Leiden Regio Vrees voor rampvluchten boven stad Wetenschapsdag groot succes Twee keer zo veel kinderopvang nodig Horecaman twee keer met mes bedreigd Afsluiting brug leidt niet tot problemen Vogelspin 'te vondeling' gelegd langs rijksweg A4 Ouderen-rubriek in woningkrant MAANDAG 12 OKTOBER 1992 7 Werk Tieners Actief helpt jongeren aan onbezol- »d werk ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Auto-inbreker betrapt leiden De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de Oude Vest een auto-inbreker aangehouden. Agenten waren gewaarschuwd door omwonenden, die wakker waren geworden door de herrie die de inbreker maakte. De politie trof bij een au to een 21-jarige inwoner van Oude Wetering aan, die aan het portier stond te prutsen. Terwijl de politiemensen de man on derhielden, vielen er een oranje zwaailicht en een cassettebox onder zijn jas vandaan. Bij nadere inspectie bleken in de directe omgeving van de Oude Vest nog zes auto's te zijn opgebroken. De man is meegenomen naar het politiebureau. Bedreiging met kapmes leiden Een 28-jarige Leidenaar is in de nacht van vrijdag op za terdag na een ruzie met zijn 50-jarige schoonvader met hoofd letsel opgenomen in het Elisabeth-ziekenhuis. Het slachtoffer verklaarde later tegenover de politie dat zijn schoonvader hem in een woning aan de Catherijnestraat had bedreigd met een kapmes. De man vluchtte de badkamer in. Zijn schoonvader brak echter de deur open en gaf hem een paar flinke klappen met een stok. Automobilist mishandeld leiden Een 33-jarige Haagse automobilist heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. De Hagenaar reed gistermid dag op de Willem de Zwijgerlaan bijna tegen een andere auto op. De bestuurder van die wagen raakte daardoor kennelijk zo over zijn toeren dat hij bij een verkeerslicht uitstapte en met een forse trap een deuk in het portier trapte van de auto van de Ha genaar. Dat ging met zoveel geweld gepaard dat een ruit sneu velde. De woedende automobilist trapte vervolgens een keer door het kapotte raam en raakte de zHagenaar vol op de kin. De man moest zich later laten behandelen in het AZL. leiden De wetenschapsdag in Leiden is gisteren een groot succes ge worden. Universiteit en musea hadden een programma opgezet dat veel mensen trok. De vakgroep natuurkunde ontving in het Kamer- lingh Onnes laboratorium aan de Nieuwstraat naar schatting 2500 be zoekers, die terecht konden in een aantal onderzoekskamers. in een collegezaal werden demonstraties met lasers gehouden. De instru- mentenmakersschool had een werkplaats ingericht, waar jongere be zoekers de beginselen van glasblazen werd bijgebracht. „Dat was een groot succes", zegt een woordvoerder. „Er waren bijna geen splinters te zien." Aan het einde van de middag was het aantal bezoekers nog steeds erg groot. „We hebben de mensen zo ongeveer de deur uit moeten drukken." foto loek zuyderduin Werkgroep eist vluchtplan voor vliegtuigen in nood De Leidse Werkgroep Luchtvaartoverlast vreest dat de Kaagbaan in toenemende mate wordt gebruikt om vlieg tuigen die in de problemen verkeren, op Schiphol te la ten landen. De werkgroep verwacht dat na het vliegtuig ongeluk vorige week in Amsterdam ervoor gekozen gaat worden risicovluchten minder boven bewoond gebied te laten gaan. gende. Leiden ligt echter precies onder deze aanvliegroute. De werkgroep acht het onaan vaardbaar dat risicovluchten over deze stad gaan en pleit er voor dat er een noodplan voor leiden «gert visser De aanvliegroute naar de Kaag baan is volgens de werkgroep in vergelijking met andere routes dan de meest voor de hand lig- dit soort vluchten wordt opge steld waarbij Leiden maar ook andere steden wordt ontzien. Volgens een woordvoerder is Leiden bij het vliegtuigongeluk 'door het oog van de naald ge gaan' omdat de vluchtleiding aanvankelijk de bedoeling had de verongelukte Boeing op de Kaagbaan te laten landen. „We hebben niet onmiddellijk willen reageren omdat de indruk ge wekt zou kunnen worden dat wij het ongeluk gebruiken om ons gelijk te halen. Maar we maken ons echt zorgen", aldus deze woordvoerder. De werkgroep vindt boven dien dat nog dit jaar een bijeen komst moet worden belegd waarop bewoners van Leiden en de regio worden voorgelicht over de voorgenomen uitbrei ding van Schiphol en de gevol gen die dat voor deze regio heeft. Omdat burgemeester C. Goekoop er al eerder op heeft aangedrongen bewoners beter voor te lichten over de plannen van de luchthaven, denkt de werkgroep zo'n bijeenkomst sa men met de gemeente te kun nen organiseren. Maatregelen Los de het luchtverkeer, dringt de