Leiden Regio V erkeersproblemen niet te voorkomen Auto Peter Nieuwe Leidse wandelroutes 07H34700 'Koers had geen invloed' 'Parkeren buiten singels moeilijker' WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 '13 ;L FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN De Meelfabriek is een van de oude industriën waarlangs de wandeling voert. FOTO WIM DIJKMAN leiden inge ruigrok Wandelroutes langs oude en nieuwe hofjes, over de Leidse vesten en langs de Burcht staan beschreven in 'wandelingen in en om Den Haag en Leiden' van uitgeverij Dwars- stap. De wandelmap, die vandaag werd ge presenteerd, bevat tevens een route langs het Leids industrieel erfgoed. Deze route staat ook in een iets andere vorm in een fol der van Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel). Deze folder wordt uitgegeven ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van de stichting. De wandelmap van uitgeverij Dwarsstap, de eerste in een nieuwe serie, bestaat uit een gids en twee topografische kaarten. De ze kaarten zijn volgens samensteller en his toricus V. Mars uniek in Nederland, omdat door de gebruikte schaal (1:25.000) details zichtbaar worden voor de wandelaar. Bo vendien staan op de*kaarten eveneens wan delroutes van derden, waaronder het staats bosbeheer. De wandelingen zijn vanuit een historisch perspectief beschreven. Mars: „Wij zijn immers historici en bekijken het anders dan bijvoorbeeld de WV." Met de keuze voor een route langs Leids industrieel erfgoed, kwam Mars al gauw bij Stiel terecht. „Stiel heeft zo'n beetje de in dustriële monumenten in Leiden onder haar beheer. In het kwartaalblad van de stichting en in het boek 'Leids Fabrikaat' kwam ik prachtige verhalen tegen over het industrieel erfgoed. Voor up to date infor matie voor de wandelmap heb ik een half jaar geleden contact gezocht met Stiel." Ondanks de samenwerking zijn de wan delroutes van Stiel en Dwarsstap verschil lend. Mars: „Ik heb een andere selectie van panden gemaakt dan Stiel. Wat mij direct opviel waren die prachtige hofjes. Die moesten zeker in de wandelroute. Ook op de Burcht werd ik meteen helemaal ver liefd. De folder van Stiel werd geboren uit frustratie doordat hun boek.'Leids fabrikaat' uitverkocht is en ook niet meer herdrukt wordt. Bovendien besteden zij alleen aan- Sieraden gestolen uit woning leiden «Uit een woning aan de Oppenheimstraat zijn gisteren een gouden armband, een gouden horloge, een antiek klokje en een antieke sigarettenpijp gestolen. Hoe de inbraak precies in zijn werk is gegaan, kon de politie vanochtend nog niet vertel len. Vermoedelijk speelde het feit dat de bewoners na hun ver trek de deur niet op het nachtslot hadden gedaan, een rol. De waarde van de buit is nog niet bekend. Zakkenroller slaat zijn slag leiden Een 30-jarige Leidse is gisterochtend het slachtoffer ge worden van een zakkenroller. Die sloeg vermoedelijk zijn slag toen de vrouw aan de Breestraat een bus instapte. In de verdwe nen portemonnee zaten enkele honderden guldens en enkele persoonlijke bescheiden. Man slaat met honkbalknuppel leiden Een 19-jarige bewoner van de Top Naeffstraat heeft gis teravond merkwaardig, en nogal gewelddadig bezoek gekregen. Terwijl de Stevenshofbewoner een Katwijkse kennis over de vloer had, meldde zich aan de deur opeens een onbekende man met een honkbalknuppel. Die begon onmiddellijk wild om zich heen te zwaaien. Wat de knuppelaar precies bezielde, kon de politie vanochtend niet vertellen. Maar vermoedelijk wilde hij het een en ander uitvechten met de Katwijker, Voordat er slacht offers vielen, slaagde de 19-jarige bewoner er in de onbekende zijn slaghout afhandig te maken. De ongenode bezoeker nam daarop de benen, maarniet zonder in de flat nog wat sporen na te laten. De politie ontdekte later dat de man een ruit uit de cen trale toegangsdeur van de flat heeft geslagen en uit de sponning heeft getrapt. wim wegman De gemeente denkt het strengere parkeerbeleid sneld in te voerer buiten de singels. Het stadsbe stuur doet dit omdat grote groe pen bewoners en bedrijven hierom vragen. Die hopen