ikz:™zege Palestijnen staken na ontp|üfTen autobom actie in gevangenis Columbus: een heilige, held Buitenland Duitse politie arresteert neo-nazi's Tsjechen en Slowaken eens over samenwerking Roemenië kiest Iliescu MAANDAG 12 OKTOBER 1992 5 Hotel en disco in Hitiers bunker gierloz Hitiers 'Wolfsschanze' wordt opgesteld voor toeristen. In de bunker in Polen, van waaruit Hitier vanaf 1942 zijn oor logsoperaties leidde, worden een hotel en een souvenirwinkel gevestigd en kan tot in de kleine uurtjes worden gedanst bij dis- comuziek. De ruimte kan ook worden gehuurd voor huwelijks feesten. Er is veel kritiek op het project, maar de eigenaren ver zekeren dat de bunker niet zal veranderen in een Nazi-Disney land'. Nieuwe apesoort ontdekt new vork» Amerikaanse onderzoekers hebben in het Amazone gebied een apesoort gevonden waarvan het bestaan tot voor kort onbekend was. De aap is van binnenzakformaat en heeft een kop als van een koalabeertje. De Maues oeistiti (Maues zij de-aapje), zoals het aapje is gedoopt, werd ontdekt door een Zwitserse bioloog. Italianen betogen tegen racisme rome» Tienduizenden Italianen, vooral jongeren, hebben gis teravond in Rome gedemonstreerd tegen racisme en onver draagzaamheid. Volgens de organisatoren van de demonstratie waren 200.000 mensen bijeengekomen op het Circo Massimo in de Italiaanse hoofdstad. ANC: Excuses De Klerk onvoldoende Johannesburg» De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft ver zuimd te erkennen dat het apartheidsbeleid een 'kwaadaardig beleid' was. Dat heeft de anti-apartheidsorganisatie ANC zater dag gezegd. De Klerk betuigde vrijdag zijn spijt voor het apart heidsbeleid. Het Afrikaans Nationaal Congres maakt ook be zwaar tegen De Klerks bewering dat de periode van apartheid niet mag worden voorgesteld als 'onderdrukkend en oneerlijk'. Albanië leidt duizenden terroristen op belgrado» Servië heeft zaterdag het buurland Albanië ervan be schuldigd meer dan 12.500 Albanezen uit de Servische provincie Kosovo op te leiden voor terroristische en militaire inzet in Ser vië. „Het doel hiervan is de stichting van een Albanese nationale garde in Joegoslavië en gevechten aan het zuidelijk front voor de afscheiding van Kosovo van zijn Servische thuis", meldde de Servische televisie. Irak laat Amerikaan vrij kuwayt Irak heeft zaterdag een Amerikaan vrijgelaten die en dag eerder door Iraakse veiligheidsmensen gevangen was geno men in het omstreden grensgebied tussen Irak en Kuwayt. Hij was daar bezig met de verwijdering van tijdens de Golfoorlog achtergelaten munitie. Sjevardnadze Twee doden bij beto^en m door Israël bezet sebied Gevechten in Luanda Palestijnen in Israëlische gevangenissen hebben gisteren besloten een punt te zetten achter hun al twee wekende durende hongerstaking. Terwijl zij dat deden liepen en kele solidariteitsdemonstraties uit op botsingen met het leger. Daarbij kwamen twee mensen om. Ooggetuigen spreken van de ernstigste ongeregeldheden sinds de eer ste maanden van de Palestijnse opstand (intifada), in Eduard Sjevardnadze wordt voorzitter van het Georgische parlement en president van de voormalige Sovjet-republiek. De voorzitter van de Staatsraad en voormalig Sovjet-minister van buitenlandse zaken kreeg bij de verkiezingen van gisteren 90 procent van de kiezers achter zich. Dat maakte de Georgische kiesraad vandaag bekend. Ongeveer 70 procent van de kiezers in de door geweld en chaos geplaagde Kaukasische republiek ging naar de stembus. De verkiezing van Sjevardnadze was op voorhand ai zeker, om dat zich geen andere kandida ten voor de post van parle mentsvoorzitter hadden ge meld. Sjevardnadze zou ook al zijn gekozen bij een derde deel van de stemmen. Maar de grote steun die hem ten deel viel wordt gezien als een legitimatie door de kiezers van zijn feitelij ke leiderschap na de afzetting in maart van president Zviad