'Ze zijn allemaal een beetje mijn kinderen' liedjes' 'Hollanders houden van Hollandse MË Rtv show MAANDAG 12 OKTOBER 1992 10 Olga Maclsen, de 'geestelijke moeder' van GTST Na bijna vierhonderd afleveringen delen de kijkers nog even graag lief en leed met de familie Alberts, mevrouw Helmink, dokter Simon, Myriam en Peter. Nederlands eerste soapserie Goede Tijden, Slechte Tijden is inmiddels aan het derde seizoen begonnen en de trouwe fans blijven aan de buis ge kluisterd. Elke werkdag staat om acht uur 's avonds het televisie toestel afgestemd op RTL 4 om de avonturen van de helden te vol gen. Olga Madsen stond aan de wieg van Goede Tijden, Slechte Tij den. Twee jaar lang was ze de creatief producente van de serie. Dit jaar doet ze het als producer scenario was rustiger aan. Ze geeft lei ding aan een klein team dat de verhaallijnen schrijft. „Dit seizoen is voor de toe komst van Goede Tijden/Slech te Tijden heel belangrijk. Nu zal blijken of we hier nog lang mee door kunnen gaan of dat er een eind moet komen aan de serie. Als we door dit jaar heenkomen, kan Goede Tijden, Slechte Tij den in het rijtje van East Enders en Coronation Street bijgezet worden." De kijkcijfers van Goede Tij den, Slechte Tijden zijn nog al tijd heel hoog. Naar een serie als Zeg 'ns AAA van de VARA kijken weliswaar iets meer men sen, maar dat programma wordt maar eens per week uit gezonden. Terwijl Goede Tij den, Slechte Tijden elke dag zo'n twee miljoen kijkers heeft. De verhuizing afgelopen sei zoen van van zeven uur naar acht uur (tegenover het NOS- Journaal) heeft niets eens con sequenties gehad voor het aan tal kijkers. „Toen Ruud Hen driks vertelde dat het naar acht uur zou verschuiven dachten we direct dat het gevolgen zou hebben voor de kijkcijfers. We hebben toen gezegd 'oké, een later tijdstip kan maar dan moet de serie iets volwassener wor den'. En dat is ook gebeurd", vertelt Olga Madsen. Verhaallijnen Madsen heeft zich dit jaar te ruggetrokken uit de dagelijkse produktie en is nu tweeënhalve dag per week bezig met het schrijven van de grote verhaal lijnen. „Het waren tropenjaren. Ik ben nu nog aan het uitrusten van die afgelopen periode. Ik heb de serie helemaal opgezet. Zowel inhoudelijk als uitvoe rend was ik de producent. Ik heb de cast bepaald en de de cors en de regisseurs." Het werd Olga Madsen alle maal een beetje teveel. „Ik zat hier dag en nacht bij wijze van spreken. In de nachtelijke uren en de weekeinden schreef ik aan de serie. Dat was niet langer vol te houden. Nu werk ik ook heerlijk thuis. Daar heb ik ook de rust om te kunnen schrijven. Die rust heb je hier in de studio niet. Ik ben toch al die jaren een soort moeder geweest op de set. Het zijn allemaal een beetje mijn kinderen." Olga geeft nu als producer scenario leiding aan het schrij versteam van de hoofdlijnen dat verder bestaat uit Rogier Proper en Coby Peelen. Daarnaast zijn zeven auteurs full-time bezig met het uitwerken en invullen van de verhaallijnen. Zij schrij ven de dialogen uit. Olga's werk als creatief producent is overge nomen door Willy Breebaart, die vorig seizoen al betrokken was bij de dagelijkse produktie van de soapserie. Afgelopen seizoen is steeds meer tijd gaan zitten in het schrijfwerk omdat de serie steeds verder van het originele Australische script af groeide. Dit seizoen worden alle afleve ringen voor het eerst helemaal door Nederlandse auteurs be dacht en geschreven. Het Australische script was op een aantal punten al losgelaten. Zo zijn door de Nederlandse au teurs verhaallijnen bedacht om de populaire personages Arnie Alberts, Laura