Het Gesprek van de Dag Buitenlanders zijn tuk op oranje shirtjes Ook honden kunnen een strafblad krijgen VERBIJSTEREND GAK-artsen willen geen claimbeoordelaar worden 'Uitspraak in DES-zaak heeft gevolgen voor milieurecht' WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 17 De kaartjes voor de voetbalwed strijd Nederland-Polen mogen dan bepaald niet als zoete broodjes over de toonbank gaan, bij de Leidse sportzaak Wout Bergers zijn oranje-attri buten nog steeds in trek. Gere geld stappen mensen de winkel binnen die een oranje shirtje willen hebben, een paar sokken, of een truitje met de kop van Ruud Gullit erop. Fervente oranje-supporters zijn het overigens niet, vertelt verko per Arjan Hage uit Alphen aan den Rijn. „Vooral de shirtjes worden heel goed verkocht, maar niet aan Nederlanders. Wel aan buitenlandse toeristen: Canadezen, Amerikanen en veel Engelsen en Duitsers. Daar ver bazen wij ons ook weieens over, ja." De belangstelling voor de ver richtingen van het Nederlands elftal mag dan in eigen land ta nende zijn, het wordt allemaal wel weer beter, voorspelt Hage. „Nederlanders zijn heel kritisch. We zijn natuurlijk tijdens het EK in Duitsland erg verwend en sinds die tijd verwachten we te veel van het Nederlands elftal. Dat komt ook omdat iedere week AC Milan en Ajax op de televisie zijn te zien. Die spelen goed voetbal en iedereen ver wacht dan dat het Nederlands elftal dat ook doet. Maar dat kan niet altijd." Hage is zelf wat je noemt een fervent supporter. Hij is naar EK-wedstrijden in Duitsland ge weest, en woonde ook een wed strijd van Oranje bij tijdens het WK in Italië. Hij was 'absoluut' vanavond naar de Rotterdamse Kuip afgereisd als hij zelf niet had moeten voetballen. „Ik kan mijn eigen team niet in de steek laten." De verrichtingen van Oranje volgt hij nu op televisie en hij is optimistisch gestemd over het niveau en over de uit slag. Het wordt 3-0 of 4-0, denkt de 24-jarige Alphenaar. „De laatste wedstrijd waar ik naar toe ben geweest, was tegen Portugal. Ook in Rotterdam. Dat viel een beetje tegen. Het voet bal was gewoon wat minder, van de 90 minuten waren er maar 10 leuk om naar te kijken. Gelukkig was er wel sfeer op de tribune. Maar sinds Nederland- Italië heb ik er weer vertrouwen in. De wedstrijd tegen Noorwe gen schijnt niet zo best te zijn geweest, maar die heb ik niet gezien, want toen zat ik in Grie kenland. Ik denk dat het nu weer gaat gebeuren." JANET VAN DIJK» Verkoper Arjan Hage uit Alphen aan den Rijn: „Ook Duitsers kopen oranje petjes". foto hielco kuipers Politie registreert 'bijtmutaties' Elk politiekorps moet een straf blad voor honden gaan bijhou den. Het is het gevolg van een nieuwe wet die binnenkort van kracht wordt. De Leidse politie houdt al enige tijd bij welke honden hebben gebeten. Bijt mutaties, heten ze in de taal die op het Leidse politiebureau wordt gesproken. Vorig jaar wa ren er maar liefst 185, dit jaar nog meer. Meestal gaat het om de situatie hond bijt mens, soms is het hondbi]t hond. Koos van Loe vormt samen met twee andere hoofdagenten de Leidse hondenbrigade. Weke lijks krijgt het drietal de gege vens uit het politierapport on der ogen die te maken hebben met honden en andere dieren. Bijtende honden, blaffende honden, mishandelde geiten, schapen en varkens. De bijtgevallen worden meteen geregistreerd, de eigenaren krij gen bezoek van de politie. Als een hond binnen een bepaalde tijd twee of drie maal zijn tan den in andermans vlees zet, stappen de agenten naar het ge meentebestuur, dat een muil- korfgebod kan opleggen. Voor pitbulls en kruisingen van pit bulls geldt dit gebod overigens in Leiden sowieso. Deze hon den mogen ook niet los buiten lopen. Maar andere honden hoeven al leen een muilkorf te dragen als de politie constateert dat ze bijtgraagzijn. Gaat de hond dan nog eens de fout in, of laat de eigenaar de muilkorf thuis, dan kan de politie het dier in beslag nemen. Dat komt overigens zel den voor, vertelt De Loe. „De af gelopen twee jaar heb