Leidsch Dagblad Cairo zoekt overlevenden "fj F* r-t' BcJWÏ maa: k. Chaos in Leiden door afsluitingen Kamer wil maatregelen om 2.59 tegenvallers op te vangen Kamsteeg Lekker tussendoortje. Wat uitstel. DINSDAG 13 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39980 LOSSE NUMMERS f1.50 Twijfel Advocaat A Bondscoach Dick 2 U Advocaat twijfelt nog over bezetting van één positie in Oranje: Win ter of Vanenburg. Harry Mens wil minister worden voor de VVD LISSE» PAUL DE VLIEGER Makelaar Harry Mens wil na de volgende kamerverkiezingen minister worden. De Lissenaar heeft zijn zinnen gezet op Volkshuisvesting. Mens zegt zich inmiddels als kandidaat bij de WD te hebben aangemeld en wil op een onverkiesbare plaats op de lijst worden ge plaatst. „Op basis van voorkeur stemmen sleep ik dan ten min ste 10 zetels voor de WD in de wacht", zegt hij. „Fake? Nee, nee, dit is bloed serieus bedoeld. Als het wel een geintje zou zijn, zou ik mezelf alleen maar belachelijk maken. Maar ik ben 45 en wil na 25 jaar zakendoen mijn leven een an dere dimensie geven. En boven dien zou het goed zijn als er in Den Haag eens wat zakenmen sen komen die hun nek durven uitsteken." Harry Mens zat in de jaren '70 namens de KVP in de Lissese gemeenteraad. „Ik was met mijn 23 jaar het jongste ge meenteraadslid van het land. Ook toen stond ik trouwens op een onverkiesbare plek en won ik in mijn eentje vier zetels voor de partij." Een van de maatregelen die Mens als minister voor ogen heeft, is afschaffing van de ver mogensbelasting. „Er gaat nu veel te veel vermogen om belas tingtechnische redenen naar België. Dat geld moet terugko men." Een WD-woordvoerder in Den Haag bevestigt dat Mens contact heeft gehad met de par tij over een mogelijke kandi daatstelling. „De WD heeft een commissie van wijze lieden, on-, der leiding van oud-minister Van Aardenne, die gaat over de samenstelling van de verkie zingslijst. Daarvoor worden mensen benaderd of, zoals in het geval van Harry Mens, kan didaten dienen zich zelf aan. Ie dereen wordt in elk geval door de commissie gehoord, maar die gesprekken zijn en blijven vertrouwelijk." Reddingswerkers in Cairo stellen alles in het werk om slachtoffers onder het puin weg te halen en branden te blussen. f Honderden doden en duizenden gewonden in Egyptische hoofdstad door aardbeving Verwachting van het KNMI tot morgenavond Nu en dan regen Vanuit het noorden uit toenemen de bewolking gevolgd door nu en dan regen, maar vannacht in het zuiden en midden nog opklann- gen. Middagtemperatuur onge il 1 graden Wind uit zuidwest tot west. overdag toenemend tot matig, kracht 4. aan de kust en op het IJsselmeer tot krachtig, 6, later tot hard. 7. Reddingswerkers in Cairo zoeken vandaag koortsachtig verder naar overlevenden in de gebouwen die gisteren zijn ingestort bij de aardbeving die de Egyptische hoofd stad trof met een kracht van 5,5 op de schaal van Ricj^tev Volgens de laatste "berichten zijn er 351 doden en tegen de 4.000 gewonden. Onder de slachtoffers zouden geen Nederlanders zijn. brachten de inwoners uit angst voor nieuwe aardschokken de nacht door op straat of in par ken. Na de eerste beving gister middag zijn nog twee naschok ken gemeten met een kracht van 4,3 en 3,7 op de schaal van Richter, maar ze waren op straat nauwelijks voelbaar en richtten geen schade meer aan. De zwaarste aardschok trof het gebied in een straal van 100 tot 150 kilometer rond Cairo. De Met name de Egyptische hoofd stad Cairo (12 miljoen inwo ners) en omliggende gebieden werden getroffen. Vele tiental len gebouwen, gesproken werd over ten minste 163, zijn inge stort of zwaar