Leidsch Dagblad Toestel verloor maar één motor -n Geheugen gedeputeerde over vuilstort beperkt VN-commissie onderzoekt wreedheden 'Monteurs bespraken geen technische problemen' Stichting gaat 'kunst' van apen onderzoeken WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39975 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Verder over de vliegramp: PAGINA 2: Ghanese vrijwilligers gaan van deur tot deur Uit eik vliegtuigongeluk wordt lering getrokken Piloten hebben lijst van meer dan honderd gevaarlijke vliegvelden PAGINA 3: Schadeproces wordt zeer gecompliceerd Massabegrafenis nog niet aan de orde Identificatie een bijna ondoenlijke klus Zwarte doos gevonden amsterdam gpd Het ramptoestel van El Al heeft zondagavond vóór de crash in de Bijlmermeer waarschijnlijk maar één motor verloren, in plaats van twee. Dat heeft de woordvoerder van het onderzoeksteam gezegd. Vlak na de ramp meld den ooggetuigen dat beide motoren van het vliegtuig wa ren afgevallen. De Rijksluchtvaartdienst ging hier tot nu toe ook vanuit. Nu blijkt dat één motor vermoedelijk na een explosie in twee grote brokstukken is neergestort in en rond het Naardermeer. In de brief staat dat de gezag voerder eerst heeft gemeld dat er brand was in de rechterbin- nenmotor.,Daarna liet hij weten dat er problemen waren met de rechterbuitenmotor, die het vliegtuig kort daarop verloor. Onderzoek moet uitwijzen of de andere motor van het toestel is gevallen dan wel nog aan het vliegtuig vastzat toen het in de Bijlmermeer crashte, aldus G. Knook van de Luchtverkeersbe veiliging op Schiphol. Een oog getuige, medewerker van de KLM, meldde eerder dat hij nog een motor aan de rechtervleu gel zag hangen kort voordat het vliegtuig neerstortte. Het zoe ken naar de tweede motor wordt voortgezet. Niet uitgesloten is dat de mo- torpech van de Israëlische Boeing is veroorzaakt door een botsing met vogels. Uit radarge- De zwarte doos met de vlucht- gegevens van de Israëlische Boeing is rond het middaguur teruggevonden. Het gaat om de Flight-datarecorder, die in een berg puin lag tussen de flats Groeneveen en Kruitberg. De doos met de gesprekken uit de cockpit, de Cockpit-voicerecor- der, is nog niet gevonden. Minister Maij-Weggen van verkeer bevestigde vanmorgen in een brief aan de Tweede Ka mer dat de rechterbuitenmotor van het vrachtvliegtuig com pleet is losgeraakt en inclusief de zogeheten 'pylon', waarmee de motor aan de vleugel vastzit, in het Naardermeer is terugge vonden. Op een andere plek in de buurt werd de uitlaatpijp te ruggevonden. Het is nog steeds onduidelijk of ook de rechter binnenmotor is afgebroken. Twee paar handschoenen over elkaar Amsterdam Om besmetting met bloed te voorkomen, dragen de bergingswerkers in de Bijlmer twee paar dikke handschoenen over elkaar heen. Die worden na elke dienst weggeworpen. De handschoenen worden volgens de brandweercommandant met bakken tegelijk aangevoerd. Schiphol staakt vluchten over Bijlmer amsterdam Alle vluchten van en naar Schiphol over de Bijlmer meer zijn voorlopig gestaakt. Deze maatregel heeft de verkeers leiding op Schiphol genomen uit piëteit met de wijkbewoners. Straf voor piloten die van route afwijken brussel De Belgische Regie der Luchtwegen gaat piloten straf fen die van hun vluchtroutes afwijken. De sancties kunnen vari eren van geldboetes tot het ifttrekken van het vliegbrevet. Actie groepen en deskundigen hebben er de afgelopen dagen op ge wezen dat de risico's van de Brusselse luchthaven Zaventem niet onder doen voor die van Schiphol. gevens van de Koninklijke Luchtmacht blijkt dat zondag avond grote zwermen vogels het gebied doorkruisten. In de ze tijd van het jaar trekken aal scholvers uit het gebied rond de Oostvaardersplassen over het Gooi- en