Unita uit leger Angola Buitenland 'Geesten van de doden zullen ze achtervolgen' Jeltsin geeft fouten bij hervormingen toe InterRail nog jaar te koop Voorbereiding op Jom Kippoer Onrust rond verkiezingen Guyana; Hoyte zet leger in Lennart Meri nieuwe president van Estland Mandela op de Chinese Muur EG wil regelzucht van Brussel fors beteugelen Oppositie in Kuwayt op winst DINSDAG 6 OKTOBER 1992 9 Protest tegen vermeende verkiezingsfraude De voormalige verzetsbeweging Unita in Angola heeft zich gisteravond teruggetrokken uit het nieuwe Angolese leger. Het leger wordt gevormd door soldaten uit het voormalige regeringsleger en gewezen Unita-rebellen. De beslissing is een protest tegen de fraude die volgens Uni ta heeft plaatsgehad bij de verkiezingen van vorige week. LUANDA ANP-AP-AFP-Rtr De beslissing zet het vredesak koord dat vorig jaar een einde maakte aan zestien jaar burger oorlog op losse schroeven. Uni- ta-generaal Arlindo Chenda Pe- na, beter bekend als 'Ben Ben', verbond vier voorwaarden aan een terugkeer van zijn troepen in het gezamenlijke leger. Hij wil onder andere een herzie ning of annulering van de ver- Gorbatsjov moet morgen voor rechter moskou Michael Gorbatsjov heeft gisteren een dagvaarding gekregen en zal morgen voor het Russische Constitutionele Hof moeten verschijnen. De ex-Sovjet-leider moet een boete van 100 roebel (twee kwartjes) betalen omdat hij eerdere oproepen heeft genegeerd. Het Hof onderzoekt de rechtsgeldigheid van het de creet waarmee de Russische president Jeltsin vorig jaar de Com munistische Partij illegaal verklaarde. 'Geen meerpartijenstelsel Malawi lusaka De president van Malawi, Hastings Kamazu Banda, heeft uitgesloten dat er in Malawi meerpartijen-verkiezingen ko men. „Mijn volk wil dat het eenpartijstelsel als regeringsvorm blijft bestaan," verklaarde de president gisteren. Banda, die Ma lawi sinds de onafhankelijkheid in 1964 met ijzeren hand re geert, verzet zich hiermee tegen de internationale kritiek op zijn beleid. Malawi is berucht vanwege de bijzonder slechte mensen rechtensituatie. 'Begroting Noorwegen drijft op olie' Oslo» De Noorse begroting voor 1993 voorziet in een recordte kort van 49,2 miljard kroon (13,5 miljard gulden). Dat is circa acht miljard kroon (2,2 miljard gulden) meer dan in dit jaar. De Noorse regering kiest ervoor op basis van de grote ontvangsten uit de oliesector de sociale voorzieningen ongemoeid te laten. De buurlanden Zweden en Finland hebben onlangs fors op hun sociale beleid moeten bezuinigen. Strijd tussen Kurden houdt aan ankara» Iraakse en Turkse Kurden hebben gisteren voor de tweede dag strijd geleverd. Een verharding van de strijd dreigt nadat de Iraakse Kurden een ultimatum hebben gesteld aan de Turkse Kurden. De Iraakse Kurden zullen masaal tot de aanval overgaan als de PKK haar bases in noord-lrak niet voor volgende week dinsdag ontruimt. De Turkse Kurden, lid van de verzetsbe weging PKK, bestrijden vanuit onder andere noord-lrak het Turkse leger. Renamo schuldig aan gruwelijkheden maputo gil lauriciano Afonso Dhlakama, de leider van de Mo^ambiquaanse rebellen beweging Renamo, tekende za terdag in Rome een vredesak koord met president joaquim Chissano. Volgens het akkoord, dat voorziet in een wapenstil stand, moeten volgend jaar pre sidentsverkiezingen worden ge houden. Als de 39-jarige Dhlakama zich kandidaat stelt, kunnen de Mo^ambiquanen hun stem uitbrengen op naar verluidt een van de wreedste leiders uit de geschiedenis van Afrika. Hoewel Dhlakama regelmatig op radio en televisie is te zien, blijft de Renamo-leider voor ve le Mo<;ambiquanen een myste rieuze persoonlijkheid. De uit het