'Onafhankelijk onderzoek naar AIDS-besmetting' Binnenland Echte treiteraars worden veel vaker crimineel dan anderen Van Rooy: Tarieven van notarissen kunstmatig hoog Kamperen bij boer steeds meer in trek Ontwerpers dagen Ohra voor rechter Soepel bezoekuur heeft ook keerzijde Graf van Romeinse paarden ontdekt WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 iu CPD Gemeenschappelijke Persdienst taalcursussen moet beter De kwaliteit van de Nederlands voor allochtonen laat veel te wensen over. Met de nieuwe cursisten wordt vaak onvoldoende gepraat en hun vorderingen worden niet goed bijgehouden. Sommige scholen geven al diploma's aan cursis ten die nog nauwelijks Neder lands spreken. Dat blijkt uit een onderzoek van de onderwijsin spectie. De inspectie, die schrijft dat veel van deze taalcursussen amateuristisch zijn opgezet, vindt dat er een kwaliteitsstan daard moet komen. Op die ma nier weten de scholen waaraan ze zich moeten houden. De onderwijsinspectie vindt dat alle leraren die Nederlands als tweede taal geven, in het be zit moeten zijn van het special'e daarvoor bestaande diploma. Daarnaast moet met iedere cur sist bij aanvang van de cursus een gesprek worden gevoerd, zodat de leraar er achter komt wat de cursist al kan en weet. Bovendien moet de school de vorderingen van de cursisten bijhouden en moet de school de cursist goed .duidelijk maken dat hij thuis moet oefenen. Minister Ritzen (onderwijs) heeft onlangs ruim honderd miljoen gulden uitgetrokken voor meer en betere cursussen Nederlands voor allochtonen. Hij heeft de Stichting Leerplan ontwikkeling opdracht gegeven speciaal voor deze i materiaal te ontwerpen. Scholen moeten snel aandacht besteden aan pestkoppen Conflict met staatssecretaris Kosto Acht jaar voor brandstichting in eigen café alkmaar anp amersfoort anp Individuen hebben last van pestkoppen, maar de samenle ving als geheel ook. Uit onder zoek in Noorwegen is gebleken dat notoire pesters vier keer zo veel als andere mensen kans lo pen crimineel te worden. Scho len die snel en goed aandacht besteden aan pestkoppen leve ren daarmee dan ook een bij drage aan de strijd tegen crimi naliteit. Dat stelden de onderzoekers Van Lieshout en Van der Meer gisteren op de studiedag 'Het pesten op school aangepakt'. Zij vinden dat kinderen die hun klasgenoten regelmatig pesten, net zo goed hulp nodig hebben als de slachtoffertjes. De onderzoekers maken dui delijk onderscheid tussen pes ten en plagen. Plagen gebeurt incidenteel en tussen kinderen die elkaar de baas kunnen. Pes ten is structureel en het slacht offer is niet in staat zich te ver dedigen. Volgens de onderzoekers krijgt een pestkop „een jaren lange scholing om met agressie zijn doel te bereiken" als de school niet optreedt. Op de ba sisscholen is bijna een kwart van de kinderen regelmatig het slachtoffer van pesten en twin tig procent van de kinderen be kent dat ze zelf regelmatig pes ten. Een enquête onder 1.065 leerlingen van 66 basisscholen heeft dat aangetoond. Drs. B. van der Meer, mede werker van het katholiek peda gogisch centrum in Den Bosch: „Pesten is een van de vele vor men van machtsmisbruik in de maatschappij. Het is mishande ling tussen leeftijdgenoten en het is een grove onderschatting van het probleem als de school er niets aandoet." Tot nu toe is de meeste aan dacht besteed aan de slachtof fers. En die aandacht is zeker nodig, vindt Van Lieshout, want kinderen die regelmatig worden gepest, komen veel vaker in psychische problemen dan an deren. Dat geldt vooral voor meisjes: als zij worden gepest, hebben ze anderhalf keer zo vaak last van depressieve klach ten dan als ze niet worden ge pest. Hulp aan de slachtoffers, bijvoorbeeld door assertiviteits- trainingen, is dus noodzakelijk. den haag gpd De belangstelling voor kampe ren bij de boer is