Tienduizenden banen weg Aantal slachtoffers van vliegramp blijft dalen Binnenland VT '-A V1 tot ontploffing gebracht 'Agenten mogen niet zelf boetes bepalen' Politie doet te weinig aan verzekeringsfraude Afscheid Suriname van doden in Bijlmer Helft van Nederlandse kippevlees deugt niet WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Cemeensctiappel>|tte Persdienst Honderden varkens dood in gierkelder Onderzoekers over gevolgen valutacrisis voor Nederlandse export: Het werkloosheidscijfer gaat volgend jaar omhoog. Over de mate waarin verschillen de meningen. De somberste voorspelling komt van het researchinstituut IRIS van Ra bobank en beleggingsmaatschappij Robeco. Die gaat uit van 75.000 banen minder terwijl het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) rekening houdt met 50.000 extra werklozen. Het Centraal Plan Bureau (CPB) is iets minder pessimistisch en houdt het op een terug gang van de werkgelegenheid met zo'n twintigduizend banen. vorden Bij een varkenshouderij in het Gelderse Vorden zijn gisteren zo'n 200 varkens omgekomen in de gierkelder onder hun stal. Als gevolg van een explosie waren ze door de vloer ge zakt. In totaal zijn zeker 900 varkens in de gierkelder beland. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door het giftige, explosieve en dodelijke methaangas in de kelder. foto anp Acht jaar voor moord op bejaarde Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een den haag gpd Het CPB waarschuwde eerder voor een mogelijk oplopen van de werkloosheid. De laatste cij fers van het CPB zijn bijgesteld aan de hand van de valutacrisis. Doordat veel buitenlandse munten zoals lire, peseta en het Britse pond goedkoper zijn ge worden, kosten Nederlandse produkten verhoudingsgewijs meer in het buitenland. Minder export kost banen. Door vacatu restops, soms regelrechte af slankingen binnen zullen vooral de nieuwelingen op de arbeidsmarkt het er niet gemakkelijker op krijgen. Het NCW baseert haar ver wachting op een uitgebreide enquête onder de leden, waar van de uitslag vandaag wordt gepubliceerd. Berekeningen wijzen op een toename van het aantal werklozen met ongeveer 50.000 in 1993. Een computer uitdraai van het genoemde IRIS van RABO en Robeco zit zelfs 25.000 hoger. Het gaat overi gens steeds om 'banen', zowel volledige als deeltijdbanen. Tot nu toe daalde het werk loosheidscijfer in Nederland. In mondiaal verband ligt dat an ders. De werkloosheid vertoont een stijgende tendens. De eco nomie draait stroever en de in ternationale conjunctuur ver toont op dit moment een onge zond beeld. Deze economische recessie trof tot nu toe vooral de Verenigde Staten en Engeland. Ons land bleef redelijk in de luwte, maar moet er straks ook aan geloven, zo wordt gevreesd. „Er is duidelijk een probleem, alle cijfers wijzen in dezelfde richting", zegt een woordvoer der van het NCW. Het jongste rapport van IRIS verwoordt het anders. „Ook de Nederlandse economie zal zich de komende kwartalen niet kunnen onttrek ken aan een verder inzakkende groei, zo niet een recessie", staat er letterlijk. De sectoren die het hardst worden getroffen, zijn de finan ciële dienstverlening, de auto matiseringsbranche, de chemie en de consumenten-elektroni- ca. Verder beginnen exportsec toren als voedingsmiddelen- en kapitaalgoederenindustrie de achterblijvende groei bij de be langrijke handelspartners aan den lijve te ondervinden. De grootste vakcentrale FNV liet eerder deze week via voor zitter Stekelenburg weten niet op de nieuwe prognoses te wil len reageren. „We zien wel wat de definitieve cijfers van het Centraal Plan Bureau zijn." Een woordvoerder van de centrale voegt daar aan toe dat de cijfers de werkgevers van het NCW waarschijnlijk niet slecht uitko men, nu de CAO-onderhande- lingen weer voor de deur staan. Luxe snelbussen streekvervoer rotterdam gpd Het streekvervoerbedrijf West Nederland onderzoekt de mo gelijkheden om eind volgend jaar luxe snelbussen in te zetten voor vervoer tussen regionale centra. Het zou hierbij moeten gaan om zogeheten 'Interliners', die overal in het land hetzelfde uiterlijk hebben en aan dezelfde eisen voldoen. Het plan bor duurt voort op het twee jaar ou - de toekomstplan 'Vrij Baan 21' van de streekvervoerders Cen traal Nederland, NZH en West Nederland. Kenmerken van de 'Interliner' zijn snelheid, goede en actuele informatie en comfort in zowel de bus als bij de halten. De ver voersbedrijven willen ook 're- gioliners' en 'cityliners' invoe ren, die net als de 'Interliner' duidelijk herkenbaar zijn voor het publiek. 