OUDSHOORN In 2005 nog zes grote Europese autoconcerns Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Weg en wiel Automobielbedrijf Mitsubishi Lancer Wagon eerder dan sedan Nieuwe Seoupé met Hyundai-motor Sportfietsmarkt in Putten ry DONDERDAG 8 OKTOBER 1992 13 Oud-topman Ford analyseert plannen autoproducenten: Een groot aantal fusies en overnames moet de Europese autoproducenten weerbaarder maken tegen de Japanse concurrentiedruk na de eeuwwisseling. Derhalve zullen er in het jaar 2005 nog slechts zes grote autoconcerns in Europa zijn. Dit voorspelt Karl E. Ludvigsen, ooit vice- president van Ford Europa en tegenwoordig adviseur van de autoindustrie, in het jongste Bovag-blad. Ludvigsen goed bekend met de plannen van de Europese auto producenten. Hij analyseerde de plannen en kwam tot op merkelijke voorspellingen. Zo voorziet hij dat volgend jaar al Fiat de aandelen van Rover overneemt van British Aero space. Alfa Romeo, Lancia en Fiat zullen dan van de Britse markt verdwijnen en Rover zal voortaan auto's bouwen op bo demplaten van Fiat. Voor de huidige Rover-partner Honda is dan geen plaats meer. Volkswagen koopt in 1996 het in moeilijkheden verkerende Porsche. Twee jaar later volgt de spectaculaire overname van Tot en met 1999 gelden er in Europa importlimieten voor Ja panse auto's. Het Data Re search Institute (DRI), 's we relds grootste onderzoeksbu reau dat zich bezighoudt met de autoindustrie, verwacht dat wanneer de Europese markt he lemaal opengaat, de Japanners een marktaandeel van 12,5 pro cent hebben. Dat komt neer op 1,73 miljoen auto's, waarvan er 700.000 in Europa worden ge bouwd. Dit marktaandeel zal volgens het DRI na de eeuwwis seling verdubbelen naar 25%. Vanwege zijn advieswerk is Porsche schrapt nog 1.000 banen stuttgart dpa De Duitse sportwagenfabrikant Porsche liet vorige week weten naast de eerder aangekondigde 850 banen nog eens 1.000 extra arbeidsplaatsen kwijt te willen. De directie zegt dat dit besluit noodzakelijk is om de onderne ming zelfstandig te houden. De ondernemingsraad noemt de personeelsverminderingdaar- entegen een gevaar voor de toe komst van Porsche. Porsche heeft al langer afzet- problemen in de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, maar nu zijn er ook moeilijkheden op tot voor kort stabiele markten als Duitsland, Italië en Japan. Off. Mitsubishidealer voor Groot Leiden MITSUBISHI MOTORS Touwbaan 5, Leiderdorp. Tel. 071-410141 Chrysler (inclusief Lamborghi ni) waarmee VW de Amerikaan se markt wil veroveren. In Frankrijk zullen binnen vier jaar de merken Citroën, Peu geot en Renault bij elkaar wor den geveegd. Samen met het Zweedse Volvo gaan ze dan tot het nieuwe concern PRV (Peu geot, Renault, Volvo) behoren. Ludvigsen gaat ervan uit dat na 2005 PRV op zijn beurt in zijn geheel wordt overgenomen. BMW neemt, in 1995, Rolls- Royce en Bentley over om beter te kunnen concurreren met Mercedes, dat zelfstandig zal blijven. Tenslotte voorziet Lud vigsen een verregaande samen werking tussen Fiat en Ford. Het DRI verwacht dat er in 2010 wereldwijd 130 miljoen perso nenauto's per jaar kunnen wor den gebouwd. Er zal jaarlijks vraag zijn naar 75 miljoen au to's. De Europese autoindustrie zal tegen die tijd de hoofdrol spelen met een derde van de wereldproduktie, aldus het DRI. De Lancer Wagon nieuwe stijl: vloeiende lijnen, afgeronde hoeken en een verhoudingsgewijs korte neus. knokke gpd Mitsubishi-importeur Hart Nibbrigen Greeve (HNG) verwacht de nieuwe Lancer sedan niet vóór de Auto-RAI, die begin fe bruari 1993 in Amsterdam wordt gehouden. Wel heeft de importeur de stationwagen van de nieuwe Lancer al voorhanden. Dat is vrij ongewoon, want doorgaans komt een stationversie pas na de