Mogambiquaanse leger ge deserteerde jonge Dhlakama belandde begin jaren zeventig bij Renamo. De rebellenbewe ging bestreed vanuit Rhodesië (nu Zimbabwe) de Mo<;ambi- quaanse Frelimo-regering. Toen Renamo-leider Matsangaisa in 1979 tijdens gevechten om het leven kwam, werd Dhlakama de nieuwe leider. Bij zijn leiderschap heeft voor Dhlakama zijn traditionele af komst altijd een grote rol ge speeld. Hij is de zoon van een chief van het volk van de Ndau uit centraal- Mozambique. Hij gelooft heilig in de invloed van bovennatuurlijke krachten, zo zeer zelfs dat hij geen enkele beslissing neemt zonder eerst het advies in te winnen van een medicijnman. Tijdens de Mo<;ambiquaanse burgeroorlog ging aan elke aan val van Renamo een magisch ri tueel vooraf dat de overwinning op de overheidstroepen moest verzekeren. Volgens gevangen genomen leden van Renamo waren kannibalistische praktij ken niet ongebruikelijk. Inge wanden van kinderen, ver mengd met kruiden en andere stoffen, zouden aan de Rena- mo-strijders te eten zijn gege ven. De getuigenissen over de gru welijkheden die Renamo beging kiezingen. Ben Ben zei echter dat Unita niet uit is op nieuw bloedvergieten. „Wij willen geen nieuwe oorlog omdat we niet het recht hebben de Ango lese bevolking op te offeren.", aldus Ben Ben. De tweede man van Unita, na )onas Savimbi, was vorige week samen met een generaal van het regeringsleger beëdigd om de nieuwe gezamenlijke strijd krachten te leiden. De secreta- 0 van de MPLA, Mar- celino Moco, zei in een reactie dat „de MPLA wil bijdragen aan het behoud van de vrede". „De MPLA zal niet de eerste steen gooien, maar wie een oorlog wil winnen, moet er goed over na denken met wie hij gaat vech- Volgens militaire waarnemers zijn slechts 3.000 voormalige Unita-strijders, onder wie ver scheidene generaals, opgeno men in de nieuwe Angolese strijdkrachten. De voormalige verzetsbeweging heeft nog 25.000 tot 30.000 soldaten die wachten op demobilisatie. Bij de verkiezingen van vorige week dinsdag en woensdag nam Unita het op tegen de re gerende MPLA van José Eduardo dos Santos. In de strijd om het presidentschap stevent Dos Santos af op een absolute meerderheid en in de parle mentsverkiezingen lijkt zijn MPLA zeker van een kleine overwinning. Na telling van meer dan tach tig procent van de stemmen staat Dos Santos op 51,5 pro cent, tegen 39 procent voor Sa vimbi. In de strijd om de parle mentszetels kreeg MPLA voor alsnog 36 procent van de stem men, Unita 33 procent. Unita-leider Jonas Savimbi beschuldigdt de MPLA-regering van fraude en intimidatie bij de verkiezingen. Internationale waarnemers stellen echter dat de stembusgang eerlijk en vrij is geweest. Georgische president voorspelt oorlog Renamo-leider Afonso Dhlakama FOTO EPA tijdens de oorlog zijn talrijk. Duizenden Mqcambiquanen zouden voor het leven zijn ver minkt door de rebellen van de beweging. Anderen vertellen hoe de rebellen er niet voor te rugschrokken buiken van vrou wen met bajonetten open te rij ten. Een Amerikaans rapport uit 1989 stelt Renamo direct ver antwoordelijk voor de dood van niet minder dan 100.000 Mo- Zambiquanen. Zelf verklaart Dhlakama, als hij in het openbaar verschijnt, dat zijn strijd erop gericht was om een einde te maken aan het mandstisch-leninistische be wind van de Frelimo-partij van president Chissano. Maar in de praktijk is het onduidelijk wat nu eigenlijk de verschillen zijn tussen Frelimo en Renamo. Bei den gebruiken nagenoeg dezelf de slogans. Na 17 jaar burgeroorlog is Mo zambique veranderd in een puinhoop. De economische si tuatie van het land geeft weinig reden om optimistisch te zijn over de toekomst. Met de gruwelen