Leidsch Dagblad <P Weer motorprobleem El Al A n Sterke aanbieding vooreen sterk gebit. Radarcontact valt weg tussen Schiphol en de vliegtuigen 'Reinigingsrechten fors omhoog' Geboortehuis van Rembrandt nagebouwd Belasting verhoogt boetes Saddam-water nuf 15,-retour! - Jeltsin sart Gorbatsjov Treinenloop bij Utrecht in de war Brandje op kerosinetanker r DONDERDAG 8 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39976 LOSSE NUMMERS f 1.50 Boekenzondag O Zondag is de twee- de Leidse boeken zondag. Die dag is de be roemde BibliothecaThy- siana open voor publiek. Ruud Gullit q Ruud Gullit door- brak het stilzwijgen. Hij houdt de deur naar Oranje open maar speelt niet tegen Polen. KURK - LAMINAAT- PARKET-ZONWERING )fV NATUROf VLOEREN LEIDEN, Klokpoort 53, lel 071-226138 Als gevolg van stroomstoring Reddingswerkers kijken toe hoe het lichaam van een van de slachtoffers ii Een El Al-vlucht van Tel Aviv naar New York heeft van morgen vroeg ernstige vertraging opgelopen, nadat ge breken waren geconstateerd in de ophanging van één van de motoren van de Boeing 747. Direct na de crash in de Bijlmer van een Boeing 747 van El Al is gespeculeerd dat ook dit toestel problemen zou hebben gehad met de ophanging van de motoren. dat ze al geruime tijd geleden informatie heeft verstrekt over problemen met de bouten, maar El Al zegt pas na het onge luk van zondag een formele waarschuwing te hebben ont vangen. Belangrijke vraag bij het on derzoek naar de ramp is waar om ten minste één en waar schijnlijk beide motoren onder ad bloemendaal correspondent Ook andere vluchten van El Al vertrekken vandaag met vertra ging. De maatschappij contro leert alle toestellen van het type 747 nauwkeurig op barsten in de bouten waarmee de motoren aan de vleugels zijn bevestigd. Boeing heeft bekendgemaakt de rechtervleugel kort na de start hebben losgelaten. Eerder dit jaar verongelukte bij Taiwan een Boeing 747 van China Airli nes onder dezelfde omstandig heden. Ook daarbij lieten de twee motoren onder de rechter vleugel los. Net als bij El Al ging het om een ongeveer twaalf jaar oud vrachttoestel van het type 747-200. Tot zover onze correspon dent. Het dodental van de vlieg ramp in de Bijlmermeer zal waarschijnlijk lager uitvallen dan de 250 waarvan eerder werd uitgegaan. Burgemeester Varf Thijn van Amsterdam toonde zich vanmorgen voor zichtig optimistisch dat de ramp aan minder mensen het leven heeft gekost. Hij verwacht niet dat bij de bergingswerk zaamheden nog veel nieuwe slachtoffers worden gevonden. Tot nu toe zijn 49 slachtoffers geborgen, van wie één kon wor den geïdentificeerd. Politiewoordvoerder Wilting zei gisteravond dat een aantal van de vermisten nooit wordt teruggevonden. In de enorme hitte temperaturen tot 2.000 graden Celsius zijn sommige lichamen waarschijnlijk volledig verast. Definitief uitsluitsel over het aantal doden moet komen van de lijst van vermisten, momenteel vijftig re chercheurs werken. Bergingswerkers hebben in middels de begane grond van de verwoeste flats bereikt. De verwachting is dat de bergings werkzaamheden vandaag wor den afgerond. De zwarte doos met de vluchtgegevens van de verongelukte Israëlische Boeing 747 werd gisteren gevonden. Pagina 3: Risico's steeds groter. Alders ontkent wegmoffelen informatie. Onderzoek motoren. Huurdersregistratie vol ga ten. schiphol bill meyer De luchtverkeersbeveiliging op Schiphol heeft vannacht een uur zonder radarapparatuur moeten werken. In die tijd had den de verkeersleiders uitslui tend radiocontact met de vlieg tuigen van en naar Schiphol. Dat was het gevolg van een ern stige stroomstoring. De storing ontstond om 0.50 uur op het moment dat van de noodstroomvoorziening werd teruggeschakeld op de gewone stroomvoorziening. Deze laatste was enige tijd in onderhoud ge- De storing leidde tot grote consternatie. Volgens woordvoerder G. Knook van de Luchtverkeersbe veiliging is er gedurende een uur geen elektriciteit geweest op een aantal belangrijke syste men. Zo was er geen communi catie mogelijk tussen de ver