20-jarige man veroordeeld tot acht jaar cel voor zijn aandeel ii een inbraak op 14 november 1991 in een woning aan de Vleu- tenseweg in Utrecht. Daarbij werd de 82-jarige bewoonster om het leven gebracht. De buit bedroeg vier gulden en een pakje si garetten. Verontreinigd puin ziekenhuis zoek Rotterdam De DCMR Milieudienst Rijnmond vermoedt dat zesduizend ton verontreinigd afval van het voormalige Eudokia- ziekenhuis in Rotterdam ergens illegaal ligt opgeslagen of ille gaal is gestort. Inspecteurs van de DCMR zijn al een maand op zoek naar het puin van het gesloopte ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van de DCMR weigeren de betrokken transpor teurs informatie te geven over de afvoer van het puin. Kledingbende Zuid-Holland opgerold Dordrecht» De politie in Zuid-Holland heeft met de arrestatie van vijf verdachten twee kledingdiefstallen met een gezamenlij ke buit van bijna een miljoen gulden opgelost. De meeste kle ding is afgezet via een helersnetwerk in Rotterdam. De politie sluit niet uit dat nog meer arrestaties worden verricht. Opnieuw geval van open TBC kampen» Onder de 4300 jongeren uit Kampen en IJsselmuiden die 3 oktober een zogenoemde Mantoux-prik kregen, is een ge val van open long-TBC ontdekt. Bovendien bleken 56 jongeren met TBC besmet. Volgens de GGD zal deze laatste groep de ziek te niet verspreiden. Open TBC daarentegen is wel besmettelijk. Kritiek op actie Veendamse politieman den haag gpd „Hoe sympathiek het ook klinkt", zegt ACP-voorzitter Blij- leven, „het gaat niet aan dat een politieman de hoogte van de boetes voor overtredingen zelf bepaalt." De voorzitter van de Algemene Christelijke Politie bond is daar heel strikt in. Daar om verwerpt hij ook de actie van de Veendamse politie- wachtmeester Arie Braids, die vindt dat boetes voor verkeers overtredingen te hoog zijn. Blijleven: „De strafmaat is een zaak van het parlement en het openbaar ministerie. Het zou een vreemde zaak zijn als poli tiemensen die gaan vaststel- Kamer wil toch praten over referendum den haag gpd CDA-fractievoorzitter Brinkman heeft gisteren tijdens de alge mene beschouwingen de dis cussie over eventuele invoering van een referendum in Neder land heropend. Hij vroeg zijn D66-collega Van Mierlo tot veler verrassing met een juridisch doortimmerd voorstel te ko men, zodat de Kamer daarover kan discussiëren. Van Mierlo was zo verbouwe reerd over deze wens van het CDA, dat hij aanvankelijk niet wist hoe hij moest reageren. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft vorig jaar met steun van het CDA een onder zoek naar een referendum te gengehouden. Brinkmans verzoek moet, zo bleek gisteren, niet worden ge zien als een ommezwaai van de CDA-fractie. Inhoudelijk voelt het CDA nog steeds niets voor de invoering van een advise rend of beslissend referendum in ons land. Maar „ik wil me niet het verwijt laten aanleunen dat wij studies zouden tegen houden", aldus Brinkman. Van Mierlo zal nu de com missie-De Koning die zich in opdracht van de Kamer bezig houdt met een betere relatie tussen kiezers en politiek, vra gen alsnog een studie naar het referendum te verrichten. len." Vorige week werd bekend dat politieagenten in het Groningse Veendam soms niet bekeuren, omdat zij de strafmaat niet in overeenstemming vinden met de zwaarte van de overtreding. Daarnaast ontdekte Braids aan de hand van een enquête dat veel leden van de Algemene Surveillance Dienst er net zo over denken. De actie van de Veendamse politieman is door het publiek enthousiast ontvan gen. De Groningse hoofdofficier van justitie is inmiddels een on derzoek begonnen naar de ac ties van de politiemensen in Veendam. den helderDe duik- en demonteergroep van de Koninklijke Marine heeft gisteren de springlading van een Duitse V1 op 15 kilometer ten westen van Texel in de Noordzee tot ontploffing gebracht. De V1 was tijdens de Tweede Wereldoorlog ingeslagen in het Gelderse Voorst en werd daar vorige maand geborgen. Ondanks de waterdiepte van 30 meter veroorzaakte de vliegende bom een waterzuil van ruim 22 meter. Op de foto wordt de kop met explosieve lading in het water gelaten. foto