in 1992 met twintig procent toegenomen. Dit heeft de Stichting Vrije Re creatie (SVR), een belangenor ganisatie van kampeerboeren, gisteren bekendgemaakt. Vol gens de SVR waren door de fraaie zomer veel boerderij- campings het afgelopen seizoen voor honderd procent bezet. De betere bezetting heeft ook te maken met het feit dat agra riërs volgens de nieuwe kam- peerwet meer staanplaatsen mogen verhuren, tien in plaats van vijf en gedurende zes we ken per jaar nog eens vijf extra. Vooruitlopend op de definitieve uitvoering van de aangepaste kampeerwet hebben veel ge meenten dit beleid al ten uit voer gebracht, aldus de SVR. De toenaihe van kampeerders op SVR-terreinen is ook toe te schrijven aan de grotere toeloop van buitenlandse toeristen. Vooral Italianen, Fransen en Duitsers toonden belangstelling voor de kleine campings op het Nederlandse platteland. De staatssecretarissen Van Rooy (economische zaken) en Kosto (justitie) zijn verdeeld over de tarieven van notarissen. Van Rooy wil een eind maken aan de prijsafspraken tussen nota rissen die volgens haar de tarie ven kunstmatig hoog houden. Kosto is daar, evenals het Ko ninklijke Notatiële Broeder schap, fel op tegen. Het conflict is inmiddels aan premier Lub bers voorgelegd voor een oplos sing. Het conflict tussen de staats secretarissen vloeit voort uit de concepttekst voor een nieuwe notariswet. Kosto wil daarin de Broederschap ombouwen tot een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De notarissen be houden daarmee het recht de tarieven zelf vast te stellen en dwingend op te leggen. Volgens Van Rooy is dat in strijd met het verbod op prijskartels dat op 1 •maart van kracht wordt. Volgens een woordvoerder van het Broederschap stijgen de notaristarieven bij vrije concur rentie zodanig dat het voor de lagere inkomens straks moeilijk wordt nog een testament te la ten opmaken. Nu wordt de prijs daarvan (circa 200 gulden) Kumunatig laag gehouden, door meer te rekenen voor het opstellen van een koopakte voor een huis. Marktconforme prijzen leiden volgens de woordvoerder tot een tarief van 600 tot 900 gulden voor een tes tament. Van Rooy zet daar grote vraagtekens bij. Zij meent dat de onderlinge prijsafspraken vooral gunstig zijn voor de inko mens van de notarissen zelf. De burger, die verplicht is bij de notaris aan te kloppen voor een testament of verkoopakte, zou gemiddeld goedkoper uit zijn vu.. ..c uije Loncurrentie zijn werk zou doen. Om het maandenlange con flict tussen Van Rooy en Kosto op te lossen, is de kwestie aan premier Lubbers voorgelegd. Vorig jaar lag Kosto overhoop met het Koninklijke Notariële Broederschap toen hij notaris sen, net als de advocatuur, aan vrije vestigingseisen wilde on derwerpen. Het Broederschap heeft dat toen, met een flinke lobby in de Tweede Kamer, we ten te voorkomen. De vestiging van een nieuwe notaris wordt nu onderworpen aan strenge ei sen die het Broederschap vast stelt. marseillf-groningen Grote partij cocaïne aan buitenkant Nederlands schip gevonden. De 21 beman ningsleden worden door de Franse justitie verhoord, maar er zijn geen arrestaties verricht. Ook is het schip niet aan de ket ting gelegd. Roodenburg gaat er van uit dat de cocaïne door on bekenden aan boord moet zijn gebracht tijdens de laatste reis van Ecuador naar Frankrijk. In de haven van Marseille is 120 kilo cocaïne gevonden die was bevestigd aan de buitenkant van het Nederlandse koelschip Peggy Dow, eigendom van de rederij Seatrade Groningen. Het schip lag voor onderhoud in een dok toen de drugs werden De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren celstraffen tot acht jaar opgelegd wegens brandstich ting in een cafetaria annex kof fieshop in Enkhuizen en een overval in Heerhugowaard. Offi cier van justitie P. Poppe had gevangenisstraffen tot tien jaar