Met schuim uit de brand 'Bedrijfssparen erg voordelig' Stand van Zaken het~<é2mbacht 'Nieuwe kalkzandsteen kan metselaars-tekort oplossen' WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 .19 REDACTIE. WILLEM SPIERDUK ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Top-tien NOORDWUKERHOUT Het Leeuwenhorst Congres Centrum in Noordwijkerhout bereikte dit jaar de top tien van genomineerden voor de 'Klant- gerichtheidsprijs' 1992. Deze prijs wordt toegekend door het bureau 'Door Training', dat daarvoor 1000 bedrijven onder de loep nam. In de jury hadden onder meer zitting B.A. Bakker, hoogleraar commerciële bedrijfskunde aan de Rotterdamse Erasmus Uni versiteit en tv-presentator A. van den Heuvel. Winnaar werd uiteindelijk De Boer Tenten b.v. uit Alkmaar. Svenska Skum in mei '93 in Leiden Branden, zo'n 30.000 per jaar, kosten de gemeenschap tussen de één en twee miljard gulden. Voor het bedrijfs leven is het bestrijden van brand letterlijk van levensbe lang. Niet minder dan 4500 bedrijven worden jaarlijks door branden getroffen. LEIDEN/HOOFDDORP. Europa LEIDEN*. 'U heeft een modezaak en u koopt goederen in Frankrijk. U betaalt het vervoer. Moet u nu in Nederland of in Frankrijk BTW betalen?' Op deze en vele andere vragen over de per 1 ja nuari open grenzen in Europa hoopt het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV) vanavond vanaf 20.00 uur in het Antonius Cluibhuis antwoord te geven. Intermediair De Verenigde Spaarbank heeft dhr. Teeuwen van het gelijkna mige Leidse assurantiekantoor aangesteld als VSB Interme diair. Teeuwen is de 1000-ste tussenpersoon die onder meer verzekeringen en bankdiensten voor de Verenigde Spaarbank gaat verkopen. JAN WESTERLAKEN Svenska Skum (in het Neder lands vertaald Zweeds Schuim), nu nog in Floofddorp gevestigd maar in mei van het volgend jaar in Leiden (Roomburg), is specialist in het beveiligen van bedrijven tegen brand. De ap paraten, die hiervoor worden gebruikt, worden al sinds 1933 in Zweden gemaakt. De vesti ging in Nederland, tien jaar oud inmiddels, werd gesticht om in eerste instantie de Benelux en later de Europese markt te be dienen. Een markt, die onder meer bestaat uit industrieën als Dow, Akzo, Nam, Shell, Esso, BP, scheepvaart (tankers), boorplat- forms. Kortom, bedrijven die met gevaarlijke stoffen als che micaliën werken en bluswater moeten opvangen. Svenska Skum beveiligt de industrieën met installaties, die bij het uit breken van brand het vuur met een laag schuim bedekken. Wa ter komt daarbij niet of nauwe lijks aan te pas. Het zogenaamde blusschuim kan nu ook worden aangemaakt met lucht die uit de ruimte wordt onttrokken waarin de brand woedt. Svenska Skum heeft dat onlangs aangetoond in het trainingscentrum op de Maasvlakte. Om schuim aan te maken, vertelt verkoopdirecteur M. Hovers, moest tot nu toe al tijd lucht van buiten worden toegevoerd. „Dit komt, omdat het produceren van schuim door de hete rookgassen vrijwel onmogelijk was. Met een nieuw concentraat is het mogelijk ge worden schuim te vormen met lucht waarin rookgassen zijn vermengd." Milieu Bij het testen van het nieuwe schuim werd geen schoorsteen gebruikt. Op die manier kwa men er geen rookgassen vrij. „De vaste deeltjes uit de rook werden in het schuim gevangen en konden in de praktijk als chemisch afval (verontreinigd bluswater) worden afgevoerd. Omdat er geen zuurstof bij kwam, verstikte het vuur zeer srtel. Vuur, dat zo wordt geblust, heeft minder ernstige conse quenties voor het milieu in de directe omgeving", aldus Ho- Hij steekt niet onder stoelen of banken content te zijn met de bouwplaats in Leiden. „Het is een mooie plek waarop onze Zweedse directeur helemaal verliefd raakte toen hij die zag. Vooral de molen waarop we kij ken vindt hij prachtig. Leiden is een bewuste keus geweest. Bo vendien krijgen we de grond in erfpacht, terwijl we die in Hoofddorp moesten kopen. Svenska Skum is dik tevreden. We zitten vlakbij de grote we gen en onder de rook van Schiphol. Meer hebben we niet Directeur Hovers met enkele apparaten branden kunnen