Woonwagencentrum in Voorschoten uitgesteld 'Leeflaag' voor vervuild terrein in Starrenburg Regio Leiden Bouw sociale huurwoningen in Voorschoten gaat door Meedeinen en zingen op Beierse muziek 'Hendrik' wint opnieuw Turfrace Feestweek van SWOO MAANDAG 12 OKTOBER 1992 ASTRID VAN DEN BI LIESBETH BUITINK Bouw afhankelijk van renovatie Trekvaartplein in Leiden Voorschoten krijgt voorlopig nog geen eigen terrein voor woonwagenbewoners. Het geld is gereserveerd en de plaats bepaald, maar de feitelijke aanleg begint wellicht pas over drie of vier jaar. De gemeente richt pas een woonwagencentrum in, als de renovatie van het centrum aan het Trekvaartplein in Leiden begint. De nieuwe woonwagenstandplaatsen zijn bedoeld voor bewoners die voor de renovatie moeten wijken. voorschoten/leiden wilfred simons Voorschoten maakt nu nog deel uit van de gemeenschappelijke regeling van het woonwagen schap. Die regeling houdt in dat de gemeenten in het rayon Lei den meebetalen aan het onder houd van het regionale woon wagencentrum aan het Trek vaartplein. Het landelijke beleid is er echter op gericht om deze gemeenschappelijke regelingen op te heffen en iedere gemeente de gelegenheid te geven zelf een klein woonwagencentrum te bouwen. In het verleden zijn Wasse naar, Oegstgeest, Zoeterwoude en Warmond al uit de gemeen schappelijke regeling gestapt. Zij hebben inmiddels zelf woonwagencentra ingericht. Leiden en Voorschoten doen dit de komende jaren. De gemeen te Leiden gaat het centrum aan het Trekvaartplein, dat nu nog negentig standplaatsen telt, over drie jaar verkleinen en renoveren. Uiteindelijk blijven slechts 40 standplaatsen over. Dit betekent dat de bewoners van het Trekvaartplein op den duur moeten verhuizen en dat de meesten van hen na renova tie niet meer naar Leiden kun nen terugkeren. Zij moeten een andere standplaats zoeken. De gemeente Voorschoten heeft een terrein aangewezen aan de rand van de nieuwbouwwijk Starrenburg, nabij de brug naar Bijdorp. Op dit terrein kunnen negen woonwagens staan. Nieuwkomers Gemeenten die uit de gemeen schappelijke regeling willen tre den, moeten volgens de regels éérst een nieuw woonwagen kamp inrichten. Voorschoten wil echter wachten met de aan leg van het centrum totdat de renovatie van het Trekvaart plein begint. Daarmee moet worden voorkomen dat woon wagenbewoners uit andere de len van Nederland de i plaatsen bezetten. De Voorschotense gemeente- voorlichter M. van Bruggen zegt: „Als we het centrum nu bouwen, moeten we de bewo ners straks verplichten om het veld te ruimen voor de nieuw- komelingen van het Trekvaart plein. Dat geeft alleen maar el lende." Wanneer de renovatie van het Trekvaartplein precies begint, is nog niet bekend. Volgens de Leidse ambtenaar J. Landkroon hangt dat samen met de plan nen om de Broek- en Si- montjespolder te bebouwen. „Staatssecretaris E. Heerma heeft de renovatie van het Trek vaartplein gekoppeld aan wo ningbouw in de polder. Alleen als de polder wordt bebouwd, gaat de renovatie door. De ge meente Oegstgeest heeft nog steeds moeite met die bouw plannen, dus daarvan is het af hankelijk." Opnieuw Golf GTI gestolen wassenaar Na drie eerdere diefstallen vorige maand, is in Was senaar gistermiddag opnieuw een Golf GTI gestolen. De wagen werd ontvreemd van het parkeerterrein van hockeyclub HGC aan de Buurtweg. De eerder gestolen GTI's zijn later volledig ge stript teruggevonden in Den Haag. Weinig gestolen fietsen terecht oegstgeest/regio