Roda in slotfase langs Cambuur Albert van Spaendonck sterkste in duet van rij'keluiszoontjes Sport Bax sleept de winst weg uit Den Helder 'Geen bezoek' Olympique aast op Savicevic Oostenrijkse arbiter bij AEK-PSV Misstap Mönchengladbach Marbus en Van Utrecht trefzeker voor Excelsior MAANDAG 12 OKTOBER 1992 a BROUWER DE KONING Ron Zwerver is uit vorm treviso* Ron Zwerver is een beetje van slag. In de ontmoeting van zijn Italiaanse club Treviso met Padua (3-1) werd Neder lands beste volleyballer gewisseld. Typerend was dat Zwerver al in de tweede set van zijn gevaarlijke sprongservice afzag en overging op de floaterservice. Zwerver moet mogelijk wennen aan zijn nieuwe omgeving of anders aan zijn minder dominante positie in het veld. Bij Treviso wordt de Nederlander omgeven door aanvallers als Bernardi en Cantagalli. Door de aanvalsfou- ten van Posthuma en Zwerver verspeelde Treviso de tweede set. Bij 5-8 in de vierde set moest Zwerver het veld verlaten. Hij scoorde te weinig. Posthuma had een belangrijk aandeel in de sterke blokkering van Treviso. Verkies badmintonners Vlietwijk leiden De herhaling van de oorspronkelijk twee weken geleden geplande wedstrijd van de badmintonners van Vlietwijk tegen VELO 4 leverde een verlies met 7-1 op. De extra voorbereiding had blijkbaar geen succes gehad. Het ene punt werd in de man nen-dubbel door Radbout Mutsaers tinvaller uit het tweede) en Patrick Kraan behaald. In drie sets werd de eer gered. Patrick Kraan was in zijn singel tegen oud-gediende Hans Reith niet kansloos, maar doordat Kraan nogal wat last ondervond van de zaal kon hij de winst niet naar zich toehalen. Janette Lamme had voor de tweede maal in successie last van een zweepslag waar door zowel de vrouwen-dubbel als de gemengd-dubbel naar VELO gingen. Ijshockeyers Geleen uitgeschakeld villach Het ijshockeyteam van Geleen heeft met een minieme overwinning op Dynamo Minsk (2-1) afscheid genomen van het Europese toernooi voor landskampioenen. De drie doelpunten werden in de laatste periode gemaakt. Brandt leidde Geleen met twee treffers naar de zwaar bevochten zege. De Limburgse formatie, vervanger van de armlastige landskam pioen Utrecht, was na de kansloze nederlaag in de eerste wed strijd tegen gastheer Villach (1-5) al vrijwel uitgeschakeld voor een plaats in de halve eindstrijd. Met een zege van 5-3 op Dyna mo in het laatste duel verzekerde de Oostenrijkse club zich van een verlenging van het Europese avontuur. Zilver voor Nederlandse judoka's buenos aires De Nederlandse judoka's Nancy van Stokkum en Deborah Gravenstijn hebben tijdens de wereldtitelstrijd voor ju nioren in Buenos Aires zilver veroverd. Van Stokkum moest in de finale van de klasse tot 56 kg buigen voor de Britse Roberts. Gravenstijn verloor in de categorie tot 61 kg van de Zuidko- reaanse Jeon Hyun-Hee. Voor Cindy Sneevliet was er een derde plaats in de klasse tot 72 kg. Van Stokkum behaalde haar tweede WK-medaille. Twee jaar geleden eindigde de Tilburgse in Dijon als derde in de lichtste groep. Roberts zegevierde met gering ver schil. Hee boekte al haar overwinningen met een vol punt. De partij tegen Gravenstijn eindigde met een houdgreep. Bij de mannen werd Ben Sonnemans (tot 86 kg) voor de tweede keer vijfde. Derde plaats voor De Spartaan leiden De gewichtheffers van De Spartaan hebben in de eerste ronde van de competitie in de eerste klasse de derde plaats be haald. De la Rie en Filippo trokken en stootten beiden in totaal 230 kilogram. Van der Berg deed het iets minder met 225, terwijl Van Looy op 180 kilogram bleef steken. De Leidenaars deden het daarmee boven verwachting, omdat er van een vierde