van Piket. Beide spelen competitie voor Volmac Rotterdam. Met de overwinning van Piket in de tweede ronde op Speelman was Kortsjnoi bijzon der tevreden. Tegen de excen trieke Brit Speelman, ook lid van Volmac, heeft hij een nega tieve score. Tegen Piket niet. De jonge Leiderdorper kreeg een variant waarmee de veteraan in het verleden een topper als Bronstein versloeg. De wedstrijd tegen Piket verliep niet vlekke loos, maar resulteerde wel in het volle punt. Lautier ontsnapte tegen Ivantsjoek. De Fransman bezat een paard tegen de Oekraïner paard en toren. In tijdnood huppelde het paard van Lautier parmantig over het bord, pikte de toren van Ivantsjoek in en was verantwoordelijk voor de remise. De jonge Welshman Adams won met zwart van de Bulgaar Georgiev. Adams is de opvolger van Nigel Short als wonderkind. Zijn vader schreef al een boek over hem. Hij won in Ter Apel, hij zegevierde in het Rapid-toernooi met alle toppers in Brussel. En hij is levensge vaarlijk in Tilburg. Fin Kankkunen nadert Auriol SAN REMO ANP Autocoureur Juha Kankkunen is Didier Auriol in het klassement om de wereldtitel tot op dertien punten genaderd. De Fin ver kleinde zijn achterstand op zijn Franse rivaal met de tweede plaats in de Rally van San Re- Auriol bleef op 120 punten staan. De zesvoudige winnaar van dit seizoen moest al maan dag in de proloog afhaken na een crash. Ook de Spanjaard Carlos Sainz, met 104 punten derde in de algemene rang schikking, maakte geen pro gressie. De vierdaagse race in en rondom de bloemenstad werd gisteren gewonnen door de Ita liaan Andrea Aghini. Bobby Fischer stelt de klok in werking na zijn eerste zet. BELGRADO HANS BOUWMEESTER Op uiterst verrassende wijze is de 19e matchpartij tussen Ro bert Fischer en Boris Spasski re mise geworden. J-ange tijd zag het er naar uit dat de Ameri kaan een gemakkelijke zege zou boeken. Na een ernstige con- centratiefout van zijn tegen stander was Fischer er als de kippen bij om daarvan profijt te trekken. Met een kleine combi natie won hij een belangrijke pion en dat leek in feite de be slissing. Toen ontketende de Franco-Rus nog een verwoede tegenaanval. Wit: R. J. Fischer, Zwart: B. Spasski 19e matchpartij, Belgrado 1992 1. e4 c5 2. Pc3 Pc6 3. Pge2 e5 Een afwijking van de 17e partij, waarin Spasski 3...e6 speelde. 4. Pd5 Er is van verschillende kan ten beweerd dat Fischer ouder wets schaak speelt. Gisteren adopteerde Timman min of meer Fischers varianten in zijn partij met Svesnikov in het In- terpolistoernooi. Wellicht zal de Amerikaan zich de woorden van Aljechin herinneren: „De theo rie, meneer? Dat ben ik!" 4...Pge7 5. Pec3 Pxd5 6. Pxd5 Le7 7. g3 d6 8. Lg2 h5 9. h4 Le6 10. d3 Lxd5 11. exd5 Pb8. De positie is nog ongeveer in even wicht Voorlopig heeft het witte loperpaar weinig betekenis, omdat de stelling gesloten is en het zwarte paard redelijk actief. 12. f4 Pd7 13.0-0 g6 14. Tbl Lo pers houden van open vlaktes. Op de koningsvleugel kan wit niet gemakkelijk verder. 14...f5 15. b4 b6 16. bxc5 bxc5 17. c4 0-0 18. Da4 Lf6 Het behoud van veld e5 is van belang: het paard kan nu voor de verdediging van de damevleugel worden ge bruikt. 