DE SPECIALISTEN MET PLEZIER Schrijvende Lezers Bijlmer (1) De vorm van berichtgeving over andere /.aken in de dagen na de vliegramp in de Bijlmer viel bij sommige lezers niet goed. Ik heb mij bijzonder geërgerd aan het arlikel van Henri Kruit hui in deze krant van 10 okto ber, waarin hij op een zakelijke manier zit te beredeneren dat het uitstellen van de politieke beschouwingen i.v.m. de ramp in de Bijlmer, beschouwd kan worden als volkomen nutteloos en ondoordacht; als verspilde tijd. Nu vraag ik je: Waar gaat het hier nu om? Het was een warm gebaar van respect en medele ven van een regering tegenover haar volk dat in rouw gedom peld is. Hier spreek je niet over 'nut' en 'noodzaak'. De heer Kruithof heeft kennelijk geen Hauw benul van de waarde van menselijkheid en solidariteit. Als ik op zo'n belangrijk mo ment merk, dat er in dit land nog steeds ruimte wordt ge maakt voor een warm gebaar van saamhorigheid, dan prijs ik me gelukkig een Nederlander te zijn. I.M. Boom-Hooymans, Luchtmansplein 3. Leiden. Bijlmer (2) Kranten berichten over meer dan de Bijlmer-ramp. Het leven gaat door voor de overlevenden. Toch getuigt het van weinig pië teit om met vette letters (n.b. boven een artikel tingsstukkcn uit de gemeente raad d.d. 8 oktober j.l.) de kop te plaatsen: 'Er slaan nog heel wat lijken in de kast'. Deze onnadenkendheid, on zorgvuldigheid, (harteloosheid?) heeft mij in hoge kwetst. A.H. Krijgsman-Bokma, Cameliadal 7, Leiden. Stille Rijn Studentenvereniging LISC moet weg van de le Binnen vestgracht. Dinsdagochtend 6 oktober werd door bestuursle den van LISC aan buurtbewo- s meegedeeld dat hun club i pand aan de Stille Rijn op het oog heeft. De Stille Rijn zal geen Stille Rijn meer zijn! Met verbazing kennis genomen van het verslag in deze krant van 7 oktober j.l. over het plan van LISC te verhuizen naar de Stille Rijn. Indien de gemeente de wijk waar LISC nu gevestigd is tot woonwijk heeft verklaard (de oude Mors) de reden is waarom LISC moet verhuizen, zou de Stille Rijn daar dan niet als zodanig gekwalificeerd zijn? Bestuurslid Natasja Smet heeft niet gesproken met het bestuur van de buurtvereniging, maar met de werkgroep Mare- dorp/de Camp. Van de bewo ners van de Stille Rijn was nie mand op de hoogte van deze bespreking, laat staan erbij aan wezig. Vermoedelijk het gevolg van het op het laatste moment toevoegen aan de agenda van de vergadering. Kennis nemend van het verslag van deze verga dering moet men vaststellen, dat gesproken is op persoonlijke titel door de aanwezigen, die geen van allen op de Stille Rijn wonen. Volgens de heer Boot staat het pand vrij, dat is maar ten dele waar. Mevrouw Smet merkt op, dat LISC contact op zal nemen met de buren wan neer er een feest gegeven zal worden. Tevens wil men de ge meente verzoeken één parkeer plaats te bestemmen voor fiet senrekken! Maar mevrouw Smet, wij wil len hier geen studentenvereni ging! De Stille Rijn is daar niet de locatie voor. De overlast van de horecabedrijven in deze om geving is reeds groot genoeg. Mevrouw A. Langezaal-Plezier. Stille Rijn 9/a, Leiden. Mecenas Eind september stond er op de kunstpagina van deze krant stuk over Mecenas Art Consultancy: kunst drijven èn de huiskamer. De redacteur was vooral geboeid door het grote aantal kunstob jecten in de galerie. Hierbij reageer ik op het stuk van de heer Wilfred Simons 'Kunst voor Kamers' in uw edi tie van dinsdag 29 september. Het is jammer dat de heer Si mons zo weinig over de goede kwaliteit van de kunst zelf ver telt maar wel ingaat op de prijs van enkele