P66: busbanen op Hooigracht en Langegracht Poolse poort met geld uit Leiden gerestaureerd Leiden Groen-complex weer verkocht Prijs Internationaal Studiefonds van LUF Ronald McDonald Huis sp-actie tegen op zoek naar sponsors li N: Duizendste werknemer bij De Zijl Bedrijven WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 15 Oplossing voor het probleem van de Breestraat Busbanen op de Langeg racht en de Hooigracht zijn in de ogen van de D66- fractie in Leiden dé oplos sing voor het probleem van de Breestraat. D66 vindt dat bussen en taxi's zo snel mogelijk uit de winkel straat moeten verdwijnen. LEIDEN JANET VAN PUK Winkelende mensen moeten uitstappen bij haltes op het Kort Rapenburg of de Korevaarstraat. Bussen op doortocht volgen dan de route over de Langeg racht en Hooigracht. Om het centrum toch goed bereikbaar te houden wil D66 kleine pen delbusjes vanaf het centraal sta tion en station Lammenschans laten rijden. De Langegracht en Hooi gracht zijn drukke wegen. Het openbaar vervoer moet daarom vrij baan krijgen, vindt de D66- fractie. In het midden van de Langegracht kunnen twee bus banen komen en door parkeer plaatsen op te offeren ontstaat op de Hooigracht ruimte voor één busbaan. „Tegemoetko mende bussen moeten dan op elkaar wachten", aldus fractie voorzitter P. Langenberg in een toelichting op het plan. Geld voor deze en andere maatregelen om de auto uit de Leidse binnenstad te weren wil de fractie nog steeds halen uit de opbrengst van parkeerbon nen, hoewel dit idee vorig jaar al is afgewezen door de meer derheid van de gemeenteraad. Daarnaast moeten regioge meenten ook een financiële bij drage leveren om het openbaar vervoer te verbeteren. De fractie brengt deze voor stellen vanavond naar voren tij dens een commissievergadering over de plannen voor een auto- luwe binnenstad. D66 staat ach ter de uitgangspunten van het college van B. en W. maar vindt dat er te traag wordt gewerkt. In 1996 moeten de Breestraat en het gedeelte tussen de Bree straat en de Haarlemmerstraat geheel autovrij zijn, vindt de fractie. Er zijn volgens D66 ook ande re maatregelen nodig om de stad aantrekkelijk te maken voor het winkelende publiek. De gemeente moet er op toe zien dat er een goed aanbod is van winkels, en ook zorgen dat de stad schoon is. LEIDEN. GERT VISSER Een speciaal opgerichte stich ting in Leiden gaat geld inzame len voor de restauratie van een monument in de Poolse zuster stad Torun. Het opknappen van een oud poortgebouw aan de oevers van de rivier de Wisla gaat naar schatting een half mil joen gulden kosten. Het groot ste deel van dit bedrag moet van het Europees Sociaal Fonds komen, de stichting denkt met een actie onder Leidse burgers en bedrijven de rest van het geld bijeen te sprokkelen. De werkgroep stedenband Leiden - Torun wil letterlijk bouwen aan de totstandkoming van een nieuw Europa en vatte het plan op Torun te helpen bij het opknappen van een monu ment. Moet Leiden het herstel van monumenten soms jaren voor zich uitschuiven, in Torun wordt door geldgebrek de res tauratie van oude panden soms geheel afgeblazen. Zo is het her stel van het Poortgebouw enke le jaren geleden wegens acuut geldgebrek gestopt. Het poortgebouw dateert uit de tweede helft van de vijftien de eeuw en is voor Torun van grote historische betekenis. Het karakteristieke pand werd ge bouwd met stenen van de ste nen uit de zogeheten Teutonen- burcht die werd verwoest in de strijd toen de stad zich van de Duitse ridderorde wilde losma ken. Achter het gebouw ligt een grote tuin waar vroeger de schutterij oefende. Winter Secretaris /penningmeester W. Hettinga hoopt dat nog voor het invallen van de winter maatre gelen kunnen worden genomen om het gebouw