Knoflook geen medicijn voor alle kwalen Mooie najaarswijnen uit Napa Valley Smaak Oktober: appelmaand bij uitstek Snelle hap Menu: nieuw blad vol dagelijkse recepten WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 REDACTIE HENRiETTE VAN DER HOEVEN MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding BIEFSTUK TARTAAR WITLOFSALADE AARDAPPELEN ANANASVLA MET KOKOS (zie onderstaand recept) Breng 3 dl melk aan de kook. Meng 2 eetl. custardpoeder met 2 eetl. suiker en 2 eed. melk tot een glad papje. Roer dit door de kokende melk en kook de vla 1 minuut door. Laat de vla onder af en toe roeren af koelen. Snijd 2 schijven ananas zeer fijn. Roer de ananas door de vla en strooi er 1 eetlepel geroosterde kokos over. Per persoon: 700 kilojoules, 170 kilocalo rieën, 5 g eiwit, 3 g vet, 32 g koolhydraten. GEGRATINEERDE VISSCHOTEL (zie onderstaand recept) PREI AARDAPPELEN CARAMELVLA Leg 200 gram kabeljauwfilet in een oven vaste schaal. Verdeel er een in plakken ge sneden tomaat over. Klop 1 ei los met 1 eetl. melk, peper en paprikapoeder. Giet dit over de vis, strooi er 50 gram geraspte kaas over en zet de schaal 15 minuten in een hete oven (190 graden). Per persoon: 910 kilojoules, 210 kilocalo rieën, 29 g eiwit, lig vet, 2 g koolhydra ten. TEMPEH MET ABRIKOZENSAUS (zie onderstaand recept) SPERZIEBONEN AARDAPPELEN KOFFIE MET BONBON Kook 75 gram gewassen gedroogde abriko zen 20 minuten in ruim water. Snijd 200 gram tempeh in plakken en bak ze in 15 gram margarine of boter. Leg de gebakken tempehplakken op een voorverwarmde schaal. Fruit een Ideingesneden ui in de pan. Voeg de abrikozen, 1 dl kookvocht, 1 eetl. ketjap, gemberpoeder, peper en-zout toe. Kook dit nog 5 minuten op een zacht vuur. Maak op smaak met citroensap en schep de abrikozen op de tempeh. Per persoon: 1400 kilojoules, 330 kilocalo rieën, 20 g eiwitten, 13 g vet, 37 g koolhy draten. LIEVELINGSRECEPT „Dit recept van een capucijnerpot is weer eens wat anders dan gewoon een pot capu- cijners in de pan mikken," ischrijft H. VAN ROODE-DE ROOY UIT HAARLEM. „Desondanks is het niet veel werk maar wel veel lekkerder. En daarom is het nu ons lie velingsrecept." CAPUCUNERPOT Nodig: 1 grote ui; 1 teentje knoflook; 1 eetlepel boten 100 gram mager spek in dobbelsteentjes; 1 doosje champignons; cayennepeper; papri kapoeder; 1 klein blikje tomatenpuree; 1 blik capucijners; pe per en zout. De ui en de knof look snipperen en in de verhitte boter fruiten. De spek blokjes toevoegen en 5 minuten mee- bakken. De cham pignons in plakjes snijden, deze samen met de cayennepe per en de papri kapoeder bij het spek doen, goed omroerenm en ongeveer 10 minuten laten koken. De tomatenpuree toevoegen en nog 5 minuten laten pruttelen. De capucijners verwarmen en erdoor scheppen. Op smaak maken met zout en peper en eventueel wat water toevoegen. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Het aanbod aan appels in de winkels is groter dan ooit. De maand oktober staat in het teken van de appel. Er wordt volop geoogst en dat is te mer ken aan het aanbod in de win kels. De aanvoer is groter en ge varieerder dan ooit en de kwali teit uitstekend. De oplettende consument kan zijn of haar slag slaan met de zogenoemde 'ap peltasjes-acties, waarbij 2 kilo in speciale tasjes verpakte appe len tegen uitzonderlijk lage prij zen worden aangeboden. Appels kunnen onderling sterk verschillen. Zo lijkt de El- star misschien sterk op de Jona gold - beide zijn vrij fors en hebben een gele schil met hel derrode blos - maar qua smaak verschilt