op deze manier verlost te worden van de toenemende parkeer overlast in hun wijken. Als de maatregel van kracht is, mogen mensen alleen nog in het ge bied parkeren en dan nog niet eens overal als ze in het bezit zijn van een vergunning. Bezoekers krijgen speciale plaatsen toegewezen, waar ze hun auto slechts een korte tijd mogen stallen. Een van de eerste buurten buiten het centrum waar het strengere parkeerbeleid zal gel den, is de omgeving rond het station. „Vanuit deze buurt zijn we werkelijk overstept met aan vragen", zo verklaarde wethou der J. Walenkamp van verkeer gisteren tijdens een spreekbeurt voor de Stichting Leids Sta tionsgebied. Volgens de wet- VAKANTIE TRIP St. Aagtenstraat 18 Leiden Politie controleert strenger op inrijverboden De gemeente ziet geen mogelijkheid om de hinder voor het verkeer als gevolg van de afsluiting van de Dr. Lely- laan en de Blauwpoortsbrug te verminderen. Volgens M. Kuzee van de directie verkeer van de gemeente ontbreekt het aan alternatieve omleidingsroutes. De politie heeft aangekondigd strenger te zullen toezien op naleving van de inrijverboden die door veel automobilisten worden genegeerd in een poging een snelle sluiproute te vinden. dacht aan industriële monumenten in Lei den." Stiel ziet de uitgave van Dwarsstap niet als concurrentie maar juist als een erken ning van het industrieel erfgoed van Leiden. „We waren sowieso van plan om een folder uit te geven ter gelegenheid van ons 10-ja- rig bestaan", zegt C. Smith, samensteller van de Stiel-wandelroute. Het is bedoeld voor mensen die speciaal geïnteresseerd zijn in het industrieel erfgoed van Leiden. We hebben een soort toptien gemaakt van de volgens ons mooiste gebouwen. Voor de echte wandelaars is de uitgave van Dwars stap veel beter." (De folder van Stichting Industrieel Erf goed Leiden is vanaf 15 oktober op ver schillende punten in de stad gratis ver krijgbaar. Op vrijdag 6 en zondag 15 no vember kan de route onder deskundige begeleiding van Stiel gelopen worden. De wandelmap van uitgeverij Dwarsstap is vanaf 14 oktober voor 24,50 gulden te koop.) leiden «gert visser wim wegman Met name de NZH heeft aange drongen op meer controle van de politie. Op de Rijnsburger- singel kwamen bussen maan dagavond regelmatig vast te zit ten omdat automobilisten deze weg van de verkeerde kant inre den. „De vertraging liep op tot bijna 20 minuten. Dat gaat ten koste van de rusttijd van de chauffeurs. Sommigen kwamen hier kokend binnen", aldus dis trictschef Leeuwenburgh. Ove rigens vielen volgens hem de problemen gisteren in het ver keer wel mee. Volgens Kuzee zullen de auto mobilisten de komende drie weken (dan is het werk op de Dr. Lelylaan en aan de Blauw poortsbrug vermoedelijk achter de rug) moeten leren leven met de ongemakken. „We hebben gekozen voor een hevige maar korte operatie. Natuurlijk heb ik begrip voor de hinder die men sen ondervinden maar het is nu eenmaal niet anders. De ver- keersstructuur is nu eenmaal niet van elastiek." Avondspits Maandag bleken in de avond- spits bleken er forse files te ont staan op de route Plesmanlaan- Morsweg. Dit leidde tot een uit zonderlijk lange avondspits van drie uur, pas tegen half acht kwam een einde aan de opstop pingen. Ook gisteravond ging het mis. Op het Stationsplein stond het verkeer een uur vast. Het plaatsen van verkeers lichten bijvoorbeeld op het kruispunt Haagweg-Rijnoever (hier ontstaan forse opstoppin gen omdat het verkeer op de Verschillende automobilisten hebben de afgelopen dagen getracht over de Rembrandt- brug te rijden om de files te vermijden. De gemeente is van plan paaltjes neer te zet ten om te voorkomen dat au to's boven op de brug vast komen te zitten. Om het ver keer sneller te laten doorstro men zullen de verkeerslich ten op het Stationsplein wor den bijgesteld en de ver keerslichten bij de Haagsche Schouw in werking worden gesteld. Haagweg voorrang heeft) lijkt Kuzee niet verstandig. „Het probleem van tijdelijke installa ties is dat ze geen rekening hou den met het aantal auto's dat staat te wachten. En daar gaat het nu juist om als