Alberts, Linda Dekker en Mickey Lammers in de serie te houden. Elke week lopen er zo'n vijf a zes grote verhaallijnen door de serie, waarin de ongeveer 22 personages uit Goede Tijden Slechte Tijden in meer of min dere mate voorkomen. Het ge vaar dat de schrijvers de draad kwijtraken met zoveel figuren en verhaallijnen is volgens Olga Madsen absoluut niet aanwezig. „Die lijnen zitten goed in je hoofd en verder wordt alles na tuurlijk ook opgeschreven. Je bedenkt op een gegeven mo ment wat er met een persoon moet gaan gebeuren en dat werk je uit. Ik houd er bij het bedenken van de verhalen reke ning mee of iemand al langere tijd niet meer in een hoofdlijn gezeten heeft. Als dat zo is, zorg ik ervoor dat er iets gebeurt waardoor dat personage weer naar voren komt. We werken zo'n acht tot negen weken voor uit." Personage De acteurs krijgen het script on geveer drie weken van tevoren in handen. Zo wordt voorko men dat de acteurs al in een vroeg stadium weten wat er met ze gaat gebeuren. „Ze zijn vaak OerleSen ZZlVrlierZg^ T'iden: R™°»t foto» kippa Olga Madsen: „Ik heb nu de tijd om in alle rust thuis te werken aan Goede Tijden Slechte Tijden." heel benieuwd wat ik met ze ga doen, maar ik houd dat voor me. Als een acteur weet wat er op termijn met zijn personage gebeurt, kan dat invloed heb ben op de manier waarop hij zijn personage neerzet. Daarbij weet je in het echte leven ook niet wat er morgen of over twee maanden met je gebeurt. Het houdt de serie realistischer." De werkdruk in Goede Tijden, Slechte Tijden is heel groot. El ke maandag worden de scènes voor de komende week gerepe teerd en van dinsdag tot en met vrijdag wordt er in de studio in Aalsmeer in hoog tempo opge nomen. Eindeloos repeteren en scènes overdoen is er niet bij. Het moet er snel opstaan. Olga Madsen noemt een jaartje Goe de Tijden, Slechte Tijden een betere leerschool voor de ac teurs dan vier jaar toneelschool. „Er staat hier continu stoom op de ketel. Ze moeten werken on der hoge druk en doen in korte tijd heel veel ervaring op." De veelgehoorde kritiek op de acteerprestaties in de dagelijkse soapserie wuift Madsen lachend weg. „Veel mensen denken dat de acteurs zomaar wat zeggen. Even snel wat van een blaadje aflezen. Onzin. Het is juist heel knap hoe zij spelen. Zij weten de indruk te wekken alsof het je eigen broertje of zusje zou kun nen zijn die in de serie mee speelt. Dat is de kracht van Goede Tijden. De hoofdrolspe lers maken in korte tijd een he leboel dingen mee die je in het dagelijks leven natuurlijk nooit in zo'n korte tijd zou meema ken, maar die snelheid heb je nodig om de serie aantrekkelijk te houden." Ontknoping De scenario producer heeft een standaard antwoord op de vraag wat een soap nu eigenlijk is. „Het is een naief verteld ver haal door dialoog met beeld waar reële personages bijna on waarschijnlijke verhaallijnen waarschijnlijk laten zijn." Het is voor haar iedere keer weer een uitdaging om bijna onwaar schijnlijke verhaallijnen te schrijven. „Af en toe ga je op je neus en blijkt iets niet te gaan. Dan streep je het net zo gemak kelijk weer door." Bepaalde verhaallijnen en personages wil Olga Madsen koste wat kost in de serie hou den. Zo is de moeder-zoon-re- latie tussen Helen Helmink en Peter Kelder een belangrijk ge geven. De kijker weet al een he le tijd dat Helen de moeder is van Peter, maar zij weten het zelf niet. Verschillende keren kwam het bijna tot een ontkno ping. „We kunnen nog een hele tijd vooruit met die verhaallijn." Toen Marloes Fluitsma, die de rol van Helen Helmink speel de, aankondigde dat