Slechts een handjevol gedupeerde eigenaren vond zaterdag zijn gestolen fiets terug tijdens de kijkdagen op de politiebureaus in de Duin- en Bollenstreek. Het dieptepunt vormde de kijkdagen in Oegstgeest en Hillegom, waar geen en kele bezoeker zijn rijwiel wist te achterhalen. In Noordwijk kwa men zaterdag honderd mensen kijken en slechts één fiets werd teruggevonden. In Noordwijkerhout kwamen zelfs 145 zoeken den langs en ook daar kwam maar één fiets terecht. Katwijk had met twee teruggevonden fietsen nog de beste score van de hele Duin- en Bollenstreek. Voorburger belandt in de sloot oegstgeest Een 59-jarige man uit Voorburg is gisteravond om streeks 21.30 uur met zijn auto van de weg geraakt en uiteinde lijk in de sloot beland. Dat gebeurde op de oostelijke baan van de Rijksweg A44. Als reden voor zijn manoeuvre gaf de man op dat de auto om onverklaarbare reden onbestuurbaar was gewor den, maar een controle van de politie wees uit dat de man teveel alcohol had genuttigd. Zijn rijbewijs werd ingenomen. De auto werd volledig vernield, maar de Voorburger bleef ongedeerd. voorschoten wilfred simons De bouw van 49 sociale huur woningen in de Voorschotense nieuwbouwwijk Starrenburg gaat vrijwel zeker door. Het ge meentelijk woningbedrijf van Voorschoten slaat in november de eerste paal voor de eenge zinswoningen, die een huur krijgen van 685 gulden in de maand. Een afdeling van het ministerie van vrom toetst de bouwplannen op dit moment, maar omdat is uitgegaan van de door het ministerie vastgelegde normen, verwacht de gemeente geen moeilijkheden. De rijks overheid subsidieert de bouw van de woningen. Begin dit jaar kreeg Voorscho ten een contingent van 60 soci ale huurwoningen toegewezen. De bouw van de huizen kwam echter op losse schroeven te staan toen bleek dat de Christe lijke Woningbouw Vereniging Voorschoten geen betaalbare bouwplannen kon ontwikkelen. Uiteindelijk besloot de gemeen te de vereniging in gebreke te stellen en de huizen zelf te bou wen. Het conflict liep hoog op toen de corporatie bij de Raad van State een geding aanspande om het contingent te behou den. De Christelijke Woning bouw Vereniging verloor deze procedure. In een interne noti tie van de gemeente constate ren de ambtenaren tevreden dat ze sindsdien van de corporatie niets meer vernomen hebben. De gemeente gaat de wonin gen niet zelf verhuren. Ze heeft inmiddels beide Voorschotense woningbouwverenigingen ge vraagd of ze belangstelling heb ben voor de huizen. De Christe lijke Woningbouw Vereniging heeft tot nu toe niet op het ver zoek gereageerd. De Algemene Woningbouwvereniging Voor schoten heeft wel interesse ge toond. FOTO HENK BOUWMAN De muzikanten traden tijdens de Egerlandermiddag op in Beiers kostuum, inclusief Lederhosen. zoeterwoude jan de vries Het Muziekcentrum in Zoeter woude was gistermiddag omge toverd in een Duitse Weinkeller. De St. Jan s fanfare hield er haar traditionele Egerlandermiddag en vele liefhebbers kwamen op het muziekspektakel af. Het bestuur van de fanfare had nog even getwijfeld of dezè bij uitstek vrolijke middag niet moest worden afgelast in ver band met de herdenking van de vliegramp in Amsterdam. „Er is geeji sprake van een nationale rouwdag. Alle andere evene menten, zoals bijvoorbeeld sportwedstrijden, gaan ook ge woon door, dus zagen we eigen lijk geen reden om dit festein af te gelasten", aldus voorzitter J. Straathof. Alleen de eigen Süssterwalder Musikanten lieten gisteren