Sport Noordwijk duwt RB dieper in moeras Rijkaard terug in zijn oude rol Van Basten ligt niet wakker van kritiek Kurver is gedrag van Koet en Hooymans zat MAANDAG 12 OKTOBER 1992 De Roode driemaal /i f- Leidenaar Ron de I 3 Roode trof voor zijn club Telstar driemaal doel tegen Haarlem. Ook Mar- bus en Van Utrecht (Excel sior) scoorden Katwijk ongeslagen Katwijk is nog altijd I ongeslagen in de perste klasse. Mede dank zij drie doelpunten van Hans Zwaan won de ploeg met 4-0 van Hoek DIOK haalt uit In de ereklasse rug- U by gaf DIOK aarts rivaal Castricum een fiks pak slaag. De landskam pioen won met 34-0 )rdwuk»sche bespreking voor de wed strijd tegen Noordwijk kon De dagen van Henny Koet en Kurver hen meedelen, dat hij Wim Hooymans bij Rijnsburg- op hun diensten geen prijs se Boys lijken geteld. Voor de meer stelt, smadelijke nederlaag bij Noordwijk (6-3) had de Rijns- Wel heeft hij morgenavond burgse trainersstaf het tweetal om 21.00 uur nog een gesprek zaterdagmiddag intern ge- met de twee. De verwachting schorst. Hun zaalvoetbalver- is dat Koet en Hooymans dan richtingen voor Bax, op vrij- hun spullen kunnen inleveren, dagavond tegen Brezan in Den Kurver: „Ik zie eigenlijk geen Helder, waren trainer Arie opening meer. Ron de Jager, Kurver volkomen in het ver- die ook zaalvoetbalt, had toe keerde keelgat geschoten. gezegd op vrijdagavond niet in Koet en Hooymans gaven de actie te komen. Maar die an- hele zaterdagochtend niet dere twee hebben keihard thuis. Pas vlak voor de techni- voor het geld gekozen." Ethiopië houdt maar zes man over rabat De Algeriinse arbiter Mejba staakte de WK-kwalificatie- wedstrijd Marokko-Etiopië gisteren twintig minuten voor tijd. Ethiopië had op dat moment bij een achterstand van 5-0 nog maar zes spelers over. Voor de rust vielen twee spelers geblesseerd uit, na de hervatting strompelden er nog drie van het veld. Invallers waren niet aan wezig. Drie Ethiopische internationals haalden Rabat niet eens. Zij bleven wegens problemen met hun visa in Rome achter. Stephen Roche kondigt afscheid aan bouroes Stephen Roche heeft zaterdagaangekondigd aan het einde van het volgende seizoen te stoppen als beroepsrenner. De 32-jarige Ier, die in 1987 zowel de Tour als de Giro als de re genboogtrui (WK) opzijn naam bracht, maakte zijn beslissing bekend na Parijs- Bourges. De ploegmakker van Claudio Chiappucci leefde dit jaar in de Carrera-ploeg na een aantal sukkeljaren weer enigszins op. Paul Gascoigne biedt excuses aan londen Paul Gascoigne heeft zijn excuses aangeboden aan het Noorse volk. De Engelse voetballer, die woensdag zijn rentree in het nationale elftal hoopt te vieren in de WK-kwalificatiewed- strijd tegen Noorwegen, had een aantal beledigingen geuit. Gascoigne werd na een training opgewacht door een camera ploeg van de Noorse televisie. Of hij een boodschap had voor het Noorse volk, wilde men weten. „Ja, oprotten", aldus Gascoigne die niet bemerkte dat de microfoons al aanstonden. Later bood de clubgenoot van Aron Winter bij Lazio Roma zijn verontschuldigingen aan. Het gemis van drie basisspelers is Rijnsburgse Boys in Noordwijk lelijk opgebroken. Meer nog dan de absentie van de intern geschorste Henny Koet en Wim Hooymans speelde de afwezigheid van doelman Jan Blankespoor de Rijnsburgers gistermiddag parten. Noordwijk profiteerde gretig van de wanorde in de geel-zwarte achterhoede (6- 3) en klom vooral dank zij een vliegende start een paar plaatsen in de eerste klasse A. tim brouwer de koning Hoe jammer het voor de Noordwijkers ook is, een ruime overwinning op Rijnsburgse Boys zegt op dit