ik één keer meegemaakt dat een hond een muilkorf moest gaan dra gen. Een bastaardbouvier was dat." Wat wél vaak gebeurt is dat de politie pitbulls zonder muilkor ven ziet. „We hebben tegen de eigenaren een aantal keer pro ces-verbaal opgemaakt en een paar keer gedreigd de hond in beslag te nemen", aldus De Loe. De hondenbrigade van de Leid se politie krijgt binnenkort te maken met een nieuwe wet, de Gezondheids- en Welzijnswet voor Dieren. Het grootste ver schil met de huidige werkwijze is dat een hond na een beet niet alleen wordt geregistreerd, maar ook getatoeëerd. Na het volgende vergrijp wordt het dier gemuilkorfd. Hoe de politie een eigenaar kan verplichten de hond na een beet te laten tatoe ëren, weet De Loe nog niet. „Dat zal wel in de wet staan." Hij denkt dat er verder voor de Leidse politie niet zo veel veran dert. Misschien wordt het werk wat gemakkelijker. „Je kunt waarschijnlijk sneller een muil- korfgebod opleggen of de hond in beslag nemen." Overigens is de beste remedie tegen bijtende honden nog al tijd een goede opvoeding, ver zekert De Loe. „Er zijn maar weinig valse honden. Als ze agressief zijn, ligt het meestal aan de eigenaar." Dat er steeds meer mensen worden gebeten heeft volgens hem dan ook niet te maken met een toename van de agressivi teit onder deze dieren. „Veel mensen hebben een hond en we wonen op een kleine ruimte met weinig uitlaatmogelijkhe- den. Ze zijn er wel, maar daar gaan dan ook meteen de mees te mensen naar toe." De beste tip die hij heeft is: hou een hond altijd aan de lijn, behalve op plekken waar het dier beslist geen kwaad kan. Bang is De Loe nooit, zelfs niet voor bijtgragehonden. „Ik ben wel voorzichtig en behoedzaam, maar bang niet, nee. We kun nen natuurlijk ook de nodige maatregelen nemen als we een hond moeten vangen. Dan doen we een bijtmouwtjeom, en bieden de hond onze arm aan. Met de vangstokkunnen we het dier dan vangen." Soms ook gebruikt de politie het ver dovingsgeweer. „Een paar we ken geleden nog, toen we een pitbull vingen in de Arends horst." JANET VAN PUK» Toename vluchten leidt niet tot meer klachten De commissie geluidhinder Schiphol heeft in de dagen na de vliegramp in de Bijl mermeer meer klachten ge kregen over geluidshinder. Het aantal klachten uit Lei den is echter niet extravagant toegenomen. Als vliegtuigen op de Kaagbaan landen, moeten ze een bocht over de Leidse Merenwijk maken. De Buitenveldertbaan over de Bijlmermeer is tijdelijk niet gebruik om de bewoners van dat Amsterdamse stadsdeel te ontzien. De afgelopen vijf maanden klagen elke week gemiddeld 25 Leidenaars over geluidshinder. De helft van de klachten gaat over 's nachts vliegen. E. van Heemst: 'De provincie was alleen maar goed als afvalboer' REGIO/DEN HAAG PAUL VAN DER KOOL» De Alphense gifstort was al ont dekt en officieel waren er wijze lessen getrokken uit 'Lekker- kerk': toch moest de provincie ook begin jaren '90 nog rare bokkesprongen maken om van 'probleemvuil' af te komen. Oud-gedeputeerde E.P. van Heemst, inmiddels PvdA-Ka merlid, onthulde dat gisteren tijdens een hoorzitting van de commissie die het provinciale afvalbeleid onderzoekt. Centraal stond wederom de stort bij wat nu recreatiegebied Rotte Meren heet, vlakbij Berg- schenhoek. Officieel was ook hier de provincie zeer kritisch, merkte Van Heemst als voorzit ter van het recreatieschap dat het gebied inrichtte en beheer de. Juristen 'vlooiden met een loep alles na' en districtsambte naren schreven kritische rap porten over het totaal onbruik bare draineersysteem. Ondertussen kwam milieu- -gedeputeerde Van der Vlist echter regelmatig 'buurten met probleemladingen'. „Dan had er weer zo'n burgemeester ge beld. Want de provincie was nergens goed voor, behalve als afvalboer." Van Heemst, groen- gedeputeerde van 1987 tot 1991, concludeerde daar laco niek uit dat de provincie de pro blemen kennelijk liet lopen. Zijn ambtenaren op de stort Doktoren voeren actie tegen uitkleden functie en inleveren salaris Aanspreken één dader