Naardermeer in zuide lijke richting. Reddingswerkers hebben in middels 27 slachtoffers gebor gen. De bergingswerkzaamhe den liggen op schema en wor den zonder onderbreking voort gezet. Het streven is de operatie in de nacht van vrijdag op za terdag af te ronden. Nog steeds blijkt het een groot probleem een betrouwba re lijst van vermisten samen te stellen. Allereerst worden daar voor alle bestanden geraad pleegd. Die blijken echter een onbetrouwbaar beeld op te le veren van de actuele bevol kingsgegevens, zo deelde burge meester Van Thijn vanmorgen mee. Bij de ramp zijn de tien etages van de flatgebouwen gedeelte lijk als een kaartenhuis inge stort. Volgens brandweercom mandant Ernst is het puin van de drie bovenste verdiepingen inmiddels verwijderd. De slachtoffers die tussen het puin zijn aangetroffen, zijn beter her kenbaar dan die buiten de be schermende betonconstructie. De laatsten werden getroffen door de allesverzengende vuur zee; van hen is niets meer over. Thatcher 7 De roep om Margaret Thatcher wordt onder de leden van de Britse Conservatieve Partij steeds groter. Rijnsburger koopt Golden Tulip hotel De Waardzichtgroep van Rijns burger C. van Duijn heeft het hotel Golden Tulip (51 kamers) aan de Leidse Schipholweg ge kocht uit het faillissement van het Leidse concern Erica Be heer. De groep neemt ook de exploitatie over. Daarmee is de werkgelegenheid van de 15 me dewerkers gegarandeerd. Hotel directeur A. Meijer sluit zelfs niet uit dat op korte termijn ex tra personeel nodig zal zijn. Van Duijn nam een jaar gele den het Golden Tulip Beach ho tel in Noordwijk over. De Rijns- burgse zakenman kwam begin dit jaar in het nieuws toen hij tijdens een vlucht van Schiphol naar Miami onwel werd en het vliegtuig daarom een noodlan ding maakte in Charleston, South Carolina. Van Duijn wil weinig aan de bedrijfsvoering veranderen. Het hotel blijft zich vooral richten op 'de vermoeide zakenman die in een luxe kamer wil overnach ten en voor eten en drinken de Leidse binnenstad intrekt'. Het hotel met een gevel van getint glas opende in 1989 zijn deuren. De vorige eigenaar liet het mede door grote financiële problemen versloffen. Directie en personeel reageren dan ook enthousiast op de wisselING van de wacht. Nog geen abonnee? nri 07i 161400 DCL! 071 - 161353 het woord is aan Cato Laat geen gelegenheid voorbij gaan om zelfs onbekenden een dienst te bewijzen. vandaag Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Regio RTV Show Sport vandaag ook SMAAK PAGINA 9 het weer Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Droog en penoden met zon. In de loop van de dag van het noorden uit ook wolkenvelden Minimum temperatuur rond 8 graden, 's middags ongeveer 15 graden. Wind uit noordelijke nchöngen, zwak tot matig, rond kracht 3. Amsterdam Tussen de diepe droefenis over de ramp in de Bijlmermeer is er af en toe een klein moment van troost. Zo haalde een reddingswerker gisteren, tot vreugde van de eigenares, een verloren gewaande poes uit een onbewoonbaar geworden appartement in een van de getroffen flats. Ook kwamen een zwart geblakerd maar spinglevend konijntje en een kanarie levend uit het puin. foto united photos de boer olaf kraak Voorbode van 'oorlogstribunaal' voor ex-Joegoslavië BELGRADO »GPD-Rtr Geruchten over afwijzen hulp bij reparatie De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft gisteravond een speciale commissie inge steld, die de wreedheden in de Joegoslavische burgeroorlog moet gaan onderzoeken. Die commissie zou de voorbode kunnen zijn van een 'oorlogstri bunaal' waar degenen die voor dat geweld verantwoordelijk worden gesteld, kunnen worden berecht. Terwijl de Veiligheidsraad de betrokken resolutie 780 una niem aannam, veroverden Ser vische troepen