stek werd uitgegaan. LEIDEN AAP SIERA ZAALVOETBALMEDEWERKER Het gaat de zaalvoetballers van Bax voor de wind. Afgelopen vrijdag was de ploeg van Harry van Dam te sterk voor Brezan. In Den Helder werd het 5-3. Martin Centrum liet haar eerste punt liggen. Tegen het sterke Home Center werd het 4-4. Jan III-JSB werd 3-2. Brezan-Bax 3-5 Bax had deze zege vooral te danken aan de vele tijdstraffen die Brezan ten deel vielen. De Voorhouters zij traden aan zonder Ron de Jager maar met Hennie Koet en Wim Hooy- mans - kwamem snel op achter stand. In de vijfde minuut mocht Marijn Mokveld de bal uit de touwen halen (1-0). Jef frey Foree bracht via een pun- tertje de ploegen op gelijke hoogte (1-1). Na deze treffer had Bax het betere van het spel. Een benutte penalty van Wim Bouckaert en een uitsluiting van Brezan gaf Bax de ruimte om een voorsprong van 1-3 te ne men. De derde treffer van Bax kwam op naam van Jeffrey Fo ree. De voorbereiding was van Wim Bouckaert. Vlak voor tijd was een tijdstraf voor Brezan voldoende voor Bax om de sco re uit te breiden naar 1-4. We derom was Foree de maker. Maar Brezan kwam terug in de tweede helft. Binnen drie minu ten werd het 3-4, mede door een tijdstraf van Mart Bax. Hoe wel ook Jeffrey Foree voor twee minuten de kant mocht opzoe ken kwamen de Voorhouters de tweede helft zonder kleerscheu ren door. Uiteindelijk was het Theo van Kampen die knap de eindstand op 3-5 bepaalde. Home Center-Martin Centrum 4-4 In deze wedstrijd had doel man John Eradus een engeltje op de lat zitten. Een verdedi gend ingesteld Martin Centrum had weinig in te brengen tegen het sterke Home Center. Door goed keeperswerk van John Era dus bleef de in de eerste helft de schade beperkt tot 2-0. Na doel- wisseling had Martin Centrum de zaakjes beter voor elkaar. Een vrije trap van Ben de Roo betekende 2-1. Lang te genieten viel er niet van deze treffer want een counter van Home Center leverde de derde treffer op (3-1). Good-old Frans Bouman leidde het herstel in van de Voorscho tenaren. Hij was zelf verant woordelijk voor de tweede tref fer 3-2. Hans van As, na een lis tig hakballetje van Frans Bou man, bracht de ploegen op ge lijke voet (3-3). Door een onge lukkig moment van Jan van der Reyden, hij kopte de bal in ei gen doel, kwam de ploeg alweer op achterstand, maar een laatste krachtinspanning van Frans Bouman leverde Martin Centrum toch nog een punt op. EREDIVISIE PROGRAMMA EERSTE DIVISIE Zaterdag: Heerenveen - FC Zwolle, Emmen - NAC. WV - Excelsior, Helmond Sport - NEC, De Graafschap - AZ, RBC - Veendam. Heracles - Haarlem. Eindhoven - Telstar; zondag: TOP - FC Den Haag. TOPSCORERS EREDIVISIE 1 Bergkamp (Aja«) 8, 2. Kiprich (Feyenoord) 7. 3. Romano (PSV) 6. 4 Van Geel (Willem II) 5. 5. Kielt <PSV), Pettersson (A(a»l. Hofstede (Roda JC) 4 Popescu (PSV). Hanssen (Roda JC). V den Brom (beiden V (Utrecht) 3. EERSTE DIVISIE i) 9. 2. Van der Laan (ADO Den Haag). Graef <VW) 8 4 Lammers (NAC), Van Oostrum (Emmen). Van Hooi(donk (NAC). De Roode (Telstar). Van der Weert (TOP) 5. VRIENDSCHAPPELUK Leeds United en Glasgow Ran gers overwegen bij hun twee onderlinge wedstrijden in de tweede ronde van het Europese toernooi voor landskampioenen geen publiek van de bezoeken de club toe te laten. EERSTE DIVISIE MARSEILLE AFP/Reuter Olympique Marseille wil de Joe goslaaf Dejan Savicevic tot het einde van AC Milan lenen. Sa vicevic is door het beperkte aantal inzetbare buitenlanders in de Serie A bij de Italiaanse landskampioen op de tribune terecht gekomen. De voormalige vedette van Rode Ster Belgrado heeft te ken nen gegegeven het liefst in Mil aan te willen blijven. Naast Sa vicevic