9 Slechte dag voor schakers LSG en Philidor Fischer zit op rozen T T Sport Zwak begin Short Interpolis-toernooi ACHTERAF WIE ZEI DAT MAANDAG 12 OKTOBER 1992 21 rob onderwater» Ivoriaan stunt op WK dammen toulon De Ivoriaan Ladje Fofana heeft het afgelopen weekein de in Toulon voor stuntwerk gezorgd. Niet alleen bracht hij oud wereldkampioen Koeperman zaterdag in de achttiende ronde van het wk dammen in moeilijkheden, gisteren dwong hij koplo per Tsjizjov een punt af. Daardoor zal de titelverdediger waar schijnlijk woensdag pas zeker zijn van het behoud van zijn we reldtitel. Clerc en Gantwarg waren met drie punten de meest produktieve spelers uit de top van het klassement. Clerc kwam daardoor weer op gelijke hoogte met Sijbrands en Gantwarg nestelde zich weer naast Wiersma en Koyfman op een gedeelde vierde plaats. Sijbrands kreeg min of meer twee extra rustdagen. Het duel te gen Tsjizjov vergde minder dan een kwartier en met Koyfman kwam hij na bijna twee uur rer Karpov in Hoogovens Schaaktoernooi beverwijk Anatoli Karpov is een van de publiekstrekkers van het 55ste Hoogovens Schaaktoernooi. De voormalige wereldkam pioen zal van 15 januari tot en met 31 januari in Wijk aan Zee met zeven topgrootmeesters, onder wie Leiderdorper Jeroen Pi ket, acte de présence geven. Zestien andere schakers beginnen met een nieuwe vorm van knock-out wedstrijden. Eenzelfde soort toernooi de schakers worden net zoals bij het tennis naar speelsterkte aan elkaar ge koppeld wordt momenteel afgewerkt in Tilburg. Jan Timman doet niet mee aan het Hoogovens toernooi. Hij speelt op dat tijdstip de finale van de kandidatenmatches tegen de Engelsman Nigel Short. tilburg anp In de schaakwereld was de laatste jaren sprake van een scherpe tweedeling. De 25 su pergrootmeesters, die van de GMA-toernooien en de gesloten evenementen een goed betaald onderonsje maakten en de rest, die bij de open toernooien hooguit een karig belegde bo terham mocht verdienen. Het is de verdienste van het Interpolis in Tilburg, dat het die twee we relden weer bij elkaar heeft ge bracht. Gisteren kwam het in de tweede ronde van de strijd met de nieuwe formule tot een eer ste confrontatie. De zestien ge plaatste spelers moesten eraan geloven. Dat liep lang niet in alle ge vallen goed af. Nigel Short bij voorbeeld verloor, met wit nog wel, van de tegenwoordig in Amsterdam woonachtige Australiër Rogers. De Brit ver wierp een remise-aanbod en moest daar in tijdnood zwaar voor betalen. De kans dat Short schaakmedewerker Voor de twee Leidse eersteklas sers was de tweede ronde van de landelijke schaakcompetitie eentje om snel te vergeten. Phi lidor 1 ging in eigen huis met 4- 6 ten onder tegen de reserves van HSG, terwijl het eerste van LSG genoegen moest nemen met een 6'/:- 3'A verlies bij het Capelse Ortec. Alleen de weten schap dat beide teams al een overwinning uit de openings ronde op zak hebben, hield de mentale schade nog enigszins beperkt. Maar de verliezer van het onderlinge treffen dat voor de volgende ronde op het pro gramma staat, zou het in de verdere competitie wel eens heel zwaar kunnen krijgen. De spelers van LSG 1 konden zaterdag nog met enigszins op geheven hoofd uit Capelle te rugkeren. Ondanks het feit dat Ortec/CSV op papier de sterke re ploeg was, roken de LSG'ers namelijk toch geruime tijd aan een overwinning. De zwarte schapen in Leidse gelederen waren Mark Thiele en Annema- rie Benschop. Beiden raakten in uitstekende posities geheel on nodig de kluts kwijt. Voordien was de strijd in evenwicht. Weliswaar kreeg