ver stek gaan. Dit orkest, dat be staat uit mensen die ook in de fanfare spelen, miste enkele le den. Zij hadden door hun studie niet mee kunnen repeteren. Bo vendien heeft het aantreden van een nieuwe dirigent van de fanfare extra inspanning ge vergd van de musici. „Ons Süs sterwalder orkest krijgt een jaar tje rust, maar volgend jaar zijn ze er weer", vertelt Straathof. In plaats van het eigen orkest traden nu de Aerebijeplukkers uit Roelofarendsveen op. Zij kondigden zich aan als Beierse kapel en verschenen dan ook in een volledig Beiers kostuum, in clusief Lederhosen. In de zaal zaten de toehoorders aan lange tafels. Er werd'met de Eger- laiinder muziek meegedeind, meegezongen, gejodeld en ge klapt. Hoe meer de stemming erin kwam, hoe meer bekend Hollands repertoire ten gehore werd gebracht. Voor dit laatste zorgden ook de Rammeljetsers, de boerenkapel en pretband die bestaat uit enthousiaste leden van de St. Jan's fanfare. In de pauze werd door de aanwezigen de Wijnkoningin gekozen. Iedereen kon een roosje kopen en dat aan de vrouw geven die naar zijn smaak voor deze titel in aan merking kwam. Mevrouw De Ridder uit de Weipoort, zoals ze bij de fanfare bekend staat, kreeg de meeste rozen. Haar werk op de achtergrond, zoals het verzorgen van attenties bij verjaardagen, huwelijken en ge boorten. bleek zeer te worden gewaardeerd. warmond Een dag eerder dan verwacht kwam de Westlander 'Hendrik' zaterdagmiddag het War- mondse haventje bij park Groot Leerust binnenva ren. Net als vorig jaar schreef Felix Reijmers de tra ditionele Turfrace op zijn naam. Hij deed in totaal 15 uur en 45 minuten over het traject Warmond- Vinkeveen-Warmond. „Het is voor het eerst in de historie van de Turfrace dat de eerste boten al op zaterdag binnenkwamen", aldus voorzitter Chr. Tromp van de Stichting Zeil vaart Warmond. Schipper Reijmers kwam om kwart voor vier 's middags aan. Tweede werd Monica Lankreijer met 'De Ronde Vener': ze kwam zaterdagmiddag om kwart voor vijf de haven van Warmond binnen zeilen. Derde werd Warmonder Marcel Juffermans met zijn Jon ge Juffer. Juffermans arriveerde zaterdag met de Westlander om vijf voor half zes. „Door de gunstige noord-oostenwind zaterdag, windkracht 4, ging het zaterdag als een tierelier", vertelt voorzitter Tromp. „De Hendrik lag trouwens de eerste dag varr de race, donderdag, al snel op kop. Reijmers kwam ook als eerste in Vinkeveen aan." De heenreis van de wedstrijd die dit jaar voor het eerst over vier dagen was uitgesmeerd, was zeer in spannend voorde schippers en hun bemanning. De twaalf oude boten Kagenaars, Westlanders, zandaakjes en vletten kwamen de eerste uren niet snel vooruit. „Er stond nauwelijks wind dus er moest flink, geboomd en getrokken worden", aldus Tromp. „Maar alles is goed gegaan. De schippers waren blij dat de race dit jaar geen drie maar vier dagen duurde. Dat is toch minder vermoeiend." Omdat zaterdagmiddag in Warmond al vier sche pen voor de wal lagen, laste de organisatie van de Turfrace een spontane extra wedstrijd in. Tromp: „Die wedstrijd voer rond 't Joppe en is gewonnen door De Ronde Vener van Monica Lankreijer." Zon dag volgde de officiële prijsuitreiking van de Turfra ce. Hoewel het weer niet meezat druilerig was het erg druk in en om de grote tent aan de wa terkant. Tromp: „Er waren ongeveer driehonderd mensen die zich te goed deden aan verse haring en paling. Ook hadden we in de tent allerlei demon straties van oude ambachten: zoals