Leidsch Dagblad Grondig onderzoek veiligheid Schiphol Crimineel Tweede Kamer eist maatregelen tegen economische tegenvallers rond ziekenhuis CDA wil ingrijpen in bestaande CAO's neemt sterk toe Eerste slachtoffer Bijlmerramp begraven Nordholt pleit voor legalisering illegalen Nieuw dek Blauwpoortsbrug HOELANG KUNTU WOENSDAG 140KT0BER*W92 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39981 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Woningbouw Cairo 2 Het woningbouwbe leid in Cairo faalt. Men bouwt maar raak zonder oog te hebben voor de bouwtechnische aspecten. Gullit-petjes A "7 Vooral Canadezen, I Amerikanen en veel Engelsen en Duitsers heb ben nog belangstelling voor Oranje-attributen Pijpenkabinet A Het Leidse Pijpen- JL I kabinet bestaat 10 jaar en opent galerie met expositie 'De tabakspijp als Oranjepropaganda'. Uitbreiding luchthaven ongewis schiphol/den h Er komt een diepgaand onderzoek naar de veiligheid van het vliegverkeer op en rond Schiphol en de risico's voor omwonenden. Dat schrijven de ministers van verkeer en waterstaat, VROM en economische zaken aan de Tweede Kamer. Dit kan leiden tot vertraging en zelfs ingrijpende bijstelling van de groeiplannen van Schiphol. Ook B. en W. van Amsterdam willen dat er in ieder geval een bezin- ningsperiode wordt ingelast. Schiphol stemt in grote lij nen in met de voorstellen. van Schiphol mede wordt ge stoeld. Tot slot pleiten de minis ters voor een apart onderzoek naar alle aspecten van de af handeling van vliegtuigen op Schiphol. „Het belang van de veiligheid rechtvaardigt dat onderdelen van lopende besluitvormings processen extra tijd kosten", schrijven ze. Dat kan betekenen dat de uitbreiding van Schiphol vertraging oploopt. Mocht het onderzoek negatief voor Schip hol uitpakken, dan kan de uit breiding tot mainport op losse schroeven komen te staan. B. en W. van Amsterdam wil- Beleidswijzigingen als gevolg van de ramp in de Bijlmer zijn nadrukkelijk niet uitgesloten, schrijven Maij-Weggen, Alders en Andriessen. Ze stellen voor om bij de verdere uitwerking van het Project Mainport en Milieu Schiphol het lopende veiligheidsonderzoek te intensi veren. Ze willen dat er metho des komen om de risico's van het vliegverkeer voor omwo nenden van luchthavens in kaart te brengen. Daaruit moe ten algemene normen rollenT waarop het beleid ten aanzien len een bezinningsperiode voor de Schiphol-plannen. Vóór de komende zomer worden geen nieuwe woningbouwplannen goedgekeurd onder aan- en uit vliegroutes. Het college wil dat de Rijksluchtvaartdienst en de Schiphol-directie snel met een actieplan komen. Dat moet gaan over toedracht en oorza ken van de Bijlmerramp, over de afhandeling van vliegtuigen en over de uitbreidingsplannen. In een eerste reactie zegt de luchthavendirectie in te stem men met de brief van de minis ters en kennis te nemen van het standpunt van B. en W. van Amsterdam. De directie stelt voor bij de onderzoeken een onafhankelijk internationaal bureau met een reputatie op het gebied van veiligheid in te schakelen. Schiphol wil daartoe zelf snel het initiatief nemen. Pagina 2: 'Zou u in een molo- tov-cocktail stappen?' Pagina 3: Suriname zegt doden vaarwel. Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DCL! 07 I - 16 1353 SERVICE, HET WOORD IS AAN Julien de Valckenaere De afgunstige kan niet verdragen dat jij verder springt dan zijn stok je lang is. VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Familieberichten Feiten en meningen Info 13,15,17.18,19 Amsterdam Gisteren is op de begraafplaats Rustoord in Diemen het eerste slachtoffer van de vliegramp in de Bijlmermeer begraven. Het betreft een 32-jarige Ghanees. Ghanese moslims hielden gistermiddag in de Taibah-moskee in Diemen een uitvaartritueel, foto anpmarcel antonisse Schrijvende lezers20 Sport23,24,25 VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koud en buiig Overwegend veel bewolking en buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur 6 graden Mid- dagtemperatuur 9 graden. Wind. I zuidwest, matig. Aan de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard 6 a 7. den haag gpd den haag eric jan weterings Rond 500 patiënten en 800 zie