Een kweekvijver van vrijwilligers Regio Schouder aan schouder Pleintje Meloenstraat kri jgt opknapbeurt Spoor Dudok door Leiden bijna onuitwisbaar MAANDAG 12 OKTOBER 1992 9 Tieners Actief helpt jongeren aan onbezoldigd werk Dieren verzorgen op een kinderboerderij, radio maken bij een lokale omroep of met gehandicapten sporten op zaterdag. Keuze in baantjes is er genoeg bij het project 'Tieners Actief dat vanaf 1 oktober is ondergebracht bij de Leidse vrijwilligerscentrale (VWC). Het afgelopen half jaar offerden dan ook bijna veertig tieners van 11 tot 18 jaar een deel van hun vrije tijd op om vrijwilligerswerk te doen. Gewoon voor de lol of om alvast wat werkervaring op te doen. leiden»ingeruigrokners begeleidt. Dickhoff: „Je kunt nu eenmaal niet tegen een tiener zeggen: hier heb je een baan en ga maar aan de slag. Daar zijn ze nog veel te jong en onervaren voor." Echte problemen hebben zich volgens Dickhoff dan ook nog niet voorgedaan. „Doordat er zoveel begeleiding is kan er wei nig mis gaan. Het zijn vaak doortastende en gemotiveerde tieners die bij ons komen. Vorig jaar is het maar één keer voor gekomen dat een tiener heeft afgehaakt omdat het werk te genviel." Het idee voor het project ont stond al in 1989. „Binnen de landelijke vrijwilligerscentrale werd besloten om tieners in een speciaal project te werven voor het vrijwilligerswerk", vertelt Dickhoff. „Het doel was - en is - om jongeren enthousiast te ma ken voor het vrijwilligerswerk. Het aanbod van vrijwilligers neemt steeds meer af. We ho pen dat met dit project te kun nen tegengaan. Dat tieners be- 'Tieners Actief is een soort uit- zendbureautje voor tieners. Er wordt bemiddeld tussen non profit instellingen en tieners die vrijwilligerswerk willen doen. „Bij dat werk staat voorop dat de kinderen er plezier in heb ben en dat het niet te zwaar is", legt L. Dickhoff van de Leidse Vrijwilligerscentrale uit. De kinderen doen bijvoorbeeld spelletjes met bejaarden, schen ken koffie of doen kleine klus jes." Belangrijk Begeleiding van de dertig meis jes en zes jongens die op dit moment deelnemen aan 'Tie ners Actief is volgens Dickhoff belangrijk. Zo wordt een hele middag uitgetrokken om de verschillende vacatures te bekij ken, gaat er iemand van de vrij willigerscentrale mee voor de eerste kennismaking tussen tie ner en instelling en is er een vast contactpersoon die de tie- sluiten om later ook vrijwilli gerswerk te gaan doen. Het pro ject moet een soort kweekvijver worden." In november 1989 ging het project van start in het toenma lige buurthuis Winnie Mandela in de Stevenshof. Dickhoff:,, Door het arbeidsbureau en het buurthuis werd voor een jaar een betaalde coördinator op een werkervaringsplaats aange steld. De Vrijwilligerscentrale was toen nog niet betrokken bij 'Tieners Actief. Wel hebben we direct na de start van het pro ject contact met elkaar gezocht. Dat heeft ertoe geleid dat de co ordinator gedurende het pro jectjaar als lid van de VWC-staf heeft meegedraaid. Geldgebrek Na dat jaar dreigde het project, ondanks het succes, in het wa ter te vallen. Door geldgebrek kon de coordinator niet in vaste dienst worden genomen en po gingen van de leiding van de Vrijwilligerscentrale om het project over te