beschadigd. Vol gens de autoriteiten gaat het om de zwaarste aardbeving in de Egyptische geschiedenis. In een aantal krottenwijken beving leidde volgens de Egyp tische pers dan ook nauwelijks tot verwoesting op het platte land waar de woningen, vaak t_v«' ~«a jzondgr %tïi'Qpmeen, minder gevaar opleveren voor de bewoners dan in Cairo, dat veel fiatgebouwen telt van meer dan vijftien etages. Meer dan 80 gebouwen in het oude centrum alsmede duizen den huizen in de arme volkswij ken in Cairo zijn ingestort. „Op grond van de schade denk ik dat het dodental nog aanzienlijk zal stijgen", zei de Nederlandse ambassadeur in Cairo, dr. N. van Dam, gisteravond tegen overdeze krant. Uit ooggetuigenverslagen in de Egyptische kranten blijkt dat er meer slachtoffers zijn geval len door de paniek die na de be ving ontstond dan door het in storten van gebouwen. Veel mensen stierven of raakten ge wond toen zij uit het raam van hun aoartemeni sprongen uit ahgst dat hun fiat het zou bege ven. Ook vielen er slachtoffers toen auto's, motorfietsen en an dere voertuigen op elkaar bots ten in de verwarring na de eer ste schok. Daarnaast vielen er op scho len veel slachtoffers doordat leerlingen in paniek hun mede scholieren onder de voet liepen terwijl zij naar buiten vluchtten. „De hele school begon te schudden", zo zei de 12 jaar ou de Zainab Ibrahim. „Ik viel op de trap en alle kinderen stapten boven op mij." De scholen zijn drie dagen gesloten omdat wordt gecontroleerd of ze nog wel veilig zijn. In alle getroffen districten zijn met hyet oog daarop technische commissies ingesteld, aldus de radio. De Egyptische politie nam gisteravond posities in rond zie kenhuizen om mensenmenigtes tegen te houden die op zoek naar familieleden naar binnen trachtten te dringen. President Mubarak, die zijn reis naar Chi na na de aardbeving heeft on derbroken, is vanmiddag in Cai ro teruggekeerd. De Aswan-dam van het grote Nasser-meer in het zuiden van het land is door de bevingen niet beschadigd. Volgens de eerste berichten zouden ook antieke monumenten, zoals py- ramides, door de aardschokken geen schade hebben opgelopen. AUTO LEASE VOORSCHOTEN tel. 071 317436 ALPHEN a/d RIJN tel. 01720-35832 Avondspits duurde drie uur LEIDEN EMIEL FANGMANN De afsluiting van het Dr. Lely- viaduct en de Blauwpoortsbrug heeft gisteravond voor een ver keerschaos in Leiden gezorgd. Op diverse plaatsen ontstonden lange files waardoor de avond- spits zeker drie uur duurde. Pas tegen half acht waren de groot ste problemen achter de rug. Opstoppingen deden zich vooral voor op de route Ples- manlaan-Morsweg, op en rondom de rotonde voor het belastingkantoor. Vanaf half vijf konden auto's daar nog slechts met een slakkegang rijden. Ver tragingen van meer dan een half uur zijn gemeld op deze route van nauwelijks enkele honderden meters. Veel automobilisten probeer den de drukte te ontlopen door vanaf de rotonde via de Mors singel naar de Steenstraat te rij den. Ze moesten daardoor te gen de rijrichting in rijden, wat de aanwezige motoragenten overigens niet bestraften. Die deelden gisteren nog geen be keuringen uit maar beperkten zich tot het in goede banen lei den van het verkeer. Ze zetten onder meer de verkeerslichten op het Stationsplein op knippe ren, waardoor auto's wat mak kelijker konden doorstromen. Opstoppingen waren er ook op en rond de Rijnzichtbrug, tussen Morsweg en Haagweg. Op dit normaal al drukke punt, kwamen de omleidingsroutes voor het Lelyviaduct en de Blauwpoortsbrug bij elkaar. Eén automobilist werd zo wanhopig van het lange wach ten dat hij via de Morsstraat over de slechts voor fietsers