touwknopen. Verder was er levende muziek, het was heel gezel lig." Winnaar Felix Reijmers kreeg behalve een lange vaarboom en de traditionele wisselprijs, een half model Westlander met zijn naam erin gegraveerd, onverwachts ook een andere prijs. Tromp: „De 'brugbeukprijs' werd hem spontaan uitgereikt om dat hij een paar keer tegen een brug is gevaren bij Vinkeveen. Daarbij raakte niks beschadigd. Maar omstanders vonden het toch zó leuk, dat hij een ex tra prijs kreeg." Op maandag 19 oktober is de start van de negen tiende Strontrace met skütsjes, tjalken en aken. Volgens Tromp zijn er nog plaatsen in de bus die naar de start in Workum voert. FOTO HIELCO KUIPERS voorschoten wilfred simons Het bedrijf Bam Vastgoed Ont wikkeling gaat het vervuilde ter rein langs het Koeriersterspad in de Voorschotense nieuw bouwwijk Starrenburg saneren. Bam heeft de grond in juni ge kocht van de failliete project ontwikkelaar Erica Beheer bv. Het bouwbedrijf graaft de vervuilde grond voor een deel af en brengt een leeflaag aan van 120 centimeter. Vervolgens bouwt Bam Vastgoed 62 wonin gen voor prijzen die variëren van 250.000 tot 280.000 gulden. De bewoners van de huizen mogen na de oplevering niet dieper in hun tuin graven dan 120 centimeter en geen bomen of heesters planten die diep wortelen. Op de vervuilde strook grond hebben jarenlang kassen ge staan. E)e grond is door de in tensieve teelt van samenstelling veranderd en er zijn ook zware metalen als lood, koper en zink in aangetroffen. Verder consta teerden de onderzoekers dat er olie en polycyclische aromaten in de grond zitten. De vervuiling is op sommige plaatsen zo ern stig, dat sanering onontkoom- De gemeente heeft een inge nieursbureau opdracht gegeven om een saneringsplan te ma ken. Het bureau kwam met een 'vergaande methode', waarbij het 13.000 vierkante meter grote terrein helemaal zou worden af gegraven. Deze oplossing, die 4,2 miljoen gulden zou kosten, was voor alle partijen veel te duur. Het alternatief is het af graven van de grond die mo menteel de kwaliteit van het grondwater bedreigt en isolatie van de rest van de vervuilde grond. Dat kan door een laag schone grond op de vervuilde aan te brengen. Andere ge meenten in Zuid-Holland héb ben voor dezelfde oplossing ge kozen. In het Voorschotense ge val kost de sanering volgens de 'goedkope' methode nog altijd 1,75 miljoen gulden. De gemeente heeft met Bam Vastgoed een contract gesloten, waarbij de aannemer alle ver antwoordelijkheid voor de sa- neringskosten op zich neemt. Mocht later blijken dat de sane ring niet goed is uitgevoerd, dan kunnen de bewoners de ge meente niet aansprakelijk stel len. Bam Vastgoed verplicht zich ook om drie jaar lang bodem en watermonsters te nemen en de resultaten-voor te.leggen aan de gemeente en de provincie. De kopers zullen de sanerings- kosten in de koopsom van hun huizen terugvinden. In de wetering naast de bouwlocatie liggen vijf woonbo ten. Twee daarvan heeft de ge meente aangekocht om als on derkomen te dienen voor de bouwvakkers. Na afloop van de bouw worden ze gesloopt. De overige drie boten mogen voor lopig nog blijven liggen, maar de gemeente wil ze uiteindelijk naar een andere plaats verhui- CAROLINE VAN OVERBEEKE De Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) viert van 2 tot 6 november haar 25-jarig ju bileum met verschillende activi teiten. Op maandag 2 novem ber is er tussen 16.00 en 18.00 uur een receptie in de grote (kerk)zaal op de