nemen lukten niet. Dickhoff: „De gemeente heeft uiteindelijk toestemming gegeven om opnieuw voor een jaar een betaalde coordinator op een werkplaats van 20 uur aan te stellen. Een jaar geleden is het project opnieuw gestart, nu met hulp van de Leidse Vrij willigerscentrale. Uiteindelijk hebben wij het project overge- leiden De ouderen in Leiden Zuid-Oost heb- pensz-buurthuis in het zonnetje gezet omdat project, is gastheer van de kaartclub en 'steun ben veel te danken aan Leidenaar A. Bergers. hij zich al tien jaar de benen uit het lijf loopt en toeverlaat' van de medewerkers van het Wethouder S. de Vreeze (PvdA/welzijn) reikte voor de ouderen in de wijk. Hij is de voorzit- ouderenwerk. Zonder Bergers was er ook hem zaterdag dan ook het Cornell's Joppensz- ter van de Ouderen Activiteiten Commissie, geen nieuwbouw voor ouderen aan de Beij- beeldje uit. Bergers werd in het Comelis Jop- helpt mee bij het eettafel- en dagverzorgings- erincklaan geweest. foto hielco kuipers AGENDA MAANDAG 12 OKTOBER Leiden Veiling-, ruil-, en contactavond (te vens algemene ledenvergadering) van De Postzegelvrienden in het Vijfho- venhuis, Hoflaan, aanvang 19.00 Noordwijk Vergadering van de Int. Ver. Philateli- ca, Buurthuis. Hoofdstraat 11. aan vang 20.00 uur (jeugdafdeling aan vang 19.00 uur.) Vergadering van de Emancipatie commissie. Gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. DINSDAG 13 OKTOBER Leiden Bloemenwandeltochtover 10,15 en 20 km, start vanaf WV-kantoor, Sta tionsplein 210, tussen 9.00 en 17.00 uur. Lezing door de Theosofical Society-. 'Verborgen vermogens in de mens'. Pieterskerk, aanvang 19.30 uur. Lezing door prof dr Quaegebeur 'De dwergvrouw en de steenbok', Taffeh- zaal Ri|ksmuseum van Oudheden, aanvang 20.00 uur. Forumdiscussie over het thema 'links en socialisme' in politiek informatie centrum De Invalshoek, Koppenhink- steeg 2. aanvang 20.00 uur. Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof. C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Noordwijk Wandelen met de boswachter, vertrek Dumdamse Slag om 10.00 uur. Grote Modeshow, Groot Hoogwaak, Oranje Nassaustraat, van 10.15 tot Jeugdige inbreker in boot betrapt Een 16-jarige Leidse jongeman is zaterdagmiddag aan de Over- rijn op heterdaad betrapt nadat hij in een boot had ingebroken. De jeugdige inbreker had in die boot - en naar later bleek, in een naast gelegen vaartuig - een paar kussens opengesneden en etenswaren verorberd. De poli tie heeft hem gearresteerd. Huis leeggehaald leiden Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde aan de Zijldonk de woning leeggehaald van een 23-jarige man. Die was bezig naar de woning te verhuizen, en had de afgelopen dagen al een groot deel van zijn huisraad overgebracht. De meeste spullen zijn verdwenen. Alleen de koelkast en het gastfornuis stonden er nog. Bij de inbraak is een van de ramen geforceerd. Leidenaartje zwaait af leiden» Een 15-jarige Leidse jongeman is zaterdagavond aange houden nadat hij een 'Leidenaartje' door een winkelruit had ge gooid. De jongen vertelde de politie later dat dat min of meer per ongeluk was gegaan. Hij had het verkeerspaaltje op een kast je van de kabel-tv laten stuiteren, waarna het was weggespron gen en door de