de friszure eerste aan zienlijk van de uitgesproken zoete tweede. Beide zijn echte handappels, stevige 'weghap- pers' bij uitstek. Daardoor lenen ze zich juist wat minder goed voor verwerking in bijvoorbeeld gebak. De Golden Delicious met zijn groene schil daarentegen is zowel een sappig tussendoortje als prima taartvulling. De lekkerste compote of moes wordt nog steeds gemaakt van de wat stoffig en vaal-ogen - de Goudreinette, ook bekend als Schone van Boskoop. Voor wie er niet in slaagt de ene soort van de andere te onderschei den: op de boven en binnenzij de van de houten appelkistjes staat duidelijke informatie met soort, smaak en geschiktheid. Overigens zal het de consu ment steeds vaker opvallen dat er naast het bekende meisje merkje ook een vlinder staat af gebeeld. Met dit vignet wordt alle 'milieubewust geteelde' tuinbouwprodukten aangeduid. Hetgeen onder meer betekent dat de gewassen met minimale hoeveelheden chemische ge wasbeschermingsmiddelen worden behandeld. Kortom: als 't al verstandig snoepen was. zo'n appel, dan is dat nu hele maal het geval. Nadeel is dat gebruik nooit onopgemerkt blijft De Hollandse pot wordt steeds vaker afgewisseld met allerlei buitenlandse gerechten, die moeten worden bereid met speci fieke kruiden. Vooral in de keukens van de landen rond de Middellandse Zee neemt knoflook een be langrijke plaats in. PATRICIA SCHUTTE VOORLICHTINGSBUREAU VOEDING Dat knoflook voor velen een fantastische smaakmaker is staat buiten kijf, maar er wordt méér beweerd over dit gewas. Zo zou het extra gezond zijn en zelfs een geneeskrachtige wer king hebben. Aan knoflook wordt met name toegeschreven dat het goed is voor hart- en bloedvaten, een remmende werking op ontstekingen heeft en kanker helpt voorkomen. Kortom: eet knoflook en u zal gezond worden. Helaas is het niet zo eenvoudig. Verse knoflook bevat een aan tal biologisch actieve stoffen met specifieke eigenschappen. Allicine, de stof die de sterke geur veroorzaakt, doodt bacte riën en schimmels. Deze stof blijkt tevens het cholesterolge halte in het bloed te kunnen verlagen. Er is te weinig bekend over de effecten van knoflook om het zonder meer ter voorko ming van allerlei aandoeningen te gebruiken. De hoeveelheid die nodig is voor een gunstig ef fect op risicofactoren voor hart en vaatziekten is bijvoorbeeld extreem hoog: 10 tot 20 teentjes per dag, een oneetbare hoeveel heid. Uit wetenschappelijk onder zoek is onvoldoende gebleken of de geconcentreerde geurloze preparaten een zelfde effect hebben als de knoflook zelf. Tij dens de bewerking van verse knoflook tot een preparaat gaat een groot deel van de werkzame stoffen verloren. Daarom mag aan de preparaten niet dezelfde werking worden toegekend als aan verse knoflook. Penetrant Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding ziet geen reden om aan te nemen dat het gebruik van veel knoflook de gezond heid bevordert of kwalen ge neest. Aan het eten van veel knoflook kleven bovendien ook bezwaren. Het kan leiden tot gasvorming in de darmen, een brandend gevoel in de maag en tot braken. Het gebruik van knoflook blijft nooit onopgemerkt: de geur is penetrant. Niet alleen aan de adem kun je ruiken dat iemand knoflook heeft gegeten, ook door de huid wordt het uit geademd. Om dit ongemak te gen te gaan doen diverse advie zen de ronde. Sommige mensen raden aan een glas melk of ster ke koffie te drinken na een maaltijd met knoflook, anderen zweien bij het kauwen op pe terselie. Spanjaarden kauwen op kruidnagel of koffiebonen. De