stukken. Galerie Me cenas is bij mij goed bekend. Regelmatig koop ik er iets voor mijzelf of als cadeau voor goede vrienden. Naar aanleiding van het ver haal van de heer Simons zou den mijn vrienden mij of voor de gek houden of denken dat ik steenrijk ben. De cadeau s die ik koop kosten tussen de 50,- en 500,- en echt niet een bedrag met drie nullen. Het zou jammer zijn als een bedrijf als Mecenas door deze publicatie als onbereikbaar duur wordt afgeschilderd, ter wijl er voor iedereen iets exclu siefs en betaalbaars te vinden is. G.V. Luken, Lokhorst 111, Leiderdorp. Adoptiekind Een Lissese vrouw heeft haar twee adoptiekinderen zo ern stig mishandeld dat een kind is overleden terwijl de ander voor het leven lang gehandi capt is. In verschillende artike len in deze krant werd deze rechtszaak vorige maand uit de doeken gedaan. Ik wil even reageren op het be richt in uw blad van 26 septem ber j.l. waarin beschreven 'het walgelijk gedrag van een 37-ja- rfge vrouw uit Lisse tegen haar adoptie-kindjes!'. Onbegrijpe lijk! Maar mijn vraag is nu ei genlijk: Hoe komt zo'n mens zelfs twee keer aan een adoptie kind? Wordt er dan zó weinig gelet op waar zulke kindjes te recht komen? Was dat mens nog niet ontoerekeningsvatbaar toen de kinderen haar werden toevertrouwd? Of bestaat het, dat eigenlijk iedere gek de gele genheid gegeven wordt om op déze manier met kinderen om te gaan? Ik krijg sterk de indruk dat door 'onze justitie' het geval van het eerste kindje wel érg makkelijk afgedaan is met 'van de trap gevallen'. Ik vind eigen lijk dat deze kindjes béter had den kunnen overlijden in hun eigen land van afkomst b.v. door honger, dat lijkt mij der pijnlijk dan tegen een muur gegooid te worden.... kere luxe. „Er zijn kinderen die Vraag de ouders toch c op kosten van de gemeenschap kleine bijdrage hun overlevingsbrevet halen", zei hij op 8 oktober in deze krant. In deze krant van 8 oktober jongstleden gaf wethouder S. de Vreeze van de PvdA zijn visie op het schoolzwemmen in Leiden. Als wethouder S. de Vreeze het inderdaad zo gezegd heeft als weergegeven in dit artikel, dan getuigt dat van een arrogaijte betweterigheid en weinig reali teitszin. Tevens zegt hij dan nog onwaarheden ook. De schoolkinderen zwemmen geen twee keer per week, maar één keer. Hij spreekt van een jaar, maar weet blijkbaar niet dat een jaar schoolzwemmen bestaat uit 26 tot 30 keer les- gulden per maand. Hierdoor zal het schoolzwemmen behou den kunnen blijven zoals het nu is. Wat in andere gemeenten kan, moet hier toch ook moge lijk zijn. Met zo'n oplossing kan de wethouder lekker vasthou den aan zijn bezuinigingsplan. Herman Hartevelt, zwemonderwijzer Vijfmeibad, Truus van Lierpad 15, Leiden. Reiniging i 25 Het A-diploma halen in zó'n korte tijd is dus niet zomaar gepiept zoals hij aangeeft. De meeste kinderen die voor het eerst in een zwembad komen, zullen dat gestelde doel niet halen. Het zullen dus zeker wel pijn lijke bezuinigingen worden, waarbij de kans op verdrinking alleen maar toeneemt, ook al halen ze hun A-diploma. Dat di ploma is namelijk ten enen ma le onvoldoende om zich geoe fend zwemmer te noemen. Er is trouwens al bezuinigd op het schoolzwemmen, en wel van 41 naar 33 weken. Een aan tal dat in de praktijk neerkomt op 26 tot 30 keer per schooljaar. De kans bestaat dat de reini gingsrechten in Leiden nog eens flink de hoogte in schie ten. Wethouder S. de Vreeze (financiën) maakte dat duide lijk in deze krant van 8 okto ber. De vrees voor nog hogere tarieven wordt werkelijkheid als er niet binnen twee jaar een vergistingsinstallatie in Leiden Zuid-West staat. B W Leiden op weg naar de 4e afvalblunder? Willen Leidse burgers maar even opdraaien voor de 25 mil joen schuld door vorige drie miskleunen? 