Chamsachoerdia. Kiezers kregen een blauw stembiljet met Sjevardnadzes naam erop. Door het aanbren gen van een cirkel stemden ze voor Sjevardnadze en met een kruis tegen hem. Vrijwel alle kiezers verklaarden na het ver laten van het stemlokaal dat zij op Sjevardnadze hadden ge stemd en dat „alleen hij ons nog kan redden". Terwijl in de meeste delen van Georgië werd gestemd gin gen in Abchazië de gevechten gewoon door. Daardoor kon in negen kiesdistricten niet wor den gestemd. jeruzalem ad bloemendaal correspondent De gevangenen, die met de hongerstalong hun eis voor be tere leefomstandigheden kracht bij wilden zetten, gaven hun ac tie op nadat minister Shachal (politie) hen had laten weten een onderzoek in te stellen naar de situatie in de gevangenissen. De gedetineerden eisen onder meer beter voedsel, meer be zoek, betere bescherming tegen gewelddadig gedrag van mede gevangenen, viering van Pales tijnse nationale feestdagen, me dische behandeling op eerste MAGDEBURG Rtr Neo-nazi's hebben hebben het afgelopen weekeinde stenen en brandbommen gegooid naar vier pensions voor asielzoekers in het oosten van Duitsland. In Magdeburg deed de politie gis teren in alle vroegte een inval in een café-restaurant waar veel verzoek en minder gevangenen per cel. Tijdens een solidariteitsde- monstratie in het vluchtelingen kamp Nusseirat in de Gaza- strook kwam gisteren een 14-ja- rige jongen om toen het Israëli sche leger het vuur op de beto gers openden. In de buurt van Nablus, op de Westelijke Jor- daanoever, schoten Israëlische militairen zaterdag een 23-jari- ge Palestijn dood. Hij zou tij dens een betoging met stenen hebben gegooid. In het zuiden van de Gaza- strook is gisteren een Israëlische burger om het leven gebracht, neo-nazi's komen. Zij pakte 60 skinheads op en nam een hoe veelheid messen en knuppels in beslag. Twee arrestanten wor den ervan verdacht onlangs een linkse jongeman te hebben doodgeslagen bij een ruzie in een jongerencentrum. In Kon- stanz verklaarde Franz Schön- huber, de leider van de rechtse waarschijnlijk door een Pales tijnse terrorist. De moord vol trok zich in de nederzetting Ga- neiTal. Premier Rabin bracht gisteren een bezoek aan de Gazastrook, die al een week het toneel is van ernstige ongeregeldheden. In een groot deel van het gebied is een uitgaansverbod van kracht. Rabin zei dat er de afgelopen dagen extra troepen naar de be zette gebieden zijn gestuurd. De soldaten hebben opdracht gekregen „alle wettige middelen aan te wenden om de rellen de kop in te drukken, met inbegrip van uitgaansverboden en het af sluiten van gebieden". Volgens Rabin is het vredesproces de oorzaak van de onrust. De Pa lestijnen zouden teleurgesteld zijn door het begin van een Sy- risch-Israëlische dialoog. Zij vrezen dat die zal uitdraaien op een afzonderlijke vrede tussen Israël en Syrië, waardoor de Pa lestijnse kwestie naar de achter grond wordt geschoven. Republikaner Partij, dat zijn partij „op weg was de derde partij in het parlement in Bonn te worden". De Republikaner hebben vertegenwoordigers in een aantal staten en gemeente raden, maar niet in het federale parlement. LUANDA »AFP-Rtr In de Angolese hoofdstad Luan da is gisteren de rust terugge keerd na hevige gevechten tus sen troepen van Unita-leider Savimbi en regeringsmilitairen. De strijd brak uit nadat een autobom onplofte bij een hotel waar Unita-leden verbleven. MPLA-aanhangers zouden daarna op het hotel hebben ge schoten. Minstens twee mensen werden gedood tijdens het vuurgevecht dat daarna uitbrak. De strijd verspreidde zich later over de stad. Savimbi is het oneens met de uitslag van de onlangs gehou- KOLODEJE-PRAAG DPA-Rtr-AFP De deelregeringen van Slowa kije en de Tsjechische republiek hebben zaterdag overeenstem ming bereikt over verregaande samenwerking na de opdeling van Tsjecho-Slowakije op 1 ja- De Tsjechische premier