Cultuur Kunst $Pd- Reddingsplan voor Thysius-collectie 27 en 28 b^ IftMJiiflfli Filmpjes als echo van dansscènes iI7c7ewondering Leiden in teken van het boek DONDERDAG 8 OKTOBER 1992 23 Columbus p Het LVC organi- Z 3 seert ter gelegen heid van de ontdekking van Amerika, nu 500 jaar geleden, een filmfestival met Latijns-Amerikaanse films. Kinderboeken kenpagina's staan, in ver band met de Kinderboe kenweek, in het teken van het kinderboek. CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK (CHEF) JAN RIJSDAM SASKIA STOELINGA Bijzondere zaalbibliotheek heeft een veifje nodig De Bibliotheca Thysiana aan het Leidse Rapenburg, mis schien wel meest bijzondere zaalbibliotheek ter wereld, heeft een verfje nodig. Maar er is geen geld. Toch zit con servator Breugelmans er niet verslagen bij. Hij weet dat er in Leiden veel boekenliefhebbers rondlopen die er best wat geld in willen stoppen. Er is een doordacht reddings plan. Op boekenzondag (11 oktober) is er een kans om de bibliotheek, die normaal voor het publiek gesloten is, binnen te lopen. kenmerkend is voor de zaalbi bliotheek. „Kijk, dit is gemaakt opdat de klanten de boeken niet zelf konden pakken. De bedien de liep tussen hek en boek. Je ziet het voor je. Heel intrigre- rend. De ruimte op zich is ook schitterend, precies zeven bij veertien meter. Dat is een mooie verhouding. Daar is over nagedacht." LEIDEN SASKIA STOEUNGA In het statige pand Rapenburg 25 achter de gevel 'Bibliotheca Thysiana 1655' heeft de tijd stil gestaan. Het interieur is groten deels nog in de 17de eeuwse staat en bevat de door Johan Thysius zelf gekochte boeken in hun oorspronkelijke banden- .„Dat zon particuliere biblio theek zó lang in staat is te over leven is natuurlijk heel bijzon der." Conservator Breugelmans leunt tegen het hekwerk dat zo Lezingen ten bate van de Bi bliotheca Thysiana. Zondag 11 oktober, Rapenburg 25, Leiden. 12.00 uur J.A. Bren gers: Bibliotheekgebouwen; 13.00 P.G. Hoftijzen Lezen in Leiden; 14.00 uur R. Breugelmans: Over Johan Thysius en zijn bibliotheek; 15.00 uur Boudewijn Büch: Over bibliotheken. Kaarten verkrijgbaar bij Museum de Lakenhal, boekhandel Kooyker, Burgersdijk Niermans en ter plekke aan de zaal. Wegens ruimtegebrek zijn er in de vorige eeuw tegen die hekken kasten geplaatst. Een doom in het oog van Breugel mans, maar ook van biblio theekkenner bij uitstek, Boude wijn Büch. Onlangs zijn die kas ten gesloopt, maar wat er te voorschijn kwam was niet fraai. Een verveloos, vervallen hek. De winterschilder is om een offerte gevraagd. Voor drieduizend gul den doopt hij zijn kwasten in de verf. Echter, voor de Stichting Thysiana is dat nog een te groot bedrag. Tesamen met de eigenaren van antiquariaat Burgersdijk en Niermans is er een plan be dacht. Op de Leidse boeken zondag houden vier welbe spraakte eigenzinnige mannen een amusante lezing over boe ken en bibliotheken. Plaats van handeling: de Bibliotheca Thy siana. De opbrengst is in de al lereerste plaats bestemd voor het hek. „Maar als er meer geld is, kunnen we ook de verrotte kozijnen, om maar eens wat te noemen, aanpakken", aldus Breugelmans. Weinig zonlicht De bibliotheek is in 1655 spe ciaal gebouwd om de collectie boeken, die door de Leidse rechten- en letterenstudent Jo han Thijs (Thysius) tijdens zijn korte leven (hij werd slechts 32 jaar) was gevormd, te herber gen. Thijs' boeken geuren goed. Breugelmans: „Inderdaad de boeken zijn nog in een redelijke staat en kunnen dagelijks via de universiteitsbibliotheek worden aangevraagd om onder toezicht in een apart kamertje te worden bestudeerd. Ik denk dat er zo'n 6000 boeken staan. De waarde ervan is onschatbaar. Dat de collectie niet is verzuurd of uit elkaar valt, komt omdat het pand zo is gebouwd dat er wei nig zonlicht kan binnendringen. Zoals u weet