Fransen zien daarentegen meer heil in het drinken van veel rode wijn. Ook een lepel honing zou helpen. De beste oplossing is samen knoflook eten, want dan ruik je het niet van elkaar... Het bewaren van verse knof look in olie wordt door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding sterk ontraden. Hoewel deze bewaarwijze een geurige olie oplevert en sappige teentjes die in het eten kunnen wordt verwerkt, bestaat het gevaar dat zich een giftige stof ontwikkelt. Verse knoflook kan namelijk sporen bevatten van de bacterie Clostridium botulinum. Door knoflook te bewaren in olie pro duceert deze bacterie een gifti ge stof die botulisme, de meest ernstige vorm van voedselver giftiging, kan veroorzaken. Clostridium botulinum gedijt niet in een zure omgeving. Het is dus wel mogelijk om verse knoflooktenen in azijn te bewa ren. Verse knoflook kan ook, verpakt in een plastic zakje waarin gaatjes zijn geprikt, vrij lang in de groentela van de koelkast worden bewaard. Wie verder nog vragen heeft over voeding, kan op werkda gen van 12 tot 16 uur de Voe dingstelefoon van het Voor lichtingsbureau voor de Voe ding bellen: 070-3510810. Knoflookteentjes in de schil. Gepelde teentjes kunnen beter niet in olie worden bewaard. Er be staat kans op gifvorming. archieffoto Voor bij wildschotels en stoofpotten brechtduukerTien jaar na de Tweede Wereldoorlog telde *!Zu2 Voor een snelle hap tussendoor brengt Golden Wonder in potjesvorm vier warme snack-maaltijden met naar keuze pasta, rijst of noedels, gecombineerd met groenten en saus. De droge maaltijd zit in een kunststof beker. Wat ko kend water erop en de hap (ongeveer 285 gram) is klaar. De potjes zijn buiten de koelkast houdbaar en kosten op een cent na een rijksdaalder. 'Menu' is een nieuw receptentijdschrift dat vanaf half oktober te koop is. Het heeft een handig formaat en bevat een keur aan re- v cepten, waaruit zelf j een menu kan worden samengesteld. Er kan worden gekozen uit vier voorgerechten, zeven hoofdgerechten, vier bij gerechten en vier nage rechten. De recepten va riëren van eenvoudig tot iets bewerkelijker. Van al le gerechten zijn smakelij ke plaatjes opgenomen, zodat je kunt zien hoe een en ander er na de bereiding moet uit-zien. De recepten zijn zo sa mengesteld dat binnen 20 tot 40 minuten een complete maaltijd op tafel kan worden gezet. Verder biedt het'blad allerhande tips en informatie over kooktechnieken en produkten. 'Menu' verschijnt om de twee weken en wordt verkocht bij de meeste su permarkten en tijdschriftenwinkels. Het blad kost 1,45 gulden. Niet ver benoorden de baai van San Fran cisco begint Amerika's bekendste wijnge bied: Napa Valley. Door grote en kleine pro ducenten worden daar ferme rode en witte wijnen gemaakt waarin de Califomische zon gevangen zit. Bovendien levert Napa Valley steeds meer verrukkelijke mousse rende wijnen die soms door Fransen worden gemaakt. Napa Valley ligt tussen twee lage bergrug gen. Het gebied is zo'n 55 kilometer lang, terwijl de breedte varieert van anderhalve tot acht kilometer. In de eerste helft van de vorige eeuw behoorde het hele dal toe aan één enkele man: Edward Turner Bale. Deze had een fortuin verdiend met het verkopen van een mosterdpreparaat dat wonden zou herstellen vooral wonden die cowboys hadden opgelopen tijdens een rodeo. Omstreeds 1840 raakte de pseudo-arts volledig aan de drank (whisky, geen wijn) en verloor zijn bezit. Niet lang daarna wer den de eerste wijndruiven geplant. Dat ge beurde door een pelsjager die wat wijn wil de maken voor