Bosanski Brod. schiphol «bill meyer KLM en El Al zeggen niets te weten over contacten tussen KLM-monteurs en El Al-techni- ci over technische problemen met de neergestorte Jumbo. De El Al-werknemers zouden vlak voor vertrek van Schiphol infor meel met hun Nederlandse col lega's over problemen met de brandstoftoevoer hebben ge sproken. Volgens de KLM-mon teurs zouden aanzienlijke repa raties nodig zijn geweest. Ze bo den aan die uit te voeren, maar El AJ zou dat aanbod hebben af geslagen. De KLM is niet verantwoorde lijk voor de afhandeling op Schiphol. Het gerucht over de contacten tussen technici is ver spreid door een bron bij de technische dienst van de KLM. Navraag leert dat het verhaal binnen die dienst inderdaad de ronde doet. Vol gens ingewijden is het heel ge bruikelijk dat monteurs van ver schillende maatschappijen pro blemen informeel met elkaar bespreken. De El Al-technici zouden van reparatie hebben afgezien, omdat dat te veel tijd zou kosten. El Al ontkent dat ten stelligste. In een persbericht uit Israël wordt nogmaals gewezen op de goede staat van onderhoud van het vliegtuig. El Al weigert in te gaan op speculatieve berichten omtrent het toestel. Ontkend wordt dat het vliegtuig op Schiphol met technische pro blemen kampte. Exclusief bij Jencikova Prachtige daalgn, AMSTERDAM-C Molsteeg 12. hk Spu straal. 020-62S9866 AMSTERDAM Wilier Gelder landpl VLAARDINGEN-cVorte Hoog- UTRECHT: Gilden- LEIDEN-C 509 VLAAR 010-4346267 3 (Hoog De stad was de laatste in het noorden van Bosnië-Hercegovi- na die nog in handen was van Kroaten en moslims. Door de verovering hebben de Serviërs nu een directe verbinding tus sen Servië en Krajina, een deel van Kroatië dat door Serviërs wordt gecontroleerd. De bewo ners zijn gevlucht naar de Kroatische zusterstad Slavonksi Brod. Vanmorgen hebben de Serviërs de laatste brug die nog intact was over de grensrivier de Sava opgeblazen. De Veiligheidsraad was una niem in zijn besluit om een commissie van internationale Inval van FIOD in Katwijk De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) heeft maandag een inval gedaan in de woning van een Katwijkse horeca-exploitant. De man is ei genaar van twee zaken in Lei den en een in Katwijk. De reden voor de inval, waarbij de gehele boekhouding en administratie in beslag werden genomen, is het vermoeden van belasting fraude. Verder wilde de FIOD, een afdeling van het ministerie van financiën, geen mededelin gen doen over de inval. Ook de exploitant was niet voor com mentaar bereikbaar. deskundigen de vele meldingen uit vooral Bosnië over executies, etnische zuiveringen, martelin gen, bombardementen op bur gerdoelen en het bestaan van concentratiekampen te laten onderzoeken. Maar de raad zweeg over een tribunaal, zoals dat door onder meer de VS en Nederland is voorgesteld. De Veiligheidsraad besloot gisteren nog niet tot het instel len van een vliegverbod voor Servische vliegtuigen boven Bosnië, waarom onder meer de VS hebben gevraagd. Er bestaan grote aarzelingen over zo'n ver bod en over de mogelijkheid om het af te dwingen, vooral bij de landen die VN-troepen in het gebied hebben, zoals Frankrijk en Groot-Brittannië. Nederland stuurt nog eens 540 militairen naar het voorma lige Joegoslavië. Zij gaan deel uitmaken van de daar gelegerde VN-vredesmacht Unprofor. Er zijn al zo'n 380 Nederlandse mi litairen in het gebied. De nieu we groep bestaat voor meer dan de helft uit beroepsmilitairen en wordt vooral ingezet bij het transport van hulpgoederen. Daarnaast gaan ook verbin dingstroepen mee. 