winkelruit vloog. De jongeman had zich na het incident uit de voeten gemaakt. De gewaarschuwde politie echter in hem aan de Oude Herengracht te arresteren. VRUETUD Postzegelvereniging De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt vanavond een veiling-, ruil- en contactavond. De bijeenkomst begint om 19.00 uur in het Vijf- hovenhuis aan de Hoflaan. Te vens wordt de algemene leden vergadering gehouden. EHBO-cursus De eerstvolgende oefenavond van de vervolgcursus van de EHBO-vereniging 'Peerke Don ders' wordt gehouden op 12 ok tober in de zaal 'Het Binnenhof achter de Herensingel-parochie. Aanvang 20.00 uur. De avond staat geheel in het teken van de eerste hulp bij kleine ongeval len. Zwemmen De Leidse Reddingsbrigade be gint binnenkort op vrijdag avond in het Vijfineibad' en in zwembad 'De Zijl' zwemcursus- sen voor volwassenen en kinde ren. De cursussen worden gege ven in kleine groepen door vrij willigers. Zwemles kost dertig gulden per half jaar plus twee gulden toegang per les. Inf.: E. Theijn, 071-215885, of R. v.d. Vegte, 071-125182. Werkgroep COC Binnenkort begint de Leidse Werkgroep Homosexualiteit weer één of n pen voor mensen die willen praten over het ontdekken van hun homoseksualiteit. Geïnte resseerden kunnen voor infor matie terecht bij: Adriaan (071 - 149481) of Jan (01711-12141). Socialisme In politiek informatiecentrum De Invalshoek (Koppenhink- steeg 2) wordt 13 oktober een forumdiscussie gehouden over het thema 'links en socialisme'. Diverse politieke partijen zijn uitgenodigd. Aanvang 20.00 uur. Oude vrouwen De schrijfsters Anne Biegel en Heieen Swilders geven 13 okto ber een lezing in hotel Minerva (Boommarkt 23). Ze spreken in het bijzonder over de beeldvor ming over 'oude vrouwen'. Aan vang: 14.00 uur. Theosofie Het Theosofisch Genootschap begint op 13 oktober in de Leid se Pieterskerk met de eerste van een serie jaarlijkse lezingen. 'Verborgen vermogens in de mens' is het onderwerp. In ok tober begint ook de tweeweke lijkse cursus 'Anders denken'. Inl.: Stichting ISIS: 070 - 3465145. Het pleintje aan de Me loenstraat in de wijk Cronestein wordt nog dit najaar opgeknapt. Er wordt onder meer een speel- gelegenheid voor de jeugd aan gelegd. Volgens de gemeente Leiden moet er zo enige samen hang komen met het aan te leg gen parkje op het voormalige Het riool in de Zoeterwoudse- weg, Vrijheidslaan en een deel van de Veilingkade wordt aan gepast. Na dit karwei wordt de Zoeterwoudseweg opnieuw in gericht en geasfalteerd. Dan worden ook fietspaden en par keerplaatsen aangelegd. BURGERLIJKE STAND Leiden heeft onder zijn inwoners verschillen de architecten gekend van nationale betekenis. Onge veer in dezelfde tijd als Oud, een vooraanstaand vertegen woordiger van de Stijlgroep, woonde ook Dudok in Leiden. Beiden kwamen in 1913 vanuit Purmerend naar de Sleutelstad. Aanleiding voor Dudok om zich in Leiden te vestigen was zijn benoeming tot plaatsvervan gend directeur van gemeente werken. Dudok, die aanvanke lijk een militaire loopbaan voor ogen had, was in Purmerend als genie-officier werkzaam in de fortenbouw. Hij ging zich echter steeds meer interesseren voor andere vormen van architec tuur. Zo begon hij in zijn vrije tijd te experimenteren met