van Renamo in het achterhoofd, twijfelen ve len er aan of Dhlakama de man is om Mozambique weer over1 eind te helpen. Zelfs zijn eigen familie heeft twijfels. „Hij presi dent? De geesten van de doden zullen Renamo achtervolgen", verklaart Dhlakama'soom. „Sommigen zullen gek worden, anderen sterven. Bij de Ndau geldt het gezegde: wie doodt, moet ook zelf sterven." MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin heeft vanmorgen in het parle ment zijn regering bekritiseerd vanwege 'ernstige fouten' bij de economische hervormingen. Jeltsin noemde waarnemend premier Gaidar en drie minis ters bij naam. Niettemin vond hij het niet juist om het kabinet- Gaidar naar huis te sturen. „Ie dere andere regering zou grote re fouten hebben gemaakt bij de overgang naar een markt economie", aldus Jeltsin. Jeltsin verweet Gaidar, die he vig wordt bekritiseerd door het parlement, niet te hebben ge luisterd naar 'waardevolle sug- brussel «anp De InterRail-kaart voor jonge ren blijft volgend jaar bestaan, maar wordt duurder. Eerst in 1993 zal een nieuwe formule voor de kaart worden uitge werkt. Dat heeft Etienne Schouppe, algemeen directeur van de Belgische spoorwegen en voorzitter van de Europese Spoorweg Unie, gisteren in Brussel gezegd. Over de omvang van de prijs verhoging kon Schouppe nog niets meedelen, maar in spoor wegkringen wordt aangenomen dat het om een aanzienlijke ver hoging zal gaan. Afgelopen vrij dag heeft het uitvoerend comité van de Europese Spoorweg Unie vergaderd in de Poolse hoofdstad Warschau. Het voortbestaan van de In- terrailkaart, waarmee jongeren tot 27 jaar in 22 Europese lan den, Turkije en Marokko vrij kunnen reizen, stond op het spel, nadat de spoorwegmaat schappijen in een aantal Zuid- europese landen zich erover be klaagden dat ze wel veel jonge ren vervoerden, maar niet pro- portioneel meedeelden in de opbrengst. Congres stemt veto Bush over kabel-tv weg WASHINGTON AP-CPD Het Amerikaanse Congres heeft president Bush gisteren een ge voelige nederlaag bezorgd door een presidentieel veto inzake regulering van de kabeltelevisie industrie weg te stemmen. Door het ongedaan maken van het veto wordt een wet van kracht waarmee de kabeltelevisie-ex ploitanten en hun tarieven aan banden worden gelegd. Dat zou de consument ten goede moe ten komen. Het was de eerste keer in de ambtstermijn van Bush dat het Huis en de Senaat een presi dentieel veto wegstemden. De president gebruikte tot dusver tegen 35 wetsvoorstellen met succes zijn vetobevoegheid. Juist omdat deze nederlaag zo kort voor de 3e november (pre sidentverkiezingen) valt, wordt er in Amerika grote politieke be tekenis aan gehecht. Bush' De mocratische tegenstander Clin ton juichte het besluit van de Senaat en het Huis gisteravond dan ook toe, vooral omdat tien tallen Republikeinen tegen hun eigen president hebben ge stemd. gesties' van politieke partijen. Hij noemde vooral de voorstel len van de Burger Unie, een groepering waarin vice-presi dent Roetskoi en industrieel Ar- kadi Volski leidinggevende posi ties hebben. De Burger Unie heeft aangedrongen op wijzi gingen in de regering en vertra ging van de hervormingen. Jeltsins lijkt met zijn harde kritiek op de ministers Aven, Titkin en Netsjajev (respectieve lijk van buitenlandse handel, in dustrie en economische zaken) het conservatieve parlement een prooi toe te werpen. Aven en Netsjajev gelden als radicale hervormers, Titkin als een man van de oude industriële garde. Jeltsin zei dat de armen in de samenleving meer bescherming moeten krijgen en de strijd te gen corruptie opgevoerd. Hij verdedigde het privatiseringsbe- Ieid en zei dat de al doorgevoer