kenhuismedewerkers zijn het afgelopen jaar beroofd of be dreigd in Nederlandse zieken huizen. Verder zijn 2.000 dief stallen gepleegd. Bij het AZL in Leiden en bij het Leiderdorpse Elisabeth-ziekenhuis (EZL) lijkt de schade mee te vallen. Vooral verplegend personeel voelt zich steeds onveiliger. De ze werknemers krijgen steeds vaker te maken met inbraak, aanranding, diefstal of overlast van junks en groepjes jongeren. Dat blijkt uit het rapport 'Lan delijk onderzoek ziekenhuisbe- veiliging', dat het ministerie van justitie vandaag presenteerde. „Berovingen en bedreigingen komen hier gelukkig niet voor", zegt een Azlop--woordvoerder in een reactie. Wel zou sprake zijrt van 'enkele tientallen' diefstal len per jaar. Agressief gedrag komt 'af en toe' voor bij onge duldige patiënten en hun bege leiders bij de afdelingen acute opname en eerste hulp. Het Elisabeth-ziekenhuis re gistreerde 19 diefstallen van spullen van personeelsleden. Een woordvoerder kon vanmor gen geen andere cijfers ver schaffen, maar heeft wel 'de stellige indruk' dat berovingen en bedreigingen niet voorko- De resultaten van het onder zoek onder 129 ziekenhuizen bevestigen het alarmerende sig naal dat vorig jaar kwam van het Landelijk Bureau Voorko ming Misdrijven. i Ziekenhuisdirecties weten doorgaans niet goed met wat voor soort criminaliteit hun in stellingen te kampen hebben. De hoeveelheid diefstallen, be rovingen, inbraken en gevallen van vandalisme is vaak onbe kend, omdat er nauwelijks wordt geregistreerd. De onder zoekers adviseren de ziekenhui zen dan ook een degelijke regi stratie op touw te zetten. Bij het AZL en het EZL gebeurt dat al. Alle diefstallen worden aange geven bij de politie. De onderzoekers bepleiten meer aandacht voor beveiliging. Woordvoerders van zowel AZL als EZL verzekeren deze goed te hebben geregeld met bewa- kings- en veiligheidsdeskundi gen. Beide ziekenhuisterrreinen worden bewaakt via een TV-cir- cuit. Over andere maatregelen willen de ziekenhuizen geen mededelingen doen. Pagina 5: Soepeler bezoekuur heeft ook keerzijde. Het CDA wil ingrijpen in al afgesloten CAO's voor 1993. Fractievoorzitter Brinkman kwam gisteren tijdens de alge mene beschouwingen in de Tweede Ka mer met dit idee om op die wijze loon matiging te kunnen afdwingen. Brink man staat daarin overigens voorlopig al leen, zo bleek tijdens de beraadslagin gen. De Industriebond FNV, de grootste FNV-bond, reageerde gisteren meteen al afwijzend. „Contract is contract", aldus een woordvoerder. De industriebond heeft een gemiddelde loonsverhoging van 4,75 procent bedongen en is niet van plan die weer prijs te geven. Brinkman vindt evenwel dat economi sche tegenvallers en de valutacrisis vol doende aanleiding vormen om de inko- mensgroei af te remmen ook al zou dat betekenen dat in CAO's moet wor den ingegrepen. De andere kamerfrac ties zijn het met hem eens dat het kabi net maatregelen moet treffen, maar over de aard van de ingrepen verschillen de meningen. PvdA-fractieleider Wöltgens presen teerde gisteren een actieplan voor de werkgelegenheid. Hij wil een kleiner ver schil tussen bruto- en nettoloon en ook is hij voorstander van vervanging van de belastingvrije som door een voor ieder een gelijke belastingkorting. Ook de WD vroeg om snelle besluiten over de begroting voor 1993. WD-frac- tieleider Bolkestein eist van het kabinet een forse bijstelling van de begroting 1993. Er zal voor 4 miljard gulden aan dreigende tegenvallers moeten worden opgevangen door extra te bezuinigen. Daarnaast moet worden voorkomen dat de lasten met 4 miljard gulden stijgen. Van Mierlo (D66) wil wachten op nieuwe cijfers van het Centraal Planbu reau voordat het kabinet de begroting 1993 gaat bijstellen. Wel vroeg hij van het kabinet nu al vast de alternatieven e zetten. PvdA vindt dat het volgende kabinet, dat in de loop van 1994 aantreedt, de lasten van de bevol king moet verlagen. Beide partijen vin den dat het volgende kabinet weliswaar door moet gaan met het verlagen van de staatsschuld en het financieringstekort, maar verlaging van de belastingen en premies volksverzekeringen moet over twee jaar prioriteit krijgen. Het CDA wil voorts meer geld voor de