is zonlicht heel slecht voor leer en perkament." „De boeken heeft hij inder daad in een razend tempo ver zameld. Niet verwonderlijk hoor. Thijs had hersens en was rijk. Hij werd in 1621 in Antwer pen geboren. Zijn familie had een koophandel, geld en lande rijen. En Thijs studeerde in een Conservator Breugelmans achter de zeer oude leestafel in de 17de Bibliotheca Thysiana aan het Rapenburg. stad waar toentertijd veel aca demische boekhandels waren. Eenmaal in de twee weken was er in Leiden wel ergens een vei ling waar wat te halen viel." De jonge Thijs trok er ook op uit. Hij maakte een grand tour naar Frankrijk, haalde daar be halve boeken ook een juridische graad. In Leiden promoveerde hij en liet zich inschrijven als advocaat bij het Hof van Hol land in Den Haag. Aan praktij kuitoefening is hij niet toegeko men. Op 3 oktober 1653 stierf hij op 32-jarige leeftijd. Testament Volgens Breugelmans had de student een goede smaak en een algemene belangstelling. „Hij was absoluut geen liefheb ber van boekbanden. Die heb ben bij hem alle tinten beige en bruin, de gewone gebruiksban den uit de 17e en 18e eeuw. Nee, het ging hem om de in houd en de drukken. Hij kocht werken op het gebied van filo sofie, rechtsgeleerdheid, theolo gie, geneeskunde, occulte we tenschap, geschiedenis, wis- en sterrenkunde. Ook had hij een uitgebreide prentenverzame- ling." Johan Thysius liet op zijn sterfbed weten, dat in zijn testa ment moest komen te staan dat zijn bibliotheek een publieke functie moest krijgen. Hij stelde middelen ter beschikking voor onderhoud en uitbreiding. Het testament was echter niet naar de zin van de familie. Breugelmans: „Het hebben van een bibliotheek en boeken was toch onzin. Tot het begin van de 19e eeuw duurde deze strijd. De stichting heeft daar door heel veel geld verloren. Toch was er één goede neef, die na Thijs' dood, kordaat te werk ging. Hij gaf de architect Arend van 's Gravenzande de opdracht om aan het Rapenburg- FOTO HENK BOUWMAN /Groenhazengracht de biblio theek te bouwen. Dat karwei was in 1655 klaar. Toen werden er twee curato ren benoemd, die het overge bleven geld beheerden. Zij zorg den steeds tijdig voor nieuwe opvolgers. Dat systeem werkt tot aan de dag van vandaag. Al leen de curatoren zijn niet meer zo rijk. Vroeger schonken die nog weieens wat. Maar die tijd is echt voorbij. Er is nauwelijks nog geld bij de stichting." DANS RECENSIE MAARTEN BAANDERS Voorstelling: Echte Clichés door Het Con cern en Eric de Kuyper Gezien 7/10 LAK- theater Leiden Nog te zien 8/10 LAKthe- In de balletwereld bestaan min stens zoveel clichés als in het dagelijks leven. Het Concern en filmer Eric de Kuyper hebben over dit verschijnsel een voor stelling gemaakt, 'Echte Cli chés', waarin de klassieke dans bewegingen en de grote roman tische balletmuziek vermengd worden met de clichés rondom schoonmaakmiddelen, ijskas ten, wasmachines, waslijnen, hairsprays en boodschappen doen. Net als in eerdere voor- HET OOSTERS ANTIQUARIUM (voorheen van E. J. Brill) Nieuwe Rijn 2 - Leiden Tel. 071 - 149305 Humaniora - Oosterse Talen Algemeen Antiquariaat Op de 2e Leidse Boekenzondag brengen wij een grote verzameling boeken over Indonesië in de verkoop stellingen blijken de dansers grote kwaliteiten als mimers te hebben. Een zwakheid van deze voor stelling is echter, dat de meeste clichés die erin voorkomen, nogal belegen zijn. Er is duide lijk gekozen voor een jaren-vijf tig-sfeer en de clichés die bij dat tijdperk horen, zijn voor men sen van nu al bijna geen echte clichés meer. Wat de dansers ermee doen, verraste mij over het algemeen weinig. Door bijvoorbeeld op bekende balletmuziek van Tsjaikovski een dans met vegers uit te voeren, of verzaligd te dansen met een wasmachine of een ijskast (de droom van iede re huisvrouw), wordt