eigen gebruik. Het zou ech ter tot 1858 duren voordat het eerste com merciële wijnbedrijf gesticht werd. Charles Krug startte met de produktie van miswij nen, maar begon daarna ook Duitse druive- soorten tot tafelwijn te verwerken. Terugval Zo'n twee decennia lang zou de wijnbouw in Napa Valley met volle kracht vooruit gaan. Veel mensen waren rijk geworden 1 dank zij de nabije zilver- en kwikmijnen. Bovendien waren er volop goedkope ar beidskrachten aanwezig in de vorm van Chinese koelies. Deze hadden voorheen gewerkt in de mijnen en werden nu te werk gesteld op het land. Getrouw de KW Europese gewoonte plantte men de u-2 druivestokken aanvankelijk tegen hel lingen: de valleivloer werd voor wijn bouw ongeschikt geacht. Vandaag de dag tref je het merendeel van de wijngaarden juist in de vlakte aan. De meeste wijnbedrijven van de vorige eeuw zijn inmiddels verdwenen. Rond 1880 sloeg de druifluis Phylloxera toe en in de eerstee helft van deze eeuw kreeg Amerika te maken met eerst de Drooglegging en toen de economische crisis van de jaren '30. Het heeft decennia geduurd voordat de wijnin dustrie van Napa Valley deze klappen te bo ven kwam. Tien jaar na de Tweede Wereldoorlog telde Napa Valley nog slechts een dozijn wijnbe drijven en wéér een decennium later waren er maar drie bijgekomen. Pas in de jaren '70 werd de vallei een gewilde locatie voor nieuwe wijnbedrijven. Het aantal wineries is sindsdien ongeveer vertienvoudigd. Dat Napa Valley zo in trek raakte heeft enerzijds te maken met de goede bodem en anderzijds met het klimaat of liever ge zegd met de drie klimaatzones. Het is mo gelijk om binnen deze zones een grote ver scheidenheid van wijnen te maken, en dat gebeurt ook. In de noordelijke zone, rond Calistoga, is het weertype het warmst. Daar gedijen blauwe druiven als de zinfandel optimaal. De middenzone, rond Saint-Helena, is iets minder warm. Er kunnen zowel blauwe druiven (cabernet-sauvignon bijvoorbeeld) als witte (sauvignon blanc) met succes wor den gecultiveerd. De zuidelijke zone, bij Napa, is relatief koel. Tussen mei en augus tus trekt zeemist hier vrijwel elke ochtend het land in. Hier gedijen witte druivesoor- ten (waaronder chardonnay) uitstekend. Bij wildschotels Zoals gezegd: de variatie aan wijnen is in Napa Valley zeer groot. Tot in de jaren '80 maakte men hier nogal krachtige wijnen met eigenlijk van alles te veel, behalve fi nesse. Men sprak ook over 'big monster' Zinfandels en andere soorten. Tegenwoor dig zijn de wijnen nog steeds stevig, maar tegelijk eleganter en verfijnder. Rode Caber- net-Sauvignon of Merlot kunnen in het na jaar heerlijk smaken bij wildschotels en stoofpotten, terwijl witte Chardonnay alle mogelijke schotels met wit vlees, gevogelte en vis perfect kan begeleiden en zelfs heel wat soorten kaas. Napa Valley brengt ook fraaie mousse rende wijnen voort. Diverse daarvan wor den gemaakt door champagnehuizen, die hier een filiaal openden. Daartoe behoren Moët Chandon (Domaine Chandon) en Mumm. De kwaliteit van deze wijnen bena dert die van Champagne, maar ze kosten stukken minder. Helaas worden ze niet of nauwelijks geëxporteerd. Bezienswaardig Behalve voor zijn wijn is Napa Valley ook bekend om zijn bezienswaardigheden en evenementen. Robert Mondavi organiseert concerten en kooklessen en de Zwitser Hess bracht in zijn bedrijf een unieke verzame ling moderne kunst bijeen. Er rijdt ook een wijntrein door de vallei en er worden bal lonvaarten georganiseerd. Even ten noor den van het dal ligt een versteend bos en spuit een