19. Tb7 Pb6 20. Db5 Foutief is 20. Da6 Dc8! en 21...Tf7. 20...Tf7 21. Txf7 Kxf7 22. Ld2 Tb8 23. Dc6 Pc8 De da me moet wel verdreven worden. 23...Dd7 24. Tbl of 23...Tc8 24. Db7 Tc7 25. Da6 lijkt kansrijk voor wit. 24. Tel Van nu af aan dreigt wit met een eventueel kwaliteitsoffer op e5. 24...Pe7 25. Da4 Dc7 26. Kh2 Geduld is ook belangrijk! 26...exf4 Ver breekt de centrumspanning. Misschien kon het afwachtende 26...Kg7 in aanmerking komen. 27. Lxf4 Le5 28. Te2 Tb6 29. Kh3 Pg8? Tot dusver heeft Spasski zijn moeilijke positie goed verdedigd. Nu maakt hij plotseling, zoals zo dikwijls in deze match, een ernstige con- centratiefout. Beter lijkt 29...Kf8. 30. Txe5! Nog overtuigender dan 30. Lxe5 dxe5 31. Txe5 Pf5 30...dxe5 31. Lxe5 De7 Het eind spel na 31...Dxe5 32. Dxa7+ is hopeloos. 32. d6 Txd6 Er is geen keus. 33. Lxd6 Dxd6 34. Ld5+ Kf8 35. Dxa7 Pe7 36. Da8+ Kg7 37. Db7 Kf8 38. a4 Hij zal de matchwinnaar moeten worden. 38...f4 Zijn enige tegenkans. 39. a5 fxg3 40. a6 Df4 Op dit mo TOKYO Goran Ivanisevic heeft weer een nieuwe outfit. Hier retourneert de Kroatische linkshander in zijn partij tegen Richey Reneberg die hij makkelijk won: 6-3,6-4. Richard Krajicek won in hetzelfde toernooi Tokyo ook zijn wedstrijd. Tegen Mark Woodforde was hij snel klaar. 6-4,6-2. De Hagenaar liikt gene zen van de blessure aan zijn linkerknie. In de achtste finales treft Krajicek de Amerikaan Kenny Thome. Mark Koevermans verging het in Tel Aviv minder goed. De Rotterdamse gravelspecialist verloor in de tweede ronde van de Portugees Cunha-Silva: 7-5,6-7 (5-7) 3-6. foto epa BV Lisse heeft zich in de mid- weekse wedstrijd tegen Canadi ans goed hersteld van de drie opeenvolgende nederlagen. De Amsterdamsen werden in eigen huis vooral in de tweede helft gedecideerd naar een grote ne derlaag gespeeld: 49-72. Lisse trok het aantal winst- en verlies- partijen daarmee weer in even wicht. Het was voor de ploeg van Peter Lapidaire goed voor het zelfvertrouwen na de pijnlijke tweede helft zaterdag tegen Groningen. Ditmaal was net Lisse dat het heft in de tweede rondgang in handen nam. Het gebeurde eigenlijk al tegen het eind van de eerste helft. In de beginperiode kon er maar geen afstand genomen worden. Na twaalf minuten was de stand 13-13 en drie minuten voor rust pas 15-17. In de laatste minuten kwam er wel de verwachte tus- sensprint. Lisse ging de rust in met 19-30. Het grote gevaar bij Canadi ans bleek in Susan Mulders te liggen. De 1.93 meter lange en zware center van de Amster damsen was in goede doen. Marleen Droogh had haar in de tweede helft echter goed in de tang. Lisse stoomde in vier mi nuten knap door naar 20-42. Toen Mulders naar de kant ging met vijf fouten zat de wedstrijd in de knip. In de 34e minuut werd de grootste voorsprong gemeten: 35-60. Lisse maakte vooral ge bruik van de vele vrije worpen die het kreeg toebedeeld. Van de 22 keer dat Lisse aan de lijn verscheen, vielen er 17 raak. Ca nadians zette daar een bedroe vend lage score tegenover: 13 op 32. Scores Lisse: Van der Heuvel 16, Hoogervorst 15, Van Ruiten 12, M. Droogh 8. Canadians: Mulders 18. ment kregen de spelers weer wat extra tijd toegemeten. De a- pion kan nu niet verder, want na 41. a7? Dg4+ 42. Kg2 De2+ 43. Kxg3 Pf5+ heeft zwart ten minste eeuwig schaak. 