de hervormingen een mentali teitsverandering bij de bevol king in gang hebben gezet. Tot zover onze correspon dent. Georgië heeft de Russische luchtmacht die in Abchazië is gestationeerd er gisteren van beschuldigd een Georgische he likopter te hebben neergehaald. Moskou heeft de beschuldiging ontkend en gezegd dat Abchazi- sche separatisten het toestel hebben neergeschoten. De Ge orgische leider Sjevardnadze blijft er echter bij dat krachten binnen het Russische leger uit zijn op een oorlog tussen Rus land en Georgië. Jeruzalem» Bij zonsondergang vanavond begint met het Kol Nidre de belangrijkste gedenkdag van de joodse kalender, Jom Kippoer. Op deze dag 'van verzoening', die de tiendaagse periode afsluit die vorige week begon met Rosh Hasjana (nieuwjaar) vasten en bidden de joden 24 uur lang. In Israël komt het openbare leven tot stilstand. Kapparot heet het traditionele ritueel dat deze orthodoxe jood bij zijn oudste zoon verricht Op deze wijze worden de 'zonden' van de jongen weggenomen en overgebracht op de kip. GEORGETOWN» AF De Guyaanse president Hoyte heeft gisteren het leger ingezet nadat boze menigten winkels hadden geplunderd en het kan toor van de verkiezingscommis sie hadden aangevallen. De 750.000 stemgerechtigde Guya- nezen konden gisteren voor het eerst in acht jaar een nieuwe president en een nieuw parle ment kiezen. De verkiezingen verliepen verre van vlekkeloos. Volgens de president konden duizenden kiezers niet stemmen omdat hun namen niet op de kieslijs ten stonden. Uit onvrede en woede bestormde de menigte winkels en het kantoor van de verkiezingscommissie. In de hoofdstad Georgetown werd een man doodgeschoten toen hij met een matras onder de arm een geplunderde winkel verliet. De meeste demonstranten zijn zwarte aanhangers van het regerende socialistische PNC van president Hoyte. Volgens peilingen ligt Hoyte achter bij Cheddi Jagan, premier in de tijd dat Guyana nog Brits was en de leider van het marxistische PPP, dat vooral wordt gesteund door de Aziatische meerderheid in Guyana. De aanhangers van Hoyte zeggen dat zij door de verkie zingscommissie worden tegen gewerkt. Deze commissie zou worden gedomineerd door aan hangers van Jagan. Bij eerdere verkiezingen werd Hoyte juist van dergelijke praktijken be schuldigd. 'Definitieve einde Sovjet-tijdperk badaung Nelson Mandela, de leider van het African National Congress (ANC) bezocht vanmorgen de Chi nese Muur. Na een wandeling over de muur, die langer duurde dan het doorsnee voettochtje van andere bui tenlandse bezoekers, had Mandela een onderonsje met een in traditionele strijderskledij gestoken Chinees. FOTO» AFP TALUNN-MOSKOU GPD-DPA-Rtr Lennart Meri is gisteren door het parlement van Estland tot president van de republiek ge kozen. Meri kreeg de steun van 59 de in totaal 101 parlements leden. Zijn voornaamste tegen strever, de oud-communist en zittende president Arnold Ruutel, kreeg er 31. Bij de verkiezingen vorige maand bleef Meri met 29,5 pro cent van de stemmen ruim ach ter bij Ruutel, die 41,8 procent veroverde. Dat was echter on voldoende. De Estse kieswet schrijft voor dat het parlement de president kiest wanneer minder dan de helft van het aantal kiezers zich voor een van de kandidaten uit spreekt. Meri's Vaderland-partij vormde in het parlement een blok met andere rechts-natio- nalistische groeperingen, zodat Ruutel het nakijken had. Meri (1929) is schrijver. Dit beroep heeft de politicus aan de Oostzeekust gemeen met de vroegere Tsjecho-Slowaakse president Véclav Havel en ex- premier Tadeusz Mazowiecki van Polen. Na de parlement* verkiezingen van 1990 was de auteur van reisboeken en draai boeken