werk groep al langer aan op maatre gelen tegen het vliegverkeer bo ven Leiden vanwege de geluids overlast dat hierdoor wordt ver oorzaakt. Onlangs is een onder zoek in de Merenwijk afgerond Om de wachtlijsten in Leiden weg te werken, zou de Centrale Organisatie Kinderopvang Lei den (COKL) haar capaciteit moeten verdubbelen met twaalf kinderdagverblijven. Toch sloeg de directeur van de COKL, za terdagmiddag op de open dag in kinderdagverblijf Het Konijn, niet met haar vuist op tafel. „De gemeente heeft al zes miljoen gulden aan kinderopvang uitge geven. Het zou politiek naief zijn om nu nog eens om zo'n bedrag te vragen." Desalniettemin zou volgens Driessen kinderopvang als een 'basisvoorziening' moeten wor den beschouwd, net als scholen en woningen. „Het maatschap pelijk bewustzijn hierover is nog niet zo ver ontwikkeld als in Zweden. In Nederland vinden we het best als mensen kinde ren hebben als ze er maar zélf voor zorgen. In Zweden voelt ie dereen zich verantwoordelijk voor alle kinderen. De Zweden zijn zich er in tegenstelling tot Nederlanders wel van bewust dat zij later als ze ziek zijn, of in een bejaardenhuis zitten, ver zorging nodig hebben van de kinderen van nu." Dat er op de wachtlijsten in Leiden ruim 3800 kinderen staan, is volgens Driessen niet het gevolg van rekenfouten in het verleden. „Vrouwen werken steeds meer, daar is niet tegen op te plannen. Verder is de ac ceptatie van kinderdagverblij ven nu veel groter dan nog maar kort geleden. De meeste mensen zien wel in dat kinder dagverblijven niet slecht zijn voor de ontwikkeling van kinde- Niet alleen de behoefte aan kinderdagverblijven maar ook die aan peuterspeelzalen en buitenschoolse opvang is veel groter dan het aanbod. Voor al deze vormen van .kinderopvang heeft de COKL zo'n veertig in stellingen onder haar hoede. Tijdens haar speech in het bij zijn van enige gemeenteraads leden en ambtenaar Lisette Ploeg van de directie welzijn zei directeur Driessen dat als de overheid en het bedrijfsleven (dat kindplaatsen kan kopen) goed samenwerken 'misschien over tien jaar de benodigde 24 kinderdagverblijven een feit zijn'. Driessen is zich ervan be wust dat dit betekent dat veel kinderen die nu op de wachtlijst staan, niet aan de beurt komen. „Dat maakt van deze open dag dan ook een rare gebeurte nis. Meestal laat je bij zulke ge legenheden zien hoe goed het met je gaat maar vandaag hou den wij velen een wortel voor waarvan we weten dat ze er toch nooit bij kunnen komen." Een snellere vergroting van de capaciteit van de COKL zit er volgens Driessen niet in. „Ie denkt toch niet dat de Leide- naars nog meer onroerend- goedbelasting voor meer kin deropvang willen betalen?" Op de vraag of ze denkt dat Leide- naars dat wel willen voor nieuw gemeentelijk beleid, zoals een autoluwe binnenstad, blijft het even stil. „Dat is misschien wel wat voor een referendum, ja." Medio vorige week zei fractie voorzitter J. Laurier van Groen Links dat wat hem betreft de ogb best nog wat meer omhoog mag omwille van de Leidse kin deropvang. De kinderopvang in Leiden is volgens Driessen een 'joint ven ture' van gemeente, bedrijfsle ven en ouders. Zij is niet bang dat nu de vraag naar kinderop vang het aanbod overstijgt de deur wagenwijd open staat voor commerciële kinderopvang. „Commerciële kinderopvang is geen bedreiging. Als ook die zich maar aan verordening op de Leidse kinderopvang houdt en kwaliteit garandeert. En de initiatiefnemers moeten er niet De kinderopvang was zaterdag 'in touw' voor meer plaatsen. Om de grote vraag te verbeelden, waren het rijk van willen worden want kinderdagverblijf het Konijn aan de Drie Octoberstraat en de nabijgelegen peuterspeelzaal De Kleine Urt met daar krijg je slechte kinderop- elkaar verbonden dooreen touw waaraan papieren beren hingen. Elke beer stond gelijk aan een wachtlijst- vang van." kind. Het ene uiteinde van het touw hing in een wasmand bij Het Konijn. »foto hielco kuipers Een 34-jarige eigenaar van een horeca-zaak is in de nacht van vrijdag op zater dag aan zijn hand gewond geraakt bij een steekpartij aan de Steenstraat. De man had het om nog onduidelijke redenen aan de stok gekre gen met een 24-jarige Leide naar. Die trok op een gege ven moment een mes en stak de 34-jarige man in zijn hand. Nadat hij aangifte had ge daan van de steekpartij, kreeg het slachtoffer op het politiebureau van agenten het advies om zich in het zie kenhuis te laten behandelen. De man beloofde dat te doen, maar kondigde aan dat hij eerst zijn zaak op slot wil de doen. In de Steenstraat, liep hij zijn belager opnieuw tegen het