worden geblust. foto hielco kuipers Van der Vlist NOORDWIJKERHOUT» Gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland J. van der Vlist spreekt op dinsdag 20 oktober in het Leeuwenhorst Congres centrum in Noordwijkerhout over 'Milieubeleid van de pro vincie Zuid-Holland en de ge volgen voor het bedrijfsleven'. Aanvang 17.00 uur. Informatie: 070-3500351. HOOFDDORP COR B Het aantal ondernemingen dat gebruik maakt van een wettelij ke bedrijfsspaarregeling is op vallend klein vindt Peter Sijm. Hij is directeur van verzekerings adviesbureau Assuring Sijm BV in Hoofddorp. „Ik denk dat nog geen tien procent van de bedrij ven hun personeel die mogelijk heid bieden. Onbekendheid met de aantrekkelijke condities, zowel bij werkgevers van klein tot groot, als werknemers is de voornaamste oorzaak. Een be drijfsspaarregeling levert altijd financiële voordelen op. En ex tra sparen kost een personeels lid door fiscale voordelen soms zelfs netto geen cent." Sijm: „Ook wanneer er wèl een bedrijfsspaarregeling is, blijkt het rendement daarvan vaak niet optimaal. In vergelij king met de rentestand van dit moment vergoeden de beheer ders van het spaargeld over het algemeen weinig rente. Ik vind dat werkgevers, werknemers en ondernemingsraden daar veel kritischer naar zouden moeten kijken." Sparen bij de werkgever is volgens de Hoofddorpse expert niet alleen financieel aantrekke lijk voor het personeelslid, maar ook voor zijn baas. „Werkgevers buiten de voordelen van be- drijfsspaarregelingen onvol doende uit. Zij hoeven bij voor beeld over het bedrag dat ze op de spaarrekening van werkne mers laten zetten geen loonbe lasting en sociale lasten te beta len. Bovendien betekent een spaarregeling een uitbreiding van de secundaire arbeidsvoor waarden. Wat een argument kan zijn om bij dat bedrijf te gaan werken en persofteelswer- ving vergemakkelijkt. Boven dien, bedrijfssparen versterkt de binding met de onderneming." Sparen is geen overbodige luxe in de visie van de verzeke- ringsdeskundige. „Met name werknemers onder de vijftig jaar moeten in het oog houden dat de sociale voorzieningen in de toekomst onherroepelijk wor den aangepast. Het staat nu al ter discussie. Je kan het wenden of keren, maar je moet maar af wachten of de uitkeringen nog wel van hetzelfde niveau zijn als wij daar straks gebruik van moeten maken?" Bedrijfssparen in de vorm van een premiespaarregeling kan daar volgens Sijm een oplossing voor zijn. „In elk geval betekent het een appeltje voor de dorst. De werkgever mag op jaarbasis wettelijk maximaal 750 gulden meesparen. Zo ontstaat voor het personeelslid een eigen spaarpotje. Hij of zij kan mini maal vier jaar niet over het geld beschikken. Maar binnen die blokkeringsperiode mag bij voorbeeld wèl geld worden op genomen voor huwelijk of het opknappen van een woning", aldus Sijm. „Je kan besluiten niets op te nemen en dat spaar geld te gebruiken voor een toe komstvoorziening. Als aanvul ling op de VUT of voor de kin deren bij voorbeeld. Voor be drijven zonder passende pen sioenregeling, en dat zijn -er ve len, vormt de premiespaarrege ling voor werkgever en werkne mer een mooie start." Sijm wijst er op dat allerlei"1 spaarconstructies mogelijk zijn, zowel collectief als individueel. „Kenmerkend voor het pre miesparen is juist de flexibiliteit. Naast een maandelijkse spaar - premie van de werkgever heeft de werknemer de vrijheid zijn spaardeel aan te vullen met elk wenselijk bedrag. Om voor de fiscale voordelen in aanmerking te komen moet de looptijd van de aanvullende spaarpremie minimaal vijftien jaar zijn. Uit eindelijk leidt dat tot een belas tingvrij vermogen van minimaal vijftigduizend gulden. Wanneer man en vrouw allebei sparen komt je uit op een ton. Dat onbekendheid de belang rijkste oorzaak is van het gerin ge aantal bedrijfsspaarregelin- gen, bewijzen volgens Sijm de gunstige reacties. „Wanneer ik met directies praat over de mo gelijkheden voor duurzame be- zitvorming, wordt zo'n voorstel bijna altijd positief ontvangen. Ik leg de nadruk op een aan- trelckelijke