Fides Pacta opnieuw in i Fides Pacta verkrampt opnieuw in de slotfase Grasshoppers doet goede zaken Handbalsters van Bollenstreek vormen nu een eenheid Basketballers Leiden gaan de goede kant op Crescendo koploper af Sport v«r MAANDAG 12 OKTOBER 1992 19 Top scoort nauwelijks tegen Blauw In de hoofdklasse verloren de korfballers van TOP van Blauw Wit(A): 13-5. Pernix versloeg KOAG (8-14), terwijl De Danaïden en De Algemene het onderspit dolven te gen respectievelijk Kwiek (10-13) en Swift(A) (14-11). Fi des Pacta speelde 9-9 tegen Diamco. Wijnand Alberts (links) van Crescendo 'stijgt op' om een bal te vangen. Zijn ploeg legde net het loodje tegen medekoploper WION. foto henk bouwman Top scoort nauwelijks tegen Blauw Wit KORFBALMEDEWERKER Crescendo heeft de aansluiting met de kop van de ranglijst in de derde klasse L tenminste ver- lopig verloren. De ploeg van coach Liesbeth Kok leed in het vierpuntenduel tegen mede koploper WION een minimale 9-8 nederlaag. Halverwege ging de Leidse acht nog met 5-4 aan de leiding. „Heel erg jammer", treurde Liesbeth Kok na afloop. „Vol gende week spelen we bij ALO en dat heeft nog geen verlies- punt. Als wij nu in Den Haag verliezen kunnen we het wel schudden en zakken weg naar de middenmoot. Een overwin ning vandaag zou daarom zo veel mooier zijn geweest." Het mocht echter niet zo zijn. Met name in het slotkwartier liep Crescendo met open ogen in de val die de Rotterdammers voor de korf uitzetten. „Dat achterverdedigen was duidelijk te zien", aldus Kok, „ze speel den erop dat je ging schieten. Dan moet je juist heel lang spe len. Pas op een paar meter van de korf moet er geschoten wor den. Want wat je maakte, waren toch over het algemeen die klei ne kansjes. Maar Crescendo liet zich tot afstandschoten verlei den..." Exemplarisch was het spel van Henk Alberts. Gewoonlijk is hij goed voor enige treffers, maar ditmaal miste hij de zui verheid en bleef op twee goals steken. „Als hij schot heeft is er niets aan de hand", aldus Kok. „Nu ging alles tegen de handen van z'n verdediger. Hij had echt veel meer moeten bewegen". Zeven minuten voor tijd haal de coach Kok Henk Alberts naar de kant ten faveure van Mare Biermann. Even later moest ook Saskia Baak wegens een knie blessure worden vervangen door Anita Alberts. Marlies Brouwers scoorde nog wel 8-9, maar daarbij bleef het. Vrijwel de gehele wedstrijd had Crescendo achter de Rot terdammers aangelopen, zon der evenwel in de problemen te geraken. Peter Baak beant woordde 0-1, Arno Kooloos (heel fraai) 1-2 en Henk Alberts 2-3. Door treffers van Debbie Blogg en Marlies Brouwers ging Crescendo bij rust zelfs met 5-4 aan de leiding. Na de hervatting werd de thuisploeg opnieuw in het defensief gedrongen. Wijn and Alberts, die op 25 oktober in Terassa voor Rijndelfland uit komt in de semi-interland tegen Spanje, en zijn broer Henk zorgden ervoor dat de marge beperkt bleef. Zeven minuten voor tijd werd de kloof (7-9) echter te groot. LEIDEN KLAAS BOSMAN KORFBALMEDEWERKER TOP speelde één acceptabele helft. Tegen Blauw Wit waren de scores voor de pauze spaar zaam. TOP bood redelijk tegen spel en Albert Verbaan (voor Tim van der Horst studiereis) scoorde na zes minuten de eer ste en enige Sassenheimse tref fer voor de rust. Dat Blauw Wit (waar ook Frank Nijenhuis van TOP zich als lid heeft gemeld) niet al te gemotiveerd opereer de, was aan de 4-1 ruststand af te lezen. In de tweede helft hoopten de TOP-pers kennelijk op wat lief dadigheid van Blauw Wit. Aad Wiegerink en Gerco Langelaan zorgden voor een vleugje span ning (6-3), maar omdat de sco rende spelers het lieten afweten speelde TOP ongeïnspireerd en dus een verloren partij. Chantal van Duyn (voor Stella Tiggel- man zwanger) en Langelaan zorgden voor een enigszins draaglijke