Jong Oranje afgetroefd Koet-Rijnsburg: volgende bedrijf Vuurproef voor Dick Advocaat Bugno wint Noren voelen zich nu onoverwinnelijk Pirates grijpt laatste kans WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 23 Israel: 'Gelukkig kunnen we niet degraderen Berlijn kost bijna 13 miljard berujn De organisatie van de Olympische Zomerspelen 2000 in Berlijn gaat, indien de stad wordt aangewezen, ruim 13 miljard gulden kosten. Bijna vier miljard gulden is nodig voor de organi satie. Negen miljard wordt uitgetrokken voor onder meer de bouw van stadions, de verbetering van de infrastructuur en de bouw van een olympisch dorp. Volgens burgemeester Diepgen kunnen de Olympische Spelen Berlijn een winst van bijna twee honderd miljoen gulden opleveren. Naast de Duitse stad hebben zich ook Sydney, Peking, Istanbul, Milaan, Manchester, Brasilia en Tasjkent kandidaat gesteld voor de organisatie. Het IOC (In ternationaal Olympisch Comité) neemt eind 1993 een beslissing. Ledental KNVB beneden miljoen den haag Het ledental van de KNVB is weer beneden het mil joen gedaald. In het onlangs uitgebrachte jaarverslag wordt ge meld dat de grootste sportorganisatie van ons land ruim 999.000 aangesloten leden heeft. Een jaar eerder kwam de KNVB net bo ven het miljoen uit. Vooral in de jeugdsector is van een dalende tendens sprake. Junioren en pupillen keren, zo blijkt uit het jaar verslag, de KNVB de rug toe. Een lichte aanwas is te bespeuren onder de senioren. Overigens is het totaalbeeld enigszins verte kend, omdat in de officiële telling ook hét aantal begunstigers en recreanten is opgenomen. LFC verder via strafschoppen leiden» LFC heeft gisteravond in het Zilveren-Molentoernooi met 1-1 gelijkgespeeld tegen Leiden. Nadat in de verlenging geen beslissing tot stand was gekomen, won LFC na het nemen van strafschoppen. Maurice van Berkel zette Leiden op een 0-1 voorsprong. Janus van der Linden bracht LFC weer op gelijke hoogte. Na rust waren de Kanaries beduidend sterker, maar zij konden het overwicht niet in doelpunten omzetten. runsburg gus van oosten Er is nog geen einde gekomen aan de klucht rond Hennie Koet en Rijnsburgse Boys. Gister avond leverde het gesprek over de gerezen problemen tussen Koet en trainer Arie Kurver nog geen duidelijkheid op. Wel is Wim Hooymans in genade aan genomen. Hooymans en Koet werden zaterdag door Kurver geschorst nadat ze op vrijdag avond tegen de afspraken in voor zaalvoetbalvereniging Bax waren uitgekomen. Kurver praat over twee weken verder met Koet. In de tussen tijd zal de 30-jarige Leidenaar geen deel uitmaken van de se lectie van de Rijnsburgse zater dag-eersteklasser. Ondanks het feit dat Koet en Kurver gister avond ruim de tijd hadden ge nomen om tot een oplossing ie komen, bleef zaalvoetbal het strijdpunt. Koet:„Ik blijf zaal voetballen, zo simpel ligt het. Intern wordt het nu besproken, ik merk wel wat er over twee weken uitkomt." Koet is wel te leurgesteld in Rijnsburgse Boys. „Er zijn dingen over mij gezegd die niet waar zijn." De speler wil zich niet nader verklaren. De zaak dreigt nu in een im passe te geraken. Enerzijds om dat Koet het zaalvoetbalverbod niet accepteert, anderzijds om dat Koet in het verleden zijn zaalvoetbalactiviteiten op vrij dag heeft verzwegen. Zaterdag- londen gpd De Noren zijn door hun uitzon derlijke start in de kwalificatie- reeks voor het WK in Amerika in hoger sferen geraakt. De Scan dinavische internationals gaan terug naar oude tijden, denken dat zij net als de vroegere Vikin gen onverslaanbaar zijn. Gunnar Halle, de man die een hattrick scoorde tegen San Ma rino, is er heilig van overtuigd dat zijn elftal vanavond ook En geland op Wembley zal ver slaan. „Vrees? Voor wie? Man, als speler van Oldham kom ik het hele seizoen in de meest schit terende en hectische stadions van