het ontwerpen van meer algemene gebouwen. Toen zijn hospes hem eens vroeg wat hij 's nachts uitvoer de, antwoordde Dudok: 'teke nen', waarop deze hospes zei: „Ik ken nog iemand in Purmer end die 's nachts tekent." Deze persoon bleek Oud te zijn. Zo ontstond het contact tussen de twee mannen. Inmiddels bouw de Dudok een reputatie op die leidde tot zijn aanstelling en vestiging in Leiden. Dat Oud eveneens in Leiden ging wonen zou voor een deel te maken kunnen hebben met eventuele plannen tot samenwerking. Jn elk geval ontwierpen zij samen arbeiderswoningen in Leider dorp. Terwijl Oud meer buiten Leiden werkzaam was, heeft Dudok een stempel gedrukt op de Leidse architectuur. Het heeft weinig gescheeld of een gigantisch ogende toren en ach tergevel van het stadhuis zou den het spoor van Dudok onuit wisbaar hebben gemaakt. Bouwactiviteiten Twee jaar verbleef Dudok in Leiden; hij woonde in die tijd aan de Groenhovenstraat 26. Onder zijn toezicht werd Leiden verschillende gebouwen rijker, zoals de oude HBS (nu Bona- venturacollege) aan de Burggra- L: jde -Ü Ontwerptekening uit 1930 van Dudok voor het Leids stadhuis, ge zien vanaf de Visch- markt. venlaan en het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Ook het Volkspark, ten noorden van de Lage Rijndijk, en een aantal draai- en ophaalbruggen ontstonden onder zijn leiding. Dudoks ondergeschikten had den te maken met een streng en autoritair man die zijn militaire achtergrond niet verloochende. In 1916, toen Dudok al niet meer in Leiden woonde - hij was intussen aangesteld als di recteur Publieke Werken in Hil versum - verrees het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. Bij wijze van vrien dendienst hield architect Oud toezicht op de bouw. Het Leidsch Dagbladgebouw trekt reeds op afstand onze aan- dacht door de draaiende globe op het dak. Wie de moeite neemt het gebouw verder te be kijken, zal typische kenmerken van de Amsterdamse School ontdekken: terra-cotta decora ties, smalle hoge ramen, ver schillende soorten metselver- band en de smeedijzeren belet tering boven de 'Tijding en Re- dactiezaal'. Dudok had geen hoge pet op van wat er zoal in Leiden ge bouwd werd. Dat bleek duide lijk toen hij met twee collega's in 1916 zitting had in de jury voor de 'Tweeden Gevelwed strijd', uitgeschreven door het Leids gemeentebestuur. De jury constateerde met leedwezen dat de „architecturale kunstzin in Leiden zich zeer spaarzaam uitte." Stadhuisplan Als directeur van Publieke Wer ken in Hilversum wijdde Dudok zich in eerste instantie aan de bouw van een nieuw stadhuis. Met dit werk, dat in 1927 ge bouwd werd, oogstte de archi tect grote waardering. Toen in 1929 het Leids stadhuis af brandde, was het dan ook niet verwonderlijk dat het gemeen tebestuur Dudok terugriep naar Leiden. Van het zestiende- eeuwse Renaissancegebouw kon alleen de gevel aan de Bree- straat worden gerestaureerd. De rest moest opnieuw worden ge bouwd. Dudok kreeg de op dracht twee plannen te maken voor het nieuwe stadhuis: één met en één zonder de oude'ge vel. Het feit dat alleen Dudok ge vraagd werd een plan te ont werpen bracht de Bond van Ne derlandse Architecten in grote beroering. In 1930 werd Dudoks plan met behoud van de oude gevel