Ramp Cairo legt falend woningbouwbeleid bloot hart in een 'molotov-cocktail' stappen? Zou u met een gerust Feiten &Meningen Stoppen met algemeen verbindend verklaren CAO's i WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 2 Gebouwen vielen als kaartenhuizen in elkaar Hoe de meeste Egyptenaren zijn gehuisvest ontgaat de meeste toeristen die jaarljks het land bezoeken. Maar achter de 'horizon' van de pyramides, de sfinx en andere archeologische schatten gaat een onvoorstelbare hoe veelheid krotten schuil. Dat geldt voor de steden, maar ook voor het platte land. Daar zijn ze weer die conservatieve organisaties van werkgevers en werknemers, die het land voordurend namens ons op slot zetten. Nu is het de collectieve arbeidsovereenkomst weer. Alleen het woord al bezorgt je de koude rillingen. In Oost-Europa zijn ze er zo ongeveer achter waar al die collectiviteit toe leidt. Hier moeten onze dames en heren van de vakbonden van werkge vers en werknemers daar nog achter komen. Wat is het geval? Onze minister van sociale za ken, Bert de Vries (CDA), is zo stom geweest de SER advies te vragen over de noodzaak een door de erkende werkgevers- en werknemersorganisa ties afgesloten CAO ook altijd algemeen verbin dend te verklaren. Dat wil zeggen dat zo'n door die erkende organisaties afgesloten CAO na de algemeen verbindendverklaring door de minister van soci ile zaken ook die werkgevers en werkne mers bindt die helemaal niet waren betrokken bij de onderhandelingen over die CAO. Er is hun niets gevraagd. Ze krijgen het gewoon via de mi nister opgelegd. En dat in een tijd van veel indi vidualisme, maatwerk en flexibiliteit en vooral van geëmancipeerde calculerende burgers, be drijven en instellingen. Zonder ons Deze zelfbenoemde vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers beslissen namens ons, voor ons en over ons, maar vooral zonder ons, die daar niets mee van doen hebben, zelfs maar te horen. Erger mag het toch niet worden. Dat vond Bert de Vries ook. Hij vindt dat hij zijn bevoegdheid om een CAO algemeen verbindend te verldaren maar eens wat spaarzamer moet hanteren. Let wel hij is niet eens verplicht die be voegdheid te hanteren. Hij mèg het doen, maar kan het ook laten. Inmiddels is in ons land een traditie gegroeid dat de minister een CAO die hem wordt voorgelegd door de erkende organisaties van werkgevers en werknemers blindelings algemeen verbindend verklaart, dus ook voor diegenen die part noch deel aan de onderhandelingen over de betreffen de CAO hebben gehad. De Vries wil van die tra ditie af en volkomen terecht. Maar in plaats van dat hij gewoon doet wat hij kan en mag doen, vraagt hij eerst om advies aan dat incest-college dat SER heet. Wat is de SER? Dat is voluit de Sociaal-Economi sche Raad, waarin zijn opgenomen alle vertegen woordigers van de erkende belangenverenigin gen van werkgevers en werknemers, alsmede een aantal kroonleden. Dekroonleden worden be noemd door de Kroon, dus door het kabinet, en deze zijn min of meer onafhankelijk. Die onaf hankelijkheid gaat echter niet zover dat niet heel precies wordt gekeken naar de partijpolitieke achtergrond. De SER is dus een college van men sen, die er goed voor zorgen dat er geen buiten staanders in worden toegelaten. Want wie bepa len er wanneer je als werkgevers- of werkne mersorganisatie wordt erkend? Juist ja de SER, dus de reeds gevestigde verenigingen van werk gevers en werknemers. En die zorgen er wel voor dat de spoeling dik blijft. Uitsluiting Onlangs nog bestonden ze het om een vakcen trale met 