lancering van de basisauto op de markt. Maar HNG had een goed motief om het an dersom te doen. De voorraad van de vorige stationwagen was op nadat dat model het liefst acht jaar had uitgehouden. Hoogste tijd dus voor vernieuwing. „We hadden ook met de sedan kunnen be ginnen", zegt algemeen directeur J. Tole- naar, „of zelfs met beide modellen tegelijk, maar dat leek ons niet gewenst omdat we vermoedelijk voor beide typen niet aan de vraag hadden kunnen voldoen. Bovendien bemerken we een sterke trend dat de sta tionwagens steeds vaker door particulieren worden gekocht. Het hele imago rond de stationwagen is aan het veranderen. Op de RAI zal straks ook de stationversie van het prestigemodel Mitsubishi Sigma te zien zijn. Meer merken spelen op die trend in. Er is bij voorbeeld ook een Volkswagen Golf Variant op komst", aldus Tolenaar. Het grote verschil met het vorige type is dat de nieuwe wagon royalere afmetingen heeft. Dat geldt niet alleen voor het interi eur maar ook voor de spoorbreedte. De motor is gehuisvest in een akelig kleine ruimte, waardoor er meer ruimte is voor de inzittenden en de nieuwe Lancer een ver houdingsgewijs korte neus heeft. Opvallend zijn de vloeiende lijnen en de af geronde hoeken van de auto. Er is veel aan dacht besteed aan de doelmatigheid van het geheel. De brede achterklep zwaait on der een grote hoek open. Doordat de achterbank in (ongelijke) delen kan worden weggeklapt tot een vlakke laad vloer is de beschikbare ruimte voor vele doeleinden te gebruiken. Er is keuze uit twee motoren: een 16-kleps benzinemotor van 1.6 liter 113 pk/83 kW) en een dieselmotor van 2.0 liter (68 pk/50 kW). HNG heeft de prijs van de goedkoopste versie (GLi) vastgesteld op 34.495 gulden, stuurbekrachtiging kost dui zend gulden meer. De GLXi met automaat en stuurbekrachtiging is de duurste: 40.295. De diesel kost 38.995 gulden. redactie peter looew1jks MicheUn boekt winst De Franse bandenfabrikant Michelin heeft in de eerste helft van dit jaar een netto winst behaald van 270 miljoen gulden. Vorig jaar leed het concern over de eerste zes maanden nog een verlies van 350 miljoen gulden. boeken Elektronica in de auto Volvo heeft samen met Lotus een actief veersysteem ge naamd CCS ontwikkeld. Hierbij is de vering vervangen door zo geheten hydrocilinders, die door een computer worden be diend. Deze computer bekijkt iedere beweging van de auto, beoordeelt die en reageert, in dien nodig, razendsnel met een corrigerende ingreep. Het systeem zorgt voor een constante rijhoogte, waardoor de bestuurder helemaal niets meer merkt als een van de wie len door een kuil bonkt. Maar Ook kan het ervoor zorgen dat de auto bij het remmen niet met zijn voorkant naar beneden duikt en, indien gewenst, zelfs achterover helt. En ook kan CCS het overhellen in de bocht te gengaan en zelfs veranderen in overhellen naar de binnenkant. Het CCS-systeem is slechts een van de vele voorbeelden die be horen tot de zogenoemde com- fort-elektronica. Modeme auto's zitten vol met elektronica, niet alleen voor het gemak van de bestuurder, maar ook om de auto's efficiënter en veiliger te maken. Uitgeverij Kluwer heeft een boek uitgebracht waarin Jürgen Kasedorf alle ontwikkelingen op dit gebied op een rijtje zet. Het betreft dan niet alleen inge wikkelde zaken als een CCS-sys teem, maar ook bij voorbeeld centrale portiervergrendeling of een vertragingsrelais voor de binnenverlichting. Uitgebreid aan de orde komen onder meer de autoradio, navigatiesyste men, de autotelefoon en de boordcomputer. Communicatie- en comfort- elektronica In de auto; door JUrgen Kasedorf; 264 blz.; 54,50; uitgeverij Kluwer. blikvangers HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071-22 55 75 