tegen verder verval te beschermen. Een strenge winter kan forse schade aan het gebouw, dat nog in de steigers staat, aanrichten, zo vreest hij. Volgend jaar zou dan met de definitieve restauratie kunnen worden aangevangen. Hettinga hoopt dat het Euro pees Sociaal Fonds 80 procent van de restauratiekosten be taald. Het restant zou Leiden op tafel moeten leggen. Hettinga: ,,ln Polen is veel deskundigheid aanwezig voor het restaureren van oude pan den. In tegenstelling tot Neder land is er zelfs een speciale op leiding voor restaurateurs. Daarentegen zijn wij in Neder land veel verder met het toepas sen van moderne bouwtechnie ken. We willen de restauratie graag laten uitvoeren door een Pools/Nederlands bouwteam zodat we wat van elkaar kunnen leren." „Ik hou er niet van om voor alles de hand op te houden bij de overheid. Vandaar dat we er veel waarde aan hechten dat de Leidenaars zelf een bijdrage le veren aan dit project. Aan de gemeente willen we vragen om garant te staan voor een deel van de kosten", aldus Hettinga. De stichting hoopt binnen kort bekend te maken welke ac ties er gevoerd gaan worden om geld in te zamelen voor het pro ject. opheffen buslijn LEIDEN» Hel Leidse Universiteitsfonds (LUF) reikt vrijdag voor de eer ste maal een prijs uit voor een verslag van een student over zijn buitenlands verblijf. De prijzen van LUF zijn genoemd naar het Internationaal Studie fondsvan het LUF. Nummer een is dit jaar de cultureel antropoloog Teun Voeten, die onderzoek verricht te naar goudzoekers in Bella Ri ca in het Andesgebergte. Hij mag omstreeks 26 november naar de Indonesische hoofdstad Jakarta. Dan komen overal ter wereld oud-studenten uit Lei den bijeen om te herdenken dat de hoogleraar Cleveringa in 1940 op die dag protesteerde te gen het ontslag van joodse col lega's. Tom van der Lubbe krijgt de tweede prijs van vijfhonderd gulden. De student rechten en politieke wetenschappen schreef een impressie over Ber lijn, waar hij onderzoek doet naar de Duitse eenwording. Een eervolle vermelding is er voor Hans Determeyer. Hij deed on derzoek in Zambia naar thea tergroepen die er op het platte land met behulp van toneel voorlichting geven over gezond heidszorg. De firma Korswagen Bouw b.v. uit Warmond is de nieuwe ei genaar van het Groen-complex aan de Langebrug en Pieters- kerkchoorsteeg. Nadat de kra kers twee weken geleden de panden verlieten, heeft het bouwbedrijf het complex voor een onbekend bedrag overge nomen van Mozia Investments uit Amsterdam. Voor zover bekend is Kors wagen de vijfde eigenaar van het complex sinds de drukkerij er-ruim twee jaar geleden ver trok. De Warmondse firma on derhandeld met de gemeente om het complex te verbouwen tot circa twintig appartemen ten en een aantal winkel- en kantoorruimtes. Met Korswagen komt er een eind aan een rij projectontwik kelaars die sinds drukkerij Groen en gelieerde uitgevers het complex meer dan twee jaar geleden verlieten zich om de beurt eigenaar van de panden mochten noemen. De meest fantastische plannen, tot een tropisch zwemparadijs aan toe, werden niet zonder glimlach door de ambtenaren van de afdeling stadsbeheer weggewimpeld. De leegstand resulteerde evenwel in een kraakactie. Mozia en haar adviseur Van Assendelft-Van Wijck leken be gin dit jaar de eersten te zijn die plannen hadden waar ook de gemeente oren naar had: Woningen en winkels. Maar toen de krakers eind vorige maand voor maar liefst 36.000 gulden zich lieten uitkopen, had Mozia al besloten het pand weer over te doen aan Korswagen: „We zijn nu al be zig met slopen. Het overleg met de gemeen te verloopt goed al kunnen we nog niet zeggen wanneer we ook kunnen gaan bouwen", al dus Den Hollander van Kors wagen Bouw. LEIDEN