Leiden Regio Tarieven Rijnland blijven fors stijgen Kledingconcern Mexx verlaat Leiden Olala die Vrouw met arm beklemd Jacques Vriens op z'n best en helemaal voor niks in opklapbed Dementie bij kwart 85-plussers Aandacht voor ouderen in autovrije binnenstad DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 15 redactie janet van dijk emiel fangmann roy klopper wim koevoet loman leefmans erna straat5ma gert visser (chef) wim wegman 071 -161417 Circa tien procent per jaar Activiteiten geconcentreerd in Zilverfabriek Voorschoten Organen yt q Ziekenhuizen in de I Leidse regio denken door de introductie van een nieuw donorformulier aan meer organen te ko men. De Europese afdeling van kledingconcern Mexx ver trekt uitérlijk 1 januari uit haar opvallende kantoorpand met de 'gekantelde kubussen' aan de Leidse Roosevelt- straat. Het bedrijf concentreert de activiteiten in het hoofdkwartier in de voormalige Zilverfabriek in Voor schoten. Door de operatie gaan geen arbeidsplaatsen verloren. Het distributiecentrum van Mexx achter het kantoor blijft wel in Leiden. Voornaamste reden om te verhuizen is volgens offi ce-manager B. de Haan dat 'effectiever besluiten kun nen worden genomen.' „De Europese vestiging in Lei den en ons hoofdkantoor in Voorschoten liggen onge veer een kilometer van elkaar verwijderd. Die beperkte afstand levert een enorme hoeveelheid telefoon-, fax en computerverkeer op, terwijl ook veel mensen heen en weer moeten reizen. Die communicatieproblemen lossen we hiermee op." Bij Mexx international werken ongeveer 75 mensen, evenveel als in de Leidse vestiging. Daarnaast maakt het bedrijf gebruik van enige tientallen oproepkrachten en free-lancers. Voor de meesten van deze medewer kers moet een plaatsje worden gevonden in de voorma lige Zilverfabriek. „Met een beetje schuiven en inschik ken zal dat wel lukken," verwacht De Haan. Het is nog niet zeker of een deel van de afdeling verkoop naar het kantoor in Houten zal verhuizen. Malaise De malaise in de kledingbranche heeft ook Mexx niet geheel onberoerd gelaten. De omzet bleef vorig jaar on geveer gelijk met ruim 500 miljoen gulden. Bezuinigin gen zijn volgens De Haan 'slechts zijdelings een reden om te verhuizen'. „Het is mooi meegenomen, maar als het alleen zou zijn om kosten te besparen, waren we niet vertrokken." Het 2600 vierkante meter grote distributiecentrum blijft voorlopig aan de Rooseveltstraat. Het vrijkomende deel van dit centrum wordt verhuurd aan andere be drijven. Voor het opvallende kantoor is volgens een woordvoerder van de bemiddelende makelaar inmid dels al belangstelling getoond. Het pand blijft eigen dom van Mexx. Een nieuwe huurder zou 225 gulden per vierkante meter per jaar voor het 2000 vierkante meter grote complex moeten betalen. Die oppervlakte is verdeeld over twee verdiepingen. Man mishandeld op zebrapad leiden Een 22-jarige voetganger uit Oegstgeest is gisteravond rond acht uur mishandeld toen hij op het Stationsplein een ze brapad overstak. Een automobilist ontstak in woede, toen hij voor de voetganger moest remmen. Hierop stapte hij uit de wa gen en gaf de voetganger een klap op de neus. Duizend gulden weg na inbraak leiden» Uit een woning aan de Domela Nieuwenhuislaan zijn gisterochtend 1000 gulden en een aantal betaalkaarten verdwe nen. Dieven forceerden tussen half tien en half elf de voordeur van het huis van de 52-jarige eigenaar. Ook een woning aan de Willem de Zwijgerlaan werd rond die tijd door inbrekers be zocht. Daar