parterre van het Dienstencentrum aan de Lijtweg. ledereen die in het heden of het verleden bij de SWOO be trokken is geweest en alle Oegstgeester ouderen zijn wel kom die middag. SWOO-voor- zitster E. Prager-Steenbergen biedt burgemeester Sj. Scheen- stra het eerste exemplaar van het jubileumboekje aan: een overzicht van het ouderenwerk in de jaren 1967-1992. Tijdens de feestweek is in het Dienstencentrum ook een foto tentoonstelling over het oude renwerk te bezichtigen met fo to's van de Oegstgeester foto graaf Loek de Groot. Ook is er een half uur durende videofilm te zien, gemaakt door de vrijwil ligers van de SWOO. De handwerkclubs van de SWOO houden dinsdag 3 no vember vanaf 10.00 uur een ba zaar waar onder meer kinder kleding, speelgoed, kerstartike len, tafellakens, kussens en bridgekleden worden verkocht. De bazaar wordt 's morgens ge opend met zang van het oude- renkoor Viva La Musica. De zaal is tot 16.00 uur open. Op dezelfde dag is er in zaal V2 tussen 10.00 en 12.30 uur een demonstratieles van de te- ken- en schilderclub. Ook is er een aantal voltooide werken te bekijken. Voor de leden van de klaverjas- en bridgesociëteit zijn er die dag in verschillende zalen van het Dienstencentrum wed strijden. Op woensdag 4 november is er voor de ouderen en de vrij willigers een bingo die om 9.45 uur begint, 's Middags is er van af 14.00 uur een symposium voor genodigden, met als the ma: 'Ouder worden, zelfstandig blijven, een zorg voor nu en toekomst'. Sprekers zijn onder meer medewerkers van het mi nisterie van wvc en het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn. De bijeenkomst wordt afgesloten met een paneldiscus sie. Op donderdagavond 5 no vember is er een feestavond waar operettegezelschap Cres cendo zal optreden. De zaal gaat om 19.00 uur open en het feest duurt tot 22.30 uur. Aan melden: tot uiterlijk 26 oktober bij de balie van de SWOO. Op 11 november worden de vele vrijwilligers van de SWOO ten slotte in het zonnetje gezet. Maximaal honderd mensen kunnen die dag mee met een 'verrassingstocht'. Verzamelen om 9.30 uur bij Het Witte Huis. Verenigingen Leiderdorp en Zoeterwoude in de prijzen runsburg astrid van den berg Een eerste prijs in de eredivisie van de marswedstrijd. Dat was afgelopen- zaterdag weggelegd voor de drumfanfare De Rijn- tamboers uit Zoeterwoude tij dens de zeventiende editie van het mars-, show- en majoret- tenconcours in de veilinghal van Flora in Rijnsburg. In de tweede divisie ging drumfanfare Tamarco uit Leiderdorp er met een eerste prijs vandoor. Het muziekconcours werd door zo'n tweeënhalfduizend mensen bezocht. „Dat is een re- corddrukte", aldus H. Oud water van de pr-commissie van het concours. „Er waren dit jaar dan ook 36 groepen uit het hele land te bewonderen." In de gro te hal verdrongen de mensen zich bij de mars- en showwed strijden. In de hal ernaast zetten de majorettes in een strak tem po de beste beentjes voor. Op dit onderdeel wonnen de Flying Stars uit Katwijk de hoofdprijs. Bij de marswedstrijden was de hoofdprijs in de jeugddivisie voor Jong Floraband uit Rijns burg, terwijl van de 'ouderen' Excelsior uit Delft de meeste punten haalde op de marson derdelen. De showwedstrijd werd gewonnen door DVS uit Katwijk. Laat op de avond wer den de wedstrijden afgesloten met een gezamenlijk optreden van vijf groepen. Daarbij ston den zo'n 215 muzikanten tege lijkertijd in de hal te spelen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8