aanzien van de 13-5 nederlaag. Tegen KOAG behaalde Pernix een duidelijke 14-8 zege. De score had eigenlijk nog hoger moeten uitvallen, omdat er veel kansen werden gemist. KOAG had problemen met de Leidse defensie die continu de ballij- nen blokkeerde. De vlotte drie puntsmarge werd even snel ver speeld (4-4). Door Erika Velders (voor Marjolein Kriek blessu re) kwam Pernix op voorsprong die niet meer uit handen werd gegeven. Erick Lepelaar en Lian Tïeleman bepaalden de thee stand op 5-7. Na rust gaven de oranje-kra gen aan dat de goede lijn ge vonden is. Simpel werd afstand genomen. De derde score van Jeroen Wayenberg betekende 6- 11 binnen het kwartier, terwijl Casper de Rooij met drie doel punten de eindstand op 8-14 bracht. Met het verdedigen blijft het tobben bij Fides Pacta. Tegen Diamco werd wederom een ze ge verspeeld. Tien minuten voor het slotakkoord verkrampte het Leidse spel. De korf leek on danks goede mogelijkheden dichtgemetseld en de verdedi ging gaf veel ruimte. Tweemaal René van der Vooren zorgden voor 1-3, dezelfde produktie van Karin van der Blom en de in breng van Frank Peter de Haas (voor de geschorste Henk van der Waals) betekenden een 4-6 pauzestand. Tijdens de rust had coach Tims zijn team nog gewezen op de hiaten in de defensie, maar aanvankelijk leek dat onnodig. Via Sander de Haas (5-8) en Van der Vooren (7-9) lag een triomf in het verschiet. In een span nende slotfase verspeelde Fides de marge, maar kon het uitein delijk wel de schade tot 9-9 be perken. Ook bij De Algemene leek er in de eerste helft geen vuiltje aan de lucht. Met Remco Mol- loy en Brenda Venema (voor Perry Venema en Wilma Sin- teur) hoopte coach Ruud van Vliet tegen Swift op verande ring. Molloy zette zijn team bij 3-4 voor het eerst aan de lei ding, gevolgd door scores van Amoud en Alfred Lambooij. De Amsterdammers kwamen sterk terug (8-6), Miranda van der Le- ly scoorde de 8-7 ruststand. De problemen kwamen in de tweede helft. De Algemene ver zaakte in de defensie en speelde aanvallend in een te kleine ruimte. Bij 10-8 bleef een straf- worp onbenut en werd het prompt 12-8. Deze stand en de Amsterdamse bluf leidden de nederlaag in. Door treffers van Jori Sjardijn en de Lambooij- broers aan het einde werd het 14-11, wat De Algemene dieper in de degradatiezorgen drukt. De ploeg krijgt in de onderste helft van de ranglijst gezelschap van De Danaïden dat in het de gradatieduel tegen Kwiek het onheil over zichzelf afriep. Het begin was nog prima. De aan vallen werden simpel afgerond. Twee keer Barbro Heijman, Marcel Keyzer en Ingrid Slinger land zorgden voor 4-2. Door het jagen op persoonlijke successen verdween de collectiviteit en daarmee het goede spel. Na een gemiste strafworp werd het aansluitend 4-4 en door slecht verdedigen kon Kwiek met een 5-7 voorsprong rusten. Ondanks terechtwijzingen van coach Ruud Schreuder vol hardde zijn team in dezelfde fouten. Paul Hüsken scoorde 6- 7, waarop Kwiek uitliep naar 6- 10. De twee wissels sorteerden geen effect en Schreuder moest machteloos toezien hoe fout op fout werd gestapeld. Pas in de slotminuten troffen Heiko Lo cher en Richard Dikken doel. Wil De Danaïden een andere koers varen, dan zal het roer van het vlaggeschip om moe ten. De 10-13 nederlaag is daar van het trieste bewijs. Op hetzelfde veld liet KZ Lei den in de frisse nieuwe shirts zien dat hard werken veel ople vert. Het spel van de Piket-ploeg is duidelijk aan de beterende hand en in het vierpuntenduel moest Waterland volgen. Kitty de Wit en Annelies van der Blom schoten 4-2 in. Na de 6-3 ruststand (Saskia de Roode en Ronald Siera) liet KZ Leiden zich niet verleiden tot het fysie ke spel van Waterland. Bij 9-5 en 11-7 (Martin Verhorik) was de voorsprong maximaal. Daar stokte de Leidse