anp Raymond rutting amsterdam gpd-anp Het aantal geïdentificeerde slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmer is gestegen van 20 naar 26. Het aantal vermisten is gedaald tot 38, dat waren er maandagavond nog 52. Het to taal aantal slachtoffers van de ramp komt hiermee op 64, maandagavond lag dit aantal nog op 72. Hoofdcommissaris Nordholt van de Amsterdamse politie vermoedt dat nooit duidelijk zal worden hoeveel mensen het le ven hebben gelaten bij de ramp. Deskundigen zeggen dat het to taal aantal slachtoffers wel eens tussen de nul en dertig procent hoger kan liggen dan nu uit de lijsten blijkt. De niet geïdentificeerde slachtoffers van de vliegramp in de Bijlmermeer zullen overigens collectief worden begraven. Of schoon burgemeester Van Thijn van Amsterdam zich kan voor stellen dat met name de al lochtone nabestaanden hier erg veel moeite mee hebben, zegt hij niet anders te kunnen beslis sen. „De wet schrijft dit voor", aldus Van Thijn. Van de geïdentificeerde slachtoffers zijn vandaag de stoffelijke overschotten vrijge geven. Van de vier inzittenden van het El Al-vliegtuig zijn er tot nu toe twee geïdentificeerd, de vrouwelijke passagier en de boordwerktuigkundige. Op dit moment liggen nog elf mensen die tijdens de ramp ge wond zijn geraakt, in verschei dene ziekenhuizen. Van hen worden er vier verpleegd in het brandwondencentrum in Be verwijk. De zoekactie naar vliegtuig onderdelen rond de flats Groe- neveen en Kruitberg heeft tot nu toe talloze kleine stukjes van de Boeing opgeleverd. In de wijk zijn inmiddels affiches ver- ■m Klacht van Nederlandse assuradeurs: den haag gpd Nederlandse verzekeraars zijn verbolgen over het feit dat veel politiekorpsen weigeren fraude met verzekeringen aan te pak ken. Aangifte van fraude wordt vaak niet in behandeling geno men, zeggen de verzekeraars. Volgens het fraudebureau van het Nederlands Verbond van Verzekeraars lijden zij daardoor een schade van 350 miljoen gul den op een totaalbedrag van 13 miljard dat jaarlijks wordt uitge keerd. Volgens directeur mr. A. Wes terman van het fraudebureau, het Centraal Informatie Sys teem (de Stichting CIS), moet de politie op zijn minst proces verbaal opmaken bij aangifte van vezekeringsfraude. En zeker niet de formulieren retour stu ren met de mededeling dat de aanpak van deze criminaliteit geen voorrang heeft. Op een studiedag in Maarssen deed hij vandaag voorstellen om de sa menwerking tussen politie en de verzekeringsmaatschappijen te verbeteren. De verzekeraars zeggen er be grip voor te hebben dat de poli tie verzekeringsfraude niet de hoogste prioriteit geeft. Maar het probleem zit volgens Wes terman dieper. Bij de reorgani satie van de politie worden spreid waarin souvenirjagers wordt opgeroepen meegeno men brokstukken van het vlieg tuig in te leveren. Het ministerie van verkeer en waterstaat ontkent dat de sa menstelling van het team dat de oorzaak van de ramp met de EL AL Boeing onderzoekt in strijd is met de Luchtvaartongevallen wet. De wet bepaalt dat onder zoek naar ongevallen van het begin af aan in handen moet zijn van een onafhankelijke voorzitter om te voorkomen dat de Rijksluchtvaartdienst zichzelf onderzoekt en daardoor de schijn van partijdigheid wekt. De voorzitter moet daarom vol gens de nieuwe wet worden voorgedragen door de Raad van de Luchtvaart. De nieuwe wet is echter nog niet in werking. Desondanks wordt bij het huidige onderzoek zoveel mo gelijk in de geest van de toe komstige wet gehandeld, aldus het ministerie. De Raad houdt al sinds 5 oktober toezicht op de uitvoering van het onderzoek. Bovendien stemt de Raad in met RLD-directeur Wolleswin- kel als leider van het vooronder zoek. paramaribo wim bunschoten correspondent Recht voor het podium staat een doodskist, afgedekt met een wit kleed. Een brandend kaarsje aan elke hoek. Een zaal vol mensen die religieuze liederen zingen, begeleid door koperin strumenten van de politiekapel. Een nationale rouwdienst. Suri name neemt afscheid van de doden in de Nederlandse Bijl- Op het podium liggen kran sen. De linten wapperen voor zichtig in de warme wind die door de open ramen van het ge bouw naar binnen glijdt. In gro te bakken flikkeren honderden kaarsjes. De kist symboliseert de doden en vermisten. Geeste lijken beklimmen om beurten het spreekgestoelte. Hindoesta nen, moslims