Henk van Putten lik op stuk toen hij opponent Schrama uit zijn tent probeerde te lokken, maar daar stond een goede zege van kopman Leon Konings in het treffen met Koster tegen over. Jan Tolenaar kreeg in be denkelijke positie plots de geest, toen Vermeer een vergiftigd pionnetje snoepte. De Leide- naar dacht eerst nog aan opge ven, maar ontdekte plots de combinatie van zijn leven en trakteerde zijn tegenstander op een stevige kater en de nul. Dit succes inspireerde Ik Oei om zich tegen het verloren superta lent Jan de Wit vanuit een iets mindere positie in te graven. Een nuttige remise was zijn loon: 1 «/ï-21/». Peter Passenier raakte in een comfortabele positie de kluts kwijt door een remise-aanbod van tegenstander Trimp. Met na ampel intern beraad en door het langdurige gepeins nog slechts twee minuten voor zes tien zetten op de klok, kwam aan zijn dilemma vanzelf een einde. De bedenkttijd van Pas senier was inmiddels te kort om de remise nog af te kunnen slaan. Het bleek een fatale misreke ning. Na een al geruime tijd in de lucht hangende puntende- ling tussen Theunis Stelling en Van Doorn raakten de gasten namelijk verder in mineur. Cap tain Jan-Aart van der Steen vocht met de rug tegen de muur voor wat hij waard was, maar kwam tegen Kraan niet onder verlies uit. Toen vervolgens An- nemarie Benschop een vol stuk aan Van de Linden cadeau deed, was Leiden in last: 4'/?-3 1 2 voor de thuisclub. Het verlies werd een feit toen de taai maar tevergeefs verdedi gende Albert Termeulen de strijd tegen Rebers moest sta ken. Mark Thiele kon toen iets gemakkelijker worden vergeven, dat hij tegen de jeugdige Raboel een stelling met pluspion alsnog tot een verloren eindspel had omgetoverd: 6'/2-3'/2 voor Ortec. In tegenstelling tot de LSG'ers kwamen de collega's van Phili dor tegen het toch niet impone rende HSG 2 in het geheel niet in de wedstrijd. Alsof hij de bui al zag hangen nam Rag de Graaff op het eerste bord al snel genoegen met remise tegen Weenink. Een voorbeeld dat al spoedig zou worden gevolgd door Henk van Maaren in zijn tamme pot met Markus. In de tussentijd had Edwin van Haastert de vlag al moeten strijken tegen een overtuigende Van Engen. Bij Heieen de Greef (tegen Huijzer) en Gert-Michiel de Niet (tegen Van de Wijk) liep het eveneens snel spaak. Te op portunistisch spel van Machiel de Heer tegen de alerte Vedder betekende daarna in feite al de genadeklap: 1-5. Wim Vriend en Herman van Halderen bete kenden de uiteindelijke remises tegen respectievelijk Hut en Schuyt namelijk het maximaal haalbare: 2-6. Pas toen lieten de Leidenaars zich van hun goede kant zien. Daar waar alle toe schouwers zich al met een re mise verzoend hadden, won Fred Slingerland op fraaie wijze een eindspel met pluspion van Swiecik. Nog beter deed Nico Kuijf het met een gedecideerde winstpartij op Dennis Dieks. in de kwartfinales zijn afspraak met Timman mist, is levens groot. In de korte tweekamp in elke ronde, telt verlies met wit zwaar. Timman, die twintig elo- punten achterstaat bij zijn ko mende tegenstander in de kan- didatenfinale, deed het beter. Met zwart nam hij tegen de Pool Kuczinski in een Caro Kann met lange rochade weinig risico's. Als de dames niet van het bord waren gegaan, had hij zelfs op winst kunnen spelen. Nu bleef het bij remise. Tot de winnaars behoorde tot ieders verrassing Ulf Andersson, die gretig profiteerde toen Chandler zichzelf overspeelde. Voor het Oranje-gevoel was het een kwade dag. Timman, Jeroen Piket (met wit tegen Speelman) en John van der Wiel (wit