Gelimiteerde Daihatsu's met vele extra's Daihatsu heeft onder de noemer 'Limited' een drietal actiemo dellen in het programma opgenomen. Zoals de naam aangeeft, zijn deze wagens in beperkte aantallen beschikbaar. De Limited- modellen zijn voorzien van een uitgebreid pakket extra's tegen een relatief lage meerprijs. Zo hebben de extra's op de Charade 1000 Limited 21.395) een waarde van 2.000 gulden, waarvan Daihatsu slechts 400 in rekening brengt. De Charade 1300 Li mited 24.495) heeft voor 2.400 aan extra zaken, de klant be taalt hiervoor 800 gulden. De derde actie-auto is de terreinwa gen Rocky Wagon EL U Limited 63.995) met voor 3.900 gulden aan extra's. De meerprijs hiervoor bedraagt 1.900. De drie spe ciale Daihatsu's zijn ook als 'Van' (grijs kenteken) verkrijgbaar. In november komt het Koreaan se Hyundai met een vernieuwde Scoupé op de markt. Een mijl paal, zegt importeur Greenib Car, want naast het nieuwe ui terlijk beschikt de Scoupé over de eerste door Hyundai zelf ont wikkelde motor. Die 1.5 jiter (turbo)motor is het begin van een hele reeks eigen technologie. In ontwikkeling zijn een 1.6 en 2.0 liter 16-klep- per, een zescilinder met 24 kleppen en een kleine diesel motor. Maar ook is Hyundai be zig met ABS, airbag, vierwiel- aandrijving en -besturing. Hyundai doet het in ons land opmerkelijk goed, ondanks de dalende markt. Dit jaar gaan er naar verwachting rond 8.500 auto's de deur uit, tegen 1994 10.000 en over enkele jaren zelfs 15.000 auto's. Om dat te bereiken blijft Hyun dai in beweging. Volgend jaar met een geheel nieuwe Sonata en een vernieuwde Lantra en nu met de vernieuwde Scoupé. Dit eigenwijze sportwagentje is er duidelijk op vooruit gegaan. Het ziet er vlotter uit en de nieuwe motor betekent een welkome uitbreiding. Want bij de eerste generatie Scoupé viel het een aantal potentiële klan ten toch tegen waartoe de wa gen motorisch in staat was. De nieuwe turbomotor levert 116 pk/85 kW en zonder com pressor 89 pk/66 kW. Speciaal voor de Europese markt is het onderstel 'harder' afgeveerd, maar toch nog iets te soepel om echt scherp te kunnen rijden. Maar deze afstelling komt wel weer het rijcomfort ten goede en dat zullen met name de ou dere echtparen die op de Scou pé blijken af te komen, wel op prijs stellen. De nieuwe Scoupé met turbo motor is te koop vanaf 35.550. De turbo-loze versies volgen ko mend voorjaar. Volvo 440 en 460 Escape beesd De Nederlandse Volvo-tak heeft onder de naam Escape twee nieuwe actiemodellen in het programma opgenomen. De auto's zijn gebaseerd op de DL-versie met 1.8 liter injectie- motor in de 440- en 460-serie. De Escape is voorzien van on der meer getint glas, stuurbe krachtiging, centrale deurver grendeling. een toerenteller, 185 millimeter brede banden, spe ciale wieldoppen, kuipstoelen met tweed-bekleding en stoel- tassen in de rugleuning van de voorstoelen. De 440 Escape kost 33.900 en de 460 komt op 35.400. wegwerkzaamheden luisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). Amsterdam - Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Muiden, in beide richtingen, dag/nacht Amsterdam - Den Haag (A 4) T.h.v. de Schipholtunnel, in beide richtingen, avond/nacht. Tussen Alkemade en Leidschendam, richting Amsterdam, avond en nacht. In de Velsertunnel is één buis afgesloten, avond/nacht. Utrecht - Breda (A 27) T.h.v. Werkendam, In beide richtingen, overdag. Velsen - Haarlem (A 208) T.h.v. van Velsen, dag/nacht. blik in het verleden Golf GTI16V komt na de jaarwisseling Volkswagen zet vanaf januari de inmiddels 16-jarige GTI-traditie voort met de Golf GTI 16V. Dit sportieve topmodel, op basis van de derde generatie Golf, is voorzien van een nieuw ontwikkelde tweeliter 16-kleppen inspuitmotor