en het Nederlandse drie tal Gullit, Van Basten en Rijk aard staan ook de Kroaat Boban en de Franse spits Papin bij Milan onder contract. Het Engelse voetbalelftal moet het woensdag in Londen tegen Noorwegen doen zonder Trevor Steven. De middenvelder van de Schotse kampioen Glasgow Rangers heeft wegens een ham stringblessure afgezegd voor de kwalificatiewedstrijd in groep twee van het toernooi om de wereldtitel, waar ook Nederland deel van uitmaakt. „Het is een enorme domper dat Steven niet beschikbaar is", reageerde coach Graham Taylor zaterdag toen hij het nieuws hoorde. „Zijn ervaring zou van onschatbare waarde zijn ge weest." Taylor riep debutant Garry Parker van Aston Villa op om de selectie van zestien spe lers weer compleet te maken. De Italiaanse aanvaller Gi useppe Signori (Lazio) mist de Duits luchtduel om de bal. V.l.n.r. proberen Hartenberger van Bayer, Jursch van Hannover, Kutschera en Daschner het ronde projectiel te bemachtigen. foto epa WK-kwalificatiewedstrijd woensdag tegen Zwitserland. De topscorer van de Serie A liep gisteren in een oefenwedstrijd een enkelblessure op. Volgens de medische staf van de Itali aanse bond is Signori niet op tijd hersteld voor de interland in Cagliari. Het Belgische voetbalelftal heeft zaterdag in Brussel een oefenwedstrijd tegen de belof ten (Jong Belgie) met 1-0 ge wonnen. Alex Czerniatynski scoorde in de eerste helft. Het duel, dat werd afgewerkt in het Heizelstadion, gold voor de ploeg van bondscoach Paul van Himst als voorbereiding op de WK-kwalificatiewedstrijd van woensdag tegen Roemenië. CUFERS De Oostenrijker Forstinger is als arbiter aangewezen voor de wedstrijd AEK Athene-PSV op 21 oktober in de tweede ronde van het EC 1-toernooi. De re turn op 4 november wordt ge leid door de Italiaan Baldes. FC Luzern-Feyenoord, in het toernooi van de bekerwinnaars, staat onder leiding Loyzou uit Cyprus. Voor de thuiswedstrijd is de Noordier Irvine aangewe zen. De Tsjechoslowaak Krondl is scheidsrechter bij Vitoria Guimaraes-Ajax in het toernooi om de UEFA-cup. De Fin Koho fluit de return. Vitesse-KV Mechelen staat onder leiding van de Spanjuaard Roca. Tij dens de uitbeurt op 3 november is de Israëliër Frost scheidsrech- 4-2. Sportfreunde R Plattling - Carl Zei Homburg 0-1. «Imgen - Chemnitz k 2 2. Falkirk SCHOTLAND: A Dundee 2-2. Rangers 12-20 Celtic Aberdeen 12-14 Partick 12-12 griekenland: Athinaikos - Olymp.al Apollon - Larissa 2-0. Kalamaria - A Doxa - Edessaiki 1-2. Corinthos PA0K - 5-13 PA0K Van de clubs uit de Bundesliga beging alleen Borussia Mön chengladbach in de derde ronde van het toernooi om de Duitse be ker een misstap. In de uitwedstrijd tegen VfL Osnabrück ging Borussia met 4-1 ten onder. Van de Bundesligaclubs, die zaterdag en gisteren in het veld kwa men, verkeerde Eintracht Frankfurt lang in de problemen. In de ne gentig minuten van het duel met SV Waldhof Mannheim werd niet gescoord. Pas in de verlenging kwam de scoremachine van de Frankfurters op toeren: 4-1. De Ghanees Anthony Yeboah, met ze ven doelpunten topscorer in de competitie, zorgde in de tiende mi nuut van de verlenging voor de bevrijdende openingstreffer. Daar na was Eintracht echt los. Schmitt (106de minuut) maakte twee doelpunten en Binz tekende tien minuten voor tijd voor 4-0. Wink ler scoorde voor Waldhof. Acht minuten was Cam buur gistermiddag verwij derd van de eerste over winning in de eredivisie. In de slotminuten ging het toch nog mis bij Roda JC. Verdediger Brouwer schoot in eigen doel en Jansen maakte 3-2 voor de thuis club. KERKRADE ANP Roda JC-Cambuur kreeg een boeiend slot. Het laatste kwar tier maakte veel goed van het geknoei