criminaliteitsbestrijding. Daarin wordt het gesteund door PvdA, WD en D66. Deze laatste drie partijen willen daar honderd miljoen gulden extra voor uit trekken. Vandaag komt het kabinet aan het woord. Drugshandel tiert welig in arm Somalia nairobi ips amsterdam «anp Illegale buitenlanders die op een of andere manier het slachtoffer zijn geworden van de vliegramp in de Bijlmermeer moeten om humanitaire rede nen worden gelegaliseerd. Hoofdcommissaris Nordholt van de Amsterdamse politie verkondigde dat standpunt van morgen in het Amsterdamse stadhuis tijdens een persconfe rentie, die moest worden afge broken in verband met een bommelding. Vanmiddag heeft Nordholt staatssecretaris Kosto van justitie van zijn mening op de hoogte gebracht. Het illegalenprobleem maakt deel uit van een omvangrijker politievraagstuk, aldus Nord holt. Hij voegde eraan toe het standpunt van de politieke par tijen dat illegalen het land moe ten verlaten „een ontkenning van de maatschappelijke werke lijkheid" te vinden. De hoofdcommissaris beves tigde berichten dat de afgelo pen dagen fouten zijn gemaakt met Ghanese slachtoffers van de vliegramp. Een ambtenaar van de sociale dienst heeft gis teren zes Ghanezen die zich bij hem meldden, doorverwezen naar de vreemdelingenpolitie. Daar werden hun gegevens ge registreerd en kregen ze afmel- dingskaarten, waarop staat dat de betrokkenen het land binnen een maand moeten verlaten. De fout is direct na ontdekking te ruggedraaid, aldus Nordholt. De gegevens, zoals foto's en vinger afdrukken, zijn vernietigd. Weekendverhuur personenauto's Al vanaf 1. 108,- excl. btw Bel voor info: 071 - 351818 Terwijl dagelijks duizend Soma- liërs omkomen van honger, ver dienen landgenoten miljoenen guldens aan drugshandel. „Da gelijks wordt voor 100.000 a 150.000 gulden qat in Kenya ge kocht voor consumptie in So malia", zegt de Kenyaanse on derzoeker Robert Watson. Qat is een drug die in de Hoorn van Afrika en Jemen zeer populair is. Wie het kauwt, raakt .il snel in een prettige roes die onder meer de honger verdrijft. Toch begint men nu vragen te stellen. „Het is onvoorstelbaar dat de Somalicrs doorgaan met deze handel terwijl zij hun ei gen kinderen niet kunnen voe den", zegt Watson. iMultiRent v«jifa9U«iai I FNV: Verleng CAO Hoogovens met twee jaar beverwijk frans van den berg De Industriebond FNV wil de CAO voor Hoogovens IJmuiden, die op 1 april 1993 afloopt, met twee jaar verlengen. Door een forse personeelsinkrimping niet in 1993 door te voeren maai over drie jaar uit te smeren, denkt de bond gedwongen ont slagen te voorkomen. F.xtra geld kan worden binnengehaald door op de reserve van het pen sioenfonds in te teren. Dat be sloten de FNV-leden gister avond tijdens een chaotische vergadering in Beverwijk. Van daag praten vakbonden en di rectie verder over plannen van Hoogovens om in 1993 300 mil joen extra bezuinigen. Dat kost 2.300 arbeidsplaatsen, waarbij gedwongen ontslag dreigt voor duizend man. i Ja, ik naam aan introductie- abonnement MMtVM|d« krant da aarata twee waken oratie. Mi|IWonnement betaal ik daarna P Per maand (f27.80) via eutoma ■"O' (f 80.10) via accept - P Per kwartaal (f 80.10) via auto- bi Per k giro leiden Precisiewerk in de lucht, gisteren bij de Blauwpoortsbrug, waar met twee mammoet kranen het nieuwe brugdek werd neergelaten. De operatie verliep vlekkeloos. De komende weken wordt bekeken of de brug naar behoren werkt. Het mechanisme voor het openen en sluiten wordt in de kelder van het brugwach tershuisje ondergebracht. Door de vernieuwde, beweegbare brug is Leiden weer een stukje beter bereikbaar voor schepen. De opknap beurt kost 1,5 miljoen gulden. Het rijk betaalt daarvan het grootste deel. Over drie weken kan het verkeer de brug weer over, waarbij het ook de beschikking krijgt over vernieuwde op en afritten. De afsluiting van de Blauwpoorts brug leidde deze week in combinatie met het afgesloten Dr. Lely-viaduct tot grote verkeers problemen. foto henk bouwman KASTEN OP MAAT Hel HOUT en KASTENPALEIS Herenstraat 20-9 Info: 071-132648 Leiden |Handt 'Deze bon in een envolop. zonder Leidsch Dagblad twoordnummor 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1