gefitst De eigenaar van de koffie shop, een 37-jarige man uit Enkhuizen, kreeg wegens uit lokking van brandstichting acht jaar gevangenisstraf. Naar het oordeel van justitie heeft hij zijn uitspanning in de vroege och tend van 22 juni in brand laten steken om met het verzeke ringsgeld (enkele tonnen) schulden af te betalen. Tegen de daders van de brandstichting, een 20-jarige man uit Enkhuizen en een 18- jarige man uit Hoorn, vonniste de rechtbank zes jaar en zes maanden en vier jaar cel. De rechtbank achtte hen ook schuldig aan een overval op een supermarkt in Heerhugowaard. De rechtbank rekende het het drietal zwaar aan dat zij door de brandstichting of de uitlokking daarvan in het centrum van Enkhuizen grote schade, groot gevaar voor goederen en levens gevaar voor omwonenden had- den veroorzaakt. De door ge sprenkelde benzine verspreide brand sloeg over naar een aan grenzend café. Vereniging Hemofiliepatiënten: Er moet een onafhankelijk onderzoek komen naar de achtergronden van de AIDS-besmettingen van hemofilie patiënten tussen 1982 en 1986. Dat eist de Nederlandse Vereniging van Hemofilie-Patiënten (NVHP). De vereni ging wil antwoord op de vraag of overheid, producenten en artsen destijds voldoende hebben gedaan om besmet tingen te voorkomen. De NVHP reageert hiermee op een artikel in het weekblad Else vier. In het artikel staat dat het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst (CLB) en kele maanden in 1985 een bloedprodukt heeft geleverd waarvan bekend was dat het waarschijnlijk met het AIDS-vi- rus was besmet. Nederland zou te lang hebben gewacht met het invoeren van een Amerikaanse techniek waarbij door verhitting de AIDS-virussen worden ge dood. Hemofilie is een ziekte waar bij de patiënt regelmatig bloed transfusie krijgt. Tussen 1982 en 1986 zijn in Nederland onge veer 150 van de 1.200 hemofilie patiënten met het AlDS-virus besmet geraakt. Ruim de helft van de 37 mensen bij wie de ziekte tot nu toe is geconsta teerd, is inmiddels overleden. Volgens Elsevier zijn, geba seerd op een onderzoek van C. Breederveld (nu directeur van het Slotervaart Ziekenhuis), destijds wellicht zo'n zeventig hemofiliepatiënten seropositief geraakt door een onverhit Ne derlands bloedprodukt, terwijl op dat moment een veilig Ame rikaans alternatief voorhanden Directeur prof. dr. J. Ruiten berg van het CLB zegt in een re actie dat de Nederlandse autori teiten destijds wèl alert genoeg en in gezamenlijk overleg heb ben gehandeld. „We zijn bui tengewoon snel geweest. De door de overheid vereiste pro cedure om het hittebehandeld produkt te registreren, kan jaren duren. Maar het CLB en de overheid hebben in dit geval een versnelde introductie bin nen enkele maanden mogelijk gemaakt." In Nederland is twaalf pro cent van de hemofiliepatiënten in de betreffende periode met het AIDS-virus besmet geraakt. Dat aantal ligt veel lager dan in andere Europese landen. In Frankrijk ontstond een na tionaal schandaal toen labora toria ervan werden beschuldigd bewust hun oude mogelijk geïnfecteerde voorraden bloed te hebben opgemaakt omdat dat goedkoper was dan de verhitte produkten te impor- 'Ontheffing nodig van oormerkplicht' Leeuwarden» Veehouders die principiële bezwaren hebben tegen het oormerken van dieren moeten een ontheffing van die ver plichting krijgen. Dat pleidooi hield mr. M. Moszkowicz gisteren voor de Leeuwarder rechtbank. Daar diende het proefproces te gen drie veehouders die in augustus bewust kalveren zonder oormerk hadden aangevoerd op de veemarkt van Leeuwarden. De veehouders hebben een biologisch-dynamisch bedrijf en hebben bezwaren tegen het oormerken omdat dit volgens hen onnodig leed veroorzaakt. Rechter ontslaat man van vervolging utrecht» Overeenkomstig de eis heeft de rechtbank in Utrecht gisteren een 33-jarige man uit Barneveld