Het Ronald McDonald Huis Lei den zoekt sponsors en dona teurs om de verbouwing, inrich ting en exploitatie van de twee panden aan de Boerhaavelaan mogelijk te maken. Het is de be doeling dat het Huis, waar ou ders van ernstig zieke jeugdige AZL-patiënten kunnen over nachten, in mei 1993 open gaat. Het Huis beschikt over 16 ka mers, een aantal gemeenschap pelijke ruimten en een tuin. De ouders die er logeren betalen 25 gulden per nacht, maar dat is niet voldoende om het 'hotel' draaiende te houden. De kost prijs bedraagt namelijk 100 gul den per dag. De verbouwing kost ruim een miljoen gulden en bovendien moet de stichting die het Huis beheert geld sparen om de pan den later te kunnen kopen. In eerste instantie huurt de stich ting de gebouwen. Het Ronald McDonald Huis Leiden zoekt daarom donateurs die minstens 25 gulden per jaar overmaken op rekeningnum mer 42 49 49 490 van de AB- N/AMRO of op gironummer 9030. Bedrijven en instellingen kunnen geld schenken of ande re giften. Zo kan bijvoorbeeld voor 5000 gulden per jaar een kamer worden 'geadopteerd.' 'Een breed comité' moet er van alles aan doen om te zorgen dat geen buslijnen verdwijnen in Leiden. De SP roept in een brief organisaties en instellingen op zich aan te sluiten bij dit initia tief. Ook wijkbewoners worden benaderd. Als gevolg van bezuinigingen van het Rijk hebben gemeente en busmaatschappij NZH be sloten een aantal lijnen in te korten of op te heffen. De lijnen 30, 43 en 60/61 rijden niet meer na 20.00 uur, lijn 46 gaat niet verder dan het Sint Elisabeth Ziekenhuis en lijn 31/41 gaat nog maar vier keer per uur in plaats van zes keer. De potten verf en schone kwasten stonden al ldaar. Maar de opknapactie in speeltuin Oosterkwartier ging eind augustus niet door omdat de leden van studentenvereniging Minerva verstek lieten gaan. Maar het corps zou het corps niet zijn als ze dit foutje niet zouden herstellen. Voorzitter Cock Lafeber van de speeltuinvereni- mJr|| ging aan de Ambonstraat deelde het terloops, afgelopen vrijdag mee tijdens het bezoek van Leidse PvdA- raadsleden aan de Kooi: „Laatst hadden we een dealtje gesloten met Minerva. Zouden er een paar studenten komen helpen met schilderen. Wij verf, terpentine en kwasten gekocht. Staan we die ochtend klaar om te beginnen; geen studenten. Het was een beetje slecht weer die dag, dus ik dacht, die komen niet meer. En ze zijn inderdaad nooit meer gekomen. Ik denk dat we het nu maar een keer zelf moeten doen met een - aantal vrijwilligers uit de buurt", zei Lafeber laconiek. Speeltuin Sinds zijn aantreden als voorzit ter, begin van dit jaar, is Lafeber naarstig op zoek naar geld en middelen om het speelterrein en bijbehorend clubgebouwtje aan de Ambonstraat op te knappen. Daarbij wordt zijn creativiteit danig op de proef gesteld. Hij moet precies weten uit welke 'potjes' van de ge meente er 'gesnoept' kan wor den. Staat Oosterkwartier op de be groting bij de gemeentelijke af delingen Groen of Sport Re creatie? Komt er geld binnen via het budget sociale vernieuwing? Of kan er gepikt worden uit de ruif van het buurtwerk bij de af deling Welzijn of de gelijknami ge stichting? Elke gulden is er één voor Oosterkwartier en La feber kent de gemeentelijke structuur inmiddels beter dan menig Leids burger. Speelruimte De voorzitter lijkt in zijn doel ook aardig te slagen. Via de Zijl- bedrijven is er nu een opzichter aangesteld en de afdeling Groen van de gemeente heeft een plan gemaakt om de speeltuin op nieuw in te richten, naar leef tijd. Aan de ene kant van het speelterrein dat ligt inge klemd door de huizen van Am- bon-, Drift-, Atjeh- en Sumatra- straat komen nieuwe speel- werktuigen voor de kleintjes en aan de ene kant een 