Steeds meer snelheidsduivels op Kaag 'Bedrijven hebben baat bij techniekonderwijs' 'Vee in polder loopt door Vliko risico' REGIO LEIDEN...,.i5is^aa==si=:asr,r.'; 'Goede kennis' licht gezin voor tonnen op Leiderdorp: meer geld in strijd tegen criminaliteit Politie pakt uit voor bewoners verzorgingshuis WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 Warmondse politie wil apart 'recreatieteam' voor permanente controle Herfstbingo bij Tamarco leiderdorp Het damescomité van drumfanfare Tamarco organi seert op zaterdag 17 oktober een 'herfstbingo-dansant'. Met de bingo zijn prijzen te winnen variërend van een tuinset tot een portie paling. De avond wordt muzikaal omlijst door het duo The Evergreens. De bingo begint om 20.00 in het clubgebouw van Tamarco aan de Splinterlaan 89a in Leiderdorp. Cursus Voorschotense Vrouwenraad voorschoten De Voorschotense Vrouwenraad organ iseert op de dinsdagochtenden in november een cursus over uitkeringen, belastingen en premies. Stap voor stap wordt uitgelegd hoe deze wereld van regels, afkortingen en formulieren in elkaar zit. Ook worden problemen met het invullen van formulieren en belas tingaangiften behandeld. De lessen worden gegeven door Mar leen van den Akker in de Engelenbak aan de Prinses Marijkelaan 4 in Voorschoten. De kosten bedragen vijftien gulden. Belang stellenden kunnen zich opgeven, vóór 27 oktober. Telefoon 617808, of615069. Een apart team recreatiepolitie moet volgend jaar per manent toezicht houden op de wateren in Warmond en de Duin- en Bollenstreek. Als er niet dagelijks, in de weekeinden ook 's nachts, door een politie-surveillance- boot op de Kagerplassen wordt gecontroleerd, zal het aantal overtredingen op het water enorm stijgen. Dat stelt de Warmondse opperwachtmeester J. Kraan vast. „Als er niks gebeurt, krijgen we grote problemen." roelof arenpsveen/oegstgeest Voor 400.000 gulden opgelicht en een illusie armer. Zo heeft een gezin uit Roelofarendsveen zich gemeld bij de politie van Alkemade. Een 25-jarige Veen- se, haar moeder en haar broer leenden in 1990 kapitalen aan een 47-jarige kennis uit Oegst- geest. De man noemde zich commissionair en zei geld te beleggen bij het investeringsbe drijf M en D-systems op het Britse Kanaaleiland Guernsey. In augustus van dit jaar is hij met de noorderzon vertrokken. Navraag leerde dat de Oegst- geester niet bij de Kamer van Koophandel was ingeschreven als commissionair en dat M en D-system niet bestaat. „Die mensen zijn, op z'n plat Hol lands gezegd, gewoon bela zerd", aldus de Alphense advo caat F.W. van der Zwan. Van der Zwan twijfelt er niet aan, of de drie 'Veenders' vertel len de zuivere waarheid. Hij heeft de door beide partijen ge tekende contracten, die de Öegstgeestenaar opmaakte op perkament-achtig papier met een fraai zegel. „Mooi papier uit een feestartikelenwinkel", zegt Van der Zwan. Op die contrac ten staan de bedragen die de oude 'vriend' van het gezin uit Roelofarendsveen heeft ontvan gen: 140.000 gulden van de moeder, 70.000 gulden van de dochter, 40.000 gulden van de zoon en naderhand nog eens kleinere bedragen. Vrienden en bekenden van de familie zijn ook grote sommen gelds kwijt. „Ik heb afschriften waaruit blijkt, dat hij af en toe een be dragje heeft teruggestort", ver telt de advocaat. „Maar dat staat niet in verhouding met wat ze hem gegeven hebben." Van der Zwan staat voor de taak meer mensen op te sporen die beweren dat zij door de Öegstgeestenaar zijn opgelicht. Want de politie behandelt de zaak niet. „Ik wil nu het open baar ministerie bewegen de man strafrechtelijk te vervolgen. Maar voordat de officier van ju- sitie de zaak in behandeling neemt moet ik meer benadeel den hebben dan die ene familie en hun vrienden en bekenden. Als er tien mensen met hetzelf de verhaal komen staan we sterker." De 25-jarige Veense kende de man uit Oegstgeest al sinds haar zeventiende. De ellende voor het gezin begon, toen eind 1988 de vader van de Veense overleed. Het koophuis waarin zij woonden werd daarmee hy- potheekvrij. „En in 1990 kwam er een belastingaanslag van 7000 gulden. Die kon mijn moe der niet betalen. Die man ver telde dat mijn moeder nu elk jaar 7000 gulden aan de belas ting moest betalen. Neem maar een hypotheek op je huis, zei hij. Dan investeer ik dat geld en los ik de hypotheek af. En je krijgt ook nog twee keer