lijf. Die belaagde hem vervolgens voor de tweede keer met een mes. De hore- ca-eigenaar slaagde er in de politic te waarschuwen, die de 24-jarige maan heeft gear resteerd. Rijrichtingen zijn omgedraaid, bushaltes vervallen, busdien sten ingrijpend gewijzigd en tussen Steenstraat en Turfmarkt ligt alleen nog een smal plankier over het water ten behoeve van fietsers en voetgangers. Alsof de vernieuwing van het Dr. Lely- viaduct al niet voor genoeg ver- keersongemakken in Leiden zorgt, is vandaag een begin ge maakt met het aanbrengen van een nieuwe brugklap van de JBlauwpoortsbrug. De afsluiting van de brug zorgde vanochtend niet voor langdurige opstoppingen. Ook volgens de politie waren er geen problemen. Evenals bij de af sluiting van de Dr. Lelylaan lijkt het verkeer de omleidingsroutes gemakkelijk te vinden. Van de noodbrug voor het langzaam verkeer werd druk gebruik ge maakt. Het is de bedoeling dat fietsers de brug passeren met het rijwiel aan de hand maar niemand houdt zich daaraan. Veel fietsers die aan de Steen straat-kant de brug oprijden slaan bovendien aan de andere kant van de noodbrug rechtsaf, de Turfmarkt op. Een verboden rijrichting met alle risico's van dien. Aan de Blauwpoortsbrug wordt al geruim te tijd gewerkt. Het verkeer had daar weliswaar last van maar kon tot vandaag gebruik maken van één rijbaan. Bij het aanbrengen van een nieuwe brugklap kunnen de bruggenbouwers niet langer worden gestoord door verkeer. De klus op de Blauwpoortsbrug neemt circa drie weken in be slag. Wethouder bezoekt minima leiden De FNV houdt woensdag 14 oktober een themamiddag over kwijt schelding van gemeentelijke lasten voor mensen met een mini muminkomen in het wijkgebouw aan de Berlagestraat 2. Gastspre ker is wethouder van financiën Steven de Vreeze. Aanvang 14.00 waarbij de overlast op geluids band werd vastgelegd. De opname-apparatuur werd door de provincie ter beschik king gesteld en neergezet bij de voorzitter van de werkgroep die, steeds wanneer er een vliegtuig passeerde, de bandrecorder moest starten. De geluidsban den zijn inmiddels weer inge nomen door de provincie. Con clusies van het onderzoek kun nen echter nog wel enkele maanden op zich laten wach- De vogelspin die vrijdag werd gevonden. foto loek zuyderduin leiden jan westerlaken De dierenhulpdienst in Oegst- geest heeft zich voorlopig ont fermd over de vogelspin, die de Leidse politie vrijdagavond aan trof bij een tankstation langs de rijksweg Amsterdam-Den Haag (A4). Hoe het harige beestje daar terecht is gekomen, was vanmorgen nog altijd een vraagteken voor de politie en de hulpdienst. De vogelspin werd vrijdag avond ontdekt door de pomp bediende. Hij vond het dier in een plastic doosje, waarop een deksel met gaatjes zat. Op de bodem lagen kleine kiezelste nen waarover wat voer was ver spreid. In eerste instantie heeft de politie het vermoeden, dat de eigenaar van de spin af wilde en hem 'te vondeling' heeft ge legd. Die gedachte is gebaseerd op het feit dat nog niemand de spin heeft opgeëist. De hulp dienst zal hem nog enkele da gen verzorgen. „Dan", zegt een woordvoerster, „gaat hij naar een kennis of een leraar van de agrarische school. Beiden hou den van deze dieren. We heb ben nog niet overwogen om hem aan een dierentuin af te staan." Tot die tijd houdt de dieren hulpdienst de spin in leven door hem insecten te voeren. Vol gens de woordvoerster gedraagt het beest zich niet agressief. Haar man heeft het zelfs in de hand gehad. Het is de eerste keer dat de hulpdienst een spin kreeg aangeboden. „Zo nu en dan", aldus de woordvoerster, „komen we met slangen in aan raking. Ze reizen met mensen mee die in verre landen zijn ge weest. De dieren zijn ergens in gekropen en komen hier weer tevoorschijn. Mensen weten niet wat ze met zo'n slang moe ten beginnen en doen dan een beroep op ons om haar weg te halen." leiden Per 1 januari verdwijnt het huidige puntensys teem. Woningzoekenden kunnen zich vanaf die tijd inschrijven op huizen die staan vermeld in een speciale krant, die huis-aan-huis wordt ver spreid. De gemeente was al van plan aparte ru brieken te maken voor starters, mensen van bui ten en voor woningzoekenden die een ander huurhuis achterlaten. Ouderen kunnen daarop overigens ook reageren. In de nieuwe woningkrant komt een aparte ad vertentierubriek met huizen waarop alleen oude re woningzoekenden kunnen reageren. Het colle ge van B en W heeft besloten dit voorstel over te nemen van een speciale werkgroep, die een rap port heeft geschreven over de nieuwe woonruim teverdeling.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7