van 150 pk/110 kW. Deze krachtbron is goed voor een topsnelheid van 215 km/uur en een acceleratie van nul naar honderd in 8,3 seconden. De nieuwe GTI is verlaagd, heeft strakker afgestelde veren en een aangepas te stuurbekrachtiging. De standaard-uitrusting omvat onder meer 205 mm brede banden, lichtmetalen velgen, in hoogte ver stelbare Recaro-stoelen en een sportstuur. Een anti-blokkeer systeem (ABS) is tegen meerprijs verkrijgbaar. fietsstrook redactie: Theo van der Kaaij M aterdag 10 oktober M vindt in Putten op de Veluwe de nationale sportfietsmarkt plaats. Het is de laatste marktdag in een serie van drie zaterdagen. Ieder die een gebruikte racefiets, ATB of hybride wil kopen of verkopen kan daar terecht. Het aanbod mag echter niet ouder zijn dan vier jaar. De verkoper betaalt aan de organisatie 7,50 vooraf en bij een geslaagde transactie nog eens zes procent van de koopsom. Kopers hebben gratis toegang. De markt staat open voor particulieren en handela ren, van 10 tot 16 uur, op het adres Engweg 23A. Wie fietsen wil verkopen kan vanaf acht uur terecht. Tijdens de markt zijn er shows van het nieuwste fiets- materiaal en wedstrijden op ho metrainers. Bovendien zijn er onderdelen, accessoires en kle ding met korting te koop. Beenfiets uit VS Een klein bedrijf in California, Applied Motion, is aan het pio nieren met een 'Springwalker'. Het is een apparaat dat mensen in staat stelt veel sneller te lo pen en te rennen dan de natuur heeft bedoeld. Een soort been- fiets dus. Er is helaas nog geen foto van beschikbaar. De be stuurder wordt vastgebonden aan een ingewikkeld zwart ge raamte van aluminium. Hij plaatst zijn voeten op pedalen, die door middel van een sys teem van katrollen en veren Een Chinese fietsenmaker in Beijing spant de.spaken van een fiets. De fiets is een massaprodukt in China. De Europese Gemeenschap heeft de import van Chinese fietsen aan banden moeten leggen ter bescherming van de eigen fabrikanten. China mag tot twintig miljoen gulden fiètsen in Europa verkopen. foto ap twee lange, soepele benen aan drijven met achterwaarts bewe gende knieën. Door zijn eigen benen in loop-, ren- of spring- stand te bewegen schrijdt hij weg, waarbij hij met iedere trap wel 3 meter overbrugt. Er wordt al zes jaar aan de uit vinding gewerkt door onder meer John Dick (52), weten schappelijk onderzoeker bij NA SA. Een prototype heeft 80.000 gulden gekost. Zakenpartner Bruce Crapuchettes (54) heeft de Springwalker uitgetest en be reikt snelheden van 13 km/uur. Doel is een apparaat te ontwer pen waarmee snelheden tot veertig kilometer per uur moge lijk zijn en daarna tot massa- produktie over te gaan. Volgens de ontwerpers zou de Springwalker wel iets voor het leger zijn. Soldaten kunnen zich er snel mee door moeilijk be gaanbare gebieden verplaatsen. Het leger heeft inmiddels al in teresse getoond. Crapuchettes gebruikt de SpringWalker in zijn woon plaats Los Angeles. De buren, die eerst verbijsterd waren, ra ken eraan gewend hem langs te zien schrijden als een struisvo gel. Het tijdschrift Design News riep de beenfiets vorig jaar uit tot een van de beste uitvindin gen. (THE INDEPENDENT) Het Britse Duitse Opel |fi|^i twintig tot het General Mo- tors-concern, fc f maar pas tegen tiBÊÊÊÊÊKt£T \- 1964 kwam een voorzichti- C ge samenwer- beideGM- H gang. Tegen- V-- T"?' Vauxhall gewoon een Britse Opel. Ook deze Vauxhall Viva uit 1968 was gebaseerd op de toenmalige Opel Kadett Het betreft hier echter een spedale 2-deurs GT-uitvoering, die was voorzien van de tweeliter motor uit de grotere Vauxhall Victor. De Viva GT is twee jaar in produktie geweest waarin er welgeteld 4.606 van de band rolden. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13