toekomstvoorziening die de werknemer zelf in sa menwerking met zijn werkgever kan verzorgen. En ik wijs op de binding die tussen baas en per soneel ontstaat mede door spaarregelingen. Als bedrijven al een spaarregeling hebben, bij voorbeeld in combinatie met een winstdeling, krijg ik van werkgevers soms wel als reactie dat het juist zo aantrekkelijk voor werknemers is dat ze na een paar jaar jaarlijks een kapi taaltje uitgekeerd krijgen om wat leuks mee te doen. Waneer ze dat willen handhaven kun je denken aan een combinatie met de premiespaarregeling, die enorm rendabel is. Je maakt dan een constructie zodat toch jaarlijks een bedrag vrijkomt om te besteden." Sijm BV is aange sloten bij de onafhankelijke franchise-organisatie Assuring Nederland. Modernisering Van Herwaarden BV in Hillegom afgerond „Op de foto ben ik bezig een zilveren vaasje uit te deuken. Dat doe ik met een hamer en daarna ga ik het schuren en polijsten. Verhitten hoeft alleen als het gescheurd is, dan moet ik solderen. Het meeste werk hier bestaat uit reparatie van gouden ringen, broches en armbanden. Vaak is de sluiting van een armband gebarsten, dan zet ik er een nieuwe aan. Als bij een briljanten ring de chaton (de houder waar de steen wordt ingezet) is versleten moet er een nieuwe op. Ik heb nu bijvoorbeeld een karwei om van een trouwring een ring te maken, dan ga ik daar chatons op solderen, daar de stenen inzetten en dan ga ik de ring in model vijlen. De een wil 'm strak en glad, de ander wil weer wat anders. Vroeger had je op de lagere school nog de zevende en de achtste klas, daar had je voornamelijk handwerken. Daar was ik zo goed in dat een leraar zei van, joh, je moet goudsmit worden. Ik heb mijn opleiding gehad in Voorscholen bij de Dutch Chain YVorks, zeg maar de zilverfabriek. Er was wel een officiële opleiding in Schoonhoven die is er nog steeds maar dat konden mijn vader en moeder niet betalen, daar zaten alleen jongens van zakenlui. Op de zilverfabriek kreeg ik maar heel weinig salaris, maar je leerde het vak er goed. In het begin -laeeg ik twaalf gulden per week, maar daarvan moest je zes gulden betalen voor De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag L.W.J. (Leo) van Kesteren (60), goud- en zilversmit bij de Leidse juwelier-horloger D. van de Water in de Hooglandse Kerksteeg. „Ik werk hier nu dertig jaar en ik ben het werk nog steeds niet zat." gereedschap. Hamertjes, tangetjes, alles moest je zelf kopen. Goud vind ik het fijnste materiaal om te bewerken, je kunt er alles mee doen. Neem een staafje goud, als je daar een ring van gaat maken ga je het eerst pletten in de pietmolen, daarna rondbuigen en tenslotte in vorm smeden. Je kunt ook een trekijzer gebruiken, een metalen plaat met gaatjes in verschillende grootte waar je het materiaal doorheen trekt. Ringen maken vind ik het fijnste: als je een onderwerp hebt en daar je fantasie op kunnen uitwerken. Of die van de klant natuurlijk. Met armbanden heb je vaak ontzettend veel werk wat je niet ziet. De klant ziet alleen maar dat het mooi glimt. Neem bijvoorbeeld een schakelarmband. Als de schakels versleten zijn moet je die helemaal gaan verdichten en bijwerken, daar zit veel tijd in. Ik ben het hier nooit zat, want het is een reuze afwisselend vak. De laatste vijfjaar is er minder personeel in de zaak. Sindsdien zit ik niet alleen meer in het atelier boven, maar ben ik ook vaak in de winkel. Daar kun je opdrachten met mensen bespreken, maar verkopen vind ik ook leuk. Als goud- en zilversmit heb je ontzettend secuur werk, je zit de hele dag ingespannen te turen, 's Avonds ben ik moe in mijn ogen, dat heeft ook met mijn leeftijd te maken natuurlijk. Maar toch, je bent met andermans spullen bezig, daar probeer je iets moois van te maken. En heb ik het eenmaal af, dan is dal altijd weer fijn." FOTO HIELCO K Vanuit de nieuwe kantine kijkt het personeel naar de volauto matische produktie van stenen in de fabriekshal. In het gele licht dreunen gigantische mengmachines, chemische re actoren en rijen persen. Daar vandaan voeren karren de on