wordt gemakkelijker Het is nog behoorlijk druk, zo'n dagje niet werken. Vijf keer moet de opname over en vijf keer moeten 'patiënt', arts, cameraman, geluidsman en regisseur in het kleine onderzoekskamertje het to neelstukje overdoen. Maar als je actie voert en je krijgt een ploeg van het NOS- journaal over de vloer, dan maak je even tijd. De artsen van het GAK in Leiden voeren actie. Tegen het uitkleden van hun functie en tegen het inleveren van twintig procent salaris. Ongeveer 90 procent van de 1200 bij bedrijfsverenigingen werkzame verzeke ringsartsen legden gisteren het werk ge deeltelijk neer. Zij verzetten zich tegen het 'uitkleden' van hun functie in de nieuwe CAO, terwijl ze juist zo leuk bezig waren om hun steentje bij te dragen om het percentage mensen in de ziektewet of WAO te beperken. De daarvoor beno digde intensieve contacten met werkge vers en werknemers schieten er in de nieuwe functie-omschrijving bij in. „De arts wordt door die taakomschrij ving gedegradeerd tot 'claimbeoorde laar' die de hele dag achter zijn bureau dossiers zit te bekijken", zegt A. Cre- mers, bestuurder van de VHP, de Vereni ging voor Hoger personeel. De VHP houdt de protestdag samen met het LAD, het Landelijk Verbond van Artsen in Dienstverband. „Ik begrijp dan ook niet wat de werkgevers bezielt om met dit soort voorstellen te komen." Volgens Cremers is de actie landelijk een groot succes. Ruim 90 procent van de artsen doet mee, zo blijkt hem halver wege de dag na een telefonische rond gang langs 50 contactpersonen. In Lei den doen alle acht artsen mee. De VHP heeft verschillende 'actiemodellen' en 'actiedraaiboeken' gemaakt. Leiden valt in de categorie nummer één. Dat betekent dat alleen de administra tie wordt bijgehouden en dat geen pa tiënten worden ontvangen en dat geen ziekenbezoekers te woord worden ge staan. „Noem het maar bedrijfsmatige ongehoorzaamheid," zegt Cremers. Men volgt de instructies van de vakbonden op, in plaats van die van de chefs." Opvallend is de verknochtheid van de actievoerders aan hun werkkleding: on danks de actie lopen de meeste artsen in hun witte jas. „Macht der gewoonte denk ik", zegt een actievoerder. „En met die camera's in de buurt krijg je toch een beetje 'medisch-centrum-west- gevoel'." Volgens de Leidse GAK-arts Boon is de actie netjes voorbereid. Boon is voorzit ter van de Vagak, de vereniging van art sen die bij het GAK werken. „Er komt hier niemand tevergeefs aan de deur, ie dereen is netjes afgezegd. Ik vind dat on ze klanten geen schade mogen leiden van deze actie. Tot nu toe ('s middags twaalf uur) heeft nog niemand tevergeefs aangeklopt." Boon wijst op de dreigende salarisach- De commissie Blokland hield gisteren de voorlaatste hoorzitting. werden echter soms horendol van de vele gezichten van de provincie. Neem nu november 1989. In genieur J.C. van der Vlist, gede puteerde milieu, schreef mr. E.P. van Heemst, voorzitter van het recreatieschapp Rotte Me ren, een bestuurlijke bedelbrief. Hij begreep best dat het schap zijn verkeerde vuil 'niet zomaar' kan accepteren omdat het vie zer is dan de vergunningen toe staan. Maar hij kon het nergens kwijt en wilde de toelatingscri teria best wat helpen verrui men. En natuurlijk mocht men het 'eventjes bemonsteren'. een officiële brief van Gedepu teerde Staten. Daarin stond dat de provincie gedoogt dat het schap viezer vuil wil voordat dat officieel kan. Van Heemst: „Voor de juristen leek het dan alsof wij dat wilden. Het tegen deel was waar", kijkt hij terug. Ging zijn schap een aantal ke ren door de bocht, in oktober 1989 weigerde het 500 ton huis vuil uit Zoetermeer te accepte ren. Het vuil kwam er toch, al weet Van Heemst niet meer wat er eerder was: het vuil of de wei gering. Evenmin wist hij hoe zijn college van Gedeputeerde Staten de buitenwereld de ga rantie had kunnen geven dat op een Vlaardingse stortplaats al leen schoon puin werd gestort, terwijl de oud-gedeputeerden Borgman en Hekkelman nu juist hadden afgesproken dat het een