Leidsch Dagblad De Bijlmer huilt indrukwekkend om de doden BOERENKOOL EN Niet verliezen is voor Bill Clinton ook winnen RUNDERTARTAAR. Meer grond bollenteelt Optimisme over kans op centraal akkoord Dick Advocaat gooit roer drastisch om MAANDAG 12 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 Tito 2 Als partizanenleider Ti to, de stichter van de Joegoslavische staat, nog in leven was, zou hij zijn ogen niet geloven. - Burgemeester 3 Het CDA was altijd te gen een direct gekozen burgemeester, maar de christen-democraten zijn nu om. Columbus 5 Hij is een held. Hij is een heilige. Hij is een moordenaar en schurk. De meningen over Columbus zijn verdeeld. Boudewijn Büch 6 De Bibliotheca Thysia- na was op de tweede Leidse boekenzondag ge opend. Boudewijn Büch hield er een pleidooi. De Tijd van toen 9 De architect Dudok maakte ooit twee ont werpen voor een nieuwe Leids stadhuis. Ze verdwe nen na ruzie in het archief. Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DEL. 07I - 161353 HET WOORD IS AAN Don Marquis Wij leven in een wereld waarin de mensen niet weten wat ze willen en bereid zijn door de hel te gaan om het te krijgen. VANDAAG Programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Koude nacht Heldere en koude nacht met een minimumtemperatuur van 4 gra den vlak aan zee tot rond het vnespunt in het binnenland. Over dag zonnig en rrnddagtemperatuur ongeveer 12 graden Weinig wind, kracht 3 of minder, maar in de loop van de dag in het Wadden gebied een matige zuidwesten wind, kracht 4. PAUL VAN DER KOOU De bollentelers rond Lisse krij gen er van het rijk 500 hectare bij in de Haarlemmermeer. Dat blijkt uit de vanmiddag versche nen Nota Groene Ruimte. Daar in geven de ministeries van VROM en landbouw aan hoe het Nederlandse grondgebied buiten de steden er uit moet gaan zien. Waar die bollengrond in de Haarlemmermeer moet komen is nog onduidelijk, omdat daar tevens een uitbreiding van het glastuingebied rond AaJsmeer is gepland. Bij Boskoop mogen de boomkwekers van het rijk uit breiden, terwijl boeren in het veenweidegebied rond Zoeter- woude en Hazerswoude moge lijk moeten wijken voor 'natuur ontwikkeling en reservaatvor ming'. tn ontvasf krwrt Jt.ün «Éanntmtfit fcMrst» tw FiJ^Wnnemeni betaal ik daarna Per maand (t 27,80) via automa tische betaling* b Per kwartaal (f 80.10) via accept P Per kwartaal (f 80.10) via auto matische betaling*. trole bezorging) I Nummer bank/girorekening I Deze bon in e postzegel, tti 712141 400053 AMSTERDAM PATRICK VAN DEN HURK Twee meisjes zitten op een dranghek. Ze staren met een mengeling van ongeloof en in tens verdriet naar het gapende gat in de flats Groeneveen en Kruitberg. De een huilt, de an der legt een troostende arm om haar heen. Dan krijgt ook het tweede meisje het te kwaad. Ze vallen elkaar snikkend in de ar men. Een Rode-Kruismede- werkster leidt hen met zachte hand weg. Even daarvoor hebben de meisjes een boeket gelegd in de razendsnel wassende zee van bloemen voor de rampflats. Met naar schatting tien- tot twintig duizend anderen zijn ze in een indrukwekkende stille tocht door de Bijlmer naar de plaats gekomen, waar een week eerder een Boeing van El AJ zoveel le vens in luttele seconden ver woestte. Al in de anders zo rumoerige metro heerst op deze zondag een onwerkelijke stilte. Tiental len mensen met bossen bloe men stappen uit bij station Bijl mer, om zich voor het Bijlmer Sportcentrum bij de menigte te voegen. Brandweermannen en reddingswerkers staan met strakke gezichten in het gelid. Ghanezen in traditionele rood zwarte rouwdracht dansen en maken muziek. Een koor van scholieren uit de Bijlmer zingt over „de dag die is heengegaan en de nacht die is gekomen". Geëmotio neerd vraagt burgemeester Van Thijn de aanwezigen hem te volgen „in misschien wel de zwaarste tocht van ons leven". Hij leidt de stoet, samen met de andere hoogwaardigheidsbekle ders. Langs de route staan podia opgesteld, waarop groepen van vrijwel alle in de Bijlmer wo nende nationaliteiten muziek maken. Als de stoet is gepas seerd, sluiten de muzikanten aan. Bij de rampflats wachten Overmand door emoties loopt een nabestaande langs de bloemenzee voor de rampflats. foto united photos de boer rob hendriks honderden mensen bij de lege vlonder waarop de bloemen moeten worden gelegd. Luttele dagen geleden waren hier de bergingsteams aan het werk. Het aanzwellende geluid