verdween tussen tien uur en kwart over elf een por temonnee met 1500 gulden. te komen. Bezuinigd wordt er volgens hem al zoveel mogelijk, maar dat is niet voldoende om het aantal gestaag groeiende milieuprojecten te bekostigen. Rijk en provincie scherpen de eisen voor schoon water en slib verder aan en dit komt het hoogheemraadschap steeds duurder te staan. Müller: „We zullen meemoeten, ik zie geen andere weg. De enige manier waarop Rijnland aan extra geld kan komen, is via de burger." Vraagtekens Het tarief voor volgend jaar is voor alleenstaanden op 85,40 gulden vastgesteld. Gezinnen moeten drie keer zoveel beta len. Dijkgraaf E.H. van Tuyl-van Serooskerken over de stijging van de tarieven in de komende jaren: „Wij houden een grens aan van tien procent. In tegen stelling tot andere waterschap pen die daar soms nog boven gaan zitten." De dijkgraaf zette vraagtekens bij de haalbaarheid van het rijksbeleid om bepaalde zwaar verontreinigde bodem en water in 2010 geheel schoon te krijgen. „We hebben eigenlijk geen tijd voor dit soort nieuwe plannen. Er komen steeds nieu we normen en de rek in onze fi nanciën is er nu al uit." Met de nieuwe tarieven hoopt Rijnland in totaal een bedrag van meer dan 115 miljoen gul den binnen te halen. Een be drag dat onder meer besteed wordt aan extra personeel, de afvoer van vervuild slib en een vergunningenstelsel voor glas tuinbouwbedrijven. KINDERBOEKENWEEK 7 T/M17 OKTOBER 1992 Het kantoor 'met de kerstboom' van Mexx aan de Leidse Rooseveltstraat komt grotendeels leeg te staan. foto loek zuyderduin De tarieven van het Hoogheemraadschap van Rijnland blijven ook de komende jaren fors stijgen. Er wordt reke ning mee gehouden dat de stijging jaarlijks zo'n tien pro cent zal bedragen. Rijnland heeft het geld nodig om milieuprojecten te financieren. leiden erna straatsma Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland vinden een tarief stijging van bijna tien procent, zoals die voor 1993 is vastge steld, niet bijzonder hoog. „Wij zijn heel voorzichtig bezig", al dus hoogheemraad M.G. Mül ler, portefeuillehouder financi en gisteren tijdens de verenigde vergadering. „Zeker als je dat vergelijkt met kostenstijgingen van de reinigingsheffing in om liggende gemeenten." Volgens Müller is er voor het hoogheemraadschap geen an dere manier om aan extra geld 'Het raadsel van de regenboog' van Jacques Vriens vertelt het verhaal van Marijn, Malika, Renske, Niels, Dennis en Hasna die in actie komen als hun gezellige, krakkemikkige Regenboogschool moet opgaan in een nieuw, modern scholencomplex. Gratis bij aankoop van 19,50 aan kinderboeken, zolang de voorraad strekt. signeeraktie zaterdag 17 oktober van 15.00 uur tot 17.00 uur signeert Jacques Vriens Het Kinderboekenweekgeschenk 1992 'Het raadsel van de regenboog' en zijn overige werk (ifc) bi' Boekhandel Kooyker KOOYKER Breestraat 93, Leiden «—TJiïtel. 071-160500 Een 45-jarige bewoonster van de Kneppelhoutstraat is gister avond rond tien over half negen door de politie ontzet. Ze zat in haar huis met haar rechterarm klem tussen een opklapbed. Toen de agenten arriveerden, lag de vrouw onder het bed. Waarschijnlijk is ze door het mechaniek van dergelijke bed den verrast. Het is niet bekend hoe lang de vrouw heeft vastgezeten. De vrouw was niet gewond. Agenten hebben na de bevrij ding het zekere voor het onze kere genomen. Zij hebben van het opklapbed een 'gewoon' bed gemaakt, door het mecha niek te vergrendelen. Een kwart van de 85-plussers lijdt