ophoudelijke stroom stenen naar hardingsovens. Twaalf uur later rijden de karren de vrach ten naar de opslagplaatsen bui- Het moderne bedrijfsrestau rant met kleedruimten en de stenen-toonzaal werden vorige week officieel geopend door burgemeester J. Hermans. Deze laatste uitbreiding, kosten ruim een miljoen gulden, vormt de afronding van een ingrijpende verbouwing bij Kalkzandsteen fabriek Van Herwaarden BV in Hillegom, vertelt directeur Jan van den Brink. Het bedrijf biedt werk aan zo'n vijftig mensen. De omzet bedraagt circa twintig miljoen gulden. „Er is de afgelopen vier jaar veel gebeurd, vooral op het ge bied van automatisering en lo gistiek. De arbeidsomstandig heden zijn belangrijk verbeterd, vooral in fysiek opzicht. Ieder een is opgelucht dat de verbou wing achter de rug is, want er was enorm veel improvisatie en doorzettingsvermogen nodig om continu te kunnen blijven produceren in tochtige ruim ten." De vorig jaar aangetreden di recteur heeft nog wel wat op zijn wenslijstje staan. „Omdat klanten steeds vaker per pallet verpakte stenen bestellen er zit een jaarlijkse groei in van veertig procent inplaats van los gestapeld, wil ik ook dat in- paldcen mechaniseren. Eerst moet ik de commissarissen van het nut daarvan overtuigen, want er zijn al miljoenen in de fabriek geïnvesteerd." Verantwoorde investeringen, volgens Van den Brink. „Kalk zandstenen winnen aan popu lariteit. Dat lijkt opmerkelijk ge zien de berichten over stagnatie in de woningbouw. Maar er wordt toch nog heel wat ge bouwd. Bovendien gebruiken ze onze stenen veel voor be drijfspanden. Onze eigen nieuwbouw is daar een voor beeld van. Ik ben blij met die interesse. Mede omdat we een eerlijk produkt maken. De steen bestaat voor 93 procent uit zand. De rest is kalk en water. Het is een goedkoop simpel proces. De produktie vergt min der energie dan baksteenfabri- kage. En mislukte stenen ge bruiken we weer als grondstof. Milieuvriendelijker kan het niet. Hoewel, we gaan het gasver bruik van de ovens 20 procent verminderen door met de afge werkte stoom andere ketels Van Herwaarden produceert wekelijks in tweeploegendienst drie miljoen stenen („en voor een doorsnee woning heb je dertigduizend stenen nodig.") Wanneer de waag naar de grijze stenen blijft stijgen, kan zono dig in drie ploegen worden ge werkt. De fabriek perst zo'n vijf tien vormen en formaten ste nen. „Nieuw zijn onze verlijm- bare kalkzandstenen. Die zijn wat groter en zijn voorzien van profielen. Daardoor passen ze lil elkaar, wal /rils een leek in staat stelt een mooie rechte muur te maken. Er is ook een speciaal lijmhulpstuk voor ont- wildceld. Aannemers zijn er blij mee, want het is een oplossing voor het tekort aan metselaars, waarmee ze te kampen heb ben." Er is veel veranderd sinds A. baron Van Hardenbroek van Ammerstol de fabriek in 1904 oprichtte. Hij liet duinzand af graven om stenen van te ma ken. De onderliggende lagen grond verkocht hij aan kwekers om bloembollen te telen. Nu komt het zand uit het Valken- burgsemeer en een klein deel uit Limburg. Het wordt met schepen aangevoerd. Na de eeuwwisseling is dat zand op en moet het elders vandaan wor den gehaald. De fabriek werd na de oorlog overgenomen door J. van Herwaarden. De eigenaar ging in 1987 met pensioen en verkocht de aandelen aan Roelf- sema Beheer BV. Daarmee maakte het Hillegomse bedrijf deel uit van een samenwer kingsverband van vijf steenfa brieken. De Hillegomse fabriek doet goede zaken. Van den Brink: „Alles wat we maken gaat meteen de poort uit." Vóór die poort staan circa vijftig arbei derswoningen die beeldbepa lend zijn. Met de gemeente is overeengekomen dat ze op ter mijn worden gesloopt. Pogin gen van een actiegroep een aantal te behouden zijn volgens Van den Brink op niets uitgelo pen. De Stichting Vrienden van Oud Hillegom had een aantal huizen willen redden met als ar gument dat ze getuigen van een vooruitstrevende bedrijfsleiding in het verleden, omdat het zel den voorkwam dat fabrieken huizen bouwden voor perso-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19