tegen Nikolic) maakten remise. Loek van Wely en Friso Nijboer verlo ren. Anand, 's werelds snelste schaker, liet Van Wely weinig bedenktijd. Nijboer kwam tegen Winants in nog grotere tijdnood en kreeg in het duel van de twee outsiders nauwelijks een kans. Robert Fischer is weer een stap dichterbij bij de eind overwinning op Boris Spasski gekomen. De Amerikaan won de zeventiende partij in goede stijl en maakte de achttiende op zijn gemak remise. Hij leidt in de schaak tweekamp met 7-3. belgrado gpdontneemt hier Lf5 een goed veld voor de terugtocht. Beter lijkt 16...D/8 17. g4 Te8 18. Ddl Lxf4. Spasski wil zijn goede lo per niet kwijt, omdat wit anders een overwicht krijgt op de witte velden. 19. Lxf4 Le6 20. Df3 Pb4 De inleiding tot een afwikkeling, die Spasski vrij ver berekend moet hebben en die in principe niet slecht is. Een andere me thode was 20...f5 geweest. 21. Dxb7 Pxc2 22. Tel Dxb7? Deze slordigheid wordt hem fataal, Vooral de zeventiende partij bood enige aardige aspecten. De spelers omzeilden alle theo rieën en verkregen ogenschijn lijk een tamelijk bloedeloos middenspel. Maar plotseling ontstond er een spannend schouwspel en in die fase zag de arme Spasski een uiterst 'ge mene' tussenzet over het hoofd. De achttiende partij leverde daarentegen een kleurloze re mise op. 17e partij Wit: R. J. Fischer Zwart: B. Spasski Siciliaans, Gesloten variant 1. e4 c5 2. Pc3 Pc6 3. Pge2 Meestal wordt hier 3. g3 ge speeld. Fischer wil zich de mo gelijkheid 4. d4 voorbehouden. 3...e6 4. g3. Nu leidt 4. d4 cxd4 5. Pxd4 tot bekende varianten. 4 ...d5 5. exd5 exd5 6. Lg2 d4 7. Pd5 Pf6 8. Pef4 Pxd5 9. Pxd5 Ld6 10. 0-0 0-0 11. d3 Le6 12. Pf4 Lf5. 13. h3 Tb8. Maakt het paard vrij. 14. Ld2 Te8 15. Tel Txel+ 16. Dxel Dd7. De eerste onnauwkeurigheid. De dame - dit makkelijk te zien. Juist middellijk 22...Pb4 bijv. 23. Dxd7 Lxd7 24. Le4 Lb5! en zwart kan zich handhaven. 23. Lxb7 Pb4 24. Le4 Lxa2 Wat ligt in deze stelling meer voor de hand dan 25. Txc5. Hierop zal de berekening van Spasski dan ook zijn gebaseerd. Hij heeft dan een sterk ant woord in 25...Lbl! en zwart ver overt de belangrijke pion d3. Fi scher heeft evenwel een verras sing in petto. 25. Ld2! Eenvoud en diepzin nigheid gaan dikwijls samen. Pion c5 loopt niet weg en de zwarte loper kan niet naar bl. Verder heeft zwart geen moge lijkheid om zijn positie te ver sterken, want het eindspel na 25 ...a5 26. Txc5 Lbl 27. Lxb4 axb4 28. Tb5 is verloren voor hem. 25 ...Ld5 26. Lxd5 Pxd5 27. Txc5 Pb6 28. Kfl f6 29. Ta5 Te7 30. Lb4 Td7 31. Lc5 KJ7 32. Ke2 g5. Zwart kan de volgende konings mars niet voorkomen, omdat veld d5 ontoegankelijk is. 33. Kf3 Kg6 34. Ke4 h5 35. Lxd4 De eerste vrucht van voor treffelijk positiespel. 35...Te7+ 36. Kf3 h4 37. Lc5 Tel Een wan- hoopsactie. Na 37...Td7 38. d4 komt de d-pion naar voren en zwart heeft geen schijn van te genspel. 38. Txa7 De rest is een kwestie van techniek, zoals men dat gemakshalve pleegt te zeg gen. Er volgde nog: 38...Pd5 39. Lf8 Te8 40. Ld6 Te6 41. Td7 Pb6 42. Td8 Pd5 43. b4 Tel 44. b5! Tbl 45. Tb8 Tb3 46. Ke4 Pc3+ 47. Kd4 Pxb5 48. Kc4 Tc3+ 49. Kxb5 Txd3 50. Kc6 Txh3 51. Kd5 Tf3 52. Ke6 Txf2 53. Tg8+ Kh7 54. Kf7 Ta2 55. Tg7+ Kh6 56. Lf8 Ta7+ 57. Kxf6 Ta6+ 58. Kf7 en zwart gaf het op. 18e partij Wit: B. Spasski Zwart: R. J. Fischer Aangenomen Damegambiet 1. d4 d5 2. c4 dxc4 3. Pf3 a6 4. e3 Pf6 Bobby Fischer kijkt of de klok correct wordt ingesteld. Leidt tot de hoofdvariant. De oude Aljechin-variant gaat ver der met 4...Lg4. 5. Lxc4 e6 6. 