41. Lf3 Pf5 Dreigt mat in drie! 42. De4 g2 Niet 42...Dc7 43. Da8+ en 44. Db7! of 42...Db8 43. Dc6! met snelle winst. 43. Dxf4 glD 44. Le4 Dal 45. a7 Waarom maakt Fischer het zich onnodig moei lijk? Wellicht gaat de vermoeid heid hem parten spelen. 45. Lxf5 Dhl+ 46. Kg3 was voldoen de. 45...Dxa7 46. Lxf5 gxf5 47. Dxf5+ Kg7 48. Dg5+ Kf8 49. Dh6 Kg8 50. Dxh5 Dc7 51. Dg6+ Kh8 52. Df6+ Kg8 53. De6+ Kh8 Dit type eindspel biedt nog vele technische problemen, omdat wit voortdurend alert moet zijn op patcombinaties. 54. Dd5 Df7 55. Kg2 Dg6 56. Kh3 Df7 57. De5 Kh7 58. Kg4 Dg6+ 59. Kf4 Dh6 60. Kf3 Dg6 61. De4 Kh8 62. Ke2 Dd6 63. De3 Dh2+ 64. Kdl Dhl+ 65. Kd2 Dh2+ 66. Kc3 Dxh4 67. d4 Kh7 68. d5 Df6+ 69. Kc2 Dd6 70. Dg5? Hier laat Fi scher een goede kans voorbij gaan. 70. De8! was vermoedelijk nog wel winnend. 70...Kh8! Dreigt 71...Dg6+! 71. Kd2 Db6 72. De5+ *Kg8 73. De8+ Kg7 74. Db5 Dc7 75. Kc2 KfB 76. Da6 Dh2+ 77. Kb3 Db8+ 78. Db5 79. Ka3 Da7+ 80. Kb3 Ke7 Nu heeft hij weinig meer te vrezen. 81. Kc2 Kd8 82. Kd2 Dc7 83. Da6 Df4+ 84. Kc2 De4+ Remise. Spasski is op miraculeuze wij ze ontsnapt. DEN HAAG GPD Europa scoort. Records sneuvelen in Italië, het regent doelpun ten in Engeland, zelfs de Belgen hebben de schroom van zich af gegooid. De toeschouwers rollen in de eerste voetbalmaand van de ene verbazing in de andere. Fiorentina-AC Milan 3-7, hoe be staat het? Of 3-3 bij Barcelona-Albacete. En wat te denken van de 2-5 bij Anderlecht-Waregem, de acht doelpunten bij Blackburn Rovers-Norwich (7-1). En Nederland? Vreemd genoeg blijven uitgerekend de uitvin ders van het aanvallende voetbal achter. Sterker, het gemiddelde loopt zij het licht terug. En het aantal 'nul - nullen' ligt veel hoger dan in de rest van Europa. Hoe dat komt? Het Nederlandse voetbal is eigenlijk te goed om ook zo leuk te kunnen zijn. Europa scoort. De nul is afgezworen. In de zes toplanden Italië, Spanje, Duitsland, Engeland, België en Nederland wer den tot dusverre 428 competitiewedstrijden gespeeld. Bij niet meer dan 33 duels bleven de twee nullen op het scorebord. In Italië, patenthouder van de 0-0, niet meer dan 4 keer in 44 wed strijden. België is al helemaal om: 80 wedstrijden, slechts 3 maal zonder doelpunten. En Nederland? Het land met de meest bejubelde speelstijl van Europa? Ook in dat opzicht gaat het de verkeerde kant op. Liefst 10 van de 62 wedstrijden eindigden in 0-0. Een merkwaardig fe nomeen toch. Nederland, de bron van het nieuwe voetballeven. Eerst was er het gevecht van de enkeling. Ajax tegen PSV en de rest van Ne derland. Cruijff contra het conservatieve Spanje, Van Basten, Gullit, Rijkaard en trainer Arrigo Sacchi een bewonderaar van de Nederlandse stijl tegen de cultuur van het catenaccio. Het internationale voetbal is een