de Engelse league. Ik heb tegen de jongens gezegd dat, als ze Amerika willen halen, ze nu niet van de wijs moeten raken door een stelletje Britse mafkezen op de tribune, die een hoop kabaal maken maar geen verstand van voetbal hebben." Pittsburgh Pirates heeft gister avond in Atlanta de laatste kans op plaatsing in de World Series van het Amerikaanse honkbal gegrepen. De ploeg van mana ger hm Leyland won de zesde ochtend probeerde Kurver te vergeefs Koet en Hooymans te lefonisch te bereiken. Pas via de wedstrijdsecretaris van de Hel- derse zaalvoetbalvereniging Brezan kwam de zaak aan het licht. Koet heeft wel spijt betuigd, maar daaraan heeft Rijnsburgse Boys volgens elftalleider Bert Clavan op dit moment niets. De deur blijft voor Koet niettemin op een kier staan. Reden daar van is dat Koet als voetballer het zwalkende elftal van Rijnsburg se Boys iets extra's biedt. Daar om durft Kurver geen overhaas te beslissingen te nemen. Hooymans Wim Hooymans heeft zijn trai ner gisteravond beloofd niet meer op vrijdagavond in de zaal actief te zijn. Deze toezegging was voor Kurver voldoende om de Leidschendammer zijn plaats in de A-selectie terug te geven. Wim Bax, de voorzitter van zaalvoetbalvereniging Bax, zegt dat hij Hooymans' beslis sing respecteert. Zondag onder nam Wim Bax nog een lijmpo ging. Hij opperde het idee om tot een samenwerkingsverband tussen Bax en Rijnsburgse Boys te komen. Bax zou volgens die opzet spelers leveren aan Rijns burgse Boys. Rijnsburgse Boys heeft dit plan als onhaalbaar bestempeld en van tafel ge veegd. „Noorwegen is de laatste ja ren met grote stappen vooruit gegaan, de bevestiging daarvan kwam tegen Nederland. Dat ze in Nederland nog steeds den ken dat wij nooit hadden mo gen winnen, laat me koud. Maar eerder hadden we al Ar gentinië en Italië verslagen." Het Britse voetbalblad Shoot heeft alle spelers in de Engelse league getest op hun fysieke kracht en publiceerde deze week de resultaten. Shoot be zocht met een speciaal team af gelopen jaar elke week een club en liet iedere speler opdraven. Zo ontdekte men dat Steve Ball van Colchester met 126 km per uur het hardste schot heeft in Engeland. Chris Armstrong (Crystal Palace) is de snelste man op de honderd meter (10,6 seconden), Gillingham's Neil Smith heeft met 42 meter de verste ingooi en zijn clubgenoot Harvey Lim gooit van alle Britse keepers het verst: 56,8 meter. wedstrijd van de plav offs voor de National League in het sta dion van de Braves met groot verschil: 13-4. Daardoor werd de stand 3-3. Het laatste treffen van vandaag, wederom in At lanta, geeft de doorslag. Hij liep al weg van de pers conferentie, waaraan hij het liefst niet eens was be gonnen. Maar Rinus Israel werd teruggefloten. Er was nog een Poolse journalist die hem iets wilde vragen. Wat hij vond van zijn Jong Oranje, na de tweede ver- liespartij op rij, tegen Jong Polen (1-3). ,,Tsjaa eh...", vocht de bondscoach te vergeefs naar zijn opvlam mende cynisme. „Gelukkig kunnen we niet degrade ren, hè. Dat is dan een pluspuntje." utrecht gpd Daar kwam weer even de IJze ren Rinus om de hoek kijken zoals hij vaker van zich heeft la ten horen. Vooral als het slecht gaat. Maar zo heel slecht vond hij zijn ploeg toch zeker ook weer niet. Zeker niet minder dan het overtuigender en feller spelende Polen. Israel: „Over het geheel waren ze niet beter. Ja, door de stand zag het er wel zo uit. Maar als je de kansen na gaat, kom je voor ons toch zeker op vijf, zes kansen uit. Alleen, wij schieten ze er niet in, die Polen wel". Vooral Mare Over- mars mocht zich de opmerking van Israel aantrekken. Hij kreeg na achttien minuten een prach tige kopkans om de score te openen. Toen Tamasz Hajto dat voor Polen had gedaan, omdat hij profiteerde van de slordige Nederlandse defensie, kreeg de rappe Ajacied