stort voor 'probleemaf- val' werd. Naast de bokkesprongen en verkeerde voorlichting, deed de provincie ook veel goeds in de tweede helft van de jaren '80. Aldus Van Heemst. Zo verhoog de ze heel bewust de storttarie- ven om het aantrekkelijker te maken puin opnieuw te gebrui ken. Ook de controle werd vol gens de oud-gedeputeerde een stuk beter. Koopjes voor kinderziekenhuis REGIO De Digros supermarkten in de regio houden deze week een ac tie ten bate van het Sophia kin derziekenhuis in Rotterdam. Deze landelijke actie is georga niseerd door het personeel van de samenwerkende Dirk van den Broek-bedrijven naar aan leiding van het vijftigjarig be staan. Dertig merkfabrikanten leve ren gratis produkten, waarvan veertigduizend pakketten le vensmiddelen zijn samenge steld. De pakketten worden nog tot en met donderdag voor der tig gulden verkocht. De winkel waarde is zeventig gulden. terstand die GAK-artsen dreigen Qp te lo pen. Tot nu toe is het aanvangssalaris van artsen die bij het GAK werken en dat van keuringsartsen in het bedrijfsleven ongeveer gelijk: 4300 gulden bruto per maand. Boon: „Maar daar dreigt dus twintig procent van af te gaan en dat is een fors bedrag." De gezamenlijke directies nemen geen maatregelen tegen de actie, die voorlo pig tot één dag beperkt blijft. De VHP heeft wel een dreigend schrijven ontvan gen van de hoofddirectie van het GAK. Daarin wordt gedreigd om bij herhaling van de acties loon in te houden en naar de rechter te stappen. „Deden ze dat laatste maar", zegt bondsbestuurder Cremers. „Dan kon de rechter onze ge rechtvaardige verlangens toetsen." De Leidse directie houdt zich afzijdig. Zij stelt zich op het standpunt dat het hier een conflict betreft tussen de hoofddi rectie van het GAK en de bonden. eerder als de voorraad is uitverkocht voor de verbijsterende prijs van 269.-1 U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf (2^ De Leidse jurist C.J.J.M. Stolker denkt dat de uitspraak van de Hoge Raad over de DES-doch- ters grote gevolgen kan hebben voor milieuschandalen. Door dit arrest is het gemakkelijker om één 'dader' aan te spreken, ook wanneer hij niet alle schade heeft veroorzaakt. Stolker noemt als voorbeeld het geval dat iemand schade lijdt door een slechte gezond heid die is veroorzaakt door het storten van bijvoorbeeld to lueen. Net als DES-Dochters kan het slachtoffer dan een van de vervuilers aanspreken voor de hele schade. Medicijn De Hoge Raad deed vorige week uitspraak in de kwestie van de DES-dochters. Bij een aantal van deze vrouwen werd kanker geconstateerd, nadat hun moe ders bij de zwangerschap het middel DES hadden gebruikt. Dit was een medicijn tegen miskramen. Een aantal 'doch ters' eiste schadevergoeding. Hun eis liep echter stuk omdat zij volgens het Gerechtshof alle producenten, zo'n 200, voor de rechter moesten dagen. Het hoogste rechtscollege heeft nu uitgemaakt dat het voldoende is om één van die producenten voor de gehele schade aanspra kelijk te stellen. Stolker twijfelt echter of dat ook geldt voor de overheid die de kosten van een afgraving op de vervuiler wil verhalen. ,,Als iemand de helft van de vervui ling heeft veroorzaakt, is hij ook voor de helft aansprakelijk voor de kosten van het afgraven. Er is een veel directere relatie tussen de omvang van de schade en de aansprakelijkheid. Kemp Stolker geeft toe dat het zo wel lastig wordt voor de overheid om de kosten van milieuschade op vervuilers te verhalen. „Ik sluit niet uit dat de Hoge Raad eenzelfde redenering zal volgen bij illegale stort van vuil. Je kan dat echter nog niet uit de DES- zaak afleiden." Die mening wordt gedeeld door de landsadvocaat. Hij heeft namens de Staat een schadevergoeding geëist van tien miljoen gulden van vuil- transporteur Simon Kemp we gens stort in de Coupépolder. „Wij hebben Kemp gedaagd omdat hij als enige daar exhor- bitante stortingen heeft gedaan, hij is niet te vergelijken met mo gelijke andere daders."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17