100.000 leden niet toe te laten tot hun college van gevestigden. Om de gedachten te be palen, het hele CNV telt niet meer dan 300.000 leden. Een schandalig geval van uitsluiting dus. geRTve\fó\es De SER kan gevraagd en ongevraagd de regering adviseren over alle sociaal-economische vraag stukken en problemen in ons land. En wat erger is, de regering is maar al te dikwijls verplicht dit eerbiedwaardige college om advies te vragen. Dus vroeg De Vries om advies en hij kreeg wat hij eigenlijk kon verwachten. De traditie van het algemeen verbindend verkla ren van een CAO dient volgens de SER niet alleen onverkort te worden gehandhaafd, maar zelfs te worden uitgebreid naar allerlei andere afspraken over werkgelegenheid, over het beleid ten op zichte van bijvoorbeeld minderheden. Dus in plaats van het land, de werknemers en werkge vers flexibeler te maken, moet het allemaal nog verder dicht worden georganiseerd. Het land komt erin om, in al deze regelingen en belangen groepen. We happen naar lucht, maar worden getrakteerd op nog meer regelingen. We moeten hoog nodig op tal van terreinen nieuw bloed toelaten, maar onze dames en he ren conservatieven van de werkgevers- en werk nemersorganisaties zullen er wel voor zorgen dat de buitenstaanders ook daadwerkelijk buiten blijven staan. Ze kloppen inmiddels op de deur van onze economie en samenleving. Laten we er voor zorgen dat het geen beuken wordt en al he lemaal niet dat ze de stormram gaan gebruiken. Het wordt hoog tijd dat die zelfbenoemde verte genwoordigers van werkgevers en werknemers hun plaats wordt gewezen. Dat betekent dat zij niemand anders mogen binden dan diegenen die zich vrijwillig binden en daarmee basta. Bert de Vries laat eens zien dat je kloten hebt, trek je dus niets aan van dit advies van ons natio nale incest-orgaan: de SER. Prof. W.S.P. Fortuyn is part-time hoogleraar ar beidsverhoudingen bij de overheid aan de Eras mits Universiteit en zelfstandig organisatie-ad viseur. UTRECHT «TACO SLAGTER OUD-CORRESPONDENT CAIRO Cairo de stad van de duizend minaret ten, umm al dunya de moeder der we reld, zoals ze in de Egyptische volksmond heet, spant echter de kroon. Van elke drie huizen in de arme volkswijken is er een il legaal gebouwd. Zonder architect, zonder bouwplan, zonder behoorlijke fundering, zonder enige controle van hogerhand, worden woningen van meer dan èen ver dieping neergezet. Ouders zetten er nog een verdieping bovenop als hun zoon of dochter trouwt, huisjesmelkers doen het zelfde om meer huur te vangen. Geen wonder dat veel van deze bouwsels onder de schokken van een zware aardbeving ziin bezweken. Als gevolg van de gigantische overbevol king kampt Egypte al jaren met een onop losbare woningnood. Elke negen maan den komen er netto een miljoen Egypte naren bij. Van de 58 miljoen inwoners leeft vermoedelijk éénderde in Cairo. Nie mand weet dat precies, want bevolkings registers worden nauwelijks bijgehouden. De stad is ontworpen voor misschien een miljoen inwoners. Bij de constructie van een riolering aan het begin van deze eeuw, werd nog uitgegaan van een getal van 1,5 miljoen. Cairo telt er nu zeker 12 miljoen, die het verkeer verstoppen, uit de huizen puilen en op de trottoirs elkaar voor de voeten lopen. Amsterdam op Ko ninginnedag is kinderspel vergeleken met de dagelijkse praktijk in de Egyptische hoofdstad. Tengevolge van de jarenlange economi sche malaise en de socialistisch geleide landbouwpolitiek trokken miljoenen boe ren en werkloze jongeren naar de steden. Sommige delen van de stad zijn door de