Klaus en zijn collega Meciar (Slowa kije) hebben bij onderhandelin gen in het bij Praag gelegen kas teel Kolodeje afgesproken een douane-unie te vormen. Daar naast blijft de huidige Tsjecho- Slowaakse kroon tot 1 juni 1993 als gemeenschappelijke munteenheid gehandhaafd. Daarna krijgen de twee repu blieken ieder een eigen munt. den verkiezingen. Volgens de Unita-leider heeft de regerings partij MPLA van president José Edurado dos Santos verkie zingsfraude gepleegd. Dos San tos en de MPLA kregen een meerderheid van de stemmen. De verkiezingen hadden de be kroning moeten zijn van het vredesakkoord van vorig jaar, waarmee een einde kwam aan 16 jaar burgeroorlog. VN-functionarissen zijn giste ren naar Huambo, het bolwerk van Savimbi gevlogen om te proberen een hervatting van de burgeroorlog in Angola te voor komen. Beide partijen werden het niet eens over de kwestie van het staatsburgerschap. De Tsje chische minister Ruml (binnen landse zaken) verklaarde dat na de opdeling Tsjechen als Slowa- ken in eikaars tand de status van buitenlander krijgen. De Slowaakse premier Meciar hield tijdens de onderhandelingen echter verrassend vast aan een gemeenschappelijk staatsbur gerschap. Waarnemers beshouwen Me- ciars opstelling als deel van een vertragingstaktiek. De Slowaak se regeringeringsleider zou vol gens hen om economische re denen niet meer geïnteresseerd zijn in een snelle opsplitsing van de federatie. Een Concorde van Air France is vanmorgen in de Portugese hoofdstad Lissabon opgestegen om in het kader van de Co- lumbus-herdenking in een nieuwe recordtijd rond de wereld te vliegen. De machine vertrok om 08.00 uur en wordt mor genmiddag om 16.55 uur terugverwacht. De Concorde heeft 50 passagiers aan boord, die ieder 23.800 dollar (zo'n 40.000 gulden) hebben betaald om 33 uur in de lucht te zijn. De vlucht voert hen via Santo Domingo, Acapulco, Honolulu, Guam, Bangkok en Bahrayn, waar de Concorde telkens anderhalf uur aan de grond zal staan, te rug naar Lissabon. De Concorde, die wordt gevlogen door vijf piloten, brak al een record door in 1 uur, 18 minuten en 52 seconden van Parijs naar Lissabon te vliegen. 'Pitbull-konijn' maakt leven 'laffe' rottweiler pijnlijk THE INDEPENDENT 'Roger Rabbit' was erbij, op he terdaad betrapt. De tandaf- drukken op het lichaam van Beau de rottweiler zouden ie dere jury overtuigd hebben. Voor Rogers bazin, Shirley Frampton, was het de druppel die de.emmer deed overlopen. Het kohijn had een keer te vaak het onmogelijke gepres teerd: hij had van een volwas sen rottweiler, de schrik van de sensatiebladen, een bibberend wrak gemaakt. Hel konijn-bijt-hond-relaas kreeg de laatste maand vorm in de achtertuin van mevrouw Frampton in het Britse Paign ton. Elke keer dat Beau, een vier jaar oude teef, zich om draaide, deed het vijf maanden oude hangoorkonijn een uitval naar haar. Maar nu is voor mevrouw Frampton de maat vol. De hond weigerde het huis nog te verlaten nadat hij in zijn slaap door het konijn in zijn achter ste was gebeten. Roger is daar om nu naar een konijnefokker gestuurd waar hij achter de tralies is gezet. „Roger heeft die arme Beau herhaaldeli j k aangevallen, waardoor de hond constant in angst verkeerde," vertelde de 42-jarige mevrouw Frampton. „Ik had hem pas een maand, maar hij nam elke gelegenheid te baat om Beau te grazen te nemen." „Die laatste aanval was heel erg. Roger vleide zich naast de hond en boorde zijn enorme tanden in haar lijf. Beau maak te jankend een enorme lucht sprong. De hond deed niets te rug, want eerlijk gezegd is ze een lafaard." Rogers nieuwe baasje Jane Sto- neman: „Roger is een jong mannetjeskonijn. Hij deed slechts zijn territoriale rechten gelden." Voor zover bekend heeft de Britse minister van binnen landse zaken nog geen nood maatregelen overwogen, zoals het verplicht stellen van ver gunningen om konijnen te houden, het