keerstoren en de luchtverkeers leiding Amsterdam Radar. Dat is van belang voor de over dracht van vliegtuigen van ver keersleiders in de toren naar hun collega's achter de radar schermen. Ook computers en telefoons functioneerden niet en de weersvoorspellingen vie len weg. Volgens Knook was er wel ra diocontact met de vliegtuigen. Er zijn volgens hem geen ge vaarlijke situaties in het lucht ruim boven Nederland voorge komen. Eurocontrol in Maas tricht en de Koninklijke Lucht macht zijn door Schiphol om assistentie verzocht. Een bijko mend voordeel was dat er in de nacht minder vliegtuigen aan komen en vertrekken. WIELKENS iA^I SERVICE 071 -890503/895530 Maandag waren wij door PTT-werkzaamheden telefonisch niet bereikbaar. Onze excuses hiervoor. Heden staan wij weer volledig tot uw beschikking. HET WOORD IS AAN Robert Schuman Alleen hij die afkeuring op prijs weet te stellen, is met lof gebaat. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Film Info Programma's- Regio Religie RTV Show Sport Weg en Wiel - VANDAAG OOK KINDERBOEKEN WEEK PAGINA'S 27,28 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Kans op een bui Wolkenvelden en kans op een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 5, middagtemperatuur ongeveer 13 graden Matige, aan de kust krachtige noordwestenwind, kracht 4 tot 6 Als plannen voor vergistingsinstallatie mislukken leiden. janet van duk wim koevoet Leidenaars krijgen over twee jaar met een flinke verhoging van de reinigingsrechten te ma ken als de plannen om een ver gistingsinstallatie te bouwen mislukken. Voor het ophalen en verwerken van afval moet een Leiden krijgt er wellicht een toe ristische attractie bij: het nage bouwde geboortehuis van de schilder Rembrandt van Rijn. Uit de begroting voor volgend jaar blijkt dat bij de gemeente ideeën bestaan om een dergelij ke woning na te bouwen in de buurt van de Weddesteeg, waar de beroemde kunstenaar ter wereld kwam. De kosten ervan zijn nog niet bekend. Leiden heeft dit jaar al een aantal plannen uitgevoerd om te benadrukken dat de beroem de schilder Leidenaar is ge weest. Zo is bij de historische haven een Rembrandt-atelier gemaakt. Het is verder de be doeling dat het pleintje tegen over de geboorteplek aan de Weddesteeg een eerbewijs aan de in Leiden geboren schilder wordt. Op het veld, dat nu nog volstaat met onkruid, komt een kunstwerk met bomen en een bankje. den haag gpd De boetes voor het niet of te laat insturen van een belas tingaangifte gaan per 1 januari fors omhoog. Volgens de nieu we regels krijgt iemand die te laat aangifte doet, een boete van minimaal vijf en maximaal duizend gulden. Wordt het ont vangen van erfenis of schenking te laat gemeld, dan is de boete vijf procent van de normale hef fing met een maximum van duizend gulden. Als een aanslag van de belas tingdienst niet of te laat is be taald, dan geldt een boete van hoogstens vijf procent met een maximum van opnieuw dui zend gulden. Komt het voor de derde keer voor, dan wordt dat tien procent met een maximum van tien mille. Krijgt iemand een naheffing door eigen schuld, dan is de boete 25 pro cent. Is sprake van opzet, dan is de boete vijftig procent. Bij ern stige, omvangrijke fraude is de boete honderd procent van de verschuldigde belasting. Berouw wordt overigens be loond. Als iemand eerder ge maakte fouten in de aangifte herstelt, wordt de boete in ge vallen van schuld verlaagd naar vijf procent. De betrokkene moet de correcties dan wel zelf en vooral op tijd bij de belas tingdienst melden. Met de elektrische tandenborstel HP 5211 van Philips (winkel waarde f 149,-) is goed en veilig poetsen voordeliger dan ooit! Stuur deze bon samen met uw aankoopbon èn uw naam, adres en bank/girorek.nr. naar Philips Nederland, p/a Ekkersrijt 4402, 5692 DK Son (o.w. Actie Tandenborstel). Dan storten wij f 15.