score en uitein delijk was het talrijk aanwezige publiek tevreden over de 11-9 In een moeizame pot tegen Excelsior haalde Fiks de volle winst binnen. Drie scores van Theo Vreeken zowel voor rust (5-5) als erna hielden de span ning er tot op het laatste mo ment in. Bij 6-8 (Marleen Boomgaard) scoorde de Delftse ploeg gemakkelijker (11-9). Ge concentreerd verdedigend werd er in de slotfase weinig meer weggegeven. Hendrik Hooi- meijer bekroonde zijn goede spel en Matthijs de Visser schoot 11-12 in. In resterende tijd waren er nog wel mogelijk heden maar veranderde er niets meer aan de stand waardoor Fiks aan de leiding blijft In deze sterke klasse. Tjoba raakte de ongeslagen status kwijt tegen Velocitas. Vol inzet en concentratie speelden de Leiderdorpers een puike par tij waarin Jeroen van Drie! en Arjen Bakker zowel verdedigend als aanvallend (beiden 4x) een hoofdrol vervulden. Door de 13- 4 zege ontstijgt Velocitas de de gradatiezone. Ook MSV-vrouwen pakken winst KATWIJK/LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN De basketbalsters van MSV en Grasshoppers hebben een goed weekeinde achter de rug. MSV won in Apeldoorn van BCA '60 (50-57) de tweede wedstrijd van het seizoen en kroop zo een beetje uit de ge varenzone. Grasshoppers won met moeite van hekkesluiter Canadians (63-58) en nestelde zich zo op de tweede plaats in de eredivisie. Lisse kreeg in en van Groningen klop (83-59) en incasseerde zo het derde ver lies op rij na de twee winstpar tijen in de eerste twee wed strijden. MSV heeft het probleem van de blessure van Renate Sluys opgevangen door Marloes Driessen op de guardplaats te laten spelen. Driessen toonde zich in de tweede helft tegen Groningen vorige week al een waardig vervangster en speel de andermaal een goede wed strijd. BCA '60 is een van de ploegen waar MSV in ieder ge val moet een jaar uit de eredivisie. Medepromo vendus BCA '60 werd gedisci plineerd naar een nederlaag gespeeld. De verdediging zat goed in elkaar. Vooral de ge vaarlijke Hetty van Mourik zat in de tang bij Arine Vlieger. De Noordwijksen kampten met het probleem dat Marjolein ter Laak en Marian Janson de hele week ziek waren geweest. Het duo speelde wel gewoon mee. Bij rust was de wedstrijd al ge speeld. MSV nam snel een voorsprong (22-37 bij rust)' en kon zo wal gas terug nemen. Caroline van der Salm ging voorop in scoren. Zij schoot zuiver (70%) en kwam tot twintig punten. Driessen volg de haar met dertien punten. Geen afstand DVZ/Grasshoppers kon geen afstand nemen van Canadi ans. De Amsterdamsen, vorig jaar twee keer een gewillige prooi voor de Katwijksen, bleef de gehele wedstrijd aanklam pen. Bij rust was de zaak in evenwicht (33-33) en het ver wachte tussensprintje van Grasshoppers bleef uit. Aan vallen werden slordig uitge voerd, terwijl Canadians zui ver schoot. Tot de 31ste mi nuut hield Canadians het vol. Bij 49-49 was het de laatste keer dat de ploegen op gelijke hoogte waren. Zonder echt uit te lopen kwam de winst niet in gevaar. Waar Grasshoppers koel bleef tot de laatste mi nuut, verprutste de opponent de laatste paar kansen. Anja Kuyt (13 punten) leidde de ploeg als gebruikelijk in de aanval. Marie-José Allers volg de mét twaalf punten. Weinig eer Voor de vrouwen van Lisse was er de tweede helft weinig eer te behalen in Groningen. Bij rust was er nog niets aan de hand. Vooral de laatste vier minuten van de eerste helft waren voor Lisse. Een achter stand van 33-26 werd daarin omgebogen tot 36-39. Na rust was het gedaan. Groningen speelde een nagenoeg perfecte tweede helft. Lisse daarente gen speelde vooral aanvallend pover. In de eerste vijf minu ten werd niet gescoord, zodat Groningen met 47-39 voor kwam. Drie minuten later was het al 61-43. Groningen scoor de tegen alle verdedigingsvor- men