weer een opge legde kans. In plaats van 1-1 werd het 2-0 door de struikelen de Piotr Kasperski. „Als Over- mars er een maakt ziet de wed strijd er opeens heel anders uit", probeerde Israel ook voor al mild te zijn. Bescherming Zo ook tegenover Ferdi Vier- klau, die vlak na rust de bal van zijn voet liet springen en Ro man Dabrowski de onoverbrug bare 3-0 liet maken. „Ik denk niet dat Vierklau die bal moed willig verspeelde", nam Israel de verdediger van FC Utrecht in bescherming, zoals hij het ook voor zijn pupil opnam toen de ze in de verloren uitwedstrijd tegen Noorwegen (1-0) de be slissende penalty veroorzaakte. „Ik sta er natuurlijk niet om te juichen, maar kwalijk nemen is noorpwijk albert geesing gpd-verslaggever Dick Advocaat is de aardigste bondscoach sinds Jan Zwart kruis in het begin van de jaren tachtig de pijp aan Maarten gaf. Tussendoor kreeg Oranje te ma ken met Kees Rijvers, streng en rechtvaardig, soms een tikkeltje rancuneus; Rinus Michels, bars en wantrouwend, met gevoel voor humor: Thijs Libregts, op het oog een heer van standing, maar hautain en geen vriend van de vedetten: Leo Beenhak ker, de omhooggevallen werk- vriend van Michels en nog maals Rinus Michels, die het Nederlandse journaille uitriep tot z'n vijand. Net als eerder op het EK '88 de bobo's. Op voorspraak van Michels, de peetvader van het Neder landse trainersgildc, verscheen deze zomer Dick Advocaat ten ook een groot woord. Voor de rest speelde hij een goede wed strijd." Naast de Utrechtse back zag Israel nog een aantal anderen een voldoende halen: Twan Scheepers (MW), Overmars, Jean-Paul van Gastel (Willem II) en Ernest Faber (PSV). „Bij die jongens kun je zien dat ze regel matig onder druk presteren. Het probleem is dat een hoop spe- tonele. Als zelfstandig bonds coach, nadat hij vele jaren als slippendrager had gefungeerd voor de goeroe uit Amsterdam. Niet te verwarren met JC Super star uit Barcelona, voor wie Ad vocaat straks plaats moet ma ken als het Nederlands elftal zich kwalificeert voor het WK '94. 'Amerika halen en dan weg wezen' is sindsdien de lijfspreuk van de Haagse volksjongen. Dat kan alleen maar in Nederland. De 'kleine generaal' heeft z'n oren en ogen de laatste jaren goed de kost gegeven: zijn om gang met de vertegenwoordi gers van de pers is opmerkelijk. Hij kent ze bij naam en toe naam, de journalisten die zich rondom Oranje bewegen. Hij verslindt hun teksten en weet exact hoe ze over hem en het Nederlands elftal denken. An ders dan de meeste van z'n voorgangers onderhoudt hij een Iers in het tweede elftal van hun club uitkomen. Dat zie je dan meteen terug." Israel wilde daar ook nog de naam van Patrick Deckers (For- tuna) aan toegevoegd zien, maar die speelde te kort voor een goede beoordeling. Een ge strekt Pools been deed hem in het ziekenhuis belanden, waar een gat onder de linkerknie van de middenvelder werd gehecht. open relatie met de pers, mag iedereen hem tutoyeren en is hij gewoon Dick. Aimabel, wars van opsmuk en uiterlijk ver toon, in alle opzichten de te genpool van de generaal. Michels zou zich in de voor bije dagen mateloos hebben geërgerd als hij de lange voor bereiding op de WK-interland tegen Polen van nabij zou heb ben meegemaakt. Het was voor Oranje-begrippen dan ook uniek wat zich in het sjieke Huis ter Duin in Noordwijk afspeel de. Belaagd door journalisten verdedigde de bondscoach met verve 'zijn' concept zonder bui tenspelers, met twee centrum spitsen en vijf middenvelders. Tot in de kleinste détails. Met de bloknoot op schoot -atta queerde hij z'n sceptici en liet hij de pen in razend tempo over hel papier gaan. Van voor naar achter, van links naar rechts, Feit bleef dat de spelers van Jong Oranje elkaar moeilijk konden vinden en zich maar al te vaak in de persoonlijke duels lieten aftroeven. Geen