'avontuur- heuvel' waar de wat oudere kin deren wat kunnen rossen: „Maar bij de gemeente hebben ze nog één probleem met dit plan: wie gaat dat betalen", al dus Lafeber. Ook het bijbehorende clubge bouwtje is wat vervallen en moet nodig onder handen wor den genomen en daarvoor dacht Lafeber een goede af spraak met Minerva te hebben gemaakt. In het kader van de jaarlijkse kennismakingstijd voor nieuwe leden in augustus, doet het corps ook wat voor het goede doel of de gemeenschap. De eerstejaars moeten bijvoor Een beetje tegen de klippen op blijft het aantal werknemers van de sociale werkvoorziening De Zijl Bedrijven (DZB) groeien. Eind deze week wordt Leide- naar A. van der Linden feestelijk binnengehaald. Hij is de dui zendste. De Leidenaar kan aan het werk bij de sector groen voorzieningen. Ter vergelijking: eind 1987 boden DZB werkgele genheid aan 860 mensen. Verantwoordelijk wethouder H. de la Mar (Groen Links) sloeg begin dit jaar alarm. De zes mil joen gulden rijkssubsidie waar op hij rekende, wordt pas over twee jaar uitgekeerd. De la Mar vreesde dat de wachtlijst voor de sociale werkplaatsen hevig zou groeien. Ook kwam volgens de wethouder de uitbelating van salarissen van de werkne mers in gevaar. Volgens Hans Jansen, hoofd algemene zaken bij DZB, is ie dereen het er bij de sociale werkplaats over eens dat de mensen op de wachtlijst niet de dupe mogen zijn van financiële tegenslag. „En die zes miljoen gulden, ach, ik zal niet zeggen dat we ze kunnen missen maar we gaan er niet failliet door. Met dat geld had in gebouwen moe ten worden geïnvesteerd. Het was niet bedoeld om er de uit breiding van het personeelsbe stand mee te te betalen." „Dat we ondanks die forse te genvaller toch kunnen blijven groeien heeft te maken met kostenbeheersing en betere be drijfsresultaten. Onze cxploita tie is sluitend. Niet rendabel want zonder subsidie krijgen we de zaak niet rond. En als me vrouw Ter Veld (de verantwoor delijke staatssecretaris, red.) morgen bezuinigingen aankon dipt, zitten we direct weer in de problemen." Jansen denkt dat het einde van de groei nog niet in zicht is. Anderzijds gelooft hij niet dat de wachtlijst, waarop 435 men sen staan, geheel kan worden weggewerkt. „Wc zullen helaas mensen moeten teleurstellen." AGENDA De kinderen in speeltuin Oosterkwartier klauteren binnenkort op vers ge beeld collecteren, standbeelden schoonmaken of fietsen dreg gen. Maar helpen om een speel- tuintje te verven kon ook. Speelgoed Helaas kwam daar niks van. Waarom eigenlijk niet? Jacobien Snijder, zeg maar de voorlichter van Minerva, reageert verrast op het verhaal van Oosterkwar tier: „Misschien komt dat om dat er minder eerstejaars zich dit jaar bij ons hebben aange meld dan verwacht. Daarom konden we bepaalde werk zaamheden niet doen. Maar daar hebben we altijd melding van gemaakt. Ik zal navragen wat er in dit geval mis is gegaan. U gaat toch geen naar stukje hierover schrijven?" ïrfde speeltuigen. Dat bleek niet nodig. Snijder belde Lafeber op om alsnog ex cuses namens de vereniging te maken. Én: „Degene die de af spraak met de speeltuin had ge maakt is ziek geworden. Waar schijnlijk is het daarom misge lopen. We gaan uitzoeken wie van de eerstejaars er toen naar de speeltruin hadden moeten gaan. Als we dat niet achterha len, komt er sowieso toch een herkansing. Dan zullen andere eerstejaars alsnog komen klus sen in samenspraak met de heer Lafeber", aldus Snijder. Eind goed al goed? „Het lijkt me perfect. Dit is een positieve uit komst voor allebei", meent La feber. Hoewel de restauratie al enkele jaren geleden is gestopt, staat het poortgebouw in Torun nog steeds in de stijgers. foto pr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15