die Lisse uitprobeerde 67%. Aan Lissese kant deed Marieke Strobbe weer mee om de afwezigheid van Esther van der Bosch, Monique Lindaard (blessures) en Ellen Droogh (schoolverplichtingen) op te vangen. Ook zij kon niks doen aan de overmacht die Gronin gen tentoonspreidde. Scores Lisse: Van Ruiten 12, Van der Hulst 11, Van der Heuvel 11, Hoogervorst 10. De mannen van Lisse leverde een goede prestatie in de eer ste divisie B door Binnenland uit met 74-75 te kloppen. De mannen van DVZGrasshop pers redden het in de eerste klasse van het rayon west in Delft niet tegen DAS. De Kat- wijkers verloren na een rust stand van 28-26 met 68-63. Erik-Paul van Weeren werd topscorer met 20 punten. Blitz en MSV wonnen in dezelfde klasse met respectievelijk 71- 85 bij Deca Eagles en 99-58 thuis tegen Juventus. Olympia '72 loopt weer tegen een nederlaag op HANDBALMEDEWERKER Bollenstreek heeft zich in Eindhoven niet door PSV laten verrassen. Het werd 15-18, na een ruststand van 6-9. De dekking was evenals in de wed strijd tegen landskampioen Evic/Swift goed verzorgd. Bollenstreek speelde een 5-1-dekking met Ellen Warmer dam als stoorspeelster. Van meet af aan waren het de be zoeksters die de wedstrijd dirigeerden. Nu de defensie geen zorgen meer baart, gaat het aanvallend ook veel be ter. PSV kreeg geen vat op de acties van de opbouwrij van Bollenstreek, Gerrie van Jaarsveld en Nicoleta Bori- ceanu. Daardoor kon de ploeg ook de gevaarlijke linkerhoek Merlyn Perik, en de cirkel, Ingrid Besseling niet af doende beteugelen. De Eindhovense ploeg liep voortdurend tegen een ach terstand aan te hikken. Marielle Koenen, de PSV-topper, kwam weliswaar met acht treffers als topscoorster uit de wedstrijd, maar Gerrie van Jaarsveld deed met zeven treffers nauwelijks voor haar onder. PSV kon als excuus voor de kansloze nederlaag aanvoeren dat het de wed strijd tegen VZV van zaterdagavond nog in de benen had zitten maar daar wilde trainster/coach Aag van Surk- sum de nederlaag niet volledig aan wijten. „Bollenstreek was gewoon be ter", aldus van Surksum. Het heeft er inderdaad veel van weg dat die ploeg een eenheid is geworden en dat de Hongaar Mackay met die eenheid goed werkt. Met een neder laag en drie overwinningen is de start van Bollenstreek in ieder geval veelbe lovend. De doelpuntenmaaksters voor Bollenstreek waren: Gerrie van Jaars veld 7, Nicoleta Boriceanu 4, Ingrid Besseling'en Merlyn Perik 3 en Irma Vernooy 1. Olympia '72 liep in den Haag tegen Hermes tegen de derde nederlaag in successie op. Over het eerste verlies tegen Westlandia zal niet lang zijn ge treurd in Wassenaar, de tweede neder laag in Wassenaar tegen AHV-Swift, ook een kampioenspretendent, gaf te recht al enig tandenknarsen. Het ver lies tegen Hermes, dat in de beker competitie werd geklopt, kwam het hardst aan. Te meer omdat Olympia '72 in de tweede helft een 15-14 voor sprong voor Hermes door Marjan Mens te niet deed en kort daarna ze ker twee geheide break-outkansen kreeg. Zoals tegen AHV-Swift werden die kansen echter door slecht passen om zeep geholpen en Hermes kon in de slotfase door Corin Persijn toch nog de volle winst pakken, 17-16. Gelukkig maar niet onverdiend. De doelpunten maaksters bij Olympia '72 waren: Dia na van Rooden en Angelique Schonk 4, Conny van der Werf 3, Tieske van Duinen 2, Marjan Mens en Elly van Leeuwen 1. In de veldhandbalcompe- titie verloren de mannen van Satur- nus in de eerste klasse met 15-18 van DES '72. De defensievariaties waar Sa- tumus ijverig op studeert, 3-2-1, 4-2 en 5-1, worden nog niet steeds even gaaf uitgevoerd. Geroutineerde ploe gen als DES '72 maken daar goed ge bruik van. Het schort bij Satumus aan rugdekking. Wel moet worden gezegd dat een ervaren trio als Don Qlsen, Wim van Leeuwen en Jan