Nog 67 namen op lijst slachtoffers Rouwend Suriname is ook opgelucht PvdA: Geld van kleinere plaatsen naar grote steden Binnenland 'De Bijlmer is een deel van ons, wij zijn een deel van de Bijlmer' CDA niet meer tegen gekozen burgemeester MAANDAG 12 OKTOBER 1992 3 Pas in het Papiamentu kan de Antilliaanse premier Liberia-Pe- ters haar emoties kwijt. De her denkingsdienst in de RAI is al een uur aan de gang als zij zich er bij prinses Juliana en kroon prins Willem-Alexander voor verontschuldigt dat zij zich in de eigen taal tot haar landgeno ten richt. Zij legt haar toespraak terzij de en roept haar landgenoten op juist nu met elkaar één te zijn en voor hun verdriet troost bij God te zoeken. „Wij richten ons woordeloos tot God, die nooit last en kruis geeft zonder de kracht om die te dragen." Voor het eerst laten de ruim 10.000 aanwezigen hun gevoe lens blijken door voor de pre mier te applaudisseren. In de grote hal, waar af en toe alleen het huilen van een kind is te horen, proberen de aanwezi gen ook hun solidariteit met de slachtoffers uit Ghana te tonen. Applaus klinkt er voor een per cussie-groep van Amsterdamse Ghanezen die rouwmuziek ten gehore brengt, en voor ambas sadeur Alex Ntim Abankwa. Hij rept van de mensen uit de Der de Wereld die naar Nederland zijn gekomen om de ellende daar te ontvluchten. „Zij leef den hier in volstrekte anonimi teit. Zij droegen bij aan de eco nomie zonder er voldoende voor te worden gecompenseerd. Misschien kunnen we in wat we vandaag doen, hun bestaan er kennen." De verbondenheid van Ne derlanders en niet-Nederlan- ders, de vrees dat de hulp nooit toereikend zal zijn en de reli gieuze ondertoon in bijna alle toespraken kenmerken de bij eenkomst in de RAI. „De Bijl mer is een deel van ons, wij zijn een deel van jullie Bijlmer", zegt de Surinaamse president Vene- tiaan tot de bewoners van de Bijlmermeer. Een van hen, Ton Borst, sinds jaar en dag werkzaam als op bouwwerker in de Bijlmermeer en bewoner van de getroffen flat Groeneveen, verhaalt door zijn tranen heen hoe het hart van de buurt in brand stond. „Het is nu zo leeg, het is zo kaal." En naar links en rechts kijkend, smeekt hij bijna: „Help ons verder, jul lie allemaal. Door jullie onder steuning wordt die diepe kloof misschien smaller." Minister-president Lubbers memoreerde de illegale bewo ners van de getroffen flats. „Het drama van de vermisten", noemde hij dit. Lubbers zei tij dens zijn tienjarige premier schap nog nooit zoveel steun betuigingen en rouwverklarin- gen te hebben ontvangen als af gelopen week. Niet alleen van regeringsleiders, maar ook van vele medeburgers", aldus Lub bers. Onder de sprekers bevindt zich ook de Israëlische minister Kessar van verkeer. Hij spreekt van „een catastrofe die ons al len heeft getroffen" en biedt zijn „deelneming en solidari teit" aan. Een gospel-gezelschap, een joodse voorzanger, een islami tisch koor de veelkleurigheid van de Bijlmermeer blijkt ook op religieus gebied wisselen de sprekers af. Politici halen bij belteksten aan, een rabbijn leest het joodse gebed voor de over levenden voor en een imam ci teert uit de koran. De bijeenkomst duurt al bijna twee uur wanneer de tiende en laatste spreker aan het woord komt. Voorzitter R. Janssen van stadsdeelraad Zuidoost wijst er op dat het gapende gat de noodzaak van verdere hulp symboliseert. Terwijl het Con certgebouworkest de treurmars uit de derde symfonie van Beethoven speelt, loopt de zaal Onder anderen premier Lubbers, prinses Juliana, kroonprins Willem-Alexander, de Surinaamse president Venetiaan en commissaris der koningin Van