Tito's pracht en praal verdwijnt snel Godlevert het weer op bestelling Tweede Kamer praat over achterhaald cijfermateriaal Feiten &Meningen Maandag 12 oktober 1992 2 Joslp Broz Tito. foto »archief Er staat geen erewacht meer bij Tito's marmeren sarcofaag, nie mand vergaapt zich nog aan zijn jachthut. De biljart-kamer van de oude man is gesloten. En het is niet langer mogelijk een be zoek te brengen aan het 'Museum van de Vierde Juli', waar de nutteloze geschenken van bewonderaars van over de hele wereld jachtgeweren van Churchill, Brezjnjev en Zjoekov, een met diamante bezette asbak van Nasser, een koffie-servies van Sad dam Hussein bedolven liggen onder dikke lagen stof. BELGRADO ROBERT FISK INDEPENDENT Zelfs het 'Museum van de 25ste Mei', het grote eerbetoon aan partizanen leider Josip Broz Tito, de stichter van de Joegoslavische staat, is net zo grondig gezuiverd als de dorpen van Bosnië en omgetoverd tot een ten toonstelling over de Servische mili taire geschiedenis. Nostalgisch „Ze ruimen dingen tegenwoordig zo snel op", hijgt de gezette, oudere da me terwijl we de trap naar 'De Resi dentie' bestijgen. „Wie weet wat ze hierna dicht gooien? We weten niet eens hoelang dit nog open blijft. Als Tito nog in leven was, zou hij zijn ogen niet geloven." Het doel van 'De Residentie' is juist om de bezoekers ervan te overtuigen dat Tito voort leeft. Een bezoek aan de genadeloos gigantische portalen is voor appa ratsjiks (leden van het voormalige communistische partijapparaat) een nostalgische reis naar het verleden, een bezoek aan de allerlaatste vier kante meters van het oude Joegosla- „Hier bracht Tito zijn gelukkigste uren door met het ontvangen van bezoek, lezen, films kijken, bijeenko men met de meest eminente men sen." De monotone monoloog van de oude vrouw die ons rondleidt, is banaal en haar handen wijzen ver moeid naar de doelloze attributen waarmee deze Titaan van de 20ste eeuw zijn residentie opsierde een zilveren beer van Valery Giscard d'E- staing, een wandelstok van Haile Selassie, een houten en koperen pla quette uit het mandaatgebied Pales tina. Dameskamer Het paleis, dat tijdens de Tweede Wereldoorlog fungeerde als hoofd kwartier van generaal Lohr van groep E van de Duitse Wehrmacht (waar toe ook een zekere luitenant Wald- heim behoorde), is niet zonder smaak ingericht. Een paar prachtige Perzische tapijten sieren de vloer en een aantal mooie olieschilderijen hangt aan de muur. In Tito's biblio theek worden de verzamelde werken van Hegel geflankeerd door dikke boeken over de geschiedenis van de partizanenbrigade. In de zogenaam de 'dameskamer' herinneren naakte vrouwenbeelden en naaktschilderij- en van liggende meisjes aan de on tuchtige belangstelling van de oude dictator. „De bibliotheek bevat 14.000 boe ken", ratelt de vrouw door zou Ti to ze ooit hebben gelezen? „en daar ligt zijn foto verzameling". De dikke fotoalbums zijn dicht en het is Moskous bedrijjje 'laat tuinfeest van buunnan verzuipen MOSKOU ANDREW HIGGINS THE INDEPENDENT Gisteren heb ik God ontmoet. Hij heeft wit haar, twee zilveren tanaen en grijsblauwe ogen. Binnenkort viert hij zijn 57ste verjaardag. De ontmoeting vond plaats in zijn kantoor, te bereiken via een stenen trap waarvan elke trede is uitgesleten door alle voeten die er de laatste hon derd jaar overheen zijn gegaan. Een mooi pand, vlakbij de rivier vanaf het Kremlin. Maar het is geen weelde, de inrichting is eenvoudig: een versleten linoleum vloer, behang met hout nerfpatroon, fluorescerend licht, twee bureau's en een telefoon. De enige aanwijzing dat er iets ongewoon te verwachten valt zijn twee papieren kaarten die aan de muur vastgeprikt zitten. Daarop staat Gods belangrijk ste kennisgebied: de hemel. Enorme ambities Lev Pokmelnjik want dat is Gods naam als het gaat om regen of zon neschijn is wetenschapper van be roep. Hij werkte vroeger voor het Staatsmeleorologisch Instituut. Voor die tijd studeerde hij natuurkunde. Tegenwoordig heeft hij zijn eigen be drijf, Elate Intelligent Technologies (EIT), klein van omvang maar met enorme ambities. Wat het levert: „weer op bestelling". Dr. Pokmelnjik verklaart: hij kan tegen een bepaald bedragde he mel laten „glimlachen" op je trouw dag, het tuinfeest van je buurman la ten verzuipen, een storm tegenhou den of een wind doen opsteken om de vervuilde lucht van Los Angeles weg te blazen. Geen zee gaat te hoog voor deze geleerde. In zijn brochure staan enkele mogelijkheden: sneeuw stormen, tornado's, tyfoons, regen buien, stortbuien, hagel, mist, sneeuw, zandstormen, smog, zure re gen. Voor 10 miljoen gulden plus 60 mil joen roebel (285.000 gulden) „we hebben wat onkosten in Rusland" belooft hij een Florida zonder sneeuwstorm. Kleinere opdrachten trouwerijen, verjaardagen en sportevenementen kosten minder. Het Moskouse Luzniki Stadion kan hij, als men de benodigde 5 miljoen roebel betaalt, garanderen dat men tijdens geen enkele wedstrijd door re gen zal worden gehinderd. En dat is nog maar het begin. „Ik kan nog veel meer. Dit is slechts een klein deel van mijn werk." Dr. Houtekop Helaas voor dr. Pokmelnjik en, zoals hij zich haast toe te voegen, voor de mensen in Florida die de ra zernij van orkaan Andrew bespaard had kunnen blijven als de Ameri kaanse ambassade in Moskou had geluisterd neemt slechts een handjevol mensen hem serieus. En het helpt ook al niet erg dat zijn naam in Russische oren klinkt als „dr. Houtekop". „Ik werk al 25 jaar 16 uur per dag en ik voel me helemaal geen God. Het is niet toegestaan de oorlogskiekjes van 'het Nationale Bevrijdingsleger en de Partizanenbrigades van Joegoslavië' te bekijken. Gezuiverd In de galmende gangen van het na bijgelegen Tito museum is het woord 'Partizaan' niet meer terug te vinden. Net zo min als de naam 'Tito'. In plaats daarvan is een tentoonstelling ingericht over de bloedige Servische opstand van 1917 tegen de Oosten rijkse overheersing. In de Eerste We reldoorlog diende een jongeman ge naamd Josip Broz, de zoon van een Sloveense moeder en een Kroatische vader, in het Oostenrijkse leger. Daarom komt Tito's naam niet voor in dit 'gezuiverde' museum, waar gruwelijke foto's hangen van oude Servische vrouwtjes die op stoelen staan te wachten tot ze worden op gehangen door grijnzende Oosten rijkse en Bulgaarse soldaten. Er han gen heldhaftige teksten over de moe dige wintertocht van 200.000 Servi sche manschappen 70.000 van hen kwamen door de barre omstan digheden om het leven en foto's van huzaren-achtige officieren, de voorlopers van Tito's oude konings gezinde vijanden, de Cetniks. Als Josip Broz zich in de afgelopen twaalf jaar in zijn graf heeft liggen omdraaien, is dit niet te zien aan de sarcofaag, die geen enkel barstje ver toont. De vaste erewacht van vier soldaten in hun blauw-rode unifor men is vervangen door een sjofele, in jeans geklede tiener met een walkie- talkie, die de onsterflijke botten moet bewaken. „Zie je dat ze nooit een communistische ster op zijn graf hebben geplaatst?',' zegt een Servi sche bezoeker. „Ze zeggen dat dat komt omdat hij een vrijmetselaar was." Volgens de meest venijnige ge ruchten die in Belgrado de ronde doen, was hij zelfs eigenlijk een Hon gaar en is hij hier nooit begraven. En als hij hier ooit had gelegen, dan was zijn verkankerde lichaam allang hei melijk verwijderd. Iedere Serviër weet dat Tito geen Serviër was. Tito heeft zelf ook nooit vergeten dat zijn wortels in Kroatië lagen. In zijn kantoor hangt Krsto Hegedusics schilderij van de Slag bij Stubica, de middeleeuwse opstand van Kroatische boeren tegen de adel En op zijn bureau liggen nog steeds twee kranten die hij ongelezen ach terliet op de dag dat hij voor het laatst naar het ziekenhuis ging. De oude vrouw siste een waarschuwing toen ik over het touw boog dat voor het bureau was gespannen om de vergeelde pagina's te bekijken. Welke treurige krantekoppen heet ten Tito welkom op zijn laatste dag in zijn bureau? De kop boven de opening van de Politika\wdde: „Het is niet genoeg te behouden wat we hebben bereikt, we moeten blijven voortbouwen." De kop van de Borba was onheilspellender: „Broederschap en eenheid een investering in on ze toekomst!" Geen wonder dat de erewacht was weggehaald. VERTAUNG MARGREET HESLINGA doen, is een signaal afgeven richting