openbaar gemaakt. Het was een ontwerp geworden dat veel weg had van het Hilver- sumse stadhuis: een planinde ling om een binnenplaats heen, een lange vlakke gevel en een hoge toren. Ook al was de nieuwbouw zó ontworpen dat het oude en nieuwe deel niet tegelijkertijd waren te overzien, toch kwam van verschillende kanten de kri tiek dat het contrast tussen de oude gevel en de nieuwbouw te groot was. Dudok was dit con trast bewust niet uit de weg ge gaan en had, zoals hij zei, de oude gevel in het nieuwe raad huis opgenomen „als een oude steen in een nieuwe ring." Een ander bezwaar dat naar voren werd gebracht, was dat het bouwwerk te groot oogde in omgeving, waardoor het intie me karakter van de Vismarkt te niet werd gedaan. Ondanks de kritiek bleef het college van B en W evenwel het ontwerp van Dudok steunen. Het tweede deel van de op dracht, een ontwerp zonder de oude gevel, was intussen niet meer nodig, want het ministerie in Den Haag liet weten dat de oude gevel in ieder geval be waard moest blijven. Doordat de oorspronkelijke opdracht aan Dudok hierdoor niet ge handhaafd kon worden, besloot de gemeenteraad die in te trek ken en meerdere architecten, uit te nodigen om een nieuw plan te maken. Dudok, ontevreden over de ge wijzigde gang van zaken, liet het gemeentebestuur weten dat hij verder niet wenste mee te wer ken. Zo verdween zijn project in de portefeuille van niet uitge voerde ontwerpen. De nieuw bouw van het stadhuis zoals wij die kennen is het werk van ar chitect Blaauw. JETTY VAN DER STERRE LEIDEN Geboren Sander, zv. W. Teske en M.P.E.J. Driessen Govert Michaël, zv. R. J. Verkes en J.C. Visser Isabelle Liesanne, dv. F.R. Knotteren N.D. de Graaft Glenn, zv. E R. Barthen en R. Toers Bijns Annemieke, dv. P. Lepe laar en D.S. Moeliker Nicole Louise, dv. L.C. de Jong en N.G. van Rijn Bart, zv. J.R. van der Plas en W.L. van Rijn Gerben Pieter Jacobus, zv. P. Quist en G.W.L. Anholts» Wessel, zv. M. Aardse en L.C.M. Hoogeveen Melanie, dv. J. Schuilingen J.G. Glasbergen Dion Jas per, zv. I. DutourGeerling» Leonore An ne, dv. R. van Til en M. Swarthof Eva, dv. H.J.T. Voesten en G E. van Delft Lotte Marijn, dv. J. Koome en M. de Boer Margaretha Johanna Helena Louise, dv. J.J. de Ridder en C. Krom Huiberdina Jaantje, dv. C.W. van de Meent en M.G. Verdoes llona Johanna Maria, dv. C. Treurniet en J.E.M. Volleb- regt» Jimmy Roy, zv. B P. Volkersen I.W.H. Paauw Anouar, zv. 0. Mèachou en Z. Hachimi Sylvia Henriëtte, dv. H.P.M.S. van Oosten en A.M. Scher mers Erwin Henricus, zv. H.P.M.S. van Oosten en A.M. Schermers Lesley, zv. D.J. van der Meij en M.H.A. Aarsen Elisabeth Johanna Margaretha, dv. A B.M J van Eisen en M E M. Hilhorst Maria Monica Antoinette, dv. A.B.M.J, van Eisen en M.E.M. Hilhorst Brian, zv. P A. van Oosten en E.A. Slomp Jas per, zv. M.J. Bakker en K. van Goud zwaard Daniël Benjamin, zv. S. Dekker en M. Hubert Gijsbert, zv. G. Hoek en E. Haasnoot Patrick, zv. M. ten Bosch en I. van Es» Maria Cornelia Johanna, dv. L.M. van Bohemen en A.M.G. Beek man Maria Johanna, dv. P.M.M. van de Kamp en A.W. Scheer Lisanne Fleur, dv. F. Mesntzen C.G.M. Fonville Romano Marcello, zv. J.M.J.J. Aniba en E.J.R. Bakker Betül, dv. H. Balci en S. Balci Rose, dv, R. van Poelgeest en