van trommels kondigt de komst van de stoet aan. De geur van mod der vermengt zich met de nog altijd aanwezige penetrante schroeilucht. Als een heilssoldaat The Last Post speelt, regent het. De eer ste kransen worden gelegd. Dan knapt er iets bij veel nabestaan den. Oog in oog met de plek des onheils verliest een Surinaamse vrouw bijna het bewustzijn. Ze gilt hartverscheurend. Ook an deren laten zich gaan. Een week van opgekropt verdriet ontlaadt zich in dat ene moment van confrontatie. Het wordt velen te machtig. Een Nederlandse vrouw staat midden op het modderige pad. Ze buigt haar hoofd en huilt stil. Een Ghanese nabestaande trilt en gilt. Drie mensen moe ten haar in bedwang houden. Stampvoetend probeert ze zich los te rukken. Dan dreigt ze flauw te vallen. Rode-Kruiswer- kers kalmeren haar achter het hek. Dat is inmiddels volgehan gen met tientallen briefjes, waarop mensen in vaak aan doenlijk Nederlands hun mede leven betuigen: „Wij voelen in met al het leed" en „Mijn ziel verkwijnt". Een deelnemer aan de tocht staat hoofdschuddend stil bij een krans. „Dit kan toch niet", zegt hij, meer in zichzelf dan tegen anderen. Op het lint staat'Luchtverkeersbeveiliging'. Terwijl de duizenden rouwenden langs het hek trek ken en bloemen leggen, zoekt een grote groep Surinamers troost in religieuze liederen. Oudere vrouwen in traditionele dracht zeggen de regels voor, de tientallen anderen zingen ze na. Ook de Ghanezen zingen en dansen hun verdriet weg. Een jongen staat tegen een boom bedrukt toe te kijken. Op zijn sweater staat met grote letters Touchdown (letterlijk: het mo ment waarop een vliegtuig bij het landen de grond raakt). Een vrouw vertelt aan ieder een die het maar horen wil dat Schiphol groot genoeg is en dat de aanvliegroute over de Bijl mer moet verdwijnen. Ze heeft tienhoog op Kikkenstein ge woond, en is er vertrokken uit angst voor de laag overkomen de vliegtuigen. „Schiphol uit breiden: Lubbers en Kok, dat kun je makkelijk zeggen als je veilig woont", staat op het sandwichbord om haar nek. Er klikt een camera. Ze klampt de fotograaf aan en vertelt haar verhaal opnieuw. Als de grootste mensenmassa is verdwenen, staat een oudere vrouw schijnbaar apatisch bij het met bloemen overladen hek. Tranen stromen over haar wangen. Met haar vuist maakt ze een krachteloos gebaar naar de grauwe, nu nog lege hemel. Ze weet het: de vliegtuigen zul len boven de Bijlmer terugke ren, maar haar geliefden zijn voor altijd weg. Pagina 3: Nog 67 namen op lijst slachtoffers. Debat tussen drie Amerikaanse presidentskandidaten doet Bush geen goed KLM-Jumbo arriveert met defect neuswiel SCHIPHOL» BILL MEYER Een Boeing 747 van de KLM landde vanmorgen rond elf uur op Schiphol met een de fect neuswiel. Door lekkage In het hydraulische besturings systeem van het wiel spatte olie over een hete motor, waardoor rookontwikkeling ontstond. De brandweer stond met drie wagens klaar, maar hoefde niet in te grijpen. Het toestel kwam uit Vancouver en had 419 passagiers aan boord. Vlak voor de landing meldde de gezagvoerder problemen met zijn neuswiel. Het mecha niek dat het wiel uitklapt en vergrendelt, functioneerde normaal. Het toestel heeft een normale landing gemaakt, al dus een KLM-zegsman. Wel moest de Jumbo van de lan dingsbaan worden gesleept. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Het eerste debat tussen George Bush, Bill Clinton en Ross Perot lijkt de presi dent geen goed te hebben gedaan. Uit de eerste reacties blijkt zijn achterstand op Clinton onveranderd. Ross Perot stal gisteravond de show en boekte de mees te winst. Maar vooral Bill Clinton zal te vreden uit St.Louis zijn vertrokken. Met zijn voorsprong van vijftien pro cent hoefde Clinton alleen maar geen fouten te maken, en dat deed hij dan ook niet. Bush daarentegen moest scoren, maar hij deed dat niet. „Door niet te winnen, verloor Bush; door niet te verlie zen, won Clinton", zei een commentator na het anderhalf uur durende debat. Als er al een winnaar was, dan was het de kleine Texaanse miljardair Perot, die met zijn ongecompliceerde recht-voor- zijn-raap-filosofie indruk maakte. Het doet de vraag rijzen hoever Perot het ge bracht zou hebben als hij in juli in de ra ce was gebleven. Bush benadrukte zijn grote ervaring, vooral op internationaal gebied. „We hebben de Koude Oorlog gewonnen, er wordt nu gepraat over vrede in het Mid den-Oosten