per jaar een winstuitkering." M en D-systems was een soli de bedrijf, maakte de Oegst- geester het gezin wijs. „Hij heeft mijn moeder helemaal gek ge maakt met die aanslag van 7000 gulden. Toen heeft ze gedaan wat hij zei. En omdat hij trouw de hypotheek afloste hebben wij op zijn advies ook nog alle maal een flexibel krediet geno men. Elke keer zei hij dat we nieuwe leningen moesten af sluiten, omdat het zo goed ging met M en D-systems. En we moesten altijd contant en snel geld geven. In februari van dit jaar voelde de Veense voor het eerst nattig heid. „Dat was toen hij zei, dat hij geld nodig had om buiten het bedrijf in Guernsey om in koffie en cacao te investeren en even later met de mededeling kwam, dat hij door een Portu gees bedrijf was opgelicht. Het geld was weg. Maar hij zou in termijnen terugbetalen. Begin juli meldde hij opeens dat hij voor zaken naar Lima moest." In juli en augustus kwamen er steeds brieven van de Öegst geestenaar. Uit Duitsland, uit België, uit Frankrijk. „Hij zat in de problemen, de belasting zat achter hem aan. En toen kwam half augustus de brief, waarin hij schreef dat hij failliet was. Daarna hebben wij niets meer van hem gehoord." De Veense is bang, dat zij en haar familie leden naar hun geld kunnen fluiten maar de advocaat geeft de moed niet op. „Als we maar voldoende gegevens boven wa ter krijgen kunnen we het open baar ministerie inschakelen. Dan moet justitie maar probe ren die man op te sporen. Want dat zijn de grote vragen op dit moment: waar is de man en heeft hij nog geld?" CAROLINE VAN OVERBEEKE „Ook dit jaar is is het aantal door ons uitgedeelde proces sen-verbaal op de Kagerplassen toegenomen. Extra toezicht en controle zijn daarom heel hard voorschoten astrid van den berg Prinses Margriet laat haar aan dacht af en toe afdwalen tijdens de vele toespraken die worden afgestoken bij de opening van het nieuwe techniek- en mu- ziekgebouw van de British School in Voorschoten. Ze kijkt een aantal keren omhoog naar de hoge ronde ramen van de muziekzaal. Buiten lopen meis jes in uniform. Ze kijken of ze een glimp kunnen opvangen van het eerste lid van het Ne derlandse koninklijk huis dat de school bezoekt. Nadat prinses Margriet wel kom is geheten door twee leer lingen, is het woord aan M. Jenkins, de Britse ambassadeur in Nederland. Hij maakt het schoolbestuur een compliment. „De totstandkoming van het nieuwe gebouw is een blijk van doorzettingsvermogen en orga nisatie. Vier jaar geleden geloof de ik niet dat het project haal baar zou zijn. Maar het tegen deel is nu wel bewezen." Met een brede armzwaai 'omvat' Jenkins het gebouw, dat in sep tember in gebruik is genomen. Het is tegen de bestaande school neergezet en bestaat uit een hoge en lichte muziekzaal, enkele muziekstudio's, twee na- tuurkundelaboratoria met de modernste apparatuur en twee techniek-werklokalen. De bouw van deze dure facili teiten was mogelijk door de sponsoring van verschillende nodig. En het aantal overtredin gen zal de komende jaren nog meer stijgen", verwacht de Warmondse opperwachtmees- Uit het vandaag verschenen rapport 'Vaarsurveillance 1992' blijkt dat de afgelopen zomer bedrijven en ouders van leerlin gen, afkomstig uit in totaal 50 landen. Met name bedrijven die hoog gekwalificeerd technisch personeel in dienst hebben, tastten in de buidel voor de in richting van de laboratoria en werklokalen. Ook uit eigenbe lang, zo blijkt uit de woorden van B. Sinker van Shell. „Wij hebben in ons bedrijf baat bij uitgebreid techniekonderwijs op de scholen." Door een tros rode en gele balonnen los te knippen, ont hult Prinses Margriet daarna de plaquette, waarop de namen van de ouders en bedrijven staan die de uitbreiding finan cieel mogelijk hebben gemaakt. Directeur M. Cooper nodigt ver volgens de Voorschotense be volking nog eens van harte uit gebruik te maken van de facili teiten. Verder dankt hij de prin ses voor haar aanwezigheid. „Uw bezoek onderstreept de band die de Britse School heeft met de Nederlandse gemeen schap." Aan het eind van de ope ningsceremonie wordt de prin ses meegenomen op een rond gang door de school. Ze bekijkt de oefenstudio's en muziekcel- len naast de zaal. Op de begane grond, in de werklokalen, gaan de lessen gewoon door. Ze wor den alleen even onderbroken als de koninklijke hoogheid bin nenkomt om een