Kemenade kijken toe hoe de Ghanese ambassadeur Alex Ntim Abankwa naar het podium loopt voor zijn toespraak tijdens de herdenkings dienst in de RAI. foto anp hans steinmeier Provincie en Amsterdam zeggen steun voor monument toe De gemeente Amsterdam heeft gisteravond laat bekend gemaakt dat de lijst met slachtoffers van de vliegramp op dat moment nog 67 namen telde. Zestien slachtoffers zijn inmiddels geïdentificeerd, de overige namen zijn van vermisten. Negenendertig van hen bevonden zich op het moment van het neerstorten van het vliegtuig in of in de directe omgeving van de getroffen flats. Van de overigen staat de verblijfplaats op het moment van de ramp niet vast. President Venetiaan van Surina me zei gisteren in KRO's Brand punt het zich te kunnen voor stellen dat veel mensen niet langer in de Bijlmer willen wo nen als er geen verandering komt in de aanvliegroutes naar Schiphol. Hij noemde het on voorstelbaar dat de rampjumbo vorige week zondag nog twee keer een rondje boven Amster dam heeft gevlogen, „hoewel bekend was dat het vliegtuig in nood was". Bergers vermoeden in het Gooimeer brokstukken van de tweede motor te hebben aange troffen die de El Al-jumbo zou hebben verloren. De gehele af gelopen week is daarnaar ge zocht, omdat onzekerheid be staat of het vliegtuig één dan wel twee motoren heeft verlo ren. Vanochtend is de zoekactie voortgezet. Op verzoek van de Rijksluchtvaartdienst zal in het rampgebied opnieuw worden gezocht naar resten van het vliegtuig. Een strook van 150 bij 200 meter zal tot 40 centimeter diepte worden onderzocht. Ook zullen twee vijvers worden drooggelegd. Bij de rampflats komt een ge denkteken. Dat heeft burge meester Van Thijn van Amster dam zaterdagavond gezegd. Provinciale Staten van Noord- Holland zijn vanochtend de ver gadering begonnen met een mi nuut stilte. Commissaris Van Kemenade zei dat ook GS willen meebetalen aan een monument en geld willen geven voor steun aan de nabestaanden. Het Rode Kruis heeft op het gironummer 60100 al 2.780.000 gulden bin nengekregen. er 250 slachtoffers, van wie de helft Surinamers. Verheugd is vastgesteld dat die gegevens niet kloppen. De straten van Paramaribo waren gisteren vrijwel uitgestor ven. De regering had vergun ningen voor feesten en manifes taties ingetrokken. Het land maakt een periode van nationa le rouw door, die tot morgen duurt. De plechtigheden wer den rechtstreeks uitgezonden. In kerken werden rouwdien sten gehouden, vooruitlopend op de grote herdenkingsplech tigheid van morgen. Dan krijgt de bevolking van Suriname massaal de gelegenheid kransen te leggen en condoléanceregis ters te tekenen. In Paramaribo was een groot aantal gezinnen lange tijd be zorgd over het lot van illegaal in Nederland verblijvende familie leden. Inmiddels zijn de mees ten terecht. Zij vonden het te riskant zich bij de politie te mel den. Pas dagen na de ramp wis ten zij familie in Paramaribo te bereiken met de mededeling dat alles in orde is. De afgelopen dagen kwam nóg een aantal vermisten boven water. Een van hen bleek op de dag van de ramp naar Egypte te zijn vertrokken. Weer een ander was op bezoek bij familie in Lei den. Rond de tweeduizend men sen stroomden gisteren samen op het historische Brionplein in Willemstad op Curasao om de Antilliaanse slachtoffers te ge denken en steun te geven aan de nabestaanden. Er werd een oecumenische rouwdienst ge houden, die ook op televisie en radio werd uitgezonden. Ook op de andere eilanden vonden her denkingsdiensten plaats. Familieleden proberen een intens verdrietige Ghanese vrouw in toom te houden. De confrontatie met