0-0 c5 7. dxc5. Weer diezelfde slome speelwij ze. Spasski heeft er werkelijk schoon genoeg. Met 7. De2 of 7. ci4 is een interessant midden spel te creëren. 7...Dxdl 8. Txdl Lxc5 9. Pbd2 In de 4e, 6e en 14e partij ging Spasski met 9. b3 verder. 9...0-0 10. a3 b5 11. Le2 Lb7 12. b4 Le7 13. Lb2 Pbd7 14. Tacl Tfc8 15. Pb3 Txcl 16. Txcl Tc8 17. Txc8+ Lxc8. Van deze positie is niet veel te maken. Maar dat wisten we honderd jaar geleden ook al. De heren schuiven nog even. 18. Pfd4 Pb8 19. Li3 Kf8 20. Pa5 Ld6 21. Pdb3 e5 22. Pc5 Ke7 23. h3 Pfd7 24. Pd3 f6 25. Le4 g6 26. f4 exf4 27. exf4 Pb6 28. Pb7 Lc7 29. Pbc5 Pc4 30. Lel Pd7 31. Kfl Pxc5 32. Pxc5 Lb6 33. Ld3 Lxc5 34. bxc5 Le6 35. Kf2 Kd7 36. Lxc4 Lxc4. Remise. wereldtop is lang en ontzettend moeilijk. Het is leuk als je in de top zit, maar niet in het grote leger onder de top." Muntz, die regelmatig oefent op de banen van de Noordwijkse Golfclub, praatte de laatste we ken veel met zijn ploeggenoten Willem Oege Goslings en Mi chael Vogel bij het wereldkam pioenschap in Vancouver en woog de voor- en nadelen van het profbestaan tegen elkaar af. ,,Ik gooi ook een heleboel weg als ik overstap. Zo geniet ik nog altijd een uitzonderingspositie bij allerlei toernooien omdat ik twee jaar geleden het Brits Amateurkampioenschap heb gewonnen. Volgend jaar kan ik daarom deelnemen aan het Amerikaans Amateurkampioen schap. Bovendien wil ik golfen meer ik wil en niet wanneer ik moet. Als ik amateur blijf kan ik tenminste genieten van golf." Muntz zal naast zijn amateur loopbaan zijn studie public re lations weer oppakken en daar- a deelnemen aan een cursus management. EBBC Den Bosch heeft voor de derde ronde van het basketbal- toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars (mannen) Zaragoza als tegenstander ge loot. De Brabanders moeten op 27 oktober eerst uil spelen: de jrn staat voor 3 november op het programma. Het is echter nog zeer de vraag of de Brabanders ook daadwer kelijk in actie zullen komen te gen de Spanjaarden. Daags na plaatsing voor de derde ronde, via twee overwinningen op het Russische Stroitel Samara, kre gen de spelers hun congë om dat EBBC, dat geen sponsor meer heeft, geen finaciële arm slag meer heeft. F BBC speel! woensdag (Amsterdam thuis) nog een competitiewedstrijd. Heeft zich dan nog geen spon sor met tenminste een bijdrage van 150,000 gulden aangediend dan houdt de club op te be- Het heeft lang ge duurd maar de slechte prestaties van Rijnsburgse Boys hebben nu toch de eerste slach toffers geëist. De spelers Henny Koet en Wim Hooymans hebben van trainer Arie Kurver en elftalleider Bert Clavan te verstaan gekregen dat op hun aanwezigheid niet lan ger meer prijs wordt gesteld. De verbanning komt niet als een verrassing. Sterker: dit had veel eerder moeten gebeuren. Het duo Kurver/Clavan was het ge drag van met name Koet al heel lang meer dan beu. Wat wel de nodige verbazing wekt is dat zaalvoetbalactiviteiten als reden wordt opgevoerd, terwijl in feite veel dieper liggende factoren aan de maatregel ten grondslag lig- gen. Bij Rijnsburgse Boys bestaat de afspraak dat na woensdag door de selectiespelers niet meer wordt gevoetbald in de zaal. Maar zolang die afspraak be staat, is er ook steeds de hand mee gelicht. Tot afgelopen week einde durfde Kurver niet erg ver te gaan met maatregelen. De werkelijke reden voorde ver wijdering is dat Koet niet meer wordt gepruimd doorzijn mede spelers. De Leidenaar nam wel vaker een loopje met de regels. Aan trainen had hij een broertje dood. Fysiek kon hij het niet meer opbrengen en weken gin gen er voorbij