ogenblik niet zo veel. De punten zijn mooi meegenomen, maar dat geldt ook voor collega eersteklassers die de geelzwarten in deze de plorabele staat ontmoeten. Dat de Noordwijkers hun doelpun- tenproduktie meer dan verdub belden, hing nauw samen met de het feit dat de laatste linie van de formatie van trainer Arie Kurver zo lek is als een mandje. In zes wedstrijden incasseerde RB al 21 tegendoelpunten. Ellende Het einde van de ellende is voor de Rijnsburgers nog niet in zicht. Goedwillende spelers vol doen nog niet aan het niveau van de zaterdag eerste klasse. En van de klasbakken die zich nog in het geel-zwart mogen hullen, geeft de één na de ander niet thuis. Zo dupeerde Martin de Louw vooral zijn ploeggeno ten door al in de eerste helft te gen twee gele kaarten rood) aan te lopen. In zijn speurtocht naar verzach tende omstandigheden zei Kur ver na afloop vergoelijkend dat dit pas de eerste uitsluiting van zijn grillige aanvaller van het seizoen was. Bovendien viel vol gens veel Rijnsburgers op die eerste gele kaart wat af te din gen. Scheidsrechter Meints zou ten onrechte voor een ingooi (tegen Rijnsburg) hebben geflo ten. Met het weinig compli menteuze commentaar van De Louw als gevolg. Kurver, iets minder gekleurd: „Maar wij wa ren altijd nog slechter dan de scheidsrechter." Dat klopt, want toen De Louw definitief over de schreef ging hij trapte Timo Gerlof stond zijn ploeg al met 5-2 achter. En speelde RB in feite al met tien man, omdat De Louw er geen zin meer had. Het enige succes je dat hij had kunnen behalen, gunde John Eelman hem niet. De Noordwijk-trainer stormde na het getrap van De Louw en het volgende opstootje het veld in om Kees Zethof tegen zich zelf in bescherming te nemen. Met de aftocht van De Louw waren de scherpe kantjes van de derby er wel af. In de flauwe tweede helft konden de 1500 toeschouwers, voor zo ver zij de doelpuntrijke beginfase ten minste hadden meegemaakt, onbekommerd terugdenken aan de eerste helft. De score leek toen korfbalvormen aan te nemen, want na 33 minuten stond het al 5-2. Met dank aan de doelmannen, van wie de mistrappen van Rijnsburger Ri- ni Blankespoor de grootste con sequenties hadden. De eerste misser van Blanke spoor was ronduit lachwek kend. Na een minuut schoot hij een onschuldige terugspeelbal Albert Bosma (half zittend) maakt de middag voor doelman Rini Blankespoor van Rijnsburgse Boys nog wat onplezieriger door het zesde Noord- wijkse doelpunt te scoren. foto loek zuyderduin volkomen onnodig tegen de aanstormende Gerlof op, waar door de Noordwijker meteen een doelpunt rijker was (1-0). Na een fraaie solo van Leon Vonk was de stand weliswaar snel weer gelijk (1-1), maar tus sen Blankespoor en zijn verde diging kwam het nooit meer goed. Bij de tweede Noordwijkse tref fer, een afstandsschot van de sterk spelende aanvoerder Rick van Dijk, overtuigde Blanke spoor opnieuw niet. Maar het gaat te ver om de gehele schuld voor de nederlaag op de falende doelman te schuiven. De ach terhoede bijvoorbeeld bleef hem tot vervelens toe bestoken met terugspeelballen, die Blan kespoor juist helemaal niet wil de hebben. Noordwijk trok zich niets aan van de Rijnsburgse malaise. De manier waarop de thuisclub toesloeg, veroorzaakte zo waar hoorbaar enthousiasme op sportpark Duinwetering. Het ene doelpunt (stiftballetje van Patrick van der Fits) was nog mooier dan alle andere treffers. Alleen de tegendoelpunten en de tegenvallende tweede helft pleitten in het nadeel van de thuisclub. Maar de Noordwijkse luxe pro blemen vielen volkomen in het niet bij de bij de Rijnsburgse misère. De bal