het rampgebied werd veel nabestaanden te veel. foto reuter ullimichel „Alle Surinaamse harten bloed en. Vanwege de doden bij de vliegramp in de Bijlmer en door de wonden die weer zijn open gegaan. Veel mensen herinne ren zich de SLM-tragedie als de dag van gisteren." Maar ook, zegt Stanley Kortram, coördina tor van het crisiscentrum in Pa ramaribo, is er opluchting. Vol gens de eerste berichten waren Gewapende neo-nazi's gearresteerd arnhem» In de binnenstad van Arnhem zijn zaterdagmiddag acht, met vlindermessen, boksbeugels en honkbalknuppels ge wapende neo-nazi's gearresteerd. De arrestanten maakten deel uit van ongeveer 65 rechts-extremisten die in kleine groepen door het stadscentrum liepen. De neo-nazi's zijn afkomstig uit Arnhem, Wormerveer, Groningen, Zaandam en Enschede. Vol gens de politie waren zij van plan een manifestatie in een soci aal-cultureel centrum te verstoren. Op deze manifestatie stond het Nederlandse asielbeleid centraal. Bom bij ambassade VS is tekendoos haag» De Haagse politie heeft zaterdagmiddag even na vier uur de omgeving van de Amerikaanse ambassade aan het Lange Voorhout afgezet in verband met een bommelding. In een plan tenbak bij de ambassade werd „een verdacht voorwerp" aange troffen na een anoniem telefoontje dat bij de Haagse politie bin nenkwam. Even na zeven uur 's avonds stelde de Explosieven Opruimingsdienst vast dat de bommelding loos alarm was. Het bleek om een tekendoos te gaan met daarin een ongevaarlijke kneedbare substantie, vermoedelijk boetseerklei, met enkele elektriciteitsdraden. Op de binnenkant van het deksel van de te kendoos was de tekst geschreven 'Aksieplatform Pacifistiese In fantiele Punx'. Schip van Greenpeace onder vuur den haag Een Russisch marineschip heeft gisteren een aantal waarschuwingschoten afgevuurd in een poging het Greenpeace- schip Solo de doorgang naar Nova Zembla te verhinderen. De Russische kustwacht heeft ook nog gedreigd te schieten als de Solo, die onder leiding staat van de Nederlandse kapitein A. Kui ken, niet zou stoppen. Het schip heeft volgens Greenpeace de Russische territoriale wateren echter zonder verdere incidenten kunnen verlaten zonder de koers te verleggen. Het CDA is niet langer het geko zen burgemeesterschap. CDA- fractieleider Brinkman ziet een rechtstreeks door de bevolking gekozen burgemeester als een mogelijkheid om de democratie beter te laten functioneren. De andere mogelijkheid is de door de Kroon benoemde burge meester, zoals nu het geval is. De burgemeester moet dan wel meer bevoegdheden hebben dan hem nu vaak door gemeen teraden worden toegekend. Brinkman zei dat vanmiddag tijdens een lezing in het stad huis van Rotterdam. Tot vandaag heeft het CDA het gekozen burgemeester schap steevast afgewezen. D66 en, PvdA pleiten al jarenlang voor een gekozen burgemees ter. Volgens Brinkman is uit on derzoek gebleken dat de burge meester voor de burger de meest herkenbare politicus in de gemeente is. Het is echter de vraag of het burgemeesters ambt niet langzaam in waarde daalt. Dit omdat gemeentera den hun burgemeester door gaans steeds minder bevoegd heden toekennen. Doorgaan op de huidige manier, levert vol gens Brinkman „een grijs ambtsgewaad" op, „dat de kleurloze weergave is van het gebrek aan beslisruimte dat voor iedere bestuurder onaan- Brinkman wil plan bespreken Kritiek jongeren op Rottenberg den haag gpd In zijn lezing hield Brinkman een pleidooi voor een grote schoonmaak van het binnen lands bestuur. Bestuurlijke reor ganisaties zijn tot nu toe steeds mislukt omdat zij zich beperk ten tot de vorm. Bovendien zien gekozen