je opstop pingen zo snel mogelijk wil wegwerken. Om voor drie we ken een doseerinstallatie aan te brengen is niet mogelijk." De politie verwacht dat de problemen in het verkeer de ko mende dagen zullen verminde ren omdat automobilisten hun rijgewoonte aanpassen. Dit kan AFGEBEELD DE NIEUWE MAZDA 171 CABRK) TOP 52PEt DAG EXCL houder stallen steeds meer mensen die in de binnenstad werken, maar daar niet meer kunnen parkeren, hun auto net buiten de singels. „Bedrijven kunnen hun bezoekers daar door nauwelijks meer een par keerplaats aanbieden. Die zijn vrijwel allemaal bezet door deze langparkeerders." De versnelde invoering is nog niet definitief vastgesteld. Het stadsbestuur wil eerst nog on derzoeken op welke problemen de maatregel kan stuiten. Walenkamp hoopt echter dat het strengere parkeerbeleid al in het voorjaar van 1993 kan wor den ingevoerd. Ruim een half jaar eerder dan tot nog toe de bedoeling was. Ook in gebieden ten noorden van de singels wil de wethouder het parkeren sneller aan banden leggen. Walenkamp toont zich ver heugd over het grote aantal ver zoeken van bewoners en bedrij ven om het parkeren in hun buurt aan banden te leggen. „Ik begrijp daaruit dat ons beleid is aangeslagen. Mensen zien ken nelijk dat het gunstig uitpakt en willen dat het ook in hun wijk." De enkele, gratis parkeer plaatsen die nu nog in het sta tionsgebied zijn te vinden, lok ken overigens niet alleen bezoe kers van de binnenstad. Walen kamp: „Ik ken een geval waarbij mensen uit Sassenheim, als ze op vakantie gaan, eerst naar Leiden rijden. Ze stallen hun wagen op het binnenterrein tussen Stationsplein en Mors singel en nemen vervolgens de trein naar Schiphol. Op die ma nier sparen mooi twee weken parkeergeld uit bij de luchtha ven. Slim gevonden, maar daar zijn die parkeerplaatsen bij het station natuurlijk niet voor be doeld." Henk Schalke controleerde in Bolivia Leidse Unicef-gift leiden emiel fangmann Het geld dat vorig jaar tijdens de Internationale viering van 3 oktober in de Pieterskerk aan Unicef werd overhandigd, is na een jaar eindelijk op de plek van bestemming in Bolivia aange komen. Oegstgeestenaar Henk Schalke heeft zich hoogst per soonlijk met het geldtransport bemoeid omdat men bang was dat het geld onderweg zou blij ven steken. Een jaar geleden zamelden de Leidse Rotaryclubs en Unicef stemd voor het kindertehuis van zuster Rita van der Reyken in het Boliviaanse Sucre. Tien jaar terug besloot de Rotary Club Leiden-Oost jaarlijks geld in te zamelen voor een kinder tehuis in Bolivia. Naar een idee van Rotary-lid Henk Schalke, die met zijn vrouw in Sucre al jarenlang een pleegdochter fi nancieel steunde. Vorig jaar werd besloten om eens extra veel geld voor dat te huis bijeen te krijgen. Schalke: „Dat kon omdat Unicef al tien jaar een sponsorloop houdt, die wij ook ondersteunen. En vorig jaar was Bolivia bij Unicef 'aan- dachtsland'. Toen hebben we dat met de acties van drie Leid se Rotary Clubs gecombineerd. Plus niet te vergeten onze zus- terclub in het Engelse Nor- thwood." De Rotary haalde net als in 1990 ruim 19 duizend dollar op. „Zo'n Nederlandse bijdrage wordt dan volgens onze regle menten door de centrale Rotary in de VS verdubbeld." De Uni- cef-sponsorloop werd afgeslo ten met een grote feestavond in de Leidse Pieterskerk. Daarvan werd de opbrengst afgerond op Groot bedrag Henk Schalke: „Het ging dus om een groot bedrag en je hoort zo vaak dat het geld niet op zijn plek komt. Dus vond de Rotary het een plicht iemand mee te sturen naar Bolivia voor contro le". Schalke, als hoofd van de Rijks Geologische Dienst ook een ervaren reiziger, was daar voor de aangewezen persoon. „Bovendien is de zuster die het tehuis leidt een jeugdvriendin van mijn vrouw." De reis naar Bolivia van Schalke kwam voor rekening van de Rotary, vertelt Schalke, maar hij benadrukt dat dat niet ten koste van de gift ging- Schalke reisde in mei naar de Boliviaanse hoofdstad La Paz. Maar daar bleek het geld nog niet gearriveerd, het lag nog bij Unicef in New York. „Nu heb ik gehoord dat de Unicef-ton in augustus in Sucre