Tielemans de manco's in een handomdraai zul len verhelpen, maar zij komen pas in actie in de zaal. De doelpuntenmakers bij Saturnus waren: Hans Blansjaar 6, Winfred van Boheemen 4, André van Es en Dirk Klok 3, en Amold Nieuwen- huys 2. LEIDEN GERRIT-J, BASKETBALMEDEWERKER Het gaat Luba Leiden voor de wind. De basketballers kunnen zich voorlopig meten met de besten in de promotiedivisie. Zaterdag nestelde de ploeg van Tiemen Winkel zich door een overwinning op Wyba (83-74) op de derde plaats. Alleen de re serves van Akrides zijn nog zon der puntverlies. Nu moet er niet al te vroeg gejuicht worden. Tot nu toe wa ren de tegenstanders niet van groot formaat. Molen WSC, Ce- leritas, Weert 2 (waarvan zelfs werd verloren) en de tegenstan der van zaterdag bevinden zich allemaal in de staart van de ranglijst. Maar dat Leiden de in geslagen weg van vorig jaar blijft bewandelen is duidelijk. Met de nieuwe coach Tiemen Winkel aan het roer gaat Leiden weer hoge ogen gooien in de competitie die verdacht veel op die van vorig jaar gaat lijken. Eén ploeg, die er boven uit springt Akrides 2 tegenover Goba vorig jaar en een hand jevol ploegen dat voor de twee de plaats gaat strijden. Winkel is in ieder geval tevre den. „Het ziet er allemaal nog een beetje rommelig uit, maar dat komt doordat we nog steeds in de beginfase van de competi tie, zitten", erkent hij na de st. „Het resultaat werd pas in de laatste vijf minu ten behaald." Het liep inder daad niet helemaal soepel aan Leidse kant. De eerste helft werd er aardig gebasketbald en kwam de ploeg ook op een voorsprong. In de laatste fase van de eerste rondgang en het begin van de tweede liep het evenwel niet. Leiden liet de ploeg uit Wychen (bij Nijme gen) dichterbij komen tot 42-39 bij rust en was in de eerste zes minuten van de tweede helft de kluts kwijt. Wyba liep uit via 44- 51 naar 51-58, voordat Leiden in de dertigste minuut orde op zaken stelde en de stand weer gelijktrok: 58-58. „Er sloop wat onrust in de ploeg, omdat ik veel moest wis selen toen we in foutenlast kwa men", verklaarde Winkel. „Er werd een beetje gekankerd op elkaar en daardoor liep het niet. Toen René Paulides weer in het veld kwam ging het weer. Hij bracht de rust terug en was daardoor erg belangrijk van avond." Wyba raakte ook in foutenlast en Leiden profiteerde daar gretig van. De ploeg kreeg een groot aantal vrije worpen toebedeeld (31) en benutte het grootste gedeelte daarvan (27). Echt veilig was Leiden niet. Het duurde tot de laatste minuut voordat de winst definitief werd binnengehaald. De veertigste t ging in bij 76-74 en Lei den scoorde nog zeven punten, terwijl Wyba op 'nul' bleef staan. Diederik Hofstede be kroonde de avond met een fraaie dunk in de laatste secon de. „De eindstand is wat geflat teerd door die laatste minuut, maar we hebben terecht ge wonnen", aldus Winkel. „De spelers hebben nogal steeds een beetje moeite met de nieuwe aanval die ik wil spelen. In die aanval is veel mogelijk, maar dan moet iedereen hem wel goed uitvoeren. De spelers kij ken als ze op de kop-van de bucket staan nog te veel naar die mooie pass die ze willen ge ven, terwijl ze zelf ook kunnen scoren. Maar de verdediging zit goed in elkaar en daar winnen we tot nu toe de wedstrijden op." In de komende wedstrijden kan er nog gesleuteld worden. Morgen moet de ploeg op be zoek bij Blue Herons en de twee confrontaties daarna tegen PSV/ Almonte en Baskeliers zul len wel zonder al te veel moeite gewonnen worden. Maar in de wedstrijd tegen Goba moet de zaak kloppen wil Leiden win nen. Winkel heeft nog drie we ken de tijd. Scores Leiden: De Ruijter 27, Van Eijck 12, Wals 7. Anthony van Eijck (11) gaat naar de bas- Eric Janssen (8) v Wyba is te laat.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19