ze wilde stoppen, is er dan ook voor ge kozen om een vervangster te zoeken. Die werd gevonden in de persoon van de ervaren ac trice Bruni Heinke. „Het zou jammer zijn om He len uit de serie te moeten schrij ven. Het had makkelijk gekund, maar het is één van de belang rijkste personages. Het was wel een gok om een acteur te ver vangen. We wilden wel eens zien of het Nederlandse publiek dat zou pikken, of de kijker daar aan toe is", aldus Olga Madsen. En het publiek pikte het. De eerste paar maanden bleef de fanmail voor Helen Helmink weg, maar daarna stroomde de post binnen en kreeg Bruni Heinke complimenten voor haar vertolking van Helen Hel mink. Joost Buitenweg, alias de gemene Rien Hoogendoorn, is wel uit de serie geschreven. Of het echt zijn definitieve einde in de serie is, blijft de vraag. Joost Buitenweg is niet ver dwenen omdat hij er graag uitwilde of niet meer beviel, maar omdat zijn personage 'op' was. „Het was niet mo gelijk om hem langer in de serie te houden. We zouden hem dan een kant op moe ten laten gaan die niet bij zijn karakter past. Je kunt van een boef niet ineens een aardige jongen maken. Heel jammer, want ik ben gek op Joost. Hij is een goede acteur die zijn rol goed speelde", verzucht Olga. Olga Madsen geeft daarmee direct aan dat persoonlijke voorkeuren voor spelers niet altijd be palend zijn voor het wel of niet in de serie blijven. „We zijn gelukkig met drie schrijvers aan de se rie bezig zodat je per soonlijke voorkeuren niet de overhand krij gen. Daarbij zijn we een professionele club en als iemand uit de serie moet dan moet ie er 'sa H°es met in haar coiffure Antonie Kamerling F0T0» ERIK GEVEN Renee de Haan: Je moet een tegenslag hebben meegemaakt om de tekst van een lied geloofwaardiger te kunnen brengen." foto dijkstra m'n chauffeur vragen: 'Hoe heet die disco waar we nu staan? Het is absurd. Maar het gaat over. Ja natuurlijk. Er komt een dag dat je hit geen hit meer is en dan nemen de aanbiedingen af. Dan kom je weer in het normale le ven terug. Dat kan een klap zijn. Maar het is ook goed dat dat met je gebeurt. Je leert en wat je leert, kan je ook weer aan ande ren doorgeven. Je moet door gaan." „Laatst kwam ik Astrid Nijgh tegen. Godzijdank is ze weer te rug, met een prachtige plaat. Ik ben op haar toegestapt en ik heb gezegd hoe blij ik was dat ze terug is. 'Meen je dat nou?' zei ze. En natuurlijk meen ik dat. Iedereen heeft wel eens te genslag. Maar je moet leren dat een slechte week geen slecht jaar is. Maar je moet tegenslag hebben meegemaakt om de tekst van een lied geloofwaardig te brengen". „Ook, juist in het Nederlands. Ik spreek vijf talen. Ik zou mak kelijk in een vreemde taal m'n liedjes kunnen zingen. Maar dat doe ik niet. Ik weet hoe de Ne derlandse liedjes leven bij de mensen. Het Nederlandse volk houdt van liedjes in de eigen taal. Ik heb thuis m'n radio ge programmeerd op de regionale zenders. Dat kan tegenwoordig, hoef je niet steeds te zoeken. En wat hoor je: als het om verzoek platen gaat, wordt er bijna al leen Nederlands aangevraagd. Of het ook leeft..." „Gevoelige liedjes, zoals vroeger: mensen houden ervan. Tante Leen, Johnny Jordaan, Willy Alberti: die mensen hebben een indruk gemaakt... En ik durf gerust te zeggen dat André Hazes twaalf jaar geleden het Nederlandse lied een nieuwe impuls heeft gegeven. Gevoelige liedjes in een modern jasje. Zo zie ik het. En zo werk ik ook". Smartlappen „Het Nederlandse lied leeft. In dat gevoel staat Nederland niet alleen. Als je naar Italië gaat en ik ga daar nog vaak met va kantie dan hoor je niet an ders dan wat wij 'smartlappen' zouden noemen: gevoelige lied jes in de taal van het land. En het is heus niet iets van alleen oude mensen. Jonge mensen kennen ook de teksten van Ne derlandse liedjes. Ze houden er ook van. Mijn zoon is achttien. Die koopt platen van Conny Vandenbos. 