- op uw rekening. De actie loopt van 1 okt. t/m 31 dec. 1992. U kun! inzenden tot 15 jan. 1993 (max. lx per gezin). PHILIPS m moskou hans geleunse De Russische president Jeltsin heeft vanmorgen tientallen po litiemensen ingezet om het pand van de Gorbatsjov Stich ting te omsingelen. Het perso neel werd de toegang gewei gerd. Gorbatsjov zelf was niet aanwezig. Het is de zoveelste pesterij van Jeltsin jegens zijn oude ri vaal Michail Gorbatsjov. Gister avond onteigende jeltsin per decreet de riante behuizing Gorbatsjov Stichting. Jeltsins decreet was een reac tie op Gorbatsjovs interview in het dagblad Komsomolskaja Pravda van gisteren, waarin de voormalige Sovjet-president zegt dat Jeltsin niet de kwalitei ten bezit om Russisch president te zijn. Inzet van de strijd tussen de Russische leider en de Nobel prijswinnaar is Gorbatsjovs wei gering te getuigen voor het Constitutionele Hof in het pro ces rond het verbod op de Com munistische Partij. Het Hof heeft daarop Gorbatsjov een uitreisverbod opgelegd. Gorbatsjov staat op het stand punt dat het om een politiek proces gaat, dat niets met juri dische overwegingen van doen heeft. Walcott winnaar van Nobelprijs voor literatuur stockholm Schrijver Derek Walcott uit Trinidad is winnaar gewor den van de Nobelprijs voor de literatuur. Dat heeft de Zweedse Academie vanmid dag in Stockholm bekendge maakt. Walcott is 62 jaar. huishouden dan 125 gulden per jaar meer gaan betalen. De kans bestaat dat ook regiogemeenten de reinigingsrechten dan moe ten verhogen. In de Leidse regio zijn de rei nigingsrechten al erg hoog. In Leiden betalen huishoudens bijna 400 gulden per jaar. Het bedrag dat de gemeente op de ze manier binnenkrijgt, is ech ter niet genoeg om de kosten voor afvalverwerking te dekken. De gemeente kampt namelijk met een schuld van 25 miljoen die bij diverse vuilverwerkings projecten is ontstaan. leiden/alphen paul van der kochj Onregelmatige treindiensten en het stukje van Vleuten naar Utrecht met de bus. Dat lot trof vanochtend reizigers op de lijn Leiden-Utrecht. Volgens NS bleef de vertraging beperkt tot een half uur en reden de treinen vanaf half tien weer normaal op het traject. Het oponthoud werd veroor zaakt door een locomotief die vannacht om vier uur de boven leiding bij Utrecht CS stuk trok. NS hoopten de treinen voor de spits in het gareel te krijgen, maar dat lukte niet. Er waren wel voldoende bussen beschik baar doordat er ruim een uur zat tussen de kortsluiting en de eerste trein. NS adviseerden voor zevenen via de radio al Utrecht te mijden. Reizigers tussen Den Haag/Rotterdam en Amersfoort werd aangeraden via Amsterdam te gaan. Leiden heeft besloten nog even te wachten met de afbeta ling daarvan, omdat ze ervan uitgaat dat de afvalverwerking veel goedkoper wordt als de moderne scheidings- en vergis- tingsfabriek aan de Voorscho- terweg draait. Komt de installa tie er niet snel dan moeten Lei denaars fors in de buidel tasten om de schulden weg te werken. Ook andere regiogemeenten hebben geld uitgegeven voor af valverwerkingsprojecten. Hoe zij deze schuld afbetalen, is nog niet precies bekend. Zoeter- woude betaalt de schulden af door een greep te doen in de re- Per kwartaal (f 8010) vr matische betaling* if bank/girorekening Heemskerk De Jager Administratieve Automatisering Noordwijk tel. 01719 46566 fax. 01719-48547 leimuiderbrug ellen de boer stak de geiser aan. Voordat hij onder de douche stapte, rookte hij een sigaret. Vervolgens ont plofte de geiser en brak brand uit. De matroos liep brandwon den op aan een arm en een hand. Hij is overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amster dam. Na behandeling kon hij weer terug naar de tanker. De rijkspolitie te water stelt een on derzoek in. Op een kerosinetanker in de Ringvaart bij Leimuiderbrug is vanochtend om kwart over vier uur brand uitgebroken. Het vuur is geblust door de beman ning. Zoals het er nu naar uit ziet, is alleen de keuken uitge brand. Een 24-jarige matroos uit Harlingen, die werkt op het schip, wilde gaan douchen en Handtekening I Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen neer I Leidsch Dagblad I Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden I 8

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1