en we hebben Saddam Hus sein uit Kuwait gegooid." Bepalend voor het presidentschap noemde hij 'karakter en vertrouwen'. En op dat punt is Clin ton volgens de president gewogen en te licht bevonden. Hij doelde op Clintons verzet als stu dent tegen de oorlog in Vietnam. Het le verde het enige vinnige moment op in het debat. Volgens Bush gaf het geen pas dat Clinton als 22-jarige „in een ander land (Groot-Brittannië) demonstraties organiseerde tegen zijn eigen land ter wijl dat in oorlog was. Dat is geen jeug dige indiscretie, maar gebrek aan karak ter". Perot zei geen politieke ervaring te hebben. „Ik heb geen ervaring met een schuld van 4.000 miljard en een kreupel onderwijssysteem", zo hekelde hij Bush. „Maar als het tijd is voor actie, dan heb ik het soort ervaring dat nodig is." Het debat ging vooral over de econo mie, waarbij Bush Clinton verweet de belastingen en overheidsuitgaven te wil len verhogen. Maar ook Perot wil hogere belastingen. Hij wil de benzine-accijns verhogen met 80 cent in vijf jaar. een schrikbeeld voor de Amerikanen. „Wat ik voorstel is niet leuk, maar het levert ba nen op", zei Perot. „Maar als er een pijn loze oplossing is, ben ik een en al oor." Wat, vanwege de omvang van Perots oren, een daverend gelach opleverde. Donderdag debatteren de drie op nieuw. Dan in Richmond, Virginia. Spoedoverleg tussen kabinet, werkgevers en werknemers heeft zaterdag een gezamenlijke aanpak van de sociaal-econo mische problemen in de ko mende jaren dichterbij ge bracht. In alle drie de kampen klonk na afloop van het beraad optimisme door over de kans dat binnen enkele weken cen traal overleg tot stand komt waarin voor een reeks van jaren afspraken kunnen worden ge maakt. Eerdere pogingen liepen op niets uit. In zo'n akkoord horen in elk geval afspraken over een gema tigde stijging van de lonen in de komende jaren en over werkge legenheid. FNV-voorzitter Ste kelenburg erkende zaterdag middag echter dat de loonsver hogingen die in een groot aan tal tweejarige CAO's zijn voor zien voor 1993, daarbij een pro bleem vormen. Voor de vakbe weging kan centraal overleg pas slagen harde afspraken over werkgelegenheid mogelijk zijn. Alexander Pola (78) overleden Tekstschrijver en uitvoerend artiest Alexander Pola is van daag in zijn woonplaats Am sterdam overleden. Hij is 78 jaar geworden. Pola werd vooral bekend door zijn aan deel in het NCRV-programma 'Farce Majeure' en ais tekst schrijver van 'Zeg eens Aaa'. CM Panklare gesneden boerenkool, zak 300 gram boerenkool, 1.25 Rundertartaar, 1 IQ 100 gram Deze^aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AMSTERDAM/NOORDWIJK Bondscoach Dick Advocaat heeft het roer bij het Neder lands elftal drastisch omge gooid. Vergeleken met de verloren WK-kwalificatie- wedstrijd tegen Noorwegen brengt hij woensdag tegen Polen vijf nieuwe spelers in het veld. Dat mag althans worden afgeleid uit het oefenpartijtje dat Oranje af gelopen zaterdag in het Olympisch stadion tegen Jong Oranje (3-1) afwerkte. Wim jonk, Arthur Nu- man, Peter van Vossen, Ber ry van Aerie en Aaron Win ter namen de plaatsen over van Silooy, Van 't Schip, Blind, De Boer en Witschge. Of Lazio-speler Winter woensdag in De Kuip daad werkelijk van de partij is, is nog niet helemaal zeker. Advocaat twijfelt waarop Frank Rijkaard zaterdag speelde. voetbalden, nog tussen hem en Gerald Vanenburg. Hij kreeg van de bondscoach zijn oude rol te kleden ei Opmerkelijker dan dit alles is de wijze van mandekker weer toebedeeld. Bondscoaqh Dick Advocaat instrueert zijn spelers tijdens de oefenwedstrijd tegen Jong Oranje in het Olympisch Stadion. De oudere elf wonnen met 3-1. foto cor mulder/ anp maakte ruimte vrij voor Aja- cied Wim jonk die vanaf het middenveld de spitsen moet bedienen. RB in zorgen Na Quick Boys (7-1) kende ook Noordwijk in de eerste klasse A van het zaterdag- voetbal weinig mededogen met het momenteel zwal kende Rijnsburgse Boys. Noordwijk. dat zelf tot toe niet echt kon overt gen, won met 6-3. In j duels kreeg de defensie v de Rijnsburgers maar liefst 21 doelpunten om de o een gemiddelde van bijna vier per wedstrijd. RB-trainer Arie Kurver straf te voor het duel de spelers Koet en Hoovmans vanwe ge het feit dat zij vrijdag avond in Den Helder zaal- Het duo behoefde zich niet om i mag mogelijk voor de rest van ook wegblijven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1