enkele speler die echt het initiatief nam, of de ploeg op sleeptouw kon nemen. De tegengoal van aanvoerder Van Gastel, een fraai genomen vrije trap, viel te laat om daar ook maar iets aan te veranderen. TURUN ANP Gianni Bugno heeft gisteren de Italiaanse semi-klassieker Mil- aan-Turijn over 206 kilometer gewonnen. De wereldkampioen versloeg in de eindsprint zijn drie medevluchters Aldag, Ro- minger en Bezault. Beste Ne derlander was neo-prof Eric Dekker op de achtste plaats. Milaan-Turijn is de voorlaats te voorbereiding van het inter nationale wielerpeloion op de laatste klassieker, de Ronde van Lombardije. Morgen is ook nog de Ronde van Piemonte. Milaan-Turijn werd geken merkt door een vlucht vanaf de 100ste kilometer van de Duitser Rolf Aldag en de Fransman 1 au- rent Bezault. Dertien kilometer voor het einde, tijdens de 682 meter hoge klim van Superga, demarreerde de Zwitser Toni Rominger. Bugno pikte aan en samen reden ze naar de twee overgebleven vluchters toe. De wereldkampioen won de sprint met overmacht. compleet met driehoeken, pun ten en komma's. Charme Het is de charme van Advocaat maar tegelijk toch ook een beetje de zwakte van de bonds coach, voor wie het hoogste ambt in voetballand net iets te hoog gegrepen lijkt. I)c ex-trai ner van clubs als Haarlem en SW mist de bagage, het charis ma en de ervaring van Michels en Cruijff. Hij ligt goed in de spelersgroep, zoals dat heet, maar daarin schuilt tegelijker tijd het gevaar dal hem als bondscoach bedreigt. We reldsterren als Van Basten, Koeman en Rijkaard kunnen hem maken en breken: zij be palen in niet geringe mate of het Nederlands elftal wel of geen succes heeft. 'Dus' het lot van de bondscoach. Marco van Nierop heeft RCL al weer de rug toegekeerd. Deze zomer ver ruilde de doelman Meerburg voor de Leiderdorpse derde klasser. Niet met de bedoeling om vrolijk ballen te vangen, maar om het eerste van de Ra cing te halen. Van Nierop kreeg aanvankelijk het ver trouwen van trainer Jan Kroe- se, maar drie weken geleden koos de oefenmeester voor Wim Nobbe, de tweede man. Van Nierop: ..Kroese vond me onrustig in doel. Begrijp ik, want ik moest me schor schreeuwen om die verdedigers van RCL aan het werk te houden. Die doen na melijk niks uit zichzelf. Van Nierop deelde de visie van Kroese niet. De poortwachter voegde de oefenmeester toe dat hij het één week zou aan zien in RCL 2. Van Nierop: ,,Ik ben niet naar RCL geko men voor het tweede. Dat is trouwens een zwak elftal. Die gasten verliezen elke wedstrijd met grote cijfers." Laat nu net Van Nierop getui ge zijn van de grootste neder laag van de reserves. Quick Boys 2 vond liefst tien maal het net achter de arme poort wachter. Een week later pakte hij zijn biezen: „Omdat Kroese vertrouwen bleef houden in Nobbe. Terwijl ze gewoon bleven verliezen en Nobbe bepaald niet overtui gend optrad. Van Nierop traint inmiddels weer bij Meerburg. Spelen is er echter niet bij. Dat laatste vindt-ie verschikkelijk jam mer. Maar om aan zijn 'spor tieve' gerief te komen, klimt Van Nierop op de racefiets. Op het industriewedstrijden in Zoeterwoude worden geregeld 'knakenracesgehoudenWed - strijden waarin Jan en alleman om het hardst fietsen om rookworsten, maar ook kleine geldprijsjes te winnen. Hart stikke illegaal, maar daar heeft Van Nierop maling aan: „Pure pret, dat fietsen. En je moet er nog flink voor getraind zijn, want het gaat keihard. Of ik doorga in de wielrennerij? Wie weet, want de doelman die momenteel bij Meerburg onder de lat staat is wel erg goed. Waaraan denken wij in eerste in stantie bij een hockeywedstrijdje tussen vete ranen? Aan een groepje be daarde veertigers en vijftigers die op een zondagochtend el kaar het balletje met aange paste snelheid toeschuiven en na afloop samen aan de bar een biertje doen. In het kader van de