en essayist minister van buitenlandse zaken geworden. De onderdrukking van de vol keren in de Baltiscne republic ken door de Sovjetunie heelt Meri aan den lijve ondervon den. Met zijn moeder en broers en zusters verbleef hij tussen 1941 en 1946 in Siberie, terwijl zijn vader in Moskou opgeslo ten zat. Op grond van deze er varing stelt hij zich on verzoen lijk op jegens Rusland, dat naar zijn opvatting de vrijheid van de republiek aan de Oostzee be dreigt. De verkiezing van Meri, door zijn aanhang gevierd als 'het definitieve einde van het Sovjet tijdperk', zal de breekbare ver houding met Rusland dan ook nog verder belasten. Tallinn en Moskou zijn in moeizame be sprekingen erwikkeld over te rugtrekking van bijna 20.000 militairen van het voormalige Sovjet-leger. Bovendien zijn er nog grenskwesties tussen beide landen. Vertrouwen herwinnen op top Birmingham LUXEMBURG PETER DE VRIES Kandidaten van de oppositie hebben bij de giste ren in Kuwayt gehouden parlementsverkiezingen goede resultaten geboekt. Dat blijkt uit de eerste uitslagen. In Kuwayt-stad zijn Abdullah al-Naibari en Ha- med al-Jouan gekozen. Al-Naibari is de leider van het linkse en nationalistische Democratisch Fo rum. Al-Jouan was een bekend lid van het vorige parlement, dat 1986 werd ontbonden. Hij had de regering op financiële kwesties aangevallen. Vol gens de Kuwaytse televisie zijn ook twee shi'ieten verkozen. Veel stemgerechtigde Kuwayti's brachten giste ren hun stem uit. De verkiezingsdag verliep rus tig. Incidenten waren er slechts in de vorm van twee vreedzame demonstraties van enkele hon derden vmuwen. Zij eisten het recht op om in 1996, bij de volgende verkiezingen, ook van de partij te mogen zijn. Vrouwen hebben in Kuwayt geen stemrecht. CORRESPONDENT EG Het terugwinnen van het ver trouwen van de Europese bur gers en het beteugelen van de Brusselse regelzucht; dat wordt de inzet van de Europese crisis- top die de Britse premier Major volgende week in Birmingham bijeen heeft geroepen. Een voorbereidende vergadering in Luxemburg van de ministers van buitenlandse zaken heeft gisteren echter nog geen enkele duidelijkheid gebracht hoe die opzet een succes kan worden. De crisistop werd door Major bijeengeroepen na de nipte aanvaarding in Frankrijk van het verdrag van Maastricht en na de onrust op de valutamark ten. Major heeft inmiddels al zijn eis moeten inslikken dat in Birmingham besluiten worden genomen over hervorming van het Europees Monetair Stelsel (EMS). Ook over een grondige verandering van de Brusselse werkwijze zullen geen concrete besluiten vallen, maar slechts algemene afspraken worden ge maakt. Om de nieuwe huisstijl van de EG te demonstreren. v\il Ma jor de top beginnen met korte publieke toespraken van de re geringsleiders. Zo'n vorm van openheid zou in de toekomst ook bij andere EG-vergaderin gen kunnen worden gebruikt. De EG-ministers van buiten landse zaken zijn er gisteren le gen de verwachtingen in niet in geslaagd spijkers met koppen te slaan over manieren om de Brusselse 'regelneverii' te be dwingen. Een bespreking ovet de nieuwste toverformule, de 'subsidiariteit', eindigde ut ver deeldheid. De bedoeling is dat Brussel zich ntel imu wnnudi met zaken die beter kunnen worden geregeld door nationale regeringen. Onder meer in Nederlandse kring bestaat echter de vrees dat sommige landen wel eens lelijk misbruik kunnen maken van dat principe om hen onwelge vallige voorstellen tegen te hou den. Nederland wil ook garan tics dat het argument niet cin dcloos naar voren kan worden gebracht, maar slechts aan het begin van de onderhandelin gen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9