in het eerste uur. Roda JC had vooral in de eerste helft moeite met Friese debutant. Cambuur kreeg de beste kan sen. De jonge doelman Water reus voorkwam een onoverko melijke achterstand voor de thuisploeg. Een belangrijk moment kwam in de 56 minuut, toen Roda's verdediger Senden moest uitvallen en trainer Kos ter zijn elftal moest omgooien. Aanvoerder Hanssen verhuisde naar de rechtsachterpositie. Dat beviel Hanssen allerminst en hij liet zijn tegenstander, de kleine beweeglijke Mols, veel speel ruimte. De oud-Ajacied profi teerde daar handig van. Hij werkte in de 66ste minuut de achterstand weg (62ste minuut treffer van Hofstede) en schoot Cambuur in de 69ste minuut naar een voorsprong van 2-1 „Daarna verzuimden wij de wedstrijd beslissen", consta teerde trainer De Jong na afloop teleurgesteld. De coach, zelf vier jaar in Kerkrade als voetballer actief, doelde daarbij vooral op de kans van Spork, die tien mi nuten voor het einde alleen voor Waterreus opdook en naast schoot. „Je weet dat zo iets in de eredivisie wordt afge straft", analyseerde De Jong verder. „Cambuur past zich aan aan het eredivisieniveau, maar is nog niet professioneel genoeg het werk af te maken." In afmaken kregen de Friezen een lesje van Roda JC. Cam- buur-verdediger Brouwer kwam in de 81ste minuut in het nauw bij een voorzet van Huiberts en passeerde zijn eigen doelman. Roda-spits Jansen, die tot dat moment nog niets goeds had laten zien, draaide vervolgens in de 85ste minuut knap weg van zijn tegenstander na voorberei dend werk van Ter Avest en Huiberts en zorgde voor de on verwachte ommekeer, 3-2. Een negatieve hoofdrol was in Kerkrade weggelegd voor de jonge scheidsrechter Blom. Hij floot kinderachtig en deelde ge le kaarten uit voor kleine over tredingen. Blom durfde echter niet manmoedig op te treden bij enkele zware overtredingen. Hij bekeek van dichtbij een schoppartij tussen Broeders en Brouwer zonder in te grijpen en liet zware overtredingen van Roembiak, Abma en De Gier eveneens glimlachend onbe straft. DEN HAAG «ANP De oud-Noordwijkers Bram Marbus en Leonard van Utrecht toon den zich zaterdagavond trefzeker voor Excelsior. De Rotterdamse eerstedivisionist zegevierde met 2-0 bij NEC. Ron de Roode zorgde in zijn eentje voor de 3-0 winst van Telstar op Haarlem. AZ nam de koppositie over van De Graafschap. De formatie uit Alkmaar bleef op eigen veld NAC met 3-2 de baas. De Graafschap moest de festi viteiten rond het winnen van de eerste periodetitel bekopen met een nederlaag van 1-2 tegen WV. Heerenveen klom dank zij een kleine zege bij hekkesluiter Heracles (0-1) naar de gedeelde tweede plaats. AZ en NAC waren in de eerste helft (1-1) goed tegen elkaar opge wassen. Van Ophuizen opende na zeventien minuten namens de thuisploeg de score, Brusselers maakte in de 33ste minuut gelijk. In de tweede helft nam AZ door treffers van Inia en Van Dam afstand van NAC. Van Hooijdonk verkleinde in de slotfase nog wel de ach terstand, maar in de resterende tien minuten kon de gelijkmaker niet meer worden afgedwongen. De Graafschap had in de thuiswedstrijd tegen WV een vliegende start. In de derde minuut bracht Van Schijndel zijn ploeg op voor sprong. Daarna viel de produktie stil bij de periodekampioen. Graef herstelde vlak voor de rust het evenwicht. Voor de Limburger was het zijn achtste seizoenstreffer. Zeven minuten voor tijd bezorgde Laros WV de verrassende overwinning en De Graafschap een grote kater. De thuisploeg beëindigde het duel met tien man. Vreman werd door arbiter Blommesteyn van het veld gestuurd. Heerenveen kwam tegen het zwakke Heracles niet echt los. Het bleef bij een snelle treffer