ontslagen van rechts vervolging voor doodslag op de ex-echtgenoot van zijn vriendin. Zij concludeerde dat de man heeft gehandeld uit noodweer. Het 36-jarige slachtoffer overleed vorig jaar december nadat de Bar nevelder hem tijdens een ruzie twee steekwonden had toege bracht. Het slachtoffer koesterde een enorme wrok tegen de Bar nevelder sinds deze een verhouding had met zijn ex-vrouw. Haagse katten krijgen chip ingeplant den haag De Haagse zwerfkatten krijgen een chip ingeplant. Het Haagse dierencentrum begint daar vandaag mee. De dieren worden gevangen, gecastreerd of gesteriliseerd en krijgen een chip. Op de chip staat een nummer dat correspondeert met ge gevens die de dierenambulance van de kat heeft. Zo wil men on der meer meer inzicht krijgen in het zwerfgedrag van het dier en hoeft een poes niet onnodig te worden opengemaakt om te kij ken of het dier is gesteriliseerd. Er zijn ongeveer drieduizend zwerfkatten in Den Haag. ARNHEM GPD De ontwerpers Oxenaar en Kruit maken zich niet zo druk om aantasting van hun ontwer pen van bankbiljetten. Ze willen eigenlijk gewoon geld zien. De ze stelling poneerde advocaat Hugenholtz van verzekeraar Ohra gisteren ten overstaan van vice-president Heiwig van de Arnhemse rechtbank. Het in Arnhem gevestigde concern was door de twee kunstenaars voor de rechter gesleept omdat het verknipte en misvormde bank biljetten heeft gebruikt in ad vertenties. „Lelijk, somber en in elkaar geflanst." Zo kwalificeerde Ti- deman, de raadsman van de twee grafische ontwerpers de omstreden advertenties. Vol gens de advocaat betekent de manier waarop Ohra met het geestelijke eigendom van de kunstenaars is omgegaan een aanslag op de band tussen ma kers en ontwerp. Hij eiste dan ook stopzetting van het gebruik van de advertenties en een voorschot van 20.000 gulden op een later in een bodemprocedu re te vorderen schadevergoe ding. Hugenholtz liet weten dat Ohra niet vrijwillig zal voldoen aan de eisen. „De ontwerpers hebben hun auteursrecht over gedragen aan de Nederlandsche Bank. Daarmee hebben de ont werpers hun rechten verspeeld. Bovendien heeft de Nederland sche Bank in 1982 bepaald dat bankbiljetten alleen voor publi- citeitsdoeleinden mogen wor den gebruikt als flink van het origineel wordt afgeweken." De rechtbank doet op 27 oktober uitspraak. Kwaliteit van Kamer tekent verklaring tegen discriminatie Met uitzondering van de Cen trumdemocraat Janmaat heb ben alle Tweede-Kamerleden vanmiddag de algemene verkla ring tegen rassendiscriminatie ondertekend. De ondertekening vloeit voort uit de acties die tij dens het nationale minderhe- dendebat van afgelopen zomer zijn gestart. Namens het kabinet bood mi nister Dales (binnenlandse za ken) de verklaring vanmiddag aan kamervoorzitter Deetman aan. Ook ruim zestig maat schappelijke organisaties heb ben de verklaring ondertekend. Dat zijn onder meer politieke partijen, de Raad van Kerken, werknemers- en werkgeversor ganisaties, onderwijsorganisa ties en woningbouwcorporaties. Het is de bedoeling dat de ver klaring 'het land in gaat' en door zoveel mogelijk personen en organisaties wordt onder schreven en uitgevoerd. In de verklaring staat onder meer dat iedereen die in Neder land woont op gelijke voet aan de samenleving moet kunnen deelnemen, dat vooroordelen een belangrijke oorzaak zijn van achterstanden van minderhe den, dat discriminatie een soci aal onrecht is en de onderteke naars zich gezamenlijk zullen inzetten om discriminatie te voorkomen en te bestrijden. Dat zullen zij doen door het goede voorbeeld te geven, door te bevorderen dat gedragscodes tegen discriminatie per sector of branche van het maatschappe lijke leven worden vastgesteld en door mensen en organisaties in hun omgeving aan te spreken op bewust of onbewust discri minerend gedrag. 