'Regeren is vooruitzien', was een veelgehoorde uitdrukking, vroeger. Nu hoeft zoiets niet meer. Je doet maar, je kijkt dan, en je laat je eigen burgerij fi nancieel opdraaien voor je fou ten: de vuilverbrandingsfabriek (te vroeg) sluiten wegens on voorziene ongewenste uitstoot, de affaire met de vuilstortplaats in 'De Does', alsook het staan achter de bouw van een nieuwe vuilverbranding bij Ypenburg, waarvan de rendabiliteit tevo ren kennblijk ook niet goed be kend was. Als het dan tè gek wordt met de kosten, een 4e on zalig plan lanceren: een zoge naamde 'unieke en hypermo derne' scheidings- en vergis tingsinstallatie plompverloren bij een woonwijk In deze krant van 8 oktober verschijnt dan een bedreigende tekst voor de Leidse burgerij, zo van 'als deze omstreden installatie niet over twee jaar kan werken, draaien jullie allemaal financieel op voor de uit de pan gerezen rei- nigingskosten' (door drie voor gaande mislukkingen). In het 'Commentaar' schrijft deze krant terecht dat 'de Leid se bestuurders met het plan een groot risico hebben genomen. Er is immers nog nauwelijks er varing opgedaan met vuilschei- ding en -vergisting'. Ook wordt erin gewezen op het financiële aspect: niepvve projecten zijn meestal duurder dan voorzien. Verder zal eerst de 25 miljoen moeten worden opgehoest. Maar dan wijst het college nog de 'Zuidwesters' aan als 'de schuldigen' voor de flink te ver hogen reinigingsrechten voor alle Leidse burgers, als zij de bouw van de vierde (experi mentele) 'afvaloplossing' niet zomaar accepteren. Een politie ke wig tussen Zuid-West en de overige Leidse burgers? Onder tussen is de vertraging in de be sluitvorming betreffende de fa briek, tot nu toe volledig te wij ten aan het steeds weer uitstel len van het ter \isie leggen van het Milieu Effect Rapport (MER). Het is zowel voor de overheid als voor de burgers van het grootste belang dat, teneinde nog een miljoenen- strop in de toekomst te voorko men, in het MER de grootste aandacht wordt besteed aan al le aspecten van volksgezond heid en milieu; de risico's van en de controle op het aange voerde afval, waarvan in dit land al enkele keren gebleken is dat dergelijke aanvoer fraudege voelig is; de verkeersproblema tiek t.g.v. de aanvoer van 100.000 ton afval per jaar door reeds zwaar belaste steden. Een ander punt dat grote aandacht behoeft, is de bedrijfszekerheid van de hele installatie. Een kleine illustratie van 'be drijfszekerheid' van een vergis tingsinstallatie: bij een onver wacht bezoek van een lid van de projectgroep 'Stop Vuilver werking Voorschoterweg Lei den' tezamen met een bewoner van Zuid-West aan HET proef object voor de geplande vuilver- werkingsfabriek, nl. een mini- vergistingsfabriekje in Balk (Fr.), werd geconstateerd dat zelfs bij Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. de geringe aanvoer van 1/100 deel van wat ons te wachten staat, het buizenstelsel was dichtgeslibd, zodat het fabriekje moest worden stilgelegd... Neen! geen experimentele fa briek voor 100.000 ton afval per jaar bij een woonwijk om de politieke loopbaan van de be trokken verantwoordelijken te redden, nadat voor 25 miljoen gulden reinigingstechnisch ge blunderd werd! B W, zoek als nog een andere, geschikte loka- tie! I.W. Sattler en C.M. de Vries. Apollolaan 648, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20