toeloop geheel in miniatuur boerenge meenschappen verandeid, kompleet met geiten en kippen in de straten en op de daken. De bevolkingsdichtheid haalt er wereldrecords, er zijn wijken met enkele honderdduizenden inwoners per vierkan te kilometer. Buitenwijken van Cairo als Gizeh, Shou- bra, Imbaba, Bourag al Dakhrour en Said Zainab dijden uit tot metropolen. Het ene krakkemikkige huis stapelde zich op het ander. Krotten waar vaak niet meer dan alleen bakstenen en beetje cement voor waren gebruikt. Langs de Nijldelta zijn dat in vele gevallen nog bouwsels die slechts uit leem en rivierklei zijn opgetrokken. Zo'n 600.000 Egyptenaren leven al jaren in de bouwsels op ae diverse moslim, chris telijke of zelfs joodse begraafplaatsen. Maar ook de nieuwbouwwijken als Helio- polis (bij het vliegveld), Nasser-city en Sa- dat-city liepen gisteren grote schade op. In Helipolis stortten tien verdiepingen tellen de flats als kaartenhuizen in elkaar. Even eens niets om je over te verbazen, want van overheidstoezicht op nieuwbouw is nauwelijks sprake. En als dat al het geval is, dan zijn opzichters vaak heel 'soepel' indien de aannemer van het bestek wil af wijken. Mits daar vanzelfsprekend een for se bakchiesmeerge\d, tegenover staat. Behalve dat de ramp veel leed heeft ver oorzaakt onder de slecht bedeelden van Cairo, is de schade aan de eeuwen oude gebouwen van het centrum en 'oud Cairo' eveneens catastrofaal te noemen. Volgens ooggetuigen en westerse diplomaten re gende' het gisteren tijdens de hevige aard schokken stenen. Brokstukken van antieke gebouwen, maar ook overgebleven bouw materialen, autobanden, afgedankt meu bilair en ander rotzooi waarmee praktisch alle daken van Cairo zijn bezaaid. Al jaren streeft Cairo naar een gestructu reerde ophaaldienst van huisvuil, maar daarvoor ontbreken de Financiële midde len. Vandaar dat iedereen het grof vuil maar op z'n dak kwakt. Vanuit de lucht geeft Cairo het beeld van een grote vuil nisbelt. Voor de duizenden gewonden van de aardbeving is uitzicht op een goede be handeling in de ziekenhuizen een utopie. Naar westerse maatstaven gerekend, telt Cairo slechts een paar goede hospitalen. Die zijn echter alleen 'bereikbaar' voor de rijken. De anderen zijn verstoken van de meest elementaire geneeskundige voor zieningen. Bovendien zijn de hygiënische omstandigheden in deze staatsziekenhui- zen onvoorstelbaar beroerd. Gevreesd mag worden dat een aantal van de zwaar gewonden de ramp is zo'n hospitaal niet te boven zullen komen. Aan de andere kant mogen de Egyptena ren van geluk spreken dat de schokken de Aswan-dam geen kwaad hebben gedaan. Zou er een breuk zijn ontstaan, dan had zich 300 miljard liter Nijlwater over de val lei en 'de delta uitgestort en waren er ver moedelijk tienduizenden verdronken. Iro nisch genoeg waren ook de pyramides, de sfinx van Gizez en de graven van de fa rao's rond Sakkara (even buiten Cairo) be stand tegen de schokken. Maar ja, die kwamen tot stand onder bouwmeesters van de oude Egyptische koningen die niet waren om te kopen. Bijna driekwart van de Nederlanders is bereid een hogere prijs te betalen voor een vliegticket als de meerprijs ten goede komt aan extra veiligheidsmaatregelen in de luchtvaart. Dat blijkt uit een enquête van het bureau Inter/View waarvan de resul taten gisteravond zijn bekendgemaakt In Veronica Nieuwslijn. Het onderzoek is ge houden naar aanleiding van de vliegramp met het El Al-toestel in de Bijlmermeer. Ruim 35 procent van de ondervraagden is bereid 10 procent meer voor een ticket neer te