'In Den Haag is een laan': schitterend. Dat zijn lied jes die over echte dingen uit het leven gaan. Want welke moeder heeft nooit met haar zoon in een laan gestaan, denkend over het leven". „Liedjes: ze zijn zo belangrijk in een mensenleven. Iedereen heeft liedjes in z'n leven. Die eerste ontmoeting, een dineetje, noem maar op. Die dingen zijn verbonden met muziek. Ook Nederlandse. Hou me ten goe de: je hebt Nederlandse muziek en Nederlandse muziek. Je hebt heel veel hosmuziek. Dat mag van mij ook bestaan. Op feesten is dat prima. Maar er zijn nog andere din gen in het leven". VPRO denkt aan extra zendtijd op de maandag De VPRO-televisie gaat vanaf 1 januari 1993 waarschijnlijk op de maandagmiddag anderhalf uur extra uitzenden. De omroep kreeg vorige maand van het Commissariaat voor de Media te horen dat het verzoek om zendtijdvermindering op televisie was afgewezen. Het verzoek was te laat ingediend. De VPRO moet vanaf januari jaarlijks 79 uur ex tra televisie maken. Volgens de mediawet moet de VPRO als A-omroep jaarlijks 667 uur zendtijd vullen. Een omroep mag om een vermindering van maximaal 25 procent vragen, mits de aan vraag tien maanden van tevoren is ingediend. Volgens een woordvoerster van de VPRO was dat onmogelijk. „Wij hebben in april dit jaar pas offi cieel te horen gekregen dat we de A-status heb ben bereikt. In mei en juni zijn we met de VARA en NOS gaan overleggen over de verdeling van de zendtijd. Daarna hebben we pas om die vermin dering kunnen vragen. Overigens vragen wij al ja renlang zendtijdvermindering aan." In overleg met de netpartners heeft de VPRO besloten om waarschijnlijk op maandagmiddag de extra zendtijd op te vullen. Over het precieze tijdstip en de invulling van die zendtijd moet nog gepraat worden. „Het zou een programma voor de jeugd kunnen zijn. Of het een herhaling wordt van de zondag of een nieuw eigen programma of een aankoop is nog niet bekend." STRIPS Renee de Haan gaat haar eigen weg bussum gpd Voor eeuwig en altijd zal ze worden nage wezen als de zange res die uit de grond van haar hart haar 'Vuile Huichelaar' be zong. Renee de Haan heeft nu een nieuwe in petto: 'Ik heb met jou niks te maken'. Bij zulke ti tels weet je ten minste waar je aan toe bent. „Zingen wat je zelf raakt: dan kan je geloofwaardig zijn. Dus niet dat je je opstelt van: Ik heb een liedje en ik kan dat mooi zingen. De waarheid: daar gaat het om." Renee in tijgerprint. Ze staat aan het hoofd van haar eigen produktiemaatschappij. „Als er nu wordt gebeld, is het voor mij alleen. Als je bij een grote maat schappij zit, ben je een num- Ze heeft geleerd, sinds ze in 1988 doorbrak met voornoemde Huichelaar en met 'Mannen.' Ze was toen al zeven jaar pro fessioneel zangeres. „Dat noemen ze 'een suiker jaar' en dat was '88 voor mij. Er waren jaren aan voorafgegaan van hard werken, van hopen en dan toch de teleurstelling. Tra nen op je kussen. Omdat het weer niet was gelukt. En toen kwam de doorbraak. Je weet niet wat je overkomt. Je leeft in een roes. Je wordt overal ge vraagd. Het geld, het kan niet op. Je kookt niet meer, want ach, wat geeft het: je gaat wel uit eten. Je wordt geleefd.' Auto „Ik leefde zowat in de auto. Ik sliep achterin. Soms had ik vijf optredens per dag. Moest ik aan BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10