zonder dat hij op het trainingsveld zijn gezicht liet Dinsdagavond speelde Rijns burgse Boys in hel kader van het Zilt •eren - Molentoernooi tegen UVS. Koet was in geen velden of wegen te bekennen. Pas op don derdagavond was er weer telefo nisch contact tussen Koet en Rijnsburgse Boys. Koet liet weten niet op de training te komen. Koet ging een dag later, zoals ge woonlijk. zaalvoetballen met Bax. En zo vonden de trainer en de elftalleiderde stok om de hond mee te slaan. Alleen: wat is de rol van Hooymans in deze af faireVeel wijst erop dat de ti mide Hooymans meegesleurd is m lil-val i'<oi Koet W ie volgt? GIJS VAN OOSTEN Werkloos voetbal ler René van der Gijp in het blad Elf over zijn Sparta-tijd met Barry Hughes: „Als we een uitwedstrijd hadden gewonnen, zong hij op de terug weg altijd van die mooie Engelse liedjes. Helaas dacht hij zelf dat hij beter was dan Frank Sina tra." Marco van Basten in Elf over de extreme manier van voet ballers om hun dankbaarheid te tonen bij een doelpunt: Van 't Schip pakte me, naar ik meen in Zaragoza, in het jaar dat we nietAjax de Europa Cup wonnen, na een doelpunt bij mijn ballen, terwijl hij me aflebberde en zei dat hij van me hield. Ronald Waterreus, doelman van Roda JC, in Voetbal Inter national: „Als Bergkamp alleen op me afkomt, draai ik me om en ga ik de bal halen. idem over zijn wielerverleden: Vorig jaar heb ik een training afgebroken om naar de Amstel Gold race te kijken. Toen was ik opeens heel erg geblesseerd. Ajacied Dennis Bergkamp in de Volkskrant over zijn wapens tegen agressieve mandekkers: „Ik kan ze wel een dreun verko pen, maar ik dol ze liever. PSVer Gerald Vanenburg over de affaire Bryan Roy in HP/De Tijd. „Een paar jaar geleden wilde PSVhem nog hebben. Hij is twaalf miljoen waard geweest, en nu kan hij plotseling niets meer. Wat een onzin. Idem: „Eerst de hemel inschrijven en dan naar beneden trappen. En hoe het door Van Gaal naar bui ten is gebracht, dat is ook zo iets. Zeg clan: we houden hem tot het einde van het seizoen in deselec tie en zien daarna wel verder. Ik zou dat anders gedaan hebben, dat breng je nietopzo'n manier naar buiten." Alberto Cerutti, sportjournalist La Gazzeta, in Nieuw Revu over Maradona: „Het probleem met Maradona is dat als hij opstaat - en dat is meestal drie uur in de middag - hij niet weet wat hij de rest van de dag wil doen en dat zijn hu meur afhangt van het feit of hij goed of slecht geslapen heeft. Fran^oise, de echtgenote van de ex-wielerprof Joop Zoete melk, in NRC Handelsblad over haar fietsende zoon Karl: „Ik begin aan een tweede leven als vrouw in de buurt van een renner. Geen makkelijk bestaan. Ik hoop dat Karl snel een meisje vindt dat mijn rol overneemt. Ex-parkoersbouwer Stokken- tré in de Volkskrant over de hindernissen bij de Military in Boekelo; Als ik een paard was, zou ik er ook niet overheen springen. Jan Derks, coach van het Neder lands vrouwen voetbalteam, in het Algemeen Dag blad: „Jankende meiden, dat is ook vrou wenvoetbal. Zo zit ten vrouwen nu eenmaal in elkaar." Wielerploegleider Jan Gisbers in Ak- tueel: „Net als in de maatschappij wordt ook in de wielerwereld ge logen, bedrogen, gemanipuleerd en verzwegen. En vaak in het kwadraat. FC Utrecht-voetballer Willem van der Ark in VI: Volgens mij is Vinny Jones (Wimbledon) de gemeenste spe ler die er rondloopt. Hij pakt el ke speler bij z'n geslachtsor gaan. Volkskrant-journalist Ben de Graaf in Panorama: „Cruijffstaat voor arrogantie, inhaligheid en betweterigheid. Dick van de Polder, sportjour nalist van het