van aanwinst Tammer in de derde mi nuut. Eindhoven bleef tegen ADO Den Haag steken op 2-2. BOEKELO PAUL BERKHOUT GPD-VERSLAGGEVER Het is een fabel dat in de Nederlandse mili- tarysport geen geld omgaat. Twee vermo gende veertig-plussers, een financieel advi seur en een economisch directeur, streden gistermiddag om de nationale titel in Boe- kelo. André van Spaendonck won het duet van de rijkeluiszoontjes met miniem ver schil van Eddy Stibbe. De vriendelijke snob imponeerde in een terreinrit, die al even vriendelijk en uitnodigend was. Zelfs de Dierenbescherming juichte zachtjes. André van Spaendonck koketeert niet met zijn afkomst, al heten al zijn paarden naar het Belgische landgoed Heerle's Hof. Hij lijkt de onschuld zelve als hij over zijn eerste en tweede jeugd vertelt. Op zijn acht tiende vroeg hij zijn vader aan het 'feestont- bijt' om een auto. „Hij weigerde, maar ik mocht wel de drie paarden thuis als de mij ne beschouwen: mits ik hen verzorgde", vertelt Van Spaendonck over dé tijd dat hij niet graag vuile handen maakte, ,,'s Mid dags had ik er twee verkocht." Maar de Van Spaendonck die in 1970 stopte met rijden omdat zijn vader geen paarden meer voor hem wilde kopen, be staat anno nu niet meer. Hij koopt al lang zijn eigen paarden, sinds 1983 eigenlijk, en is een tikkeltje serieuzer. Op 46-jarige leef tijd won hij zijn eerste titel na een winter serieus trainen met springruiters. „Die jon gens hebben me fantastisch geholpen", zegt de liefhebber met beschaafd timbre in zijn stem. En hij voegt er een van zijn be scheiden statements aan toe: „Na deze titel wil ik wel eens goed leren rijden. Mijn paard Heerle's Rheine is heel goed, zij sprong zelfs op nationale wedstrijden met mij. Maar mijn kwaliteiten laten nog wel eens te wensen over." De military in Nederland is zo'n beetje het alleenrecht van grootverdieners. Brood valt er niet mee te verdienen. „Dus wie goed is, maakt de overstap naar de springsport", zegt wedstrijdleider Jan Gre- ve. Voor Van Spaendonck en Stibbe kost de sport alleen maar geld. En omdat het ook nog tijdrovend is, moet je óf alle tijd van de wereld hebben zoals Stibbe, óf goede hulp in dienst nemen zoals onze nieuwe kam pioen. In hun schaduw zwoegen jongens als Adriaan Smeulders, een verkoper van de PTT. Hij begon als groom en werkte zich langzaam op tot ruiter te Boekelo. „Voor het bedrag van zo'n paard als Olympic Bahlua van Stibbe kan ik er veertig kopen", weet hij. „Maar misschien ben ik wel de enige die met al zijn gezwoeg écht plezier heeft." Voor dergelijke knokkers brak bonds coach Roeli Bril een lans tijdens zijn laatste officiële wedstrijd. Bril kon echter vast stel len dat de oude generatie nog altijd de dienst uitmaakt, omdat zij simpelweg de betere paarden heeft. „Het lijkt me dan ook erg onverstandig om de oude schoenen al weg te gooien, terwijl deze nog goed genoeg zijn", vindt Van Spaendonck. „Toch is het belangrijk dat we de jeugd stimuleren en helpen." Zelf heeft hij niet de ambitie om zich ge heel op de topsport te richten. „Ik ben te oud om daar mijn hele leven aan op te han gen. Als ik bij de besten hoor, doe ik graag mee aan bijvoorbeeld de Wereldspelen. Maar ik zie het betrekkelijke er van in. Al moet ik toegeven dat het een raar gevoel was om hier te winnen. Ik was zo waar ner veus, dat ben ik nog nooit geweest." Het kostte hem bijna de kop in de afsluitende springproef, maar hij hield een minieme marge over op Stibbe, een jeugdvriendje. „Op mijn twaalfde kwam ik al bij de Stib- be's over de vloer", zuchtte Van Spaendonck. „Ongelooflijk, wat vliegt de tijd."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14