blijft rond, maar je moet wel een rasoptimist zijn om met een Rijnsburgs elftal zonder lastpakken op een hoge klassering te rekenen. Mis schien is Arie Kurver, bezig aan zijn laatste seizoen in het bol- lendorp, een rasoptimist. Noordwijk - Rijnsburgse Boys 6-3 (5- 2)2.. Gerlof 1-0, 10, Vonk 1-1, 14. Van Dijk 2-1, 17 Gerlof 3-1, 20. Sfolk 4-1 29. Van der Fits 5-1, 33 Ron de Jager 5-2, 71 Bosma 6-2, 84 Peter van Duyn 6-3. Scheidsrechter; Meints. Toeschou wers 1500. Gele kaarl. Van Di|k (Noordwijk), Bodaan, Janmaat (beiden Rijnsburgse Boys). burgse Boy: i Kins, Delft (Janmaat), Bodaan, Heemskerk Marco van Basten heeft moeite om zich staande te houden in het duel met Erwin van der Looi. Nederland won met 3-1 van Jong Oranje, foto anp amsterdam gpd De wegen van Dick Advocaat blijven ondoorgrondelijk. Dat bleek zaterdagmiddagmog eens in het Olympisch Stadion, waar het Nederlands elftal ter voor bereiding op de WK-interland tegen Polen een oefenwedstrijd speelde tegen Jong Oranje (3-1). Tot bijna ieders verrassing ont brak Gerald Vanenburg in de basisopstelling, speelde Frank Rijkaard als voorstopper en was Wim Jonk de rol van spelverde ler toebedacht. Het elftal wijkt daarmee op vijf plaatsen (Van Aerle, Jonk, Winter, Van Vossen en Numan) af van de ploeg, die drie weken geleden van Noorwegen verloor (2-1). Van het EK-elftal in Go thenburg tegen Denemarken zijn er nu nog maar vijf over (Koeman, Rijkaard, Wouters, Van Basten, Bergkamp), van wie er woensdagavond in de Kuip nog slechts drie (Koeman, Wou ters, Van Basten) op hun oude positie spelen. Vergeleken met de eerste in terland onder zijn supervisie, begin september tegen Italië, heeft Advocaat flink de bezem door Oranje gehaald. Zowel wat betreft de samenstelling van de selectie als de speelwijze en de posities van sommige spelers. Het meest opmerkelijk is echter de beslissing van de bonds coach om Rijkaard in de twaalf de interland van dit jaar als mandekker te laten spelen. „Er is een belangrijke mid denveldspeler terug", zei toen malig bondscoach Rinus Mi- chels aan de vooravond van de vriendschappelijke interland te gen Polen (1-1), vorig jaar sep tember in Eindhoven. In de twaalf wedstrijden met Oranje die Rijkaard sindsdien speelde, werd hij permanent ingezet als middenvelder. En leek daarmee voor eens en altijd een einde te zijn gekomen aan de schier ein deloze discussie omtrent de po sitie van de alleskunner. In de 46 interlands tot aan zijn terug keer in Oranje dwaalde Rijkaard onder Rijvers, Michtls, Libregts en Beenhakker door het hele elftal en speelde hij achttien keer als voorstopper. „Het maakt mij allemaal niet zo veel uit", riep de o'ndoor- grondelijkste van alle interna tionals vorig jaar september. Maar een week eerder had hij zich nog laten ontvallen dat zijn hart op het middenveld lag. En hoe ligt het dit keer? „Ik heb er niet met hem over gesproken, dit soort dingen bepaalt de bondscoach", was zaterdag middag de laconieke reactie van Advocaat. „Frank heeft het zon der morren geaccepteerd, hij is een goede professional." Nu heeft Rijkaard natuurlijk ook niet meer zo gek veel te koop na z'n povere optredens tegen Ita lië en Noorwegen. Als voorstop per speelde hij z'n beste inter lands. „Mede door het goede verde digende werk van Rijkaard", prees Advocaat hem, „functio neerde het koppel Jonk/Koem an ook goed." In de optelsom van plussen en minnen sloeg de balans zaterdagmiddag door naar het laatste. Dat is een re gelrecht gevolg van het gemis aan echte buitenspelers. Debu tant Numan is op links zeker van z'n plaats, op rechts twijfelt de bondscoach