Y. Hemmes Stijn Arnold, zv. R Bos en E.J. Buntsma Maxime Rosalinde Jas mijn, dv. H.G.A. Mullink en M. van Leeuwen Joyce, dv. C. Ravensbergen en D.D. Jonker Bart Jan. zv. W.M.J. Slats en A.M.G. Steenvoorden Patrick Gerard, zv. W.M.J. Slats en A.M.G. Steenvoorden Johannes Cornells Don- nie, zv. V.H. öttenhof en S.P. van Oos ten Bryan Sechen, zv. 0. Akhile Oij- iangbe en B. Overduin Melanie, dv. D.D. Bigagli en M. Tijssen Koen, zv. R.E. van der Zwan en M. van Klaveren Jesper Tobias,zv. J.A.M. Bergen M.J.A.C. Duijndam Rowan Antonius Petrus, zv. A.P.J, van Waas en M M. van Rooden Jeffrey Jack, zv. J.J.A. van der Zwet en P. Koerts Mike John Alexan der, zv. A.A.G. Mesker en S.J.P. Pure- veen Jim, zv. A.L.C Melai en E. Hin- derdael Anne, dv. C.J.C. de Bruin en A.J. Bouwknegt Stephanus Wilhelmus Johannes, zv. H.C.M. Nieuwesteegen M.E.E. Giry Youssef. zv. H. Harroui en F. Meqor Lars Felix, zv. P.A. Konradt en I.M. Booi Lisanne Bea, dv. F.J. Brandsma en M.H. Vermeer Lynnette. dv. H.G. Zwanenburgen K.J. Matheiisen Niharika Jha, dv. Awadhesh Nandan Jha en Uska Kumari Mark, zv. P. van der Meij en E. de Koning Rutger, zv. C.J.M. Kort en E.W. Brouwer James Anthony Allen, zv. A A Trussler en A. Bouwstra Roderick Paul, zv. R.P. Vol kers en E.E.M. van de Hulsbeek Henri Guido Jacob, zv. P.G. de Boer en M.C. Kalma. Overleden G.W. Kersbergen, geb. 13 sept. 1930, man» I. Regeer, geb. 14 nov. 1911, man »C. Haasnoot, geb. 25 april 1916, man W.G. Pieterse, geb. 23 juli 1922, geh. gew. met A C. Hoog- ervorst J. Blokker, geb. 25 juli 1910, man P. Roos, geb. 17 jan. 1920, man Th.M.T. van der Laan, geb. 22 juli 1925, vrouw M.J. van Gijlswijk, geb. 8 maart 1912, geh. gew. met W.H, van Munsteren C. Kiel, geb. 10 april 1915. man J.W. Woutersom. geb. 6 nov. 1919, man R. Eckhardt. geb. 10 april 1924, man P. Vijlbrief. geb. 13 maart 1908, man J.J.M. Sneiiers. geb. 3 dec. 1927, man H.A. Ri|keli|khui- zen, geb. 8 april 1929, echtg. van J.C. Langeveld C.J. Kamhoot. geb. 28 nov. 1919, man E.M.J. Nobel, geb. 3 met 1921echtg. van W. Oranje AAA. de Goeij, geb. 9 dec. 1947, man P.J. van de Wetering, geb. 7 jan. 1909, man J. Prins, geb. 30 jan. 1911. man »Th M van der Jagt, geb. 4 jan. 1917, man» M.A. van der Geest, geb. 12ian. 1908, geh gew. met C.A, Verkleij Chr. Har- tevelt, geb. 31 dec. 1914, man H.J, Nieuwenhoven, geb. 14 juni 1898, man P.T.E. Oltmanns, geb. 14 juli 1908, geh. gew. met Z. Zwier. Gehuwd G. Boon en I.E.W. IJzerman R.J. Limburg en IA Korpershoek W Nievaart en C.M. Moerskens A.W. de Bruin en A A. van de Graaf G. van Schoonderwoerd den Bezemer en A.M. Richter E. Smid en M.D.P. Simons R. van Hooven en T.W.J.M. Rosdorff S.W van Hof en A H E. Jonas »G.J .C.M. van Hoorn en E.A. Spreeuwenberg A. Devileeen J.M. Filippo» M. de Raad en A. Ros R. Engelse en E. Velt- huijzen P. Bouthoorn en M. van Wi|k J.H. van Meurs en M.H. Horsman J. den Hertog en C.M. van der Voort J.T. Keijer en N.J. Bakker R.H. Lekanne gezegd Deprez en W. Boom F.J. van der Meer en V.E.M. Kuijpers» D.H. Grijpstraen P.M. Smeding» W. Glasber gen en N.G.M. Berg» A.A.C. de Haan en H.A.M. Evers C.J. Tisseur enA. Arnol- dus L.J. Middelkoop en I.Y.A. Breen M.E. Philippart en SA Hiemstra

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9