toegankelijke Rembrandt- brug het Noordeinde trachtte te bereiken om de file op de Mors weg te omzeilen. De auto kon echter niet over het hoogste, scherpe punt van de brug heen. Zorgen over economie beheersen kamerdebat VAN. dubbel cabine en overige bedri|lswagens tot 2500 kg GVW Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl DEN HAAG GPD De hele Tweede Kamer wil dat het kabinet snel maatregelen neemt om de tegenvallende economische groei en de gevol gen van de valutacrisis op te vangen. Aan het begin van de algemene politieke beschou wingen, vandaag in de Tweede Kamer, bleek echter dat de voorstellen voor oplossingen nogal uiteenlopen. Het CDA wil plannen schrap pen om het inkomen van de minima te beschermen, nu het MOSKOU DPA-Rtr Gorbatsjov mag naar Berlijn hof en is nu toch bereid een verklaring af te leggen in het proces over het verbod op de communistische partij. Maar de vroegere partijleider wil alleen buiten het kader van de formele hoorzitting worden gehoord. Zorkin zei dat de dagvaarding voor Gorbatsjov om voor het hof te getuigen gehandhaafd blijft. Valeri Zorkin, voorzitter van het Russische Constitutionele Hof, heeft vanmorgen gezegd dat Michail Gorbatsjov „om huma nitaire redenen" zaterdag naar Duitsland mag om de begrafe nis bij te wonen van dè vorige week overleden Willy Brandt. Gorbatsjov lijkt een compro mis te hebben gesloten met het AMSTERDAM Leden van het Platform Binnenstad Autovrij nemen het niet dat de gemeente Am sterdam de uitvoe ring van de plannen om de binnenstad autovrij te maken wil uitstellen tot na de verkiezingen van 1994. Uit protest hebben zij gisteren het autoverkeer op het Weteringcircuit gedeeltelijk lam ge legd. foto afilp frans van der linden met de economie slechter gaat. Door de harde gulden stijgen de prijzen toch al minder, zodat extra maatregelen om het inko men te beschermen niet nodig zijn. De verhoging van de belas tingvrije som (het gedeelte van het inkomen waarover geen be lasting wordt betaald) met 340 gulden in 1993 moet niet door gaan. Daarnaast moeten de be grotingen van de ministeries niet meer met de inflatie mee groeien, zei CDA-fractievoorzit- ter Brinkman. Die voorstellen leveren samen 1,5 miljard gul den op. Brinkman vroeg nadere infor matie over de economie en, waar nodig, bijstelling van de plannen voor 1993. Hel DA wil over enkele weken knopen doorhakken, aldus Brinkman. Hij wil wel vasthouden aan de eerdere afspraken inzake finan cieringstekort en lastendruk. PvdA-leider Wöltgens meent dat het enige goede antwoord op de problemen van 1993 ma tiging van de inkomens is. „Werk gaat boven ieders inko men", aldus Wöltgens. Een so ciaal akkoord tussen kabinet, werkgevers en werknemers is daan oor noodzakelijk. Ook de WD vroeg om snelle besluiten over de begroting voor 1993. „Dit is de derde be groting die vlak nadat de inkt ervan is opgedroogd alweer moet worden bijgesteld", aldus WD-leider Bolkestein vanmor gen. Volgens de liberaal zal voor 4 miljard gulden aan dreigende tegenvallers opgevangen moe- WD-fractieleider Bolkestein: Be groting bijstellen. foto anp ten worden door extra bezuini gingen. Daarnaast moet voor komen worden dat de lasten met 4 miljard gulden stijgen. Van Mierlo (D66) wilde wach ten op nieuwe cijfers van het Centraal Planbureau voordat het kabinet de begroting 1993 bijstelt. Wel vroeg hij het kabi net nu al vast de alternatieven op een rijtje te zetten. De vier grote pratijen waren het op één punt roerend eens: Er moet meer geld komen voor de bestrijding van de criminah- Pagina 2: 'Kabinet moet beleid bijstellen'. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1