dragen van muil korven of gewoon uitroeiing, om de arme rottweilers te spa- bukarest gpd-dpa-afpciële gedeeltijke uitslagen wor den vanavond verwacht en de einduitslag volgt later deze wéék. Iliescu's herverkiezing werd eigenlijk al verwacht, nadat hij in de eerste ronde 47 procent van de stemmen achter zich had gekregen. Emil Constanti- nescu, een hoogleraar die na mens het oppositieverbond De mocratische Conventie uit kwam, haalde in de eerste ron de 31 procent. Constantinescu verklaarde vanmorgen dat een zege van Iliescu „problemen zal schep pen voor ons land, zowel bin nenlands als internationaal". De zittende Roemeense presi dent Ion Iliescu heeft gisteren in de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen zijn herver kiezing veiliggesteld. Volgens prognoses op basis van een „snelle telling" heeft Iliescu 60,42 procent van de stemmen behaald, terwijl oppositiekandi daat Emil Constantinescu ge noegen moet nemen met 39 procent. Dit heeft de Vereniging voor de Burgerrechten Pro Democra- tia vanochtend meegedeeld, die de tellingen bij 300 stembu reaus liet uitvoeren. Eerste offi- Stembussen Cameroun al vol ondanks denkt hij de eerste vrije presidentsverkiezingen in 30 jaar te zullen winnen. De door de regering gecon troleerde radio maakte geen melding van fraude, maar bui tenlandse verslaggevers meld den wel ernstige organisatori sche problemen bij stembu reaus in de hoofdstad Yaounde, in Garoua in het noorden en enkele andere plaatsen. De voornaamste oppositieleider van Cameroun, John Fru Ndi van het Sociaal-Democratisch Front, heeft de regering be schuldigd van fraude bij de gis teren gehouden presidentsver kiezingen. Stembussen waren al volgepropt, kieslijsten werden veranderd en er waren onvol doende stembiljetten voor de oppositie, aldus Fru Ndi Des- 'Brussel werkt aan geheim EG-verdrag' londen-hamburg afp-opa Vooraanstaande functionaris sen van de Europese Commis sie hebben een verdrag opge steld, op grond waarvan ver scheidene Europese landen hun eigen Europese Gemeenschap kunnen vormen in het geval het Verdrag van Maastricht niet wordt geratificeerd. Dat meldt The Times vandaag. Woordvoerders van Commis sie-leden Delors en Andriessen hebben het bericht naar het rijk der fabelen verwezen. Boven dien vallen dergelijke plannen buiten de competentie van de EC. Het geheime verdrag zou volgens de Britse krant in wer king kunnen treden als acht landen het aanvaarden en in de nieuwe Unie geen enkel land het recht van veto zou bezitten. Het Duitse weekblad Der Spiegel schrijft vandaag dat de Europese Gemeenschap miljar den aan belastinggeld verspilt. Deze beschuldiging staat in ver trouwelijke rapporten van de Europese Rekenkamer en de Europese Commissie. In ver scheidene landen worden be dragen die in de miljarden lo pen, op rekeningen verzameld en voor de controleurs verbor gen gehouden, aldus het blad. Volgens Der Spiegel gaat de controle de krachten van de Eu ropese ambtenaren ver te bo ven. Er is sprake van een „uit zonderlijke chaos", zo haalt het blad één van de deskundigen van de Rekenkamer aan. Duitsland wil Gorbatsjov bij begrafenis berujn hans hoog en puk correspondent De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl wil ervoor zorgen dat de vroegere Sovjet-president Gorbatsjov aanstaande zaterdag de staatsbegrafenis van oud kanselier Willy Brandt kan bij wonen. Dat hebben verschillen de Duitse kranten gisteren ge meld. Kohl wil ook dat Gor batsjov op 9 november, drie jaar na de val van de Muur, samen met hem in Berlijn het erebur gerschap van de Duitse hoofd stad in ontvangst neemt. De Russische president Jeltsin heeft Gorbatsjov een reisverbod opgelegd, omdat de voormalige Sovjet-leider niet wil getuigen in het proces over het verbod op de Communistisch Partij. Kohl wil desnoods persoonlijk bij Jeltsin interveniëren om ophef fing van het reisverbod