praatje te ma ken met de leerlingen. Die zijn dan een en al aandacht. op de Kagerplassen 173 snel heidsovertreders zijn bekeurd door de politiegroep Sassen- heim/Warmond. Sommigen werden met hun motorboot be trapt bij een snelheid van meer dan 125 kilometer per uur. Het aantal waarschuwingen be droeg 116. Vorig jaar werden 159 snelheidsmaniakken be keurd. Kraan: „En het wordt steeds drukker op het water, dat valt ons elk jaar weer op. De motor boten gaan als warme broodjes over de toonbank. Voor de mensen die op het water sur veilleren, is de werkdruk dan ook enorm hoog. Als wij vol gend jaar niet meer met onze surveillanceboot het water op kunnen, ontstaan er grote pro blemen. Dit jaar moest de poli tie een paar keer de patrouille wagen aan de kant zetten om met de surveillanceboot die op dat moment niet bemand was klachten over snelheids overtreders na te trekken." Probleem De (land)groep van de politie heeft sinds twee jaar de be schikking over een gehuurde snelle surveillanceboot waar mee ze in de zomermaanden vrijwel dagelijks een oogje in het zeil kan houden. Dit jaar kreeg het 'snelvaren' net als vo rig jaar veel aandacht. Kraan: „Hierover krijgen we heel veel klachten binnen. Het blijkt nog steeds een groot probleem te zijn op de Kagerplassen. Alleen door een permanente aanwe zigheid op het water, kun je daar iets aan doen." Uit het politieverslag blijkt dat de Kagerplassen tot de drukst bezochte wateren in Ne derland behoren, met jaarlijks zo'n tienduizend vaarbewegin- gen. „Dit geeft specifieke pro blemen en kan een bedreiging vormen voor de openbare orde. De belangen van de beroeps vaart en de recreatievaart liggen vaak lijnrecht tegenover elkaar", zo schrijft de politie in het rap port. ELLY HEKMAN Met het lozen van regenwater afkomstig van het bedrijfster rein, vervuilt afvalverwerker VÜ- ko in Leiderdoip de polderslo ten. Dat verwijt kwam gister morgen van omwondenen van het bedrijf aan de Achthovener- weg. Zij beweerden tijdens een zitting van de Raad van State dat het regenwater is verontrei nigd door afvalstoffen. De Leiderdorpers protesteer den dan ook tegen het afgeven van een lozingsvergunning aan Vliko door het Hoogheemraad schap van Rijnland. De onder neming kreeg daarmee toe stemming om het 'hemelwater' naar de poldersloten af te voe ren. Woordvoerder C. Bos van de veehouders in de omgeving be treurde het besluit van het hoogheemraadschap. „Door de lozingen van Vliko verontreinigt het slootwater. Hierdoor loopt het vee, dat van het water dr inkt, de kans ziek te worden of dood te gaan. Het risico van schadelijke stoffen in het water is altijd aanwezig in de buurt van zo'n bedrijf. Het hoog heemraadschap moet die risi co's uitsluiten door passende maatregelen te nemen. Niet alleen Vliko, maar ook andere bedrijven lozen volgens Bos in de sloot. „Dus als er sprake is van vervuiling, kan de veroorzaker maar moeilijk wor den gevonden." Veehouder J. de Graaf voegde er aan toe dat de onderzoeken naar de verontreiniging in de sloten die het bedrijf zelf uit Kraan weet niet of volgend jaar opnieuw geld en mensen beschikbaar zijn voor het sur- veillancewerk op het water. „Die onzekerheid heeft alles te maken met de reorganisatie van dè politie. We weten nu abso luut niet wat er gaat gebeuren." De opperwachtmeester vindt dat het aantal surveillance-uren op het water in elk geval moet worden uitgebreid. „De afgelo pen zomer konden we niet da gelijks controleren: we beschik ken over te weinig mensen en middelen. Daarom pleit ik voor een apart team van zes of zeven politiemensen dat permanent toezicht kan houden." voert, niet erg betrouwbaar zijn. „En als eenmaal blijkt dat het water in de sloot is vergiftigd, is het al te laat en zijn de boeren hun broodwinning kwijt." Zijn collega W. de Graaf vroeg zich af voor wie het hoogheem raadschap opkomt, als het der gelijke vergunningen toekent. Bovendien wilde hij weten waarom het afvalwater van Vli ko niet in de Oude Rijn kan worden geloosd. Het antwoord hierop kwam een woordvoerder van het hoogheemraadschap. „Het is moeilijk om op de Oude Rijn te lozen omdat hiervoor een heel ander soort vergun ning nodig is." Volgens het hoogheemraad schap kan er van verontreini ging door Vliko geen sprake zijn omdat er alleen afval op de ver harde delen van het bedrijf ligt. „Het regenwater dat wegsijpelt