bestuurders het over heidsbestuur maar al te vaak als hun privé-domein. Het open baar bestuur is gekolonialiseerd door een kleine elite, die zich niet meer kan voorstellen dat anderen dan zij verantwoorde lijkheid dragen. Sterker nog: zij vertrouwen dat andere bestuur ders niet eens toe, aldus Brink- De PvdA vindt dat de kleinere gemeenten geld moeten inleveren ten behoeve van Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Dit is wat de PvdA betreft nodig om de grote problemen met de werkloosheid, onveiligheid en woningnood in die steden op te lossen. Tijdens de algemene be schouwingen deze week zal de PvdA voorstellen volgend jaar honderd miljoen extra aan de vier grote steden te geven. Volgens CDA-fractieleider Brinkman is er ook met zijn partij te praten over een verhoging van de bijdrage uit het gemeentefonds voor de grote steden. Daar moet dan wel tegenover staan dat die steden meer financiële verantwoordelijkheid dragen voor rijkssteunregelingen als de huursub sidie en de bijstand. De CDA-voorman zei dit vanmiddag tijdens een lezing in Rotterdam. Vol gens Brinkman zouden huursubsidie en bijstand voor een kwart door de gemeenten moeten wor den betaald. Het rijk keert aan de gemeenten in Nederland jaarlijks vijftien miljard gulden uit. Een kleine vier miljard daarvan is bestemd voor de vier grote ste den. De PvdA vindt die verdeling onjuist. PvdA- kamerlid Melkert: „We kijken met zorg naar de ontwikkelingen in de steden. Stelselmatige ver waarlozing van de sociale infrastructuur, onder wijs, gezondheidszorg en volkshuisvesting kan op den duur leiden tot enorme onhoudbare span ningen in de samenleving in die steden. Dat is natuurlijk niet alleen met geld in goede banen te leiden, dat moet een combinatie zijn van krachtig bestuur, geld en ook betrokkenheid vanuit het particuliere deel van de samenleving. Het staat echter vast dat gemeentebesturen daarvoor ook de nodige armslag moeten hebben." „Met de honderd miljoen extra zijn natuurlijk niet alle zaken in één keer opgelost", stelt Melkert. „Maar het zou wel een behoorlijk signaal zijn van het kabinet, dat zeker in de grote steden goed zou worden begrepen." Het PvdA-kamerlid vindt verder dat de vijftig miljoen gulden aan bezuinigingen in de stadsver nieuwing in de vier grote steden van tafel moet. „Wij vinden het van belang dat grote vier op schema kunnen blijven bij het herstel van de structuur van binnensteden." hilversum anp De jongerenorganisaties van PvdA. D66 en WD hebben za terdag PvdA-voorzitter Rotten berg verweten dat hij te veel aanschurkt tegen het CDA en de mogelijkheid voor een „paarse" coalitie van deze drie partijen op voorhand al onmogelijk maakt. In het TROS-radioprogramma Kamerbreed noemde voorzitter n de Jonge Socia- ve uitspraken van /er een rcgerings- D66 en de WD niet slim. Rotten berg heeft onlangs ook gezegd dat zijn partij na de verkiezin gen in 1994 met het CDA wil doorgaan. De longe Socialisten vinden dat Rottenberg zich bij voorbaat al heeft uitgeleverd aan het CDA. Voorzitter Schagen van de JOVD (WD-jongeren) zei dat Rottenberg niet de grote ver nieuwer is waarvoor rüj zkhad! uitgeeft. De jongerenorganisa ties van PvdA, WD en D66 heb ben enkele maanden geleden een programma gepresenteerd voor een paarse coalitie. De Koning listen negatii Rottenberg c verbond me voorbarig t De belangstelling voor de stille tocht was enorm. De politie schat dat tussen de tien- en twintigduizend langer dan gepland. foto united photos de boer rob hendriks nationaliteiten meeliepen. De tocht duurde twee

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3