verbroedering en de gezelligheid. Toch? Helaas, het loopt ook wel eens anders. Dat bleek onlangs bij het duel tussen de veteranen van de Noordwijkse Hockey club en het Haagse HDS (Houdt Dapper Stand). De irri taties liepen daar ongekend hoog op en in de slotfase van het partijtje vielen er zelfs klappen. Het was een onsma kelijk tafereel: een Noordwijk- spelcr gebruikte zijn stick als wapen en sloeg een Hagenees Degen de vlakte. I Iet slachtoffer werd in de nek geraakt en hield er een lichte hersen schudding aan over. Na het incident ging het halle tje natuurlijk pas goed rollen. Iemand tegen de grond slaan is een zwaar vergrijp, maar als daarbij ook nog eens een attri buut als de stick als slagwapen wordt gebruikt, staat de hoc- keywereld terecht op de ach terste poten. Dit is typisch een gevalletje van not done, om het zwak uit te drukken. Binnenkort viert de Noord wijkse club het zilveren jubile um, maar het feest is bepaald niet gespreksonderwerp num mer een. Dat is uiteraard de klap met de stick en de man die hem uitdeelde. De dader, Frans van Egmond. heeft er geen moeite mee om het boetekleed aan te trekken. Hij is zelf ook geschrokken van zijn onbehouwen actie. „Dit kan natuurlijk nieten ik heb mezelf dan ook voorde ko mende drie jaar geschorst als speler. Het mannetje dat ik heb geslagen was vreselijk irritant bezig de hele wedstrijd en aan het slot sloegen bij mij de stop pen door. Ik sloeg met de Stick, maar ik had beter mijn vuisten kunnen gebruiken. Volgens mij had hij geen hersenschudding, al wil ik het geval niet bagatel liseren. Of hij nou een bult heeft of dood is. ik ben gewoon te ver gegaan. Ik heb het slachtoffer per brief ook mijn excuses aangeboden. zegt de 45-jarige Van Egmond. Die excuses worden door het slachtoffer niet aanvaard. Vol gens Mike Jackson is het inci dent niet goed te praten. Hij noemt de brief die pas na tien dagen kwam 'belachelijk.' „Deze man heeft zich als een hond gedragen. Daar zijn geen woorden voor. Iemand die zo iets doet heeft absoluut geen waarde meer. Als hij me nu nog in mijn gezicht had gesla gen. maar het gebeurde achter mijn rug. Ik liep een lichte her senschudding op en ook was mijn kaak ontwricht. Ik heb een week niet gewerkt. Deze man hoort op een hockeyveld niet thuis. Als hij zegt dat ik ir ritaties opriep, liegt hij nog ook. Hij liep zelf te schuimbek ken en ons uit te maken voor a-socialen en minimumtrek kers. Toen heb ik hem een lui genoemd, daarna kwam de klap. Jackson deed bij de politie in Den Haag aangifte van het in cident. Het muisje zal voor Van Egmond daarom meer dan één staartje krijgen. Door de hockeybond is hij inmid dels gestraft. Tot 1 augustus 1994 mag hij niet spelen. Bij zijn eigen vereniging is hij voorlopig geschorst: als spelers en als coach van de dames. „Wij onderzoeken nu wat de definitieve straf moet zijn", zegt voorzitter Willem Drop pers. die niet aangeeft welke maatregel hij voorstaat. De praeses heeft in het clubblad echter al laten doorschemeren dat Van Egmond een roye ment hoven het hoofd hangt. De gedragsregels zijn ge schonden en daarmee heeft de veteraan zich gediskwalifi ceerd als lid van de club, zo schreef Droppers in het blaad je. Van Egmond: Een straf ah speler is voor Droppers niet voldoende. Hij wil me ook het coachen van de dames verbieden en wil de za ken niet scheiden. Dat vind ik niet terecht. Dit is een incident, het is vijftien jaar geleden dat ik een straf kreeg als hockey- sfteler. Ik ben bovendien een van de mensen van het eerste uur binnen deze club. Voor dat laatste lijkt het Noordwijkse bestuur niet erg gevoelig te zijn. Mike Jackson al helemaal niet: ..Deze man moet maar eens hangen. Hij heeft ze niet op een ril'ic ONDER REDACTIE VAN ROB ONDERWATER EN ROB VAN D€R ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23