is gearriveerd, alleen de aanvullende 19 dui zend dollar van de Rotary is nog onderweg naar Bolivia." De schommelende dollarkoers heeft volgens Schalke geen na delige invloed op de gift gehad. „Het klopte tot op driekwart dollarcent." Schalke laat een foto-album zien van het kindertehuis, waar uit blijkt hoe kinderen, die vaak als verwaarloosde baby binnen komen, zienderogen opknap pen. Ook dit jaar zamelt de Ro tary weer geld in voor het kin dertehuis. „De Boliviaanse rege ring stelt jaarlijks slechts 1H0 gulden per kind ter beschik king." Er zijn in het tehuis zo'n vijftig babies en 63 oudere kin deren die door zes nonnen wor den verzorgd. „Om alles nor maal te kunnen laten verlopen heeft het tehuis al 150 duizend gulden per jaar nodig, een mini mum. Dan kun je nog niets ver nieuwen, dus reken maar uit." ertoe leiden dat automobilisten andere wegen gaan opzoeken, op een ander tijdstip met hun auto de weg op gaan of de fiets Blijft de vraag waarom het dr. Lelyviaduct en de Blauwpoorts brug ongeveer in dezelfde pe riode zijn afgesloten. Volgens wethouder Walenkamp van verkeer is dat te wijten aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. „Het Lelyvia duct moest dicht vanwege de verdubbeling van het spoor. Op die werkzaamheden hebben wij, als gemeente, weinig in vloed. Dat is een zaak van de NS. We weten trouwens nog niet zo lang dat het viaduct rond deze tijd aan de beurt was. De afsluiting van de Blauw poortsbrug stond al een jaar ge leden gepland. Dat werk kon den we niet zo maar stilleggen", aldus Walenkamp. De wethouder meent boven dien dat het niet goed is om het verkeer maandenlang met op eenvolgende omleidingen lastig te vallen. „Overlast komt er toch, en die kun je dan beter tol enkele weken beperken. Nu zijn alle problemen voor de feestda gen tenminste opgelost." Alleen aandacht voorjongeren uit Marokko leiden erna straatsma Het minderhedenbeleid dat het college van B en W in gang wil zetten is gisteravond door alle politieke partijen met grote twijfels ontvangen. De nota werd volstrekt onvoldoende ge vonden. „Ik heb grote twijfels of het ooit nog iets gaat worden met het minderhedenbeleid in Leiden", zo verwoordde T. van Houten (SP) de gevoelens van de raadsfracties. De nota bleek nauwelijks ge gevens over het wel en wee van Leidse allochtonen te bevatten en ook geen concrete voorstel len. Bovendien heeft de nota vooral betrekking op Marok kaanse randgroepjongeren. De speciale aandacht moet de ko mende twee jaar vooral uitgaan naar deze groep, die vaak met de politie in aanraking komt en definitief dreigt te 'ontsporen', vindt het college. R. Hulsker (PvdA): „Er wordt op deze ma nier een ongewenst verband ge legd tussen allochtonen en cri minaliteit." De PvdA wil, net als alle ande re fracties, de situatie van alle allochtonen onder de loep ne men. Onderwijs, werkgelegen heid en welzijn zouden daarbij aan bod moeten komen. 'Leidse ei' PvdA-wethouder H. Koek (soci ale vernieuwing) wilde de in druk, dat er 'niets wordt gedaan voor allochtonen' wegnemen: „Er zijn al een heleboel projec ten die in mindere of meerdere mate een succes zijn." Als voor beelden noemde ze onder meer het 'Leidse ei', een plan om au tochtone en allochtone leerlin gen tot hun zevende jaar apart onderwijs te geven. CDA-wethouder A. van Bochove (minderheden) gaf toe dat de minderhedennota eigen lijk beter de titel 'Marokkaanse randgroepjongeren' had kun nen dragen. Hij waarschuwde de raadsleden ervoor dat, als er niet snel iets gebeurt, Marok kaanse randgroepjongeren de- fintief buiten de boot zullen val len. „We moeten dat probleem niet bagatelliseren, niet in de ta boesfeer trekken. Voor een be paalde groep jongeren ziet de politie geen uitkomst meer. We moeten niet schuwen dat pro bleem aan te pakken." Volgens de gemeentelijke no ta zijn er enkele tientallen jeug dige Marokkanen die in loeiden regelmatig met de politie in aanraking komen. Wat het col lege wil doen om de toekomst perspectieven van deze groep te verbeteren is vooralsnog ondui dtïljL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13