'Emil, Emil!' den bosch anp De Nederlandse Stichting 'Kijk op krabbels' gaat met steun van de Europese Vereniging Dierentuinen Eaza wetenschappelijk onderzoek doen naar de krabbels die mensapen in- verschillende landen hebben gemaakt. Tot nu toe is nog geen systemati sche studie verricht naar de creatieve pres taties van primaten, zoals chimpansees, go rilla's en orang oetans. Dat zei bestuurslid I. Schreden van de stichting gisteren. De 'werkstukken' van de apen in de diverse Europese dierentuinen worden verzameld en bestudeerd. De stich ting gaat allerlei aspecten van de creatieve uitingen van de dieren, zoals hun metho den, hun concentratie en hun ontwikkeling tijdens het krabbelen bekijken. Schreden denkt ongeveer een jaar nodig te hebben om al het materiaal te onderzoe ken, voordat daar conclusies uit kunnen worden getrokken. In het verleden zijn met apen allerlei los-vaste experimenten uitge voerd, waarbij werd getracht de dieren iets op papier te laten zetten, ook in Nederland se dierentuinen. Bijna driekwart van het materiaal is ech ter voor onderzoek verloren gegaan, aldus Schreden. Dat komt omdat veel creatieve uitingen van de dieren als 'apekunst' wer den verkocht of als curiositeit of ter ver maak op exposities werden getoond. den haag paul van der koou Wist milieu-gedeputeerde Hoek van Dijke dat het eind jaren '70 een rotzooitje was op de Noord- wijkerhoutse vuilstort? Het bleef gisteren onduidelijk voor de provinciale commissie die on derzoekt waarom het de laatste twintig jaar zo fout kon gaan bij de afvalverwerking in Zuid-Hol land. Eerst zei de oud-geduputeer- de dat hij niet wist dat controles hadden uitgewezen dat het „niet best in orde was" aan de Noordwijkerhoutse Tespellaan, zoals commissie-voorzitter Blokland het formuleerde. Toen de voorzitter hem later vroeg of hij ook geen samenvattingen van de belastende rapporten had gekregen, antwoordde Hoek van Dijke: „Laat ik het antwoord anders inkleden. Ik weet dat niet meer." De kwestie was vooral zo be langrijk omdat de vuilstort, on danks de negatieve rapporten, 'Luchtmobiele brigade tast natuur aan' utrecht anp De Stichting Natuur en Milieu vindt dat de nieuwe luchtmo biele brigade van de landmacht overhaast wordt opgericht. Daardoor zouden de gevolgen voor het milieu buiten beschou wing worden gelaten, zodat het natuurgebied Eder- en Ginkelse Hei dreigt te worden verwoest. De brigade moet in dit gebied gaan oefenen. Volgens Natuur en Milieu zijn er op het ogenblik nog te veel onzekerheden over de rol van de luchtmobiele brigade en over de krijgsmacht nieuwe stijl. De stichting vindt het dan ook voorbarig nu al allerlei investe ringen te doen en plannen te maken, waardoor het natuurge bied „onherstelbaar wordt aan getast". destijds toch is uitgebreid. Eer dere plannen tot sluiting ver dwenen bij Hoek van Dijke on der tafel. Het waarom bleef on duidelijk. „Ik weet wel dat bij de discussie over de sluiting is ge zegd dat er dan een andere op lossing moet komen voor be paalde soorten niet-verbrand- baar afval." Zijn motto was ook: „Als het niet kan zoals het moet, moet het maar zoals het kan": „De gemakkelijkste oplossing was geweest als ik overal nee tegen had gezegd. Dan had ik hier ook met schone handen gezeten." Pagina 17: 'Met controle vuil stort kun je niet scoren'. IPostcode jwoonploets i control* betorging) Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB LMton bukarest Ongeveer 10.000 betogers, overwegend studenten, betuig den gisteren in de Roemeense hoofdstad Bukarest hun steun aan Emil Constantinescu. De leider van het Front van Nationale Redding moet het zondag in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen opnemen tegen president lliescu, aanvoerder van het Democratisch Front van Na tionale Redding (FDSN). foto epa Weekendverhuur personenauto's Al vanaf 1 108. e*d btw Bel voor info: 071 - 351818 M MultiRent Mm I 8

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1