Rotterdams Dag blad, in VI: „Cruijff kan zo helderen duide lijk over voetbal praten, zeggen zijn 'supporters'. Nou, als ik let terlijk uittik wat hij vertelt, be grijpt geen lezer er nog wat van. Kees den Braven, voorzitter en sponsor van Dordrecht'90, in Voetbal Die spontane opmerkingen van mij worden in de pers altijd zwaar aangedikt. Ik zou elke maandagmorgen aan sommige personeelsleden vragen of ze in het weekend nog lekker bij de hoeren zijn geweest. Nonsens ge woon. egelijkertijd met de introduktie van de nieuwe hoofdspon sor, probeert SVLV de herken baarheid van de vereniging te rug t§ brengen. De wildgroei n verschillende shirtsponsors maakte het soms bijna onmo gelijk om nog te zien wie in het veld nou SVLV was. Een voor Leiden en omgeving unieke ac tie moet aan deze 'verloedering' eén einde maken. Alle spelers van SVLV, of ze nu in het eerste spelen of in de F-jes, lopen van af volgende week in hetzelfde rood-groen-witte tenue. Het shirt krijgt de komende drie jaar de naam van hoofdsponsor Van der Valk Motels als opdruk. De kosten van de broekjes en de kousen werden opgebracht door de Vrienden van SVLV. Dat klinkt zeer aantrekkelijk. De vraag rijst of dit alles de leden nou.echt niets gaat kosten. Het antwoord luidt: bijna niets. De senioren wordt gevraagd om 25 gulden op te hoesten voor het laten wassen van de tenues bij i wasserij. ijdens de traditionele Horse of the Year- JL show in het Londense Wembley is het paard Sir Arkay, gereden door de Zwitserse springruiter Jürg Friedly, omge komen. Het achtjarige, in België gefokte dier, brak zijn linker achterbeen op een nieuwe, con troversiële hindernis. Na een veterinair onderzoek bleef er niets anders over dan Sir Arkay te laten inslapen. Er was veel kritiek op het obsta kel, dat in dit evenement voor het eerst dienst deed. Het betrof een wal van rubber met een steile afdaling, naar het voor beeld van de beruchte Derby- bank, die in het buitenconcours van Hickstead wordt gebruikt en in het verleden ook protes ten ontlokte. Sir Arkay, eigen dom van Rolf Kohier, was het derde paard in de wedstrijd. De Engelse ruiter Mark McCourt had de primeur gehad. „Mijn paard was doodsbenauwd om er over heen te gaan", zei hij. „Het was heel moeilijk om hou vast te krijgen op het rubber." Sir Arkay gleed aan de steile kant van de wal en brak in een poging weer vaste grond onder de hoeven te krijgen het linker achterbeen. Veel toeschouwers konden vervolgens het gewor stel van het paard om overeind te komen niet meer aanzien. Op drie benen werd het dier naar een ambulance geleid waar het snel op een zij werd gelegd. De veterinair kon alleen nog maar een dodelijke injectie toedie nen. Norman Booth, aanwezig als hoofdinspecteur van de dieren bescherming, zei na afloop, dat hij tevoren voor de gevaren van de nieuwe hindernis had ge waarschuwd. „Ik gaf mijn be zwaren door aan de wedstrijd leiding. Maar ik kreeg de verze kering dat alles volgens de in ternationale regels was. Daar kon ik het mee doen." Rolf Muntz blijft ama teur-golfer. De 23-ja- rige Brabander heeft dit gisteren laten weten. Hij moest dezer dagen beslissen over een overstap naar de pro fessionals, omdat hij zich on langs plaatste voor het kwalifi catie-toernooi voor de Europese Tour in Montpellier. „Ik heb er heel lang over nage dacht", zo motiveerde Muntz gisteravond zijn besluit. „Iets in mij zei dat ik het niet moest doen. Ik was er ook niet zeker van dat ik als professional zou kunnen slagen. De weg naar de

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21