'Straks alleen nog met pasje naar ziekenhuis Nijmegen» Archeologen, die bij een voormalig college in Nijmegen bezig waren Romeinse overblijfselen in kaart te brengen, zijn op het graf van twee paarden gestuit. De skeletten zijn nog puntgaaf. De vondst bevestigt dat de Romeinen veel respect hadden voor het paard. Hun vlees werd niet gegeten. Dat blijkt uit het feit dat de twee kadavers destijds keurig zijn neergelegd. De edele viervoeters hoorden min of meer bij de huisraad. FOTO GPD CEES MOOIJ Ziekenhuizen heb ben doorgaans het imago een veilige en vertrouwde omge ving te zijn rondlopen te hel pen. Maar dat beeld klopt niet meer. Het afgelopen jaar zijn in ziekenhuizen ruim 1.000 mensen beroofd en ongeveer 375 mensen be dreigd met een mes of een pistool. Het ziekenhuis wordt tijdens de vrije be zoekuren, die de ziekenhuizen tien jaar geleden hebben ingesteld, regelma tig bezocht door cri minelen en andere ongewenste bezoe kers. „We gaan naar een tijd toe dat je al leen met pasjes de ziekenhuizen bin nen kan komen. Een bezoeker zal dan zijn persoonlijke chipkaart bij de re ceptie moeten op halen en kan daar mee alleen de deur openmaken die hem naar de zieke leidt", voorspelt J. van Dijk, hoofd van de directie Cri minaliteitspreventie van het ministerie van justitie. „De soepele bezoekuren zijn een verworvenheid voor de Ne derlandse bezoeker, maar fu nest voor de ziekenhuizen. Per soneel heeft geen overzicht meer", aldus de criminaliteits- expert. De vele diefstallen vormen volgens Van Dijk niet eens de meest verontrustende consta tering in het rapport. „Het is schokkender dat patiënten in ziekenhuizen met messen wor den bedreigd of met geweld van hun eigendommen worden ontdaan. Ze verkeren al in een zwakke positie. Het is echt traumatisch dat dit soort mis drijven voor komt." Meer aandacht voor beveili ging is dan ook absoluut nood zakelijk, vindt Van Dijk. „Bevei liging is vaak een ondergescho ven kindje bij ziekenhuizen. Daar moet nu echt wat aan worden gedaan. Een uitge dacht beveiligingsplan en een goede samenwerking met de politie lossen waarschijnlijk al een groot gedeelte van het pro bleem op." Niet alleen patiënten worden bedreigd en beroofd, ook per soneel is er de dupe van. Uit het onderzoek blijkt dat perso neel zich vaak onveilig voelt op het werk. Van Dijk denkt dat deze gevoelens grotendeels worden weggenomen wanneer een ziekenhuis elektronisch is beveiligd. Dit kan door een Criminaliteitsexpert Van Dijk: „Ziekenhuizen moeten meer aan hun beveiliging doen." FOTO GPD JOOP BOEK pasjes-systeem in te vot „Maar ziekenhuizen kunnen ook het terrein veiliger maken door fietsenstallingen te ve lichten. Of het personeel nachts naar huis brengen, zoals in sommige ziekenhuizen ge beurt. Dat vind ik een goede ontwikkeling." Slachtofferhulp moet volgei de professor een onderdeel worden van het beveiligings plan. „De opvang voor me: die bedreigd zijn, is heel slecht ontwikkeld. Je zou toch van een ziekenhuis mogen wachten dat daar meer aan dacht aan wordt besteed. Wij hebben gemerkt dat maar t kleine 15 procent van dc 129 ondervraagde ziekenhuizen iets voor hun slachtoffers gere geld heeft. Dat is veel te wei nig." Voorkomen is nog altijd be ter dan genezen. Daarom meent Van Dijk dat perse beter moet worden voorbereid op agressieve patiënten er zoekers met slechte bijbedoe lingen. „Door situaties n spelen in rollenspellen kaï dereen goed worden voorbe reid op gewelddadige mei Het zal een Nederlandse poli tieman of -vrouw niet meer g beuren dat hij of zij wordt geïi timideerd. Zij zijn daar op ge traind. Voor museamedewer- kers is ook een paar maanden geleden een dergelijke cursus van start gegaan. De ziekenhui zen moeten dat ook organise ren. Ziekenhuizen zijn niet de enige gedupeerden", al dus Van Dijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5