eigenlijk Paul Acket overleden DEN HAAG ANP Paul Acket, de organisator van het North Sea Jazz Festi val in Den Haag en het Jazz Mecca in Maastricht, is maandagavond in zijn woon plaats Den Haag overleden. Acket leed aan kanker. Hij werd 69 jaar. Op uitdrukkelij ke wens van Acket zal het derde Jazz Mecca, eind okto ber in Maastricht, gewoon doorgaan. niet méér gedaan dan de draak te steken met gewoontes die het gezicht van het klassieke ballet bepalen. Dat is leuk en verfris send, maar een echte ontmas kering is er niet. Een werkelijk verrassend ele ment in deze voorstelling vor men de filmpjes van Eric de Kuyper, die tussen de scènes worden vertoond. De absurde draai die hier gegeven wordt aan cliché-elementen, is ijzer- sterk. De vrouw die allerlei prachtige dansposes wil uitvoe ren, terwijl ze de liefde bedrijft. Carmen als Spaanse danseres die de man die haar filmt uit - Ueedt en/.: xe vumicu een schitterende echo op wat er in de dansscènes te zien is. Antiquariaat Klikspaan Deelnemer aan de Leidse boekenzondag. Aanwezig op de beurs in de Pieterskerk. Zondag speciale verkoop vóór de winkel. Hooglandse kerkgracbt 49 Tel 071-213093/213493 „IkkenPieter Geraedts al heel lang. Al sinds de tijd dat ik zelf nog een galerie had, in de jaren zestig. Hij maakte aanvankelijk keurige keramische potjes, maar mede door de constructivistische kunst die ik in de galerie had hangen, is hij van stijl veranderd. Toen mij de zogenaamde Kunstenaarsprijs werd verleend voor mijn werk in die galerie, kreeg ik dit keramische object van hem. Wat ik er mooi aan vind, is de helderheid van lijn en de eenvoud. Naar betekenissen zoek ik niet. Ik neem het object zoals het is. Het is een mooi strak ding dat er eerst niet was. De pure, originele, aanwezigheid geeft dit object bestaansrecht. Wat mij betreft had het materiaal waarin het is uitgevoerd nog strakker mogen zijn." „Ik hou van geometrische en constructivistische werken. Als ik een tentoonstelling ga bekijken met moderne kunst, ben ik in één zucht door de zalen heen. Meestal is er maar één ding dat mij echt boeit. Strak, strak, strak moet het zijn. Overal verliest het leven zich in zijpaden. Kijk eens naar een gesprek: nooit gaat het recht op zijn doel af, altijd komen er dingen bij die met de zaak waar het om draait niets te maken hebben. Misschien ben ik zo geboeid door die koele, bijna klinisch, strakke werken omdat ze een afstandelijkheid hebben die ik zelf niet bezit. Je kunt erin zien wat je wilt, maar ze blijven in zekere zin leeg. Ze accepteren geen betekenis." „De lijn in de constructivistische kunst, daar moet ik altijd weer naar kijken. Die lijn heeft een strak aanzien, maar wat is ze dun. Ze is voor mij de uitdrukking van het wankel evenwicht." „Mijn leven verloopt soms nogal chaotisch. Maar om me heen moet alles op zijn plaats staan. Als iemand een boek heeft meegenomen uit de kast, merk ik het meteen. Daarin ben ik bijna neurotisch, ja. Er komen hier maar weinig mensen, maar als ze komen, gaan ze meteen met dingen lopen schuiven en zo. Met die asbak daar bijvoorbeeld. Telkens probeer ik dan zo'n asbak weer op zijn plaats te „Dit object van Pieter staat altijd op mijn bureau. Wat zeg je? O nee, ik druk er nooit peuken in uit of zo en dat zou ik ook van niemand accepteren. Een keer heb ik er In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct hetzij zijdelings met kunst of cultuur te maken hebben. Zij praten over een kunstvoorwerp waaraan zij bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt ex- galeriehouder en organisator Ben Walenkamp zijn bewondering uit. onnadenkend mijn pijp in uitgeklopt en dat vond ik bijna heiligschennis. Het is een mooi ding, vind ik. De symmetrie in trekt mij aan. Er zitten vier gaten in, vijf had echt te veel geweest. Het is precies zoals het