leggen. Bijna 12 procent vindt zelfs een prijsverhoging van 30 procent ac ceptabel als daardoor de veiligheid van het vliegen wordt verhoogd. Je neemt een machine die 70 meter lang, 65 meter breed en 20 meter hoog is, je giet er 200.000 liter ontvlambare vloeistof in, laadt 450 mensen in en sluit de zaak hermetisch af. Je ontsteekt de brandstof om deze Molotov-cocktail een snelheid van 330 kilometer per uur te geven. Vervol gens klim je naar een hoogte van 12.000 meter." foto united photos de boer LONDEN CHRISTIAN WOLAAAR INDEPENDENT Telkens wanneer er zich een vliegramp voordoet, zoals het ongeluk met het El Al- vliegtuig in de Bijlmermeer vorige week zondag, staan anti-luchtvaart bewegingen opeens volop in het nieuws. In Amsterdam reageerden plaatselijke milieubewegingen onmiddellijk op de ramp met de medede ling dat ze altijd al voor een dergelijke cata strofe hebben gewaarschuwd. Maar dat neemt niet weg dat de inwoners van de Bijl mermeer gewoon ongelooflijke pech heb ben gehad. Hun woonwijk ligt Inderdaad onder een vliegroute, maar wel op 15 kilometer af stand van Schiphol. De bewoners hebben inderdaad geprotesteerd over het feit dat de route over hun wijk loopt, maar als aan der gelijke eisen gehoor zou worden gegeven, zou er geen burgerluchtvaart meer mogelijk zijn. Veel stedelingen in het Westen lopen een even groot risico als de inwoners van de Bijlmermeer om dooreen neerstortend vliegtuig te worden gedood. Over de hele wereld bestaan rond vrijwel iedere luchtha ven pressiegroepen die voortdurend uiter mate sombere voorspellingen doen die nooit zijn uitgekomen. Toch kan de luchtvaartindustrie de protes ten niet negeren. Jaarlijks 'vallen' ongeveer 15 tot 20 vliegtuigen uit de lucht waarbij een aantal of alle inzittenden om het leven komen! Als de huidige veiligheidsmaatrege len gehandhaafd blijven en het luchtverkeer volgens verwachting met 6,5 procent per jaar zal blijven toenemen, zullen er in het begin van de 21ste eeuw veertig van zulke ongelukken per jaar gebeuren met ande re woorden elke tien dagen één. Bij een dergelijk hoog aantal ongevallen met fatale afloop zal de luchtvaartindustrie de protesten waarschijnlijk niet lang kun nen trotseren. De mensen zullen niet meer gaan vliegen, plaatselijke actiegroeperingen zullen de bouw en uitbreiding van luchtha vens verhinderen en politici zullen zich ge dwongen zien met het volk mee te gaan. Waanzin Een nuchtere blik op de cijfers wijst uit dat reizen per vliegtuig veilig is en voortdurend veiliger wordt. Maar zoals een piloot het onlangs verwoordde, het hele concept van vliegen is waanzin: „Je neemt een machine die 70 meter lang, 65 meter breed en 20 meter hoog is, je giet er 200.000 liter ontvl ambare vloeistof in, laadt 450 mensen in de romp en sluit die hermetisch af. Je ont steekt de brandstof op meerdere plaatsen en gebruikt de vrijkomende energie om de ze Molotov-cocktail een snelheid van 330 kilometer per uur te geven. Vervolgens klim je tot een hoogte van 12.000 meter waar een temperatuur van minus 60 graden Celsius heerst en waar de lucht zó ijl is, dat mensen er maar 20 seconden kunnen overleven. Bovendien is de snelheid dan opgevoerd tot 1.000 kilometer per uur...". Enzovoort. De waanzin van het aan boord gaan van zo'n gevleugelde 'Molotov cocktail' sluit ie dere rationele discussie al bij voorbaat uit. Hoe goed de veiligheidsstatistieken ook mogen zijn, ze zijn niet goed genoeg als vliegtuigen regelmatig uit de lucht blijven vallen. Toch is de veiligheid indrukwekkend. In 1991 zijn er over de hele wereld (met uit zonderingvan het voormalige Oostblok) volgens een door Lufthansa opgesteld over zicht van ongelukken in totaal 13.345.000 commerciële vluchten met straalvliegtuigen uitgevoerd. Negentien vliegtuigen veronge lukten en bii tien ongevallen kwamen men sen om het leven, in totaal 673. Aan de hand van deze gegevens is statistisch bere kend dat je ongeveer 1.300.000 uur oftewel 150 jaar moet vliegen om een dodelijk vlieg tuigongeluk te krijgen. En deze kans is in de afgelopen dertig jaar aanzienlijk afgeno men: in de jaren zestig hoefde je 'maar' 450.000 uur vliegen. Maar het publiek is niet geïnteresseerd in de koude logica van deze betrekkelijke ge tallen. De veiligheid in de burgerluchtvaart zal nog groter moeten worden om te zorgen dat deze vorm van transport algemeen aan vaard blijft. En het zijn de luchtvaartmaat schappijen die het voortouw zullen moeten nemen bij het verder verkleinen van de risi- Een analyse van recente ongelukken sugge reert dat een aantal simpele maatregelen kan worden genomen. Vrachtvliegtuigen verongelukken onevenredig vaak: ze be slaan slechts 4 procent van alle vluchten, maar in 1991 waren vijf van de negentien verongelukte vliegtuigen, oftewel 26 pro cent, vrachtvliegtuigen. Met inbegrip van de crash in de Bijlmermeer waren dit jaar zes van de dertien verontgelukte vliegtuigen, oftewel 46 procent, vrachtvliegtuigen. De oorzaak is niet duidelijk, hoewel een pi loot me vertelde dat vliegtuigen altijd 'tot aan de nok' worden volgeladen zonder dat de lading nauwkeurig wordt gewogen. De piloot beschikt daarmee niet over informa tie die van cruciaal belang is voor de navi gatie. De vliegramp in de Bijlmermeer moet de aanleiding vormen voor een diepgaand onderzoek naar de slechte veiligheidscijfers van het vrachtverkeer in de lucht. Menselijke fout De meest voor dë hand liggende manier om het aantal ongelukken te verkleinen, is een verbetering van de vaardigheid van de pilo ten. Lufthansa's analyse van vliegtuigonge lukken laat zien dat 75 procent van de crashes tussen 1959 en 1990 werd veroor zaakt door een menselijke fout. De overige 25 procent is gelijk verdeeld tussen techni sche mankementen en factoren in de om geving. Een betere training, met name in noodsitu aties, is duidelijk geboden. Maar door een aantal ontwikkelingen in de luchtvaart zal er eerder meer dan minder druk op de pilo ten komen te liggen. Veel nieuwere vliegtuigen zoals de Boeing 757's, 767's en de nieuwe 747-400 (niet het model dat in Amsterdam neerstortte) en de Airbus 320 hebben slechts twee in plaats van drie bemanningsleden aan boord. Daarnaast worden slepende onderhande lingen gevoerd over een standaardisering van het aantal vlieguren van piloten binnen de EG, met als waarschijnlijk resultaat een vergroting van het aantal uren. Bovendien kost veiligheid geld en terwijl de deregulatie van het Europese luchtruim voortschrijdt, zullen luchtvaartmaatschap pijen manieren zoeken om hun tarieven zo scherp mogelijk te houden. De Amerikaan se pilotenvereniging USALPA toont zich al lange tijd bezorgd over het verlagen van veiligsheidsnormen omwille van het verbe teren van dë concurrentiepositie. De discussie over vliegveiligheid is geen ra tionele discussie. De luchtvaartindustrie zal veel geld moeten uitgeven om aan veilig heidsnormen te voldoen die vele malen strenger zijn dan de normen voor bijvoor beeld de autoindustrie of de wegenbouw. Dat is de ijzeren logica van het vliegen in 'Molotov-cocktails'. VERTALING MARGREFT HBUNGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2