naar de sloten kan hierdoor nooit met de vervuilihg in aan- raldng komen", meende hij. Ook de advocaat van Vliko stel de dat er geen bewijzen zijn dat het water van Vliko vervuild is. „En de insinuaties van de be woners berokkenen Vliko onte recht schade." Volgens de vergunning van het hoogheemraadschap moet het hele Vliko-terrein verhard zijn. Dit is nu niet het geval: slechts een gedeelte van het ter rein is geasfalteerd. Vliko-direc- teur H.J. Koen: „Wij zijn van plan het hele terrein voor eind januari te voorzien van een as- faltlaag die geen water door laat." De Raad van State doet over twee weken uitspraak. caroline De gemeente Leiderdorp wil extra aandacht en geld beste den aan het voorkomen van criminaliteit in het dorp. Als eerste moeten ongewenste muurschilderingen grafitti worden aangepakt. „We hebben al vastgesteld dat er veel te veel in het dorp wordt gekliederd. Ook het gemeente huis is veelvuldig doelwit van grafitti-vandalen. Daar willen we nu op de eerste plaats iets aan doen", aldus een woord voerder van de gemeente Lei derdorp. Het college van B en W wil de gemeenteraad vragen extra geld voor dit project beschik baar te stellen. Vorig jaar de cember is er al een ambtelijke nota verschenen waaruit bleek dat Leiderdorp de strijd wilde aanbinden met de kleine cri minaliteit. Zowel politie, gemeentebe stuur als de Leiderdorpers zélf moesten de verantwoording nemen voor het terugdringen en voorkomen van kleine ver grijpen zoals fietsendiefstal, vandalisme en lichte gewelds delicten. De gemeente kondig de aan zelf ook bepaalde maatregelen te nemen die vandalisme konden tegen gaan. Maar uiteindelijk is de nota in een bureaula verdwe nen: met het rapport is niets concreets gedaan. Daarin wil het gemeentebe stuur nu verandering brengen. De gemeente-woordvoerder: „We willen het rapport van vo rig jaar nu in concrete deel projecten opdelen en ook echt iets doén aan die criminaliteit. Ambtenaren zijn bezig met het uitwerken van het onderdeel graffitibestrijding. Op het ge meentehuis hebben we daar veel last van." Nog niet duidelijk is hoeveel geld het gemeentebestuur voor de projecten denkt nodig te hebben. „Een aantal projec ten staat pas op de langere ter mijn op stapel." Wel wil Lei derdorp ook 'achter de scher men' een rol spelen bij de cri minaliteitsbestrijding. „Ook indirect willen we iets aan het probleem doen. Denk bijvoor beeld aan het opstellen van bestemmingsplannen en het aanleggen van speelplaatsen. Daarbij kun je van te voren al bepaalde zaken regelen die vandalisme en criminaliteit kunnen voorkomen." oegstgeest» De bewoners van het Oegstgeester verzorgingshuis Rustenborch hadden gisteren de dag van hun leven. Zo'n tachtig ouderen genoten van een de monstratie van Leidse politie agenten, een lid van de mobiele eenheid en drie politiehonden. Vervolgens kregen de bewoners van Rustenborch een video-pro jector overhandigd uit handen van de Leidse Politie Sport Vere niging (LPSV). Het cadeau ter waarde van 3000 gulden is be kostigd uit de opbrengst van de 16e Singelloop, die de vereniging in samenwerking met deze krant organiseert. De LPSV bestaat dit jaar 65 jaar en had besloten het bij elkaar gelopen geld daarom voor de ouderen in de regio te bestemmen. „We gaan tenslotte dit jaar ook met pensioen", aldus LPSV-penningmeester Rob Schouten. Naast Rustenborch kregen ook het Leiderdorpse Ley- then rode en het Leidse Lorent- zhof een geldbedrag van 3000 gulden. Schouten: „Omdat Rus tenborch ons als enige verzor gingshuis spontaan uitnodigde om zelf te komen kijken hoe het geld wordt besteed, hebben we er meteen een leuk feest van ge maakt. De ouderen hadden wer kelijk de grootste schik. Ze von den het allemaal schitterend." Na de demonstratie konden de bewoners naar zichzelf kijken op een nieuw groot videoscherm. De dag ervoor hadden medewerkers van Rustenborch de bewoners geïnterviewd en gefilmd. „Deze generatie was heel verbaasd zich zelf op zo'n groot scherm te zien. Het was een groot succes", aldus een medewerker. foto jan holvast Prinses Margriet opent nieuw gebouw British School in Voorschoten I I Tijdens de rondgang van prinses Margriet door het gebouw van de British School, gingen de lessen gewoon door. foto loek zuyderduin Omwonenden ongerust over lozen regenwater

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18