nog tussen Win ter en Vanenburg. Het hangt volgens Advocaat van de tegen stander af of hij kiest voor de verdedigende kwaliteiten van Winter of voor de aanvallende talenten van Vanenburg. De keuze van de PSV'er zou het meest voor de hand liggen. Op basis van z'n individuele kwaliteiten is Vanenburg, veel meer dan Winter, in staat een tegenstander uit te spelen en de achterlijn te halen. Vooral daar aan ontbrak het zaterdagmid dag volledig. Ook op links, waar Numan er wat verloren bijliep en veel te weinig aan de bal kwam. Tegen het sterk defensief ingestelde Polen bestaat nu het gevaar dat de vleugels onbezet raken en 'de aanvals-driehoek Van Vossen, Van Basten en Bergkamp in een flessenhals loopt. Zeker als Wouters, zoals zaterdagmiddag, ook nog regel matig in het centrum van de aanval opduikt. Advocaat had het allemaal anders gezien. „Er zat ontzet tend veel beweging in de ploeg en er ontstonden in beide helf ten een paar hele goede kansen. Het dieptespel was nu ook een stuk beter dan in Noorwegen. Nee, echte vleugelspelers slaan er niet, maar ze kwamen d'r toch", doelde de geïrriteerd ge raakte bondscoach op Van Bas ten, Van Vossen en Numan. Ten aanzien van Peter van Vossen had Advocaat het gelijk aan zijn zijde. Zijn enthousiasme en be weeglijkheid deed de bonds coach zichtbaar goed. „Zijn ac ties heb ik in de laatste twee in terlands gemist. Zoals hij zich vanmiddag heeft gemanifes teerd, is hij een vaste waarde." NOORDWIJK JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Marco van Basten begint woensdag tegen Polen zijn 58e interland als aanvoerder. „Wij moeten de juiste instelling zien te vinden en er op een sportieve manier de beuk ingooien", zegt de opvolger van Ruud Gullit als captain van het vlaggeschip van het vaderlandse voetbal. Dat klinkt strijdlustig, maar hoe an ders is vaak de praktijk? En moeten er zoetjesaan geen vraagtekens geplaatst worden bij Van Bastens eigen instelling? Wie kan zich nog een interland herinneren waarin de Utrechter er 'de beuk ingooide?' Voor zijn laatste doelpunt in Oranje is zelfs al een goed ge heugen vereist. Dat kwam acht interlands geleden tot stand in de met 4-0 gewonnen oefenpar tij tegen Wales. Daama hield hij tegen achtereenvolgens Frank rijk, Schotland, het GOS, Duits land, Denemarken, Italië en Noorwegen zijn kruit droog. Getallen Nog wat getallen: Van Basten scoorde sinds zijn debuut in het Nederlands elftal op 7 septem ber 1983 (IJsland, 3-0 zege) tot dusver 24 keer. Dat betekent een gemiddelde van iets meer dan 0,42 doelpunten in de 57 interlands tot nu toe. Een be hoorlijk percentage, maar hij schoot en kopte zijn Oranje- oogst in slechts 18 duels bij el kaar. Een eenvoudig rekensom metje leert derhalve dat hij in 39 interlands niet scoorde. En dat is een veel minder imponerend, zeg maar gerust een slecht cij fer. Zeker voor iemand die door velen wordt beschouwd als de beste aanvaller ter wereld. En dat qua aanleg ook is. Van Basten bewijst dat ook wekelijks in Italië, waar hij de doelpunten tot een flonkerend parelsnoer aaneen rijgt. Hij is in de Serie A de trefzekerste schut ter van de afgelopen dertig jaar. In 136 competitieduels scoorde hij 83 keer; een gemiddelde van ruim 0,61 per wedstrijd. Van Basten laat weten zich zelf ook meermalen te hebben afge vraagd waarom hij bij AC Milan wel soepeitjes scoort en bij het Nederlands elftal veel minder trefzeker is. „Maar ik kan het zo één, twee, drie niet uitleggen." Baaidag Van Basten, in het Noordwijkse Huis ter Duin, Oranje's pleister plaats aan de vooravond van de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Polen, omringd