sociale partners. Daarin moeten zij aangeven tot welke maatregelen de politiek bereid is als een centraal akkoord over werkge legenheid en loonmatiging tot stand komt. Het echte debat over de cijfers van de begroting voor volgend jaar zal dan pas eind november of begin de cember kunnen plaatshebben. Het kabinet zal eerst enkele zeer moeilijke besluiten moeten nemen over die begroting, want het zal niet meevallen om de mi nisters zover te krijgen dat zij opnieuw voor enkele miljarden guldens gaan bezuinigen. Het wordt bovendien een echte krachtproef voor de coalitie. Het gaat nu eens niet over koopkrachtplaatjes tot in de derde decimaal nauwkeurig (die zitten nu wel goed)maar over het simpelweg op orde houden van de rijksbegroting. Minister en PvdA-leider Wim Kok heeft een reputatie hoog te houden van de zuinigste minister van financiën sinds vele decennia. Maar hij zal daarbij tevens zijn eigen achterban in de gaten moeten houden die, als de eerste tekenen niet bedrie gen, niet veel voelt voor weer nieuwe bezuinigingen op de korte termijn. heel zwaar werk. We moeten zorgen dat we doorgaan. Flet potentieel van mijn werk is onmetelijk." De bron van zijn potentieel is een klein stukje land bij het vliegveld Bukovo vlak buiten Moskou. Daarop staat een rij van 7,5 meter hoge me talen palen, omwikkeld met draad. In een opslagruimte vlakbij bevindt zich nog meer bedrading en computers. Hoe het precies werkt is geheim patentformulieren worden in een sa fe bewaard vlak naast Pokmelnjiks bureau. Het heeft iets te maken met elektrische ladingen mwm die reageren op io nen in de lucht. Tot tien kilometer in de omtrek kan EIT volgens Pokmelnjik het weer beheersen. Hij droomt van een wereld vol met van die metalen palen. Op een dag zullen ze zelfs schepen en booreilanden bevol ken. Onderaannemer Maar kan dr. Pokmelnjik zijn beloftes nakomen? Ten minste twee mensen denken van wel. Het zijn de econo misch directeur Igor Pirogoff, die be weert een graaf tc zijn die afstamt van een oude familie uit de Krim, en zijn hoofdingenieur Dmitri Pestov, die pocht op banden met een andere Russische aristocratie. „Wat het weer betreft kunnen we al les. We geven honderd procent ga rantie, en anders geld terug", vertelt de graaf, een slungelachtige jonge man met een rossige snor en gladde zakelijke praatjes in het Engels en Russisch. Uit een dikke map stamp vol kranteartikelen over vernietigen de stormen, haalt hij een satellietfoto van Rusland. Het hele land is over dekt met bewolking, behalve een klein stukje boven Moskou: „Dat is ons werk", vertelt de graaf trots. Pestov verklaart het aldus: hun be drijf is een soort onderaannemer van de hemel. „God heeft andere morele en filosofische taken waarover hij zich moet buigen. Wij hebben de technische kant van hem gekregen. Hij werd al dat geklaag beu. Niemand was meer geluk- 'Wat het weer betreft kunnen we alles. We geven honderd procent garantie, en anders geld terug kig. Sommigen wilden regen, an deren weerzon." EIT is niet het eer ste bedrijf dat in speelt op Rus- lands nieuwe vrije-markt credo en de talenten van zijn weten schappers. Een kernfysicus aan het Kurchatov Instituut, geboorteplaats van de eerste Sovjet-kernbom, heeft geprobeerd om een complexe waar schijnlijkheidstheorie te ontwikkelen om prijzen te voorspellen. Er was slechts een probleem: het werkte niet. De firma flopte. Dwaas Of Pokmelnjik een charlatan is of een genie is moeilijker te beoordelen. Ruslands weermannen beschouwen hem als een dwaas, maar het leger is geïntrigeerd. Tot dusver is de enige klant echter een zakenman die een schijntje betaalde van 5000 roebel voor goed weer op de bruiloft van zijn zoon. Ik vroeg naar zijn naam. Sorry, zegt graaf Pirogoff, het con tract garandeerde ook vertrouwelijk heid. „Hij wilde niet dat mensen zich vrolijk om hem maakten." Vorige maand stemde Pokmelnjik wel in met een een gratis demonstra tie voor een nieuwsgierige Ameri kaan. Volgens de weermannen zou het gaan gieten, EIT beloofde drie da gen zon. Het begon goed: de wolken verdwenen en de zon scheen. Toen liep het mis. Het plensde in Moskou. „We denken dat er