geiser. In de vallei zelf bevinden zich leuke win kels (zoals het shopping center Vintage 1870), veel restaurants, sfeervolle bed-&- brcakfast-inns en de nodige hotels. Als ge volg van dit alles trekt de vallei massa's be zoekers; men zegt dat dit na Disneyland de tweede attractie van Californië is. Hartversterker De Grote van Dale omschrijft het woord 'restaurant' als publieke gelegenheid waar men koudeen warme maaltij den kan gebruiken'. Het buitens huis dineren kwam echter pas aan het eind van de 18de eeuw in opgang. Dat daar een hele ge schiedenis aan is voorafgegaan, vernam ik onlangs tijdens een boeiende en interessante cause rie van Pierre, een Franse be vriende collega. die speciaal voor deze gelegenheid naar Neder land was gekomen. Het woord restaurant werd vol gens hem voor het eerst gebruikt in 1765 door de Parijse soepver koper Boulanger. Hij werd aan geklaagd en later vrijgesproken omdat hij schapepoten in een witte saus verkocht. Boulanger noemde zijn soepen 'restaurants' omdat ze een versterkende wer king hadden. Later kreeg deze naam de betekenis van eethuis. 'Een gelegenheid om de inwen dige mens te versterkenaldus Pierre. Uiteraard bestaan de openbare eetgelegenheden al veel langer, alleen in een andere vorm. liet waren meestal eenvoudige her bergen waar de gasten een vast gesteld menu ofwel een 'table d'höte'kregen voorgeschoteld. De patron besliste wat er werd gegeten. De eetgelegenheden wa ren veelal gevestigd op plaatsen waar de postkoetsen stopten. Volgens vriend Pierre was het de beroemde kok Beauville, die in 1782 in Parijs als eerste een res taurant zoals wij dat kennen opende. De gasten konden zelf aan de hand van een handge schreven menukaart hun keuze maken. Zijn etablissement droeg de naam 'La Grande Taverne de Londres'. waarmee Beauville be- iestigde da t het u i (ei i ulelijk de Engelsen waren die als trendset ter op culinair gebied werden beschouwd. De Franse Revolutie aan het ein de van de 18de eeuw had een gunstige invloed op de ontwik keling van de restaurants in Pa rijs. Het aantal groeide gestaag. Enerzijds omdat de vestigings - eisen werden versoepelt Vele privéchef-koks van grote huis houdens profiteerden hiervan. Zij waren werkloos achtergeble ven omdat hun aristocratische werkgevers hun toevlucht tot het veiligere buitenland hadden ge nomen. Alle reden voor de chefs om een eigen restaurant te be ginnen. Anderzijds had de revolutie tot gevolg dat de plattelandbewo ners richting stad trokken om geld te verdienen en vaak even zo snel weer uit te geven.'). Fami lies bleven achter in de 'campag ne'. En daar profiteerden de res taurants van. Tot de clientèle be hoorden verder zakenlieden en politici. Kortom: mensen die het geld verdienden en behoefte hadden aan de geneugten van het leven. Het 'savoir-vivre' wat in de periode voor de revolutie slechts was toebedeeld aan de rijken. Lachend vertelde Pierre dat in vele restaurants, met name hal verwege de negentiende eeuw, ook wel een pikante sfeer hing. De levenslustige echtgenoten na men liever hun vriendin dan hun vrouw mee uit eten. De eta blissementen waren veelal ge vestigd in buurten waar ook gokhuizen en bordelen goede za ken deden. Door de jaren heen heeft het res taurantbedrijf zich steeds verder ontwikkeld en is het nu de nor maalste zaak van de wereld om buitenshuis te dineren De Parij- se soepverkoper Boulanger heeft vast en zeker niet geweten dat hij in feite de eerste stap daartoe hm 71 gi M 'i JOHN BEEREN. eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9