door een pelo ton journalisten, oogt relaxed. Hij komt er eerlijk voor uit on langs in de met 3-2 verloren oefenpartij tegen Italië een baaidag te hebben opgenomen. Maar hij spreekt met klem te gen dat zijn instelling bij Oranje te vaak te wensen overlaat, ook al wekt hij dan nogal eens de in druk het Nederlands elftal er even bij te doen. „Ik ben qua instelling en mo tivatie nu anders dan toen ik 19 was," zegt Van Basten, die aan het eind van deze maand 28 jaar wordt. Hij legt uit dat die opmerking niet in het negatieve moet worden getrokken. „Aan de andere kant heb ik nu ook meer ervaring dan toen en laat mij daardoor minder snel uit mijn evenwicht brengen." En wat de met 2-1 verloren wed strijd tegen Noorwegen betreft? „Toen was ik absoluut gemoti veerd." Alle spelers van het Neder lands elftal hebben volgens Van Basten drie weken geleden met de beste bedoelingen de gras mat betreden van het Oslose Ullevaal-stadion. „Maar helaas zonder resultaaL Waar het aan gelegen heeft dat wij toen in de tweede helft niet meer goed hebben gevoetbald, kan ik op dit moment niet meer precies terughalen. Zoiets heeft vaak met het verloop van een wed strijd te maken. En het is na tuurlijk niet zo dat je even op een knopje drukt en er dan een goede wedstrijd uitrolt." Van Basten denkt dat zijn scoringsdrift bij AC Milan en Oranje wellicht geen gelijke tred met elkaar houden vanwege het verschil in speelstijl. „Bij Milan," oordeelt hij, „zijn de ta ken wat duidelijker vastgelegd en er zitten ook meer automa tismen in het spel. Echte auto matismen krijg je er bij het Ne derlands elftal natuurlijk ook moeilijk in. Dat lukt alleen hij een EK of WK, als je al een maand bij elkaar zit. Nu moet je in drie, vier dagen de beste op stelling proberen te vinden en dan maar hopen dat het lukt." Met de selectie van Peter van Vossen heeft bondscoach Dick Advocaat met meer dan een scheef oog gekeken naar de aanvallende speelwijze van A( Milan. Daar, bij de wellicht bes te club ter wereld, rendeert Van Basten het best met de ge dienstige Massaro, die zonder morren bereid is veel vuil werk voor 'San Marco' op te knap pen, als maatje in de punt van de aanval. Tegen Polen moet Van Vossen de rol van blimse mafleider vervullen. Van Basten ontkent op de komst van de Zeeuwse onruststoker van An derlecht te hebben aangedron gen. „Ik ken hem niet zo goed. Ik heb hem alleen in de inter land tegen Joegoslavië (op 25 maart van dit jaar, Van Basten zat toen geblesseerd op de tri bune, red) zien voetballen. Toen maakte hij een goede in druk. Ik hoop dat hij woensdag weerzo speelt." De Mos Van Basten verklaart 'donders goed' te begrijpen dat het pu bliek teleurgesteld is in het spel van het Nederlands elftal. En dat er de laatste tijd karrevrach ten vol kritiek op de hoofden van de spelers van Oranje neer daalt, vindt hij logisch. Aad de Mos, voormalig trainer van on dermeer Ajax en Anderlecht. sprak na de nederlaag tegen Noorwegen in het weekblad VI van 'volgevreten vedetten die naar interlands komen om zich te ontspannen'. Met de opvattingen van De Mos is Van Basten, het moge duidelijk zijn, het volstrekt on eens. „ledereen," stelt hij min zaam vast, „heeft recht op zijn eigen mening en ik vind ook dat iedereen die moet kunnen zeg gen. Maar het zijn kreten die ik niet zo belangrijk vind. Er wordt ook vaak gesproken over ver jonging van het Nederlands elf tal, maar wat zegt leeftijd nou. De besten moeten spelen, on geacht de leeftija. Arnold Mühren was al 37 toen hij Euro pees kampioen werd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13