vandalisme in het spel is", zegt de graaf. Iemand zette midden in de nacht de apparatuur af. En gaan jullie het nu nog eens probe ren? Nee. Te duur. De volgende dag echter belt de graaf opgewonden op met de mededeling dat Heathrow een brief heeft gestuurd waarin staat dat ze zaken willen doen. Ik vraag naar de brief. Die begint als volgt: „We weten niets af van het Elate-sys- teem en wij zijn niet vertrouwd met de technologie ervan". Geen echt po sitief geluid. Maar er blijkt ten minste enige belangstelling uit. De graaf is verrukt. Ik vraag of Pokmelnjik en zijn colle ga's zich nooit bezorgd maken dat ze zich op gevaarlijk terrein begeven. Zouden ze niet, zoals Icarus, die naar de zon probeerde te vliegen, gestraft worden voor hun overmoed? „Nee, helemaal niet", meent de ex-legerin- genieur. „Icarus is al heel lang gele den en hij gebruikte zeer slechte was. Wij hebben veel betere lijm Russi sche lijm van het leger. Wij weten wat we doen." MONIQUE EGGERMONT De erewacht bij de Tito's tombe in zijn voormalige re sidentie in een buitenwijk van Belgrado is in middels ver vangen door een in ieans gehulde Jon geman. foto anp Het worden merkwaardige kamerdebatten deze week over de miljoenennota 1993. Het door de vliegramp met een week uitgestelde debat zal nu gaan over cijfers die van geen kant meer kloppen. Maar niemand weet bok nog hoe de cijfers er wèl moeten uitzien. Vorige week kwamen plotseling alamerende gegevens naar buiten over de toestand van de Nederlandse economie. Door de geringe economische groei en door de crisis in de Europese wisselkoersen ziet het er niet erg rooskleurig uit voor werkgelegenheid en eco nomische groei. Daarentegen zal het met de inflatie en dus met de koopkracht juist beter gaan dan verwacht. Door al deze effecten dreigt een schatkistte kort van vele miljarden guldens. Hoeveel precies is nog onduidelijk, 's Lands reken meesters, verenigd in het Centraal Plan Bu reau (CPB) zullen begin november nieuwe cijfers op tafel leggen. Pas dan wordt beke ken in hoeverre de kabinetsvoornemens voor 1993 moeten worden bijgesteld. Premier Lubbers voorspelde vorige week al dat in de loop van november enkele forse knopen moeten worden doorgehakt. CDA en WD lieten meteen onomwonden weten dat moet worden bezuinigd. De PvdA'er Melkert wil nog even afwachten en eerst de sociale partners om de tafel zien te krijgen om tot centrale afspraken te komen. Overleg Wat dat betreft werd Melkert op zijn wenken bediend. Afgelopen zaterdag riep Lubbers werkgevers en werknemers bij zich om over de nu ontstane situatie te praten. Aanvanke lijk was het de bedoeling slechts „informatie uit te wisselen". Het lijkt er echter op dat ka binet, werknemers en werkgevers veel verder zijn gekomen. Alle partijen waren na afloop van het beraad in ver schillende gradaties optimistisch over de mogelijkheid een centraal akkoord af te sluiten. In dat akkoord zou den dan ten minste afspraken moeten worden ge maakt over loonmatiging (al door de vakbonden aan geboden) en werkgelegenheid. Het lijkt erop dat de so ciale partners ook zijn doordrongen van de ernst van de economische situatie. Tijdens de algemene beschouwingen, deze week, zul len de fractievoorzitters ongetwijfeld veel woorden aan de verslechterde economische situatie wijden. Maar afgezien van enkele voorzetjes zullen ze nog geen maatregelen van het kabinet kunnen eisen, omdat ze niet weten hoe erg het allemaal is en wat het centraal overleg zal opleveren. De vraag dringt zich dan ook op of het niet beter is de algemene beschouwingen nog maar een paar weken uit te stellen. Het antwoord daarop is nee. Als dat zou gebeuren, zouden werkgevers en werknemers onge twijfeld ook weer achterover gaan leunen, omdat ze willen weten welke kant de politiek heen wil. Zo gaat iedereen op iedereen zitten wachten. Het belangrijkste dat de politici deze week moeten Zon, regen of een lekker onweersbuitje? Het Moskouse bedrijfje EIT (Elate Intelligent Technologies) kan het regelen. Lev Pok melnjik speelt voor God en levert het weer op bestelling. foto united photos de boer

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2