aan demen tie. Dat blijkt uit een onderzoek van de Leidse universiteit en het AZL onder duizend 85-plus- sers in Leiden. Daartoe werd vijf jaar geleden het 'Peilstation voor Ouderen' opgericht. De on derzoekers noemen het aantal demente bejaar den 'hoog'. Tweederde van de 85-plussers heeft deze leeftijd bereikt zonder klachten van hart en vaatziekten; vijf procent heeft geen enkele ziekte en gebruikt geen medicijnen. Uit het onderzoek blijkt ook dat aderverkal king, dementie en slijtage van de gewrichten opvallend vaak voorkomt. Bij eenderde van de bejaarden kwam ooit een ziekte (beroerte, hart infarct, pijn op de borst bij inspanning) voor door aderverkalking werd veroorzaakt. Slijtage aan de gewrichten (heupen of knieën) komt voor bij 200 bejaarden. Kwaaltjes die op het eerste gezicht minder ernstig lijken, geven vaak het meeste ongenoe gen. Veel mensen klaagden over slechte ogen (de helft) of van het gehoor (bijna de helft). Een grote groep, meervrouwen dan mannen, kamp te met ongewild urineverlies. Het Peilstation gaat binnenkort weer op be zoek bij dezelfde mensen. Zo hoopt het er ach ter te komen wat er in de loop der jaren bij hen is veranderd. Er wordt gekeken naar het geheu gen, de zelfredzaamheid, het afweerapparaat, de longen, somberheid en vergeetachtigheid. Ouderen en invaliden worden sociaal geïsoleerd. Kerken wor den slechter bereikbaar, win kels, bedrijven en dienstverle nende instellingen trekken weg en het wordt voor vrouwen een stuk onveiliger op straat. Dat waren samengevat de bezwaren die een tiental Leidenaars gis teravond uitte tegen de plannen van de gemeente om de Leidse binnenstad autovrij te maken. „Voor invaliden is het lopen van een afstand van honderd meter al een probleem", meldde in spreker Hederik. Mr. Mares zei namens alle advocaten, deurwaarders, nota rissen en banken in de buurt van het Rapenburg te spreken: „Ongeveer 65 procent van onze klanten komt met de auto. Het is voor ons onaanvaardbaar als we een deel van onze cliënten verliezen omdat ze niet meer in de buurt kunnen parkeren." Andere insprekers wisten zeker dat er winkels en bedrijven uit het centrum vertrekken als de bereikbaarheid slechter wordt. Verkeerswethouder J. Walen kamp geloofde 'niks' van alle bezwaren: „Ik ken voorbeelden van steden waarvan het cen trum autovrij is gemaakt en waar de winkels omzetstijgin gen van zelfs 25 procent hebben bereikt. Hij gaf wel toe dat in de studies naar de vermindering van het verkeer binnen de grachten de positie van ouderen en invaliden moet worden be keken. Het plan voor de autovrije/lu we binnenstad wordt op 15 de cember in de gemeenteraad be handeld. Wethouder Walen kamp lijkt op voldoende steun in de gemeenteraad te kunnen rekenen. Alleen de WD ziet weinig heil in de plannen. Be langrijkste probleem is nog de bouw van een nieuwe parkeer garage en de plaats waar deze moet komen. Dijkgraaf E.H. Tuyl-vanSerooskerken: „Wij houden een grens aan van tien procent." »foto loek zuyderduin Minder werk kantonrechter leiden emiel fangmann De Leidse kantonrechter kan vanaf volgend jaar met minder zittingen toe. In plaats van de huidige vier per maand, houdt de rechter dan nog twee maan dagzittingen. De vermindering is een gevolg van de afgenomen werkdruk. Daardoor kunnen ook in oktober de vier zittingen vervallen. Voor de afgenomen werkdruk zijn twee redenen. Sinds vorig jaar november zijn in Leiden de parkeerboetes gefiscaliseerd. Wie bij meter of automaat niet of te weinig betaalt, krijgt