en christenen. Al le religieuze en etnische groe pen zijn vertegenwoordigd. „Op deze momenten, als heel het volk treurt, als een ieder op zijn eigen wijze het gevoel van pijn tot uitdrukking brengt, op zulke momenten zijn wij een", zegt de vertegenwoordiger van de hindoegemeente. De ruim driehonderd aanwezigen, onder wie veel politici, zijn muisstil. Een katholieke zuster begint te zingen. Tijdens haar lied heft ze de armen ten hemel, dan weer grijpt ze naar haar hoofd. De gospels wisselen de sprekers af. Zangkoortjes beklimmen het podium, de kaarsjes worden De Nederlandse ambassadeur Koch zegt dat tragedies als die in de Bijlmer behalve smart en pijn ook positievere gevoelens veroorzaken. „Zoals die van hechte verbondenheid tussen beide zijden van de oceaan. Het is mijn hoop dat wanneer pijn en smart zijn verzacht die ver sterkte verbondenheid zal voortduren. Gebeurtenissen als deze doen ons stilstaan bij onze opdracht. Namelijk om het le ven creatief te besteden in plaats van afbrekend, om sa men te werken in plaats van in verdeeldheid tegenover elkaar te staan, om medeverantwoor delijkheid te tonen in plaats van zich te isoleren in een individu eel egoisme". Eerder die dag, de laatste van de vijfdaagse periode van natio nale rouw, hield parlements voorzitter Lachmon een toe spraak in de Assemblee. Hij sprak de nabestaanden moed in. Onvermijdelijk herinnerde de parlementsvoorzitter aan de ramp met het SLM-toestel, nu ruim drie jaar geleden. fraudeafdelingen soms gewoon weg opgeheven, zo is zijn erva ring. De verzekeraars maken zich daar grote zorgen over. Het steekt de assuradeurs te vens dat zij vrijwel nooit een seintje krijgen van de politie wanneer verdachten worden aangehouden in zaken waarin een verzekeraar heeft uitge keerd. Zij zeggen jaarlijks een miljoen brieven naar de politie te sturen om over zaken te wor den ingelicht, maar daarop wordt niet of nauwelijks gerea geerd. Westerman wil dat de politie de verzekeraars beter op de hoogte houdt als verdachten van fraudemisdrijven worden ingerekend. Daarmee is een voor de schade aansprakelijk te stellen persoon bekend gewor den. Omdat veel zaken in een vroeg stadium worden gesepo neerd, weten de verzekeraars dan niet op wie zij inmiddels vergoede schade kunnen verha len. Ook moet de politie alerter zijn en de verzekeraars melden wanneer vermiste (gestolen of verloren) goederen weer zijn opgespoord. Dat voorkomt dat bijvoorbeeld auto's „zinloos in waarde staan te verminderen" bij politiebureaus of de rijks dienst der Domeinen. Keurmeesters worden geïntimideerd den haag gpd i be- De helft van het kippevlees uit Nederlandse slachterijen is be smet met salmonella of andere bacteriën. De keurmeesters van de Rijksdienst voor keuring van Vee en Vlees (RW) zijn niet in staat hun werk goed te doen, omdat ze worden geïntimideerd door de slachterijen of worden teruggefloten door hun superi- Een woordvoerder van de Keuringsdienst van Waren er kende gisteravond in het tv-pro- gramma NOVA dat een op de twee kippen is besmet. Volgens het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne is het eten van besmet kippevlees de belangrijkste oorzaak van voedselvergiftiging dat jaarlijks in ons land zo'n 2 miljoen keer voorkomt en waaraan tientallen mensen sterven. De omstandigheden in de pluimvee-industrie zijn zodanig dat besmetting haast niet is te voorkomen. Bacteriën die onder meer in mest zitten, dringen door een eierschaal heen e smetten een volgende generatie dieren. In de zes weken dat slachtkuikens worden opgefokt, staan de dieren voortdurend in hun eigen mest en bovendien zitten ze zeer dicht op elkaar, zodat onderlinge besmetting onvermijdelijk is. De keurmeesters in de slach terijen kunnen hun werk niet goed doen. Zij moeten werken in hetzelfde tempo als de slach ters, die hondera dieren per mi nuut verwerken. Volgens P. Schilder, woord voerder van de Bond van Keur meesters, hebben veel van zijn collega's het gevoel dat het mi nisterie van landbouw meer oog heeft voor economische belan gen dan het belang van de volksgezondheid. Als voorbeeld wordt genoemd een keur mees ter die een slachterij stillegde omdat onvoldoende was ge reinigd. Zijn baas belde hem boos op met de mededeling dat „door jouw schuld nu driehon derd man niets staan te doen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3