stuk leuker geworden. Maar in de eigen achtertuin lijkt de evolutie te ver doorgeslagen. Tac tisch en technisch z'n tijd zo ver vooruit, dat het maken van doel punten in de competitie steeds moeilijker wordt. Theo Vonk, drie maanden geleden overgestapt van het Hol landse (Twente) naar het Spaanse (Burgos) voetbal, kijkt en ver gelijkt. „In Nederland", zegt hij, „zijn we tactisch zo ver, dat je je misschien moet afvragen of dat niet ten koste gaat van het spel." België Peter van Vossen (Anderlecht): „De spitsen zijn dezelfde als vorig jaar, de verdedigers zijn niet veranderd. En toch vallen de doel punten als rijpe appelen van de boom. Eigenlijk krijg ik er geen hoogte van. Misschien, komt het omdat de clubs na een snelle score nu wel doorgaan." Italië Frank Rijkaard (AC Milan): „Ajax, Barcelona en AC Milan. Dat zijn drie clubs die de laatste jaren de toon aangeven in Europa. Clubs ook waar de Nederlandse inbreng groot is. Geen toeval. Wij zijn met Milan al jaren bezig. Er is sinds onze komst in Italië heel wat veranderd. Toch geloof ik niet dat alleen de veranderde speelwijze van de clubs de oorzaak is van deze doelpuntenexplo- sie. Het is te veel en te snel. Ik denk eerder dat de nieuwe kee- persregel daar mee te maken heeft. Die werkt in het voordeel van de aanvallende partij." Spanje Ronald Koeman (Barcelona): „Ik denk dat het in Spanje nog wel meevalt. Ik bedoel, er is niet zo veel veranderd ten opzichte van vorig seizoen. Wij scoren met Barcelona altijd al veel. En krijgen ook veel goals tegen. Dat komt door onze speelwijze. Zo krijg je inderdaad uitslagen als 3-3 tegen een ploeg eüs Albacete." Nederland Dennis Bergkamp (Ajax): „Ik ben ook eens aan het rekenen ge slagen. Aanvankelijk kon ik het niet geloven dat wij hier in Ne derland achterblijven bij de rest. Toch is het zo. Ik heb er geen verklaring voor. Het krachtsverschil in Nederland is hetzelfde ge bleven." Louis van Gaal (technisch directeur Ajax): „Nederland ligt voor op de rest van Europa, zeker op technisch en tactisch gebied. Door die tactische scholing kunnen trainers en elftallen zich ge makkelijker een systeem toeëigenen waarbij het voorkomen van doelpunten simpeler wordt. Wij hebben daar met Ajax wekelijks mee te maken. We moeten telkens weer wat nieuws bedenken." Ook in owe showroom bent u welkom Behalve een heleboel ideeen kn^i u bi| ons bovendien een 10. een Design Dal is een compleet plan voor een keuken d* voor u het meest ideaal is Omdat wi| ons 10 baseren op al uw wensen en persoonli|ke omstandigheden Een realistisch plan. ook Imanodei. want SieMatic heelt 37 keukensenes in 18 pnisgroepen Hel f-tm 180 pagi- nas dikke SieMatic keukenideeen- boek geett een compleet ovewcht Showroom 7 helst een SteMihc klnuhnlnlain O I Tol H71.A1 IR /t* ntmna MiinHore Moi iKolonX "/IVl Ai4ilV Individueel Design Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel. 071-412615 0' etage Mijnders Meubelen) Geopend van 9.30-17.30 uur. Donderdag koopavond tot 21 uur Zaterdag van 9.30-1700 uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29