een belastingaanslag in de bus. DoOr de nieuwe regeling komen veel minder zaken bij de rech ter. Ook de invoering van de zo genaamde wet-Mulder in het arrondissement Den Haag ont last het kantongerecht. Mensen die een boete - tot 500 gulden - krijgen, komen volgens 'Mulder' niet meer automatisch voor de rechter als ze weigeren te beta len. Ze moeten binnen zes we ken naar de officier van justitie stappen. Als die hen ongelijk geeft, kunnen ze naar de kan tonrechter. Kras zegt dat in november en december de laatste achterstan den bij het Leids kantongerecht worden weggewerkt. Evert Castelein (1911 -1992) hun decorabel paarsvatte bladeren zin onze swkolen of Brasaca's een ae- raadvoori*vtmiofb# Zrtzeopeenzorngof halbeschaduwj ptekje e heeft er tot (iep r het najaar pie- Nu3voor (of 2,95 per shiO ipw^aiu 5» Evert Castelein leerde Leiden dansen. 'De Paus' van het Leidse dansonderwijs kreeg in de 45 jaar dat hij les gaf meer dan honderdduizend bezoe kers over de vloer. Dinsdag overleed de 80-jarige dansle- raar na een ziekbed van enkele weken. Castelein zag de dansles als een belangrijke huwelijks markt. Maar twee geloven op een kussen, daar sliep volgens hem de duivel tussen. Daarom waren zijn danslessen tot aan het eind van de jaren zestig aan rooms-katholieken voor behouden. Castelein was ook de grote man achter de ont- wildceling van het rolstoeldan- sen in Nederland, waartoe hij na zijn pensionering het initia tief nam. Everardus Anthonius Maria Castelein werd geboren als ze vende zoon van de banketbak ker aan de Lage Rijndijk. Zelf kreeg hij les bij de dansscholen Opdam aan de Middelweg en Van Wijk aan de Hogewoerd. 'Eerst stiekem, omdat dansen vanaf de preekstoel als dood zonde gold', zo vertelde hij ooit. De liefhebber van vooral rumba en jive werd Leids danskampioen en begon als dansleraar aan de Langebrug met een eigen school. Kort na naam behield en vier jaar terug bij de Marca-garage aan de Hooigracht een dependance vestigde. Casteleins zoon Hu- miel is eigenaar van een dans school in Lisse. Ook na zijn pensionering maakte Castelein nog naam in het danswezen. Hij zette zich in voor lessen aan gehandicap ten. Het idee had Castelein in Engeland opgepikt. Daar lieten hij en zijn echtgenote zich in wijden in het rolstoeldansen. In het begin ondervond hij in Nederland veel weerstand, maar later bleek zijn initiatief voor Europa baanbrekend. Be gin jaren tachtig leidde het tot de landelijk erkende vereniging Dansende Wielen. Castelein was de heer 'van de hoed en de groet'. Altijd zijn hoofd bedekkend, nam hij lo pend door de stad voor velen de hoed af. Daarbij herinnerde hij zich van vele oud-leerlingen feilloos de naam. Vorig jaar gaf hij nog - met zijn inmiddels ook overleden echtgenote - ac te de présence op het gala-bal bij het 60-jarige jubileum van de school in de Stadsgehoor zaal. lddtfiemtel fangmann foto p.l. schipper de oorlog kreeg hij er het hui dige pand aan de Hooglandse Kerkgracht bij. Na de Tweede Wereldoorlog beleefde het dansen een bloeiperiode. Het werd zijn toptijd, waarbij hij in een jaar wel 9000 leerlingen had. Was Castelein aan de ene kant behoudend, in zijn muziekkeu ze bij de danslessen was hij juist progressief. Hij deinsde er niet voor terug om begin jaren zestig de Beaües in het reper toire op te nemen en liet ook 'het schuifelen' toe. Bij zijn pensionering in 1976 verkocht Evert Castelein zijn school aan Dyo van der Tuijn, die de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15