moet zijn. Ik moet het object altijd in mijn buurt hebben. Het is een kunstwerk een integer kunstenaar, die t met alle winden meewaait. Hij heeft een verhaal bij dit stuk keramiek maar dat hoef ik niet te horen." „Kunst moet niet de natuur of de mens uitbeelden. Figuratieve kunst zegt mij niets. Het leven is al zo vol, daar hoefje nog niet eens een keer leven aan toe te voegen. Sommige figuratieve Russische kunst boeit mij wel. Maar dan is het toch weer bijna abstract. Van Malevich vind ik bijvoorbeeld 'De rode cavalerie' heel erg goed. Een strak landschap en aan de streep van de horizon een paar van die kleine, voortjagende ruitertjes. Prachtig. En niet alleen mooi van compositie maar ook van kleur." „Ik ga nogal eens naar het Gemeentemuseum in Den Haag. Daar hangen dingen die mij boeien. Onder meer 'Gezicht op Delft' van Vermeer. In dat schilderij bevindt zich een klein blauw wolkje waar ik verliefd op ben. Voor dat wolkje ga ik soms naar Den Haag. Ik ben iemand van impulsen. Ik weet meteen: ja, dat is het. Tentoonstellingen moeten ook nooit te vol zijn. Er moet zo min mogelijk hangen. Als ik zelf ei tentoonstelling zou moeten maken, kreeg je een behoorlijk leeg museum. Van alles wat ik heb gezien, blijft niet zoveel van het werk van Franz Kafka. Fleuren Oude Prenten, Pieter- skerkchoorsteeg, heeft een ten toonstelling van Leidse stads- aangezichten. Bij jeugdboekhandel Silves ter, Rapenburg 17, begint om 12.00 uur het poppenspel 'De Keizer en de Nachtegaal' van H.C. Andersen. Uitgevoerd door Max v.d. Made. En omdat het ook Kinderboekenweek is laat boekhandel de Kier aan de Nieuwe Rijn de bekende kin derboekenschrijver Guus Kuijer van 14.00 tot 15.00 uur signe- Het Antiquariaat Klikspaan, Hooglandse Kerkgracht, schenkt speciale aandacht aan Amerikaanse pockets, in het bij zonder science fiction. De etalage van Antiquariaat Meurs, Nieuwsteeg, is gewijd aan Leidse stadsplattegronden. Reisboekhandel Zandvliet aan de Breestraat heeft een speciale expositie over grote treinreizen. Bij Burgersdijk en Niermans (Nieuwsteeg) worden er tussen 14.00 en 16.00 uur gratis boeken en grafieken getaxeerd. Ook is er een speciale kalender met Ledse stadsplattegronden ge maakt, die zondagochtend aan wethouder Joop Walenkamp wordt aangeboden. Bij boek handel Kooyker aan de Bree straat is er de hele dag een de monstratie handzetten en - drukken. Om 14.00 uur is er op de afdeling Oosterse Filosofie een lezing over I'Tjing door W. In het Rijksmuseum van Oudheden zijn de activiteiten gericht op kinderen: Hiëroglie- fenles in Oud-Egyptisch klaslo kaal. Zelf schrijven van hië rogliefen op papyrus. Aanvan 13.00 uur. Museum de Lakenhal heeft een expositie over 100 jaar kin derboeken. En om 15.00 uur geeft Ingrid Moerman een le zing over 'Alice in Wonderland'. De universiteitsbibliotheek aan de Witte Singel heeft In de Dousazaal Leidse plattegronden verzameld. Tijdens de inmiddels Tweede Leidse Boekenzondag, die op 11 oktober wordt gehouden, staan fn veel boekhandels, musea en antiquariaten speciale activitei ten op het programma. Overal zijn plattegronden en program ma's te verkrijgen. De Bond van Handelaren in Oude Boeken organiseert een Antiquarische Boekenbeurs in de Pieterskerk. Aan deze beurs nemen 35 antiquariaten uit zo wel Leiden als de rest van Ne derland deel. Zondags is de beurs, die al op vrijdagmiddag 15.00 uur begint, onderdeel van het jaarlijkse Leidse boeken feest. Op deze dag (10.00 - 18.00 uur) zullen Kees Thomassen van de Uitvreter en Jan Keyser van de Avalon Pers in de Pieter skerk demonstraties ambachte lijk drukken verzorgen. Begeman Fine Arts aan de Papengracht heeft een exposi tie van 50 tekeningen van Jan Vlasveld, gemaakt ter illustratie van drie Nederlandse edities

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23