te be werkstelligen. Een Dominicaanse militair wijst enkele nonnen de weg. Zij wilden de mis bijwonen die paus Johannes Paulus II gisteren in Santo Domingo opdroeg. santo domingo- In Noord- en Latijns-Amerika, alsmede in Spanje, Portugal en Italië wordt vandaag herdacht dat de Italiaanse ontdekkings reiziger Christoforus Columbus precies vijfhonderd jaar geleden de 'Nieuwe Wereld' ontdekte. Die herdenking is echter twee slachtig. Terwijl de 'nieuwe' be woners van Amerika Columbus als een heilige en held beschou wen, markeert hij voor de in heemse volken het begin van onderdrukking en volkeren moord. Zelfs paus Johannes Paulus II ,die gisteren in de Dominicaan se hoofdstad Santo Domingo een herdenkingsmis hield, ver oordeelde de „zeer ernstige wandaden" tegen de indianen maar prees het evangelisatie werk op het nieuwe continent. „De zonden die zijn begaan, moeten bekend worden. Maar men moet niet vergeten dat de evangelisatie goddelijk werk is geweest", aldus de kerkvorst. De mis, die werd bijgewoond door zo'n 60.000 gelovigen, stond in schril contrast met protesten waarin de komst van Columbus wordt gekenschetst als het begin van de Europese verovering van het continent en de onderwerping van de plaat selijke bevolking. Die protesten kregen vandaag een collectief karakter toen ver tegenwoordigers van organisa ties van bijna 40 miljoen in heemse bewoners van Noord en Zuid-Amerika bijeenkwa men in de Mexicaanse ruïne- foto epa stad Teotihuacan. De voormali ge tempelstad, 48 kilometer ten noordoosten van Mexico-Stad, is het eindpunt van zes marsen van inheemse gemeenschappen uit Mexico en andere delen van Noord- en Zuid-Amerika. „Inheemse mensen zijn geen mythen uit het verleden, geen ruïnes in het regenwoud, geen biologische reservaten, maar soevereine volkeren, en zo wil len we behandeld worden", al dus Rigoberta Menchu, een Quiche-Maya-indiaanse uit Gu atemala die is voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vre de. Menchu woonde de laatste twaalf jaar in ballingschap in Mexico, nadat haar hele familie door het Guatemalaanse leger was uitgemoord. Ook in de Verenigde Staten staat de ontdekkingsreiziger ter discussie. De gemeenteraad van het Califomische Berkeley heeft 12 oktober, in heel de VS 'Co lumbus Day', onlangs officieel omgedoopt in 'Inheemse Volke- rendag'. In Denver is de tradi tionele parade afgelast, uit vrees voor ordeverstoringen. In de kathedraal van Washing ton kwamen gisteren driedui zend indianen uit de VS en Midden-Amerika samen voor hun Viering van de Overleving'. De Amerikaanse Raad van Ker ken boycot Columbus Day, om dat je „invasie en kolonialisme, gelegaliseerdevolkerenmoord, slavernij en economische uit buiting" niet moet vieren. Nog niet zo lang geleden stond Columbus in de VS helemaal niet ter discussie. Hij werd alge meen beschouwd als een dap- Protest tegen de Columbus-viering. Een Mexicaanse vrouw slaat op een trommel tijdens een traditionele In diaanse ceremonie. foto reuter flor cordero peren idealistisch ontdekker. Maar nu wordt hij in kranten, boeken, films en redevoeringen steeds vaker afgeschilderd als een wrede despoot, die de oor spronkelijke bevolking volke renmoord, slavernij en zelfs de vernietiging van het milieu heeft gebracht. Historici zijn het er inmiddels over eens dat de ontdekking van Amerika met gewelddaden gepaard is gegaan, maar of Co lumbus zich daar zelf aan schuldig heeft gemaakt staat minder vast. De indianen heb ben daar echter geen bood schap aan. Voor hen is Colum bus zelf misschien geen oor- \ogsmisdadiger-auant-la-lettre, maar wel het symbool van de uitroeiing van de indiaanse vol keren en cultuur in zeker vier van de vijf daarop volgende eeuwen. De westerse 'bescha ving' mag veel aan Columbus te danken hebben, de indianen kunnen alleen met wrok aan hem denken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5